L KERK en SCHOOL Het dreigement Aanslag op de vrijheid? BICAEPANÜ Pleidooi voor een nieuwe loonsverhoging De stem ran 't bloed L Puzzle 2 MAANDAG 14 JUNI 1954 UIT DE DISCUSSIE rondom het r.k. mandement pikken we nog maar enkele graantjes op. De zaak is er tenslotte belangrijk genoeg voor. Zo is er het merkwaardige feit van het socialistische dreigement, dat de strijd wel eens van het partijpolitieke vlak naar het regeringsvlak kan overslaan en dat het mandement wel eens gevolgen kan hebben voor de samenwerking in regeringsverband en voor de kabinetsformatie. Van r.k. zijde heeft men zich al gehaast te verzekeren, dat dit „er toch niet in zit". Ook naar onze mening is dat niet het geval. Want zit het er nu in, dan had het er toch eigenlijk al lang in moeten zitten. Immers we vestigden er reeds de aandacht op de strijd tussen de politieke par tijen over de doorbraak is al geruime tijd gaande. De P.v.d.A. keert zich reeds lang tegen de confessionele partijen en deze laatsten verweren zich al even lang tegen deze aanvallen. We nebben daar in het verleden ai vele staaltjes van kunnen doorgeven. Van deze partijstrijd nu heeft minister-president Drees enkele maan den geleden verzekerd, dat de geluiden van buiten slechts gedempt bin nendringen in de kamer waarin het kabinet vergadert. Van de samen werking in het regeringsvlak zei hij bij dezelfde gelegenheid, dat zij „levensvatbaar en vruchtbaar" was gebleken. Vandaar dat men zich wel mag afvragen, wat het socialistische drei gement nu plotseling mag betekenen. Heel veel zal dat waarschijnlijk niet zijn. VAN SOCIALISTISCHE ZIJDE is verzekerd, dat het r.k. mandement, dat aan r.k. burgers niet toestaat lid te zijn van socialistische organi saties, een aanslag betekent op de burgerlijke vrijheid. Daarvan willen wij wel iets zeggen. De vrijheid is geen onbeperkt begrip. Van vele levensverbanden gaat op andere levensverbanden een vrijheidsbeperkende werking uit. In deze levensverbanden verkeert men reeds door zijn geboorte; men kan er ook later in treden. Er zijn voorts in het staatsleven bepaalde functies, die niet vallen te verenigen. Ieder kan bij wijze van spreken Kamerlid worden, maar er zijn ambten die met het Kamerlidmaatschap niet kunnen samen gaan. Dan moet men öf van dat ambt öf van dat Kamerlidmaatschap af stand doen. Met een (heel) vreemd woord noemt men dat „incompatibi- liteiten". WE KUNNEN VERDER GAAN: Wie van de vrijheid welke wij in ons land bezitten, gebruik maakt om lid te worden van een vereniging, kan daarmede zichzelf bepaalde andere vrijheden ontzeggen. Men kan bijvoorbeeld ook moeilijk tegelijk lid zijn van een werkgevers- en van een werknemersvereniging, zeker niet in dezelfde branche. Nog verder kunnen we gaan: Wie de vrijheid benut om lid te worden van een kerkgenootschap, neemt daarmede tevens zekere verplichtingen op zich, die een beperking van zijn vrijheid kunnen inhouden. Wanneer iemand zijn vrijheid gebruikt om r.k. te worden en zich daarmede onder het gezag van zyn r.k. bisschoppen plaatst, moet hij dat zelf weten. Het is zijn vrijheid om zich onder hun gezag te scharen. Er zullen ook voor de protestant verenigingen zijn, die zich met het lidmaatschap van zijn kerk moeilijk laten rijmen. Hij moet dan kiezen of delen en kan dat in alle burgerlijke vrijheid doen. OOK BIJ VORIGE GELEGENHEDEN hebben de r.k. bisschoppen zich wel vóór het lidmaatschap van een bepaalde r.k. partij uitgesproken. Dat was onder meer het geval, toen het by de stembusstrijd ging over Indonesië. Wij hebben toen gemeend, die bisschoppelijke uitspraak om een bepaalde reden te moeten betreuren. Waarom? Omdat wij van oordeel waren, dat het toen toch wel bij uitstek ging om een bepaalde stelling keuze van het Nederlandse volk: goedkeuring of afkeuring van het rege ringsbeleid met betrekking tot Indonesië. Daarvan bleek toen in de bis schoppelijke uitspraak niets. Wanneer echter nu de bisschoppen zich hebben uitgesproken tegen de doorbraak, had dat een bijzondere reden, die hun ook bijzonder-aan ging: hun inzicht met betrekking tot <le -zielszorg over hun volgelingen. Dat inzicht bracht hen er toe, zich