„Dus laten wij onze violen maar zingen President Körner: Geef de muzen het woord, dan zwijgt de strijd... Verdeeldheid over kinderbijslag voor zelfstandigen Overeenstemming over wedden rechterlijke macht Zwerversbestaan neemt langzamerhand af Dr Schouten zet zijn bezwaar tegen statuut uiteen nieuwe leidsche courant 7 vrijdag 4 juni 1954 TRAGIEK EN VREUGDE IN SPEECH VAN WEENSE BURGEMEESTER WENEN, Juni 1954 BU ELK GROOT nationaal feest wordt een indrukwekkende militaire parade gehouden. Wij laten onze violen zingen en houden een parade van de kunstenaars. Alleen kunst en cultuur immers tonen de innerlijke kracht en schoonheid van een volk. Deze woorden sprak de burgemeester van Wenen, Franz Jonas, dezer dagen voor het fantastisch verlichte stad huis bij de officiële opening van de Wiener Festwochen 1954. „Wij laten onze violen zingen, daaraan trekken de Oostenrijkers zieh nog steeds op. Zij kunnen het gelukkig doen en hebben er ook het recht toe dit te zeggen. Door heel de eeuwenoude ge schiedenis van Oostenrijk en wel spe ciaal die van Wenen heen, hebben de violen gezongen, is het dagelijkse materiële leven omlijst geweest guirlandes van muziek. Maar er is een tijd geweest, dat stoere ma met grote snorren door de straten Wenen trokken in koninklijk-keizerlijke unifonmen, dat militaire parades kleurrijk en krijgshaftig beeld gaven de stad bij de Donau. Men was toen trots op dat militair vertoon, doch wist ook, dat- dit vertoon steeds v besloot met het zingen van de violen. De Weense vrouwen die 's middags met zegbaar verlangen hadden gekeken die kleurige umformen met de 1 zwart-glanzende laarzen, zuchtten *s avonds van diep geluk als zij aan dt Donau-oevers in een Strauss-wals wer den rondgedraaid door een van die offi cieren van Keizer Franz Josef. „Wij laten onze violen zingenhei was steeds het begin en het einde var FRANZ JONAS, - - Burgemeester van Wenen élk feestf ln Wenen. Thans, in het na oorlogse Oostenrijk, bestaat het feest alléén hieruit. De zang van de violen bepaalt niet alleen het feest, maar ook het leven. De kleurrijke uniformen zijn opgeborgen in de musea, bestaan alleen nog op de grote portretten van de voor vaderen, welke portretten men in vrij wel elk Weens huis kan vinden. Er zijn nog wel uniformen, maar die zijn lang zo mooi niet, die betoveren de vrouwen niet meer en zijn ook niet zo charmant en stoer. De uniformen van thans zijn ook helemaal niet populair bij de Oos tenrijkers en de dragers van de unifor men zijn dat ook niet. Russische, Ame rikaanse, Engelse en Franse militairen lopen nu in grijs-groene uniformen rond. ze krijgen ook niet zo veel kans de Weense vrouwen mee te nemen in een wals. En als de orders niet zo streng waren zouden ze liever in smoking of rokcostuum rondlopen en leren zo goed mogelijk het sappige Weense dialect te «preken. De uniform schept afstand en eigenlijk willen die militairen dat niet. Ook niet die Russische generaal, die 's avonds laat na de opening van de Wiener Festwochen 1954 bij de ontvangst in de pronkzalen van het prachtige stad huis weer de meest strategische positie had ingenomen: vlak voor de tafel met verrukkelijke sandwiches en heerlijke landwijn. TA, de Oostenrijkers laten hun violen «I zingen en daarin ligt waarechijnlijk thar,3 hun geestelijke kracht. De grijze Bondspresident dr Theodor Körner be klemtoonde dat nog eens voor het ver lichte raadhuis met de woorden: „Geef de muzen het woord, dan zwijgt de 6trijd." Gedurende bijna vier weken zal nu in Wenen de strijd zwijgen, omdat de muzen spreken. En als een klinkend symbool hiervan klonk plotseling op die wonderschone avond in Wenen op het Raadhuisplein de zang van alle violen van het Weens Symphonisch Orkest (dirigent Heinrich Hollreiser) in de on vergetelijke en nimmer verouderende wals van Strauss „An der schonen blauen Donau". Op