Heeft de maan iets met het weer te maken? Algemeen volksgeloof door niet bevestigd statistiek PINKSTER AANBIEDING 19.» 34.50 23.» 9.» LEUNE - Janvossenileeg 67 - Tel. 22415 Zilveren ambtsjubileum van prof. dr A. de Buck Voorzitter H. van Poelgeest gehuldigd Leidenaar schuldig bevonden aan meineed EEN ORIGINELE FALCON JAS NOLET'S nieuwe leidsche courant vrijdag 4 juni 1954 Zeestromen en nog wat Maar vissers, schippers en boeren kennen het weer (Van een weerkundige medewerker) In vrijwel iedere taal bestaan talloze uitdrukkingen en gezegden, die be trekking hebben op het weer. Ook in de onze zijn daarvan voorbeelden aan te halen: „Zuidwest - regennest", „Morgenrood - water in de sloot", „Als de zon staat op palen, gaat ze water halen" enzovoort. Ongetwijfeld kan men hieraan nog een hele reeks toevoegen. Vele van deze uitdrukkingen zijn oer oud. Ze komen in verschillende streken voor, zij het met kleine variaties. In de meeste gevallen is hun oorsprong terug te voeren tot die bevolkingsgroepen, die uit hoofde van hun bestaan, sterk van het weer afhankelijk zijn. Het kan daarom geen verwondering wekken, dat vooral de vissers, de schip pers en de boeren de naam hebben, de beste weervoorspellers te zijn. Aan dit drietal groepen zouden eigenlijk nog de schaapherders toegevoegd moeten wor den, die vroeger een uitzonderlijk goede naam in dit opzicht hadden, maar zij zijn practisch van het toneel verdwenen. Iedere' wetenschappelijke meteoroloog zal zij het misschien met tegenzin "moeten toegeven, dat er gevallen bestaan, waarin de voorspelling van en oude schipper, die zo eens even met een half oog naar de lucht keek, juister was dan het officiële weerbericht. Maar mag daaruit de conclusie worden getrokken, dat de meteorologische wetenschap het a 11 ij d tegen de volkservaring moet af leggen Geheugen Deze vraag moet zeer stellig ontken nend worden beantwoord. De reputatie van de „onfeilbare" weervoorspellers berust (met die van de Enkhuizer Alma nak e.d.) op een merkwaardige eigen schap van het menselijk geheugen I De gevallen, waarin een voorspelling juist bleek, worden met een triomfante lijk „Zie je welzorgvuldig gememo reerd, maar de fouten worden snel ver doezeld. Dit is geen opzettelijke verval sing maar een psychologisch effect, het zelfde dat in het algemeen de prettige herinneringen langer doet voortbestaan dan de onprettige. De „oude tijd" ls immers niet voor niets altijd „goed"? Er is maar één manier om aan betrouw bare, onpersoonlijke antwoorden te komen op de vraag, of de vele volksuit drukkingen ook inderdaad juist zijn: Door het verzamelen van statistisch mate riaal van cijfers. Aan de hand daarvan is het mogelijk na te gaan, in hoeverre de niet-weten- schappelijke waarnemers het bij het rechte eind hebben. En indien dit het geval blijkt te zijn, dan moet ook de mo gelijkheid bestaan, de wetenschappelijke achtergrond van hun beweringen te vinden. Maanphase en weer Bestaat er verband tussen de stand van de maan en het weer? „En of!", zeggen negen van de tien mensen zeer beslist. „Geen sprake van!", stelt de meteorologie daar categorisch tegenover. „Maar het komt toch altijd uit?" Bij wassende maan verbetering en 's winters vorst? En bij nieuwe maanis dan dikwijls de verontwaardigde reactie. En misschien komen er, terwijl u dit leest, ook al weer afgumenten bij u op. Waarom zou de maan, die een zo indruk wekkend verschijnsel als eb en vloed ver oorzaakt, niet een nog grotere