Aanpassingstoeslag Lutherse jongeren hadden Bondsdag in Den Haag 2 DINSDAG 8 JUNI 1954 - door minister Beel ingediende Aanpassingstoeslagwet voor gepension- neerden. Uit de publicaties in ons blad is onze lezers gebleken, dat het in de bedoeling ligt, aan burger-gepensionneerden, die vóór 1952 in het genot waren van eigen pensioen een extra toeslag op het basispensioen te geven, uitgedrukt in een wisselend percentage, al naar gelang van het jaar, waarin het recht op pensioen een aanvang nam. De weduwenpensioenen zullen met een toeslag worden verhoogd, indien zy zijn verleend tussen 1937 en 1946 of vóór 1919. Voor de militaire eigen en weduwenpensioenen wordt een overeenkomstige regeling getroffen. GAAN beide Kamers van de Staten-Geaeraal met het jongste voorstel accoord, dan zal het pensioen in den vervolge zyn opgebouwd uit de volgende elementen: 1. basis-pensioen; 2. toeslag krachtens wet van 5 November 1948 (100, 60, 40, 25 of een lager percentage, met een maximum van f 500 voor eigen en f 350 voor wedu- wenpensioen; 3. bijzondere toeslag krachtens wet van 9 November 1950 (f 250, wanneer 1 plus 2 minder is dan f 1500; f 300, wanneer 1 en 2 meer dan f 1500 doch minder dan f 3000 is en f 350, wanneer 1 en 2 meer is dan f 3000. Met telkens als abmluut maximum 20 pet van 1 plus 2); 4. (huur)toeslag krachtens wet van 26 April 1954 (5 pet van 1 plus 2 en 3); 5. Aanpassingstoeslag (wisselend percentage naar gelang van het jaar van pensionnering, liggend tussen 2 en 23, te berekenen van 1). DE regering is tot haar jongste voorstel gekomen op grond van verschil lende berekeningen en heeft daarbij, naar zij in de memorie van toe lichting meedeelt, de voorstellen v^n de Staatscommissie voor de pensioen wetgeving in hoofdzaak ongewijzigd overgenomen. Het desbetreffende rapport van de commissie-Van Poelje is echter niet gepubliceerd en ook de toelichting bevat geen nadere aanduiding van de wijze, waarop de bereke ningen hebben plaats gehad. Vandaar, dat het zo moeilijk is, gelijk wij in de aanvang opmerkten, precies te beoordelen, hoe ver het wetsontwerp gaat. Het komt ons voor, dat over een en ander nog wel iets meer licht verschaft mag worden, aangezien er toch nog wel enige vragen rijzen. Geen vraag is het, waarom de percentages verschillend zijn naar ge lang van het jaar van pensionnering. De regering is kennelijk van oordeel, dat de zgn. oude pensioenen tot een bepaald peil moeten worden opgetrok ken. Maar de pensioenbedragen, die moeten worden opgetrokken, zijn, voor functies van gelijke aard, verschillend naar gelang van het jaar van pen sionnering. De oorzoak hiervan ligt in de salarisverlagingen, die in de cri sisjaren hebben plaatsgevonden, welke op haar beurt weer doorwerkten in de pensioengrondslagen en de toegekende pensioenen. WEL echter is het een vraag, tot welk peil de regering de oude pensioe nen heeft willen optrekken In de memorie van toelichting lezen wij dat het op de voorgrond heeft gestaan, dat in overeenstemming met het aan de verschillende toeslagregelingen ten grondslag liggende beginsel niet dient te worden gestreefd naar ec- -"'ledige aanpassing van de reeds met toeslagen verhoogde pensioenen r -*e huidige pensioenbedragen, n naar een voorziening, die weliswaar m de daarvoor in aanmerlcing komen de gevallen een verdere tegemoetkoming geeft in'de gestegen kosten van het levensonderhoud, doch een gedeelte van de spanning voor rekening van de gepensionneerden laat. Hoe groot dit gedeelte voor eigen rekening ge laten spanning bedraagt is echter verborgen gebleven. Dat er een gedeelte van de spanning voor eigen rekening wordt gelaten is te motiveren met een op zichzelf niet onredelijk argument: er zou een al te grote tegenstelling ontstaan tussen gewezen overheids- en semi-overheidsdienaren en hen. die zelf voor hun oude dag hebben gezorgd dan wel van hun gespaarde kapitaal moeten leven. Deze twee laatste groepen immers hebben evenzeer als de overheids-gepensionneerden te lijden van de waardevermindering van het geld en de gestegen kosten van levensonderhoud, zonder dat er veel moge- llikheden tot compensatie zijn. T7EN ZEKERE TEGENSTRIJDIGHEID kan geconstateerd worden tussen *-J het spannings-prinefpe, dat de regering huldigt en do zinsnede, die verderop in de memorie van