Ilieuwe £eiltsrl)c UTimranl Mendès- France wil primair bestand in Indo-China Wist IJ Het geld ligt op de straat Nieuwe Scheveningse kan er komen haven Sir Winston in Windsor Castle als ridder geïnstalleerd Hebt U geen giro-rekening? Doe het dan zo! DINSDAG 15 JUNI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Vijf en dertigste jaargang No 10064 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ilanluttlct It «hrilmn mgn hert In fegtienspoel" EERSTE NUMMER AAN KAB1NETS-TRAPEZE Toestand van tweeling blijft gunstig Teleurstelling over fotoverkoop In Oegstgeest Jachtvliegtuig dook in een sloot Piloot werd slechts licht gewond Amerikanen wachten met geld in de hand op uitgewerkte voorstellen omstreeks 12 uur ts eenNagr De Nieuwe Leidse Crt' dan ook geen stiefkind, de Marine Luchtvaartdienst verneemt hebben de Amerikanen, belast arische macht operatie van de Friese tweeling. j burgseweg. gemeente Oegstgeest, Deze foto is naar het buitenland ver- stort. De piloot, de luitenant-ter-; kocht, zonder dat de Nederlandse pers in ger le klas J. M. A. de gelegenheid was gesteld haar te kopen licht gewond, of zelfs maar te leerge- allerwege Muntenaar werd l®ring v De toestand van de Friese tweeling blijft zich na de operatie gunstig ontwik kelen. Er hebben zich tot nu ft>e geen bijzondere complicaties voorgedaan. (Van één onzer verslaggevers) Intussen heerst in de Nederlandse dag- Vanmiddag omstreeks 12 t bladwereld ontstemming omdat gisteren Avenger in verschillende Engelse bladen een foto te Valkenburg op het land van de heer de verdVlïng van de Marshaligelden,; rekening dient te houden, is verschenen die_is genomen tijdens de N. Zandbergen Wzn .langs de. Valken" i thans een definitief standpunt ingenomen De situatie is hier thans als volgt: de ter zake van financiële hulp voor verbe- regering hoeft maar een kik te geven en de Scheveningse haven. Zodra het geld voor een prachtige nieuwe ha- uitgewerkte voorstellen ontvangen ven valt haar In de schoot. Maar aange- m.™ Hl» on hp, lanH aan hpt wPrlc i omtrent de havenplannen, zijn zij bereid zien de Amerikanen zich niet met onze der Marshaligelden voor deze dracht van drre raak. die hen zo avmpa- naar beneden, raakte over een 50 meter1 doeleinden te bestemmen. thtok la. naicissenland. sloeg met één vleugel Ruim jaar geleden ktvamen de Ame- tegen een slootkant, maakte daardoor een rikanen met een 'entng van mjlll If «rvïï slag om en kwam met de neus in de sloot dollar (ongeveer 17 mil Hoen gulden) neS.-OIIlCieren Iliet Vil) terecht. Het eerste wat de piloot had aandragen voor vissenjdoeieinden. Daar; gedaan was zijn helm afwerpen. Hij werd is slechts 3 millioen gulden van besteed, door enige ter plaatse werkende mensen Een millioen voor het tweede visserij- uit het vliegtuig geworpen en met een onderzoekingsvaartuig en de rest voor bootje naar de Rijnoever vervoerd, waar koelkasten ten behoeve van vishandela- een ziekenauto klaar stond. Wonder boven ren in de provincie, die daarmee de con- wonder is het vliegtuig niet in brand ge- sumptievis raakt, ól was binnen korte tijd de sloot. bedekt met benzine. De Europ. laat Defensiegemeenschap hem vrij koud rMT ER SPOEDIG enig licht in d© politieke duisternis van de „Ville Lumière", Parijs? In de Franse hoofdstad worden voorbereidingen getroffen tot vorming van een nieuwe regering. De nieuwbenoemde Franse kabinetsformateur, de radicaal-socialist Mendès-France, heeft verklaard zulks ter geruststelling van hen, die menen dat hij te veel naar links neigt dat hij nooit de steun der communisten zou aanvaar den. Voorts zal hij allereerst op een beëindiging van de oorlog tegen de j Vielminh aansturen. Hiertoe heeft hij de