Grondslagen voor traditie definitief gelegd Klankbodem bij Leidse concertbezoekers zal er stellig zijn Jaarvergadering van Leidse gepensionneerden Amsterdamse invaliden deden Leiden aan Uitvoer sierteeltproducten is weer gestegen Afdeling Leiden van NeVoBo had goed jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 3 JUNI 1951 Hohe Messe in Leiden Agenda van Leiden vam voordracht en dictie, behoorde tot het schoonste van deze uitvoering. Dora van Doorn-Lindeman zong haar partijen eveneens zeer mooi, bijvoorbeeld in het Domine Deus, waar zich eveneens Hubert Barwahser, fluit, buitengewoon onderscheidde, zoals trouwens in al zijn ob 1 iigaa tpantij en Herman Schey zong, zoals we dat van hem gewend zijn, op meesiterlijike wijze; slechts zijn voordrachtsstijl kwam naar ons gevoel niet geheel overeen met de geest van het werk, hij zocht het teveel in het pathetische, al benaderde hij het ideaal later beter in het Et in Spiritum Sanctum. Wally Krap, die bovendien de partij van de tweede sopraan vertolkte, had het ate alt nogal moeilijk en kon nog niet ge-1 Het derde gewone concert der Mij voor Toonkunst had een bijzonder mo numentaal karakter: het bracht ons de uitvoering van Bachs zgn. Hohe Messe in de Hooglandse kerk door het Leids Toonkunstkoor,' met mede werking van Dora van Doorn-Lindeman, sopraan, Wally Krap, alt, John van Kesteren, tenor, Herman Schey, bas, en Albert de Klerk, orgel, terwijl de instrumentale obligaatpartijen en de orchestrale begeleiding werden uitgevoerd door leden van het Concertgebouworkest; het geheel stond onder leiding van Iskar Aribo, die op deze avond dus voor de tweede maal te Leiden dit machtige en zeer moeilijke werk dirigeerde. Onze verwachtingen waren boog ge spannen, toen we naar de fraaie kerk gin gen, en we werden stellig niet teleurge steld. Deze uitvoering stond van begin tot einde op een zeer hoog niveau en werd -gekenmerkt door enige sublieme momenten, waartegen enkele zwakkere passages niet opwogen. Vergeleken met de ook al bijzonder geslaagde uitvoering van verleden jaar viel er op verschillende punten een be langrijke vooruitgang waar te nemen. Ten eerste voldeed (en daaraan hadden we wel even getwijfeld) de Hooglandse kerk niet alleen als passende omgeving voor diit liturgische werk, doch ook als acous- tische ruimte, veel beter dan de Stads gehoorzaal. -Vervolgens was de homoge niteit van koor en orkest veel groter, ter wijl de instrumentale partijen, ditmaal niet alleen aan alle eisen voldeden, maar bijna zonder uitzondering op schitteren de wijze werden vertolkt, hetgeen nau welijks verbaast, wanneer deze partijen bezeit worden door leden van ons roem rijkste orkest. De inzet van het smachtende Kyrie was al dadelijk uitnemend, ook al volgde daarop een kleine disciplinaire inzinking. Deze werd evenwel spoedig overwonnen, zodat in het juichende Gloria het even wicht geheel hersteld was. Aribo legde dn zijn directie vooral de nadruk op de dynamische contrasten van de partituur; zijn visie was zodoende meer dramatisoh dan contemplatief: nergens werd echter de grens tussen dramatische bewogenheid en profane subjectiviteit overschreden. Prachtig was in dit opzicht het Credo, vooral in het mystieke Crucifixes en het daarop voligende triomphale Resurrexit: een zelfde reliëf werd bereikt in het Osanna met als contrast het wondermooie i Benedictus. Doch de beschikbare plaatsruimte laat ons niet toe alle détails van de uitvoering hier te bespreken. He* kooi- is bepaald vooruitgegaan, de klank is meestal even wichtig en goed verzorgd, vooral bij de sopranen en de bassen zijn verschillende waardevolle krachten; jammer dat de te noren wat zwak zijn en zich daardoor moeten forceren, zodat de klank niet zel den scherp en ietwat onaangenaam wordt, wanneer de tenoren afzonderlijk optre> den. Solisten Donderdag Hooglandse kerk, 8 uur: Bijzonder Kerkewerk, Pinksterspel „Des Heilands Tuin" van M. Nijhoff. Turk, 8 en 9 uur: Leidse Kunstkring „Voor Allen", ledenvergaderingen. Schouwburg, 7.45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, Rott. Toneel met „Anti gone" van Jean Anouilh. Vrijdag Stadhuisplein, half 9: K. en O. dagex- icursie naar Aalsmeer en de Kennemer- heel tegen de moeilijkheden op, al her-iciUinen stelde, zij zich in de loop v«n de avond;' Leiderdorp. Dorpshuis 8 uur: le- aanmerkalijk. Zij intoneerde vaak wat te j kenspelgroep van de Jonge Kerk met de hoog en oeschikte niet over voldoende|spelen wij mensen" en „Gamaliël" (ook ne m het;8 Juni) Zaterdag diepte van expressie, met m Agnus Dei. "nstrumentaJe solisten •erdienen eigenlijk allen onze lof; wij slechts