tegen de socialistische organisaties te keren. Wie zal hun daartoe de nodige vrijheid willen ontzeggen? Die vrijheid zouden zij desnoods kunnen ontlenen aanhet begin selprogramma van de Party van de Arbeid. Daarin staat namelijk met zo veel woorden en letterlijk te lezen: „Aan de kerken wordt de vrijheid gewaarborgd hun roeping te vervullen, zowel met betrekking tot de ver kondiging van hun boodschap als ten aanzien van hun dienstbetoon aan de wereld. Erkend wordt, dat de kerken het tot hun taak kunnen rekenen, ter wille van het geestelijk en zedelijk heil van het volk, hun woord te spreken met betrekking tot het staatkundig en maatschappelyk leven A.V.O. plaatste 1.000 minder validen De A-V-O-. de Nederlandse vereniging voor zorg aan minder validen Actio Vincit Omnia (Arbeid overwint alles) heeft vorig jaar via het Centraal Arbeidsbu reau, de 69 A.V.O.-adviesbureaux #n de 83 afdelingen 1050 minder validen ge plaatst- Van hen kwamen er 532 in het particuliere bedrijf, 73 in overheidsdienst en 233 in een A.V-O.-werkplaats. Verder werden 145 aan een eigen bedrijf geholpen. Daarnaast werd nog aan 3148 personen andere hulp verleend- In totaal had de vereniging ruim 6200 personen in haar zorg opgenomen. Hierdoor werd in 1953 f 1.300-000 aan steun bespaard door de gemeentelijke sociale diensten- Dit werd Zaterdag in Utrecht meege deeld od de jaarvergadering van de A-V-O. 's Middags werden prae-adviezen behan deld van dr Ed. Hoelen van de Ursulakli- niek te Wassenaar, dr C. Schaap van de Johannastichting te Arnhem en de heer D. J. W. Meyers, heilgymnast te Am! dam. over de spastische mens (wiens f ren van bepaalde lichaamsdelen niet lamd zijn maar abnormale reacties ken). Help Uw maag als hij moeilijk heeft. Neem Hogere rijksambtenaren vroegen meer salaris De Centrale van Hogere Rijksambtena ren heeft Zaterdag op een vergadering :n Utrecht aangedrongen op salarisver hoging. De vereniging nam een motie aan. aarin wordt gezegd dat de salarissen an de hogere rijksambtenaren door de denivelleringsmaatregelen van de Rege ring weliswaar de laatste tijd iets zijn verbeterd. Maar. aldus de motie, niette min staat vast dat de inkomens van dt hogere ambtenaren aanzienlijk lager liggen dan die van andere bevolkings groepen. die, wat opleiding, ontwikke ling en maatschappelijke positie betreft, met de hogere ambtenaren op één Ujn kunnen worden gesteld. Louis Schot ting erelid Mr M. Rooij erevoorzitter Ned. Journalistenkring In de Zaterdag te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Nederland se Journalistenkring is de heer Louis Schotting benoemd tot erelid. Op deze wijze heeft de NJK het werk dat de ge neratie van vóór 1940 ten behoeve van de journalisten heeft verricht, willen eren. Mr M. Rooij, onder wiens leiding aanstonds na de bevrijding de NJK is opgebouwd en die engie jaren geleden bij zijn aftreden als voorzitter het erelidmaatschap aangeboden kreeg, is thans tot ere-voorzitter benoemd. De heer J. J. van Mechelen werd bij enkele candidaatsstelling als voorzitter her- Zorg voor band met emigranten Nederland in den Vreemde bestond 40 jaar KORT EN KLEIN De gemeente Oosierland is de eerste gemeente op Schouwen-Duiveland, die □a de ramp met nieuwbouw is begonnen. De Rotterdamse rechtbank heelt de 4tt- Jart^e boekhouder W- H- R- aldaar tot een jaar gevangenisstraf met altrek veroor deeld tets lVi jaar) wegens verduistering van f 20.000 van zyn werkgever, welk be drag hij in èen nacüt neen verspeeld. A In Rotterdam is dezer dagen de Stichting ter bevordering van tentoonstellingen en buitemanose vaaueurzen opgericnt. met als voorzitter mr J- W. W. van der Hoeven. Benoemd tot rechter in de arrondisse- mentsrecntbank te Amsterdam mr W. A. de Koe, advocaat te Amsterdam. De Rona van loodgieters- en lit- terspatroons zal dit jaar zyn gouaea jubileum vieren met een feestweek van 14—1» Juni te Rotterdam, waar in net Groothandelsgebouw de tenvooasieiung „De bout in 't goud'" te zien zal zyn. De V.V.V. Brabants Centrum zal ook dit zomerseizoen uitwisseungsiieto- tochten tussen Reigte en Neaenand or ganiseren. De star. voor ae eerste drie daagse locnt