Een mislukte geruststelling Het gehele bestuur? POPENT Tweërlei les Afwachtende houding Vijf duizend bezoekers op Schooldag te Apeldoorn KERK en SCHOOL CETAFLEX lijmt kond alle hont! Puzzle 2 VRIJDAG 11 JUNI 195« TTET ANTWOORD van minister mr J. M. A. H. Luns aan mr W. C. ■*-Wendelaar omtrent het tot der gearresteerde Nederlanders in Indo nesië is in zeer diplomatieke bewoordingen gesteld. Dit wil zeggen: het bedekt veel met de mantel der liefde, doch de mantel is zo dun geweven, dat men er veel doorheen kan zien. Zo verklaart de minister, dat Indonesië toestemming heeft gegeven tot het bezoeken op korte termijn van alle gedetineerde Nederlanders en dat er onmiddellijk daarna bezoeken zijn afgelegd. Dat echter niet alle Nederlanders bezocht zijn, moet men wel conclu deren uit het feit, dat volgens de minister de behandeling der bezochte arrestanten aan redelijke eisen voldoet, doch dat onze regering niet in de gelegenheid is geweest na te gaan of de berichten betreffende mishande lingen waar zijn of niet. TVAAR DE NEDERLANDSE AUTORITEITEN voldoende tijd gehad heb- ben om alle arrestanten te bezoeken, moet er dus iets niet in orde zijn met de „korte termijn", die Indonesië ons toezegde. De slotsom is dus, dat Nederland nog steeds niet de gelegenheid heeft ontvangen alle arrestanten te doen bezoeken. Tevens blijkt uit het antwoord, dat Nederland wel een onderzoek heeft verzocht, doch dat Indonesië in gebreke is gebleven. Voorts is het duidelijk, dat de redelijke eisen zeer laag gesteld zijn, omdat de arrestanten hebben geleden onder strenge maandenlange af zondering en gebrek aan bewegingsvrijheid, en dat tengevolge van die redelijke behandeling de kwaal van een der arrestanten deerlijk is ver ergerd. Zeer onheilspellend is wel de verklaring, dat het belang der arres tanten andere wegen vordert dan de weigering van besprekingen met de Indonesische regering. Het antwoord van minister Luns luidt wel zeer geruststellend. Helaas heeft het een kwade eigenschap gemeen met de meeste geruststellende ver klaringen. Het doet namelijk de ongerustheid toenemen. TS DE VERKLARING, die het bestuur van de P.v.d.A. deze week heeft afgelegd naar aanleiding van het mandement der r.k. bisschoppen, een verklaring van het hele partijbestuur? Volgens Het Vrije Volk is dat wel degelijk het geval en het blad be gint zijn commentaar op de verklaring zelfs met dit mee te delen. Het andere socialistische blad. Het Parool, uit zich op gelijke wijze: „De ver klaring geeft kennelijk het standpunt weer van het gehele bestuur var de P.v.d.A., de katholieke leden daarbij inbegrepen". En dit blad voegt hieraan nog toe: „Van een doorbraakpartij was natuurlijk niet anders te verwachten." Hiertegenover doet het merkwaardig aan, tezelfder tijd te moeten vernemen, dat de r.k. werkgemeenschap in de P.v.d.A. nog bezig is, haar standpunt te bepalen. Van dit beraad schrijft Het Parool zelfs, dat eerst daarna zal kunnen blijken, in hoeverre de r.k. leden van de P.v.d.A. het lidmaatschap van deze party in overeenstemming menen te kunnen brengen met hun plicht tot gehoorzaamheid aan hun kerkelijk gezag. Blijkens de verklaring van het partijbestuur der P.v.d.A. is echter dit bestuur zelf intussen het stadium van het beraad al lang gepasseerd. Men heeft daar reeds „de handschoen opgenomen". Voor een partij, die federatief heet te zyn opgebouwd, overigens wel een zonderlinge situatie. (Advertentie) ER STAAT in de verklaring van de P.v.d.A. naar aanleiding van hel r.k. mandement een waar woord: Dit mandement raakt het gehele volk. Het raakt ook de protestantse Nederlanders. Het raakt hen met name in het volgende opzicht. Er is in Nederland een socialistische doorbraak partij, die al enkele Jaren bezig is aan de confessionele partyen, ook aan de protestantse confessionele partijen, afbreuk te doen. Men kan twisten over de mate waarin deze partijen daarvan te