Internationaal gast van Prof. dr J. H. Oort: gezelschap astronomen Russische collegae „IJzeren gordijn werd wijd geopend..." NIEUWE LEIDSCHE COUBANT VRIIDAG 11 JUNI 1954 Uitstekende gastheren IN 1833 gaf Czaar Nicolaas I van Rusland aan een aantal geleerden de opdracht, de stichting van een centrale sterrewacht voor Rusland in studie te nemen. Het resultaat was, dat in 1839 het sterrekundig obser vatorium van Pulkowa (ook wel Pulkowo gespeld) werd opgericht. Pul- kowa is een dorpje, dat ongeveer 25 kilometer bezuiden Leningrad ligt. Deze sterrewacht heeft in de loop der jaren een zeer goede naam verworven door haar fundamentele werk op astro nomisch gebied, namelijk de plaatsbepa ling der sterren. Het grootste gedeelte der lezers zal wellicht nooit van de Pul- kowasterrewacht hebben gehoord, doch wanneer men weet, dat dit observatorium een bezetting heeft van niet minder dan 260 man tegen Leiden slechts 35 mag men tot de conclusie komen, dat onze on bekendheid in deze slechts aan onszelf te wijten is. Lange tijd evenwel heeft de Pulkowa- sterrewacht weinig of niets van zich kunnen laten horen ,om de doodeenvou- ige reden, dat dit prachtige observato rium, dat in vroeger jaren tot de best geoutilleerde van de wereld werd gere kend, tijdens de laatste oorlog door de Duitsers werd verwoest. De Russische ge leerden en beambten van de sterrewacht ivenwel zo gelukkig om het voor deel instri bijtijds in veiligheid te kunnen brengen. Kortgeleden kon, na jaren van moei zame opbouw, de sterrewacht opnieuw geopend worden, bij welke feestelijke ge legenheid een zestiental geleerden uit het buitenland werden uitgenodigd aanwezig Grofe gastvrijheid De Sowjet Academie van Wetenschap pen, waaronder de sterrewacht ressor teert, zond haar uitnodigingen aan een aantal vooraanstaande Westeuropese en Amerikaanse astronomen om als particu lier, dus niet als vertegenwoordigers van hun land of hun sterrewacht, de plech tigheid bij te wonen. Twee Amerikanen, twee Engelsen, een Belg, drie Nederlan ders, een Zweed, een Noor, twee Duit sers, een Mexicaan en een Italiaan heb ben deze uitnodiging aanvaard, gezien (Advertentie.) yVLeifrurU 3 maal daags, 4—4 weken lang, leidt tot een werkelijke verbete ring van de gezondheid van Uw Vraagt Uw Apotheker of Drogist L1SSE Jaarvergadering vrouwenbond Gisteravond werd de jaarvergadering gehouden van de afdeling van de Chris ten-vrouwenbond. Mevrouw Jongeboer toonde zich bij de opening verheugd over de grote opkomst.. Het ledental is dank zij de actie van mevrouw De Vries, tot 123 gestegen- Er is een batig saldo van f 200. De avond werd op gezellige wijze doorgebraiht- BI oemschikcursus De bloemschikcursus, uitgaande van de afdeling Llsse van Bloembollencultuur is ten einde- De. cursus werd volbracht door 29 dames en 3 heren. Eerste prijs mej- L. Stokman, Lisse; 2. mevrouw Van Steijn. Voorhout; 3. mevrouw De Vries, Lisse; 4. de heer J. Damen Jac-zn.; 5- mej. R. Lommerse. Bergman, Sassenheim; Berg, Lisse. De jongste cursist, Fr. Dui- venbode, kreeg een troostprijs- Collecte De collecte voor de gezamenlijke mili taire fondsen wordt hier gehouden op 19 Juni. Concoursresultaat Dor O-K.K. van de Lisseordijk werd op een concours te Abcoude de tweede prijs in de concourswedstrijd gewonnen en de eerste prijs in de marswedstrijd. Het Hoogeland Woensdag 16 Juni wordt hier een col lecte gehouden voor de stichting Het Hoogeland- Hippisch festjjn Morgenmldag wordt in het sportpark de grote paardenrace-onder-de-man ge houden onder auspiciën van de harddra verijvereniging Lisse en omstreken. Ze ventien paarden zullen de strijd aanbin- VOORHOUT Raadszitting onverwacht uitgesteld De gemeenteraadsleden waren bijeen geroepen voor een openbare vergadering op de volgende week Woensdag. Om bij zondere redenen is de vergadering door de burgemeester veertien dagen uitge steld. De leden van de gemeenteraad ont vingen gistermiddag het volgende schrij ven van