invloed op de bewegelijke atmosfeer uitoefenen? Hoe kan men dit zo beslist ontkennen? Stop! Hier worden twee verschillende kwesties door elkaar gegooid. Zeer zeker oefent de maan, door haar aantrekkings kracht, op de atmosfeer een soortgelijke invloed uit als op de oceanen. Möar de Invloed daarvan op het weer is verwaar loosbaar klein. Op duizenden plaatsen ter wereld wor den dag in, dag uit waarnemingen van het weer verricht. In vele gevallen is dit reeds tientallen jaren gedaan. In Ne derland al veel langer dan een eeuw- Er staan dus ontzaggelijk grote aantal len weernemingsgegevens ter beschikking en het is mogelijk nauwkeurig na te gaan, of er een verband tussen de veranderin gen in het weer en de maanphasen te vinden is. Op de resultaten van dit onderzoek kan de meteorologie volkomen terecht haar „neen" laten horen. Er blijkt niets van een samenhang. De volksuitdrukkingen gaan even dikwijls niet als wel op. veranderingen geheel in het niet zinken vergeleken bij die, welke door andere in vloeden (voornamelijk temperatuur-ver- anderingen) worden veroorzaakt. Zelfs in een klein gebied kunnen grotere verschil len ontstaan door verschil in bodemge steldheid. begroeiing en dergelijke. Het is dan ook ondenkbaar, dat deze minieme veranderingen het weer ook maar enigszins zouden beïnvloeden. Maan en zeesfromen Een opvatting omtrent de invloed van de maan, die met die op het weer samen hangt, bestaat hier en daar onder de vissersbevolking onder andere in Kat wijk- Bij nieuwe maan zouden de stromen namelijk een hogere snelheid vertonen. Past ook hier zonder meer een cate gorische ontkenning? Wanneer hier slechts sprake was van rechtstreekse in vloed van de maan, dan zou ongetwijfeld weer „neen" gezegd moeten worden. Zeestromen immers worden ofwel direct door de wind veroorzaakt, of ze ontstaan Dnmnkrina ier compensatie van stroming elders. Op y deze oorzaken heeft de maan geen in- Het behoeft echter niet te blijven bij i v^oet^- het constateren van het feit, dat er geen 1 Het is echter denkbaar dat, vooral in invloed aan te wijzen valt. Daarmee is i een betrekkelijk afgesloten bekken als de geen onderzoeker tevreden. Niet alleen Noordzee, een beïnvloeding door de in- het hoe, ook het waarom wenst hij beantwoorden. In dit geval is het waarom ook onder zocht. Zoals reeds gezegd veroorzaakt de maan wel degelijk een eb-en-vloedver- schijnsel in de atmosfeer. Omdat de lucht zeer bewegelijk is en veel minder belet selen op haar weg vindt dan de zee, is die eb-en-vloed-beweging zelfs zeer regelmatig. Wanneer men nu weet dat de luchtdruk, die met behulp van de barometer wordt gemeten, niets anders is dan het gewicht van de luchtkolom (per vierkante centi meter), die zich boven een bepaalde plaats van waarneming bevindt, zal het duidelijk zijn, dat „vloed" in de atmosfeer een zekere drukslijging zal moeten opleveren, en „eb" een daling. Berekening toont echter aan, dat deze drukschommelingen 'ten hoogste een waarde van een honderdste millimeter kwik bedragen! Dit is zo weinig, dat de tensiteit van de vloed- of ebstroom optreden. En deze laatste worden, gelijk bekend, wel door de maan veroorzaakt. Het is echter gevaarlijk hieromtrent een conclusie te trekken, zonder dat er waar- nemingsgegevens ter beschikking staan. Op de vraag: „Hoe heeft u die verhoog de snelheid der zeestromingen gemeten" wordt geen bevredigend antwoord gege ven. Het gevolg Is, dat de bestaande op vatting zal moeten blijven