lijden hebben, maar dat zij er aan te lijden hebben, is zeker. Nu is onder de r.k. Nederlanders aan deze doorbraak een krachtig halt toegeroepen en in plaats daarvan wordt aan de r.k. Nederlanders door een voor hen bij uitstek hoog gezag de dwingende noodzaak ener hechte on derlinge eenheid voorgehouden, ook op politiek gebied. WELKE LES ligt hierin voor de protestantse Nederlanders? Het is zeer duidelijk deze tweeërlei les: ten eerste: bevordert onder elkaar de eenheid waar deze slechts mogelijk is; en ten tweede: de doorbraak be helst meer dan ooit een benauwend gevaar. Gesteld al een ogenblik, dat men op zichzelf voor de doorbraak kan gevoelen, dan toch alléén zo zij zich' over het gehele front voltrekt. Op dat totale front is nu een belangrijk en zeer uitgestrekt segment afge tekend, waar zy zich bepaald niét voltrekt. Daar maken de r.k. Neder landers zich sterk en deze Nederlanders vinden tegenover zich een door braakpartij, die zich juist als doorbraakpartij van zeer gemengde samen stelling principieel niet sterk kan maken. Wie nog als protestant voor de doorbraak mocht voelen, doet ver standig, dit alles te bedenken. Uit dit bedenken behoren naar onze over tuiging de nodige bekeringen in de richting van een principiële reforma torische partijpolitiek voort te vloeien. MEN KAN ZICH AFVRAGEN, of er in de verschijning van het r.k. mandement ook voor de protestantse partijen als zodanig aanleiding ligt tot een uitspraak te komen. Ons eigen standpunt is, dat deze partyen er verstandig aan zullen doen, zichzelf blijvende, voorlopig een afwach tende houding aan te nemen. Uit het r.k. mandement spreekt een duidelijke voorkeur voor toenade ring tot „de andere christenen", met wie dan kennelyk de protestantse confessionele partijen zijn bedoeld, al wil men van r.k. kant niet blind zyn en zelfs openstaan „voor sociale strevingen van andere zijde". Van deze laatste zegt het mandement intussen: „Alleen moeten wij bij deze laatste samenwerking met des te meer waakzaamheid aan onze hogere beginselen en met des te meer kracht aan onze eenheid vasthouden." „Wy staan," schrijven de bisschoppen nadrukkelijk in hun mandement, „in het openbare leven eerder en gemakkelijker zij het als eenheid aan de zyde van die medemensen, die ook in Christus geloven en met ons een christelijke maatschappij willen opbouwen, waarin de verheer lijking van God en het eeuwig heil der mensen als eerste norm van al het menselijk handelen en streven aanvaard wordt." MEN HEEFT IN DEZE UITSPRAAK en in heel de inhoud van het man dement een vonnis gezien tegen de door Romme gevoerde politiek van nauwe samenwerking met de socialisten. Het is met name de groep- Welter geweest, die het zo heeft gesteld. Het is onze mening, dat hierin wel eens een belangrijk element van waar heid kan schuilen. Het heeft na de bevrijding enkele jaren moeten duren voordat een aanvankelijke rooms-rode samenwerking is overgegaan in een politiek van breder basis en ook toen werd vooralsnog een der protestantse partijen geruime tyd uitgesloten. In de voorbijgegane jaren hebben wij bij meer dan één gelegenheid als onze overtuiging neergeschreven, dat met name door de rooms-rode samen werking (met uitsluiting dus van de protestantse confessionele partijen) de ontvankelijkheid onder de r.k. burgerij voor de doorbraak sterk is be vorderd. En het is Juist tegen de doorbraak, dat het mandement zich zo onomwonden heeft gekeerd. Het wil ons toeschijnen, dat de protestantse confessionele partijen ver standig zullen doen, voorlopig uit te zien hoe de bevestiging van de reeds enkele Jaren geleden ingezette koerswijziging zich nu verder realiseert. Wij nemen aan, dat ook in de r.k. theologie een bekering zich in de vruch ten moet openbaren. Dat er in protestantse kring voor deze ontwikkelinp een oprechte belangstelling bestaat, mag intussen wel buiten kyf heten. De heer Schipper