vinot op Maanoag 12 Juu te 'ulburg plaats. Het gemeentebestuur van Arnneru «telt zien voor. jaariy drag voorlopig izu uittrekken voor veroei de stad met beeldhouwwerken. Vrijdag aA zal te Utrecht voor het eerst na veeiug jaar de slag by Waterloo weer enigszins xeesteiyk worden her- dacnt met een grote taptoe. De Maastrichtse gemeenteraad heelt aan de bouwvereniging Su bervatius aloaar, voor de bouw van byaa 200 wo ningen een voorschot toegekend tot een bedrag van bijna millioen. Op oe algemene vergadering van de Volksbond tegen Drankmisbruik, die Dinsdag 22 Juni onder voorzitterschap van dr C. v. d. Berg in restaurant Boscn- lust te Den Haag zal worden gehouden, zal afscheid worden genomen van mej L. E. Tengbergen, die 38 jaar secreta- resse-penningmeesteresse is geweest. te gaan K.L.M.-president naar de West vertrokken De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, is gistermiddag van Schiphol naar de West vertrokken om een bezoek te brengen aan de K.L.M.- vestigingen aldaar en kennis te maken met verschillende autoriteiten in Suri name en od de Antillen. De reis van de heer Aler. die van de West naar Mexico gaat en vandaar via Montreal en New York terug naar Nederland, zal twee weken duren. Vóór zijn vertrek zei de heer Aler dat hij de Nederlandse gebieden in de West had uitgekozen voor zijn eerste dienstreis buiten Europa. In de komende periode wil hij elke trwee maanden reizen maken naar de K.LM.-vestigingen in de gehele wereld- De vooruitzichten voor de maatschappij noemde de 'heer Aler goed. Hij merkte op dat het zomerverkeer uitstekend was begonnen. Naar bet A.N.P. verneemt, zal onder auspiciën van de Unesco in Augustus van dit jaar een aantal vooraanstaande per sonen uit het hotel-, restaurant- en café bedrijf In Oostenrijk een studie bezoek aan ons land brengen en de bedoeling Isj dat na verloop van tijd van Nederlandse zijde een soortgelijke reis door Oostenrijk zal worden gemaakt. Voorzitter K.A.B. Enkele dingen, die de arbeiders op het ogenblik dwars zitten ZIJ DIE PER 1 JANUARI jl. een loonsverhoging van 6 in plaats van 5 pet verlangden, worden door de huidige omstandigheden in het gelijk gesteld. De consumptiebeperking, die eind vorig jaar ongeveer 3 Vz pet bedroeg en door de loonsverhoging had moeten verdwijnen, is door de prijs stijgingen namelijk gedeeltelijk teruggekeerd. Men kan er over theoreti seren of de nieuwe beperking op dit ogenblik 1 of 1% pet bedraagt. Maar ondanks de geringe omvang is het een moeilijk te verteren punt. Dit zei de voorzitter van de Kath. Arbeidersbeweging, de heer J. A. Middelhuis, vandaag in Utrecht op de verbondsvergadering van de K.A.B. dere middelen zal zoeken om een recht vaardige verdeling van het nationale in- Ds D. Driessen (Vlaardingen) 22 Juni 75 jaar Ds D. Driessen, predikant bij de Chr. g Geref. Kerk te Vlaardingen, wordt 22 Mai Juni 75 jaar. Ds Driessen werd geboren g c te Velp en ontving zijn opleiding aan de greuer u Theologischs School te 's-Gravenhage. Harkema Zijn eerste gemeente was 's Gravenzande Aangenome... (1917), daarna stond hij te A'dam-Oost iancj ais hulppred. W. J. Sijthoff, thans (1928), R'dam-Zuid (1935) en sedert 1945 hulppr. «=<-«-* Vlaardingen. Afschaffing van de consumptiebeperking verhoging van de lonen der geschool den en vermindering van hét gemeen teklassenverschil waren voor de arbei ders immers de beloning voor jaren van inspannende arbeid aan het herstel van Nederland. Nu de opgang van onze eco- doorgaat. is het voor de arbeiders moeilijk iets te laten schieten van wat hun op grond van de verkregen resul taten in 1953 is toegezegd. Dit is te moei lijker, nu uit tal van jaarverslagen blijkt, dat de winsten van de ondernemingen belapgrijk zyn gestegen en de dividenden het algemeen wel iets meer dan met vijf procent zijn toegenomen, zei de heer Oosterhuis- Men dient te beseffen, dat, indien thans uit de reserves van de ondernemingen komen te bewerkstellingen. Spreker kantte zich niet tegen de reser veringen op zichzelf, maar wat ons dwars zit, zei hij, is, dat men net doet alsof deze reserveringen alleen te danken zijn aaD het beleid van de