Maar wij denken er zó over Neem uw maatregelen, voor ge uw reis aanvangt! BEURSBAROMETERi Predikbeurten voor Leiden en omgeving Gi^-ü-yisto \(S f T JuUi- x\\ nieuwe leidsche courant 7 zaterdag 12 juni 1954 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) O 92 roept u overl O Margariet, o Margariet, O 92 riep u? over! Wat ben ik blij dat u het ziet, Ook anderen doen het nu wel ove O 92, roep van God, HU roept ons dringend! over! Zorg voor der jongens geestelUk lot. Geef hun een huis, nu over! Want zo ls 't, als Margariet het ziet: God zegt ons: Geef! En hou dan ove Wie veel, met gulle handen zaait. Ook overvolle maten maait! O 92 roept U! Over! C. DE JAGER, Katwijk a. Zee. Secr. afd. Pro Rege. Wonderbaarlijke genezing Als mede-kuurgenoot van de heren Beke en Keiler waarover in diverse dagbladen fantastische berichten betref fende hun wonderbaarlijke genezing ver meld werden kan ik U het volgende meedelen ter contróle van deze z.g. won- De heer Beke werd 2 April in het Ne derlands Sanatorium te Davos opgeno men. Zijn medische toestand was verre van rooskleurig. Dit bleek na enige da gen duidelijker, daar zich toen een aantal complicaties voordeed. Dank zij het door tastend optreden van de heren medici, die achtereenvolgens een drietal streptomy- cine-kuren en een pas-kuur toepasten, trad spoedig verbetering in. Dat de heer Beke desondanks m-m.v. een niet nader te noemen kardinaal iets van de tranen van het wenende Mariabeeld van Syra cuse trachtte te bemachtigen, pleit, behal ve voor een fanatiek geloof, toch ook wel wat voor gebrek aan vertrouwen. Het ls absurd, de resultaten, die de medische staf van het Nederlands Sanatorium be reikte, toe te schrijven aan dat tranen- Hierbij moet nog vermeld worden, dat er geen tranen van het wenende Maria beeld meer voorhanden waren, zodat de heer Beke zich tevreden moest stellen met een lapje, dat over het Mariabeeld ge streken is. Over de heer Keiler kunnen we heel kort zijn. Als „lichtgeval" hier opgenomen liet het zich aanzien, dat hij weer spoedig zou vertrekken Het door hem bemachtig de reliqul zal zeer zeker niet de door de heren doktoren „geplande" tijd bekort hebben. Althans, hiervan is niets geble ken. De heer Keiler gaat over enkele maanden naar huis. Daaruit blijkt dus, dat de krantenberichten, die meldden, dat de heer Keiler door het wonder va vos al thuis zou zijn, wel wat erg barig waren. Om dan nog maar n spreken van de consternatie, die derge lijke berichten ln de naaste kringen de betrokkenen doen ontstaan. H. H. A. VAN RIJSWIJK Davos-Horlauben Ned. San. k. 127 Sport op Hemelvaartsdag „Hand-klapt en betuigt onze God uw eerDeze regels uit Psalm 47 wa ren voor de heer A. Wissel waarschijn lijk aanleiding om, tot meerdere (on)- duitielijkiheid. zijn betoog met het beeld van de naar omhoog of naar omlaaig Wapperde mensen te eindigen. Ik ver moed, dat de heer Wissel met dit ge wrongen, quasi Christelijke beeld heeft willen zeggen, dat de .sportieve" jonge lui de Hemelvaartsdag tot eer van de duivel hebben doorgebracht. De aan klacht is te scherp, dat ik er niet op in zou gaan. Maar eersT een paar vragen. 