volksgeloof, dat de toets van een streng wetenschappelijk onderzoek waarschijnlijk niet zal kunnen doorstaan. In het bijzonder geldt dit van de be staand© overtuiging, dat speciaal in d< nacht van de Goede Vrijdag de stromen sneller zouden gaan. Bewijsmateriaal is hiervoor niet voorhanden en zal ook voor lopig wel niet verzameld worden. Waarom ook? Het is een schoon geloof, voortgesproten uit een vroom gemoed. D. G- REGENJASSEN voor Dames en Heren, geheel Dubbel Linnen, Beige, Groen, Weer schijn, Dubbel Face. 49.75 - 42.50 - 34.75 29.75 - 24175 Ook met uitritsbare •Gabardine Jassen kl"r- 13? 50 89.50 - 79.50 - 62.50 V"*' Kamgaren, Tropical, Multicolor. 99.50 - 89.50 - 69.50 59.50 - 49.75 - 42.50 Nieuwste dessins en mo dellen. ook grote maten. COLBERTS Kamgaren, Tweed, [22~ 39.50 50 PANTALONS jongenscostuums 47.— - 39.50 - 32.51 i. Gabardine. 29.50 - 22.50 18.75 - 14.75 Grote partij Tweed Jassen SPOTGOEDKOOP Thans buitengewoon hoogleraar in de Egyptologie en geschiedenis der antieke wetenschappen Morgen zal het vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat prof. dr A. de Buck zijn ambt aanvaardde als lector in de Egyptologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, welke leeropdracht in 1937 werd uitgebreid met die van het onderwijs in de geschiedenis der antieke niet-bijbelse godsdiensten. grammatica I (1941), II (1944), Egyptisch leesboek (1941) en Plaats en betekenis van Sjoe in de Egyptische theologie (1948), Voorts publiceerde de jubilaris talloze artikelen in binnen- en buitenlandse vak- 1 boren. In 1911 liet hij zich als theologisch student inschrijven aan de Leidse univer siteit, waarna hij zijn studiën voortzette aan de universiteiten van Göttingen en Berlijn. Naast de theologie had de heer De Buck zich tevens geworpen op de Egyptologie, welke laatste wetenschap in Jaarvergadering „Dierenbescherming" Willig werktuig in handen van het goede" De voorzitter van Qe negentig jaar bestaande Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren, de heer Hugo van Poelgeest (Leiderdorp), heeft op het gistermiddag in Amsterdam gehouden officiële gedeelte der jaar vergadering, die door talrijke genodigden werd bijgewoond, een overzicht gegeven van ontstaan, opkomst, groei, bloei en werkzaamheden der ver eniging. Spreker was van oordeel, dat, als de vereniging op dezelfde wijze kan voortwerken als thans geschiedt, over tien jaar bij het eeuwfeest ge constateerd zou kunnen worden: dierenbescherming was een deugd, en is een plicht geworden. Daanna volgde de huldiging vaal de voorzitter, die al meer aan 35 jaar zijn krachten heeft gegeven aan de georga niseerde dierenbescherming, waarvan 12 jaar als voorzitter der vereniging. Het bestuurslid de heer S. Kooistra gewaagde van de tot voorbeeld strekkende toewij ding, het voorzichtige beleid en de liefde voor het dier van de voorzitter, aan wie hij diens geschilderd portret aanbood, dat geplaatst zal worden ln de vergader zaal van het gebouw der vereniging. De vice-voorzit-ter, mr dr W. Hu-gen- holtz, noemde de heer Van Poelgeest „de vlees-geworden dierenbescherming". Tot slot richtte de directeur, ae heer G. Nieu- wenhuijsen zich tot de voorzitter, die hij vergeleek bij Franolscus van Assisi en dr AOibert Schweitzer in zijn eerbied voor het lijdende dier. Als resultaat van de jubileum-actie overha-ndigae de directeur ae heer Van Poelgeest een bedrag van f 4 443, dat od wens van de voorzitter hei begin zal vonmen voor