SCHEPEN- Nieuwe elementen in het drama van Berkel? Veertigduizend werklozen en 80.000 vacatures Verplichte schriftelijke cursus voor militairen ongeldig? lis nieuwe leidsche courant vrijdag 11 juni 1954 Als doktei O. straks voor het Hol komt Broer van arts wordt nu psychiatrisch onderzocht door prof. Carp (Van een onzer verslaggevers) Hoewel de berkelse zaak nu in eerste instantie achter de rug Is. blijven er voor de toeschouwers nog vele raadselen over. Dat geldt met name de briefjeskwestie, die op de lange zitting maar zeer summier ter sprake is geko men. aangezien een der verdedigers daarin een rol speelde en het niet mo gelijk bleek, daarin klaarheid te bren gen, alvorens met de zaak tegen dokter j, F. A. M. O. te beginnen. Tijdens een onderhoud, dat mr Huy- gens met enkele verslaggevers heeft ge had. heeft hij zijn zienswijze gegeven op enkele achtergronden van de gerucht makende affaire. Het hier onderstaande is in grote trekken een nauwkeurig ver slag van mr Huygens* visie, zonder com mentaar onzerzijds. „Men zal zich herinneren dat ik," zei mr Huygens. „destijds werd gearresteerd, omdat de broer van verdachte O. had verklaard, dat hij de briefjes die zelf moord van het slachtoffer zouden moe ten aantonen had geproduceerd op instigatie van de advocaat. Later herriep de broer deze verklaring. Hij zei toen, dat hem door twee rijks rechercheurs een spoedige invrijheids- stelling was gesuggereerd, indien hij de verklaring zou afleggen. Trouwens, ook zijn aanvankelijke, voor mij beschuldi gende verklaring, was niet al te geloof waardig. Eerst zei hij namelijk, dat de advocaat de blanco papleren voor de briefjes bij zich had, daarna dat hij daarvoor een eigen schrift en blocnote had gebruikt en tenslotte, dat hij ze aangetekend naar het adres van mr H. had verzonden. Maar, zo vertelde mr Huygens ons. In die periode zijn uit Ber kel aan mijn adres geen aangetekende zendingen gestuurd, zo heb ik laten na gaan bij de P.T.T. Men kan met enige waarschijnlijkheid aannemen, zei mr Huygens, dat de zaak tegen Frans O., die op 14 September acht maanden in voorlopige hechtenis zal ritten, vrij kort na de vacantie zal wor den behandeld. Daarna kan, indien F, O. (de broer) weer terugkeert tot zijn be wering, dat hij door de advocaat tot het schrijven van de briefjes is aangezet, een dagvaarding worden uitgebracht. Zou dat echter zo zijn, dan kan men ook wel voorspellen, dat ik hiertegen een be zwaarschrift zal indienen met alle juri dische nasleep van dien. Zou dan daarna de zaak tegen dokter 0. in appèl voorkomen, dan zullen, van op het ogenblik af gerekend, toch zeker wel een maand of tien voorbijgaan. Nog eens: óls F. O. volhoudt, dat de advocaat hem tot het schrijven van de briefjes heeft aangezet. Deze Frans O- vertoeft op het ogenblik voor een psychiatrisch onderzoek in de psyohiatrische kliniek van professor Carp te Leiden. Dit is geschied, nadat, in een eerder stadium, de Haagse zenuw arts dr W. Zeegers die vaker voor de Justitie werkt, een rapport over deze man heeft uitgebracht, waarin hij zeide, dat F. O. een gemakkelijk te beïnvloeden Iemand was, maar dat er geen termen voor internering aanwezig waren. Blanco btieije Dan is er nog het raadsel van het blanco briefje, met de handtekening „Nol" (het slachtoffer), dat tijdens de huiszoeking bi] mr H- is gevonden. De advocaat heeft er ons de volgende verklaring van ge geven: ..Toen O. onder verdenking van moord op zijn vrouw werd gearresteerd, kwamen er brieven van zijn zwager en zuster uit Australië aan de Haagse officier van Justitie, waarin gezegd werd, dat zij een dergelijke daad door O. zeer wel aan nemelijk achtten. Hij had zijn broer al tijd zo slecht behandeld Tijdens een onderhoud, dat O. met mij had, verzocht hij mij eens bij notaris Plet naar huishoudboekjes te zoeken, waarin