een hoger gelegen podium, tegen de gothise ingangspoort van het raadhuis aan, brachten in zeld zame harmonie danseressen van het Staatsoperaballet deze wals in beweging. Het feest in Wenen, dat geen militaire parade meer kent, was begonnen, het feest der muzen, dat de strijd het zwij gen oplegt, het feest van de zingende violen, dat, om met Beethoven te spre ken, „höhere Offenbarung ist als alle Weisheit und Philosophie". Wat de oor log in Wenen ook kapot heeft kunnen maken, boven de ruïnes en het verlies van zelfstandigheid uit, klink de violen- zang als symbool van het ongebroken kunstzinnige leven der Donaustad. De Oostenrijkse Bondshymne „Brüder reicht die Hand zum Bunde" van Mozart klonk bij de opening van de Wiener Festwo chen 1954 door tientallen luidsprekers over de stad. De Rus en de Amerikaan boorden haar staande aan, salueerden en begrepen toen wellicht iets van die tra giek en die vreugde m de woorden van burgemeester Franz Jonas: „Wij la-ten onze violen zin-gen....", ja, want dat is thans onze enige kracht. Waf er zo gebeurt Tweede Pianoconcert van Rachmaninoff (soli9t Alexander Brailowsky) en de Zesde Symiphonie van Prokofieff. Als dit eerste concert een hommage aan de Russen is geweest, dan was het wel een wa-t zwak en doorzichtig eer betoon. Rachmaninoff (1873-1943) heeft zijn vaderland verlaten en stierf in Ame rika, Prokofieff verbleef geruime tijd mi Frankrijk, keerde uiteindelijk uit heim wee naar Rusland terug, -kreeg daar her haalde malen berispingen van de Sow- jetregering en stierf vorig jaar een week na Stalin eveneens aan een hersenbloe ding. De solist Alexander Brailowsky, die ongelofelijk mooi speelde, is ook een uitgeweken Rus. Even wil ik hier hulde brengen aan de Amerikaanse dirigent Eugen Ormandy, die zioh een enorm groot orkestleider toonde. De magistratuur van de stad Wenen had na die opening voor het verlichte raadhuis voor een eerste feestconcert gezorgd en wel door de Wiener Pbil- harmoniker o.l.v. dr Wilhelm Furtwang- ler. De Ouverture „Rosamunde", de 7e Symphonie en de 8e Symphonie (Un- vollendete) van Franz Schubert werden door de grote Furtwangler als het ware nieuw leven in geblazen. Schubert, nog steeds de lieveling van de Weense be volking; Schubert, in wiens geboortehuis in de Nussdorferstrasse nog steeds Schu- bertconcerten worden gegeven; Schubert, wiens liederen nog steeds „leise flehen" door de straten van Wenen, hij zou met zijn romantiek het eerste concert ver zorgen van de Wiener Festwochen, een romantiek die alle Weners en alle bui tenlanders even de spanning van deze tijd zou doen vergeten. Dat is de kracht van het „Wij laten onze violen zingen.." Corn. BasoskL melden. Per avond zijn er zo 8 9 voor stellingen en concerten, dan nog niet eens de privé-recitals en uitvoering van de Muziekacademie meegerekend. Laat me een enkel voorbeeld geven van Woensdag 9 Juni. In het aloude Theater an der Wien geeft de Staatsopera „Eugen Onegin" van Tschaikowsky, in Sqhön- brunn is een openluchtuïtvoering van Mozarts „Die Hochzeit des Figaro" door de Staatsopera, in de Vol-ksoper brengt de Staatsopera ..Die Fledermaus" van Strauss, in het Ronacher gebouw speelt het Burgtheater „Wilhelm Teil" van Friednch von Schiller, in het Akade- mietheater wordt „Colombe" van Anouilh opgevoerd, in het Volkstheater „Lysistrata" van Aristophanes, in de grote zaal van de Musikverein geven het Toonkunstkoor en de Wiener Sympho- niker o.l.v. Robert Heger een concert uitvoering van „Orfeo en Euri'dice" van Josef Haydn en in de Mozarbzaal van het Konzcrthaus zingt dc beroemde Weense alt Elisabeth Höngen liederen van Adban Berg, Frank Martin, Igor Stra vinsky en Paul Hindemith. Dat is dan alles voor één avond En zo is het elke avond, elke voorstelling uitverkocht. Jaarlijks wordt zo de lente in Wenen gevierd met de Wiener Festwochen. U