de burgemeester; ..Tengevolge van zeer bijzondere omstandigheden ben ik genoodzaakt de raadsvergadering, welke was vastgesteld op 16 Juni 1954. uit te stellen tot Donderdag 1 Juli 1954. avonds 7.30 uur". Het schrijven was door de burgemeester alleen onderte kend. Het is niet bekend welke de rede nen voor dit uitstel zijn. Puzzlerit voor de jeugd Gisteravond werd een puzzlerit voor de jeugd gehouden vanuit de Hervorm de pastorie. De rit was georganiseerd door de Hervormde jeugdraad. De route voerde over zeven dorpen. De prijzen werden gewonnen door W. van der Tang, F. Stoop en ds Kalmikan. Aan de pasto rie werden de prijzen uitgereikt. De uitreiking ging vergezeld van toepasse lijke bewoordingen. De deelnemers heb ben zeer genoten. Zoiets is voor herhaling vatbaar. Het leert de mens de schoonheid omgeving zien en wat niet minder belangrijk is het bevordert het onder linge contact. het belang van internationaal weten schappelijk contact en in de hoop, dat een dergelijk contact mogelijk zou zijn ondanks de bestaande politieke verschil len. Welke hoop zij, naar het bleek, niet vergeefs gekoesterd hebben. De drie Nederlandse geleerden waren prof. dr J. H. Oort, directeur der Leidse sterrewacht. prof. dr P. Th. Oosterhoff, eveneens van Leiden, aanwezig als secre taris-generaal van de Internationale As tronomische Unie, waarvan Rusland steeds lid is gebleven, en prof. dr M. G. J. Minnaert van Utrecht. Prof. Oort was zo vriendelijk iets te vertellen over zijn ervaringen, tijdens zijn bezoek achter het ijzeren gordijn. En hij formuleerde zijn gevoelens eigenlijk in één zin; „Bij dit bezoek werd het ijzeren gordijn wijd geopend en werden verheu gende wetenschappelijke contacten ge legd". Prof. Oort roemde de grote mate van gastvrijheid, die de gasten genoten en de duidelijke blijken van waardering der Russen voor de komst van de Westerse collega's. Hieruit mag men de conclusie trekken, dat van Russische zijde het ver langen bestaat om een nauwer contact te onderhouden, wetenschappelijk zowel als persoonlijk, tussen de sterrekundigeu. Want als er één wetenschap is, waarbij men op internationale samenwerking is aangewezen, dan is het die der sterre- kunde. Herhaalde malen, aldus vertelde prof. Oort, werden tijdens een thé, aan enkele der Westerse gasten te Moskou aangeboden door de Sowjet Academie van Wetenschappen, deze wensen tot uitdrukking gebracht. Agenda van Leiden Vrijdag Foyer stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Mu ziekschool Toonkunst. einduitvoering m.m.v. Toonkunstorkest- „Cronesteyn", 7 uur: excursie VOLA naar textielfabrieken Gebr. van Wijk. Federatiehuis, Gerecht 10, 7 uur: op richting Sociale Kring. Zaterdag Terreinen groenteveiling, half 3: ram penoefening Rode Kruis Katwijkse tram, 2.15 uur: Ned. Chr. Reisvereniging. duinwandeling van Kat wijk via Meyendel naar Wassenaar Opening sportweek, 7 uur: défilé door de stad: -8 uur op L.F.C.-terreinvoet balwedstrijd U.Vfj.rest van Leiden, ir Geen politiek I de pauze demonstraties. Prof. Oort zei voorts, dat zijn grote eugde de politiek volkomen op de ach tergrond gehouden werd. Het had hem en zijn Westerse collega's goed gedaan, dat zij hun Russische ambtgenoten in een zuiver peroonlijke en wetenschappelijke sfeer hadden kunnen ontmoeten. Het is daarbij de gasten in alle opzichten zeer gemakkelijk gemaakt. Nergens ondervon den zij hinder van contröle, zelfs niet bij de grensoverschrijding op de terugweg. Ook hun koffers werden niet gecontro- Ook van communistische propaganda onder de gasten was geen sprake Prof. Oort zei, dat ook bij zijn Westerse collega's de wens leeft om tot nauwer contact te komen met de Russische astro- „Ik bewaar aan het bezoek uitstekende herinneringen", aldus de directeur Leidse sterrewacht. „Niet alleen op grond van het prettige contact in wetenschap pelijke sfeer, doch ook wat betreft de aangename omgang voor moeilijkheden dit mogelijk maakten met de