Jlteuwe £ciiisrl)c (ütwrant VSjfrv Een graf ontdekt, ouder dan dat van Toetankamen Wist l Relatie tussen maan en weer Sabena-toestel door twee granaten getroffen Kind vermoord door meisje van twaalf jaar VRIÏDAG 4 JUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; f 2.15 per maand; f 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10056 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. f. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvacticli fs gbeblevra afln hert ia fegfjenspoel" VEERTIG METER ONDER DE WOESTIJN In albasten sarcofaag moet zich gouden doodkist berinden Ongeveer 2.780 jaar vóór Christus be steeg Zoser de troon van opper- en neder Egypte. Hij regeerde ongeveer 25 jaar. Diep onder de pyramide heeft Goneim de faro na zijn dood verondersteld werd te gaan maken. labyrinth van gangen gevonden, aan 120 voorraadkamers gelegen wa- DE EGYPTISCHE oudheidkundige Zakaria Goneim heeft een ontdek king gedaan, die belangrijker wordt geacht dan de vondst van het graf van Toetankamen in 1922. De geleerde ontdekte het oudste, onge schonden Egyptische koningsgraf (4700 jaar oud) met een sarcofaag van roodachtig albast en goud. Van welke koning de sarcofaag is# is nog niet bekend. De gouden doodkist van een farao der derde dynastie (lang vóór Toetankamen) moet zich in de sarcofaag bevinden, die ligt in een in rotsen uitgehouwen grafkamer, diep onder de trappenpyramide van Sakkara. 40 Ian ten Zuiden van Cairo. Goneim verklaarde gisteren te Cairo „Misschien is deze vondst wel belangrij ker dan die van Toetankamens graf. Om dat de farao van Sakkara ongeveer 2700 jaar voor Christus regeerde dat is on geveer 1200 jaar vóór Toetankamen. Goneim ontdekte de onvoltooide trap penpyramide van Sakkara in September 1951. Sindsdien heeft hij daar met tussen pozen geldgebrek de graafwerk zaamheden geleid. In November ontdekte hij een ondergrondse toegang tot de pyra mide. Ondanks het vele puin kon hij de achter die toegang gelegen gang geheel blootleggen, totdat hij Maandag de graf kamer vond, 40 meter onder de opper vlakte van de woestijn. Volgens Goneim is het graf door een gelukkig toeval aan de aandacht van graf- schenners uit vorige eeuwen ontsnapt. Tot dusver zijn onder de duizend oude graven in Egypte slechts de ongeschon den lijkkisten aangetroffen van koning Toetankamen der 18de dynastie en enkele minder belangrijke koningen der 22ste dynastie. Goneim verklaarde te hopen, de naam van de nieuw-ontdekte farao aan de weet te kunnen komen, wanneer de sarcofaag geopend wordt. Hij zei, dat alles op een haastige begrafenis wees en voegde hier aan toe te veronderstellen, dat de farao één der opvolgers was van Zoser, wiens trappenpyramide het grootste bouw werk is. Goneim zei te veronderstellen, dat de mummie in de albasten sarcofaag die was van Sanakht, die onmiddelijk na Zoser zes of acht jaar geregeerd heeft. de reis, die ren met honderden potten aardewerk met leeftocht vo Volgens Goneim was de geveer 1.80 meter lang en 60 centimeter breed. De top is van albast, de mummie is er in gelegd door middel van een opening aan het eind, welke door een schuifpaneel van albast gesloten is. „Wij mogen in de albasten sarcofaag een lijkkist van zuiver goud verwachten of misschien een houten lijkkist met dikke platen goud bekleed", zei Goneim. „Alles wijst er op, dat de koning inderhaast be graven is. De grafkamer was niet door een deur afgesloten. Er was slechts een deuropening uitgehakt in de steen van de Ingangstunnel onder de pyramide". Goneim vertelde, dat de overblijfselen van de onvoltooide trappenpyramide in November 1951 geheel bedekt waren onder massa's puin. De pyramide was onopgemerkt geble ven, omdat men dacht, dat het een heu- „In teggenstelling tot de andere pyra- miden was er geen gang, die rechtstreeks naar de grafkamer leidde. Hieraan is het ongetwijfeld te danken, dat de pyramide niet geplunderd is", zei hij. „BESHIR" SM YRN A-TAPIJTEN nu ook in de maat 170 x 240 250.