o.m. de onkosten stonden vermeld, die hij, O-, ten behoeve van zijn broer had gemaakt. Bij een bezoek van mij aan de notaris kwamen deze boekjes inderdaad voor de dag. Ik liet ze aan zijn cliënt lezen en kreeg later vier boekjes terug, de be wuste drie en één, dat nog in het bezit van de arts bleek te zijn geweest. Toen. weer later, ik te mijnen kantore, deze boekjes aan een tante van de arts wilde laten lezen, viel er plotseling een in vieren gevouwen briefje uit met de ondertekening „Nol". Ik heb het de tante laten zien en er mijn bevreemding over uitgesproken. De arts gaf mij later als verklaring, dat zijn vrouw bij het vacantieplannen-maken naar Zwitserland wilde gaan. Zij had een briefje in klad geschreven, verzocht haar man dit te corrigeren en over te typen, wat hij zou doen. Hij stak het briefje, dat zijn vrouw hem daarvoor blanco, maar op de juiste plaats ondertekend, gaf, toen bij zich. werd bij een patiënt geroepen, maar vergat het. De vacantie was be- Week van vele festijnen in Limburgse hoofdstad Een feestweek, die Maastricht van het gemoedelijke Limburgse in het flegma tieke Britse moet brengen, of waarschijn lijk juist andersom, wordt 14 Juni door de Britse ambassadeur in het Bonne- 'anten-Museum geopend. De bands van bet Royal Sussex Regiment en van de Durham Light Infantery komen op het Vrijthof, waar voorts een miniatuur handelstentoonstelling wordt gehouden, er is een tentoonstelling van aquarellen on Britse boekwerken, de Schotse pij- Pers en dansers treden op en er zijn in de Britse club in de Jan van Eyck Aca demie lezingen o.a. van dr L. Shepherd, die spreekt over de interplanetaire ruim tevaart. De Nederlandse première van Arthur Ranks film „A million pound note" wordt 18 Juni gegeven. doeld voor September 1952, de maand waarin mevrouw O- overleed Later, na mijn arrestatie, maakte de tante van O. tegenover de rechter-com- missaris, mr Rutgers, gewag van dat blanco briefje- Daarover ondervraagd, verzocht ik, het document dan maar thuis bij mij in beslag te nemen, wat ook inderdaad geschied is-" Er is ook enige onzekerheid gerezen omtrent de "raag, of de andere raadsman van de dokter, mr P. van 't Hoff Stolk, zich nu van de verdediging zal terug trekken. Het schijnt evenwel voorlopig aangenomen te mogen worden, dat hü, ook bij de appèlbehandeling van de Ber kelse zaak. aan de zijde van mr Huygens zal staan- Tot zover de mededelingen, die mr Huy gens ons deed en die wij uiteraard voor zijn rekening latén. Zwarte zwaan te Volkel niet van Churchill De zwarte zwaan, die enkele dagen ge leden in Volkel is komen aanvliegen en waarover de laatste dagen zoveel te doen is geweest, is gistermorgen na een na keurig onderzoek ter hand gesteld de heer F. van Valkenburg, directeur het dierenpark te Overloon Deze is als de rechtmatige eigenaar aangewezen. Voordat de heer Van Valkenburg de zwaan ip ontvangst kon nemen moest hij evenwel een stuk ondertekenen, waarin hij verklaarde bereid te zijn de zwaan voor een nader onderzoek af te staan, in dien zich nog andere serieuze gegadigden zouden melden Dat afstaan moet volgens de opgemaakte acte eventueel ook ge schieden aan Engeland, want nog altijd ls de Engelse minister-president Sir Win ston Churchill een zwarte zwaan kwijt, zodat de Engelse premier bovenaan op het lijstje van pretendenten voor het eigen domsrecht stond Dr Bronkhorst neemt 4 luli afscheid van Den Haag In verband met zijn benoeming tol hoogleraar aan de Protestantse faculteit te Brussel zal dr A. J. Bronkhorst Zondag 4 Juli in de middagdienst om in de Grote Kerk afscheid nemen de Haagse Hervormde gemeente. Spanning op de arbeidsmarkt Minister Suurhoff kondigt maatregelen aan, maar kan geen arbeiders van bomen plukken (Van onze Parlementsredacteur) De huidige spanning op de arbeidsmarkt was het onderwerp van