Jlicuwe geihsctfe (foumiif Koude oorlog zal minstens duren 40 jaar Gestroomlijnd defensie-program gebiedende eis /Trooping the Colour' Djakarta laat eindelijk iets van zich horen Emigratie van vakarbeiders is niet gewenst Ruim 100 arbeiders werkten onder een valse naam Wist U Willen is kunnen „BESHIR" BULTHUIS VRIJDAG 11 JUNI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. Vijf en dertigste jaargang No 10061 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omslieken .StaatvasUcl) It gheftlmii a«o fort la fegfonspoet" „IJzeren gordijn wijd geopend" EISENHOWER EN DULLES OVER WERELDSITUATIE PRESIDENT EISENHOWER en zijn minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, hebben gisteren een uitvoerig exposé gegeven over de huidige, spannende, internationale politieke toestand. Het communis me, aldus Eisenhower, schept een zeer ernstige situatie voor de Ver. Staten, waarbij men moet rekenen met een duur van de „koude oorlog" voor minstens 40 jaar. De president verklaarde voorts, dat de gevaren waarvoor de Ver. Staten zich geplaatst zien, groter zijn dan op enig ander tijdstip in de geschiedenis van het land. Het is echter niet vol doende om hieraan het hoofd te bieden met militaire middelen alleen. Dulles hamert op E.D.G.-aambeeld Eisenhower sprak op zün wekelijkse persconferentie en Dulles voor de 44ste jaarlijkse internationale Rotary-conven- tie. De huidige omstandigheden, aldus de president der Ver. Staten, eisen een ge stroomlijnd defensie-program, dat effec tief en economisoh werkt en volledig re kening houdt met onze kracht in de lucht en op het gebied der kernenergie. Om deze gestadige dreiging het hoofd te bieden, zullen de Ver. Staten een zeer mobiele defensiemacht moeten handha ven, die centraal genoeg gelegerd en pa raat moet zijn om in beweging te komen, in geval van een groot conflict. Hij waar schuwde voor het gevaar om bepaalde sectoren van het internationale gevaar afzonderlijk te bezien en daarbij het de gehele wereld omspannende streven der communisten uit het oog te verliezen. Een groot raadsel was voor hem de aantrekkingsikracht van deze Oosterse doctrine voor personen buiten het IJze ren Gordijn. Het tegengif ligt niet in militaire macht alleen, maar de vrije vol keren moeten zich pantseren tegen de geest van het communisme. Od een desbetreffende vraag antwoord, de Eisenhower, dat op het ogenblik het huidige militaire budget voldoende ls, maar dat hij niet zou aarzelen een on middellijke boodschap tot het Congres te richten, als daartoe reden bestond. Mo menteel lag het niet in zijn bedoeling machtiging te verzoeken voor interven tie in Indo-China. Naar zün mening heb ben de Fransen het er nu minder moei lijk gekregen, doordat zü zich kunnen concentreren op een beperkter gebied. Zjj waren in het verleden zeer gehandi capt, ook door de onwil om in dit lana een vernietigingsoorlog te voeren. Pleitte Eisenhower enerzijds voor zijn „gestroomlijnd defensieprogram", ander zijds zo relde hij, dient de buitenlandse politie van Amerika gericht te zijn op wereldontwapening, maar zulks op lan gere termijn. Ten slotte sprak hij over de atoomvraagstukken en verdedigde hij een Nicaragua breekt met Costa Rica Gespannen toestand in Midden-Amerika De toestand in Midden-Amerika wordt steeds meer gespannen. Thans heeft Ni caragua de diplomatieke betrekkingen met Costa Rica verbroken, omdat de regering van Costa Rica was betrokken bij een revolutionnaire samenzwering tegen het bestuur van Nicaragua. Eerder verbrak Nicaragua de diplomatieke be trekkingen met Guatemala. Nicaragua ontving wapenen van de Ver. Staten om het militaire overwicht in Midden-Amerika te herstellen. Dit evenwicht was verbroken doordat Gua temala wapenen had aangevoerd van achter het IJzeren Gordijn. Bijzonder P.T.T.