chefs der militaire staven ge-, raadpleegd. Tegelijkertijd heeft hij bij Amerika onrust verwekt ten aan-| zien van een ander punt. Hij zou namelijk de Europese Defensiegemeen-1 schap achter willen stellen bij het bereiken van een spoedige vrede inj Indo-China. De wereld ziet met interesse uit, hoe een Mendès-France de Indochinese kwestie dan zou willen oplossen. ington in alle stilte hoopt, dat Mendès- France geen premier zal worden! Gisteravond heeft Mendès-France nog :n onderhoud gehad met generaal Guil- laume en de drie stafchefs om zich op de hoogte te stellen van de militaire toestand in Indo-China. Hij zal ook een ontmoeting hebben met Georges Bidault, de afgetreden minister van Buitenlandse Zaken, in verband met de diplomatieke kanten van de Indochinese kwestie de stand der onderhandelingen „Mijn politiek ten aanzien van Indo- China zal precies het tegenovergestelde van capitulatie zijn", zo vertelde Mendès- France gisteren aan de journalisten. Hij wil het parlement een concreet plan ter oplossing van het Indochinese vraagstuk voorleggen, dat er op gericht zal zijn. de besprekingen te Genève tezamen met de verbonden staten van Indo-China te doen voortduren. Aldus een Reuterbericht. „De oplossing die ik steeds heb aanbe volen. is thans meer dan ooit nodig. Zij is redelijk en houdt rekening met de realiteit van de toestand en is in over eenstemming met de belangen van Frankrijk, waarbij Frankrijk in Indo- China blijft en trouw is aan zijn ver plichtingen". Aldus deze radicaal-socia listische 1 okvink. Naar de mening van Mendès-France is er in Genève een op lossing te vinden, welke in zeker mate overeenkomt met hetgeen het Franse volk wenst. In Washington heerst officieel een veelzeggend stilzwijgen, zo meldt Ass. Press. Blijkbaar vrezen de autoriteiten, dat het optreden van Mendès-France de Westelijke positie in Azië vermoedelijk ook in Europa zal verzwakken. Zij zien de ontwikkelingen in Frankrijk met be zorgdheid aan, in het bijzonder voorzover het plan-Dulles voor een gemeenschap pelijk optreden in Azië betreft. Het ligt dan ook voor de hand. dat men in Wash- Met een variant op een versregel, voorkomende in „Lioba" van Fre- derik van Eeden, kan men van de afgetreden Franse premier Laniel zeggen: „Hier sta ik temidden van mijn bloemenvolk!" Met dien vezstande, dat de brede, glim lachende Laniel hier staat temid- aen van de Franse journalisten. Direct na. de val van het kabinet., toen er geen meerderheid voor het vertrouwensvotum te vinden was, confereerde Laniel met de presi dent van Frankrijk, René Coty. Een „cause célébre", niet op juri disch maar op politieK terrein, waarbij vóór- en tegenstanders discussiëren of de huidige lijn in de buitenlandse politiek, ten aan- sien van Indo-China en het E.D.G.- verdrag, gevolgd moet worden. Het legertje van persmannen, gretig nieuwsgieriger dan ooit, holt uralcs naar de telefoon voor het branden de nieuws. Een goed Paryzenaar kan niet zonder zijn krant en een stokkebrood. Moord in Valkenswaard: straf blijft i5 jaar De Hoge Raad heeft heden verworpen iet beroep van P. L. van B., die door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch was ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf we- Qe'- gens de moord, gepleegd op 23 Februari 11952 te Valkenswaard De veroordeelde Wij wijzen er op. dat Mendès-France ;"am daar 2000 weg. Om die diefstal ziéh éérder over ie EOG „minder dui- mogelu* te makenn mishandelde,hui rekere delijk" heeft uitgesmolten. Hij heeft al- Keur zodanig, dat deze daarna is over- tijd het standpunt gehuldigd, dat Frank-1 leden. rijk eerst weer een krachtige plaats in; Europa moet innemen, alvorens het j Koningin Dij