een fonds om die ren. die in nood verkeren, onmiddellijk te helpen. Süreker maakte zach ook tot tolk aer „stomme" dieren voor al hetgeen ae voorzitter voor deze heeft gedaan. In zijn dankwoord zet de heer Van Poelgeest, dat hij al-tijd was geweest „een willig werktuig ln de handen van toet goeae ln de wereld". In het jaarverslag van de secretaris era o.m. medegedeeld, dat het ontwerp PROF. DR A. DE BUCK Voor het L.A.K. Een moderne bewerking van Sophocles' Antigone dierent>escherrrünigswet binnenkort aan ae minister van justitie zal worden aan- geDoaen. Ook werd de groeiende mede werking van de Kerken gereleveerd. Hei ledental was van «2.000 tot «5.000 gestegen m net verslagjaar. De vergadering werd oa. bijgewoond door vertegenwoordigers van de ministers van Justitie. O., K. en W en Verkeer en Waterstaat, de inspecteur-generaal der Rijkspolitie, de directeur '/an de veeantse- nijk-u-ndige dienst, de synode der Herv. Kerk, dg Mij voor Diergeneeskunde, de nat. vrouwenraad van Nederland, en tal rijke zusterorganisaties. Op de daarna volgende receptie werden o.m. gelukwenzen aangeboden door heit bestuurslid van de wereldfederatie va-n dierenbescherming, de heer J. Jacobs (Antwerpen), bestuursleden van de bond van politie-ambtena-ren in Nederland tot bescherming van dieren, de Ned. Vegeta. riërsbond. de anti-vivisectie-stichting, de Ned. bond tot bestrijding van de vivisec tie, en de vereniging nationale diere nzong. later jaren de voorrang zou krijgen bo- ven de eerste- In 1922 promoveerde hij tot doctor in de theologie aan de Leidse universiteit, waarna hij in datzelfde jaar het predik ambt bij de Nederlands Hervormde kerk te Ursem (N.-H.) aanvaardde. Na een ver. blijf van twee jaar aldaar, kwam hij in dienst van het Oriental Institute van de universiteit van Chicago en reisde hij vervolgens naar Egypte, ten dienste van de uitgave van de sarcophaagteksten van het Egyptische middenrijk. In 1929 werd dr De Buck lector aan de Leidse universiteit, met de Egyptologie als leeropdracht, welke opdracht, zoals wij reeds zeiden, in 1937 werd uitgebreid met die der geschiedenis van de antieke niet-bijbelse godsdiensten. In 1939 werd het ambt van lector veranderd in dat van buitengewoon hoogleraar, met als leerop dracht: Egyptologie en geschiedenis der antieke godsdiensten. Van de hand van prof. De Buck ver schenen: Egyptische verhalen uit het oud- Egyptisch vertaald (1928), De zegepraal van het licht (voorstellingen en symbolen uit den oud-Egyptischen zonnedienst) (1930), The Egyptian Coffin Texts I (O.I.P. 34) (1935), II (O.I.P. 49) (1938), Egyptische Agenda van Leiden Vrüdag Leiderdorp. Dorpshuis, 8 uur: le- kenspelgroep van de Jonge Kerk met de spelen „Wij, mensen" en „Gamaliël". Zaterdag i Voorschoten: Marine Opkomst j Centrum, half 2: provinciale wedstrijden bedryfsbrandweren- Maandag (Tweede Pinksterdag) Leidse Hout, 9 uur: Hervormde Jeugd raad, sportdag voor de jongensclubs (voetbal, slagbal en aihletiek). Dinsdag Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: le- kenspelgroep van de Jonge Kerk met de spelen „Wij, mensen" en „Gamaliël". Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: Het portret In de twintigste eeuw (t.m. 12 Juni). Straatcollecte voor het Rode Kruis Morgen wordt dan de grote straat- coUectc voor het Rode Kruis gehou den. We hebben in onze rubriek „Loupe en Lens" van de vorige week al uiteengezet, dat het Rode Kruis zonder deze nationale inzameling zijn taken niet kan uitvoeren. Vandaar dat veler steun dringend nodig is. Col lectanten kunnen zich hedenavond tussen 7 en 9 uur en morgenochtend 8 uur melden aan het adres Rapen burg 24- Het slagen van dé collecte hangt mede af van het aantal collcc- De moderne bewerking, die Jean Anouilh van Sophocles' Antigone gegeven heeft, is vrijwel een volledige mislukking geworden. Het is een moeilijke taak die hij op zich nam, wanneer hij die niet ten volle had kunnen volbrengen zou het jammer geweest zijn, maar nu Anouilh er blijk van geeft, niet tot de achtergrond van het klassieke drama te zijn doorge drongen, kunnen we slechts betreuren, dat hij dit werk gebruikt heeft als kap stok om er al z ij n gedachten en ideeën aan op te hangen. Antigone die het symbool ls van het opkomen voor de eeuwige goddelijke waarheid tegenover de wetten van degene die op macht belust is, wordt bij Anouilh een gewoon mens zonder veel grootheid, die onder het motto „alles of niets" haar eigen zin doorzet. Zo zijn alle personen gedevalueerd. Alle grootheid ls weg, en onttakelde mensen zonder veel diepgang zijn overgebleven. Ze stappen rond in rok, zeggen een tekst, die af en toe tame lijk vulgair is, behandelen problemen die herinneren aan de tijd, waarin het stuk ontstond, n.l. in 1942. en dat alles in Thebe ten tijde van Soohocles' stuk. Alle overtuiging was natuurlijk weg. Het hing alles maar zo'n beetje in de lucht. De paleiswacht werd lachwekkend en alle beklemming van het drama ont brak. Daar konden zelfs Ko van Dijk als Kreon en Andrea Domburg als Antigone PUZZLE PROMINENTEN 1 Mej. J. de Bruyn, St Annahof 1, Zegersteeg (Kaiserstraat); 2 J. Keur, Wijngaardenlaan 35, Voorschoten; 3 C. Koelewijn, Vinkenweg 17. Katwijk aan den Rijn. niet tegenop. Ze speelden zo goed ze kon den, maar het resultaat was er niet naar. Wanneer we Anouilh's werk vergelij ken met dat van Sophocles, en die ver gelijking is in dit geval toch gewettigd, dan blijft het werk van de eerste hangen in de kleinburgerlijke sfeer van het eigen ik. Het is jammer voor de spelers van het Rotterdams Toneel, dat zij hun krachten aan dit stuk gegeven hebben. Voor de pauze gaf men van Henri Mornier „De begrafenis", evenals Anti gone onder regie van André Barsaq. Van dit. stuk met zijn rake typering van de kleingeestigheid der mensen hebben we meer genoten dan van Antigone. Na afloop waren er bloemen voor de dames en voor Ko van Dijk. Met deze voorstelling heeft het L.A.K. zijn seizoen gesloten. Gelukkig is het niet het absolute einde van het L.A.K., welks voortbestaan aan een zijden draadje heeft gehangen; voor het volgende seizoen heeft men reeds een programma van muziek en toneel met waarschijnlijk een opvoe ring van Antigóne in de vertaling van Bertus van Lier. A. C. Bouwman I Pinksterbijeenkomsten Op de eerste Pinksterdag om 10. 6 en 8 uur houdt de Evangelische Christen- Gemeenschap samenkomsten, waarin hoopt te spreken de heer C. van der Breggen, een zoon van de bijna hon derdjarige inwoonster van Rijnsaterwou- de. die tijdens het bezoek van Harp Majesteit Koningin Juliana van enkelt. weken geleden aan de Koningin werd voorgesteld. Half 4 is er dan nog eer. openluchtsamenkomst ln het Van der Werffpark. Op de tweede dag 's mor gens om 10 uur wordt de Pinkstercon ferentie gesloten. Dan gaan voor de he ren Joh. van Oostveen en Van der Breggen. Vele hartelijke woorden en tal van geschenken, waaronder een por tret, waren er gisteren voor de heer Hugo van