Illustreerde zijn hier boven genoemde stelling met de index cijfers van het leerlingental. Op basis van Hebt u wel eens feest gevierd met een 11939 100 bedragen die thans voor het wond in de ziel? vroeg prof. L. H. v. d. iager technisch onderwijs 173 en voor de Meiden in zijn rede „Des Heren werk ln! M.T.S. zelfs 326. Aan de uitbreiding van de School der Kerk". Er is reden voor het Chr. N.O. wordt hard gewerkt, doch loflied èn een klaagzang in één ac-,er zijn ook „dode hoeken". Actie wordt coord. Wie aan Kampen en Apeldoorngevoerd om in Axel de eerste Chr. lagere denkt, aan de drie opleidingen tot de j technische school te vestigen, maar op dienst des Woords aldaar, zal bij alle j Walcheren en Zuid-Beveland wordt b.v. dankbaartieid toch ook droefheid gevoe-;nog niet het eerste geritsel van leven :n om deze breuk. j vernomen. Wij zouden, aldus spr., geen zonen der. Ook zijn nog steeds een aantal school- Zestig jaai Theologische School Nog nimmer was de belangstelling uit de Chr. Geref. kerken zo groot (Van onze Kerknieuws-redacteur) DE LOF IS BETAMELIJK. Deze woorden uit Psalm 147, gisteren gelezen aan het begin van de Theologische Schooldag der Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn, maakte de rector, prof. J. Hovius, tot motto van zijn ope ningswoord. Want deze school, begonnen met één docent en één student, bestaat thans zestig jaar. Was reeds jarenlang het eigen kerk-confessie ontleent en waaruit het ontdek- gebouw in Apeldoorn te klein voor de1 kend element in de prediking voortvloeit, jaarlijkse Schooldag, veel meer belang-1 C_ stelling dan de Hervormde Grote Kerk kon bergen, was er toch de laatste jaren! De ou<je. maar nog vitale prof. G. Wisse niet. Maar de overigens opzettelijk had 's middags een aandachtig gehoor, sober gehouden viering van het zestig- Uoen yy in de Brinklaankerk handelde jarig bestaan maakte het ditmaal nodig. [over „sela", het bekende woordje, dat dat vier gebouwen werden besproken niet minder dan 71 maal in de Bijbel voor- sor de bijna vijfduizend bezoekers. komt en dat behoort tot de muzikale In de Grote kerk had prof. Hovius de I liturgie; het is volgens spr. als een tussen- leiding, in de Brinklaankerk prof. W. Kre- gp^j om de gezongen woorden te doen mer in de Noorderkerk Prof dr J. van bezinken en inwerken. Heel de machtige Genderen en in de Canadalaankerk prof. J Schoolmanifestatie is vandaag, aldus prof dr B. J Oosterhoff. De middagsamenkom-1 Wiss^ een gr0£>t sela sten werden geopend door de predikanten I By 'drie blikken kent Gods volk ln K. Zuidersma. emeritus te Hoogeveen, S. eigen ]even aanleiding tot een Sela-uit roep: de kennis van ellende, verlossing Molen te Aalsmeer. P. de Smit te Middelhamis en M Geleynse, miss. predl- kans met verlof. De slotwoorden waren ds W. F Laman te Rotterdam-West (president-curator), ds J C Maris te Haarlem-Noord, ds W. Meijnhout van Franeker en ds M. Baan te Dordrecht. Groeiende Heide In de Grote Kerk aan de Loolaan ge waagde prof. Hovius van een groeiende liefde voor de Theologische School. Het Is nog nooit gebeurd, dat men vier ker ken nodig had op de Schooldag. Dat geeft reden tot vreugde bij alles wat overi gens ook in het kerkelijk leven tot droef heid stemmen moet. Op de vraag wat men op deze dag zal doen, had prof. Hovius maar één ant woord: God verheerlijken! Dat roept de geschiedenis van 60 jaar ons toe, en dat tekstwoord: „De lof Is betamelijk", moet het thema zijn van het lied, dat wij zin- en en het woord dat wij spreken. De •aderen van 1892 zaten bij de puinhopen, zoals eens Jeremia, Ezra en Nehemla bij Jeruzalems tempel. Maar de Here heeft Jeruzalem herbouwd. Zo staan nu ook de voortgezette en herrezen Chr. Geref. Kerken met haar herbouwde Theo logische School. Na deze rede las hij een telegram van gelukwens voor van de Free Chr. Ref. Church In Canada, welk telegram werd beantwoord met een telegrafische zegen