-stempel op de Bijbeldag Ter gelegenheid van de herdenking van het 150-jarig bestaan van het Bijbelge- nootschapswerk Woensdag vroegere Houtrusthallen een tydelijk bijkantoor der PTT worden gevestigd. De gewone en aangetekende stukken zulen daar van een afdruk zonder stempel worden Melk in het Westen een cent duurder In het Westen van ons land zullen de volgende week de prijzen voor consump- tiemelk en consumptiemelkproducten met één cent per liter worden verhoogd. Deze prijsverhoging houdt verband met de verlaging van het regeringssubsidie op consumptiemelk met driekwart cent per liter en met hogere zuivere kost prijzen. Het advies voor de prijsverhoging is gegeven door het bestuur van de Alg. Vereniging voor Melkvoorziening te 's-Gravenhage en dit advies zal door de melkhandel worden opgevolgd. grotere mate van vrijheid voor de buiten landse handel. Eisenhowers uitgezonden via de grote radio- visiestations. Minister Dulles nam in het bijzonder de situatie in Europa op de korrel, waarbij hij zich in scherpe bewoordingen uitsprak over de vertragingstaktiek in Frankrijk en Italië met betrekking tot de ratificatie van het EDG-verdrag. Hij hoopte, dat Amerika zijn huidige politiek zou kunnen blijven voortzetten, maar dan zou de EDG zeer spoedig tot stand moeten komen. Hij verklaarde: „De tijd voor de vorming van de Europese eenheid ver strijkt snel". Dulles was van oordeel, dat er opnieuw toenemende spanning komt tussen de landen van het Europese vasteland en dat hier de oude, verdelende krachten weer omstandigheden kunnen scheppen, die in het verleden steeds oorlog tot gevolg hadden. De Amerikaanse politiek is ge richt op een sterk en levenskrachtig Europa. Verkeerde wijze van tanken Mysterie van Comets opgelost Technici van de Britse luchtmacht nenen thans te weten wat de rampen met de twee Cornet passagiersvliegtuigen heeft veroorzaakt. Volgens het Londense blad Evening News hebben die ongeluk ken te maken met de (te?) snelle wijze waarop de toestellen onder hoge druk zijn bijgetankt. De wijze van tanken, die te Rome wordt toegepast, zou schade toebrengen aan de structuur van de vleugels, waarin de tanks zijn aangebracht. De technici zullen de tankmethode van Rome gaan reconstrueren met de originele Italiaanse installatie. Adenauer weer naar de Ver. Staten Bondskanselier Adenauer heeft, vol gens Reuter, zulks in aansluiting aan een vroeger bericht, gisteren meegedeeld, dat hü in October a s. opnieuw een bezoek zal brengen aan de Ver. Staten, bij welke gelegenheid hij Eisenhower en minister Dulles hoopt te ontmoeten. Adenauer zal in New York het ere doctoraat in de rechten in ontvangst ne men, welke titel hem door de Columbia universiteit wordt verleend. Arbeider bij Venlo onder zand bedolven In een groeve aan de Herungerberg bij Venlo is gisteren een grote hoeveelheid zand gaan schuiver, juist op het moment dat de 36-jarige K. uit Velden aan voet van de wand bezig was zand op vrachtauto te laden. Hij werd bedolven en kom pas na drie kwartier door koorts achtig gravende hulpkrachten worden bevrijd. De man bleek toen reeds te zijn overleden. Hij was gehuwd en vader var vier kinderen. Grote bouwvergunnin gen worden afgeremd Uitgifte van bouwvergunningen voor niet-urgente bouwwerken, waarvan de bouwkosten meer dan f 100-000 bedragen, zal volgens een besluit van minister lr H. B- J. Witte worden gereguleerd. Er zal geen automatische vergunning .meer voor zulke bouwwerken worden verstrekt- j Een beperking in