Poelgeest en zijn echt genote. Links mr dr W. Hugenholtz. Kunstkring Voor Allen De Leidse kunstkring „Vóór Allen" hield in de Turk de ledenvergadering. Weer was de opkomst heel gering, ln zijn jaarverslag herinnerde de secretaris, de heer De Jong, er onder meer aan, dat nu voor het eerst een garantie van gemeente werd genoten. De uitslag het seizoen is echter goed. Er zijn bijna zevenhonderd leden. Het verslag va; penningmeester meldde een voordelig saldo van f 200. Bij de bestuursverkiezing werder heren L. Gerverdinck, J. Neijsingh mr A. J. Sormani herkozen. De contri butie werd weer vastgesteld op f 4,80. De aanwezigen betuigden hun instem ming met het programma voor het vol gende seizoen. Diploma lingerie In Den Haag heeft mej. G. Elsgeest het diploma lingerie verworven. Zij werd opgeleid door mevrouw Smit Des Heilands Tuin Gisteravond werd in het schip van Hooglandse kerk door de Leidse oei menische spelgroep onder leiding van heer H. Zondervan het spel „Des Hei lands Tuin" van de dichter M. Nijhoff opgevoerd. We vermoeden, dat de uitvoering de „Hohe Messe" op de vorige avond nadelige invloed op de opkomst van teren heeft gehad. Of is het waar, door de jaarlijkse herhaling van dezelfde spelen de belangstelling vermindert? Een vraag, die waard is, overwogen den. Zowel ter wille van voor het bijzondere Kerkewerk zélf als ter wille van de mensen, die zij met deze avonden wil bereiken. Weer heeft de spelgroep een zuivere vertolking van dit Pinksterspel gegeven' We zouden willen zeggen: nog overtuigen der en indringender dan de vorige keren. Mevrouw Blankenstein bespeelde het orgel. Het schip van de Hooglandse kerk leent zich voor een dergelijke uitvoering beter dan het koor van de Pieterskerk, ook al met het oog op de plaats van het orgel. Men gebruikte het podium, waar op Woensdagavond het Toonkunstkoor had gestaan- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willem J. z v J Lancel en C M Glasbergen; Willempje dr v W v Leeuwen en M J v Duijvenbode; Peter, W C Koemans en A Imthorn; Wouter W A. z v W W A Rijswijk en A W Burg graaf. ONDERTROUWD: H de Koning en H f v Erkel, H J Neuteboom en C P v d Walle, G M Havik cn E C C Brouwer. OVERLEDEN: H Kabel, huisvr. van Voerman, 61 j; A de Zwijger, dr, 9 j; F Kamerling, wed. van Hartkoorn- 76 j; C M J v d Borst, man, 82 J. Zeekrijgsraad „Vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorarrest" luidde het vonnis, dat de Zeekrijgsraad gistermiddag velde over een mi litair werkman uit Leiden, die schuldig werd bevonden aan het plegen meineed. De achtergrond van deze zaak bleek een in civiele procedure behandelde echtschèiding te zijn In een vorige zitting van de Zeekrijgs raad had de auditeur-fiscaal vrijspraak geëist, maar de zaak was aangehouden om nog enige getuigen te horen. Een bloemist uit Oegstgeest had de vrouw van de kolenhandelaar cn een man vaak waargenomen bij een bosje in de nabij heid van zijn land. Hij moést nu van een zekere afstand trachten de verdachte uit een vijftal geüjlk geklede militaire werklieden aan te wijzen. Hij slaagde hierin. Zijn broer, die het tweetal ook even had gezien op het land, kon dit niet. Voorts werd als getuige gehoord een 32-jarig meisje uit Noordwjjkerhout, dat in de jaren 1951 tot 1953 bij de marine electrotechnische bedrijven in Oestgeest had gewerkt, evenals verdachte. Zij zou toen net zo'n rood jasje hebben gedra gen als de vrouw van de kolenhandelaar, maar zij verklaarde het voor