bede. Wond in de ziel... Geref. longeren komen op Oud-Poelgeest samen Het landelijk Centrum van de Werkge meenschap van Gereformeerde Jongerer organiseert 19/20 Juni een conferentie rond het onderwerp: Wat heeft Evanston ons te zeggen? Ds D. Ringnalda uit Over- veen zal dit onderwerp inleiden; als gast spreker is gevraagd mr A. W. Kist on nader in te gaan op de vraag van nel Christen-zijn in je dagelijks werk" (6. studie-sectie van het a s. Congres van de Wereldraad van Kerken in Evanston te houden). enzo organiseert de W.GJ. van 21- Augustus een vacantie-week gewijd het actuele onderwerp „De Bijbel in moderne leven". Dr J. M. van Minnen Utrecht heeft de leiding. Beide jonger nkomsten hebben plaats op Kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest. Mr G. A. Diepenhorst uit Utrecht 65 jaar Mr G. A. Diepenhorst (A.R.) oud-lid de prov. staten van Zuid-Holland en sinds gedeputeerde van de provincie Utrecht, is vandaag 65 jaar geworden. sprak ds D. Henstra van Oud-Beijerland, morgens in de Noorderkerk en 's mid dags in de Canadalaan. /ere kenschetsing van de inhoud der prediking ligt in: „zonde en genade". Rechte prediking zij belofte-prediking. God Zelf begint met de belofte in het paradijs en bij de doop. Een zuivere ver- bondsprediking. waarin de eis rust op de belofte, bewaart voor het systeem, dat de dankbaarheid. Niet alsof stuk na stuk j prediking maakt tot een beschrijving, ln wordt afgewerkt, maar als organisch ver- plaats van een oproep, vlochten zich uitbreidend over heel het1 Ds J. Jongeleen uit Bussum sprak in de leven, waarbij het uitloopt op het grote j Canadalaankerk over „Grote Blijdschap", moment van een al-Sela. Prof. Wisse riep Hij gewaagde van dankbaarheid voor hoogleraren, studenten en kerken op, in zulk een rijke kerkhistorie in zestig jaren. Apeldoorn goede vóóroefeningen te ma-Het toelatingsexamen moet volgens spr. ken, tot de uitvoering van het hemelse1 trouw gehandhaafd worden, want de ker- Sela. Speel nooit vals of uit de maat en I ken hebben leraren nodig, die kunnen doe het zonder dissonanten. spreken naar het hart van Jeruzalem en Evangelie of systeem? Deze vraag be- I van God geleerd zijn Christelijk Nijverheidsonderwijs haalt de achterstand in (Van een onzer redacteuren) WERD VROEGER vaak gezegd, dat het nijverheidsonderwijs meer sta tisch dan dynamisch was, nu geldt dat niet meer. Er is activiteit van binnen uit en van buiten af. Wat het jongensonderwijs betreft is er een duidelijke kentering te bespeuren. De belangstelling richt zich minder op het witte boordje en meer op de overall (M.T.S.). Met deze woorden werd gisteren te Utrecht de jaarvergadering ingeleid van de Bond van Vereni gingen voor en Instellingen tot Bevordering van Chr. Nijverheids- en Land- en Tuinbouwonderwijs. reformatie van 1834 zijn, als den stilstaan bij deze mijlpaal der school, temeer waar ln de bezettingsjaren het gouden jubileum niet kon worden ge vierd. Prof. v. d. Meiden gaf korte, rake portretten van de docenten en hooglera- die in de afgelopen zestig jaar zijn opgetreden. Kerk en theologie Prof. J. J. v. d. Schuit sprak 's middags in de Grote Kerk over „Kerk en Theolo gie". een rede, die hij eerder in de Brink laankerk had gehouden. Beide, kerk en theologie, moeten volgens spr. haar levenswortelen in elkander strengelen, anders leidt dit tot saecularisatie van de theologie. In het vervolg van zijn rede zelde hij m., dat Calvijn altijd een theologie ont wikkelde, waarin de mystiek van ons in nerlijk leven een wezenlijk aandeel had. Spr. nam drie principia onder de loupe: mysticisme, Barthianisme en Neo-Calvi- nisme, en eerde de theologie als koningin •etenschap, al betekent dit niet een terugkeren naar de middeleeuwse idee als zij héérsen verenigingen niet aangesloten bij de Bond. In 1953 traden 10 verenigingen toe, terwijl 8 Chr. vakorganisaties zich kort geleden aansloten benevens de