Asr ggressie Zuiver Beboppers Wetsontwerp Stichtingen PANGi *t)e vets/uip&utitf. van dvmste tang. Min. Staf: Geen tijd om te wachten op de E.D.G. KERK en SCHOOL OM HET WOORD De stem ran 't bloed Puzzle 2 DINSDAG 15 JUNI 1954 IN DE WLJZE waarop het bestuur van de P.v.d.A. heeft gereageerd op het mandement der r.k. bisschoppen proeft het „Algemeen Handels blad" een portie politieke handigheid. Evenals wij is het blad van mening, dat de partij der socialisten de gang van zaken wel min of meer had kunnen verwachten, hoezeer zij nu de houding aanneemt van de vermoorde onschuld. „Tot nu toe", zo schrijft het blad, „was het de P.v.d.A., die, door het met zoveel nadruk aan de orde stellen van de doorbraak, de basis van de confessionele partijen trachtte te ondermijnen. Zij was dus de aanvalster. Na het mandement poseert zij niet ten onrechte, maar nu het eenmaal zo gelopen is wellicht ook niet ongaarne, als de aangevallene". Inderdaad, in deze geest hadden wij het ook reeds geschreven. De bekende Engelse geschiedschrijver Toynbee onderkent in de ge schiedenis twee krachten, die steeds weer tegenover elkaar optreden: de „uitdaging" en het „verweer". Daar zit iets in. Men vindt daarvan het nodige terug in de internationale geschiedenis, maar ook in onze nationale geschiedenis. Toen aan onze ouders de eigen school voor hun kinderen onthouden werd, kon hen dat alleen maar te sterker aanmoedigei» in hun strijd om de eigen school. Wanneer socialisten de confessionele partijen in haar be staan willen ondermijnen, moeten zij zich over een krachtig verweer 'niet al te zeer verbazen. Hun partij poseert nu als aangevallene. Maar wie was ook weer met de aggressie begonnen? ONS VRIJHEIDSBEGINSEL, schrijft het Algemeen Handelsblad, verzet er zich tegen, wanneer de r.k. bisschoppen „onder de vlag der ziels zorg" hun leidersbevoegdheden uitstrekken tot wat het blad noemt „het zuiver staatkundige terrein". We veroorloven ons hier een vraag: Wat is „het zuiver staatkundige terrein?" Vooral wanneer we zoiets in een liberale krant lezen, herinnert het ons te sterk aan de oude liberale opvatting, dat godsdienst en staat twee afzonderlijke grootheden zijn. In het thans bestaande beginselprogram van de V.V.D. lezen we, dat er althans voor de individuele mens een nauw vei band bestaat tussen levensbeschouwing en staatkundig beginsel. Dan interesseert het ons des te meer, nu eens te mogen vernemen wat we moeten verstaan onder dat „zuiver staatkundige terrein". DE AFDELING ROTTERDAM van Nieuwe Koers, de bekende jongeren organisatie van de P.v.d.A., heeft contact opgenomen met een plaat selijke bebop"-club, die iedere Zondagavond dansavonden organiseert. De leden van Nieuwe Koers delen in de bebop-pret en als een soort tegen prestatie komen de „beboppers" nu en dan op een vergadering van Nieuwe Koers. Tegen dit initiatief keert zich nu een schrijver in Tijd en Taak, een blad van de doorbraakchristenen, waarbij het overigens opvalt, dat dit protest en feitelijk heel het artikel wel voor een zeer belangrijk deel is ingegeven door motieven, aan de tactiek ontleend. Dat we het protest begrijpen, is duidelijk. Het verbaast ons alleen maar (zij het tot op zekere hoogte), dat het nog nodig is gebleken. REEDS LANG werd het ontbreken van een regeling van de rechtsfiguur „stichting" in onze wet als een ernstig gemis gevoeld. In 1937 al werd een wetsontwerp over deze materie ingediend, maar tot resultaten heeft dit niet geleid. In 1948 werd het ontwerp ingetrokken, met de motivering dat men af