verband met de •spanningen op de arbeidsmarkt ten bate Ivan de burger- en utiliteitsbouw zal over inet gehele jaar zo goed mogelijk verdeeld worden- Een zekere afreming van minder urgente grote openbare gebouwen zal van en ander het gevolg zijn- i Minister mr J. M. A. H. Luns zal de breidverklaring om met Indonesië be sprekingen te voeren over de herziening van de Nederlands-Indonesische betrek kingen niet annuleren, aldus blykt uit een antwoord aan het lid der Eerste Kamer, mr W. C. Wendelaar, over de behandeling der gearresteerde Nederlan ders in Indonesië. De bezoeken van de Nederlandse autoriteiten aan deze arres tanten hebben geleid tot de conclusie. Gekleed in een vuurrode tuniek, een zwarte driekante hoed met pluim op het hoofd, heeft de jarige koningin Elizabeth (28) gisteren de de traditionele „Trouping the Colour" parade afgenomen. Zij was ge zeten op het prachtige, kastanjebruine paard Winston, dat nogal plezier scheen te hebben. De Prins tijdens werkbezoek De vraagstukken die Prins Bernhard het meest hebben getroffen tijdens zün be- aan Friesland, zün wel die geweest emigratie en werkloosheid. Aan het e van de eerste dag, die de Prins in Friesland doorbracht, heeft hü hierover gezegd, dat emigratie van hen, die wij ln eigen land zozeer nodig hebben, nog veel te veel geschiedt.- „Wy hebben een overschot aan werker? op agrarisch terrein en zij kunnen elder: in de wereld op ander gebied méér ver dienen, mits zy voldoende volharding hebben". Op de vraag of er voldoende mogelijkheden zün de mensen hier te hou den, die Nederland niet kan missen, woordde de Prins, dat dit vraagstuk samenhangt met het woningprobleem dat alleen door de regering is op te lossen. De Prins heeft kennis genomen van d vraagstukken die samenhangen met hc landbouw- en ambachtsonderwijs. Di laatste onderwüs heeft een sterk sociaal •lement, want aan de vele jongi lie in Friesland geen passende arbeid kunnen vinden en dus naar elders trekken, moet een zo sterk mogelijke gees- telijke bewapening worden meegegeven. In Drachten bezocht Prins Bernhard het. Philipsbedrijf, waar een gebouwencom plex tot stand ls gekomen, dat geacht mag worden tot de modernste van Nederland te behoren. Het droogscheerapparaat is wel het voornaamste artikel dat daar ves- lardigd wordt. Op het Statenjacht Friso geflankeerd oor de boeier Constaner en het m.s. Gre- tha maakte de Prins een zeiltocht van ruim een half uur. Vla Zwartewegsend en Oldekerk is Prins Bernhard vanmorgen tüdens de tweede van het werkbezoek aan Friesland Dokkum gereden. ;r riepen duizenden schoolkinderen het stadhuis de Prins een welkom Het muziekcorps blies voor de eerste maal de voor het twaalfde eeuwfeest van Dokkum door S. Tiemersma uit Leeuwar den gecomponeerde mars. Burgemeester drs S. van Tuinen verwelkomde zün gas ten in de raadzaal. n het slot van de bijeenkomst heeft de burgemeester van Dokkum namens acht gemeenten van Noord-Oost Friesland een geschenk aangeboden, een zogenaam de vriendschapsbokaal, die wellicht reeds vóór het jaar 1747 was aangeboden Prins Willem IV. Op de voet staat geschreven „Vivat Prins van Oranje, erfstadhouder Friesland". Op het glas is een tafereel van een lange jacht geëtst. De Prins zei zeer verrast te zün en deze bokaal heel bijzonders te vinden. Indonesische nota over onderhandelingen De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, mr Soesanto Tirtoprodjo. heeft minister mr J. M. A. H. Luns gisteren een nota van de Indonesische regering over handigd. waarin deze in antwoord op de Nederlandse nota van 14 April j.l. de 5 te kennen geeft in de tweede helft Juni op ministerieel peil