kent wel dat oude, populaire lied: „lm Prater blüh'n wieder die Baume In Sievering grünt schon der Wem, Da kommen die seligen Traumc, Es rntisz wieder Frühlingszeit sein." Dat is nog steeds het lied van het uit gaand Wener., maar de Wiener Festwo chen brenger, in de lente meer dan de wijn en de droom ir. het Prater, zij kenden. Een ander bijna even groot gedeelte heeft er zich beslist tegen brengen vier weken lang de grote kunst - WM van concert, opera en toneel. De Gesell- schaft der Musikfreunóe heeft Het Raadhuis van Wenen, voor welk bouwwerk de opening van de Wiener Festwochen plaats had. •faydn-feest georganiseerd tg. brenging van Haydn's schedel van We nen naar Eisenstadt en de Wiener Kon- zerthausgesellsChaft organiseerde een internationaal muziekfeest met moderne muziek. De Bundestheaterverwaltung brengt dan nog de grote opera's, waarbij speciaal de aandacht valt op de „Julius Casar" van Handel en de „Wozzek" van AJban Berg. De Konzerthausgesellschaft opende het moderne muziekfeest met een Oosten rijks-Russisch programma, uitgevoerd door de Wiener Symphoniker o.l.v Eugen Ormandy. Gespeeld werden n.l. symphonische stukken uit de opera „Luiu" van de Oostenrijker Ailban Berg (sopraansoliste Ilona Stemgruber), het Ongunstig advies over voorontwerp Slechts kleine meerderheid in de S.E.R. is voorstandster EEN DEEL van de Sociaal-Economische Raad heeft zich uitgesproken voor een kinderbijslag voor zelfstandigen en andere niet-loontrek- kenden. Een ander bijna even groot gedeelte heeft er zich heslist tegen kunst j verklaard. Dat betekent, dat slechts een hele kleine meerderheid in de ^heel j S.E.R. voorstandster is van een dergelijke kinderbijslagregeling. De grote zelfstandigen. Over dit voorontwerp zelf was de S.E.R. wel eenstemmig: bij meent er geen gunstig advies ove kunnen uitbrengen. Dit ongunstig advies over het voorontwerp en de ernstige verdeeldheid van de raad over het vraag stuk zelf maken hei weinig waarschijn lijk, dat minister Suurnoff binnen afzien bare tijd met een wetsontwerp in de Kamer zal komen. De viede getekend Per maand f 20 a f 25 meer dan de regering aanvankelijk voorstelde (Van c Parlements redacteur) Het voortgezet mondeling overleg tus- ;n de commissie van rapporteurs en de regering over het bij het wetsontwerp tot •hoging van de salarissen van de rech terlijke macht ingediende amendement- Van Rijckevorsel, dat Woensdag leidde tot schorsing van de beraadslagingen, heeft inderdaad resultaat gehad. Wat wij gister reeds schreven is waarheid gebleken: de regering achtte de cijfers in het amende ment onaanvaardbaar, doch was bereid overwegen of niet een geringere ver hoging aanvaardbaar zou zijn. H§t lesul- van de besprekingen was, dat er gistermorgen een nieuw amendement-Van Rijckevorsel ter tafel was, dat de ge wenste verhoging lager deed zijn en iets uitstreek. Tengevolge hiervan zal het maandsalaris van de vice-president de rechtbanken buiten de grote ste en de kantonrechters der eetste klasse buiten de grote steden worden ge bracht op f 1150.- in plaats van op f 1130. De rechters en substituut-officieren ln en bij de rechtbanken te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam krijgen f 1050 ln plaats van f 1025 per maand. De overeen komstige functionarissen van andere rechtbanken krijgen f 985 i.p.v. f 960. Tijdens het overleg verklaarde de rege ring het nieuwe amendement niet meer onaanvaardbaar. Ook wilde zij geen be- r maken tegen een tweede amende ment-Van Rijckevorsel, dat de salarissen de kantonrechters der derde klasse gelijk stelt met die van griffiers bij rech terlijke colleges ln de grotl/ steden. Heel veel behoefde er gistermorgen dan ook niet meer te worden gezegd: de vrede getekend. Alleen hoopte de heer Ha ken (comm.) dat nu verdergaande wensen ambtenaren ook zouden worden ver- Minister Donker zette nog uiteen, waar- Ti hij h.