wilde wachten wat er over dit onderwerp in het nieuwe Burgerlijk Wetboek, waaraan prof. Meyers thans werkt, zou komen te staan. Intussen kwam men in de Volksvertegenwoordiging tot de overtui ging, dat dit wachten wel erg lang zou kunnen duren en drong men ei op aan, deze kwestie met meer voortvarendheid aan te pakken. De stich tingen immers nemen een steeds belangrijker plaats in ons rechtsleven in en bieden, waar iedere wettelijke regeling ontbreekt en de jurisprudentie er niet in geslaagd is een geschikt en sluitend systeem van rechtsregels op te bouwen, gelegenheid tot vele misbruiken. Bij de Tweede Kamer is nu een wetsontwerp ingediend tot wettelijke regeling van de stichtingen, dat ten dele op het destijds ingetrokken ont werp is gebaseerd. Volgens de nieuwe regeling zal iedere stichting voortaan by notariële acte of bij testament moeten worden opgericht en zullen de statuten moeten inhouden: de naam der stichting, waarvan het woord „stichting" deel moet uitmaken; het doel der stichting; en de wijze van benoeming der bestuurders. Is aan deze vereisten voldaan, dan is er een rechtspersoon in het leven geroepen, waarop deze nieuwe wet van toepassing is. BEHALVE IN GEVALLEN welke in de statuten zelf zijn genoemd en in geval van faillissement kan de stichting onder bepaalde voor waarden door een rechterlijke beschikking worden ontbonden. Dit laatste gebeurt, wanneer de stichting een op winst gericht doel heeft; wanneer zy leden kent; wanneer het bezit van een vermogen voor het bereiken van het doel niet nodig is; wanneer het in hoge mate on waarschijnlijk is, dat binnen afzienbare tijd een voldoend vermogen zal worden verkregen; wanneer het doel der stichting bereikt is of onbereik baar geworden is. Uit dit alles blijkt wel, dat het in de bedoeling van de wetgever ligt ieder miöbruik van de stichting voor handelsdoeleinden of als dekmantel voor organisaties, die men, om welke reden dan ook, niet in de daarvoor aangewezen rechtsvormen wil gieten, te voorkomen. DAAROM HEEFT de wetgever ook de medewerking van een notaris voor de oprichting vereist. Hiervan gaat reeds een zeker preventief toezicht uit. Om een repressief toezicht mogelijk te maken, schrijft de nieuwe regeling voor, dat iedere stichting zich moet laten inschrijven in een speciaal daarvoor aangelegd centraal register. Dit register biedt tevens het publiek de nodige bescherming, daar ieder zich hier op de hoogte kan stellen van de werkzaamheid en bevoegdheid van de bestuurders e.d. De rechtbank kan zelfs ingrijpen ingeval er ernstige twijfel bestaat, of de statuten te goeder trouw worden nageleefd, dan wel wanneer een bestuurder op grove wijze buiten zijn boekje gaat. Al deze regelingen hebben betrekkingop de stichtingen, die in de private sfeer liggen. De zg. overheidsstichtingen zijn hier buiten beschou wing gelaten. Tegen dit gebruik van de stichtingsvorm zijn wel bezwaren aan te voeren, maar misbruik is hier in veel mindere mate te vrezen. In vele gevallen is de stichtingsvorm de meest aangewezen voor een ge organiseerde samenwerking van publiekrechtelijke aard. Als geheel kunnen wy dit wetsontwerp toejuichen. Het voorziet in een behoefte, die in het rechtsleven alle dag als zeer dringend gevoeld wordt. Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel Aan de rijksuniversiteit te Utrecht heeft dr H. A. Meijling te Den Dolder gistermiddag zijn ambt van gewoon hoogleraar in de Veeartsenijkunde aanvaard. Na het uitspreken van zijn inaugu rale oratie ziet men hier de nieuwe hoogleraar in gezelschap van de rector magnificus, prof. dr H. C. Rümke, met keten), bij het verlaten van het Groot Auditorium der rijksuniversiteit aan het Domplein. Medische Faculteit V.U. breidt zich uit Vermeldden wij reeds dezer dagen, dat dr A. C. Drogendijk te Dordrecht een leer opdracht heeft ontvangen ln de sociale ge neeskunde aan de Vrije Universiteit, thans zijn nog enige voorzieningen getroffen voor Je uitbreiding van het onderwijs in óe medische faculteit. Dr A. L. Janse de Jonge te Amsterdam is benoemd tot lector in de medische psy chologie en de psychopathologie. Hij is ln i 1917 te Middelburg geboren, studeerde aan de Gem. Universiteit van Amsterdam, was van 1942 tot 1945 assistent in de Va- leriuskliniek aldaar en promoveerde ln 1948 op: De ik-gij-verhouding in de neu rotische Zijnswijze. Sinds 1946 is hij als arts verbonden aan het Prot. Chr. Bureau voor Voor- en Nazorg van geestes- Zenuwzieken te Amsterdam. Hij ls voorts sinds 1952 assistent aan de medische faculteit van de V.U. en ontving ln 1953 een leeropdracht voor de medische psy chologie. Leeropdrachten ten behoeve van doctorale studie in de medische faculteit, zijn behalve aan dr Drogendijk verleend aan dr J. F. Folkerts te Amsterdam, neu roloog en aan de Valeriuskliniek te Am sterdam. voor het onderwijs in de neu rologie en aan de heer A. Sikkel te Am sterdam. wetenschappelijk ambtenaar bij de verloskunde en de gynaecologie aan de Gem. Universiteit, voor het onderwijs ln de obstetrie en de gynaecologie. Niet welkom Het officiële Sow jet-Russische jeugdor- gaan Komsomolskaja Prawda constateert allerwegen godsdienstige neigingen on der de jeugd en adviseert de anti-reli gieuze propaganda te versterken. Chi. Hist. Vrouwencenlrale Moderamen der Herv. Kerk zal instemming betuigen met voorlichting aan de jeugd (Van een onzer verslaggevers) Isies (elk ook 16.000 man) internationaal In het Gereformeerde Zendingscentrum te doen zijn. Dit verhindert het zelfstan- Baarn zijn vele leden van de Chr -1 dig optreden van gevechtseenheden, daar list. Vrouwencentrale gedurende drie:zonder verzorging de af- en aanvoer ont- dagen ter conferentie bijeen. j breekt Maar bij het naar de letter uit- Gisteravond opende de presidente, Jkvr.j voeren van het E.D.G.-verdrag zou on- mr C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, middellijke mobilisatie onmogelijk zijn. jhet militaire certificaat erkend wordt ais de eerste bijeenkomst, waar de minister! Wel zag de minister grote mogelijk-,nijverheidsdiploma, an Defensie, ir C. Staf. sprak. .heden in gelijke opleiding, het gebruikHet Moderamen heeft eveneens zijn in- In haar openingswoord ging de voor zitster uit van 2 Cor. III 17: De Heer is de Geest, en waar de Geest des ren is, is, vrijheid. „De Chrl/elijk-Historische Unie is een Christelijke' organisatie, waarbij de leden uit vrije wil zijn aangesloten. Zij voelen beginnen de academie internationaal op Ds H. Windig uit Soemba naar Nederland In verband met een minder gunstige gezondheidstoestand, moet het gezin van ds Windig, missionair predikant van O.