gewone man. Uiteraard hebben de buitenlanders, die gedurende hun gehele verblijf de gasten waren van de Sovjet Academie, niet alleen wetenschappelijke besprekingen gehouden, doch ook van toeristische verpozing genoten. En daarbij toonden de Russen een voor hen type rende gastvrijheid, die overweldigend C.H./.G. en Arjos Toenemende samenwerking voor toekomst geboden DE A.R.J.O.S. EN DE C.H.J.G. zijn de vormingsinstituten voor ons latere politieke leven," aldus de heer A. Stikkelorum in het welkomst woord, dat hij gisteravond sprak tot de gecombineerde vergadering van deze beide verenigingen, die in het Geref. jeugdhuis plaat9 had. Dat Jongeren van AR en C.H. huize geen er van de confessionele partijen in deze gezamenlijke vergaderingen beleg- ons land ih deze zaak verwacht wordt, gen, achtte de voorzitter een verheugend „Het waarom der confessionele partij- teken en hij zeide te wensen, dat ook tenvorming ls evenzeer van belang in het aanzien van het jeugdparlement deze sa- toekomstige Europa als thans in ons land, menwerking van blijvende aard zou zijn. Na de openingswoorden van de voorzit ter gaf de heer W. Scholten uit Den Haag, lid van de buitenlandse commissie van de federatie der C.H. Jongeren-groepen in Nederland, een uiteenzetting over het vraagstuk van de éénwording van Europa Over het geheel genomen was het een goed concert met eniige voortreffelijke hoogtepunten. Zo bijvoorbeeld Stotijns meesterlijke vertolking van het concert van Marcello, dat men gewoonlijk Hobo hoort uitvoeren, al is deze bezetting naar wij menen niet de oorspronkelijk voorgeschr eveneEr zijn weinig hoboïsten, die aan hun instru ment zoveel klankschakeringen op zulk verfijnde wijze gephraseerd. kunnen ontlokken als Stotijn. Dit gold ook voor Sammartini's boeiende sonate in G. vol bijna romantisch aandoende melodische buigingen, die zo karakteristiek zijn voor meester van het Italiaanse rococo. De registratie van de orgelpartij in het middendeel leek ons niet geheel te vol- Leo Mens toonde zich ook nu weer een hartstochtelijk bewonderaar van Bachs onuitputtelijke orgeloeuivre. In de Pasto- in de onvergelijkelijk scnone Fantasie en Fuga in g. met de grillig chromatische structuur van de Fantasie de machtige opbouw der fuga, hebben hem dan ook het meest gewaardeerd. ONDERTROUWD: G. J. Blijleven en De vier tweestemmige inventies voldeden M. C. v. d. Meer; J. Bosman en M. A. ons minder; Mens is er naar ons gevoel Krüger; R. S. Keilman en B T. C. van niet. gelijk Bach in diens tweestemmige Oort; P. v. d. Linden en E. J. Owêl; T. I inventies, in geslaagd de sobere twee- Royen en S. M. Harland; H. van stemmigheid zo te gebruiken, dat het Rijn en E. Overdijk; W. A. Vriezen en resultaat toch rijk klinkt en niet gelijkt C. Otte. lop een conservatoriumoefening; de con- wat daarmede samenhangt. In de eerste plaats wees de heer Schol ten er op, dat de gedachten aan een Euro pese Integratie allerminst uit onze tijd stammen. Zelfs voordat graaf Couden- hove-Kalergi.zijn Pan-Europese beweging begon, waren er al momenten ln de ge schiedenis geweest, waarop dergelijk' ideeën belangstelling genoten. Maar eers ln onze tijd doet zich de politieke en eco nomische noodzaak voor, dat ln dezi kwestie met voortvarendheid beslissingen worden genomen. „Het praten over deze dingen alleen al, zoals dat zovaak reeds heeft plaats gehad op diverse conferenties, is van grote be tekenis", aldus spr- Ook van ons wordt gevraagd, dat we ons een mening Argumenten van voor- en tegenstanders werden vervolgens naar voren gebracht, waarbij de heer Scholten zeide te beho ren tot de voorstanders, die deze Euro pese integratie ln de eerste plaats om economische redenen noodzakelijk achten. Nadat nader was Ingegaan op de opbouw en inrichting van de Raad van Europa gaf de inleider tenslotte zijn mening over het- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes M. zn van W. Stavleu en W. M. van Kampenhout; Ru- dolf Pieter zn van P. D Kapsenberg en G. B. Wagner; Elisabeth S. dr van H. Gertenaar en M. A. de Koning; Fernan- dus J. A. zn van J. A. Voskuil en C. H. van Veen; Jacobus zn van C. v. d. Meij en A. de Mooij; Catharina J. dr van A. T. J. van Loon en H. J. Boddé; Carolina M. dr van H. L. Snijders en A. H. M. StoL GEHUWD: J. W. Elskamp en B. H. ten Geuzendam; J. Hoving en T. P. H. Keij- Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leids harmo niegezelschap De Post. jubileumuitvoe ring (45 jaar) L. A Kesper opent Warmonderhekbrug. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Lindestraat. Vondellaan, Sumatra- straat en Stadhuisplein, half 8; demon straties en wedstrijden sportweek. Jacohazaal Burcht, 8 uur: Selskip „Fryslan", jiergearkomste. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het portret in de twintigste eeuw (t.m 12 Juni) Boerhaavezalen, 101 en 2—5 uur: K deren uit 44 landen tekenen sprookjes van Andersen (tot 16 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Van ^Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Tocht ouden van dagen Haagwegkwartier De autotocht voor de ouden van da gen uit het Haagwegkwartier wordt Dins dag 22 Juni gehouden. Men kan zich aan staande Zaterdagmiddag van 3 tot 4 uur hiervoor opgeven bij de speeltuin Westerkwartier in de Ten Katestraat. De' heer P. G. Hilgersom gaat jubileren Maandag 14 Juni zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer P G. Hilger som in dienst trad bij de firma Van Wensen en Co, destijds bankiers te dezer stede Deze firma ging later over in de Haarlemsche Baukvereeniging N.V., be horende tot het concern van De Twent- sehe Ban-k N V. Op 1 Januari 1931 wer den de zaken van de Haarlemsche Bank- verecniging overgenomen door DeTwent- rche Bank, op welke datum de heer Hil gersom tot algemeen procuratiehouder werd benoemcL Hij werd belast met de leiding van de effectenafdeling, in welke belangrijke functie hij nog steeds werk- Talrijk zijn de relaties van de bank. iet wie de heer Hilgersom in de loop der jaren in contact is gekomen. n het eerste geval zullen C.H.U. A.R. zeker samen moeten gaan", aldus de heer Scholten. Het mentaliteitsverschil, dat thans nog een motief vormt voor het gescheiden optrekken van beide partijen. hebben hem léren'kennen" als zal dan een zo grote rol niet meer mogentrouwbaar en kundig bankman spelen. gr zaj gelegenheid zijn hem Maandag- Na de pauze heeft de heer Scholten middag tussen 3 en 5 uur te complimen- i J- 4 der bovenzalen van de Turk. i komende vragen beantwoord. teren i Het viaduct Gordelweg, t voor het verkeer is opengesteta. Een druk gebruik wordt er nog niet van gemaakte, maar als de honderd nieuwe woningen er zijn, zal het zeker z'n onmisbare dienst gaan bewijzen. (Foto N. van der Horst). Eindexamen gymnasium Leiden Van de groepen BI en BII van de eindexamen-candiaaten van het Gymna sium slaagden de dames: Jear.nette Lahr en Pieternella J. Sm ink, beiden te Lei den. en de heer Jan P. Engels te Was- Twee candidaten werden afgewezen en met 4 candidaten wordt het examen voortgezet. Van de groep A III slaagden de dames: Gerda Oele te Leiden en Esther M. van Dunne te Oegstgeest. Jean Monnet, voorzitter van de K.S.G., ls ziek, waardoor zijn reis naar Rome op 14 Juni ls uitgesteld. De Turkse premier Menderes is uit Amerika te Ankara teruggekeerd. De Zweedse minister van Buiten landse Zaken, Unden, ls te Moskou gear- Viaduct Gordelweg voor het verkeer geopend BELANGRIJK VOOR DE ONDERLINGE VERBINDINGEN IN MORS In het Morskwartier heeft zich een be langrijke verbetering voltrokken, die voor de onderlinge verbindingen groot belang is en vooral zal blijken te zijn. wanneer de 99 nieuwe woningen zijn betrokken. Het viaduct Gordelweg ls voor het verkeer opengesteld. Het heeft voorlopig deze betekenis, dat het een gemakkelijke verbinding vormt tussen de Lage en de Hoge Mors- weg. Die betekenis neemt over enige tijd uiteraard