toelichting ia te vinden. WH lezen daar: De regering heeft zich voorts op het standpunt gesteld, dat de noodzake lijkerwijs grove gemiddelde percentages er. uitzonderingsgevallen daar gelaten, niet toe mochten leiden, dat zy, in plaats van 'n gedeeltelijke ont spanning te geven, de in het verleden verleende pensioenen, vermeerderd met de toeslagen, de thans verleende pensioenen zouden doen overschrij den. Het was daarom noodzakelijk de mate van aanpassing in dier voege vast te stellen, dat genoemd gevolg zich in het algemeen niet zou voor doen. Deze zinsnede immers betekent, dat de regering zich als plafond voor de verhoogde oude pensioenen gedacht heeft het peil van de in de laatste jaren verleende pensioenen. Berekeningen, die wii zelf hebben gemaakt leiden ons tot de conclusie, dat na de aanpassingstoeslag inderdaad ver schillende pensioenen tot dit peil zullen ziin opgetrokken, terwijl de af wijking naar beneden hoogstens tien procent bedraagt. ER IS NOG EEN PUNT, dat ongetwijfeld van regeringswege nader op gehelderd zal moeten worden. Wy doelen op het feit, dat de toeslag zal worden verleend met ingang van 1 Januari 1954. Bij het verlenen van toeslagen op de pensioenen heeft de regering zich steeds op het stand punt gesteld, dat de pensioenen de wijzigingen van de salarissen niet vol ledig moeten volgen, doch dat er slechts naar gestreefd moet worden een zekere tegemoetkoming te verlenen in de gestegen kosten van levensonder houd. Ook nu heeft de regering dit standpunt niet verlaten en de toe zegging en uitwerking van het opnieuw in ogenschouw nemen van de positie van de oud-gepensionneerden moet, zo schrijft de regering, niet worden toegeschreven aan een gewijzigde zienswijze, doch aan de ont wikkeling van de omstandigheden. Nu kunnen wij ons niet voorstellen, dat die „ontwikkeling van de omstandigheden" zodanig is. dat de keuze van 1 Januari 1954 zonder meer verdedigbaar is. Het komt ons voor, dat die ontwikkeling er reeds eerder was. Er is reeds lang geklaagd over de al te grote spanning, die voor rekening van de oud-gepensionneerden ge laten was. Wij geloven, dat aan te tonen is. dat deze spanning reeds in 1952 voor velen ondraaglijk werd. Dit is duidelijk, wanneer men weet. dat het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud, wanneer dat van 1938 op 100 wordt gesteld, steeg van 243 in 1950 tot 265 in het begin van 1954. Het spreekt vanzelf, dat deze stijging met 22 punten zich niet plot seling op 1 Januari 1954 heeft afgetekend. Het toekennen van de aanpassingstoeslag met ingang van 1 Januari 1953 lijkt ons dan ook een voor de oud-gepensionneerden niet overbodige weelde. Advertentie Fabrikanten Spakman Co., N.V. Wezep (Gld.) Niet solo-mens, maar medemens Ds H. J. A. Haan uit Leiden hield referaat over de biecht (Van een onzer verslaggevers) Het was de Evangelisch Lutherse Jongerengroep uit Den Haag, die tijdens de Pinksterdagen de afgevaardigden voor de Bondsdag ontving. Ruim 200 jongeren, uit alle delen van het land (de volledige groep uit Pekela had de langste afstand afgelegd) waren Zaterdag naar de Residentie gekomen, waar zij door hun Haagse vrienden aan het station werden opgevangen. De blauw-witte vaandels waren de herkenningstekens, waaronder de jon geren verzamelden. Nog diezelfde avond kwam men bijeen in gebouw Amicitia. waar men ook de de dagen doorbracht. De Evangelisch Luthersche spelgroep „Het kleine Masker" bracht hier enige schetsjes ten tonele, terwijl de „Kreun- band" enkele muzikale zuchten slaakte. Zondagmorgen was er een bijzondere dienst in de Lutherse kerk aan de Lu therse Burgwal, waar ds mr D. G. Hoe vers zich tot de jongeren richtte; R. v. d. Mey was liturg, Feike Asma de organist. 