leiders van onderne mingen en aan de kapitaalverschaffers, en het aandeel van de factor arbeid hier in geheel over het hoofd ziet- Wat ons ook dwars zit. is dat men, ondanks alle mooie theoriieën over bezitsvorming, een tijd, waarin ongeveer 5,5 milliard gulden in -de industie is geïnvesteerd, voor d* concretisering van de bezitsvorming prac- tisch ongebruikt voorbij heeft laten gaan. Wij hebben nu bijna twee jaar een mi nister, aldus spreker, aan wiens bijzon- het aandelenkapitaal belangrijk kan wor-dere zorg de bezitsvorming is toever- den vergroot, deze reserves mede te dan-ltrouwd- Deze minister heeft ter bepaling ken zijn aan de politiek van zelfbeper- van zijn beleid de commissie bezitssprei- king, die de vakbeweging, na de oorlog ding, die reeds sinds 1948 opereert. heeft gevoerd. En indien men deze reser ves eenzijdig aan de huidige kapitaalbe zitters ten goede wil laten komen en men niet wil weten van winstverdeling, dan il men zich er niet over moeten ver- 'onderen. dat de vakbeweging naar an- Nieuw bedrijf in Apeldoorn Belgische ambassadeur „liep" lint door De Belgische ambassadeur in Den Haag, de heer E. Graeffe, heeft Zaterdag in Apeldoorn de nieuwe gebouwen van de N.V. Ingenieursbureau Frowyn en Co, dochteronderneming van de Ateliers de Constructions Ele'ctriques de Charleroi geopend. De heer Graeffe heeft de plech tigheid geheel in de styl van dit bedrijf pitgevoerd. Hij kon daarbij namelijk gebruik maken van een zgn protocel, een electrisch oog van een nieuw prin cipe. waardoor het lint, in Apeldoornse kleuren, bij nadering in twee delen uit- De heer Graeffe deelde mee dat de president-commissaris, de heer P. ter Kuile, benoemd is tot officier in de kroonorde van België. leven ingeblazen. Tot nu toe is van deze commissie slechts één interimrapport ver schenen- De heer Middelhuis stelde de vraag. of. indien een dergelijke commissie niet m staat blijkt binnen een redelijke tijd een advies op tafel te leggen, de minister er niet goed aan zou doen zelf met voorstel len te komen. Spr. achtte het in dit opzicht tevens te betreuren, dat het concretiseren van ae gedachte van de vrijere loonvorming zo lang op zich laat wachten. Mocht ook op dit gebied binnen afzienbare tijd geen tastbaar resultaat te verwachten zijn, dan zal men er op moeten rekenen dat de K-A-B- op korte termijn met voorstellen zal komen voor andere middelen, waar mee het rechtvaardig aandeel van de ar beiders in de stijgende welvaart kan wor den veilig gesteld. Het mandement van de R.K. bisschop pen noemde de heer Middelhuis in zijn openingswoord meer een pastoraal stuk dan een ingrijpen van de kerk in de po litiek. Aan- de samenwerking in de tal rijke instanties waarvan de K-A.B- deel uitmaakt, wordt door dit mandement niets in de weg gelegd, aldus de heer Middel huis. Vaste commissie voor de scheepvaartwegen Ir L. T. van der Wal, lid van de Raaa an de Waterstaat en oud-directeur van de Prov. Waterstaat van Zuid-Holland te "s-Gravenhage, benoemd tot lid en voorzitter van de vaste commissie voor de scheepvaartwegen. Aan dr ir F. P Mesu, oud-directeur van de Cultuur technische dienst te Utrecht en de heer C. E. Pronk, referendaris bij het mlnis- te voorkomen dat de band met de j terie van Economische Zaken is eervol Nederlandse emigranten wordt verbroken. ontslag verleend als lid dezer commissie. Dit werd Zaterdag in Utrecht meegedeeld In hun plaats zijn benoemd Ir S. Her- op de jaarvergadering, die tevens een ju- weijer, directeur van de cultuurtechn.- bileumvergadering was ter gelegenheid sche dienst te Utrecht en drs F. J. J. H. m het 40-jarig bestaan der vereniging. m. van Os. adviseur voor regionale in- Bij de rondvraag herinnerde de heerdustriële zaken bij het ministerie van Va". d"„tSan„"J a;°'na de °orl2S Economische Zaken, reeds 100.000 Nederlanders naar Canada zijn geëmigreerd en 50.000 naar Australië. „Laat men er voor zorgen, dat hun na komelingen na tientallen jaren de band met Nederland nog kennen en er trots op zijn, van Nederlandse afkomst te i verklaarde hij. Hond bemoedert poesjes in Harkezijl Sedert de poes van de veehouder J. de Witte te Harkezijl