-t nieuwe amendement wel aan vaardbaar achtte: zijn bezwaren tegen het minder rekening houden met de cor- mate van eenstemmigheid, die de oudedagsvoorziening in de S.E.R. ver wierf, was ditmaal dus wel volkomen zoek. Dit blijkt uit het advies, dat. de S.E.R. j Als men er desondanks van uitgaat, heeft uitgebracht aan de minister V3n|dat er een voorziening voor de zelistan- Sociale Zaken en Volksgezondheid, de digen op het stuk van kinderbijslag moet komen, dan aldus het S.E.R.-advies dient dat te geschieden op verzekerings basis. Daarbij verdient het aanbeveling te streven naar een gelijktijdige invoe ring met de komende wettelijke ouder domsvoorziening. De raad legt daarbij uitdrukkelijk vast, dat een gecombineer de invoering van de oudedagsvoorziening en van de kinderbijslagregeling voor zelfstandigen in geen geval mag leiden tot een vertraging van de wettelijke ouderdomsverzekering Als er een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen moet komen, zo ze naar het oordeel van de S.E.R. moeten inhou den: 1. Premiebijdrage van alle zelfstandi gen, die volgens een nauwkeurige schat ting 1.6 percent van het inkomen zou bedragen. 2. Vrijstelling van premiebetaling over dat deel van het inkomen, dat bo ven zesduizend gulden ligt. 3. Geen premie-inning voor inkomens beneden tweeduizend gulden en ver minderde premies voor inkomens tussen twee- en drieduizend gulden, juist als bij de voorgestelde ouderdomsverzeke ring. 4. Gelijktijdige inning van de premies voor ouderdomsvoorziening en kinder bijslag door de belastingen. 5. Kinderbijslag voor alle zelfstandi gen vanaf het derde kind en even groot als bij de loontrekkenden. De raad adviseert ten slotte voor de wijze, waarop de uitkeringen zullen ge schieden. aansluiting te zoeken bij de wijze, waarop dit voor de wettelijke ouderdomsverzekering geregeld zal wor den. Dat sluit dus uitvoering per be drijfstak uit. Op 14 Mei stelde de Sociaal-Econo mische Raad een ontwerp-advies vast over de kinderbijslag aan zelfstandigen. Binnenkort zal nu het volledige advies gepubliceerd worden. Min. Zijlstra schorst twee bepalingen melksanering De Staatscourant van gisteren bevat ee beschikking van minister Zijlstra inzake de z.g. meLksanering. Geschorst werd de bepaling, dat melkslijters hun verdienste boven het hun toegekende aan de orga nisatie zouden moeten afstaan en de bepaling, waarin de melkfabriek zich verplicht niet te leveren aan bedrijven, die niet bij de melksanering zijn aan gesloten. Deze schorsing heeft derhalve' nog geen betrekking op de wijkindelin- gen, die in bepaalde gebieden getroffen zijn. Inzake deze wijkverdelingen en de prijzen en winstmarges heeft de minis ter advies gevraagd aan de commissie Bedrijfsregelingen, welk advies thans in behandeling is. Riddei Ridderbos Prof. dr Herman N- Ridderbos, rector van de honderdjarige Theologische Hoge school der Geref. Kerken te Kampen, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. relatie met andere overheidsambtenaren waren grotendeels weggenomen. Beide amendementen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, even als het wetsontwerp voor de rechterlijke macht zelf. Dit lot werd gedeeld door de salarisregelingen voor de Algemene Re kenkamer en de Raad van State. Bij het laatste kregen de communisten aanteke ning van hun tegenstem. Ex-koster krijgt 12 jaar wegens gifmenging Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de 46-jarige schilder W. van der W., ex- koster te Bolsward, overeenkomstig het vonnis van de Leeuwarder rechtbank en de eis van de procureur-generaal veroor deeld tot een gevangenisstraf van 12 Jaar met aftrek. Verdachte had zich schuldig gemaakt aan poging tot moord op zijn vrouw door middel van vergiftiging. Ontsnapte Ned. légionnaire op de Willem Ruys gearresteerd Aan boord van de