— BULTHUIS BOTERMARKT 23 Grijsaaid (80 jaar) lag twee nachten in bos De 80-jarige J. S. Beekbergen, die sinds Dinsdag werd vermist, is gisteren in uitgeputte toestand gevonden in het Lier- derbos. De man is Dinsdag tijdens een wandeling verdwaald en toen maar in het bos gaan slapen- Toen hij ook Woens dag de weg uit het bos niet kon vinden, heeft hij opnieuw een nacht in het bos doorgebracht. Diamant gevonden4 x zo groot als Koh-I-Noor In de Premier-diamantmijn, nabij Pretoria, is een blauw-witte diamant met een gewicht van 426% karaat gedolven. De waarde van de edelsteen wordt geschat op ongeveer een millioen gulden. De diamant is ruw geschat viermaal groot als de befaamde Koh-I-Noor, slechts 106 karaat weegt. Deed arts een valse aangifte (Van een onzer verslaggevers) Voor de Haagse rechtbank stond gister middag terecht de 34-jarige Wassenaarse arts F. L. L. M. M. op de beschuldiging eind 1948 bij een Amsterdamse verzeke- ingsmij een valse aangifte te hebben ge daan van de vermissing van een koffer met goederen, ter waarde van f 500 op het station te Keulen. Hij had een schadever goeding van f 300 gekregen, doch deze uit kering later weer teruggestort, volgens zijn zeggen, omdat hij niet met de politie in aanraking wenste te komen, in ver band met zijn toen op handen zijnde arts- ien. Als getuigen werden gehoord de procuratiehouder van de verzekeringsmij, alsmede een inspecteur van een andere verzekeringsmij. eveneens te Amsterdam, waarmede verdachte ook tweemaal een dubieuze claim had gehad. Als getuigen a décharge verschenen een broer van dok- M. uit Duitsland en zijn assistente, die verklaarde, dat hij altijd zeer slordig met geld omging. De officier eiste 3 maanden. De verdediger, mr F. P. J. Perquin, vond, dat de beide andere zaken niet met deze in verband mochten worden gebracht. Bovendien waren zij niet bewezen. Ver bolgens ontzenuwde hij stuk voor stuk de bezwarende omstandigheden en vroeg vrijspraak. Uitspraak 17 Juni. Extra treinen tijdens Pinksterweekeinde De Nederlandse Spoorwegen zullen tijdens het Pinkstërweekeinde op de hoofdlijnen naar het Noorden, Oosten en Zuiden en op enige lijnen in het Westen het land extra treinen laten rijden. De dienstregeling van een aantal van deze treinen is reeds in het spoorboekje opgenomen. De overige rijden als voor- volgtreinen kort voor en na treinen de gewone dienstregeling. China gaat zaken doen met Engeland Afschaffing beloofd' van I beperkingen Communistisch China heeft een niet- officiële Britse uitnodiging aanvaard om spoedig een missie naar Engeland te zen den en te onderhandelen over een groot handelsverdrag, hetwelk betrekking zal hebben op niet-strategische goederen. Vijf van de grootste industriële en I delsorganisaties in Engeland, die enige tienduizenden ondernemingen vertegen woordigen, hebben tezelfder tijd ver klaard. dat de Chinezen aangeboden heb ben een gezelschap Britse zakenlieden in Peking te ontvangen om contracten af te sluiten en de handel uit te breiden. Voorts deelt het Britse ministerie van Buiten landse Zeken mede. dat China besloten heeft de beperkingen, waaraan Britse zakenlieden in China onderworpen zijn, af te schaffen. China wil uitreisvisa v schaffen aan de Britse zakenlieden, China de laatste jaren niet mochten v laten en het zal toestaan, dat zij door deren vervangen worden. Tevens zal China een