1. Hoe komt 't dat de heer Wissel nu pas protesteert? Het is sinds jaar en dag zo. -dat deze evenementen op Hemel vaartsdag worden gehouden. Heeft de heer Wissel i>u pas zijn verantwoordelijk heid gevoeld of is hij er nooit eerder op gekomen, dat dit zonder is? 2. Waarom moeten hoofdzakelijk de Jongelui een veeg uit de pan hebben? De vele ouderen, die zonder eerst naar de kerk geweest te zijn, de natuur introk ken, bent u dan zeker vergeten? Als het uw bedoeling was. „de jeugd van te genwoordig" weer eens op de korrel te nemen, dan had u beter een ander, wel licht dankbaarder object kunnen uitkie zen. 3. Waarvoor dienen de aanhalingste kens bij „sportieve" jongelui? Ik wist niet, dat sportiviteit iets met het al of niet naar de -kerk gaan te maken heeft. U moet het probleem van de viering van Hemelvaartsdag in z'n geheel Hemelvaartsdag is voor de meeste men sen. een uitgaansdag. U kunt zidh wel af vragen of dat juist is, maar u moet niet beginnen met een ongemotiveerde uitval naar de jeugd. Een disoussie over .sport op Hemel vaartsdag" heeft geen zin. Het lijkt mij, dat een discussie over ,,het karakter van Hemelvaartsdag" meer nut heeft. Leiden MARTEEN PAATS Hengel-impressie Neen, ze deden het niet, die dag van het seizoen. Een paar wegtrek- kertjes gehad, maar geen opstekers van de brasem. Ze zijn kuitziek, sprak mijn maat, wat ik gretig beaamde. Wy zaten intussen heerlijk in de luwte. Ergens anders proberen, soesde ik, of opstappen Er kwam een andere hengelaar aange roeid, die bij ons ging liggen. Een soort voer ging over boord. Binnen 5 minu ten was een brasem geschept zoncer hengel! „Verboden vismethode", flitste het door mijn hoofd. Scherp sprak ik mijn afkeuring hierover uit. Maar hy lachte mij vierkant uit. Vergiftigde bo nen? Hij stak er een paar in zijn morz en begon te kauwen. Gespannen lette lk op 's mans gelaat. Maar niets gebeurde er. „Ik zal u het maar vertellen", sprak hij naar mijn verdwaasd gelaat Het zijn balletjes zware pruimtabak van een speciale samenstelling. Wanneer die brasems een balletje ophappen moe ten ze even naar boven om te spuwen. En dan schep ik ze. Hier, die is voor Maar ik greep mis en voelde iets kus tegen mijn gezicht. Verschrikt opende lk mijn ogen en mijn maat liet lachend Om ook voor deze rubriek een vlotte gang van zaken te bevor deren brengen we het volgende onder de aandacht van de geachte schrijvers: Ie. Aan ingezonden stukken zon der duidelijke vermelding van naam en adres der inzenders zal doorgaans geen aandacht kunnen worden geschonken. 2e. Ingezonden stukken over on derwerpen, die al herhaaldelijk in deze rubriek werden aangesneden, en naar het oordeel der redactie geen nieuwe gezichtspunten ope nen, zullen eveneens ter zijde worden gelegd. 3e. Ingezonden stukken worden alleen dan zonder ondertekening geplaatst, wanneer dit uitdrukke lijk wordt verzocht en tevens voor de redactie is aannemelijk ge maakt, dat zo'n verzoek gemoti veerd is. 4e. De redactie behoudt zich te allen tijde het recht voor ingezon den stukken te bekorten of te her schrijven, zonder dat aan de strekking van het betoog afbreuk wordt gedaan. voorntje tegen mijn gezicht kletsen. Ik heb mij voorgenomen, wanneer ik weer ga vissen, géén gezellig avondje te voren te houden, maar vroeg onder de rwol te kruipen. HENGELAAR Waarom wordt de boter sterk Mevrouw H. schreef in deze rubriek van 5 Juni j.l. over „sterke roomboter" en wees er o.m. op, dat roomboter tegen woordig veel gauwer een sterke smaak heeft dan voor de oorlog. Voorts merkte zij op, dat margarine langer houdbaar is dan roomboter. Naar aanleiding van deze opmerkingen het volgende: Naast de bacteriologische oorzaken oefenen chemische en enzymatische wer kingen invloed op de kwaliteit van boter uit. Bij het ranzig of sterk worden is het wel zeker, dat microben een rol spelen. Allerlei vetsplitsende organismen kunnen er de oorzaak van zijn (zowel gisten en schimmels als bacteriën) daar de eigen schap, om vet te hydroliseren, bij vele organismen voorkomt Dikwijls zijn ze te vens sterke eiwitaantasters, hetgeen ook niet bevorderlijk ls voor de smaak de boter. Bovendien vindt er tegelijkertijd nog oxydatie door zuurstof uit de lucht Ziehier de oorzaken. En