Willem Ruys, welke Woensdag in Rotterdam aankwam, is we gens een kleine diefstal, die hij een paar jaar geleden pleegde, gearresteerd ae 23-jarige legionnaire J. J. Pardoen uit Amsterdam. Hij was geruime tijd zoek geweest, maar twee maanden geleden werd be kend. dat hij, op weg naar Saigon, ge deserteerd was uit het Franse vreemae- lingenlegioen. Hij sprong van het troe penschip Pasteur in zee en werd later opgepikt door een Britse tanker. Om de eigen aard van de vrije organisaties Bij de voorzetting van de behandeling van de serie wetsontwerpen tot het In stellen van een aantal productschappen heeft de heer Van der Ploeg (KVP) gister middag in de Tweede Kamer een amen dement verdedigd tot een stringenter om schrijven van de bevoegdheden op het ge bied van de prijzen. Hij vond het jammer, dat niet eerst bedrijfschappen hadden kunnen worden ingesteld. Hij en de heer Ruiter (c.h.) waren het voorts eens een amendement van de heer Van den Heuvel (a.r.) dat uiting gaf aan de aren tegen de voorgestelde samen stelling van het bestuur van het product schap voor groente en fruit: allen wilden wee vertegenwoordigers van de ex- porteursgroep er uit hebben. De heer De Ruiter pleitte er voor, dat eigen bedrijfslichamen komen onder toezicht van de overheid en waarschuw r tegen, dat het zou worden: de overheid de leidsels en de bedrijfsgenoten de loze eindjes. Dc heer Reuter (comm.) vond de gehele PBO een smadelijke capitulatie v ise reactie efi 'efen fascistisch ratisme. Hij maakte van de gelegenheid gebruik, de socialisten op te wekken tot politiek van „allen tegen Romme", name n.a.v. het mandement der bis schoppen. Drs Hazenbosch (a.r.) kwam nog eens terug op het bekende amandement-De Gaay Fortman, dat ln de Sociaal Econo mische Raad was verworpen. Dit amen dement wilde bij belangrijke beslissingen het advies doen inwinnen van de vrije organisaties. Het eigenlijke punt in het geding vond bij de vraag, of men de vrije organisaties moet laten vallen onder de algemene regel van het kunnen inbren- t'an bezwaren of dat men bij de In stelling van productschappen uitdrukke lijk de eigen aard dier organisaties moet irkennen. Hij voelde voor het laatste. Deze weg is gevolgd bij de bestuurssa menstelling. Doe het ook bij het regelen de werkwijze, zo vroeg hij minister De Bruijn. De heer Van Dis (s.g.) duidde op zijn algemene bezwaren tegen de P.B.O.: hij ?r in een aantasting van de vrijheid het niet-georganiseerde bedrijfsle- Ook wilde hij de consumentenbelan gen rechtstreeks in de besturen der pro ductschappen vertegenwoordigd zien. Minister De Brutjn kwam pas laat in de middag aan het woord: de Kamerleden moesten eerst de slotzitting van de Ronde Tafel-Conferentie met de West met hun aanwezigheid vereren. (Zie ook elders in ons blad). Rapport komt tot conclusie Toch nog ongeveer tienduizend thuislozen in ons land DE HEER H. R. HOEPMAN te Hoogezand heeft in een rapport, gewijd aan het zwerversprobleem in Nederland en gepubliceerd in het Mei nummer van het Maandschrift voor het gevangeniswezen, geconstateerd, aat het aantal veroordeelden voor landloperij en bedelarij gedurende de laatste vijftig jaar aanmerkelijk is gedaald. Over de feitelijke situatie hoeft dit evenwel niets te zeggen. Aan het rapport is voorts nog het vol gende ontleend: Waarschijnlijk is he' totale aantal thuislozen, vergeleken me de vooroorlogse jaren, toch wel vermin derd, wat oa. te danken is aan de vele sociale voorzieningen en aan het feit. dat de „drlnk-hablts" ln ons land de laatste vijftig jaar veranderd zijn. Er is in hei algemeen geen sprake meer van eei. sociale praedispositle tot drankmisbruik Overigens is het nog de vraag, of drank misbruik als een oorzaak, of als een be geleidend verschijnsel van bedelarij en landloperij moet worden gezien. Wanneer de Stichting voor de Thuis- lozenzorg echter