een drietal vra gen, die de heer v. Leeuwen (lib.) gister middag in de Tweede Kamer stelde aan minister Suurhoff. De bewindsman wees er op, dat er bij de Gewestelijke Arbeids- bureaux 43.000 werklozen ingeschreven staan, terwijl er op de "DUW-objecten on geveer 20.000 werken. Voorts zijn er bij de G.A.B.'s 40.000 vacatures geregistreerd, maar in werkelijkheid zullen dit er wel 80.000 zijn. Het lijkt dus, alsof er voor 80.000 vacatures 60.000 arbeidskrachten be schikbaar zijn. Het spreekt echter zelf, dat de vacatures niet „kloppen" op de eventueel beschikbare arbeidskrachten. Bovendien zijn er bij de werklozen vele zgn. frictie-werklozen, seizoen-werklozen en moeilijk plaatsbaren. Geschat wordt, dat er ongeveer 4000 plaatsbaren onder Imposant Herv. rusthuis in Den Haag Burgemeester Schokking heeft gister middag in Den Haag het Hervormd rust huis Oostduin geopend, een gebouw uniek in ons land. zowel door uitvoering als wegens de architectonische vorm. Aan letterlijk alles is gedacht om het de on geveer 300 bejaarden, die dit huis zul len bewonen, alsmede de ongeveer 60 personeelsleden naar de zin te maken. Bfj de opening van het gebouw, waaraan ongeveer twee jaar is gebouwd, waren tegenwoordig de minister van Weder opbouw, ir H. B. J. Witte, dr J. Emuien, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, en vele predikanten In het legeringskamp van de Lucht macht vrouwenafdeling te Zeist worden vandaag onder meer tot Luva-offi- cier beëdigd de tweede-luitenants L. H- Meykamp uit Leiden en E- D. Monod de Froudeville uit Rijswijk. Volgens Reuter zal de Zuidafrikaanse tor- pedobootjager Simon van der Stel vol gende maand een bezoek aan Nederland brengen. De directeur van een verffabriek in Groningen, de heer J. Boerema, die kort geleden in Visvliet met zijn auto een kind doodreed en vervolgens tegen een boom botste, is thans in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen over- PERSONALIA - De heer W. Stelgenga (soc), die benoemd was verklaard als lid der pro vinciale staten van Zuid-Holland (ter voorziening in de vacature-A. Dijksman) heefit zijn benoeming niet aanvaard. Thans is benoemd vertelaard de heer J. H. Hoogland te Rotterdam. Te Santpoort is in de leeftijd van 67 jaar overleden de heer B. A. Potjer, oud-gezagvoerder van de Stoomvaart Mij Nederland N,V. Tijdens de oorlog was hij gezagvoerder van de Oranje, die toen als hospitaalschip dienst deed. Aan de heer A. N. van Mill is eervol ontslag verleend als lid in de vaste com missie van de rijksdienst voor het Natio nale Plan, en is in zijn plaats dr Ir D. R. Mansholt, directeur van de D.U.W., be noemd. Bij K B- is op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag uit de mi litaire dienst verleend: met ingang van 21 Mei 1954 aan de majoor-vlieger J. B- J. Wansink, van de Koninklijke Lucht macht, en met ingang van 1 September 1954 aan de majoor van de verbindings dienst ir P. C- Snorn. van het 1ste regi ment verbindingstroepen. Mr A. W. Holsteyn, substituut-officier van justitie te Alkmaar, is in gelijke functie benoemd te Amsterdam. Provinciale Staten van Noordholland zullen in een op Dinsdag 15 Juni te houden bijeenkomst te Haarlem afscheid nemen van dr J. E. baron De Vos van Steenwij'k, die 30 dezer als commissaris der Koningin zal aftreden. Begin Juni 1956 zal, vermoedelijk in Scheveningen, een internationaal spoorwegcongres worden gehouden, uit gaande van de „Association Internationale du Congres des chemins de fer" (AICC). zijn. Voor hen, die in de DUW werken geldt hetzelfde. Hierbij zijn veel moeilijk plaatsbaren en veel ouderen, terwijl velen niet voor de vacatures zonder meer ir aanmerking komen. Met de opening van nieuwe DUW- objecten is dan ook de grootste voor zichtigheid betracht. Een deel van de DUW-arbelders (veelal landarbeiders) zou plaatsbaar