onderzoek instellen naar de moeilijkheden, die Britse firma's onder- mmmmm Deze foto laat twee gaten zien die de Russische Mig-straaljager in het Belgische toestel maakte. In tegenstelling met de Amerikaanse Sabre is de Mig uitgerust met kanonnen, welker granaten grote ver woestingen kunnen aanrichten. Bij de beschieting werd de Belgische telegrafist gedood. Mig was duidelijk waarneembaar Omtrent de beschieting van een Bel gisch Sabena-transportvliegtuig boven Tsjechoslowakije, waarvan' wij gisteren in een deel onzer edities melding maak ten, wordt nog het volgende gemeld. Het toestel was met een lading stam boekvarkens en twintig zakken diplo matieke post op weg van Blaokbushe (in Engeland) naar Zuid-Slavië. toen het ter hoogte van de Tsjechoslowaakse grens uit de koers raakte. Na enige tijd begon een Mig-straaljager van Russische makelij rond de Dakota te vliegen, ech ter zonder tekenen te geven Plotseling maakte de Mig-piloot een wijde bocht en begon de Belg te beschieten. De inzit tenden van het transporttoestel konden de communistische jager duidelijk waar- Na 17 veroordelingen f50.000 lokaas met Critiek op het Legioen Duits protest tegen „Franse mensenjacht" De Bond van Jonge Westduitse Socia listen heeft een brochure uitgegeven, waarin, wordt geprotesteerd tegen de „Fra.nse mensenjacht", dat is het werven van. Duitse jongens voor de strijd in Indo- China. De Socialistische fractie in de Bondsdag diende tezelfder tijd een inter pellatie in, waarin van de regering wordt verlangd, zich het lot van de Duitsers in Indo-China aan te trekken. Volgens de genoemde brochure zijn tot nu toe in Indo-China ongeveer 46.000 Duitse leden van 'het Vreemdelingen legioen gevallen, terwijl 33.000 andere Duitsers in gevangenschap zijn geraakt of worden vermist. Dit aantal overtreft de Amerikaanse verliezen In de Koreaan se oorlog, aldus de brochure. Sedert het eind van de oorlog zouden 230.000 Duit sers voor het Legioen zijn aangeworven. Een Franse militaire woordvoerder in Uit de kinderkamer Parijs noemde de gegeven cijfers „fan- eh". Volgens hem zijn er thans 20.000 Legionnaires in Indo-China van ie 60 procent van Duitse afkomst is. Ook de Bond van Teruggekeerde Krijgsgevangenen heeft zich tegen het ronselen van jonge Duitsers gekeerd. De socialisten stelden in de Bondsdag tor. een internationale commissie van onderzoek te benoemen om na te gaan, of de wijze van aanwerving en de ver houdingen in 't Legioen in overeenstem ming is met het Handvest der Ver. Na- es en het Statuut van de Mensenreohten. Door de socialistische interpellatie zal bondsregering worden genoodzaakt, zich nogmaals duidelijk over deze kwes tie uit te spreken. Zij deed dit reeds eer der. door een voorlichtingsactie aan te kondigen tegen de ronselaars van het legioen. Generaal Ely volgt Navarre op En Dupont komt in de plaats van Smittlein De 56-jarige Franse generaal Paul Ely ts gisteren benoemd tot opperbevelheb ber in Indo-China. als opvolger van ge neraal Henri Navarre. Ely, die sinds Augustus van het vorige jaar stafchef was. heeft onlangs een missie geleid, d' na de val van Dien Bien Phoe oen oi derzoek in Indo-China heeft ingesteld. De benoeming van Ely zal pas officieel bekend worden gemaakt, als de regerin gen van de drie Indochinese staten er van op de hoogte zijn gesteld. De functie van commissaris-generaal en die van opperbevelhebber in Indo- China zullen nu in één hand worden verenigd. De functie van commissaris- generaal werd tot dusver bekleed door Maurice Dejean. Intussen benoemde premier Laniel de dissidente Gaullist Frederic Dupont tot minister voor de verbonden staten van Indo-China. Hij volgt als zodanig zijn