bond der Chr. aannemers. Ter vergadering gaven de Chr. Schilderspatroons blijk van hun voornemen om aansluiting te overwegen. De heer Schippers sprak er zijn teleur stelling over uit. dat van regeringszijde niet werd voorgesteld de leeftijd, waarop meisjes hun Intrede in het arbeidsproces mogen doen, meteen met twee l.p.v. met één jaar te verhogen. HIJ waarschuwde tegen het streven om grote groepen van meisjes slechts een „vorming buiten schoolverband" te geven op Zonnebloem-, Klimop- of Mater Amabilisscholen. Huls- tioudonderwljs of landbouwhuishoud- onderwijs moet het parool zijn. En wat ae Jongens betreft, een langere vorming en later in het arbeidsproces inschakelen. Een bestuursvoorstel om het aantal be stuursleden uit de verenigingen van 10 op 14 te brengen en dat uit de Chr. sociale organisatie van 6 op 7 werd goed- gekeurd. In de aldus gecreëerde etenschappen.1 enkele bestaande werden ver- Ten slot's wees prof. v. d. Schuit op hetI volgens gekozen mevr. G. Wlgbolduj- onderscheid tussen het leven en het den- Kuen te Groningen, mevr. A. C. Struijk- ken der kerk, waaruit de onderscheiding Van Schuppen te Apeldoorn, mevr D. verbondsreligie en verbondstheo- Woudstra-Bergema te Lelden ,ir L. Erlnga logle ontspruit. Hier ligt het principe der 'e Leeuwarden, burgemeester G. Bramer Chr. Geref. Kerken, dat haar zozeer van| anderen onderscheidt, waaraan zij tev haar zelfstandig bestaan naar Schrift 11 overleden bestuurslid Schutte-Strulck te Heemstede werd tijdens een minuut stilte herdacht. Nieuwe scholen Onder leiding van dr Schoneveld werden ln de middagvergadering kele belangrijke facetten van het Chr. N.O. onder de loupe genomen. Stand van zaken. Op de Onderwijs begroting 1954 was subsidie uitgetrok ken voor Chr. lagere technische scholen ln Delfzijl, Gorkum, Sneek en Veenen- daal. Deze komen er dus, als de Onder wijsraad een gunstig advies geeft. Thans wordt gewerkt aan de totstandkoming van scholen ln Amsterdam (2e), Axel, Delft, Drachten, Emmen, Franeker, Gouda Mijdrecht, Zeist en Zwolle. Wat de huishoud- en industriescholen betreft staan reeds op de begroting Hilversum, Leiden en Lisse. Gewerkt wordt voor scholen ln Aalsmeer, Drach ten, Naaldwijk, Winschoten, Gronin gen (2e) en Delfzijl. Opleiding leerkrachten. In 1945 was 10,2 pet. der leerkrachten bij het N.O. niet bevoegd, doch in 1951 reeds 19,5 pet. en op het platteland zelfs 35 pet. Overwogen wordt opleidingscursussen te stichten in Apeldoorn en Leeuwarden. Wat het landbouwhulshoudonderwijs be treft wordt de tweede opleidingscursus te Bolsward met vreugde begroet. U.T.S. Er bestaat behoefte aan Uit gebreid Technisch Onderwijs, omdat het bedrijfsleven behoefte heeft aan een groep werknemers tussen de geschool de vakman en de M.T.S.-er in. Chr. U.T.O.-scholen zullen in de grote cen tra gevestigd moeten worden en streek scholen moeten zijn. In Utrecht en Den Haag zijn de eerste stappen tot op richting van zo'n school gezet. M.T.S. Niet in Rotterdam, maar in Hilversum komt de eerste Chr. M.T.S. Het wachten is daar op het Kon. Besluit dat wel spoedig af zal komen. In Rot terdam verkeren de voorbereidingen J. H. G. nog slechts beginstadium. knnstharslijm zonder harder Verdraagzame Nehroe wil geen zendelingen meer De Indische premier Nehroe heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de rege ring geen interesse heeft voor een ver dere toeneming van het aantal buiten landse zendelingen in India. De zende lingen mogen voortaan niet zonder meer aan de Indisch-Tibetaanse grens werken Ook in andere streken zou de politieke toestand door het overmatig grote tal buitenlandse zendelingen moeilijk zijn geworden Evenals in zijn brief aan de Zweedse aartsbisschop Brilioth. zei Nehroe ook thans, dat het de regering niet om d( godsdienst, maar om het politieke pro bleem ging. Overigens verzekerde hij de Christelijke parlementsleden, dat de gering zou