volgens een recente schatting opgeeft, dat er nog ca 10.000 thuislozen in diverse logementen en in richtingen verkeren, dan betekent dit zeker, dat hier nog een probleem ligt aandacht vraagt. Dit temeer, omdat het percentage jongeren vermoe delijk vrij hoog is. Het aantal jongere mannen, dat naar de buitenkant der samenleving wordt gedrongen, bleek toe te nemen. Het is misschien aanvechtbaar, wanneer we spreken, van de opkomst van een nieuw type zwervers. Uit vooroorlogse gegevens valt nl. te concluderen, dat ook toen het type voorkwam, dat nu meer en mees- de R.W.I. en de diverse inrichtingen gaat bevolken. Over een ruime periode gemeten, menen we echter toch de op komst van een nieuwe categorie, die we voortaan thuislozen zullen noemen, te constateren. Veel imbecielen Het aantal imbecielen, debielen en psychisch gestoorden is onder de jongste categorie thuislozen opvallend hoog. Ble ken deze mensen in vroeger jaren nog veelal geaccepteerd te worden als land arbeider, grondwerker, etc. of desnoods als „dorpstype", met de mechanisatie, zowel in de industriële als in de agrari- Sche sector, werd dit steeds moeilijker. Wat betreft ae oorzaken van de land loperij en bedelarij zien we, dat de en dogene factoren meer dan vroeger gaan domineren, maar tevens dat er wederom sprake is van een samenspel met exo gene factoren. Algemene rociaal-econo- mische omstandigheden ais armoede en werkloosheid blijken minder dan vroe ger een afglijden naar de buitenkant van de maatschappij te kunnen verklaren, maar de verzakelijkte verhoudingen in onze huidige maatschappij moeten bij een poging lot verklaring wel verdis conteerd worden. De heer Hoepman heeft tijdens een verblijf te Veenhuizen or.dcr een aantal verpleegden een nader onderzoek inge steld naar de bindingen, die de normale burger in het maatschappelijke gareel houden. Zijn voornaamste bevindingen geeft de heer Hoepman o.m. als volgt, Stiefvader gevallen" Wat het ouderlijk milieu betreft, is het opvallend, dat de meeste verpleegden uit incomplete of verwaarloosde gezinnen slamimen. Aparte vermelding verdient het hoge aantal „stiefvader-gevallen", jongens, die in een zeer slechte ver standhouding met de stiefvader geleefd hadden en na vele ruzies de ouderlijke woning definitief de rug hadden toege keerd. Van 125 landlopers en bedelaars te Veenhuizen bleken slechts 3 gehuwd te zijn, 19 waren gescheiden, 14 weduwnaar en 89. d.i. 71.2 pet. ongehuwd. Uit deze cijfers blijkt de geringe nei ging om zich blijvend te binden. Hel hoge percentage echtscheidingen indi ceert tevens de geringe capaciteiten tot fixatie van deze mensen. Typerend is nog, dat echtscheiding in vele gevallen voortvloeide uit overspel van de vrouw In dit geval maakte men meestal geen scene, maar liet ogenblikkelijk alles ln de steek en verkoos de zwerversweg van de minste weerstand Voor sommigen betekende het overlijden van de echt genote een dergelijke catastrophe, dat men eveneens de zin van een normaal bestaan niet langer inzag en een pas sieve aanpassing aan de buitenkant der maatschappij verkoos. Mislukte werkkring In de belangrijke leeftijd van circa 17 tot circa 25 jaar blijkt, vooral onder jon gere verpleegden, een binding aan een bepaalde werkkring mislukt te zijn. Ty perend is voor deze periode de veelvul dige wisseling van werkkring. Herhaal delijk leest men in rapporten, dat be trokkene op zekere dag het bijltje er bij heeft neergelegd, vaak na kleine strub belingen, bijv. een berisping van de chef of een, in onze ogen onbetekenende woordentwist met collega's. Ook in deze situatie stuiten we weer op de sympto men, welke de thuislozen op vele an dere gebieden vertonen: een extreme momentele gerichtheid en vluohtreactles op onaangename situaties. Van de 12 jongste verpleegden te Veen- huizen waren 7 imbeciel of debiel. Op een bevolking