by Witmarsum door een auto is overreden, zijn de jon gen van de poes door de hond van de veehouder geadopteerd. Het feit. dat de hond steeds een voorliefde voor katten had. bracht de eigenaar van de moeder loze poesjes op het idee. Wel zeer merk waardig is echter, dat de poesjes door de hond worden gezoogd, zonder dat de hond zelf ooit jongen heeft gehad. schaafwonden, schrammen, ontvellingen Uitsluitend bij Apotheki Onterving in ons nieuwe recht .50 „Als de lus lül In de algemene vergadering van de Broederschap van Candidaat-Notarissen op 18 dezer te Utrecht zullen prof. mr A. Pitlo en prof. mr I. Kisch prae-adviezen uitbrengen over de legitieme portie (dit is de portie, die de erflater nooit van zijn erfgenamen mag afnemen, in de grond van de zaak dus een verbod om bepaalde personen geheel te onterven). Prof. Pitlo adviseert deze portie in de nieuwe wet geving te behouden en zelfs te verster ken. Hij wil deze portie niet in de vorm van een alimentatie gieten. Ouders en grootouders wil hij schrappen van de lijst van personen, die recht hebben op een legitieme portie, doch hij wil de echt genote daarop opgenomen zien, tenzij de echtgenoten van tafel en bed gescheiden zijn of gescheiden leven. Ook wil hij de echtgenoot van deze legitieme portie uit- rotskust _(Fai sluiten op dezelfde gronden als die voor echtscheiding en scheiding van tafel en bed. Hij voelt er niets voor het natuur lijke kind met het wettige kind gelijk te stellen, doch voert een pleidooi voor de pleegkinderen. (Advertentie) 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen a* 83 van de WO >k. En wel zo: enkele glazen 1 één. 3e Week t Carter's DeverplÜëtjës's.. wanden In staat weer op eigen kracht 1 werken, zonder laxeermiddelen. heTte^po vanHuw^'ngewandetftydehJk v*'ete gen, neem dan tljdelük Carter's Leverpll om u weer op gang te helpen. Zo raakt u u- stopping kwijt en veiwalt u nlet ln de la „Vloedlijn", brug tussen dichters Conferentie Prot. Chr. Auteurs te Zeist Op de conferentie vart Prot. Christelijke auteurs op Woudschoten te Zeist hebben Zaterdagavond de samenstellers van de bloemlezing „Vloedlijn" een uiteenzetting gegeven over deze bundel van na-oorlog- poëzie van de Protestantse dichters. De heer P. J. Risseeuw gaf een histo risch overzicht van de voor „Vloedlijn" verschenen bundels sedert 1918, toen P. Keuning met zijn boekje „Christelijke Kunst" uitkwam. Spr. zag als winstpunt, dat in deze bundel voor het eerst een brug geslagen was tussen de dichters rondom „Ontmoeting" en een aantal bui ten deze kring werkende dichters, die Christus tot middelpunt van hun leven hebben. Hij hoopte dat dit experiment zou leiden tot een nauwere samenwerking tussen de dichters van het reformatori sche type. De heer Das. verklaarde, .lat hem het werk verrassend was ge- en dat hij veel schoons op eigen erf had ontdekt, hoewel het door de buiten staanders nog steeds wordt genegeerd. De dichter Ido Keekstra en de dichteres Lidy van Eysselsteijn droegen uit de bun del voor. De Zondagmorgen werd gewijd aan kerkgang. Na de middag hield de muziekcriticus Ralph Iegens een lezing over absolute en programmatische muziek, waarbij hij tor illustratie platen draaide o.m. een piano sonate van de jonge componist Hugo Kümmer, die zelf op de conferentie aan wezig was. Een groot aantal auteurs woonde de conferentie bij. Anne de Vries hield eer boeiende causerie over zijn reis naar Suriname en zijn ervaringen daar. Andere auteurs lazen uit eigen werk. Herv. Synode ontraadt reis naar Rusland 1 de bevreemding uitgesproken over de uitno diging van de patriarch der Russisch Or thodoxe Kerk aan een tweetal predikan- in Friesland om een reis te organi- 'n van predikanten voor een bezoek de Sovjet-Unie. —et moderamer ongewenst, dat Herv. predikanten ze particuliere uitnodi, geven. Het moderamen tuioua&en genouaen ter algemene kennismaking met Frankrijk, in het bijzonder resp. met de beeldende kunst en met de bouwkunst van de middeleeuwen. rDe Nat- Raad van Chr. kerken ln cüe Ver. Staten noemde op een vergade- - -1 zo delicate internationaal en oecume- beginselen in het nisch uiterst gevoelige