ilUlSVIOUWBn we verplichtingen binnen het kader de E.DG. op zich kan Geluiddemper bij de Friese operatie Een ventilator is een nuttig ding, maar die in de grote operatie kamer van het Diaconessenhuis te Leeuwarden heeft zo'n sterke ca paciteit, dat „horen en zien" er bi) vergaat. Dat maakte het langdurig werken onder zware omstandig heden, zoals bij de operatie van de Friese Siamese tweeling, onmoge lijk. Er moest dus iets op gevon den worden toen deze operatie zou worden verricht. De chef-timmerman, de heer J. Stelma, bezon zich hierover en na veel wikken en wegen en het ne men van proeven slaagde hij er in een koker te ontwerpen van ge- luidsabsorberende materialen, die zowel de hoge als de lage tonen zouden weren. Het is een geslaagd experiment geworden. Het geluid verminderde aanzienlijk en het vermogen van de ventilator was slechts gering gedaald. Spanning in Guatemala Regiem van Arbenz wankelt Volgens In Washington ontvangen be richten zou het leger in Guatemala presi dent Jacob Arbenz het ultimatum hebben gesteld vandaag af te treden. Naar ver luidt is Arbenz onder bepaalde voorwaar den bereid, aan dit ultimatum gevolg te geven. Arbenz staat aan het hoofd van de linkse regering, die onlangs 2000 ton wa pens uit communistische landen invoerde, Eén van zijn voorwaarden is, dat de vei ligheid van zijn medewerkers tegen wie de legerleiders fel gekant zijn gegaran deerd wordt. Vermoedelijk zal een mili taire staatsgreep een einde maken aan het regiem van Arbenz. De spanning in Guatemala neemt snel toe en de moge lijkheid van bloedige botsingen ls niet uitgesloten, wanneer de regering de ar beiders op de plantages en in de havens van wapens zou voorzien. Op verzoek van Amerikaanse zijde is de verscheping van zes ton Zwitserse luchtdoelmunitie die voor Guatemala be stemd was, opgehouden. Parijs En hier ziet men dan de nieuwe for mateur, de radicaal-socialist, Pierre Mendès-France, die als eerste aan bod was voor het formaleurschap, omdat ongetwijfeld de gedragslijn der radicaal-socialisten in de Natio nale Vergadering de doorslag gaf bij het aftreden van het kabinet-Laniel. Deze 47-jarige man, doorkneed in het vak, eer&typisch Franse en enigszins „telepatische" kop, geeft voor de mi crofoon een exposé van zijn forma- teursdroom. De vraag is of deze droom zal worden omgezet in de rea liteit van het premierschap, waar voor hij in het parlement minstens 314 stemmen moet weten te ver overen. Spoedig zullen wij dit nu weten. ger heeft hij zich nimmer vóór de E.D.G. uitgesproken en nam hij een enigszins neutraal standpunt in. Zoals men weet. heeft Mendès-France 314 stemmen nodig 11 premier te worden. De M.R.P.-fractie maakte bekend, dat zij tegen iedere formateur zal stemmen, die poogt de huidige Franse buitenlandse politiek te wijzigen. Morgen of overmor gen zal Mendès-France zich aan de Na tionale Vergadering moeten voorstellen met regeringsprogram, waarmee gewerkt zal kunnen worden. Daaraan moet dan de Nationale Vergadering haar goedkeu ring geven, alvorens hij tot de vorming van een regering kan overgaan. Nieuwe Amerik. druk op en Rome Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft nogmaals gewe zen op de noodzaak van onthouding var verdere buitenlandse hulp aan Frankrijk en Italië, zolang deze landen het E DG. verdrag niet hebben geratificeerd. In weerwil van de val der regering-Laniel acht het ministerie de kans op spoedige bekrachtiging van het verdrag door Frankrijk „zeer groot". Een en ander i: meegedeeld door de Amerikaanse onder minster van Buit. Zaken, Merchant. Zeven Nederlanders gewond Bus met toeristen bij Kufstein over de kop Op de weg van Woergl naar Kufstein, bij Innsbruck, is Maandag