zijn in het vrije bedrijfsleven, doch zonder speciale maatregelen zal dit niet lukken: eerst moeten zij worden geschoold of omge schoold. Voorts is er nog enige weerstand tegen het onvermijdelijke heen en weer reizen en daarnaast is er kieskeurigheid bij vele werkgevers. Over dit gehele probleem is uitvoerig overleg gepleegd met de Stichting van de Arbeid. Daaruit zijn enige maatregelen voortgevloeid. Zo zal er een tegemoet koming van overheidswege gegeven wor den in de kosten van het heen en weer reizen en in de pensionkosten. De loon dervingsvergoeding bij scholing en om scholing zal worden verbeterd. Dit alles zal gelden tot 1 October a.s. Voorts is overleg gepleegd met de minis ter van Wederopbouw en enkele gemeen ten om op korte termijn de beschikking te krijgen over zgn. migratie-woningen, hetgeen tot resultaten heeft geleid. De Gewestelijke Arbeidsbureaux zijn bezig DUW-arbeiders te bemiddelen naar het vrije bedrijf. Ook aan de werkgevers is medewerking gevraagd. Wanneer on verhoopt van de zijde der DUW-arbeiders niet voldoende medewerking wordt ver kregen, zal met ingang van 12 Juli a.s de DUW gesloten worden voor arbeiders van 35 jaar en jonger (in de zgn pro bleemgebieden 30 jaar en jonger). Voorts worden maatregelen genomen tot versnelde scholing voor die bedrijfs takken, waar het arbeiderstekort het meest ernstig is (o.a. metaalindustrie en bouwnijverheid). Door al deze maatregelen zal het te kort niet worden overwonnen, maar „zélfs een minister kan de arbeiders niet van de bomen plukken". De huidige spanning op de arbeidsmarkt is waar schijnlijk van tijdelijke aard: kleine schommelingen in de conjunctuur kun nen weer werkloosheid oproepen. Daar om zal geen wijziging gebracht worden in de emigratie-politiek: men kan nu eenmaal de emigratiekraan niet op grond van de ogenblikkelijke toestand in ons land naar believen open en dicht draaien. Vorderingen tegen Beheersinstituut (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft zich gistermid dag verenigd met een wetsontwerp, dat de 30-jarige normale verjaringstermijn vervangt door een vervaltermijn van 2 jaar, waarbinnen rechtsvorderingen te gen de Staat, de Raad voor het Rechts herstel, de samengevoegde Afdeling Be heer, Voorzieningen voor afwezigen en Voorzieningen voor Rechtspersonen van de Raad voor het Rechtsherstel, het Ne derlandse Beheersinstituut en personen, door wie dit instituut zich heeft doen bijstaan, wegens het gevoerde beheer nog kunnen worden ingesteld. De termijn be gint te lopen bij de inwerkingtreding van de wet of op het ogenblik, dat het beheer feitelijk wordt beëindigd. Tweede Kamer nam aan tal wetsontwerpen aan (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer verenigde zich gister middag met 8 naturalisatiewetsontwer pen, in totaal 160 personen betreffende, zegde minister Donker dank voor zijn inlichtingen op het adres van J. G Von deling te Rijswijk, die meende ten on rechte als politiek delinquent te zijn ge ïnterneerd, ging accoord met een tij delijke vermindering van het invoerrecht op sinaasappelen en mandarijnen van 20 op 15 pet en vond goed. dat de provincie Zeeland ook over de jaren 1952 t/m 1955 een bijzondere uitkering uit 's Rijks schatkist krijgt. Een begrotingswijziging 1953 van Landbouw c.a. werd aangehouden, om dat, minister Mansholt nog nadere inlich tingen zal geven over de kosten van aan koop van gronden bij het veterinair centrum. jaflOEKENHOEK De Getekende Jos Stephens Vertaling: Jac. v. d- Ster Uitg. La RIvière en Voorhoeve Zwolle 208 pagina's De verbazingwekkende geschiedenis van een griezelig rijke verblindend scho ne Helleense en haar echtgenoot-tegen- wil-en-dank: een prms uit Wales, die door een banale intrige aan Claudius Caesars hof tot de rang van arme slaaf is gedegradeerd. Ziehier de hoofdingre diënten