volharden bü haar politiek van „volledige godsdienstige verdraag zaamheid". „Visite op Zondag verboden" De leerkrachten van de Christelijke school te Nederhemert (hoofd de heer Van Duist) moeten volgende verklaring, toe gevoegd aan artikel 13 van de benoe- mingsacte ondertekenen: De leerkracht verplicht zich om Gods dag te eerbiedigen, zoals dat ln Gods Woord geëist wordt en zal zich onthouden van het visite maken of ontvangen op Zondag. Ook zal hij, noch zijn vrouw, wande lingen gaan maken op Zondag. Ook in kledij zal hij denken aan het Schrift woord: Wees niet hooggevoelende, maar laag. Ook zal hij de oude beproefde waar heid onzer voorvaderen naast Gods Woord voorstaan. Ook zal hij zijn vrouw wijzen op haar haardracht. Ook zal zijn vrouw haar lichaamsdelen bedekken, zoals dat betaamt naar Gods Woord. Alles zal hij doen om te trachten de jeugd y°f>r te gaan ln de oude beproefde waarheid". Naar verluidt zouden twee leerkrach ten i.v.m. deze uitbreiding hun ontslag genomen hebben, aldus het'Alg. Dgbld. Prof. V. d. Bergh v. Eysinga op 27 Juni 80 jaar Prot. dr G. A. van den Bergh van Eysinga te Bloemendaal, die op 27 Juni 80 jaar wordt, gedenkt dan tevens zijn toe lating als docent aan de rijksuniversiteit Utrecht, 50 jaar geleden, alsmede zyn benoeming. 30 jaar geleden, tot blon der hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Hij zal die dag echter uitstedig zijn. Lening rusthuis Schoonoord Bij de Zuidhollandse Bank wordt de inschrijving geopend op f 200.0001 30- jarige 4 pet obligaties van f 100, i 500 en f 100 tegen 100 pet van de stichting Rust huis Schoonoord der Hervormde Ge meente te Baarn ter betaling van een uitbreiding, die f 300.000 zal kosten. De diaconie der N.H. Gemeente stelt zich garant. Het rusthuis zal onbezwaard blijven, zo lang de lening niet is afge lost. Storting 16 Juli Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te St. Michelsgestel H. D. Voortman en zendingspred. en 2e thesau, rier van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Haarlem-Schoten (vac. dr M. v. d. Voet. toez.) dr G. Ph. Scheer» te Rotterdam-Delfshaven. Bedankt: voor Harderwijk (3e pred.. pl.) J. Stok te Dordrecht. Geref. Kerken. Beroepen: te Kromenie A. D. Bak ker cand. te Velzen. Examens: de classis Amsterdam heeft praep. geëx. en beroepbaar var. klaard A. Tterhoeve te Amsterdam (Z.), cand. aan de V.U. Geref. Kerken art. 31 Beroepen: te Almelo R. te Velde te Zuidlaren. Bedankt: voor Overschie C. Trimp te Twijzel. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Wageningen W. Hage te Aalst-Brakel. Albert Schweitzer komt in ons land concerteren De 79-jarige prof. dr Albert Schweit. ^er heeft bij zijn aankomst te Bordeaux uit Frans Equatoriaal Afrika gezegd, dat hij het geld van zijn Nobelprijs had be steed voor de bouw van een leprakolonie 250 lijders. Ook had hij voor de prijs radiografische installatie voor zijn ziekenhuis te Lambarene gekocht Het grootste deel van het metselwerk had hij persoonlijk gedaan. Dr Schweitzer zeide, dat hij na een rusttijd in zijn wo- ning te Gunsbach in de Elzas een con- certtournée zal maken door Groot-Brit- tannië. Nederland. Denemarken, Noorwegen en Zweden. Hij was van plan later naar Lambarene terug tt keren. Eerste Pro Rege-huis bij Oirschot wordt Vrijdag geopend Als eerste van de zeven nieuwe pro testantse militaire tehuizen, die door de Ned. Militaire Bond Pro Rege bij de grote legerplaatsen worden gebouwd, zal het militaire tehuis te Oirschot (N.B.) Vrijdagmiddag 18 Juni om 3 uur door minister Staf geopend worden. Academische Examens GRONINGEN, 10 Juni. Geslaagd voor cand. rechten mcj. F. L. van der Wijk te Zuldhorn. ROTTERDAM, 10 Juni. Geslaagd voor LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in ichrompelen met worte /erde wonderolie, jodli le benzocaine. Een Antiseptisch Ltkdoorr flesje NOXACORN ZATERDAG 12 JUNI 1954 ..sum I 402 m. KRO: 7. 