van naar schatting 130 verpleegden werden gedurende het af gelopen jaar 8 verpleegden doorgezonden naar het Rijkskrankzinnigengesticht. In 1922 werden 16 personen overge plaatst van de R.W.I. naar het Rijks- krankzinngengesticht, in 1923 19, 1927 12 en in 1928 8 personen. Het betrof toen een totale bevolking van gemiddeld bijna 1500 verpleegden. Een geleidelijke ver sterking van de geconstateerde karak terverandering der landloperij en bede larij komt m deze cijfers wel tot uiting. De vraag die oprijst na het stellen van deze diagnose is. of de therapie nu eigen lijk nog wel een penitentiaire aangele genheid behoort te zijn. Betreft het hier niet in eerste instantie een stuk maat schappelijke zorg? Er is een ontwikke- ng in deze richting gaande. Dat de R.Wi. als „stok achter de deur" of als laatste mogelijkheid voor de ho peloze gevallen, bestaansrecht heeft, trekken we niet in twijfel. Wel zal de aanpak ook hier gebaseerd moeten wor den op meerdere kennis van de factoren, elke iemand in een maatschappelijke arginale positie kunjien brengen, aldus besluit de heer Hoepman. R.T.C. met de West Drie leden der Antilliaanse delegatie legden een verklaring af In de slotzitting van de Ronde Tafel conferentie met de We6t hebben behalve de delegatievoorzitters nog enige dele gatieleden gesproken om hun bezwaren uiteen te zetten Het waren de heren C. A. Eman, E. Jonokiheer en J. E. Irausquln van de Antilliaanse delegatie en het A.R. Ka merlid. dr J. Schouten. De heer Eman gaf uiting aan het ja renlange en bij dit statuut niet verwe zenlijkte verlangen der Arubaanse be volking naar een eigen plaats ln het Koninkrijk. Hij verwacht, dat dit statuut een federatieve opbouw der Nederlandse Antillen zal mogelijk maken en in af wachting daarvan laat hij zich nog niet het j I uit. De heer E. Jonckheer zeide. dat aan vaarding van het statuut één of meer slappen achteruit betekent bij de opzet van 1948, die daardoor is onmogelijk ge maakt. Naar zijn oordeel maakt het statuut de totstandkoming van een wet met medewerking der Over zeese Rijksdelen illusoir omdat de Staten-Generaal de enige wetgever zijn In de verwachting van wijziging binnen niet te lange tijd aanvaardt hü dit sta tuut. De heer J. E. Irausquln kan zich, of schoon niet voor honderd procent bevre digd. verenigen met ae nieuwe basis voor het Koninkrijk. Hij kan zich niet verenigen met ae gedachte, dat verle ning van lanaingsvergunmngen aan lucntvaartmaatschappuen een Konlnx- rijksaangeiegenheid blijft. Aruoa gaai het niet primair om een status buiten de Nederlandse Antillen, maar om een zo groot mogelijke zelfstandigheid. Men drale niet te lang en drijve de zaak niet op de spits, zeide hij. Oppertoezicht blijft volgens spr. noodzakelijk. Onder het ko loniale systeem werd de persoonlijke vrijheid geëerbiedigd, in de Nederlandse Antillen ls men omringd door dictaturen, maar daar wappert de» Nederlandse drie kleur als ayimlbool van recht en vrijheid. Dr J, Sahouten zette nogmaals zijn be kende bezwaren uiteen tegen dc moge lijkheid, dat belangrijke wijzigingen van de Grondwet via een verandering van het statuut met een volstrekte meerder heid door de Kamers woraen aanvaard, zoals bijvoorbeeld door wijziging van artikel 5 lid 1 van het statuut. Het deed spreker leed dat hij deze verklaring moest afleggen. Het zou hem verheugen, wanneer dit geschil alsnog uit de weg zou worden geruimd. Paus spreekt ook Nederlands voor de televisie Paus Pius XII zaj bij zijn optreden a.a Zondag voor de televisie niet alleen ln het Latijn, Frana, Duits en Engels spro ken. zoals wij reeds eerder berichten, maar ook Nederlands. Aan het einde van de uitzending zal hy de Pauselijke zegen geven. Nederlands overschot in E.B.U. In Mei Jl. heeft Nederland volgens de Nederlandsche Bank een overschot be haald ln de Europese Betalingsunie van 49 