nu de vraag: wat kan er tegen gedaan worden? De samenstelling en de bereidingswijze van roomboter wijken momenteel niet af van die van voor de oorlog. Het prijsver schil tussen roomboter en margarine is echter veel groter geworden, met als ge volg dat diegenen, die het zich nog kun nen veroorloven om roomboter te gebrui ken, dikwijls langer met een pakje doen dan vroeger. Daaruit vloeit weer voort dat de boter langer bij de fabrikant, lan ger bij de grossier en winkelier en langer bij de consument ln kelder of kast lig'.. Daarom het advies: koop niet meer boter, dan voldoende is voor enkele dagen. Doe de boter steeds in een schone botervloot en vul niet bij. Verder de boter fris en koel bewaren en nooit lang aan het dag licht blootstellen. Dat margarine langer houdbaar ls dan roomboter komt voornamelijk, omdat er kortere tijd ligt tussen fabricage en consumptie en ook omdat aan margarine z.g. anti oxydant mag worden toege voegd, hetgeen voor roomboter verboden ls. Vissen op Zondag III Op mijn ingezonden stuk van enige tijd geleden onder de titel ..Plaatsbepa- len op zee" hebben enkelen gereageerd. Men noemt de kwestie terecht de ,.zes- r.aehtenkwestie". Het gaat er om of er vijf of zes nachten moet worden gevist Ik zou graag deze vraag willen stellen: ,.Moet de mens vijf of zes dagen werken?" Want daar komt het op neer. Ik weet wel dat men mij kan tegenwerpen dat er schippers waren, die met vijf nachten vissen evenveel of meer per teelt besom- den dan de zes nachtenvissers, maar daarmee is de kwestie niet opgelost. Er was eens een schipper die vijf nachten viste, slecht voer en werd bedankt we gens ..wanzegen". zoals men dat noem de. Als men op Maandagmiddag begint te schieten heeft men op Vrijdagmiddag dus vijf maal de netten over boord gegooid, zodat men op Zaterdagmorgen voor de vijfde maal inhaalt. De werktijden lig gen nu eenmaal Iets anders dan op de wal. Bij een gemiddelde vangst van 60 a 70 kantjes kan men na de middag klaar zijn. We hebben dan vijf dagen gewerkt. Nu breekt de Zondag aan, die ook moet worden gevierd als Zondag. Wie en wat belet onze schippers, met name de jon gere, om 's morgens na het „bakje doen" een kapitteltje te lezen en een Psalm te zingen? Men kan als men wil. En na het eten gaan we een ..legje" (middagdutje) doen. Daarna is het „bakje boil" (thee ls klaar). En dan komt het bewuste en veel bestreden ,,sehotters aan boord". In een uur zijn de netten overboord en daarna is het rust. Dit overboord gooien van de vleet kan geschieden precies 24 uur na het gereed komen met de ver werking van de haring, normaal gespro ken dan. En het gebeurt 48 uur na het laatste sohot van Vrydag- Nu kan men zeggen: De visserman ver keert in een uitzonderingspositie. Dan zeg ik: Volkomen juist. Want voor zover lk weet bestaat er helemaal geen Zon dagsklok. En een etmaal is toch een et maal. wanneer met het ook laat ingaan Naar mijn mening komt het er wel degelijk op aan hoe we de Zondag be steden. We moeten het niet doen zoals een Jonge schipper, die mij desgevraagd meedeelde geen Bijbel aan boord te heb ben. Dan gaan we zonder God naar zee en dat ls het ergste, wat ons als Christen zeevolk kan overkomen. Er zijn veel ar gumenten aan te voeren, maar steekhou dend zijn ze niet als wij ons houden aan onze redelijke godsdienst. Over het Za terdagavond- of Zondagnachtschot is meer dan voldoende gezegd. Wie daar mee denkt de Zondag te heiligen is er volkomen naast. Een visserman zei mij kortgeleden Het Zondagsnachtschot be gint 's middags om 12 uur en het Zater dagavondschot eindigt om één urn 's nachts. Als wij zes nachten vissen kun nen Zondagsrust en -heiliging op de vloot worden