- Soemba, met vervroegd verlof naar Ne derland gaan. Ds Van Berge, missionair predikant van de classes van Midden-Soemba. die tot voor kort ds Luyendijk als docent van de Theologische Opleidingsschool ln Ka- roeni verving, hoopt zoveel mogelijk het werk van ds Windig in Oost-Soemba tij dens dit verlof waar te nemen. Zaak-IJzendoorn nog niet ten einde In de Herv. gemeente van IJzendoorn heersen, zoals men weet, reeds geruime tijd moeilijkheden, die er toe hebben ge leid, dat zowel op de kerkeraad als op de predikant tuchtmaatregelen zijn toegepast. De schorsing van de ouderlingen is inmid dels opgeheven, maar die van de predi kant. mr H. Schokking, blijft nog gehand haafd. De classicale vergadering van Tiel heeft een motie aangenomen, waarin de gene rale synode der Ned. Herv. Kerk wordt verzocht een memorandum over de zaak- IJzendoorn te doen opstellen van het be- roepingswerk in 1951 af. Ook nam men een motie aan. waarin wordt uitgesproken, dat geen vertrouwen meer kan worden gesteld in de kerkvis'- tatoren van de provincie Gelderland, in dien bepaalde persberichten over hun be leid juist zouden zijn. ben we niet," vervolgde de minister. „De Duitsers moeten we morgen hebben." Een oorlog voorkomen is de enige kans die de wereld nog heeft. Daarom prees de minister de samenwerking in Nato- verband. Beter de Nato voor onmiddel lijke daden, dan de E.D.G. tot iedere prijs. De E.D.G. is eigenlijk een zielige vertoning geworden na vier jaar van praten. Op zijn best mag men verwach ten, dat na de Franse crisis, in Septem- ber misschien de E-D.G. aanvaard wordt Dr v. Roysrs: Remonstranten in Frankrijk. Intussen bloedt het land leeg. Zes jaar lang is nu al elk jaar de officiers promotieklasse van Frankijk gesneuveld. Het aantal beroepsofficieren wordt er steeds minder. De samenhang ln het land is verdwenen, er is verlies aan verant woordelijkheid. Directe belastingen wor den niet geheven, maar het levenspeil stijgt voortdurend door de indirecte be lastingen. Interne samenwerking en gezonde po litieke verhoudingen zijn nodig tegen de groeiende machten van het Oosten en ook van het Westen, aldus de minister. Het Moderamen Zeer binnenkort is een publicatie van het Moderamen der Hervormde Kerk te verwachten inzake de voorlichting aan de jeugd omtrent de militaire dienst. Al dus deelde minister Staf op een vraag mede. Hierin erkent het Moderamen de voordelen van een goede voorlichting, mits deze geschiedt met toestemming var. de ouders en ontdaan is van elke roman tiek. De minister achtte de voorlichting van groot belang, zelfs wanneer het element werving daarbij gebannen wordt. De jongen, die twee jaar in dienst gaat, heeft er immers belang bij te weten, welke mogelijkheden hij heeft om zich gedurende die jaren verder ln zijn vak te bekwamen. Het is bijv. niet algemeen bekend, dat zich verantwoordelijk als Christenen, die ook op politiek terrein zich tezamen wil len bezinnen. Dit scheidt ons van ande de vrijheid des Heren. Sommigen willen afdwingen, wat niet vanzelf gaat. Bij de Protestanten was geen druk van bisschoppen nodig om 200.000 mensen op Tweede Pinksterdag rond de N.C.R.V. te Arnhem tezamen te brengen. In de Chr.-Hist. Unie gaat het ook niet n de kracht van het getal, maar om de kracht van het beginsel. moeten wij," aldus spr. „elkaar opporren, maar geen dwang van kerk of bisschoppen is nodig om ons bijeen te drijven. Hierin ligt juist onze verant woordelijkheid. Het is de zwakte van de Protestanten, wanneer deze verantwoor delijkheid wel eens te gemakkelijk ge nomen wordt." Daarom wilde de presidente in deze dagen de klemtoon der conferentie leggen op de verantwoordelijkheid, juist op po litiek terrein, waar de vrouw, alleen al door het algemeen kiesrecht, mede ver- oordelijk is! een duidelijk betoog schetste vervol gens minister Staf de ontwikkeling van de Europese Defensie Gemeenschap en de samenwerking ln N.A.V.O.