milltoen. Na brandspuit weigert brandweer zelt T\E BRANDSPUIT van Voort- *-*" huizen, die reeds zijn zilveren dienst jubileum achter de mg heeft, is eindelijk uit de circulatie geno men, nadat hij enkele malen per tinent dienst had geweigerd. Uiteraard hebben de leden van de vrijwillige brandweer van Voorthuizen, een dorp, dat tot de gemeente Barneveld behoort, dit feit met vreugde begroet. Maar zij zijn in het geweer gekomen, toen het gemeentebestuur tian Barneveld besloot een nteuwe spuit aan te schaffen en deze op een oude Canadese legerwagen te laten monteren. De brandweerlie den uit Voorthuizen wensen geen „dump"-wagen. De gemeenteraad heeft echter niet alleen de beno digde f17.000 beschikbaar gesteld, doch de legerauto ook reeds be steld. De brandweer zegt, dit „niet ié nemen." Blijft zij weige ren, dan riskeert zij gezamenlijk ontslag. Wel en wee Horecaf- bedrijven Geen hogere logiesprijzen in grote steden Ofschoon het jaar 1953 een bij uitstek gunstig beeld toonde van het vreemde lingenverkeer en de logiesbedrljven over het algemeen dam ook niet te klagen hadden, maken, énkele gunstige uitzonde rlingen, daargelaten, de café's, restaurants bars enz. thans moeilijke tijden door. zo lezen we in het jaarverslag van de Hore- caf. Zou men zich bij de beoordeling van de gang van zaken in de Horecabedrijven laten leiden door hetgeen bekend is ui* gepubliceerde g»egevens van een aantal grote hotelondernemingen, dan zou de conclusie moeten worden getrokken, dat het de bedTijlsgeroten in 1953 niet slecht is gegaan. Het valt echter te betwijfelen of de gehete bedrijfstak deelit in de gun stige omwikkeling. Uit de cijfers, voor tover bekend, blijkt een stijging van de omzet van 314 tot 414 maal van voor de oorlog. De exploitatiekosten namen ver houdingsgewijs evenzeer toe. Het zijn dan ook de bedrijven, werkend met vóór-oor- logse investeringen, voor welke een uit kering van redelijke dividenden mogelijk ts. Voor de na-oorlogse bedrijven is he* vrijwel onmogelijk met een sluitende ex. ploitatierekening te voorschijn te komen. Vergeleken met 1948 is de Logiesprijs in de vier gTote steden van cms land ge stegen met ongeveer 150 pet. Verder op trekken van het prijsniveau moet ont raden worden. Elders in het land schom melt dit percentage om de 100 pet. Slech te bezetting buiten het seizoen cn het lage prijspeil ki ons land. vergeleken met het buitenland, maakte uitbreiding van de bedrijven heel moeilijk. Opgemerkt wordt nog, dat het toerisme een zeer grote vlucht heeft genomen. Zo werden 13 Europese landen in 1948 bezocht door 8 miilboen vreemdelingen en ln 1952 door bdjna 19 min. Een collectieve reclame \"oor het oude werelddeel in het nieuwe (de Ver. Staten), uitgaande van alle be ien ghebbenden, zou aanbeveling ver dienen. Meer melkproductie in Nederland De Koninklijke Nederlandse Zulvel- bond had op 1 Januari J.l. 8 gewone leden met 390 fabrieken en verwerkte in 1953 3393 millioen kg melk of 4 35 pet meer. Het aantal fabrieken verminderde met twee door combinatie en stilzetting van kleine bedrijven. Op zeer vele en uitgebreide terreinen heeft de bond ln 1953 gewerkt. Gecon stateerd werd, dat de totale melkproduc tie in 1953 met 4 pet toenam, de melk productie per koe met 2.5 pet, tot 3860 kg terwijl het vetgehalte toenam tot 3,67 pet. Eerste officier uit Dien Bien Phoe door de linies De eerste Franse officier, die er in ge slaagd is door de linies van de vijand te dringen, is na een toch* van 23 dagen in Hanoi aangekomen. Het is de tweede luitenant Raymond Mafcowlak. Op 120 km ten Zuid-Westen van Dien Bier. Phoe stootte hi) op een Franse post. De Bossche rechtbank heeft de hech tenis van de advocaat mr H. W. die op 22 Mei werd gearresteerd o.m. onder ver denking van verduistering, met 30 dagen verlengd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7