Marinus Komst, die zijn uiterst moeilijke trompetpartijen op waarlijk on navolgbare wijze gespeeld heeft, hetgeen in diit werk van het grootste ba lang is. Jan Keessen, die de obligaat vioolpartijen prachtig vertolkte (o.a. het Benedictus), Haakon Stotijn en Leo van der Lek, die zich meesters op de oboe d'amore en de hobo toonden, en Jan Bos. corno da caccia.' Het is niet gemakkelijk een uitvoering als deze, zondar pauze, geheel op het zelfde niveau te houden; de spanning verslapt wel eens, de discipline schiet wel eens tekort, vermoeidheid speelt daarbij zonder twijfel een rol. Tooh had den deze kleine inzinkingen nauwelijks invloed op de totaalindruk. De zeer vele toehoorders moesten wel in de ban van dit machtige werk komen. Deze uitvoering kan ten volle geslaagd genoemd worden. Wij hopen van harte, dat de uitvoering van de Hohe Messe tot een Leid.se traditie zal worden. De grondslagen er van zijn definitief gelegd. Iskar Aribo bezit zowel de capaciteiten als het élan om deze traditie te handha ven. Zijn 9treven behoeft daartoe slechts een klankbodem te vinden bij de Leidse concertbezoekers, en ais we ons niet ver gissen zal deze er stellig zijn. J. van der Veen Verslagen getuigden van gezond verenigingsleven Van de solisten noemen we In de eerste plaats John van Kesteren, die bijzonder goed gedisponeerd bleek; zijn prachtige vertolking "u 1. het Benedictus, uitnemend W. J. Batist 25 jaar diaken Gisteren heeft de heer W. J. Batist intieme kring zijn zilveren jubileum g vierd als diaken van de Leidse Hervorm de Gemeente. On 2 Juni 1929 werd de jubilaris door ds D. Kuilman als diaken bevestigd. Reeds in het jaar 1930 werd hij in het bestuur gekozen, waarin hij van 1931 af penningmeester is. thans „administre rend diaken" genoemd. De heer Batist is tweede voorzitter van de commissie vooi het kinderhuis „Voordorp", voorzitter van de stichting pensioenfonds vai Hervormde diaconie en bestuurslid regent van het Coninckshof. Namens de diaconie heeft hij zitting in de afdeling opleiding van de interkerkelijke gezins zorg. i de dag hebben verte- an verschillende kerke- i bezoek aan de jubi- In de loop ve genwoordigers lljke colleges e laris gebracht. Eindexamen Gymnasium Van de groepen A I en A II van d éindexamen-candidaten van het Gymna sium slaagden de dames: Thea Barnard en Maria van Wieringen, beiden te Lei den; Dirkje Laurentius, Annie E. Erin- ga en Clara J. Lindeman, allen te Oegst- geest. Eén eandidaat werd afgewezen er met drie candidaten wordt het examer voortgezet. Burgerlijke stand van Leiden J. H. GEBOREN: Martijn Walsem en T. J- L. Wittkampf; Marianne dr v. J. J. Houben en M. G. Kettenis; Amanda S- F., dr v. W- Bekkers en W- de Bondt; Sjoukje, dr v. J. J. Dijkstra en M- Hoekstra; Marijke, d-r v. J- J. Dijkstra en M. Hoekstra; Anthony J- A. zn v. J. v. Klaveren en D. Schaap; Gerardus F. zn v. J. Bekkering en B. E. Smit; Anne M. dr v. J. J. Elijzen en J. P. W. v- Leeuwen; Wilhelmus F. M- zn v. P- J. J- Vink en G. C. K- van Geijlswijk; Leendert, zn v. D. van Beelen en M- Holverda; Déliane M- I. dr v. jon-khr W- Quarles v. Ufford en P. M. H. C- de Ramaix; Franciscus A. zn v- J- F. Groenewoud en T- Tetteroo; Josephine A. N. dr v. L. T. Schonagen en J- A- N. v. Harteveld; Jacobus M zn v. L. Kuiters en E. M. Laan; Jeanne C- dr v- M. J- Reijnvaan en A. A Grieder; Honka M C. dr v. M. C. Krijbolder en H. Frank- ONDERTROUWD: W. A. M. Weenink en E- Vinkestijn; F- C. R- Drossaart Bent- fort en J- M. van 't Zelfde; D. A. Jonge- neel en A. H. Driessen; J. Kleijnenberg en J. A- D. Arps; P. Suzuki en G. N- Tan; N. W- de Jong en M- J- v. Roijen; G- Ligtvoet en J. Noort: J- Heijkoop en C. Rietkerk; J- van Amstel en C. J- Meijers; H. J. Blikman en W. P- Laterveer; J. P. C- J. Spendel en J. C. Boon; W- J- Buil en B. Weber; T- Holverda en C- M- Zwart; A. Koolloos en T. Schaafstra- GEHUWD: J. van den Berg en H. L- Vriezen; J- Blesheuvel en H. A. van den Hoek; J- Blokzijl en C. de Horn; J- H ten Dam en C- den Os; C- H. van der Leije en M. C- van Velzen; H- Verlind en J. Fakkel; T. Houthoff en C- Kleer; T. van Gorsel en J. de Wit; C- C- van Venetien en M- Scheen; C. Kramer en M. E. Em itting; L. P. v. Velzen en M. C. Ver- hóeve. OVERLEDEN: A. W- de Jong. m- 20 jr; E. C. de Keuning. wed van Driessen, 77 jaar. Leidse gepensionneerden. die georga niseerd zijn in de algemene Ned. bond gepensionneerden. kwamen gister middag in de grote zaal van de Burcht l jaarvergadering bijeen. De agenda erd in snel tempo afgewerkt- In zijn jaarverslag wees de secretaris- heer H Zunderman, er op, dat het jaar 1953 voor de gepensionneerden jaar van afwachten is geweest- Velen steiden zich de vraag, wat de regering voor plannen zou hebben- Door het uitblij ven van enig bericht ontstond er eer stemming van ongerustheid en drong men er bij het hoofdbestuur op aan actie naar buiten te beginnen. De vijf pro cent huurtoeslag werd inmiddels ontvan gen- Moge de volksvertegenwoordiging spoedig een definitieve regeling tot stand brengen, aldus de heer Zunderman. Het hoofdbestuur en de afdelingsbesturen zullen niets nalaten wat hiertoe kan bij- Over het algemeen werden de vergade ringen door een behoorlijk aantal leden bezocht. De afdeling telde op 1 Januari 1953 1249 leden- Door overlijden, vertrek en bedanken verloor men 102 leden. 