's Miadags hield men de huishoudelijke vergadering. Verschillende Bonds be stuursleden waren dit J; beurt van aftreden, te weten de heren H. Noordhuis, J. G. Tromp en mejuf frouw J. J. Haverkamp. De beide eersten werden herkozen mej. Haverkamp stelde zich echter niet meer beschikbaar. Haar plaats zal den Ingenomen door een nog te kiezen lid van de Evangelisch Luthersche j' gerenfederatie, die onlangs als werk gemeenschap tot de Nederlands Lutherse Jeugd Bond is toegetreden. In de nood van de verdeeldheid Geref. Gebeds- en Gesprekscentrum ving zijn werk aan (Van een onzer verslaggevers) nood vam de kerkelijke verdeeld heid gaat velen ter harte. De zeer goed gevulde Jeruzalemkerk aan het Pomona- plein in Den. Haag. waarheen Zaterdag avond talrijke leden van de Geref., de Geref. onderh. Art. 31 K.O. en de Chr. Geref. Kerken gekomen waren om de ste bijeenkomst van het Geref. Gebeds- Gesprekscentrum bij te wonen, legde hiervan getuigenis af. De heer J. W. van Room vertelde van doel en werkwijze van dit centrum: Door plaatselijk en provinciaal de wederzijdse problemen te bespreken in de weg van Gods Woord de scheuring herstellen, die zoveel jammer bracht. Sprekend over het onderwerp „Onze nood en de weg daaruit" verhaalde ds B. Smeden van Rotterdam-Z., dat ach ter de pogingen tot eenheid van het een- Encycliek ter ere van Boniiacius Paus Pius XII heeft een encycliek uit gegeven ter ere van St Bonifaciua. De encycliek la speciaal gericht tot de bis dommen van Engeland, Duitsland, Oos tenrijk, Frankrijk, België en Nederland, de landen waar St Bonifacius werkzaam is geweest, zo meldt Ass. Press. „Het werk van de heilige in Duits land", aldus de encycliek „opende nieuwe weg voor dat land, dat hem terecht als een vader vereert". Doch de apostolische ijver van de heilige bleef niet tot Duitsland beperkt. Hij hield zich ook bezig met de droevige toestand de kerk in Frankrijk, en als ponti ficaal legaat slaagde hij er in, haar na vijf jaren in haar oude luister te her stellen. De encycliek is van 5 Juni gedateerd, de jaardag van de marteldood van de heilige. De paus legt bijzonder de na druk op de nauwe banden tussen St Bo nifacius en het Vatlcaan en zijn ponti- fices. De heilige ging herhaaldelijk als pelgrim naar Rome om te bidden het graf van St Petrus. Bovendien stond in nauwe verbinding met alle Room- kerkvorsten van zijn tijd. De paus verklaart, dat dit kenmerk van het le ven van de heilige ln de huidige eeuw bijzonder herdacht moet worden. „Helaas, zelfs in onze dagen ont breekt het niet aan lieden, die de leer der Evangeliën afwijzen, dwalingen trachten te versprtjden en de kerk be strijden", aldus de encycliek. De paus roept ln de encycliek de bijstand van St Bonifacius in voor hen. die heden ten dage om hun geloof worden vervolgd, en voor de terugkeer tot de katholieke kerk van hen. die er thans van geschei den zijn. Aan het slot geef de paus zijn apostolische zegen. Aldus besluit het persbericht. :rum geen mensen staan-, die de breuken sagatelliseren of verachten. Neen. ook trier stuiten positieve overtuigingen tegen elkaar. Dit is juist de nood. In een der gelijke toestand is het geen onwil, die ervan weerhoudt samen te gaan, maar onmacht, omdat leder ervan overtuigd is, dat God hem wil hebben op de plaats, -aar hij staat. De oplossing, volgens ds Van Smeden, dat wij meer en meer de realiteit moe- n zien. Niet hij maar ook ik kan dwa- n. We moeten praten en, hoewel ver vuld van onze eigen overtuiging, aan de voeten des Heren onze onmacht om de kerker, te verstaan, belijden. Wanneer wij vol begrip voor elkaar en in besef eigen dwaling knielen, vinden wij elkaar aan de troon der genade en valt ïvert/uiging tegenover overtuiging weg. Zo biddende en sprekende kunnen we be- ginnen met het moeilijke werk. Na deze toespraak ging ds W. Rees- tamp. Geref. pred. te "s-Gravenhage-W. in gebed voor en smeekte om de zo nood zakelijke eenheid. Hervormd Terheyde heeft aller steun nodig In De Zondagsbode, Hervormd kerkblad in het Westland, doet ds G. van Doorn ïn beroep op de Ned. Herv. Kerk gemeente van Terheijde te helpen. In de oorlogsjaren werd Terheijde totaal t en van de kerkelijke eigendommen bleef vrijwel niets behouden. Door eigen kracht Is de Herv. gemeente er in ge daagd er weer boven op te komen, en koste van een grote schuldenlast. In de vergadering van de Classis Delft is ds J. G. L. Brouwer van De Lier thans opgetreden als pleitbezorger van Ter heijde en Ds Van Doorn haalt zijn met instemming aan. Ds Van Doorn besluit met: „Hier zullen thans daden ge steld worden 1" Maximumbedrag per studiebeurs vastgesteld op f 2000 Thans ls bij Kon- Besluit bepaald, dat het maximumbedrag, dat per studiebeurs kan worden toegekend, is vastgesteld op 2000.