onderhan delingen te voeren over de Nederlands- Indonesische unie, waartoe een Indonesi sche delegatie naar Nederland zal komen. De nota bevat geen mededelingen over an de conferentie en de samen stelling der delegatie. Persberichten te Djakarta melden, dat de volgende Indonesische kabinetszitting de taak der Indonesische delegatie zal formuleren Men acht het niet onmoge lijk, dat de repatriëring van Ambonne- zen in Nederland zal worden aangeroerd. Het linkse blad Berita Indonesia acht Indonesiës wil om te onderhandelen een blijk van volkomen overbodige welwil lendheid. Het Islamietische blad Peman- dang verspreidt het praatje, dat het Ne derlandse kapitaal ƒ30 millioen er voor over had om Sumatra een federatieve staatsvorm te geven en dat het nog veel meer over zal hebben voor de handha ving der overeenkomsten van de Ronde Tafel-conferentie. (Pas op 10 Juni j.l. kreeg Nederland dus antwoord op zijn nota van 14 April j.l. en nog altijd is dit antwoord volko men onvolledig. Dag en plaats van be sprekingen woorden niet medegedeeld, evenmin vermeldt Indonesië, wie de on derhandelaars zullen zijn. hoewel dit in Djakarta reeds bekend is. Red.) dat de behandeling der bezochte arres tanten aan redelü'ke eisen voldoet, al heb ben in verschillende gevallen de strenge afzondering en het gebrek aan bewegings vrijheid hun invloed doen gelden op de psychische gesteldheid van de arrestan ten. De minister heeft berichten ontvan gen. dat enkele arrestanten zouden zijn mishandeld en de Hoge Commissaris heeft de Indonesische regering om een onderzoek verzocht Tot dusverre werd van Indonesische noch van andere zijde bevestiging verkregen van de bovenver- i melde berichten. j Wel is gebleken, dat de kwaal van een i der arrestanten tengevolge van de be handeling tüdens zijn aanhouding zoda nig is verergerd, dat zijn opneming in een ziekenhuis noodzakelijk was. Hij gaat thans goed vooruit, doch zal nog wel enige tüd in het ziekenhuis moeten blijven. Het belang der arrestanten vordert het volgen van andere wegen dan die van g van besprekingen met de Indo nesische regering. Aneta meldit uit Djakarta, dat volgens de Indonesische procureur-generaal, mr Soenarjo, de zaak van de heer Schmidt spoedig voor het landgerecht zal komen. In vele andere zaken is het politierap port nog onvoldoende, zodat een nader onderzoek nodig is. zoals t.a.v. de heren Sobmutzer, Caton en Versteegh. doCh de zaak Schmidt is het verste gevorderd. Tijdens dc traditionele, jaarlijkse „Trouping the Colour"-parade te Londen heeft koningin Elizabeth gisteren de Grenadier Guards en de Coldstream Guards geïnspecteerd. Rechtop te paard, gevolgd door haar gemaal, reed de vorstin lussen de rijen soldaten in hun kleurtpe uniformen door. Later trokken de soldaten aan hun koningin voorbij. De Quai d'Orsay onder hoge druk Lanielzijn of niet zijn 1 In Parüse politieke kringen geeft men premier Laniel weinig kans, de situatie te kunnen redden. Morgen zal, zoals ge meld het kabinet-Laniel zün bestaan voor de derde maal in één maand op het spel zetten door van de Nationale Ver gadering een vertrouwensvotum te vra gen. Wordt het kabinet ten val gebracht, dan is daarmee tevens het dramatische verloop van de conferentie te Genève over Indo-China bezegeld. Het kabinet- Laniel ontmoet veel tegenstani bü het Franse parlement, omdat vele afgevaar digden van oordeel zijn. dat Frankrijk onder druk van Amerika staat om in Indo-China een ongewenste politiek te volgen Uit de debatten over Indo-China blijkt, dat de afgevaardigden weliswaar geen capitulatie voor de communistische Viet- minh willen, maar ook huiverig staan te genover een