belangrijk toe, als de nieuw woningen zijn betrokken, die gebouw worden tussen de Morslaan en de Dam- laan. De nieuwbouw aan de Lage Mors- weg komt daardoor tot aan het via duct Het Gordelwegviaduct krijgt later een functie in de nieuwe weg, die loopt van de bijna gereed zijnde Trekvlietbrug (bij de Hollandse Constructiewerkplaatsen Zoeterwoudseweg) via het Haagweg kwartier, een over de Rijn te bouwen brug (Herman CosterstraatHoge Mors- weg), het viaduct Gordelweg en het ter- Oud-dijkgracd van Rijnland Mr Pijnacker Hordijk op Tweede Pinksterdag overleden Gisteren in alle stilte te Westerveld gecremeerd Leo Mens en Jaap Stotijn Kerkconcert in Pieterskerk met mooie hoogtepunten OOK DIT ZOMERSEIZOEN concerteerden Leo Mens, orgel, en Jaap Stotijn, hobo, in de Pieterskerk. Zoals in vorige jaren bestond er ook j (Le'l^^tmaakte Van diverse landra- ntx voor dit kerkconcert een zeer bevredigende belangstelling. Het program- i den. Door een ernstige ziekte van zijn ma vermeldde orgelwerken van Bach. Leo Mens en Louis Vierne, een vrouw verliet hij Indië reeds na vier jaar en trad in het arrondissement concert voor hobo van Marcello en een sonate voor hobo van Sammartini. j 0-treCht op ambtenaar van het OJd trapuntische kwaliteiten van deze werk- j de kantongerechten van Amersfoort, jes zullen ongetwijfeld aan hoge eisen Woerden en Breukelen. In 1906, twee voldoen. jaar na zijn terugkeer in Nederland, Het Postludium in b van Vierne Is een I werd hjj benoemd tot secretaris van het fraai klinkend paradestuk. dat stellig j hoogheemraadschap Rijnland. Tot 1910 Op Tweede Pinksterdag is te Oegst geest na enige maanden van ernstige ziekte, overleden mr P. A. Pijnacker Hordijk, oud-dijkgraaf van het hoog heemraadschap Rijnland. In alle stilte is het stoffelijk overschot gisteren te Westerveld gecremeerd. Vandaag heeft het hoogheemraadschap de laatste eer aan mr Pijnacker Hordijk bewezen, door van het gemeenlandshuis aan de Breestraat te Leiden en van alle ge malen en andere dienstgebouwen half stok te vlaggen. Mr Pijnacker Hordijk werd op 2 Sep tember 1872 te Tiel geboren. Hij is dus 81 jaar oud geworden. Nadat hij het gymnasium te Tiel had doorlopen, siu- deerde hij te Lelden en Amsterdam rechtswe lenschappen. Na de voltooiing van zijn studie trok ir Pijnacker Hordijk naar Java, representatief is voor de Franse orgel- school van het einde van de vorige eeuw, doch dat mi toch wel wat leeg klinkt. De registratie was hier overigens zeer gelukkig. Wij hopen intussen dat dit zomerseizoen ons meer kerkconcerten zal brengen: het orgel wordt in onze concert praktijk wel wat stiefmoederlijk bedacht. Ten onrechte! J. van der Veen. vervulde hij deze functie, hij directeur was Hypotheekbank. In Leiden was dijk echter nog n 1915 de functie mr Pijnacker Hor- /ergeten en toen in dijkgraaf bij Rijn land vacant kwam, dacht men ogenblik kelijk aan de vroegere secretaris. Mr Pijnacker Hordijk keerde naar de Sleu- CeJa presenteerde Hoe groen was mijn dal, film met verhalende inslag T)OEKEN MET EEN WERELDFAAM worden onherroepelijk tot hoorspel of film verwerkt. De maker van de nieuwe bewerking moet altijd concessies doen, dat is in de film „Hoe groen was mijn dal", gemaakt naar de gelijknamige roman van Llewellyn, goed te merken. Het omvangrijke verhaal laat zich haast niet in het keurslijf van twee-en-een-halve kilo meter film persen en de samenhang is hier en daar bedenkelijk zoek geraakt. „Hoe groen was mijn dal" behandelt de tekst bij statische beelden nodig om het geschiedenis van de familie Morgan In geheel begrijpelijk te maken. Het werd het dorp in Wales, dat onder de doem daarom geen echte film. afval uitbrakende mijn. Die verschrikkelijke mijn, met aan het hoofd een stel uitzuigers, beheerst het hele leven. Niemand ontkomt er aan en de inslag van de mensen is al even triest en zwaar. De nieuwe predikant vecht tevergeefs tegen de trage stroom van bij geloof en roddelzucht. De mijn