een bus met Nederlandse vacantiegangers over ds kop geslagen. Zeven Nederlanders liepen lichte verwondingen op. Volgens de pol: tie probeerde de bus een vrachtwagen oplegger in te halen. Hierbij week ae van de weg af. viel van de twee meter hoge berm en kwam onderstboven te .tg- gen. De zeven gewonden werden in -;en riekenhuis behandeld en konden later ver trekken. Een andere bus heeft de vacan tiegangers naar Innsbruck gebracht. De bij het autobusongeluk bij Kufstein betrokken Nederlanders behoren waar schijnlijk tot een groep van de Spoorweg- reisvereniging. De persdienst van de Ned Spoorwegen deelde desgevraagd eenter dat nog geen bericht van een ongeluk bij de Spoorwegreisvereniging is binnen gekomen, doch dat er wel twee groepen deze vereniging in de omgeving namelijk te Bad Gastein e Zeil a 1 See. Vijftien Britten hebben na drie jaar wachten een uitreisvisum ontvangen de communistische Chinese regering Zij zijn, op weg naar huis, in Sjanghai gekomen. in Hilveisum Koningin Juliana heeft vanmorgen in| het sportpark te Hilversum de geweste lijke dag van de Noordhollandse afdelin gen der Ned. Vereniging van Huisvrou wen bijgewoond. Mevrouw prof. C. W. Willinge Prins- Visser hield een lezing over „De mede werking van huisvrouwen bij weten schappelijk onderzoek". Na afloop hiervan maakte Hare Majesteit een rondgang over de tentoonstelling van voorwerpen, die zijn goedgekeurd door het Instituut van Voorlichting van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. Engelse ingenieurs zien Ned. industrie De Engelse ingenieursorganisatic, het Institute of Mechanical Engineers, heett dit jaar Nederland gekozen vcor het houden van haar zomerbijeenkomst. De voorzitter der organisatie, rtr R. W. Bailey, het bestuur en de leden en hun dames zijn vanmorgen in het Kurhau; te Scheveningen verwelkomd door de Burgemeester van Den Haag. mr F. M. A. Schokking. en de voorzitter van het Kon. Instituut van Ingenieurs, dr J. A. 1 Ringers. In aansluiting hierop is een a.gemenci technische bijeenkomst gehouden, tij dens welke ir F. Q. den Hollander, pre sident- directeur v"an de Ned. Spoorwe gen, een rede uitsprak over de Neder landse industrie. De leden van het instituut zullen deze week in de gelegenheid worden gesteld kennis te nemen van de industriële onl- 1 wikkeling van ons land. Het programma omvat bezoeken aan een aantal grote in- j dustriële ondernemingen. Een jaar nadat tiij door koningin Elizabeth tijdens een besloten bijeenkomst in Windsor Castle tot ridder in de Orde van de Kouseband was geslagen, is Sir Winston Churchill gisteren in de Orde geïnstalleerd. De Britse premier tras daarbij gekleed in de donkerblauwfluwelen mantel, die met witte zijde is gevoerd. van herhalen Keus lussen cürsussen en 6 dagen extra In Duitsland i Van Afrika naar Wassenaar Met het Duitse m.s. Windhoek kwam gisteren uit Oost-Afrika de een jarige olifant Bubi in Rotterdam aan, bestemd voor het dierenpark te Wassenaar. Bubi was gedurende de reis een „schootolifantje" geworden, dat overal komen mocht en met iedereen goede maatjes was. Bij zijn afscheid kreeg Bubi van de kok nog een laatste lekker hapje. Het olifantje vertoeft sinds gistermiddag in het Dierenpark, waar het zich al aardig thuis begint te voelen. Nederland, België, Luxemburg. Frank rijk en West-Duilsland, zal geen vrijstel ling van herhalingsoefeningen worden verleend. Zoveel mogelijk zal getracht worden de particuliere belangen van net reservepersoneel niet te schaden, zo heeft minister Staf aan de Tweede Ka mer meegedeeld. De aanvragen om uit stel worden geval voor geval bekeken. De proeven met de schriftelijke cur sussen zijn volgens de minister zo gun stig