-verband. „Het is." zo zeide hij, „een aanvaarde conclusie, dat Nederland niet te verde digen is zonder Duitsland." Echter wenst men beslist geen nieuwe zelfstandige Duitse weermacht. Door het Europees leger kan dit voorkomen worden. Onmogelijk Minister Staf was overtuigd van de noodzakelijkheid van samenwerking, doch geloofde niet in de mogelijkheid Europees leger op korte termijn. Het zal onmogelijk blijken bijv. een Europees uniform in te voeren, daar voor de mili tair het uniform van ontzaggelijke bete kenis is. Zelfs bij een gelijk ontwerp zou, aldus ir Staf, over korte tijd de Frans- toch weer zijn baretje, de Neder lander zijn pluimpje en de Duitser zijn franje hebben. Evenmin zou een gelijke betaling op dit ogenblik mogelijk zijn. Ook de opzet van de samenvoeging van kleine groepen (4000 man) is onmogelijk gebleken. De enige oplossing is eenheden divisies te maken (16 k 18.000 man) en de verzorgingstroepen van deze divl- gelijke taal en gelijke systemen.;stemming betuigd met de zienswijze Ben doorvoering hiervan zou echter 5|de minister, dat de parade op Koningin- tot 10 jaar duren. De taaimoeilijkheid isinedag wel degelijk gehouden moet wor- het grootst. Bij de oefeningen Is geble-[den. Het is sinds 1815 gewoonte geweest, dat op die dag in ieder garnizoen de pa rade werd afgenomen. Geen schittering van gala-uniformen, maar zoals ir Staf het uitdrukte: het tonen van een ernstige i 5 tot 10 jaar heb- krijgsmacht. Opgedragen aan het Ned. Bijbelgenoot schap vergaderd, in Houtrust op 16 Juni. Hoe naamloos arm zou 't leven wezen Want zonder uitzicht, zonder licht, En allerzijds bedreigd door vrezen, Had God niet zelf het blij bericht Van Zijn genade ons doorgegeven Dat wij Hem zien in 't aangezicht En horen 't Woord van eeuwig leven, Bevrijd van vrees voor Zijn gericht. Dat Woord, vertolkt in vele talen, Nog aan de laatste grens niet toe, Blijft tot de jongste dag verhalen Van Christus, 't zoeken nimmer moe Naar de verloor'nen en de blinden, Die tastend dolen door de nacht, De weg naar Hem niet kunnen vinden, Tenzij Zijn Woord hun wordt gebracht. Heer, doe ons in hun taal ontsteken 't Licht van Uw Liefde, maatloos groot, Dat zal hun duisternis doorbreken En lenigen hun diepste nood, Op hoger plan hun leven heffen, Als zij zich richten naar 't gebod Van Uw gemeenschap en beseffen Hoe rijk zij zijn in 17, o God. Zo zal Uw Koninkrijk hier komen Tot aan de laatste en verste grens, Vervullen zullen zich de dromen Van de herboren, nieuwe mens Dat ons Uw Geest tot 't werk verwakker, Ons vuur is vaak zo snel gedoofd; En wereldwijd strekt zich Uw akker, En groot is d' oogst, voor wie gelooft. A. WAPENAAR. niet vrijzinnig genoeg Dr P. D. van Royen woonachtig te Drie bergen is uit de Remonstrantse Broeder schap getreden, omdat deze naar zijn oor deel. niet rpeer vrijzinnig zou zijn. Dr v. Royén werd in 1917 geboren en in 1944 Rem. predikant te Boskoop-Waddinx- veen. In 1948 vertrok hij als legerpredi- kant naar Indonesië. In 1953 promoveerde ds v. Royen te Leiden op proefschrift' Jezus en Johannes de Doper. Ds F. E. van Santen 40 jaar Herv. predikant Op 21 Juni is ds F. E. van Santen 40 jaar Herv. predikant. Zijn eerste ge meente was Hekelingen, vervolgens dien de hij de gemeenten Hoogkarspel en drecht, alwaar hij in 1943 met emeritaat ging. In de jaren 19451947 was ds Van Santen hulpprediker te Dordrecht en tot eind 1951 te Nijverdal. Ds Van Santen, die aanvankelijk in de handel werkzaam was, is eerst op latere leeftijd theologie gaan studeren. Ds v. d. Bent terug uit Indonesië Met de Joha.n van Oldenbarnevelt is hedenmorgen in ons land teruggekeerd