23 leden .kwamen uit andere afdelingen, ter wijl 113 nieuwe leden werden ingeschre ven. Het ledental per 1 Januari 1954 waf 1283- Spr. wekte de aanwezigen op, er aan mee te werken, dat het ledental nog aanzienlijk wordt vergroot. De bond met zijn 60-000 leden kan van het grootste belang zijn voor de verbetering van do levensomstandigheden van de gepension neerden. Het verslag van de penningmeester, de heer K. W. Wijk. werd eveneens goed gekeurd. alsmede de begroting vooi nieuwe verenigingsjaar. De begroting sluit met een bedrag van f 2600, Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden herkozen, te weten Opruiming begint 15 Juli Naar wij vernemen zullen de Leidse zakenmensen, op advies van de Kamer van Koophandel. Donderdag 15 Juli me de opruiming beginnen. Genealogische vereniging Onder leiding -van dr Swart Voorspuy kwam gisteravond de afdeling Leiden van de Nederlandse Genealogische 5 eniging in „De Kleine Burcht" bij. Over -het onderwerp ..Welke bloeders zijn erfelijk?" hield de heer M. H. J. van del uit Den Ilaag een lezing, waari uitvoerige wijze werd behandeld, welke pogingen er zijn gedaan om op weten schappelijke gronden vast te stellen, welke rol de erfelijkheidsfactoren spe len bij het overbrengen van de haemo- philie, een gevaarlijke bloedziekte. Uit het kleine, maar aandachtige ge hoor kwam naar aanleiding van de le zing een aantal vragen naar voren, dit door de heer Van Andel werden be antwoord. Verf voor schoonvader De 19-jarige J. de V. te Lelden, vroeger werkzaam bij een Leidse chemische fa briek, betrok na zijn ontslag nog steeds verf van een leverancier van zijn vroegere patroon en op diens naam. Totdat de politie er achter kwam. Het bleek, dat de jongeman de op onrechtmatige wij: verkregen verf gedeeltelijk had verkocht m gedeelte had gebruikt om het huis zijn schoonvader een nieuw verfji Zaalberg Leiden hervat dividendbetaling Hoewel de afzet van wollen dekens lanzienlijk groter was dan in 1952, bleef leze toch door de zeer zachte herfst be neden de verwachtingen, aldus het jaar verslag over 1953 van de N.V. Koninklijke Nederlandsche fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon te Lei- Aan het einde van het jaar oe schikte de fabriek over een belangrijke hoeveelheid dekens, die thans nagenoeg geheel is opgeruimd. Van Italiaanse zijde oefent men felle concurrentie uit op de exportmarkten voor wollen damesman telstoffen. De lage Italiaanse prijzen ont staan door huisarbeid. De Duitse wol industrie concurreerde op de markt al- In het verslag wordt de lening van f 1 millioen gereleveerd. Voorts zijn nomi naal f 250.000 aandelen, delend in de t over 1954, geplaatst. Na diverse sieningen en afschrijvingen resteert winstsaldo van f 74.411. Voorgesteld t een dividend van 7 procent, waar- inmiddels 5 procent interim is be taald. Vorig jaar werd het dividend ge passeerd- vrouw G- H- Douma-Herberts. Cobet- straat 69 en de heren Th- H- L- M. Meu- wese„ Roomburgerweg 2a, en Zunder man. Kamerlingh Onneslaan 40. Vermel den wij hierbij, dat de heer J- R. Willems na een ongesteldheid weer ter vergade ring kon zijn- De heer Ant- Metz. voor zitter. heette hem hartelijk welkom Me vrouw Douma verzorgde gedurende zijn ongesteldheid de notulen De heren Metz, Zunderman en Wijk hopen de algemene vergadering te bezoe ken. De beschrijvingsbrief leverde geen moeilijkheden op- Na de pauze hield de heer J- de Noo, hoofdbestuurslid, een in leiding over verschillende pensioenaan gelegenheden. waarbij hij ook op enkele vragen uit de vergadering inging- c h o t.e n: Marine Opkomst Centrum, half 2: provinciale wedstrijden bedrijfsbrandweren- Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijf, Breestraat 74, tel, 20552, en de Haven-apotheek. Haven 18, tel. 20085. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het portret in de twintigste eeuw (t.m. 12 Juni). S.E.R.