betracht. Het gebod van God luidt: Zes dagen zult gij arbeiden. Heilig tooh uw Zondag met Psalmen tot Gods eer. Katwijk aan Zee C. DE JAGER 't Geval Durst Britt De gehoorzaamheid van de officier Open brief aan chefs van staven Door dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn is een open brief gezonden aan de minis ter van Oorlog, de chefs van staven en de voorzitter der Parlementaire Enquête commissie. Deze brief is geschreven naar aanleiding van de reactie van de chefs van staven op de bekende verklaring van generaal H. J. W. Dürst Britt met het doel uiteen te zetten, dat een officier op grond van zijn eed verplicht is te han delen tegen een bevel in geval van ver raad, schending van het belang van het Vaderland, der Grondwet, der nationale wetten en algemeen aanvaarde wetten van menselijkheid. Hy beroept zich op minister A. W. F. Idenburg, op generaal Von Lettow Vorbeck. die zijn gouver neur gevangen nam, toen dgze zijn ko lonie wilde overgeven, op het regerings- antwoord inzake eèn weigering van minderen om kampongs in brand te ste ken, en op het vonnis van Neurenberg. Tevens vraagt hij, wanneer de enquête commissie het Nederlands-Indische be leid tot November 1945 zal aanvatten en spreekt het vermoeden uit, dat in dertijd bij de regering het streven heeft bestaan doelbewust buiten de Staten- Generaal om aan te sturen op onafhan kelijkheid van de republiek Indonesia met misbruik van haar machtspositie. Hij vestigt daarbij de aandacht op verschil lende handelingen van dr H. J. van Mook en prof. dr ir W. Schermerhorn. RUBRIEK MET REIZIGERS-V ARIA Onbekendheid met buitenlandse verkeersregels kan veel onaangenaamheden veroorzaken (Van een onzer verslaggevers) AUTOMOBILISTEN die met hun wagens naar het buitenland gaan, worden nog wel eens de dupe van hun onbekendheid met de voor schriften van het land waar zij vertoeven. Wist u bijvoorbeeld, dat het in Engeland en Oostenrijk des avonds verboden is om een auto onverlicht neer te zetten, om het even, of die onder een brandende lantaarn staat? nog veel meer staan aan wist u dat het Engelse (linkse) keer geen voorrang geeft of liever zegd; kent voor van links komend keer? Wist u dat in Zweden, waar men ook al links houdt, aan van links komend verkeer wél voorrang moet worden verleend? Wist u. dat men in Joego slavië zijn wagen beter nooit onbeheerd kan laten staan en dat er vrijwel geen reserve-onderdelen voor auto's te krij gen zijn en dat, wat dat laatste betrelt. ook Spanje een niet al te gunstig figuur slaat? Misschien wist u het, maar misscmen ook hebt u uw ervaring gekregen door de wijsheid, die men met schade en schande opdoet. Dat had echter allemaal kunnen worden voorkomen. De A.N.W B kan u namelijk desgevraagd stencils verstrekken, waarop voor ieder land, dat u denkt te bezoeken, de verkeers regels, belastingbijzonderheden, douane- Een terugval, waarvan de oorzaak misschien pas later zal blijken TN het midden der week overviel de ef- fectenbeurs plotseling een flauwe stemming, welke haar oorzaak vond een gevoelige ommekeer ln Wallstreet. De hoofdfondsen werden ln het bijzonder ge troffen door de daling, daar het buiti land materiaal afgaf en het publiek tot winstneming geneigd was. Op de locale markt werden ook verliezen geleden, maar in het algemeen in mindere maee. Het slot van de beursweek kwam in flauwe stem- Men vroeg zich ter beurze af om welke reden de New Yorkse effectenbeurs plot seling zulk een reactie te zien gaf. Was hier sprake van een normale technische daling, na de stijging der laatste maan den, of sprak hiec wantrouwen uit betref fende de ontwikkeling van de. Ameri kaanse conjunctuur? De teruggang in de