te drastische actie. Mocht Laniel ten val worden gebracht, dan geeft men Edgar Faure. de huidige mi nister van financiën en ex-premier d« meeste kansen. Het kabinet-Laniel ii thans elf maanden oud. Wergever pleegde steuniraude Personeel naar de gevangenis, mede door schuld van directeur Wegens het clandestien in dienst nempn van steuntrekkers, het doen plegen van vervalsingen met formulieren en het géven van gelegenheid tot steunfraude ls gisteren voor het Amsterdams gerechtshot Beide benen afgereden op station IJmuiden De 59-jarige A. C. Louws uit Amster dam, die gistermiddag om half vijf op het station Velsen-IJmuiden-Oost op de al rydende trein in de richting Bverwük sprong, is tussen het perron en de trein gevallen. Beide benen werden hem afge reden. Zyn toestand is zorgwekkend. DAT op de jaarvergadering te Am sterdam van de Militaire belangenver eniging van beroepsschepelingen by de zeemacht dhr P W. Geleynse tot voor zitter werd gekozen als opvolger van dhr Taekema. DAT m.i.v. Maandag luchtpostpakket- n van ten hoogste 10 kg naar Malta kunnen worden verzonden en het n mumgewicht voor luchtpostpakketten aar Ierland tot 7 kg wordt verhoogd. DAT de Engelse sleepboot Rumania i is geslaagd, de hopperbak op sleep touw te - nemen, welke de Nederlandse sleper Loire had verloren, en deze bak vandaag te Maassluis zou arriveren. DAT aan de nationale typewedstrijden, die morgen in Krasnapolsky te Amster dam worden gehouden. 100 personen deelnemen en hierby meer op k-waliteit dan snelneid wordt gelet. DAT wegens diefstallen van honderd duizenden sigaretten uit een gemeentelyk entrepot in de haven van Amsterdam voor de A'damse rechtbank tegen 7 in woners van de hoofdstad gevangenis straffen zyn geëist, variërend van lVi jaar tot 4 maanden. DAT op 25 en 26 Juni in de Prinsentuin e Leeuwarden een int. folkloristische -olksdansfestival wordt gehouden, waar- ian 150 buitenlanders en 160 Nederlan ders. o.a. uit Den Haag deelnemen. DAT de vierde algemene vergadering an de Prot. Chr. Vereniging van Kos ters op 29 Juni in hotel Noord-Brabant te Utrecht zal plaats hebben. DAT te Amsterdam gisteren de Eerste Nederlandse Zoölogische Filmsectie is op gericht, waarvan o.m. twee communis tische raadsleden van de hoofdstad tot de oprichters behoren. DAT gymnasiasten en HBS-ers uit de hoogste twee klassen en zij die in 1953 het diploma behaalden Vrüdag a.s. te Rotterdam de kruiser De Zeven Provin ciën kunnen bezichtigen (om 10 uur sa menkomst op de Wilhelminakade). DAT een tramstel van Ujn 12 op het kruispunt Pr. HendrikkadeMartelaars gracht te Amsterdam na een botsing met een vrachtauto ontspoorde en in het na- bügelegen plantsoen tot stilstand kwam. DAT tegen de 29-J. zandstraler A. J. R. uit R'dam, die voorzien van diverse roversattributen, o.a. een defect lucht drukpistool, getracht heeft de 57-j. mevr. A. Krüger van haar tas te beroven, voor de rechtbank aldaar 7 maanden, waar van 3 voorwaardelijk, is geeist. DAT de voorzitter van het Indonesi sche Parlement, mr Sartono, gisteren een deel der vergadering van de Tweede Kamer heeft bijgewoond. DAT het Engelse m.s. Caronia (34.000 brtvandaag R'dam aandeed voor een 1 daags bezoek aan ons land van een grote groep Amerikaanse toeristen, die een trip maken door West-Europa. DAT binnenkort een ontwerp van wet op de tandheelkundige inrichtingen, het welk misbruiken bij narcose beoogt tegen te gaan, bij de Tweede Kamer zal wor den ingediend. DAT het bestuur van de R.K. Studen tenvereniging te Delft aan dr H. J. van Doorne, pres.-dlrecteur van de D.A.F.