-advies kinderbijslag zelfstandigen Op 14 Mei stelde de Sociaal-Econo mische Raad een ontwerp-advies vast over de kinderbijslag aan- zelfstandigen, Binnenkort zal nu het volledige advies gepubliceerd worden. Van 916 Juni Kindertekeningen in de Boerhaavezalen Zoals bekend werd in 1950 onder aus piciën van de International union for Child Welfare door Red Barnet, de Deen se sectie daarvan, het initiatief genomen tot het uitschrijven van een internationale tekenwedstrijd, die tien sprookjes van Andersen tot onderwerp had. Kinderen van alle landen konden deelnemen. Men wilde hiermee een internationale collec tie opbouwen en daarmee tentoonstellin gen houden om goodwill en middelen te kweken voor het kinderbeschermings- werk in de gehele wereld. Kinderen uit niet minder dan 44 lan den hebben aan de oproep gehoor gege ven en in al deze landen heeft men de 100 beste tekeningen afgestaan voor de internationale collectie. In Nederland ging de organisatie uit van het Ned. ver bond der verenigingen Pro Juventute. De vereniging Pro Juventute Rijnland te Leiden houdt van volgende week Woensdag 9 Juni tot Woensdag 16 Juni in de Boerhaave-zalen (Lange Vrouwen kerksteeg) een expositie, die dagelijks, is geopend van 10 tot 1 en van 2 tot 5 uur. De tentoonstelling wordt volgende week Woensdagavond om acht uur geopend, waarna prof. dr A. Chorus een korte in leiding zal houden over de betekenis en het belang van het tekenen door kinde- Een week per boot door ons land t was eei) prachtige, voortreffelijk Het lijdt geen twijfel, dat de deelnem ;illeerde salonboot, die gistermid-1 zeer gesteld zijn op deze varende vac; door de vele Havenkade i n ties t begroeten lschap van 64 Amster-1 ruime vensters hebbi damse invaliden, die zes dagen een trip nog lang bezighouden, door ons land maken op een wijze, die We zullen hen gaai aller bewondering moet opwekken voor. de initiatiefnemers van dit experiment.] Een experiment, dat echter reeds voor het derde achtereenvolgende jaar plaats vindt, naar mevr. Kars van het hoofd- bestuur ons meedeelde De Amsterdamse bond van Invaliden, door particulier initiatief tot stand ge komen, schept op deze manier voor eer aantal invaliden, die jaren hun huizen niet hebben kunnen verlaten, gekend mooie gelegenheid om in eikaars gezelschap er een week op uit te gaan. Twee en twintig Rode-Kruis-verpleeg- sters zorgen er onder leiding van Dr A. Dekker voor, dat de verpleging en de maaltijd niets te wensen overlaten. De bedden werden beschikbaar gesteld door het sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum, en in iedere stad, die wordt aangedaan, bieden de stedelingen de passagiers wat amusement en meer stoffelijke lekkernijen aan. De stemming aan boord is uitstekend, erzekerde ons de heer Van Leeuwen, ie ons als bestuurslid iets vertelde van de vele, vooral financiële moeilijk heden, die jaarlijks overwonnen moeten worden om de plannen te kunnen uit gezien, zal hen In 1953 voor f 189 millioen de grens over In 1953 ls voor een bedrag van f 189 millioen aan sierteeltproducten geëxpor teerd. Dat is voor f 15.100.000 meer dan in het voorgaande jaar. Aldus staat te lezen in het jaarverslag 1953 van het bedrijfschap voor sierteeltproducten. Wat de bloembollen betreft, vorig jaar ging voor een bedrag van f 143.094.000 de grens over. Aan boomkwekerijproduc- is voor f 21.494.000 geëxporteerd, en bloemkwekerijproducten f 24.553.000. De regering heeft in de exportnota 1952 ok in de periode daarna aangedron gen op een-grotere spreiding van de Nederlandse export, die voornamelijk was gericht op de Europese landen. Men dacht daarbij vooral aan Amerika, Het bedrijfschap heeft daarom een iijstje gemaakt van deze spreiding. Hier uit blijkt, dat de bloembollen voor 62,6 procent naar Europese landen werden geëxporteerd, de boomkwekerijproducten voor 73,6 procent en de bloemen voor 92.7 procent. In deze drie categorieën nam Noord-Amerika respectievelijk af 34,5, 24,7 en 2,7 procent. Wanneer men deze cijfers bestudeert, springt duidelijk naar voren de in ver houding veel grotere export naar Noord- Amerika. In de spreiding van de hele Nederlandse export neemt Noord- Amerika slechts 9.1 procent af. doch bij de sierteeltgewassen komt dit percen tage op 29. Overigens blijkt ook uit het overzicht, V.V. Leiden spoedig uit impasse? Onder voorzitterschap van de heer D. v. d. Kwaak hield de voetbalvereniging „Leiden" gisteravond in café „De Valk" haar algemene jaarvergadering. In zijn openingswoord zei de voorzitter, dat de vereniging sinds enkele jaren in een impasse is door gebrek aan jongere spe lers. maar dat het bestuur hoopt daaruit te geraken, temeer daar er nu weer mensen zijn