de zendingspredikant ds N. W. van den Bent. met familie, voorheen te 's-Gra- venhage. Zij verbleven ongeveer 5 jaar op Noord-Celebes en vertoeven thans ii het Zendingshuis te Oegstgeest. BANDEN Beioepingswetk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Surhuizum J. v. d. Marei te Meedhuizen; te Houten (toei.) A. J. Timner te Ouderkerk a. d. IJssel. ingenomen: naar IJlhorst de Wijk mr H. van Ewijck te Gorinchem; Alblasserdam (Ver. v. Vrijz. Her vormden) W. v. d. Vlugt, hulppredikant te Drachten; naar Veenendaal (vac. J. Bakker) A. Wisgerhof te Oldebroek. idankt: voor Doorn (2e pred.pl.) J. de Bruijn te Leeuwarden: voor Gorinchem (toez. a s. vac. C. Sundermeijer) C. M. Graafstal. legerpredikant te Ermelo; voor IJsselmuiden J. de Lange te Nunspeet. Geref. Kerken. Beroepen: te Tholen cand. H. D. Bakker te Velsen; te Sybrandaburen c. a. cand. Th. Kuiper te Lemmer; te Zeven huizen (Z.H.), H. J. Kouwenhoven, cand. te Delft. Bedankt: voor Rotterdam, (vac. F. C. Meyster), A. Brouwer te Barneveld. Chr. Geref. Kerken. Tweetal: te Nieuwpoort E. Venema te Maassluis en A. Zwiep te Schiedam. Bedankt: voor Apeldoorn (vac. prof. W. Kremer) D. H. Biesma te Hoogeveen. Opheffing processieverbod op agenda Herv. Synode De agenda voor de zittingen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk van 28 Juni3 Juli vermeldt o.m. de beroe ping van ds W. Barnard, predikant te Nijmegen, voor buitengewone werkzaam heden i.v.m. zijn arbeid voor de Subcom missie voor Kerk en Cultuur van de Raad voor de Zaken van Kerk en Samenleving. Ds Barnard is, zoals men weet, inmiddels benoemd tot studie-secretaris van de: Prof. dr G. v. d. Leeuw-Stichting. In behandeling komen de rapporten: De Vrouw en het Ambt, en de adviezen der classicale vergaderingen met betrekking tot de door de staatscommissie voor de grondwetsherziening voorgestelde ophef fing van het processie-verbod. Voorts zal het probleem van de zich mei uitbreidende gemeenten worden bespro ken alsmede een groot aantal jaarversla gen van verschillende organen van bij stand. Tot hoogleraar in de wis- en na tuurkunde (theoretische natuurkunde) aan de rijksuniverstiteit te Utrecht is benoemd dr L. C. P. van Hove. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot leraar Chr. H.B.S. te Cu- lemborg, F. Augustijn te Rotterdam, (gesch.) drs A. de Haas te Woerden, (aardr.) en M. van Veen te Amsterdam, (tekenen); tot onderwijzer(es) Herv. school te Engwierum, W. Bouwmeester te Reeu- wijk; Herv. school te Heerenveen mej. L- Talman aldaar; Herv. school te Raams- donkveer (tijd.) D. Kroodsma te Dokkum. Aan mr dr*J. van Bruggen is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1954 eervol onslag verleend als lid, tevens voorzitter van de verzekeringskamer te Amsterdam. Als voorzitter is benoemd prof. dr C. Campagne. ACADEMISCHE EXAMENS Wijsbegeerte E J Willems. Amsterdam NIJMEGEN. 14 Juni R.K. Universiteit Geslaagd voor doet. paedagodiek J. Prinsen (broeder Hugolines) Nijmegen; Nederlands pater F J van de Wiel MS F, Kaatsheuvel; Sociale Wetenschappen W R J Dlerick, Denekamp en W R J Fenijn, Oss. de dag 800 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 .Tot Uw dienst"' 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de huisvrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Bijbeldag Den Haag 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12 33 Instr. trio 12.50 Klokgelui 13.00 Nieuws 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront 13 20 Meisjeskoor 13.40 Gram 14.00 Bijbeldag Den Haag 16.00 Voor de jeugd 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel 18.00 Mil. causerie 18.10 Gram. 18.30 „Spec trum van het Ohr. Organisatie- en Vereni gingsleven", caus. 18,45 Geesteljjke lleder 19.00 Nieuw 19.25 19.30 23 00 Nieuws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. Hilversum IL 298 m. VARA- 7 00 Nieuws 7 10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws 8.13 Gram. 8 50 Voor de huisvrouw 9.00 Gym voor de vt< Schoolradio. 