voor de slecht gebonden ..litte raire" pudding, die dit boek de lezer op dient. De wonderbaarlijk mooie Io ..bevochtigt haar lippen" herhaaldelijk met tranen (hoe doet ze dat?), de arme slaaf-echt- genoot strijdt zijn vreselijke zielsworste- lingen in zijn wereldberoemd geworden glasblazerij-edelsmidse temidden van zijn buitensporige weelde. Maar de schone kuise geliefde zou veel liever een ,.arm boerenmeisje zijn" op een „eenzaam eilandje", want „rijkdom geeft alleen maar zorg en verdriet". Maar dit neemt niet weg. dat zij wonderwel van haar millioenen-bezit weet te genieten Van puddingen volgens dit recept smul den geslachten van honderd jaar terug, vooral, wanneer er ook nog een christe lijk sausje over werd uitgegoten. Nu. dat hier ook het geval, al heeft het dan de gore bijsmaak van surrogaat. Een mo reel schimmeltje zorgt voor een bijzon dere „goüt artistique". Een boek vol oudbakken romantiek en rariteiten, waarin Hellenen en Romeinen spreken over „fair", „snobs", „toast" en •Sire" (tot Caesar!), waarin Lucas be weert, dat zijn aantekeningen „eens de Heilige Schrift zullen zijn" en waarin tenslotte de arme slaaf-glasblazer-edel- smid-twijfelaar-schuchterling plotseling „een geboren evangelist" en niemand min der dan de „voortreffelijke Theophilus" uit de Bijbel blijkt te wezen. En dat alles in een „geautoriseerde ver taling", waarin o.a. grotesk met groots wordt verward. Geautoriseerd of niet: zonde van het paplerl Voor nieuw bedrijt in Veen endaal S.K.F. Amsterdam breidt kapitaal uit In verband met de oprichting van de Zweeds-Nederlandse S.K.F.-kogellager- fabriek te Veenendaal is het kapitaal van S-K.F. Amsterdam verhoogd van f 200.000 tot f 2 millioen. Van deze verhoging fourneerde S.K.F. Gothenburg 1,3 mil lioen, terwijl S.K.F. Brussel een half mil lioen bijdroeg, omdat de fabriek niet al leen Nederland, doch de gehele Benelux- markt moet voorzien, terwijl de overige productie voor de export is bestemd. Het bedrijf in Veenendaal is het 21ste m het concern. De Zweedse prins Bertil, die zoals we meldden, met prins Bernhard de opening bijwoonde, is in zijn jeugd ongeveer een jaar op een der S.K.F.-fabrleken in Frankrijk werkzaam geweest. Behalve minister Zijlstra, die een rede hield, was ook minister Luns aanwezig. Algemeene Friesche De totale bruto-premie-ontvangst der schadeverzekerin^mijen van het concern. Algemeene Friesche Levensverzekering- mij en de Groot-Noordhollandsche van 1845 is van f 1,3 millioen tot f 1.7 min gestegen in 1953. De schade voor eigen rekening was f 410.636 (300.633), het ex ploitatiesaldo f 3136 (v.j. minus f 26.000), het winstsaldo f 47.843. De Zeven Provinciën De jaarvergadering van De Zeven Pro vinciën N.V. te 's-Gravenhage heeft het dividend vastgesteld op 6 pet, de algeme ne reserve verhoogd tot f 450.000 (400.000). Garantiemiddelen en technische reserves bedragen nu f 6.9 (6.3) min. Het prem'e- inkomen steeg met f 891.288 tot f 11 min De schade was ondanks de watersnood niet veel veranderd. Voor eigen rekening werd 4.3 min uitgekeerd. De Westeuropese ministers van Fi nanciën zullen 16 Juli as. te Londen de voorgenomen besprekingen over de ver wisselbaarheid der valuta's houden. De koerswaarde der gewone aande len steeg ter Amsterdamse beurze In Mei j.l. met f 731 millioen tot f 9829 min, de nominale waarde met f 8 min tot f 3756 millioen. Begum Liaquat Ali Khan Ambassadrice ran Pakistan: dynamische vrouw Leerde de vrouwen van haar land te helpen en te werken Pa kistan. is benoemd tot ambassadrice in Den Haag. Begin September zal zij haar Deze veertigjarige begaafde energieke vrouw is geen onbekende in ons land. dat zij reeds driemaal bezocht. In Mei 1953 hield zij er een drietal lezingen, Begum Liaquat Ali Khan is benoemd tot ambassadrice van Pakistan in Nederland. Ze wordt ongeveer 1 September