partijgenoot Smittlein op. die na een ge schil met het kabinet aftrad Tot Nederlands consul-generaal te Johannesburg is benoemd mr H. S. Hallo. Tegen de achtergrond van de beroemde trappenpyramide van Farao Zoser heeft de Egyptische archaeoloog Goneim de grafkamer ontdekt van een Egyptische koning, ouder dan Toetankamen. De graf kamer bevindt zich veertig meter onder de woestijn. Door middel van takels dt materiaal naar beneden gelaten, ir de geleerde met enige arbeiders de i naar de grafkamer vrijmaakte. Oplichtingen voor erfenis als Tegen Groningse kleermaker thans drie-en-half jaar geëist bank te Groningen geëist tegen de 41-jarige kleermaker Jonas L. uit Groningen. Op zijn straflijst komen 17 veroordelingen voor. Hij werd thans verdacht van oplichting en verduistering tot een bedrag van in totaal bijna f 50.000. De verhalen kwamen de koopvrouw echter geloofwaardig voor en ze gaf hem een bedrag van f 3000 om uit de moei lijkheden te geraken. Bovendien zou h(J enige bedragen, tot een totaal van on geveer f 600 hebben verduisterd. In Annerveen, waar L. een landbou wer kende aan wie hij een maatcostuum leverde, wist hij medelijden op te wekken. In twee jaar tijds wist L- van deze land bouwer een bedrag van circa f 14 000 los te krijgen. De landbouwer drong aan op terugbetaling, doch L. kwam met officiële stukken dat zijn erfenis op komst was. De oplichtingen waaraan L- zich elders in het land nog schuldig zou hebben ge maakt, beliepen ongeveer f 30.000. De koopvrouw bracht L. tenslotte bij de politie aan. Zelf was zij echter ook niet helemaal brandschoon, want zij de verklaringen van de man aan de boer in Annerveen indertijd hebben bevestigd. Bovendien zou zU van een fabrikant urt Heerenveen nog een bedrag van f 600 hebben los gekregen, om uit financiële moeilijkheden te geraken. Tegen haar werd zes maanden geëist. Het echtpaar De G- uit Groningen, bij wie L- op kamers woonde, had aan de landbouwer in Annerveen per brief ver zocht geld ten behoeve van L. af te geven. In dit schrijven stonden tal van onwaar- In April 1953 kreeg L- In Amsterdam contact met de 39-jarige koopvrouw M. B. van der R. De vrouw verhuisde naar Groningen, waar L. beloofde voor haar en haar beide kinderen te zullen zorgen- L. zegde haar circa honderd gulden huis houdgeld per week toe, maar kwam later met een verhaal van moeilijkheden, om dat hij aan de familie De G- te Groningen, bij wie hij op kamers was, nog geld moest betalen. Deze familie drong, zo zelde L- tegen de koopvrouw, steeds aan op be taling. maar L. kon op dat moment niet betalen. Wel stond hem een erfenis te wachten van 60 000 gulden, maar die was nog niet helemaal in kannen en kruiken- L. was inderdaad deelgenoot in een erfenis, maar zoals later bleek, van slechts 30-000 gulden, welk bedrag door velen moest worden gedeeld Blits rapport stormramp Nauwe samenwerking met Nederland De commissie-Waverley, die na de nemen. Het toestel droeg de kentekenen A.W.K. De Mig schoot enkele granaten op de Dakota af. waarvan er twee doel troffen. De marconist Joseph Clauwaerts werd onmiddelijk gedood, de mecano, Victor Sluyts, werd licht gewond, en de piloot, Arsene Devreese, werd ernstig gewond. De tweede piloot, de Brit Douglas Wilson en de vijfde, onbekende KI i Cl .ia;' Dit zijn vier van de vijf inzittenden van het Belgische vliegtuig dat boven Tsje- choslowakije door een Mig werd aange vallen. Links boven ziet men de radio- felegrafist Clauwacrt, die door een gra naatscherf werd gedood. Rechts boven de Belgische eerste piloot Devreese, die ernstig werd gewond. Tweede piloot Wilson, van Britse nationaliteit (links onder), bleef ongedeerd en slaagde er in