gevonden, die de zomer- veldtraining op zich hebben genomen. Voor de adspiranten is dat de heer A. M. Groos en voor de senioren de heer J. de Leeuw. Na de notulen en de ingekomen stuk ken bracht de secretaris het jaarverslag uit. waarin hij meedeelde dat het sei zoen begonnen werd met 99 leden, welk aantal steeg tot 116, Uit de opsomming van de plaatsen, welke de elftallen op de ranglijst hebben'bereikt, blijkt door elkaar genomen een minder goed resul taat. Uit het verslag van de penning meester kwam vast te staan, dat de in komsten en uitgaven elkaar dekten en dat het tekort van verleden jaar is weg gewerkt. In het bestuur, dat in zijn geheel af trad, werden herkozen de heren D. v. d. Kwaak. Ie voorz.; J. Delfos, 2e secr.; A. Varkevisser, penningm.: J. Kwestro Sr, comm. en A. v. d. Kwaak, comm. mate rialen, In de vacature van de heer L. v. d. Stoel werd de heer Van Bentem tot 2e voorz. gekozen, terwijl de heer F. Bak ker als le secr. zal worden vervangen door de heer Th. Schmid. De voorzitter bedankte de scheidende bestuursleden voor het vele werk dat zij voor „Leiden" hebben gedaan. De verkiezing van een elftalcommissie ging vlot en deze ziet er voor 'het komend seizoen als volgt uit: permanente leden de heren Groos, Kwestro en De Kier en adviserende leden de heren De Leeuw en Metz. Als laatste punt stond op de agenda de rondvaag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Vooral o-p de geest in de vereniging werd de nadruk gelegd. Om volgend jaar het 15-jarig bestaan op een goede manier te herdenken werd een jubileumcommissie samengesteld, waarna de 'heer Van der Kwaak de vergadering sloot met een woord van dank aan de aanwezigen. Op 29 Mei heeft burgemeester d'Ailly an Amsterdam de opvarenden uitge leide gedaan, waarna de tocht via Utrecht, Arnhem, Nijmegen en Rotter dam naar onze stad voerde, die voor de e maal in het reisplan is opgenomen. Sport en Wedstrijden Xerxes in bezit van zilveren hutspot Aantrekkelijk spel hebben 'het Rotter damse Xerxes en ZÈC uit Zaandam in de finale van het UVS-Hutspottournooi niet te zien gegeven. Te individueel optreden van de meeste spelers was oorzaak van een gedrukt tempo, en daar ook de bal behandeling meestal te wensen overliet, had de strijd een onbevredigend verloop, vooral ook omdat de nog 'het minst sleoht spelende ploeg ZFC de reeds twee maal verworven prijs moest afstaan. Voor de aanvang werd scheidsrechter v. d. Klugt, die voor de laatste maal de fluit hanteerde, door de Scheidrechters- vereniging gehuldigd, ZFC was in de eerste helft iets ster ker, maar de Xerxes-defensie had met de onsamenhangende Zaanse aanvallen niet veel moeite, ook aan de andere zijd' kon de Rotterdamse aanval doelman Plekker geen moeilijkheden bezorgen. Na de hervatting was het een volko men gelijkopgaande strijd. ZFC 9peelde in deze periode echter doortastender, en het gevolg hiervan was, dat de prima spelende Xerxesdoeknan Vermeer Belangstelling voor volleybalsport in stijgende lijn De afdeling Lelden van de Ned- vol leybal-bond heeft een goed jaar achter de rug. zo blijkt uit het jaarverslag van tcretaris. de heer Th. P. Stikvoort- Er kon weer een stijging van het spel peil worden geconstateerd en er ging de landenwedstrijd tegen België, op 15 Mei in de Stadsgehoorzaal, een goede propaganda uit voor het spel. Ook van de stedenwedstrijden tegen Haarlem en Rotterdam en de beslissingswedstrijd tus- :n Sleutelstad en PW ging een stimulans n het spel te gaan beoefenen uit- Het aantal aan de competitie deelne mende teams steeg van 54 tot 70. het aan tal leden van 441 tot 587. Er zijn momen teel 26 clubs bij de bond aangesloten- Acht nieuwe verenigingen traden toe. Twijl er drie bedankten- Vooral de zaalcommissie, onder krach tige leiding van de heer Hoppenbrouwer heeft zeer veel en goed werk gedaan. De scheidsrechterscommissie had met moei lijkheden te kampen, maar in de overige commissies alles naar wens- De straf- protestcommissie. bestaande uit de ;n Philipse. Verveer en Van Egmond, leverde uitstekend werk door een ont werp straf- en protestreglement voor de landelijke bond samen te stellen. Het ont werp is naar het hoofdbestuur gestuurd en zal in de eerstvolgende districtsver gadering ehandeld worden- Er zijn ook verslagen van de diverse commissies en er is een overzicht van de competitie 1953'54- Financieel staat de afdeling Leiden er niet slecht voor- Er is een flink batig Recordpogingen van V. en L. mislukten Twee maal heeft een ploeg van Vlug en Lenig uit Den Haag tijdens in ternationale atletiekwedstrijden te Oberhausen getracht om het Nederlands record op de 4 x 100 meter