in Den Haag verwacht. n haar werk omvangrijk zij vertelde Dat werk Maar toch Pakistan, zegenrijk, het niet deze arbeid, wel ke haar indertijd naar ons land voerde. Dat was iets heel anders. Zij is namelijk de moeder van twee jongens van 9 er 13 jaar. Die moesten in Engeland op kost school en om hen de overgangstyd tf vergemakkelijken, verbleef de Begum enige maanden in Londen, zodat de jon gens niet opeens alleen in het vreemde land kwamen te staan. Op haar terug- Den Haag de gast van d£ heer en mevrouw Bokharl in hun resi dentie aan net Plein 1813. Want de Begum moest terug. Zij ls immers de oprichtster en presidente var de All Pakistan Women Association, var de A.P.W-A. of Cottage Industrie (wel ke de huisvlijt ten plattelande bevordert), van de National Guard and Naval Re serve (de Vrouwelijke Vrijwilligers), het Liaquat Baby National Hospital. m de Universiteit te Karachi. Al deze functies zijn voortgesproten uit haar dynamische kracht en haar in geboren drang tot helpen- Toen ia 1948 Pakistan overstroomd werd door de mil- lioenen vluchtelingen en de mensen langs de weg stierven van honger, cholera en ellende, heeft zij met een ongelofelijke geestkracht de Pakistaanse vrouw (tot toe een in afzondering levende figuur) het sociale leven gebracht. Zij organi seerde de National Guard, waarbij tot doel werd gesteld, dat elk meisje de ele mentaire begrippen van verpleging en hygiëne zou beheersen. t is haar alles gelukt, maar behalve haar werkkracht, haar toewijding en haar kunde heeft zij het liefste wat zij bezat haar vaderland moeten offeren: haar echtgenoot, de eerste premier van de jonge staat. Ali Khan, die in October 1951 vermoord werd. Achttien jaar was zij met getrouwd geweest en ook in zijn werk steeds zijn rechterhand. Nog altijd staat zijn portret met verse bloemen in haar kamer en het is de Begum dikwijls moeilijk, wanneer over haar echtgenoot gesproken wordt om haar ontroering te verbergen. Het is echter ook zijn nage dachtenis, die haar thans inspireert om. met de enorme geestkracht welke in haar te werken voor haar land en volk. dat deze toewijding zo hard nodig heeft. Nederland mag er trots op zijn, dat de eerste vrouw, die Pakistan in de diplo matieke dienst benoemt, naar Den Haag komt. Wij geloven wel. dat ook de Begum met genoegen komt. Zij heeft een grote bewondering voor Koningin Juliana door zij op het paleis Soestdijk ontvangen werd en het zal haar ook een troost vreugde zijn zo dicht weer bij haar kinderen te kunnen zijn. Jk denk, dat een waterkuur U goed Talrijke onderscheidingen Koningin Elizabeth werd 28 jaar Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, vierden gisteren hun beider verjaarda gen. De koningin (eigenlijk op 21 April jarig) werd 28, de hertog werd 33. De koningin nam gistermorgen de be roemde parade van de Goldstream Guards af. Ter gelegenheid van haar verjaardag reikte zij aan 2500 personen, onder wie 134 vrouwen, onderscheidin- - gen uit. De voornaamste onderscheidenen zijn, met de benoemingen tussen haakjes: auteur Somerset Maugham (Companion of Honour), vakbondssecretaris Deakin (Privy Counsellor), dichteres Edith Sit- well (Dame Commander of the Order of the British Empire), de nieuwbenoemde ambassadeur in Nederland, Paul Mason (Ridder Commandeur in de Orde van St. Michael en St. George)). Van alia gebouwen van het Britse Gemenebest in de gehele wereld wapperde gisteren de vlag. Saoedi Arabië nationaliseert olie niet De minister van Handel van Saoedi Arabië heeft te Hamburg verklaard, dat zijn fland niet de minste plannen heeft om de oliewinning te nationaliseren. Hij zeide dit bij de tewaterlating van 's-we- relds grootste tankschip, de 47.000 tons Al-Malik Saoed Al-Awal, bestemd voor de rederij van Onassis. Faillissementen Uitgesproken; fa Gebr^ Roex, Camps. Heerlen: Th. J. Bunjes-Visser. letstraat 46. A'dam, h/o Rea-Radio St straat 125, chevenlngen, cur. mej. n M. v. d. Maas, Den Haag: W. P. Gonlag, Veurnsestr. 