de gehavende Dakota in Graz (Oosten rijk) aan de grond te zetten. Naast hem de boordmecano Sluyts, die lichte ver wondingen opliep. Van de vijfde inzit tende werd de naam, noch de foto vrij gegeven. inzittende, bleven ongedeerd en brachten het toestel naar Graz (Oostenrijk). Daar kwam een Zuidslavisch toestel kort daar op de varkens en de post ophalen. Brit se militaire politie bewaakt het bescha digde Sabena-toestel. Niemand wordt tot de machine toegelaten. Fotografen, die foto's hadden genomen, stellen inleveren. Vechtpartij in Japans parlement Tydens de stormachtigste zitting in de geschiedenis van het Japanse parlement werd er de afgelopen nacht geschreeuwd en geloeid; socialisten (oppositie) klom men op het podium en mishandelden de voorzitter. Aanleiding tot het rumoer was het feit, dat de afgelopen nacht om twaalf uur de zitting met twee dagen werd verlengd, zodat de kwestie van de Ja panse politie (die thans aan de orde is) ampel en breed kan worden besproken. Dat is niet naar de zin van de socialis ten. die het wetsontwerp om de Japan se politie onder de regering te centra liseren sterk afkeuren. Als dit een wet wordt, zal Japan door een nationale po litiemacht worden teruggevoerd op de weg naar een politiestaat, zo redeneren de socialisten. Als gevolg van de crisis heeft premier Yosjida zijn wereldreis twee dagen uit gesteld. Hij zal pas Zondag naar de Ver. Staten vertrekken en niet vandaag, zoals aanvankelijk het plan was. Door de Ver. Staten Geneviève officieel uitgenodigd Geneviève de Galard-Terraube, de verpleegster van Dien Bien Phoe, is nu officieel door het Amerikaanse Huis van afgevaardigden uitgeno digd, een bezoek aan Amerika te brengen. Een resolutie waarin de uitnodiging werd gedaan, is gisteren met algemene stemmen aangenomen. Koningin kreeg haring uit Vlaardingen De opperkeurmeester. tevens hoofdcon troleur van de Nederlandse Haringcon- tróle, de heer W. J. van der Windt, heeft vanochtend te Vlaardingen uit de lading van het motorloggerschip VL 112 Bets en Gerda, schipper Arie Bot. van de N.V. G. Kornaat's Handelsmaatschappij, haring gekeurd, die goed genoeg was om aan Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina te worden aangeboden. Deze haring is aangevoerd door de Jager VL 84 Hendrika en Adriana, schip per G. van der Snoek. Vanmiddag zou een deputatie, bestaande uit de burgemeester van Vlaardingen, de reder, de opperkeurmeester en de schip per, zich in een met vlaggen versierde auto naar Socstdijk begeven om de „Hol landse nieuwe" te kunnen aanbieden. De koninginneharing was verpakt in de tra ditionele oranje geverfde vaatjes. Met opzet in gierput geduwd Afschuwelijk drama in Apeldoorn werd door helderziende opgelost In een put bij een boerderij Kayersdijk te Apeldoorn is gistermorgen het lijkje gevonden van de 5-jarige Elsje Meuken, die sedert Zondagmiddag werd Dt Zakaria Goneim (links) is er in geslaagd, een onvoltooide graf kelder te ontdekken van een Farao uit de derde Dynastie. De vondst wordt van groter belang geacht dan de ontdekking van Toetankamens graf in 1922. Op de foto ziet men, hoe de geleerde de eerste stukken weghakt hit de acht voet dikke, massieve muur van zware zandsteen. De muur werd meer dan 5000 jaar geleden gebouwd om de grafkelder af te sluiten. Het meisje, dat aan de Kayersmolen- weg woonde, was Zondagmiddag naar naar grootouders gegaan aan de nabij gelegen Kayersdijk. Toen zij tegen de avond niet thuis was gekomen, gingen stormiamp van vorig jaar Februari politie, buren en kennissen op onderzoek werd ingesteld om het vraagstuk van de bescherming der Britse kusten tegen de stormvloeden te bestuderen, heeft o.m. geadviseerd tot een nauwe samenwerking met Nederlandse deskundigen, om een herhaling van zulke rampen te voorkomen. DAT het Amsterdamse hof de 23-jarige matroos H. G. aldaar, die de kapitein van de kustvaarder ELSO in dc haven van Bilbao in het gezicht had geslagen, een maand gevangenisstraf oplegde (recht- oankvonnis 2 maanden). DAT een felle brand een voorraad schuur van de landbouwer O. van Zanten te Hoogkerk, geheel in de as heeft gelegd DAT voor de derde maal in dit jaar in j Scha ijk (N.