koersen was de scherpste sedert het uitbreken van het Koreaanse conflic Financieel overzicht een eenvoudige technische reactie na de koersrijzing. -====J De aanwijzingen uit het bedrijfs leven geven geen opheldering over de koersdaling, daar ernstige symptomen van een nieuwe achteruitgang in de conjunc tuur niet bekend zijn. De economische adviseur van president Eisenhower ver klaarde reeds, dat diverse aanwijzingen van economische aard een snel herstel van de bedrijvigheid aannemelijk maken. Naar het ons voorkomt is dikwijls eerst achteraf na te gaan of bepaalde sympto- NOORDWIJKERHOÜT: OoJc geschikt als borstel formaliteiten gegeven. TOERISTEN kunnen hun foto- en film toestellen. die zij naar Frankrijk zonder formaliteiten als reisbagage over de Franse grens heenkrijgen, oy wyze van tijdelijke invoer. Voor beroepsfoto grafen gelden deze gunstige Uitzonde ringsbepalingen evenwel niet. Omtrent de speciale voorschriften, die voor dit beroep van kracht zijn, zal de K.N.AC, ze desgewenst gaarne inlichtingen. TYEZER DAGEN spraken wij een En- U gelse vriend, die op het punt stond, om na een drie weken durende vacantie in Nederland weer naar zyn eilano terug te gaan. Hij vertelde ons, dat hij gedu rende een van de eerste dagen van zyn verblijf het was de eerste keer, dat hij in ons land was een taxi had ge nomen. omdat hy een afspraak had en de bus wat lang was uitgebleven. L)e ritprijs bleek f 1.70 te ztjn. Door zijn on bekendheid met onze fraaie bankbiljet ten. had hij de taxichauffeur een ryxs- daalder gegeven en hem gezegd, dat hy de rest wel kon houden. Maar de man had hem keurig twee kwartjes gegeven en hem beduid, dat dat genoeg was. Wy dachten zo. dat deze keurige chauf feur op zijn eigen houtje meer reclame voor ons land heeft gemaakt oan vele kleurige folders zouden kunnen doen. De man is ons onbekend gebleven, maar, zo hy dit onder ogen krijgt: onze huidel Helaas kon men op het moment, dat wy deze rubriek samenstelden, ons daarover nog niet volledig inlichten, maai wy beloven u, dat wy de volgende week op deze plaats het voornaamste van de nieuwe toestand zullen vertellen. rR ZIJN IN NEDERLAND talloze klachten gekomen van toeristen, die, terugkerende van een verbiyf in Frankrijk of Italië, by het verlaten van een van deze landen, aan de grens in moeilykheden kwamen, omdat zij meer francs of lires by zich bleken te hebben dan het voor de uitvoer toegestane maximale bedrag. Bedenk, dat ge, indien ge Frankryk verlaat, niet meer dan 10.000 francs mag meenemen. Voor Italië is dit bedrag 30 000 lires, waaraan dan bovendien oog de bepaling is verbonden, dat dit bedrag moet zyn verdeeld in coupures, die niet groter dan 10.000 lires mogen zyn. De andere overgebleven reisvaluta moeten voor Italië en Frankryk uit vreemde deviezen bestaan. Ook voor andere Euro pese landen gelden soortgelyke bepalin gen. Inlichtingen dienen dus ingewon nen te worden, alvorens u de reis be gint; het kan veel narigheid voorkomen. TVA DE HOSPES te Zwitserland die overigens nog aan de gang ls zal ook te België een (reeds tweede) inter nationale tentoonstelling voor toerisme, -hotelbedrU'f en gastronomie worden ge houden en wel te Luik (Paleis van het Metaalbedrijf te Coronmeuse) van 10 tot 26 September a.s. Er zullen pryzen wor den uitgeloofd voor de beste prestaties van koks, banketbakkers en slagers, die op een culinaire salon hun beste krach ten zullen meten Luik wil de hoofdstad worden van het lekker eten en drinken, daar trots aangekondigd.' men van een opkomende achteruitgang in het bedryfsleven zich voordoen en de effectenbeurs loopt veelal op een ontwik keling vooruit. In ieder geval is deze week opnieuw duidelyk