die tijd te hebben verkocht aan een zekere Zwarte Nel. een nicht van de kolenhandelaar, zoals ier zitting bleek. De verdediger, mr Eriks uit Lelden, trachtte aan te tonen, dat de voornaam ste getuige charge, een wachtmeester uit Oegstgeest, die pertinent verklaarde verdachte en de vrouw samen te hebben gezien „tot vervelens toe", geldelijke voordelen zou hebben genoten kolenhandelaar, van wie hij altijd zijn brandstoffen betrok. De handelaar zijn accountant ontkende dit en legden stukken uit de administratie als bewijs materiaal over. In zijn pleidooi legde mr Eriks He. RODE KRUIS helpt U wel... maar wat doet UP Denk eens aan hulp bij rampen, bloedcransfujie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby'i been transplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... GEMEENTE LEIDEN Oiticiële publicaties VERORDENING STRAATPOLITIE Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat gedurende drie maanden op de secreta rie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd een verordening, houdende wijziging van de verordening op de straatpolitie. Deze wijziging betreft het verbod tot het plaatsen op de openbare weg ventershandwagens met vergroot laadvlak I met grotere lengte of breedte dan 2.10 i respectievelijk 1.10 m. DANKBETUIGING Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat Hare Majesteit de Koningin heeft ver zocht Haar oprechte dank over te bren gen aan hen. die Haar ter gelegenheid Haar verjaardag gelukwensen heb ben aangeboaen. E.H.B.O. Dienst Leiden De vereniging E.H.B.O. Dienst Leiden hield gisteren haar jaarvergadering in de Jacobazaai van de Burcht onder lei ding van de heer L. H. Piek. Uit de jaar verslagen van secretaris en penning- ster bleek duidelijk, dat de vereni ging er goed voorstaat. Drie bestuurs leden werden tijdens deze vergadering n hun functie herkozen. De goochelaar Anverdi gaf als intermezzo enkele staal- van zijn goochelkunst le zien, waar de docent van de E.H.B.O-cursus, dokter G. E. J. Pieterse. met een toe passelijk woord de diploma's uitreikte. Veertig jaar bij P.T.T. De heer J. Barendse, Jan van Hout kade 39. heeft zijn veertigjarig jubileum bij de technische dienst van de P.T.T. gevierd. Hij werkte vele jaren in Leiden s de laatste acht jaar opzichter ge- st in Rotterdam. In de directiekamer het P.T.T.-gebouw aan de Coolsingel in Rotterdam werd hem een geschenk onder couvert aangeboden. Zeer veel bloemen en andere cadeux werden op de receptie aangedragen. Oegstgeester kolenhandelaar. nadruk op, dat in de vorige zitting vier getuigen a décharge hadden verklaard, da* verdachte steeds met hen van het bedrijf naar huis was gefietst. De samen komsten met de vrouw hadden steeds plaats gevonden te ongeveer vijf uur, wannaer de fluit van het bedrijf ging als teken van het beëindigen van de werk dag, Hoewel de auditeur-fiscaal bij zijn eis tot vrijspraak bleef, werd het vonnis vijf maanden, met aftrek van drie maan den voorarrest. Poging tot doodslag: vier jaar geëist Op 17 Juli 1953 ontstond in een Leids café ruzie tussen een wever uit Leiden en enige militairen. De herrie liep zo hoog, dat de wever door een kellner uit he; café moest worden verwijderd. De wever had dit niet genomen en 's avonds de kellner opgewacht, zwaaiend met een bijl. Gisteren moest hij zich wegens po ging tot doodslag verantwoorden voor de Haagse Rechtbank. Aangezien de café houder als getuige niet was verschenen en er van verhoor werd afgezien, nam