7.15 Gewijd» alender. o.u «ie 9.00 V. d. vro' 0.00 V. d. kind. idem. 11.00 V. d. zieken 11.' Angelus 12.03 Gi leded. 12.33 Gr: 7.45 Morgengebed 19.15 Caus. 19.30 Int» .10 Sport 1 ep. 16.00 Hoo 00 V. d. kind. .15 Sport 14.40 Amat Letteren en K 16.20 „De Vlief 18.40 Regeringsuit: 22.30 Wij luide: 23.15 Nieuws in 23.50—24.00 Gra n. 12.55 Zonnewijze nieuws 13.20 Araui 14.10 Gram. 14.20 1 progr. 15.15 Kroni» 18.30 Or- 20.00 Ge- 15 Hoorspel. 22.35 23.00—23.08 Nieuws, progr. 1500 en 247 m. jort 13.35 Gram. 13.45 sch allerlei 19.00 ire ork. 22.20 Gra ag in 23.00 Nieu 23.22 Franse m 7.15 Gym. 7.30 Gra VARA: 7.00 Nieuws 12.00 Gra 12.33 Orgelspel VARA-Varia 13.20 Lie 10.00 „Tijdelijk uitges rgenwijdlng VARA: 1 inubedrljven 11.35 Cla i mui. 13.45 Sport- 14.10 Fllmprogr. Holland Festival iet graf". 15.35 Or- l 17.30 Gra 19 00 Artistieke .Passepartout". 17.00 Jazz 18.35 Idem. 18.45 Vra 19.25 Sport 19.3 Hoo 21.10 Caus. 21.25 iliederen 16 00 Gevar. conc. 18.00 Vro- muz. 19 00 Nieuws 19.35 Koorconc. 20.00 r. progr. 21.45 Nieuws 22.10 Symph. 22.30 Amus. muz. 24.00 Nieuws 0.15 muz. 1.00 Jazz muz. 2.15 Gevar. muz. mkrljk Nat. progr. 347 m. 12.30 Ork. 13.00 Nieuws 14.05 Idem. 14.17 Symph. 16.55 Kamermuz. 17.55 Gram. 18.15 Idem Amerikaanse uitz. 20.02 Gevar. muz. Hoorsp. 22.05 Pianorecital 22.45 Zang- il 23.45—24.00 Nieuws, issel Vlaams 324 m. 11.45 Gram. 1230 ber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Ra- lmanak 14 30 Vlaamse VPRO: 19.30 GI gel,-, 16.45 Eng. les 17.20 Liturgische 18.30 v 6.00—16.15 Gra 19.40 „Het Boek Har 23.15—24.00 Gra 41. Slot Maar zo kan hij niet doorgaan. Het aandeel van Truus en Annie zit nog in de zaak en in de vaste goederen. Voor wie werkt hij eigenlijk? Voor het gezin, voor zijn moeder en zusters. En hij zelf leeft mee uit de gemeenschappelijke pot. Ais Annie gaat trouwen? En als hij zelf eens trouwen wil? Hij wil de zaak voortzetten met zijn moeder als stille vennoot. Truus en Annie moe ten hun deel hebben en dan er uit. Maar hoe? Daarover piekert hij elke dag. In die tijd komt oom Christiaan. Hij koopt wat klein materiaal voor een karweitje, dat hij zelf uitvoert. Dirk neemt de gelegenheid waar, voorzichtig roert hij de toestand aan. Oom luistert en knikt. „Ja, de meisjes er uit en jij met je moeder doorgaan." Samen staan ze in het kleine vertrek, het ge val is te spannend om er bij te zitten. Dan naderen ze de kwestie betreffende het be drijfskapitaal. Ooms gesloten gezicht wordt strak. Hij luistert zonder enige mimiek, hij keert zich wat af en kijkt naar buiten. Als Dirk zwijgt, keert hij zich weer om. rors en breed staat hij als een totale zonsver- luistering voor het smalle kantoorraam. „Je had de boel moeten verkopen." „Dat weet ik. Maar dat is voorbij." „Jammer genoeg." Met verstoord gezicht kijkt lij weer door de ruit. „Jij moet je zelf redden. Daarvoor ben je ong en sterk." Hij spreekt nors. Maar plotse- tng valt hij in een bemoedigende, vertrouwelijke oon en roept luchtig: „Kom, kerel, pak aan! Iet betekent niets. Moeilijkheden zijn er, om •verwonnen te worden. Alles komt voor elkaar. Us je maar flink aanpakt." Daar blijft het bij. „Dooddoeners", denkt Dirk. Een week verloopt. Een maand. Twee maan- ien. Dan komt Annie opgewonden thuis. „Jan heeft •en benoeming!" roept ze, zodra ze binnen komt. le vergeet te groeten. De anderen kijken op „Een prachtige benoe ming!" roept ze nog eens. „Gemeente-Secretaris?" „Burgemeester 1" Dat is prachtig. Ze kijken verbaasd. Burge meester! Het is wel een kleine gemeente. Maar toch burgemeester. En Annie burgemeestersvrouw? Ja, Annie wordt burgemeestersvrouw. De jonge magistraat zal over veertien dagen geïnstalleerd worden. Een maand later zal het huwelijk volgen. Nu moet vaders nalatenschap uit elkaar. Dirk spreekt met Jan, zijn aanstaande zwa- K. JONKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis van een erfenis ger, straks