eist haar slachtoffers, zowel naar geest als naar lichaam- Toch ontbraken de humoristische elementen niet en regisseur John Ford heeft gedaan wat hij kon om van deze geschiedenis nog een aanvaardbaar film verhaal te maken. Hij heeft treffende momenten bereikt, met een grote door Innig verweven beel den en geluid opgeroepen spanning, waar bij de prachtige volksliederen van Waies een grote rol spelen. Men herinnere zich de scènes in de school met de wrede on derwijzer en ook de afscheidspreek van de jonge dominee in een kerk vol huiche laars. Die fragmenten vergeet men niet licht. Maar er was teveel verklarende geling van vertelling en beeldentaal. Daarmee ls niets ten kwade gezegd van het verhaal op zichzelf, dat alle kenmer ken van authenticiteit draagt. De Cefa heeft stellig veel waardering geoogst van de talrijke toeschouwers, die het Casino theater gisteravond tweemaal hebben be volkt. G. Tulp PUZZLE- PROMJNENTE» 1 Mevr. Van Osnabrugge, Hoofd straat 154, Leiderdorp; 2 J. W. de Rave, Herensingel 35, Leiden; 3 M. van Dolder, Kerkweg 2, Ter Haagse rechtbank Anderhalf jaar geëist tegen automobilist Anderhalf jaar gevangenisstraf en vijf,diepe vleeswonden. Ook zü staat nog jaar ontzeging van de rijbevoegdheid steeds onder doktersbehandeling. Vera, eiste de officier van Justitie tegen een I zelf had diverse breuken en wonden, opzichter uit Noordwijk voor het vex-1 Prof Carp had in deze zaak een psy- oorzaken van minstens twee aanrijdingen chiatrisch rapport opgemaakt, waarin hij op de Rijksweg 4 te Sassenheim op Zater-jtot de conclusie kwam, dat dagavond 13 Februari jl. „Plotseling zag ik uit de verte op mijn meest rechtse rijbaan één licht na vertelde de chauffeur van een K.L.M.- bus als getuige. „Eerst dacht ik, dat een auto achteruit reed, maar later merkt»: ik, dat een volkswagen met één dim licht op tegen de draad in reed. Ik gai seinen en stak het linkerrichtingssignaai uit, omdat mij juist een auto wilde pas seren. Dicht bij mij gekomen week de auto plotseling uit en kwam in botsing met de mij in volle vaart passerende per sonenwagen." Ter zitting werd nog even de voorge schiedenis opgehaald. Verdachte was dis een receptie geweest en haa vervolgens in het café De Stad Rome Warmond ongeveer vijf borrels ge dronken. De restaurateur had de laatste bestelling van verd. niet uitgevoerd, om dat hij had geconstateerd, dat verd. niet moest hebben. Verd. was echter normaal met zijn auto weggereden. Op de Rijksweg was verd. door een of an dere oorzaak de verdediging ver moedde een aanrijding door de af scheiding in het midden van de weg heengereden en zo op de uit twee rij banen bestaande linkerhelft gekomen. In plaats van hier zo spoedig mogelijk af te gaan was hij tegen de draad van het ver keer in verder gereden. Hij was hierbij in aanrijding gekomen met auto, waardoor zijn linkervoorw:el werd geblokkeerd door het spatscherm. Dit had hij trachten recht te buigen, maar in plaats van hem door twee musici aan geboden hulp te accepteren was hij nog altijd tegen de draad van het verkeer in weggereden. Hierop was hij bij ac KLM-bus in botsing gekomen met de per sonenauto. bestuurd door de heer P. N. M. Reekers, techniker te Wassenaar. De heer Reekers had hierbij o.m. zijn knie schijf gebroken en zal tengevolge van dit ongeluk levenslang invalide blijven. Mevr. Reekers, die naast haar man zat, brak haar pols op twee plaatsen en had avontuurlijk leven en na het gebruik van enige borrels uit een soort wrok gevoelen tegen de draad in was blijven rijden en zo de aanrijding had willen veroorzaken. De officier van Justitie verwierp de geaachte van de verdediging, dat mis schien door een mankement aan de auto gassen in de wagen waren gekomen, waardoor verd. versufd zou zijn geraakt. „Deze man moet nooit meer een rijbe wijs hebben", meende de officier. De verdediger, mr F. P. J. Perquin, tastte diverse mogelijkheden af, waar door verd. op de verkeerde weghelft