zaak op een derge- tZflL leven van Amerika. De chrls- lijke wijze behandeld werd, nu de uitnol tenen werd*n uitgenodigd naar hun diging sterk de indruk maakt van het aan de verwezenlijking van opzettelijk vermijden van de kerkelijke maatregel mede te werken, organen, die met het leggen van contac- Wegens het grote gebrek aan vit ten met de buitenlandse kerken zijn be- Akanten in Saksen (Oostzone) zullen Iast- personen boven de veertig jaar in des kerkprovincie als helpers in het predik ambt kunnen worden aangesteld. De Lutherse kerk „Missouri- Synode", de op één na grootste Luther- Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: te Jutphaas H. J. ter te Nieuw Beijerland. k tvoor Onstwedde (toez.) A. Zegveld; voor Vinkeveen H. e Zeist. Sirjansland Echten (Dr.) Geref. Kerken Tweetal: te Velp H. Brinkman te Rijssen en Joh. Heule te Edam. Beroepen: te Bunschoten-Spaken burg (vac. H. B. Visser) K. Meima te Enumatil. Chr. Geref. kerken Bedankt: voor Enschede-Oost J. H. Gedenkboek Herv.-Geref. Zondagsscholenbond Onder de verschillende gedenkboeken, die er dit jaar verschijnen, bevindt zich ook dat van de Ned. Herv. Zondags scholenbond op Gereformeerde Grond slag 19281953. Bij dit zilveren jubileum heeft men een boekwerk doen verschij- nen van bijna 200 pagina's, ondei redac tie van j. Goedhart. Geschiedenis, be ginsel en werkwijze van de bond wor den beschreven, flitsen uit de afdelin gen volgen, het 25-jarig jubileum is ge registreerd, en dan nog een opgave van officiële stukken en een lijst van aange- sloten Zondagsscholen en kerkeraden. Het is een typisch boek voor de prac- tijk en dus in de eerste plaats bestemd voor de medewerkers aan de Zondags- scholen zelf. Een paar cijfers: in Papen drecht zijn ongeveer 550 kinderen o( de Zondagsscholen, in Putten 900, 11 Veenendaal 1400. Vele foto's verluchten dit boek, dat slechts f2.50 kost. Ondierwi jsb eno emingen Benoemd: tot onderwijzer(es): Chr, Nat. school te Dinteloord (Droogendjjlc) mej. M. Weeda te Wierden; School met de Bijbel te Hoek van Holland (hoofd A. Lems) mej. W. de Blois Vlaardingen. IN VOGELVLUCHT De classicale vergadering van ne heeft de generale synode der Nedi Her. vormde Kerk verzocht, een memorandum over de zaak-IJzendoorn (onenigheid met de prerikant) samen te stellen van net begin van het beroepingswerk af. °P het Ned- volkshogeschoolcen. trum Méridon in Frankrijk (bij Parijs) n schrijven heeft het moderamen ^r°^e'n van 1628 Augustus en van Synode der Ned. Herv, Kerk zijn 16 Augustus cursussen gehouden ter tiding uitgesproken over de nltnn- algemene kennismaking met F ran,Win te Eist (Gld.) gehouden demonstraties6 is Synode"; de °P één na gro een ernstig ongeluk gebeurd. Twee be- T van Amerika, ernstig ongeluk gebeurd. Twee be roepsbrandweerlieden uit Arnhem vielen var, «r, hoogte vam vier meter, en een A- v- d. K., is met ernstige in wendige kneuzingen in een ziekenhuis Franklin Delano Roosevelt jr. de -son van wijlen de president, is definitief democratisch candidaat geworden voor het gouverneurschap van New York. DINSDAG 15 JUNI 1954 m I. 402 m. KRO; 7.00 Nieuws 7 10 1 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. ieuws en weerber. 8.15 Gram 9 00 f 9.40 Lioht- °Pen'ng. AVRO; 8.00 Nieuws 8.15 Gram Morgenwijding 9.15 Gram. 9.30 Voor de iw 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters 0.00 Vooi or de vro inderer 0.15 v 11.30 Schoolradio caus. 12.00 t lorgelspel 1 ram, 13" ntdekkei orkest, klein koe Jeugd 17.30 Lichte r zieken 16.30 Zlekenlof 17.00 Voor de Jeugd 17 45 Regeringsuitzending: W. Lionarons- „Jeugdorganisaties in Suriname" 18.00 Voor de jeugd 18.20 Sportpraatje 18.30 RVU; Dr n op de Engelse 00 Nieuws 19,10 Boeken" 19.30 .00 ..Wij 14 30 15J5 15.00 Gra.... •Ti. 16.30 Voo, 17.45 ,,Aan de Wereld Espers .15 Pianospel lo orkest 19.00 „Pai heeft Vdn ae avku caus. 20.10 Gevar veil nuziek 20.50 „Aanrijding in Joegoslavië"] I Loe neeit et twee millioen leden bereikt In één Jaa: steeg het aantal gedoopten in deze kerl met 4.1 procent. Deze kerk heeft ruim 4000 predikanten. Dr George K. A. Bell. de bekends voorzitter van het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken, is 25 jaar anglikaans bisschop van Chichester. 