Edelachtbare. Hij vertelt, hoe alles in elkaar zit, spreekt van de moeilijkheden in zaken, verklaart de onmoge lijkheid zijn zusters in contanten uit te keren en laat iets doorschemeren van het reeds bestaan de tekort aan vlottende geldmiddelen. „Ik zal daarover eens met vader spreken", zegt Jan. Met vader spreken? Moet Vermeer er ook al aan te pas komen? Dat bevalt Dirk niet. De er varingen met zijn ooms zijn niet moedgevend. Hij spreekt niet tegen. Jan heeft iets, dat ver trouwen wekt. Eerst maar afwachten. Binnen veertien dagen heeft de installatie plaats met veel omslag van toespraken en kin dergezang Ook is er een erewacht. Jonge ke rels zitten schrijlings op schonkige paarden. De brede werkkoppen en de benige lijven van man en dier demonstreren meer kracht dan schoon heid. Practisch en, in dit milieu, toch ook mooi. Vóór de bruiloft praat Jan met moeder en Dirk. Tactisch en voorzichtig raakt hij de dingen aan. Eer is teer. Hij vertelt niet, wat er gesproken is, zegt ook niet: „Wij willen u helpen" of: „Wij willen u redden uit de moeilijkheden", maar deelt zake lijk mee, dat zijn vader een lening wil verschaf fen, gedeeltelijk onder hypothecair verband, ge deeltelijk ongedekt, onder voorwaarde dat moe der en Dirk beiden zich hoofdelijk aansprakelijk stellen. Zo is het geen gunst, zo is het een transactie. Het bedrag wordt vastgesteld op een cijfer, groot genoeg om de meisjes haar aandeel uit te keren en bedrijfskapitaal te steken in de zaak. De rente is billijk. Nog wordt de mogelijkheid overwogen, het aan deel van Annie in de zaak te laten. Maar Jan heeft dat liever niet. Hij wil geen dwarskijker wezen of een soort toeziende voogd over zijn zwager en schoonmoeder. Als alles beklonken is, zegt Jan: „Nu heb ik een vriendelijk verzoek Het is maar een ver zoek, dus het kan gerust geweigerd worden. En het staat geheel los van deze zaak. Ik wil zo graag het portret van de erflaatster hebben. Zou u dat willen missen? Als ik het hebben mag, wil ik het graag betalen. Maar is u er aan ge hecht, houd het dan." „O nee", zegt moeder, „er aan gehecht ben ik helemaèl niet." Dirk ook niet. En Truus is eigenlijk blij, dat het schilderij voorgoed in veilige handen komt. Zo krijgt het portret van een onbekend Am sterdams meisje, kunstwerk van een begaafde mislukkeling, veracht en vergeten, een ereplaats in de salon van burgemeester De geschiedenis van het stuk hebben ze nooit gehoord. Als ze 't ooit horen, zal het hun zijn als een onwaarschijnlijk verhaal uit een vreemd oud boek. waaraan ze geen geloof hechten... Het schilderij hangt rustig. In zwijgende afwachting van een nieuwe ge legenheid, om verwarring te stichten en verwik kelingen op tc roepen? Volstrekt niet onmogelijk. EINDE. Gev« 17.30 Or lold. 19.00" Nieuws 1941 JO.OO Gevar. progr. 21.00 Gram. 21.1! progr. 22.00 Nieuws 22.15 Ver 23.00 Nieuws 23.05—24.00 Brussel Frans 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Verz. progr. 14.15 Gram. 15.30 Verz. progr. 16 30 Lichte muz. 17.00 Nieuw» 17 15 Lichte muz. 18.30 Gram. 18.45 Accor- deonmuz. 19.15 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Gram 20 15 Chansons. 21.30 Muz. kruis woordraadsels 22.00 Nieuws 22.15 Lichte mui. 22.55 Nieuws 23.00 Dansmuz. 23.55 Nieuws Engeland BBC Europe: rederland. 17.00—17.15 „Luister Eng. les beglni Ingen. Lessen Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Muziekinstrument, 6. Vouw, 7 Onmeetbaar getal, 8 Rijgsnoer 10 Vogel, 12 Hoeveelheid, 14 Specerij, 15 Blaasinstrument, 16 Ongebonden, 18 Spie, 19 Vluchtheuvel. 22 Water in Friesland, 23 Afvoer, 25 Bevallig. VERTICAAL: 1 Verliohtirag. 2 Lijst, 3 Te eniger tijd, 4 Meisjesnaam. 5 Uitkering, 6 Muziekinstrument. 7 Bon-bon, 9 Gedeel te. 11 Rol. 13 Boom. 17 Lied. 20 Ernstig 21 Kledingstuk, 24 Deel van de Bijbel. OPLOSSING VORIGE PUZZLE CENT, bent, bont, bonk, boek, ZOEK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2