was blijven rijden. Hij bepleitte een voor waardelijke straf. Uitspraak 24 Juni. T erbeschikking stelling Huilend stond een los werkman uit Leiden voor de Haagse rechtbank, waar hij zich moest verantwoorden voor dief stal van twee fietsen. Hij bekende, maar voerde aan, dat enkele jongens nem dronken hadden gevoerd. Reeds vaker was hij veroordeeld. In een psychiatrisch rapport van ar Gerritsen kwam tot uiting dat veraaente debiel is en niet toerekeningsvatbaar. Ter voorkoming van recidive wera plaatsing in een krankzinnigengesticht geadviseerd. Met dit laatste was de offi cier van Justitie het niet helemaal eens. terbeschikkingstelling van de regering. De verdediger, mr P. J. Mackenbacn, verzocht verdachte nog een kans te geven door hem onder zwaar toezicnt in de buitenlucht tewerk te stellen Uit spraak 24 Juni. Kwart eeuw bij N.Z.H.V.M. De heer J H. G- Botermans, ambachts man eerste klasse bij de N Z.H V M., viert Donderdag 1 Juli zijn zilveren jubi leum bij deze maatschappij. telstad terug en was van 1915 tot 1943 dijkgraaf van Rijnland. Het hoogheem raadschap toonde zijn erkentelijkheid voor de verdiensten van de dijkgraaf, door ziJr. naam te verbinden aan hét die selgemaal te Gouda. Op de dag, dat dit gemaal in gebruik werd genomen, ont ving mr Pijnacker Hordijk tevens de Koninklijke onderscheiding van het Rid derschap in de Orde van de Nederlandse Ook in het maatschappelijk leven van Leiden maakte mr Pijnacker Hordijk zich verdienstelijk. Hij was lid van de voog dijraad van de Leidse Maatschappij van Weldadigheid, commissaris van de Leidse Spaarbank en het Leids Borgstellings fonds en nam nog vele andere functies waar, o.a. bij de Kweekschool voor de Zeevaart. In 1951 heeft mr Pijnacker Hordijk, die tot zijn 71ste jaar dijkgraaf van Rijn- rein achter de Lage Morsweg naar de rijksweg Den HaagAmsterdam. Het zal nog wel enige jaren duren, voordat het viaduct deze bestemming krijgt Daar om ls het des te meer toe te juichen, dat de gemeente Leiden het kunstwerk nu reeds voor z'n voorlopige functie heeft gereed gemaakt Het viaduct heeft, zoals men ziet, drie kokers. De middelste koker is voor het grote verkeer en de beide zijkokers zijn voor de fietsers en de voetgangers. Tus sen de rijwielpaden en de middelste opening zijn vluchtheuvels aangebracht. OEGSTGEEST Bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie Voor de bouw van een rioolwaterzui veringsinstallatie en de daarmee samen hangende rioleringswerken zijn tot dus ver door de gemeenteraad credieten ver strekt tot een totaal van 887.500. Bjj de primitieve begroting 1954 is er reeds re kening mee gehouden, dat tengevolge van onderscheidene oorzaken aanvullende credieten zullen moeten worden aange vraagd. In het onlangs vastgestelde in vesteringsprogramma is een bedrag van ƒ1.060.000 als nieuwe raming genoemd, welk bedrag op een gemaakte schatting Alvorens aanvullende credieten ean.de raad te vragen, hebben B. en W het no dig geacht, aan de ontwerpers der plan nen. de N.V. Mabeg, in de plaats van de verouderde begroting een nieuwe te verschaffen. Deze is echter nog niet ont vangen. Omdat bij de oorspronkelijke be groting geen rekening is gehouden met de aanleg van een toegangsweg van af de Rhijngeesterstraatweg tot de rioolwater zuiveringsinstallatie en de stand der werkzaamheden de aanleg van de weg noodzakelijk maakt, zullen B. en W. op de eerstvolgende raadsvergadering een aanvullend crediet voor de aanleg van deze weg vragen. W. hebben thans reeds aan de raadsleden medegedeeld, dat het nog niet mogelijk is, het in de laatste raadsver gadering toegezegde rapport over de stand der werkzaamheden over te leggen. Zij hebben de Mabeg gevraagd dit rap port op te stellen, doch het is nog niet ontvangen. Salarissen nevenfuncties Op 13 Januari is een nieuw bezoldi gingsbesluit voor het gemeentepersoneel vastgesteld, waarin een salarisverhoging en een verzachting van de clas sificatieaftrek was