—. Getuige van Jehova weigerde militaire dienst De Amsterdamse politierechter mr L de Blécourt heeft dezer dagen de 20-jarige „evangelist" L. H. E. uit Blaricum, werk zaam bij het Wachttorengenootschap te Amsterdam, wegens het niet opkomen in militaire dienst een geldboete opgelegd van f 25 of 5 dagen hechtenis. Verdachte had de minister van Oorlog schriftelijk om ontheffing van de dienst plicht verzocht, omdat hij een godsdien stig ambt bekleedt Toen hij op 1 April moest opkomen, had hij nog geen ant woord en bleef weg. Later werd zijn verzoek afgewezen. Verdachte zal hoger beroep tegen het vonnis aantekenen. Tweede Pinksterdag was de dag de Jongeren, want toen hield de bekende Leidse predikant ds H. J. A. Haan een referaat over de biecht. „De biecht", aldus spreker „moet niet gedwongen zijn zoals bij de R. K. kerk. Het juiste bidden van het Onze Vader is voor ons reeds de meest volledige be lijdenis van zonden". Alle zonden bij name te noemen is voor ons onmogelijk, daar onze beste werken nog met zonde bevlekt zijn. Verder staat het ons vrij, met ieder over deze zonden te praten. Dit lucht op. Tranen van berouw weldadig voor een christen. Zelfbeheer sing hoort namelijk niet tot de christe lijke deugden, deze zijn volgens spreker „geloof, hoop en liefde". Over die liefde tot de naaste sprak ds C. M. de Vries uit Nijmegen reeds in de morgenwij ding n.a.v. het woord van Paulus ..Draagt elkanders lasten. „Neemt het op U medemens te zijn en niet slechts solo mens", aldus spreker. Ook de Pinkster- boodschap is voor ons een aansporing tot solidariteit met de medemens. Na de koffiemaaltijd maakten de afge vaardigden gezamenlijk een wandeling door enkele typisch Haagse plekjes. Ook de miniatuurstad Madurodam werd hierbij niet vergeten. Roomse dansleraren willen dansen op hoger peil Het vijfdaagse congres van het R.K. Verbond van Dansleraren: Filippo Nen, Berg en Dal by Nijmegen, besloot er aan te dringen dat de overheid mede werking verleent in de uitvoering van het plan ook het dansonderricht voor min derjarigen vooral meisjes op moreel hoger peil te brengen- Morele uitwassen bij bepaald danson derricht dienen voorkomen te worden- Minderjarige meisjes, met name, moeten niet te vroegtijdig in contact komen met volwassen danspartners. Presbyterianen in V.S. contra McCarthy Met slechts weinig stemmen tegen schaarden de 880 afgevaardigden op de generale synode der Presbyteriaanse Kerk in de Ver. Staten te Detroit zich achter de open brient. waarin het moderamen van deze grote Hervormde kerk in Oc tober jl. heftige critiek had geoefend op de methoden van senator McCarthy- In het bijzonder was. bij besliste afwij zing van communistische bedoelingen, het „fanatieke negativisme" van zekere politieke kringen als een ontoereikende en bedenkelijke houding aangemerkt- De samensteller van de brief, dr J. A- Mackay. vroeger moderator (praeses) van deze kerk en thans president van de theologis'he faculteit der Princeton Uni versiteit, kreeg in Detroit het vertrouwen van de synode- Hij was al spoedig ni het publiceren van de bewuste brief aan gevallen niet alleen van politieke, maai ook van kerkelijke zijde- Het scherpst wa; wel dr D. A. Poling, een Baptist en dt bekende uitgever van het interconfessio nele tijdschrift Christian Herald. Dr. Po ling meende dat dr Mackay was beïn vloed door een communistisch blad- Protestantendag in Limburg Voorbereid door de Limburgse Pro testantenvereniging is op Pinkster maandag te Maastricht de 37e Limburgse Protestantendag gehouden, waaraan vele honderden gemeenteleden uit diverse plaatsen in Limburg deelnamen. In fle St Janskerk werd een kerkelijke dienst geopend door ds M. N. W. Smit, predi kant der Ned. Hervormde Gemeente in Den Haag. Deze hield een prediking ovei het onderwerp „Voor God sta ik alleen" een gedachte, welke dominee J. F. Kruyt. eveneens predikant der Ned. Hervormde Gemeente in Den Haag, een parallel lopende prediking doorwerkte in andere gedachte „Voor God staan wy Beide predikanten bespraken hierin de verhouding van de mens tot God, indi vidueel en in de gemeenschap van he' Christenvolk. Het koor der Chr. ge. mengde zangvereniging „Nieuw Leven' uit Geleen verzorgde de vocale omlijs ting van deze kerkelijke dienst. Na de dienst in de kerk kwamen alle deelnemers aan de Limburgse Protestan tendag bijeen op Fort St. Pieter, voor een samenzijn met muziek en figuur- dans. Hier