- fabrleken te Eindhoven, ter herinnering aan diens erepromotie aan de T.H. een gebrandschilderd raam heeft aangeboden. DAT het aannemersbedrijf H. van Don gen en Van Hoven te Dordrecht met f 233.000 laagste inschrijver (hoogste f 298.000) was voor het vernieuwen van steigers en het maken van een beschoeiing van een stalen damwand ln de Berghaven te Hoek van Holland. DAT voor de Haarlemse rechtbank een serie inbraken is berecht, waarbij tegen vijf jongemannen uit Beverwyk straffen werden gecisi. variërend van drie m den tot drie jaar. tegen de 60-jarige J Th. B.. directeur eigenaar van een huiden-overslagbedrijt in de Amsterdamse haven tien maand» gevangenisstraf (waarvan vier voorwaa delijk) plus 4000 gulden boete geëist. Bij de politierechter was B. enige maandei geleden tot zes maanden veroordeeld, a onderzoek had in 1952 uitgewezen. ran de 250 losse arbeiders, die bij het bewuste bedrijf in een jaar in dienst -n geweest, meer dan de helft „ondei de schim" had gewerkt, d.w.z. onder eer valse naam. Met zekerheid kon wordsn vastgesteld, dat op ten minste 25 werk nemersverklaringen valse namen en adres- waren ingevuld. Aldus werd 10.00») gulden loon alleen al door 17 werknemer: verwezen. Dezen zün inmiddels veroor deeld tot een totaal van ruim twee Jarer gevangenisstraf. De bazen werkten aan de fraude mee Een reeks van sociale wetten werd over treden en bovendien werden de belastin gen misleid. De werkgever bespaarde dt toeslagen van „vuil werk", doordat zijn werknemers toch al steun trokken. Dit geval heeft vooral de aandacht trokken, doordat de gemeente ieder Jaar voor een millioen schade door steun fraude lijdt en onder de 250 gevallen var steunfraude. die Jaarlüks worden berecht sinds twaalf jaar geen geding tegen een werkgever ls geweest. De procureur-generaal, mr W. P. Bak hoven, zei, verdachte mede verantwoor delijk te achten voor de gevangenisstraf die aan de arbeiders is opgelegd. Uitspraak op 24 Juni. Nog geen zomerweer (Van onze weerkundige medewerker). £EN DEPRESSIE boven de Noord- ree gaf gisteren aanleiding tot een krachtige Z.W. uiind met enkele buten. Ook vandaag blijft het nog koel en onbestendig met temperatu ren. die weinig boven de 17 gr. C. kunnen komen. Zomerweer is het nog niet en ook de komende dagen ziet het er nog niet naar uit. Een nieuwe depresrt ten Z.W. ran Engeland zal morgen bo ven Europa komen en opnieuu) regen brengen. Het weer houdt hierdoor een onbestendig karakter. Boven Oost- Europa ligt een hogedrukgebtea, dat vooral in de Balkan en Rusland warm zomerweer brengt. Tot ons land sat deze warme lucht niet kunnen door dringen, zolang actieve depressie dicht langs onze kust naar de Noord zee trekken. Een weersverbetering met warm weer verwachten wij daarom voor be gin volgende week nog niet. Wanneer U het WILT. dan komt er een prot. chr. militair tehuis in Valkenburg. Wanneer U het WILT, dan staat daar binnenkort een brok gezel ligheid, die niet alleen onze eigen jongens, maar ook de niet-kerke- lijken zal aantrekken en vast houden. Wanneer U het WILT, dan wordt Valkenburg een prot. chr. bol werk; een thuishaven voor de Jantjes. Wanneer U het WILT, dan KAN hel. Stort daarom vaindaag nog Uw bydrage op giro 58936 van de Nieuwe Leidsche Courant. 0 92 roept U! Over... WEERBERICHT Afnemende wind Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen droog Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Vannacht iets lagere tempe- *v raturen. morgenmiddag iets warmer. (Opgemaakt he denmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon van 4.20 tot 20.59 uur; Maan van 17.21 tot 1.38 uur. Op 16 Juni SM YRN A-TAPIJTEN 170 x 240 250.— BOTERMARKT 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1