deze zaak slechts enkele iminuten in be slag. Tijdens de vorige behandeling was verdachte reeds verhoord en toen was de zaak aangehouden, omdat de café houder er ook toen met was. De officier van justitie eiste nu vier jaar gevan genisstraf. Uitspraak 17 JunL Leidenaar stal motor in Den Haag In de nacht van Dinsdag op Woensdag zag een politie-agent een man op de Van Alkemadelaan in Den Haag een motor voortduwen. Daar dit hem nogal verdacht voorkwam informeerde hij eens naer de herkomst van de motor. Toen bleek, dat de man het voertuig zojuist voor een huls had weggehaald. Hij vertelde het op de accu te hebben voorzien. Die wilde hij wel gebruiken zijn eigen motor. De man kwam uit Leiden. Het bleek een 39-jarige tim- Ite zijn. „Gesnord" naar Alkmaar? Zoals men weet is in Alkmaar een actie onder de mannelijke bevolking gaande, om de snor te laten groeien ter ere van de viering van het zevenhonderd- jarig bestaan van de stad. De actie kreeg een zeer waarde volle ondersteuning door de mededeling van de burgemees ter, mr H. J. Wytema, op de raadsvergadering gedaan, dat hij zijn gasten niet onbesnord wil ontvangen. Naar het A.N.P. meent te weten, zijn ook in Leiden stemmen opgegaan dit voorbeeld te volgen, zodat de Leidenaars straks, uitgedost met een fikse knevel, aan het Alkmaarse feest kunnen deel nemen. Het is nu maar de vraag, welke stad het scheer mes het meest zal laten rusten, tenminste wat de bovenlip be treft. Aanrijding op Rapenburg Op het Rapenburg had gisteren een aanrijding plaats tussen de 14-jarige dienstbode G. H„ wonende in het dia- conessenhuis, en de 24-jarige motorrijder N. G. van E,. wonende in de Groenoord- straat. Op de duo van de motor zat de 19-jarige mej. M. C„ wonende aan het Rapenburg. Mej. H. liep schaafwonden op en brak haar linkeronderbeen, de mo torrijder liep verwondingen op aan het rechterbeen en de duorydster schaaf wonden. Gevonden voorwerpen Busje (gevuld met benzine), vergroot glas, kerkboekje NIH., portemonnaie (met inhoud1), sjaal, bos sleutels, kerk boekje R.K., gymnastiekschoenen, mu ziekboek, trapje, handschoenen, vulpot lood. badtas, stuk touw (dik), alpino muts, broche, vulpen, rijwieltas (met in houd). capuchon van regenjas, kabel rijwielslot. armband (doublé), gedeelte van een kunstgebit, halsketting, autostep. gewicht ((jzer 1 kg), huissleutel, bril, padvindersriem. actetas (met inhoud), jekker, gymnastiekkleding en schoenen, geldbedrag, pakket pamfletten (plm. 1000 stuks), rijwielhandpomp, horloge, kin derzitje, overhemd, tabakspijp, bougie sleutel. 'bougie en borsteltje, vest (da mes). paar sokjes (kinder), damesschort regenjas, studieboekje (Engels), zonne bril. lap stof, kop van rijwiellamp, blik inhoud speculaas, kinderschoentje (wit), dameshoedje, slipover (wit wollen), mili taire regencape, muntbiljet, militaire tas (met inhoud). Terug te ontvangen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van po litie te Leiden, Zonneveldstraat 10, op Woensdag- en Zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. (Advertentie) (dubbel Egyptisch 4Q 'ÏC katoen) v.a. J 13,/j kunt kopen in HERENMODEMAGAZIJNEN Haarlcmmerstr. 206 - Botermarkt 8 en 9 Alle FALCON JASSEN vanaf 49.75 tot 140.— met schriftelijke garantie, Zeer mooie sortering: HOEDEN (alle bekende merken), OVERHEMDEN (Kerko - Fablo vanaf 10.90), Sporthemden. DASSEN, SOKKEN, ANKLETS. SPORTTRUIEN. Leiden's Beste Speciaalzaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3