geworden, dat de stemming op de Amsterdamse effectenmarkt staat valt by de gratie van Wallstreet. Flinke klappen liepen de grote internationale fondsen op, met name Koninkiyke en Phi lips, en men heeft kunnen constateren, dat de daling zeker even hard kan gaan als de styging. \7~AN de verdere gang van zaken op de New Yorkse beurs hangt 't nu groten deels af, hoe in de volgende week ten on zent het koerspeil zich zal ontwikkelen. Valt het verder ln Wallstreet mee, dan lijken de voorwaarden wel aanwezig voor een analoge gang van zaken hier. De overgang in de notering vin de aand. Philips van een nom. waarde van f 750 op f 1000 kwam door de koersreactie niet haar zyn recht. Evenmin kon het mooie jaarverslag van de AKU een grote uitwerking op de koers krijgen. De resul taten van het eerste kwartaal van het lopend jaar waren, blijkens de periodieke publicatie, zeer bevredigend en in het ver slag wordt de naaste toekomst met gema tigd optimisme tegemoet gezien. Per uit. 1953 was er nog geen conversie van obli gaties met conversierecht in aandelen, maar tot nu toe ls voor een bedrag van f 4.3 millioen obligaties ln aandelen omge wisseld. Het ligt voor de hand. dat, ge geven de positie der aandelenmarkt, ln de loop van dit jaar nog 'n belangrijk be drag van het totaal der uitstaande obliga ties (f20 millioen) in aandelen zal worden omgezet. Dat hiervan een koersdrukkende uitwerking op de aandelen kan uitgaan, willen we niet ontkennen. ()P de locale industriemarkt kwamen keorsfluctuaties in navolging der inter nationale aandelen uiteraard ook voor. Aand. Kon. Zout, vroeger zulk een rustig fonds, moesten deze week een flinke veer laten. Het verslag van Van Berkel's Pa ltent vormde een duidelijke steun voor de I aandelenkoers De bedrUfswinst steeg I vorig jaar met bijna 40 pet en de buiten landse vertakkingen van dit concern zijn belangrijk geworden. Terzake van de vooruitzichten werd medegedeeld, dat de verkooporders zich, zy het met grotere in spanning, konden handhaven, maar In de Ver. Staten deed zich een teruggang voor. Het bestuur van Calvé Delft heeft een dividendverhoging van XVi pet voorge steld, zodat de uitkering ditmaal 8Vz pet zal bedragen. De koers der aandelen hield zich deze week vry behoorlyk, al kan mep niet beweren, dat het rendement erg bevredigend is. Het verslag van de Zwavelzuurfabrie- ken Ketjen maakte ter beurze een uitste kende indruk. Een winst van f 6.6 millioen tegen f 4 millioen over 1952, een dividend verhoging van 2 pet tot 10 pet zyn pret tige berichten, terwijl verder de resul taten over de eerste 4 maanden van hel nieuwe boekjaar bevredigend waren. Op de jaarvergadering van de Stoom- spinnery Spanjaard werd medegedeeld, dat de omzet van garens en weefgoedei dit jaar tot dusver aanzienlijk groter Is geweest dan in dezelfde periode van 1953. De textielindustrie heeft weer druk werk en met name in de export. Cultuurwaarden waren slechts weinig luier gestemd en toonden geen reactie op het bericht betreffende het a.s. vertrek naar Nederland van een Indonesische de legatie ter bespreking van de opheffing der Unie. Aan de algemene terughou dende stemming kon men echter, met name .voor H.V.A. en Sumatratabak, niet onttrekken. Scheepvaartwaarden hielden zich de: week goed en moesten slechts weinig te rein prijsgeven. Op de belegglngsmarkt bleef de stem ming pryshoudend. De schaarste aan goed beleggingsmateriaal baart de beleggings adviseurs veel hoofdbrekens. Eind Juni de eerste op Ypenburg Helicopter in dienst van de reclame De N V. Aero Ypenburg heeft een drie- persoons Hiller-helicopter gekocht, die zij zal gebruiken voor het uitvoeren van reclame vluchten ten behoeve van