was ook een groep Chr. jongeren van de Evangelische Gemeinde uit Keulen de gast van de Limburgs- Protestanten. Des middags werd in ai schouwburg de film „Grazige weiden" vertoond. Goddelijk beroep in de school die van Christus is Eeuwfeest Chr. onderwijzers(essen) in Amsterdam begonnen Dr I. R. Wolfensberger „Vreest God, houdt Zijn geboden en leeft bij Zijn Woord (Van onze Amsterdamse correspondent) Het eeuwfeest van de Vereniging van Chr. Onderwijzers essenis gisteravond aangevangen met een wijdingssamen komst in de Wester kerk te Amsterdam, waar dr J R. Wolfensberger, Ned Herv. predikant in de hoofdstad, het woord heeft gevoerd. Spr vertolkte de dank baarheid en de vreugde van de „Grote" nu zy op Pinkstermaandag op de grens van kerk en wereld de viering van haar jubileum mag beginnen. Naar aanleiding van Handelingen vers 41 tot 47 trok spr. een vergelijking tussen het onderwijs van de aposteh en van de Ohr. onderwijzers, die de g ven des Geestes hebben ontvangen, welk een hoge en heerlijke stand, aidus spr., wordt d-oor de schoolmeester en de juf- j frouiw ingenomen Hoevele ouders zijn hen hartelijk dankbaar. Wy zijn u erken telijk voor de vervulling van uw moei lijk Goddelijk beroep in de school, die van Christus is. Spr wekte de aanwezigen op om Chr. Onderwijs te toetsen aan de n staf op Pinksteren geschonken. Het Prot. Chr. onderwijs is volgens spr te eenzij dig verknocht aan de bijzonder Chr. school. Hij vroeg de vergadering niet zijn ideaal van de Chr openbare school volgen maar wenste toch dat zij zich door het mandement der R.K. bisschop pen zou laten waarschuwen door de open-bare school in het oog te houden. Dit met het oog op ons gehele volk. De Reformatie, grondslag van de vrijheid ons volk, achtte ds Wolfensberger gevaar. Spr besloot met een opwekking tot eenheid in geloof. bezinning en daad. Houdt in ere het grote goed van de „Grote", vreest God, houdt zijn ge boden en leeft bij zijn woord. De cantor-organist Simon C. Jansen verleende zijn muzikale medewerking. Het Westerkoor en het Bach-orkest voer den uit de Bach-cantate nr. 68 „Also hat Gott d>ie Welt geliebt", solisten w Dé Husken-Rederink. sopraan. Peter de Vos, bas en Hans Philips cembalo. Na afloop van de kerkdienst had ontmoetin&seamenkomst plaats. uiiiiinDiiiiiiiiiiiniiiinnnniiniiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuHiiniiiiuiiiiiiiig Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Waddinxvee» (vac. J. J. Moll) G Boer te Gouda: te Kootwijk toez. C v, d Bosch te Bruchem en Kerk wijk. die bedankte voor Gorinchem (vac. Ph. J. Vreugdenhil); te Kampen toez. J. Ewoldt te Alblasserdam. Geref. Kerken Beroepen: te Adelaide (Australië, Ref. Church) W den Brave te Dordrecht; i Aangenomen: naar Deventer (Evangelisatie pred T. J. Hagen te Lemelerveld. die bedankte voor Stads kanaal: naar Hoogeveen (vac. W Faber) L. H. Kwast te Westerlee (Gr.), die be- dankte voor Fenverd en voor Surhuister- veen: near Schipluiden C. Augustijn", cand. te Rotterdam, die bedankte voor Loenen a d. Vecht en voor Tholen; Bedankt: voor Berlikum en voor Onstweddc, A. C. Kersten te Opperdoes: voor Zeist (4de predi.pl.) B. G. Mees ten Oever te Kamerik: Benoemd: tot hulppred. te Mont- foort en te Vreeland, dr C J. Gosllnga a. s. em. pred. te Buitenpost. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Amsterdam-O. H. W. Eerland te Lisse. Baptisten gemeenten Beroepen: te 's-Gravenhage-Cen- trum, W. Harkema te Almelo. Souden doctoraat dr M. A. v. Weel Donderdag is het vijftig jaar geleden, dat dr M. A. van Weel te Voorburg aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam op het proefschrift „Het dialect van West-Voorne" tot doctor in de letteren en wijsbegeerte werd bevorderd. Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot directrice: Chr. land- bouwhuishoudschool te Ommen mej. C. v. Dam te Delft; tot lerares: Chr. landb. hulsh. school Ommen mej. A. Burgers te Zetten (N XIX) en mej. C. Torn te Vlaar- dingen (K. en O.); tot onderwijzer(es): Vreewijkschool te Rotterdam J. v. d. Burgh te Ridderkerk; Chr. school te Nw-. Beyerland mej. J. F. Kaper te Haarlem; Julianaschool te Sneek mej. G. Spoelstra te Bergum; School met de Bijbel te Slik kerveer L. ter Haar te Westmaas en P. W. v. d. Hoeven te Goudriaan; Groen v. Prinstererschool te Assen J. Hoeksma te Utrecht. Benoemd: tot onderwijzer(es) school met de Bijbel te Gramsbergen mej. K. J. Renkema te Stroobos, Chr. Nat. school te Franeker (Noorderbolwerk) H. Algra te Huizum, Chr. school te Randwijk mej. Van Rekum te Dodewaard. Academische Examens AMSTERDAM, G.U., 5 Juni. Geslaagd (met lof) voor doet. biologie L C Zwillen- berg: doet. scheikunde H R Gers psychologie A M Ulei muziekwetenschaj Amsterdam Amsterdam V.U. 4 Juni. Geslaagd oor cand. Theologie: H. Alting, Leiden, Kr. Smit, Soest. Delft, 4 Juni. Geslaagd voor cand. werktuigkundig ingenieur: I. Benard te Ede. Ingenieursex. bouwkunde: C. P. J. Beersma te Schaesberg. Cand. scheikun dig ingenieur: H. C. A. van Beek te Mon ster, J. P. Bromberg te Amsterdam, T. Frieling te Rotterdam; E. J. Klein Nibbe- link te 's Gravenhage; S. Lamrrters te Leiden, P. Rijperman te 'S Gravenhag R. van Staa te Bllhoven en H. W. de Wolf te 's Gravenhage. Rotterdam 4 Juni. Bevorderd tot ac countant P. de Lezenne Coulander, Rot terdam. WOENSDAG 9 JUNI 1954 Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.13 Jram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord 'oor de dag 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Jram. 8.30 Tot Uw dienst! 8.35 Gram. 9.00 1. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Walerst. .40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst op pad 13.20 Banjo-ork. 13.50 Gram. 14.00 Bondsdag v. d. Bond v. Meisjesverenigingen op G.G. in Nederland 14.45 Gram. 15.15 Strijkkwartet en altviool 16.00 V. d. Jeugd 17.20 Mondharmonica-ens. 17.30 Orgelsp. 18-00 18.30 Spectrum v. h. 18.15 Gra Chr. organisatie- en verenigingsleven lo.jo Kerkkoor 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Bultenl. overz. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radiokrant 2020 Oratorium Vereniging. Philharm. ork en sol. 1. d. pauze: „Ganse Heiren Ganzeveren". klankb. 22.30 „Hollandia roept Holland", caus 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23 15—24.00 Gram. Hilversum H 298 m. VARA 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9 00 Gym. 9.10 Gram. VPRO" 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgen wijding VARA: 10 20 V. d. vtouw 11.00 Gram. 12.00 Orgel en zang 12.30 Land- en tuinb. meded. 12 33 V. h. platteland 12.38 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Tentoonstellings- agenda 13.18 Promenade-ork. 14.00 Gram. 14.10 V. d. kind. 16.00 V. d. zieken de vriendschap", dot Ds Gerritsen naar Amerika Op uitnodiging van de American Church Union zal ds J. M. Gerritsen Ned. Herv predikant te Wlchmond om streeks half Juni voor twee en een halve maand naar Amerika vertrekken om al daar lezingen te houden over liturgie, kerkelijk leven. enz. ln de Ned. Herv Kerk hier te lande. Ds Gerritsen, die zijn eerste lezing te New York tal houden, ls voorzitter van het bekende Hilversumse Convent. Als vertegenwoordiger daarvan zal hij ook te Rasine van 25—31 Juli a.s. de conferentie van de Ilafor bijwonen en daarna congres van de hoogkerkelijke beweging ln de Ver. Staten van 1—3 Aug. te Chi cago. Vervolgens gaat ds Gerritsen de tweede Assemblee van de Wereldraad der Kerken, die te Evanston wordt houden. Ds Gerritsen zal per vliegtuig naar de Ver. Staten vertrekken. Ds T. Kruijne naar Mexico Ds T. Kruijne, Ned Herv predikant t< Leimuiden. Is op verzoek van de zeeva rende gemeente der Ned. Herv. Kerk als geestalijk varzorger met de vrachtboot „Leersum" naar de Golf van Mexico var- trokken. Er zijn vijftig man aan boord. Ds Kruijne blijft ongeveer twee en een halve maand weg. Dr J. I. Woldendorp Dr J. J. Woldendorp. Ned. Herv. predi kant te Zoetermeer, deelt ons mede, datUamenzU: hij geen beroep uit Cillaarshoek heeft ont- Nederlands vangen, zoals ons was bericht. Duitse Protestantse jongeren in Maastricht Tijdens de Pinksterdagen is een groep Protestantse Jongeren, leden van de ingelische gemeinde" uit Keulen, op bezoek geweest in Maastricht, waar de Hervormde jeugdraad dit internationaal contact had voorbereid. Een soortgelijk amentreffen was vorig jaar ln Keulen :eer succesvol gebleken en ook het bezoek dat deze Keulse Jongeren vorig Jaar aan Zuid-Frankrijk brachten voor een contact met geloofsgenoten aldaar, bleek zeer in de smaak te zijn gevallen. De