16, Scheveningen. cur. mr C. ter Kulle, Den Haag; fa Herfra, BI dijkplein 27. Voorburg, en venn. J. 1 Hertsteln, Voorburg, en O. Franke, A rn, Duitsland, cur. mevr. mr M. G. •huls-Pietersen. Voorburg; G. Ke Joh. v. d. Ender H. R. Sieman. - G. Romeijn, Den Haag; B. Ba- Café Rest. Le Chalet. W Brouwers h/o Provlfresh, t urg; J. A. ars, fabr. lnsectenpoedc Geëindigd: H. Blo! Zutphei leulen, garage- uitk. 20.3 pet. >oy, Noordhijlaj Tg 6,06 pet; fa B. Ver- n taxibedrijf. Zutphen, e taling: aan Jaack H. n 5a, Voorschoten, h/o 18—22, Delft, voorl.. be- 3ennewltz, Delft, vei H. Thomassen, Juw L. J. J. P. Kreemers. verhoor 24 M. Jacobs, beh. venn. C. Confectiebedrijf, Utrecht, Iv. mr W. D. Louman, verhoo Proces aanhanging gemaakt In kringen, van reserve-officieren is onrust gewekt door een maatregel van de minister van Oorlog, die hen verplicht heeft tot het volgen van schriftelijke cursussen met het doel hen verder te vormen zonder hen in werkelijke dienst op te hoeven roepen. Een van de door deze maatregel getroffen reserve-officie- de reserve-majoor van de luchtdoel- artillerie mr J. Waller uit Arnhem, is tot de conclusie gekomen, dat de nieuwe maatregel van de minister onwettig is. Hij heeft vernietiging gevraagd bij het militaire ambtenarengerecht in Den Haag, dat de zaak waarschijnlijk in Sep tember of October zal behandelen, aldus de Vkrt. Gedurende een half jaar krijgen de betrokken reserve-officieren hun lessen, voorzien van stafkaarten cn instructies, thuisgestuurd en moeten de uitgewerkte opgaven om de 14 dagen retourneren. Het dreigement: „de cursussen góed volgen of anders word je opgeroepen", acht men wel wat te vergaand. Te meer, omdat dergelijke cursussen vroeger uit sluitend op basis van vrijwilligheid in de kazernes werden gegeven. Een ander bezwaar ts, dat voor de in talloze avond uren van de reserve-officieren gevraagde diensten geen enkele vergoeding wordt gegeven, terwijl opkomst in wer kelijke dienst naar rang en duur moeten worden vergoed. Lege porle/eui/Je bracht toch uitkomst Volgens mr Waller Is het verplichtstel len van de cursus onwettig, omdat cur sussen alleen met toestemming van de betrokkenen ktunnen worden gegeven. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er int Prof. Van Beusekom raad adviseur bij Wederopbouw Met ingang van 1 Juni J.l. ls aan prof. dr ir H. G. van Beusekom. hoofd va afdeling stedebouw en sociaal-economisch onderzoek bij de centrale directie de Wederopbouw en de Volkshuisvesting, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdingenieur-directeur bij die cen trale directie. De hoogleraar ls benoemd tot raadadviseur in vaste dienst bij het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting. Hij zal in deze functie o.m. worden belast met het uitbrengen van adviezen aan de minister omtrent bij de Raad van State aanhangig gemaakte be roepen Inzake stedebouwkundlge maat regelen en met het geven van adviezen omtrent sociaal-economische aangelegen- De heren H. H. van der Zee uit Til burg, C. Zorge uit Utrecht en G. Klein uit Best zijn door de Verenigde Naties aangesteld tot „guards" op de buitenpos ten der Verenigde Naties met als eerste bestemming Jeruzalem, in welke func tie zij bewakingsdiensten zullen vervul len. Jean Cocteau, de 64-jaar oude be kende Franse toneelschrijver, filmregis seur, auteur van geestvolle essays, ls ern stig -lek. HIJ heeft een hartaanval gehad In .Jarljs is een tentoonstelling van werken van Pablo Picasso geopend, die voor 't grootste deel uit Rusland afkom stig zijn. Deze schildrijen stammen ui zijn vroegere tijd, toen hij uit Spanje ln Parijs was aangekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11