maat schappijen en industrieën of. en dan in samenwerking met deze voor het uitvoe- n van andere opdrachten. De helicopter wordt aan het einde in deze maand in ons land verwacht i het toestel zal voorlopig op Ypenburg. de zetel van Aero Ypenburg, worden ge- stationneerd. Dit is het eerste hefschroefvliegtuig dat voor regelmatig commercieel verkeer in ons land zal worden gebruikt. venhage. In de Panslerstraat in Scheveningen is Donderdagmiddag een onvoorzichtig Het Nederlandse handelsverkeer met de straat overstekende 81-jarlge heer de Sowjet-unie heeft ln 1953 f 215 mil- door een tram aangereden en gedood. 1 lioen bedragen tegen f 190 min ln 1952. Achtduizend gulden in de Waal geworpen MANSCHAPPEN van de vaar- irM en duikschool te lJmuiden hebben gisteren bijna de hele dag de bodem van de Waal ter hoogte van de oude haven in Nijmegen afgezocht naar een geldbedrag van achtduizend gulden. Dit onder zoek onder water werd ingesteld op verzoek van de Nijmeegse re cherche. Een bejaarde heer had enieett dagen geleden bij de politie aange geven, dat zijn vrouw in overspan nen toestand een portemonnait met achtduizend gulden in de Waai had geworpen. Dit bedrag uiaj dt opbrengst van de verkoop van een huisje. De duikers hebben het geld tot nu toe niet kunnen vinden. Ook in Nederland korter diensttijd? (Van onze parlementsredactie) Naar wy vernemen, ligt het ln het voornemen van minister Staf. om nog vóór de 22ste Juni een mededeling aan d?»sSIr d"" 0V" de duur van In de wandelgangen van de Tweede Kamer verluidde gistermorgen, dat deze mededeling verband houdt met een ver- ngi .S van ,de dier*s"Üd. die evenals ln Belgie geschiedde, van 20 op 18 maan den gebracht zou worden. Te bevoegder plaatse deelde men evenwel mee. dat omtrent de inhoud of de strekking van de ministeriële mededeling nog geen enkel inzicht kon worden gegeven. Benoemingen iot officier bij rijkspolitie Benoemd tot officier by het corps rijkspolitie in de rang van officier der rijkspolitie le klasse mej. mr H. A. Snel ler en mej mr A. A. Schwartz, ingedeeld respectievelijk bij de staf van het gewest Arnhem en by de staf van het gewest Amsterdam, ter behartiging van de aan gelegenheiden, betreffende de kinder politie. in Gelderland en Overijssel, resp in Noord-Holland en Utrecht Tot dirigerend officier der rykspolitle 3e klasse zijn by Koninklijk Besluit be vorderd de officieren der rijkspolitie le klasse H. Waakop Reyers, commandant der afdelln-g Leeuwarden van de rijks politie te water. P. J. van Boon. com mandant van het district Roermond, en dra L J. van der Meulen, toegevoegd aan mandant van het gewesj 's-Gra- De, uiOjit rie-hter? van tal PleiVv r er \^-p\ haastten iieb cm gul te zyn., Nog voor het reisseizoen tomtr" dagen, ging men het passenreöht veriayen Dat zij dn velen die reeds spaarden j w\ tientje door het neusje b oor dan. dat schynt zich niemand te generew. "Qeieren ïs vooruitzien therevi £7^ Zonder 9JUA paspoort kwam hier aan Sir Winston Öiurebills zwarte zwaan. Echte/ liet nut van reispapiererv, dat ziet men aan die stomme dieren. Haa nu die. zwaan een pas bezeten-, een ieder had z'n nest ycweterv TVians blijft het zoeken ander end dank zy een zwarte eoncurrwl Stanislavo Sokolova die sprak tot Rusland: .Nou ajuus Ma. Zonden pas doeb in Bikini zwom zy door de yz'ren linieu Van de hete, node, grond dook zy in de zilte Bont Maar Éle.0nora f?ooseve|-t kwam in hef Grelivis-e-veld. 0wd3v»ks Me Carthw's woulwA razen gast zy tooMayr de rodo baierv, waar 't kwaad ktf»onttiun if,. Voor öm ib t eenur qemn qemis Want owze kersew blyvewdi^uC -(Nu wa? hel voorjaar weer U. juur

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7