verlopen, dat het wenselijk is hier aan een wettelijke basis te geven. De minister wil daarom de mogelijkheid openen, de reserve-officieren eventueel boven de termijn van 60 dagen die zij in elke periode van drie jaar voor her- ha li ngsocf on lngen beschikbaar zijn, de keuze te laten tussen het volgen van cursussen en een „eenmalige" opkomst van zes dagen gedurende elke periode van drie jaar. Daarbij wordt in het mid den gelaten of de vorming door mon delinge dan wel door schriftelijke cur sussen zal gebeuren. Voorlopig is het houden van mondelinge cursussen niet mogelijk, omdat de instructeurs nog te zeer belast zijn met andere taken. De minister heeft in verband met dit voorstel een nota van wijziging ingediend op het •wetsontwerp over de rechten en verplichtingen van het reservepersoneel der krijgsmacht. Jongen in A'dom verdronken Het zesjarige jongetje Robert R- van de Nieuwe dijk te Amsterdam is gister avond iin het water van de Singel te rechtgekomen, toen hij met een vriendje op een gemeerd rondvaartbootje aan het spelen was. HoeweL een men en vrouw die het zagen gebeuren, te water spron gen. is het kind verdronken. Bij pier vier in de Amsterdamse Coen- haven is gistermiddag een auto te water gereden en de chauffeur, de 3b-Jarlge d. B. verdronken. De auto, een bestelwagen van een koekhandel, week op onverklaarbare wijze uit naar rechts en reed het water in. HET WEER IN EUROPA De Orde van de Kouseband N DE PRACHTIGE troonzaal van hetl Nadat een feestelijk noenmaal had eeuwenoude kasteel Windsor is premier plaats gehad, werd de kerkelijke Inwjj- Churchill van Engeland gisteren door j dingsdienst gehouden in de St. Joriskapel. koningin Elizabeth geïnstalleerd als rid-1 Deze kapel is de zetel van de Orde, die der in de Orde van de Kouseband. Sir'binnen de muren van kasteel Windsor Winston had deze hoge onderscheiding ligt en waar alle ridders van de Kouse- reeds een jaar geleden ontvangen, doch de installatie in de Orde werd uitgesteld tot het koninklijk paar van zijn wereld reis zou zijn teruggekeerd. Met het voor deze plechtigheid gebruikelijk ceremo nieel, werd Sir Winston gisteren in de Orde opgenomen. Bij de plechtigheid ezig: de hertog van Edin burgh, koningin-moeder Elizabeth, de hertog van Gloucester, vele leden orde, talrijke hoogwaardigheidsbekleders 1, natuurlijk, de koning; De vorstin gespte persoonlijk de don- kerblauw-fluwelen kouseband bend, waarop de woorden „Honi soit qui mal y pense", wordt bij een korte, zijden kuitbroek even onder de linker knie gedragen. Vervolgens legde de ko ningin het brede, hemelsblauwe lint van de Orde om Churchills linkerschouder, speldde hem de enorme, achtpuntige ster op de borst, en hing hem tenslotte de donkerblauwe, fluwelen mantel om, die witte zijde is gevoerd. Aan de 'voe- van de grijze premier legde zij de keten van 24 gouden schakels, waaraan rit émail de figuur van Sint George met de draak ls bevestigd. Churchills pa- ranymphen waren de markies ven Sa lisbury en veldmaarschalk graaf Alexan der. die zoals men weet, onlangs een be zoek aan ons land heeft gebracht. band (ook onze prinses Wilhelmina) een eigen bank hebben. Sir Winston Churchill, ridder in de Orde van de Kou- >eband, werd bij zijn terugkeer naar Downingstreet no 10 te Londen, door talrijke Britten hartelijk toegejuicht. Moeder van vijf kinderen in huis verbrand Gedurende haar huishoudelijk werk ge raakten de kleren van mevrouw S. te Kerkrade in brand. Het slachtoffer, mbeder van vijf kinderen, werd met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis gebracht cn is dezelfde dag overleden. i 1 w. 1 Parijs"10' Münc+icn 1 regen Wenen 1 geh. bew Innsbruck regen 20 2 17 3 25 5 Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: veel bewolking met voornamelijk in het Noorden van het land wat lichte re gen of motregen. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Minder koude nacht, morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. (Opgemaakt om ZON EN MAAN Woensdag: Zon 4.19 uur tot 21.02 uur; Maan 21.25 u tot 3.52 u. Op 16 Juni V.M. DAT Ged. St. van N. Brabant voorstel len 100 000 te bestemmen voor aankoop door waterschappen van panden, die ge heel of gedeeltelijk op de dijken in he. rampgebied zijn blijven staan, en die niet meer kunnen worden hersteld of herbouwd, wat men trouwens ongewenst acht DAT'mede door de hulp van het adop terende Voorburg het bordes van hel stadhuis te Brouwershaven bij de stormramp ernstig beschadigd onder leiding van Monumentenzorg is hersteld. DAT na een verblijf van vijf weken op de Waddenzee, de Zeeuwse mossei- kwekersvloot met teleurstellende vang sten in de thuishavens is teruggekeerd. DAT dezer dagen te Antwerpen een vergadering is gehouden tussen afgevaar digden van de Ned. V.V.D. Vlaams liberaal verbond, wa D. W. Dettmeijer, wethouder F- I. DAT te Schiedam onder leiding van prof. dr M. J. Langeveld en prof. dr J. B. Kruyt een paedagogisch en sociolo gisch onderzoek is begonnen naar de stand van zaken onder de zgn. massa- jcugd. DAT de Engelse ambassadeur Sir Nevile Butler in het Bonnefantenmuseum te Maastricht gisteren de Britse Week manifestatie van wat Engeland op het ge bied van muziek, drama, film, mode, han del. sport en avontuur presteert met een kunsttentoonstelling officieel heeft geopend. DAT van 28 Aug.—4 Sept. te Dokkum het twaalfde eeuwfeest van dit stadje wordt gevierd, o.a. met tentoonstellingen op het gebied van poppen waarvoor de Koningin een aantal uit haar bezit zal afstaan scheepsbouw, zilveren voor werpen, en geschiedenis, en men een prijsvraag heeft uitgeschreven voor een Dokkumer volkslied. DAT de Alg. Ned. Bond van Gepen de heer j sionneerden Donderdag en Vrijdag in het Den Groothandelsgebouw te Rotterdam - jaarvergadering houdt, waarin o.a. de Aanpassingstoeslagwet ter sprake komt DAT de Alg Ned. Bond van Gepension- neerden Donderdag en Vrijdag in het Groothaodeisgebouw te Rotterdam zijn jaarvergadering houdt, waar het wets ontwerp Aanpassingstoeslagwet in het middelpunt van de besprekingen, zal staan. DAT de 32-j. overweg'wachter G. A. D. uit Naerden door de Amsterdamse poli tierechter tot f 20 boete is veroodreeld, daar hij om onverklaarbare redenen de 16-j. K. tegen het hoofd heeft gestompt en defe een bijl naar het lichaam heeft ge gooid bij het passeren van een overweg, waar volgens hem de knaap de hefbomen zou hebben aangeraakt. DAT in de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen twee schepen van de Britse marine zijn aangekomen: De St David en de MMS 1728, waaraan morgen als derde de Killie Crankie onder de commandant van het eskader Sir John Clerk zal worden toegevoegd. DAT voor het Amsterdamse gerechts hof tegen de 40-j. typograaf J. B. van de W. uit Haarlem wegens meineed, in 1946 gepleegd, opnieuw drie maanden gevan genisstraf ls geëist. Ook al hebt U geen giro-rekening, U kunt toch iets doen voor de actie O 92. Vul onderstaand biljet in en zend het zo spoedig mogelijk in een gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. INTEKENBILJET Het prot. chr. militair tehuis in Valkenburg moet er komen. Daarom ga ik er mee accoord, dat U mij - doorhalen wat niet verlangd wordt zo spoedig mogelijk in de maand een kwitantie aanbiedt ten bedrage van f De incassokosten neem ik, gezien het goede doel, voor mijn rekening Naam:

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1