estafette, dat sedert 8 Augustus 1936 (Olympische Spe len, Berlijn) met 41,3 sec. op naam van nationale ploeg staat, te verbeteren. Beide pogingen mislukten. De eerste keer hadiden de Haagse athleten een ploeg uit Keulen en een team uit Frankfort als tegenstanders. Keulen won in 42,1 sec., tegen Vlug en Lenig 42,2 sec. Frankfort indigde op de derde plaats in 42,5 sec. Bij de tweede poging het Haagse team bestond uit de lopers Rulander, Saat, Sleeuwenhoek en Van Hardeveld nam ;n gemengde Duitse ploeg deel. Vlug en Lenig werd eerste, doch in de tijd van 42,4 sec. de gemengde Duitse ploeg noteerde 42,7 sec. kele felle schoten moest stoppen. Zover konden de Maastadbewoners het niet brengen, want door eindeloos getreuzel kreeg de ZFC-verdediging telkens vol doende gelegenheid om te zorgen dat haar doelman er niet aan te pas behoefde te komen. Bij het eindsignaal wa stand dan ook nog steeds 0—0. Xerxes benutte de strafschoppen beter dan ZFC en kwam daardoor voor een jaar in het bezit van fle Zilveren Huts pot. Herv. jeugd houdt een sportdag De centrale Hervormde jeugdraad Lel den heeft op Tweede Pinksterdag sportdag voor alle Leidse jongensclubs uitgeschreven. Op de terreinen ii Leidse Hout zal van 's morgens 9 ui worden gespeeld. Op het programma staan voetbal, slagbal en athletiek. Er zijn fraaie wisselbekers beschikbaar ge steld. N.S.U. en A.J.S. naar Asser T.T.-races Voor de grote prijs van Nederland der K.N.M.V. welke 10 Juli as. op het be kende circuit vin Drenthe gehouden wordt, zijn enige belangrijke inschrij vingen binnen gekomen, Zo heeft N.S.U. zowel voör de 125 als voor de 250 c.i klasse ingeschreven met „de werelc kampioen Werner Haas, Hans Baltisbei ger. Hans P. Müller en de Oostenrijker Rojiert Hollaus. A.J.S. heeft ingeschre' in dc 350 c c. x de 500 c.c. met o.a. I Coleman. Honderdruitenbord-sectie erkend door dombond De internationale damfederatie heeft de sectie 100 ruitenbord van de Canadese dambond tot het lidmaatschap toegelaten. Het bestuur van de federatie heeft voortj het praedicaat van internationaal mees ter verleend aan de Canadees Dagenais. n het wereldkampioenschap in 1952 als tweede eindigde achter onize landge noot Piet Roozen.burg. Rolhockeyploeg won van Egypte België en Nederland bevonden zich gisteren onder de winnende ploegen in de wedstrijden om het wereldkampioen schap rolhockey. Nederlamd versloeg Egypte met 60; Ekering maakte drie doelpunten, Van Dinter twee en Van Asperen 1. Met rust as de stand 30. De Belgen wonnen in Uruguay met 20. Andere .uitslagen waren: Portugal— Denemarken 121. ZwitserlandChili 6—2. dat de beperkte houdbaarheid van snij bloemen een grotere spreiding bemoei lijkt. Van de hele snij'bloemenuitvoer blijft ongeveer 99 procent binnen Europa. Vervoer per schip naar landen buiten Europa vergt te veel tijd, terwijl voer per vliegtuig in veel gevallen te zware belasting vormt in de consu mentenprijs. Naar de mening van het be drijfschap bestaat in deze verder weg gelegen landen zeker belangstelling onze snijbloemen. Onderzoekingen, die kunnen leiden tot een langere houdbaar heid van de bloemen, waardoor het schip vcor vervoer kan worden ingeschakeld, zullen zeker tot een verbreding van de brsis van de snijbloemenexport kunnen bijdragen. Het overzicht onthoudt zich, door de ervaring wijs geworden, van een export raming voor 1954. Zoals de verhoudingen nu liggen mag men met een zeker op timisme zijn vervuld. Van kracht blijft het parool: leveren van een prima pro duct, vrij van ziekten en schadelijke or ganismen, en het zich onthouden van mala fide handelspractijken. In Italië Succes voor Nederland op bloemenexpositie Als afgevaardigde van de Ned- Bloemis terij bracht de heer H. Koers, secretaris van de Coöp. Centrale Westlandse Snij- bloemenvelling te Honselersdijk. een be zoek aan de tentoonstelling, die momen teel in Turijn wordt gehouden. Het be zoek heeft 5 dagen geduurd- Op deze ten tentoonstelling die in het park van het Paleis werd gehouden, had Nederland een Inzending over 'n oppervlakte van 550 m2. Nederland is in Turijn zeer goed voor de dag gekomen. Dit bewijst wel de vele prijzen, die hier zijn behaald, t-w- de Grand Prix, de beker van het ministerie van Landbouw, de prijs van de stad Turijn en een medaille van Piemonte- O.m. waren er tulpen, rozen, seringen en anjers, die bijzonder in de smaak vielen, mede door de grote verscheidenheid- Evenals in de onlangs gehouden tentoon stelling in Hamburg was ook hier een waterorgel- Behalve de tentoonstelling bezocht de Nederlandse delegatie o.m. de Fiat-fabrieken- O EGSTGEEST Commissie gczinsvoorllchtinK