jongelui werden Zaterdagmiddag in Maastricht begroet door het bestuur var de Nederlandse Jeugdraad aldaar Op Eer ste Pinksterdag werden, na het bijwonen van de dienst ln de St Janskerk. enkele excursies gemaakt naar bezienswaardig heden van Maastricht en naaste omge ving. en 'n rondtocht door Zuid-Limburg. Maandagmorgen werd in 't Protestants Tehuis te Maastricht, onder leiding var de heer Emll Wesly. een zgn. interna tionaal forum gehouden. Hierop maakten de Duitse zowel als de Nederlandse blemen, welke ln beide landen aandacht trekken, tot onderwerp van een tenslotte openhartige gedaehtenwtsseltng. De Keul se Jongeren maakten daarna een deel van de Limburgse protestantendag mee namelilk het «amentiln van de Limburgse Protestanten op fort St. Pieter. In de namiddag werd het driedaagse loten door ds A Klam- Hervormd predikant Maastricht. 38. Amsterdam ls nog klein en het is spoedig be kend, dat er in Den Oost een erfenis zit. üe Huvdecopers komen in actie, zoons en klein zoons van Katrijntjes pleegouders Ze zoeken be wijs en ze vinden getuigen, die Katrijntje in le vende lijve gekend hebben als lid van hun gezin. Ze onderzoeken in het Weeshuis en vinden de aantekening, dat hun vader de naaste verwant was. Wat een blijdschap. De vedel en de wijnkan komen er bij te pas Buren en vrienden feesten mee. Brieven worden geschreven, verklaringen ondertekend met naam of kruisje, de eerste re tourvloot zal ongetwijfeld de schat meebrengen. Maar zó vlug gaat het niet. Ze moeten ge duid hebben. De Heren van de Compagnie gaan niet over ijs van één nacht De dochter van de brave handwerksman is haar schilder al lang vergeten en gelukkig ge trouwd met een klerk van de Stedelijke Lom bard van de stad Amsterdam. Haar vader was leerlooier, maar door de vroege dood van haar moeder is ze grootgebracht bij haar grootouders. Grootvader was ook in 't ledervak en handelde in huiden De onderkoopman komt na een moordende reis in Holland, blij dat hij het leven er afbracht en het vaderland terugziet Nu gaat hij op be zoek bij oude bekenden en bij vrienden van vroe ger. Hij heeft geschenkjes meegebracht, kleine en grotere, voor ieder wat. Maar dat schilde rijtje, dat fijne meisjesportret, houdt hij zelf. Hij begint in Amsterdam. Op een avond zit hij bij een kennis, veel jonger dan hij, zoon van een vroegere vriend en enkele jaren ge trouwd. Waar heeft hii dit vrouwtje meer ge zien? Op wie lijkt ze toch' Als hij vertrokken is zegt de jonge vrouw: „Laat die Sinjeur hier niet meer komen. Voort durend bekeek hij me Ik vertrouw die Oost- gangers niet." Maar binnen acht dagen is hij weer terug met een pakket onder de arm. Hij heeft ontdekt, op wie de jonge vrouw lijkt. Op het meisje van het schilderij 1 De klerk van de Lombard is alleen thuis. En ook hem frappeert de gelijkenis. Het is zijn vrouw, doch tien jaar jonger. Zij zelf ziet het ook En het schrift aan de achterzijde doet de verbazing stijgen- „Je hebt toch wel gehoord van die erfenis?" vraagt de onderkoopman. „Daarom heb ik het portret meegebracht." „En mijn vrouw heet Huydecoper", zegt de klerk. K. JONKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis van een erfenis Mijn grootvader was huidenkoper, daar ben ik grootgebracht en daardoor kreeg ik zijn naam", verklaart de vrouw... De Huydecopers ontdekken de rivaal en stel len zich in slagorde. Ze bestrijden de aanspra ken van de Lombardman in een breedvoerig schrijven aan de Heren van de Compagnie. De bestredene onderneemt een tegenaanval en ondergraaft de gronden van zijn mede-reflec tanten. Door zijn actie komen de boeken van de klerk er aan te pas en vindt men de aanteke ningen, waaruit blijkt dat de erflaatster wel een buurmeisje, maar geen familie was. Ook de aanspraken van de Lombardman wor den afgewezen De boeken worden weggeborgen en krijgen een paar eeuwen rust. De Huydecopers zijn woedend. Ze wijten de tegenvaller aan de Lombardman. De zaak is van de baan, maar de wrok blijft zitten. Het is vooral een van de volwassen kleinzoons, die blijft mokken. Hij vindt werken een verve lend ding, daarom zou een erfenis hem goed gelegen komen. Telkens ontmoet hij de klerk op straat Zijn wrok groeit tot haat. Hij begint de dolk te betasten, die hij altijd bij zich draagt, als hij de klerk eens tegenkomt in