11.00 Gram. 12.00 Accordeonorkest 12.33 Land- en tuinb meded. 12.38 Amus. muz. 13.00 Nieuws 13.14 Tentoonstellingsagenda 13 18 Promenade orkest 14.00 Gram. 14.10 Voor de kinderen 16.00 Voor de zieken 16.30 Jeugdconcert 17.15 Orgelspel 17. le en solist 17.50 Reg - ilTn- Riiksdelen Ovt 18.00 Nieuws Act. 18.30 Gram. 19.10 „Hel lentalre, VPRO: 19.30 Voor de Het was als scherts bedoeld, maar de grap mislukte totaal. Plotseling sprong Paul op, zijn armen als een protest zwaaiend boven de tafel. In zijn stem was smekende afweer toen hij zei: „Vader toch, hoe kan je lachen over zoiets ergs. Ik kan er niet over praten en ik wil niet... ik wil niet... nu niet en nooit". Voor verdere vragen gaf Paul geen kans, ach ter de schuur op de plaats waar hij aan 't mest- laden was toen hij gehaald werd, verborg hij de schaamte die hem priemend pijnde. Zittend op een hakblok, het gezicht verborgen in de handen, overdacht hij zijn positie. Aan zijn voeten mekkerde een geit... zijn geit. Onwillekeurig sprak hij het dier toe: „Ben jij daar, sik... ook blij dat de baas thuis is... jij vraagt niets, best beestje Wat is er met je baas gebeurd en wat zal er verder met hem gebeu ren? Hij is wel thuis maar over veertien dagen is de uitspraak; zou 't baasje weer weg moeten?" Deze mogelijkheid had hij nog niet onder 't oog gezien. Zo goed als hij onschuldig gehaald was, zo goed kon hij onschuldig veroordeeld wor den. Maar dat kon toch niet... zulk gruwelijk on recht zou God niet toelaten. En Jan Prins was er nog en de advokaat, die hem vanmor gen de zekerheid van vrijspraak had ingegoten; die advokaat moest het toch weten, dat was een man van de wet. Hij had beslist gezegd: een veroordeling is niet te vrezen. Deze zekerheid kalmeerde zijn bonzend hart. Nog twee weken, dan kon hij ieder weer recht in de ogen zien. Een vrijspraak was meer waard dan een aflaat, waartegen Luther zo toornde. Een aflaat was als schulddelging bedoeld, een vrijspraak een erkenning van onschuld. Met deze redenering had hij zichzelf gerust gesteld. Na twee weken was het kwaad hersteld en zou hij weer zijn als elke andere boeren zoon. Maar nu hij thuis was, kon hij niet ontkomen aan het verhaal van zijn bevindingen in de stad. Welnu, als het er toch van komen moest, dan maar zo vlug mogelijk. Meteen stond hij op en even later vertelde hij zijn verraste huisgenoten de gang van zaken in een gevangenis. „Ik kwam binnen en toen moest ik alles afge ven wat ik bij me had. Daarna kreeg ik een cel met een klapbed, een tafel en een stoel. Op een plank lag een Bijbel en wat eetgerei. Omdat ik door C. BAARDMAN nog niet veroordeeld was, mocht ik mijn eigen kleren blijven dragen, 's Morgens om zeven uur ging de bel en dan moesten we opstaan, en ons bed opmaken. Een uur later kreeg ik een beker melk en een stuk brood. Een half uur per dag mocht ik buiten wandelen in een soort vogel kooi. De rest van de dag kon ik lezen of werken, ik was daarin geheel vrij omdat ik in voorarrest zag. 