verdisconteerd. Bo vendien werden alle toelagen, welke in gevolge het toelagebesluit 1951 waren toegekend, geïncorporeerd. Voor een aantal nevenfuncties moest de toepas sing van deze maatregelen nog plaats vinden. De verhogingen, die de basis salarissen van 1951 hebben ondergaan, liggen tussen 25% en 30%. B. en W. stellen daarom voor, de salarissen der nevenfuncties met 30% te verhogen en naar boven af te ronden tot een veelvoud 12, omdat met ingang van dit jaar tot vaststelling van maandsalarissen werd overgegaan. Benoeming Taxateur W. stellen, de read voor, vo. het tijdvak 1954-1958 te benoemen tot taxateur in de schattingscommissie voor land was. zijn laatste maatschappelijke j het grondbedrijf, de heer G. J. van der functies aan anderen overgedragen. Zijn!Stoel te Wassenaar, tachtigste verjaardag vierde mr Pijnacker Hordijk in 1952 in intieme kring. Het lag OmlerwUzcrsacte niet in zijn aard, om voor het forum van| Aan de rijkskweekschool te Den Haag de publieke belangstelling te treden, als i is geslaagd voor het eindexamen: de heer het niet strikt noodzakelijk was. 'K. Maas te Oegstgeest. Hoogheemraadschap Rijnland In September ook 750-jarig bestaan De Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland is op 9 Juni te Leiden bijeen geweest voor het vaststellen der rekening over 1953 en voor enige administratieve aangelegen heden. Ondanks de stormramp van 1 Febr. 1953 en de gevolgen hiervan biedt de rekening een vrij gunstig beeld. Er is een batig saldo van ruim f 157.000, hetwelk aan de reserve wordt toege voegd. Etaar in de begroting voor 1953 met •n bijdrage uit de reserve groot ruim f 167.000 voor de gewone dienst was ge rekend, bedraagt de teruggang van de reserve uit hoofde van de dienst 1953 9lechts ruim f 10000. De rekening wftst slechts weinig achter stand aan; de achterstand van het bun- dergeld 1953 bedraagt thans slechts 0.42 procent van het totaal der aanslagen, hetgeen minder is dan In voorafgaande jaren. Van het bundergeld 1954 was 1 Juni reeds het bedrag van bijna 500.000 gulden ontvangen. De leden der vergadering hebben ln het Gemeenlandshuis de in aanbouw zijnde compactus-archicfinstallatle be- :lchtisd. Deze installatie vergroot de beschikbare ruimte in het archiefgebouw tot bijna het dubbele, waardoor aan nieuwbouw ten behoeve der archiefbe waring vooreerst niet behoeft te worden gedacht. De archieven van Rijnland zijn n de laatste jaren zeer in om/vang toe genomen, doordat de archieven van biina alle polders in het Zuidhollandse deel van Rijnland ten Gemeenlandshuize ln be waring zijn genomen. De vergadering heeft zich ten slotte naar Katwijk begeven om het in aan bouw zijnde nieuwe gemaal te bezichti gen. Men hoopt dit gemaal binnenkort te voltooien, zodat het in September of ficieel in gebruik genomen zal kunnen worden; men hoopt hieraan een beschei den herdenking van het 750-jarig bestaan van Rijnland te veihlnden. De Katwijkse werken worden overi gens nog gecompliceerd, doordat onlangs de eis is gesteld, dat er vóór het gemaal een hoge stormvloedkering dient te wor den aangebracht: aanvankelijk bestond het plan, het nieuwe gemaal direct met de open zee in verbinding te brengen. Welke invloed deze nieuwe ontwikkeling op de Katwijkse havenplannen zal heb ben. Is nog geheel onzeker. VALKENBURG Verkeersregeling Wegens rioleringswerkzaamheden zal het verkeer langs de Hoofdstraat van Dinsdag 15 Juni af van de Broekweg tot de Punt zijn gestremd en omgelegd langs de Marinus Poststraat Collecte Zaterdag zal er wederom een beroep worden gedaan op da vrijgevigheid van allen, die het goed menen met hun dorp. De Stichting „Het Dorpshuis" houdt dan collecte en we willen hierbij graag de wens uitspreken, dat de opbrengst van deze collecte zodanig zal zijn. dat het be stuur met goede moed de werkzaamhe den zal voortzetten. ..Dorpshuis bouwen? Geeft dan met vertrouwen-'*

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3