de avond, als het eens donker en stil is!... Gelukkig gebeurt dat niet. De Lombardman wordt stadhuisklerk in het stadje Ter Gouw, ge bouwd rondom de monding van de Gouwe, die daar in de Hollandse IJssel valt en welk stadje geleidelijk de Latijnse naam Gouda aanneemt. Het gevaar is geweken. De kleinzoon vindt een werkkring in Woerden. Maar na weinige weken is dat gedaan. Dan gaat hij zwerven. Hij wil naar Amsterdam, maar ook naar Ter Gouw. Daar ziet hij de klerk en in een vlaag van opvlammende woede steekt hij zijn dolk tussen diens ribben. Waar de Gouwe het stadje binnenkomt en een hoek vormt met het water van de Kat- tensingel, ligt achter de Vestwal een open plek. Die plek heet het Galgenveld en daar staat de vaste galg als een zwijgende dreiging voor alle boosaards Op een triestige herfstmorgen bungelt aan die galg een splinternieuwe strop. Daar wordt de jonge Huydecoper straks ter dood gebracht. Het schilderij krijgt rust. Onbewogen hangt het aan de wand. Na jaren komt het in bezit van de familie De Bas en wordt eindelijk eigendom van de vader van juffrouw Vermeer. Opnieuw publiek verkocht, ontdekt de koop man uit de stad het opschrift en biedt het stuk te koop aan de nog jeugdige Huidekoper. Die houdt het jaren in eigendom, maar spreekt er nooit van, uit kiesheid jegens de familie Ver- Zo wordt het gevonden door Dirk en ten twee de male is het aanleiding tot een actie, die mis lukt evenals de eerste. En nog is de levensloop van het portret niet ten einde. t. P. H. Rltter. 18.00 Niei 18.20 Act. 18.30 „Sjawoeoth en Wetgeving en van de ïkb. 18.50 Gram. 19.15 Pra: lentenbelangen. VPRO: 1950 V. d. j. RA20.00 Nieuws 20 15 Metropole-i „Candida", hoc 22.45 „Hondsdol 1.05 Politiek sol 20 45 Spor 22.15 Concortgebouwoi 22.50 Gram. 23.00 j. 15 Soc. nieuws In Esperanto 23.20 j Orgelspel 23.40—24.00 Gram. Engeland BBC Home service 330 m. 1200 Gram. 12.30 V. d. boeren 12.55 Weerber. 13.00 j Nieuws 13.10 Rep. 13.30 Dansork. 1355 Sport j 14.00 Schots ork. 14.30 Hoorspel 16 00 Ves- j pers 16 45 Caus. 17.00 V. d kind. 17.55 Weer- ber. 18.00 Nieuws 18 15 Comm. 18.25 Sport 18.30 Gevar. progr. 19.30 Caus. 19.45 Symph. ork. 21.00 Nieuws 21.15 Discussie 21.45 Lich te muz. 22 30 Discussie 23.00—23.08 Nieuws. Engeland BBC Licht Progr. 15.00 en 247 m. 11.45 Dansmuz. 12.30 Orgelsp. 12.45 Gram. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw 15.00 Gram. 15.45 Gevar. muz. 16.15 Mrs. Dale's Dagb. 16.30 Ork. conc. 17.30 Lichte muz. 18 00 Mil. ork. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nieuws 19 25 Sport 19.30 Gevar. progr. 20.15 Vioolrecital 20.30 Hoorsp. 22.00 Nieuws 22.15 Act. 2250 Caus. 22.30 Revue ork. 23 05 Voordr. 23.20 Lichte muz. 23 50—24.00 Nieuws. NWDR 309 m. 12.00 Amus. muz. 13 10 Ge var. conc. 14.15 Omr. ork. en solist 16.00 Dansmuz. 17.00 Nieuws 17.45 Amus. muz. 19.00 Nieuws 19.15 Symph. ork. 19.30 „Alt- Wlcn", zangspel. 21.45 Nieuws 22.10 Amus. muz. 23.00 Lichte muz. 23.20 Gevar. mux. 24 00 Nieuws 0.25 Kamerkoor. Frankrijk Nat, progr. 347 m. 12.00 Symph. ork. 13.00 Nieuws 13.20 Viool en plano 14.05 Nieuws 18.30 Amerikaanse ultz 19.58 Gram. 20.02 Vocaal ens. en soliste 2052 Hoorsp. m. muz. 2245 Vioolrecital 23.00 Gram. 23.45— 24 00 Nieuws. Brussel Vlaams 324 m. 12.00 Accordeon sextet 12.30 Weerber. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio 1540 trijkfcw. Nieuws 19.40 Gram. 19.45 Hoorsp. 22.15 Nws. 22 30 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. Brussel Frans 484 m. 12.00 Gram. 13 00 Nieuws 13.15, 14 00 en 15 00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nieuws 17.15 Gram. 17.30 Kamermuz. 19.15 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Groot Symph. ork. en soliste 2t.30 Aziatische dagb. (op S TELEVISIEPROGRAMMA NTS - Gez. progr. 19.28—21.30 Relais België 1. TV-nlei verleden", documentairs TV-film. 4. Cabaret. 1 Rijk aan ondervinding. 2 Witte mier, 3 Elegant, 4 grap, 5 Vrucht, 6 Grótto knikker. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 (432), 4 (954), 7 (6245), 9 (17), 10 (17923), 12 (73), 13 (23), 14 (54631), 17 (41), 18 (4562), 20 (832), 21 (713). Verticaal r 1 (461), 1 (32). 3 (24136), 5 (5123), 6(473), 8 (57), 11 (92157), 12 (7413), 14 (548), 15 (34), 16 (123), 19 (61).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2