's Avonds negen uur ging de bel weer en de dag was voorbij." Dit verhaal was echter niet wat zijn ouders wensten te horen; ze wilden weten, hoe Paul op alles gereageerd had. Daar ze achter het verhaal de onwil tot spre- kén voelden, steldé ze verdere vragen uit tot gelegener tijd als de pijn wat zou zijn verzacht door het normale leven. „Het beste is nu maar, dat je doet alsof er niets gebeurd is", raadde vader Kommers. „Je fietst vandaag het dorp eens door en morgen ga je gewoon aan je werk." Paul volgde deze raad op. Zijn eerste gang door de buurt viel hem mee. Ook een dorp kan fijnge voelig zijn Van alle zijden kreeg Paul joviale groeten en wat hij gevreesd had, deed niemand. De pijnlijke plek werd niet aangeroerd. De volgende morgen slokte het boerenbedrijf hem weer op en zette hij mee de schouder onder de zorgenbeladen stee van zijn vader. Jan Prins was komen praten; wat er echter be. sproken was, wist hij niet. Hierover was zijn vader even gesloten als hij over zijn innerlijke beroeringen tijdens zijn verblijf in de stad. Prins kon echter alles, dat stond voor Paul vast. Als de vrijspraak er was, zou Priss door zetten, de gammele stee weer op gezonde benen zetten en zorgen voor de betrekking, hij gesproken had. HOOFDSTUK 2 Naast de vervallen boerderij van Kommers stond de trotse stee van Jan Drinkwaard. Het was alsof deze buurman de armoe en het getob van Kommers accentueerde. Onbetwist had Drinkwaard het mooiste spul in de omtrek. In de gevel prijkte met vergulde let ters: Weltevreden! Tijdens de bouw van de moderne hofstee had den oude boeren met een eigenaardige klank in hun stem gespot: Wie 't breed hêt, laat 't breed hangen. Wie had er ooit gehoord, dat een boer een architect haalde om een stee te bouwen. De timmerman was zeker niet knap genoeg. De praat ging, dat Drinkwaard zelfs een bad kamer had laten inrichten. De bode had ten minste een onmenselijk grote kuip bij Drink waard bezorgd. hoorsp. 21.05 Sport 21.15 Gevar. muziek 21.4d Het gebeurde op een Juni-dagklankb. 22.10 Concertgebouw orkest 22.50 Gram. 23.00 Nieuws 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto 23.20—24.00 Gram. Engeland. BBC. Home Service. 330 m. 12.00 Caus. 18.25 19.30 Caus. (21 00—21.15 !0.00 Symph. orkest c solist 22.-10 Caus. 22.40 Inter- 2245 Pari. overzicht 23.00-23.08 12.45 Orkestconcert 13.25 Spo: 2.15 Dansmuz. 13.45 Voor de iv 14.45 Sport 22.20 Sport 22.35 Revue-orkest 23.05 Voordracht 23.20 Amus. muziek 23.50—24.00 Nieuws. NWDR. 309 m. 13.00 Nieuws 13.20 Gevar. muziek 16.00 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.45 Lichte muziek 19.00 Nieuws. 19.15 Omr. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 m. 12.00 Sympli. orkest 13.00 Nieuws 14.05 Idem 18.30 Amerikaanse Hitzending 19.00 Gram. 0.02 Symph. orkest, Brussel. 324 cn 484 m. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Prater-ork. 13.00 Nieuws 13,15 Prater-orkest 13.30 Symph. orkest 14.00 17.50 Boekbespreking 18.00 Vooi 13.00 Nieuws 13.15, 14.00. 15 00 en 15.30 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17 15 Gram. 17.30 Kamermuziek 18.50. 19.15 en 19.28 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Symph. orkest en solist 21.35 Muziek uit Azië 22.00 Nieuws 22.15 Lichte muziek 22.56 Nieuws. BBC. Eni roetbal: Frankrijk—Vougoslavi PIAS f. Door afwisselend links en rechts een lettergreep te vervangen door een andere, zodat er goed Ned. woorden ontstaan, kunnen wij in 6 verwisselingen het laat ste woord verkrijgen. Oplossing vorige pnzzle 1—8 Passief, 2—3 bat, 2—4 bases, 3—6 f teint, 46 6et.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2