-B.) een veestapel door I kenspest is aangetast. DAT de 39-J. expediteur L. J. K. uit Purmerend, die op 7 Oct. j.l. een dodelijk ongeluk veroorzaakte, door de Amster damse rechtbank tot twee weken voor waardelijk is veroordeeld (eis 2 weken onvoorwaardelijk). DAT de Utrechtse raad heeft besloten de eerste 150 van totaal 2000 krotwonin gen af te breken en daarvoor in de plaats eenvoudige woningen te doen bouwen. DAT de raad van Rotterdam besloot een eerste crediet van f 10 millioen te verlenen voor de bouw van een nieuwe electrische centrale aan de Waalh: - j die in totaal f 90 a f 100 millioen I kosten. DAT voor Zandvoort een nieuwe affi che is gemaakt door J Lavies uit Den Haag. voorstellende een uit de Noordzee opstijgende meermin, en opdracht is ver strekt over de badplaats een filmpje te maken met een tijdsduur van ongeveer 20 minuten. DAT de Algemene Hengelaarsbond al len. die giftige besproeiingsmiddelen ge bruiken. verzoekt voorzichtigheid te be trachten. teneinde de wateren rondom landerijen en weilanden voor vergiftiging te vrijwaren. DAT men ook In Doornspijk en in het zal nabijgelegen Oosterwolde coloradokeversgeen enkel resultaat op. ineeft aangetroffen. I Toen het lijkje Donderdagmorgen ont- uit, zonder resultaat. Vruchteloos heeft de politie Maandag en Dinsdag gedregd in het Apeldoorn-Dierenskanaal. Wel werd bij het kanaal een schoentje van het kind gevonden. Het kind is nu aangetroffen in een put op het erf van de buren der grootouders. Het meisje heeft hier Zondagmiddag ge- Nader wordt gemeld, dat de 5-jarige Elsje, die gisteren op aanwijzing van een Groningse telcpaath in de gierput werd gevonden, doelbewust is vermoord door een 12-jarig dochtertje van de familie R. Aanvankelijk bestond het vermoeden, dat het kind was verdronken in het Apel- doorns Kanaal. Dit vermoeden werd nog versterkt, toen het meisje R. met een schoentje kwam aandragen, dat zij bij het kanaal zou hebben gevonden. Het schoentje rook sterk naar gier, en dc gedachte was, dat het kind getracht had te reinigen en toen in het water was gevallen. Het dreggen in het kanaal, dat enige dagen duurde, leverde uiteraard de dekt werd, heeft de politiee onmiddellijk 1 de man, op wiens erf de ontdekking werd gedaan, in verzekerde bewaring gesteld. In de loop van de nacht kwam de ont knoping van het drama, toen het meisje R. bekende, dat zij haar vriendinnetje Zondagmiddag in de gierput had geduwd. Zij was Dinsdag, toen haar ouders afwe zig waren, naar de put teruggegaan en had het schoentje van het lijkje afge nomen om daarmede de indruk, dat het kind verdronken was. te versterken. Het meisje R. schijnt een kind met een psychopatische inslag te zijn, want reeds eerder heeft zij getracht een jongetje in het water te gooien en een broertje onder een auto te duwen. Zij had Zondagmor gen reeds het plan het kind te doden, doch heeft de uitvoering van haar voor nemen door omstandigheden tot de mid dag uitgesteld. wacht Zonnig Tot morgenavond De Bilt: Heldere nacht. Morgen overdag droog en zonnig weer. Matige wind, ln hoofd zaak tussen Noord-Oost en Oost. Vr(j warm. (Opgemaakt om 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1