24 Juli t.m. 7 Aug. wordt in het blokhuttenkamp van de Hervormde Jeugdraad in Berg en Dal (bij Nijmegen) een zomerkamp gehouden voor uit Indo nesië gerepatrieerde Protestantse jon geren. Prof. dr lr A. van Rossem van Ban doeng wordt met het s.s. Ampenan lnoni land verwacht. Van het instructieve boekje van ds van Houten over Billy Graham, uitgegeven door J. N. Voorhoeve (prijs 1-) verscheen in korte tyds reeds dt derde druk. r De'bondsdag van de Bond van Chr. Geref. Mannenverenigingen wordt ge houden op 21 en 22 September in Deven ter. Referenten zijn de heren P. A Glas- LAeidf" P™f. dr. J. van Gen- deren uit Apeldoorn. ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT. 12 Juni. - Geslaagd voor semi- J J Jool. Utredht, J B H M Lomaiu, Velp. T M J Ottenhoff, Heerlen, W G van 1.15 ..Uit het Boel Gram. 19.45 Opening var 1954: „Otello", opera. In 2. Zitten blijven, kinderen!" waarschuwde ze haar kroost dat opgewonden voor de brede schouw was gaan staan. De bijzondere klank in haar stem maakte gehoorzamen raadzaam en als schuwe vogeltjes, die te vroeg zijn uitgevlogen, zochten ze hun stoelen weer op. Daarna legde vrouw Kommers kalmerend de hand op de arm van haar man en zei overre dend: „Kom vader, ga d'r nou ook bij zitten, ik zal koffie inschenken en straks komt Paul." Kominers was echter niet voor rede vatbaar. Met driftige gebaren gaf hij zelf antwoord op zijn vragen: „Verstand van boeren heb ik als de beste boer... te lui zijn we niet geweest; we hebben gezwoegd en geploeterd van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Te groot geleefd hebben we ook niet, daar van kan jij getuigen en verdronken heb ik de boel ook niet... Neen, we zijn achteruitgeboerd, omdat we van alle kanten klappen kregen, de melk bracht nagenoeg niets op, alle jaren mond en klauwzeer; doorlopend een in 't ziekenhuis dan een zwaar huishouden. D4t waren de oor zaken, waarom Paul opgepakt is. De armen wordt geweld aangedaan; nu begrijp ik deze woor- ~»n maar al te goed". Al sprekende was de drift bij Kommers lang zamerhand gezakt; zijn laatste woorden waren eerder een klacht dan een beschuldiging. Ver moeidheid lag op zijn gezicht, alle feestgevoelens had hij verjaagd. Zelfs de thuiskomst van Paul leek hem het begin van een serie nieuwe onhei len. Tussen dominee Verzicht en Jan Prins liep Paul Kommers dezelfde weg, die hij als arres tant was gegaan De weg was dezelfde, maar deze werd belopen door een andere Paul De vorige maal had hij tussen twee politieagen ten gelopen en waren er achter horren en gor dijnen witbemUtste noofden, die meewarig schud den, terwijl zoveel monden, zij het dan voor hem onhoorbaar mompelden: Waar een mens toch al niet toe komen kan! Toen vertoonde niemand zich buiten om hem met een handdruk of een bemoedigend woord de zware weg lichter te maken. Nu stonden voor vele deuren gehele gezinnen klaar om van hun ongeschokt vertrouwen te ge tuigen. Ze vonden het jammer, dat dominee en Jan Prir.s mede hun woorden hoorden. „Die twee kunnen je zo vreemd aanzien; net of we allemaal huichelaars zijn", merkte Maaike Verhoef wijsgerig op door C. BAARDMAN Huichelaars waren ze niet, hun woorden waren oprecht gemeend; natuurlijk hadden ze wel eens gedacht aan het spreekwoord, dat geen koe bont wordt genoemd of er is een vlekje aan. Hardop hadden ze zoiets echter niet durven zeggen, een enkele kwaadspreker uitgezonderd. Maar door het gedacht te hebben alleen al, voelden ze zich vandaag schuldig. Daarom be grepen ze het verwijt in de ogen van dominee en Prins verkeerd. Het gold niet hun oprechtheid, het was een herinnering aan de wijze, waaróp ze zich schuil gehouden hadden toen Paul een bewijs van vertrouwen en meeleven zo hard nodig had Paul zelf accepteerde de hartelijke woorden van zijn dorpsgenoten al3 iets vanzelfsprekends. Toen nij het rieten dak van de stee van zijn vader in 't oog kreeg, gingen zijn gedachten te rug naar de weken die aan zijn arrestatie vooraf gingen. Daar was een wond, die moeilijk genas en bij de minste aanraking opnieuw zou gaan bloeden. Het