De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichtng heeft een uitstapje naar Haarlem gemaakt, waar de leden met jaloerse blikken het eigen gebouw van de commissie aldaar hebben bekeken. Mej. Averes hield een boeiende inleiding over de besteding van de vrije tijd. Het is van 't grootste belang, dat de huis vrouw geen slaaf van haar huishouden wordt, maar elke dag een ogenblik vrij maakt om zich aan haar liefhebberijen te wijden. Er was een kleine tentoonstelling inge richt, waar men kon zien dat ouders en kinderen uit vrijwel waardeloos materiaal aardige voorwerpen kunnen maken. De dames bekeken de historische gebouwen in de stad en brachten een bezoek aan hef Frans Halsmüseuftt. Leesportefeuille en cursus De afdeling Oegstgeest van de commis sie voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting is voornemens een leesporte feuille in te richten. Op de laatste les van de cursus handenarbeid, Vrijdag avond van 8 tot 10 uur in Het Witte Huis, zijn belangstellenden hartelijk welkom. VALKENBURG Comité Kleuterschool en het dorpshuis Er is enig misverstand gerezen door de verspreiding van een circulaire in zake de voorgenomen stichting van een dorpshuis, omdat daardoor de indruk kon worden gewekt dat de stichting Dorps- tiuis zich ook gaat bezighouden met de oprichting van een kleuterschool, terwijl de reeds voor dat doel ingezamelde gel den daaraan ten offer zouden vallen- Het Comité Stichting Kleuterschool deelt mede, dat dit niet juist is. Dit Comité blijft zelfstandig actief voor een kleuterschool- De daarvoor ingezamelde geiden blijven uitsluitend voor de op richting en inrichting van een kleuter school gereserveerd- Aangezien het aan vankelijk optimisme niet gerechtvaardigd gebleken, omdat het in beginsel aan gekochte pand niet voor het doel ge schikt te maken was, moest het comité zich bezighouden met de gedachte nieuwbouw. Daarmede nauwelijks gevor derd. ontstond in het dorp een ander tiatief, namelijk om te komen tot de op richting van een dorpshuis. Dit initiatief heeft het comité Kleuterschool aangetrok ken. omdat het elders in het land geen ongebruikelijke figuur is, dat een dorps huis huisvesting biedt aan een kleuter school- Met het oogmerk in die richting de nodige invloed te kunnen uitoefenen heb ben enkele leden van dat comité medege werkt aan de totstandkoming van de Stichting Dorpshuis, hetgeen echter niet betekent, dat minder voortvarend worden gewerkt aan een eventueel dere, spoediger oplossing. Aldus een dedeling van het comité- VOORHOUT Tweemaal koper bij de gemeente Gisteren vierden de heren J. v- d. Hoe ven en B. Nleuwstraten. respectievelijk ambtenaar ter secretarie en machinist- fitter bij het waterleidingbedrijf, .hun koperen jubileum in dienst van de ge meente- In de feestelijk versierde raad zaal, waar het voltallige gemeenteperso- neel. alsmede burgemeester De Graaff en wethouder Borst aanwezig waren, werden de jubilarissen en hun echtgenoten toe gesproken door de burgemeester, die hun inzichten prees en waardering had voor de wijze, waarop de jubilarissen gedurende 12% jaar het gemeentebelang hebben ge diend. Spr. bood hun een kist sigaren aan en hun echtgenoten een flacon eau de cologne- De heer J. W- v- d. Aartweg sprak namens het personeel en overhan digde de heer Verhoeven een schemer- lampkap en de heer Nieuwstraten een Tennlsnieuws Op de banen van Voorhouts tennisver eniging wordt op Tweede Pinksterdag een wedstrijd gehouden tussen Voorhout en de R.K- tennisvereniging Teylingen uit Sasseïïheim- VOORSCHOTEN Ouden trokken er op uit De ouden van dagen vam Voorschoten hebben voor de negentiende maal een onvergetelijke dag beleefd, hun bereid, door het comité auto-tochten ouden van dagen. Onder leiding van de secretaris, de heer K. R. Muller en de wachtmeester le kl. B. Zwarts van de begeleidende rijkspolitie, vertrokken om 1 uur 62 auto's, waarin ongeveer 140 oudjes, via Wassenaar naar Amsterdam. Daar werden allen Ingescheept in drie boten voor een rondvaart door de grach- ?n over Amstel en IJ. Een oniweere- buitje kon het genot van deze rondvaart ndet deren. Om 4 uur waren allen weer In de auto's ging het via Halfweg naar Haarlem, aar in restaurant Dreefzicht de inweiv diige mens versterkt werrL Door de nu, uitgebloeide bollenstreek ging het weer huiswaarts. lm de Nassa-uwijk werd' de stoet opge wacht door de beidé muziekverenigin- en met Benvenuto voorop en Sint Laurerjtius im het midden haalde de be volking vam Voorschoten dé oudjes op hartelijke wijze im. In „Het Wapen van Voorschoten" bracht burgemeester van der Hoeven., dile als chauffeur met zijn echtgenote de tocht eens meemaakte, dank aan dokter Van der Stoel en de comité-leden en bracht hulde aan de burgerzin van de Voorschotenaren. Dokter Vam. der Stoel dankte op zijn beurt de burgemeester en -ouw voor hun deelneming en 'bracht een geestige speech dank aan alle autobezitters .verpleegsters en de dames verzorgsters, de muziekverenigingen, de rijkspolitie en allen die door schenkim- in geld of matura deze tocht moge lijk hebben gemaakt. Spr. deelde nog mede, dat in 1955 het comité 25 jaar be staat'en dat dan de twintigste tocht zal worden gehouden, een feesttooht vam een hele dag De heer Van der Heydén dankte na- ens alle ouden van dagen, met harte lijke woorden het comité en alle andere medewerkenden, waarop „Oud-Voor schoten" met een „Lang-za 1 -dde-ileven" instemde. Christenvrouwen en de Bijbel Sfeer fa 't gezin? De Nieuwe Leidzche" er ia/ „Never Say Die" won de Derby De 175e derby, de klassieke stake te Epsom, is gewonnen door de outsider ..Never Say Die", eigendom van de Ame- 'kaan Robert Clark. Jockey was L. Plg- gott. De strijd om de tweede plaats eindlg- e in 'een foto-finish tussen Arabian Night en Darius. Bij beschouwing van ae foto bleek .Arabian Night", bereden aoor T. Gosling met een halslengte van „Da- (E. Mercer) te hebben gewonen, was een kille dag en de belang stelling was de geringste sedert de oor log. Onder de toeschouwers bevonden zich Koningin Elizabeth en haar gemaal. Landau", het paard van de Engelse vorstin, dat oorspronkelijk door Sir Gor don Richards gereden zou worden, doch n andere jockey kreeg toen bleek, dat Richards nog niet geheel fit was na een onlangs gemaakte val, bevond zich tot Tattanham Corner in gunstige posi tie. Tot grote tedeurstelling van de Ko ninklijke familie viel het paard toen ech- De vergadering van de Cbristen-vrbü- en gisteravond1 in Irene vormde een waardig slot van, het vergaderseizoen. Evenals op practisoh alle vergaderingen! nu de opkomst uitstekend. Voor de aanvang werd1 de jaarlijkse verkoping gehouden ten bate van 'het Magdalena- Nadat ds Saraber, voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Ned. Bij belgenootschap. de vergadering had geopend, werden een tweetal films ge draaid, namelijk „Het boek voor de we reld van morgen" en „Pioniers". IDoor deze films kreeg men niet alleen een idee van het enorme werk, dat verricht wordt als de Bijbel vertaald moet wor den, maar ook hoe men in verre landen de Bij,bel onder de mensen brengt. Ds Saraber organiseerde ter vergadc- dering een. actie ter verhoging van het aantal leden van het N.G.B. Binnenkort hopen de leden hiervoor op stap te gaan. Verder werd nog gesproken over het uitstapje op 1 Juni naar de Hoge-Veluwe. Tenslotte werd' een Pinkster-liturgie ge houden, waarbij de presidente, mevr. W. C. M. Mechelse, een korte meditatie hield. Schoolsport Gisteren werden de voorwedstrijden jor de schoolsportdag voortgezet. De uitslagen luiden: Meisjes korfbal: RJC. MeisjesschoolDs Fortgensstóhöol 90; Openbare schoolGereformeerde school 1—1. Jongens voetbal: R.K. Jongensschool Ds Fortgenssöhool 61. Openbare school —Gereformeerde school 20. WARMOND Feest bij opening nieuwe tolbrug Zienderogen schiet het werk aan de nieuwe tolbrug op Het noodbruggetje bestaat alleen nog maar uit een op- en een afrit, men rijdt reeds over het beton van de nieuwe brug. Zaterdag 12 Juni om 3 uur zal de Commissaris der Koningin, mr L. A- Kesper de nieuwe brug offi cieel openen. Direct daarna zal over de brug en door het dorp een optocht wor den gehouden van vervoermiddelen uit verleden en heden- Het gemeentebestuur biedt in hotel De Stad Rome de autori teiten een receptie aan- 's Avond» be staat op verscheidene plaatsen in het dorp gelegenheid tot dansen- Dan wordt toneelstuk opgevoerd, waarin de historie van de Warmondertol is ver- Mr Kesper maakt 's morgens een rond gang door de gemeente Hij bezoekt het -an de rijkspolitie, dc nieuwe RK. meisjesschool en het nieuw inge richte consultatiebureau voor zuigelingen kleuters. In het gemeentehuls worden de leden van de raad en vertegenwoordi gers van de bevolking aan de Commissa ris voorgesteld- Belasting ontdoken Burgemeester van Hulst krijgt 14 dagen Het Haags Gerechtshof veroordeelde de burgemeester van Hulst B- A- Th. M- '1'. tot veertien dagen gevangenisstraf on voorwaardelijk. wegens het verzwijgen extra-inkomsten voor de belasting. Hij had in de jaren 1946—1948 en 1950 de boekhouding voor een Hulster zakenman gedaan en hiervoor plm f 300 per maand gekregen. In'eerste instantie had de bur gemeester een maand onvoorwaardelijk gekregen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3