begon al direct toen hij thuis was. Na de eerste begroeting was er een afwachtend stilzwij gen in de kamer gevallen. Dominee Verzicht, die wist hoe moeilijk zijn boeren zich in het bijzijn van vreemden kunnen uiten, gaf Jan Prins een wenk. Beiden stonden op en nadat Prins de veel zeggende belofte had gedaan van dezelfde avond nog eens te komen praten, lieten ze de familie Kommers alleen met hun geluk en met hun on gezegde vragen. Zodra ze weg waren zag moeder Kommers met vraagogen haar zoon aan; ze verwachtte nu, dat Paul zou vertellen van het sombere gebouw in de stad. In haar angstige dromen had ze zich dit gebouw voorgesteld als een plaats van de grootste ellende. En nu vreesde ze, dat het nog erger zou blijken dan haar dromen het haar voe len deden. Het starre zwijgen van haar zoon versterkte haar angst, ze was verheugd en schrok er toch even van toen haar man vroeg: „En jongen, ver tel me nu eens hoe het in de nor toegaat". Vlijmscherp drong de ietwat brute vraag Paul in het hart Als een zweepslag voelde hij de be naming nor" Vroeger was dat iets onwezenlijks, iets waar fatsoenlijke mensen zich ver vandaan wisten, nu betekende het de plaats, waarvan hij verslag moest doen omdat hij uit ondervinding kon spreken. „Hoe gaat het met Marie?" ontweek hij de Zijn vader liet echter niet los, en antwoordde: „Dat gaat wel, maar beleefdheid tegenover je vader schijn je daar ook al niet geleerd te heb ben. ik dacht e^n modeljongen terug te krijgen en ziedaar op mijn eerste vraag krijg ik al geen antwoord Beter schijnt men daar niet te wor den". 12.25' Voor de arbeiders 12,5 ieuws 13J0 Gevar. progra. el 13.55 Sport 14.00 Voor c 15.55 Crit. oor de kinderen 17.55 s 18.15 Caus. 18.25 Sport Jevar programma 19.30 31.45 Caus.' 21. iich t 2 Engeland. BBC. Light P: 14» 1.1 orkest 1500 t 12.30 Sport 13. i.to voor de kleuters 14.00 5.00 Sport 15.45 Harmonie- Dale's Dagb. 16.30 Dansmuz verz. programma 17.30 Sport 18 35 Gram'. 3 Hoorspel 19.0 Nieuws 19 25 Sport 19.30 t 16.15 I 10.00 Gevi E.vgelshoven, J H Utrecht, G J Jiccwen. <_i van -tJoneemen, Hllver- oct. rechten mej. J H Kamps, Utrecht, -un Spellen, Amersfoort, G van Noort, Oudloosdrecht, Kapt. H E v Reness Vught, rechten mej. A M Streef, 'utrecht I. rechten phys geografie mej A I :Un, Utrecht. R L P Hamer, Utrecht ^erKelljk examen H B Oosthoek Utrecht T Schellingerhout, Zwijndrecht, W W Ver- hoef, Utreehit, B W Vermaat, Utrecht AMSTERDAM, G.U., 12 Juni. Aan hel Doopsgezind Seminarium te Amsterdam ge slaagd voor eerste deel prop. examen J C Beekhuis en voor het tweede deel de dames A G van Daalen en N Klaassen en de heren H Annema en L Koopmans. progra NWDR. 309 m. 12.00 Am Lichte muziek 19.00 Nieuws 19 15 Orgelspel 20.00 Filmprogramma 20.30 Hoofsp met mu. ziek 21,45 Nieuws 22,10 Jazz-club 23 00 Lichte muziek 24.00 Nieuws 0.25—4.00 Rhythm, muz. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 m, 12.30 Orkest concert 13.00 Nieuws 13 55 Gram 14.00 Nieuws 14.05 Fluit en piano 18.30 Ame rikaanse uitzending 19.00 Gram 10 02 Klass. muziek 22.15 Klankbeeld 23 15 Arabische 12.34 Gram. 13.0 Nlein jking 18 Ot Jeugd 18.30 Vor de soldaten 19.00 Nieuws 19.40 Grar.,. 19.50 Caus. 20.00 Symph orkest en solist 22.00 Nieuws 22 15 Planorecital 22 55 —23.00 Nieuws. 484 m. 12.00 Omr orkest 13.00 Nieuws 13.20, 14.0n en 15.00 Gram 10 05 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.15 Verzoek programma 18.30 Koorzang 18.45 en 19.15 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Operamuziek 2100 en 31.30 Gram. 22.00 Nieuws 22.15 Omroep land. 22.00—22 30 Niei onze luisteraars. Boe! 224 en 75 m.) MAGISCH VLECHTWERK Van 1 naar 5 Lijdend, 23 slaghout, 8-4 grondslagen, 3—6 gelaatskleur. 4—6 ten- nissporfcterm. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 stabiel, e, 0. 2 traan, eelt, 3 aard, bruin, 4 farm, optie, 5 egaal, idee, 6 transport, 7 ai, P.T.T. Sloe. 8 ge meen, Ede, 9 el, al, raken. VERTICAAL: 1 staf, etage, 2 traag, rlel, 3 aar, raap, ma, 4 badmantel, 5 In, bolster, 6 eer. pips, na, '7 leut, dol, E.K. 8 £11, Ier, ode, 9 O.T. neet, een.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2