Waterstaat redde het land voor zijn bewoners Waar eerst was water dat 't land omvatte overheerst thans land het water NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 2 JUNI 1954 200 JAAR WATERSTAAT(II) dooi mi dr F. P. Dijkhuis TUSSEN DE VOLKEN neemt het Nederlandse volk eigenlijk een zeer bijzondere plaats in. Het heeft in de loop der eeuwen zijn gewassen verbouwd en zijn vee laten weiden op grond, die aan het water werd ontworsteld. Andere volken hebben wellicht ook met grote energie hun bodem bewerkt, hier werd ge vochten voor het behoud en de winning van elke vier kante meter land. Een strijd, waarin de Hollander ge traind en gehard werd en zich in de loop der eeuwen een wereldnaam verwierf op het gebied van water staatkundige werken. In ons vorig artikel hebben wij de algemene toe stand van het westen van ons land in vroeger jaren beschreven. Men kan daarbij nie. beter doen dan een blik slaan op een kaart van deze gebieden in b.v. het begin van de veertiende eeuw. Water, water en nog eens water. Het Zeeuwse gebied een verzameling van losse zandbanken en enkele hogere punten, waaruit men slechts met moeite de later daaruit te vormen eilanden kan raden. Zuid-Holland, Groningen en Friesland zijn nog niet anders dan aanduidingen van hetgeen zij heden ten dage zijn. Noord-Holland is een paradijs van plassen. lie van de zeeweringen gehad. Dat irelzijn van de dijkwerken een zaak oortdurende zorg is, hebben de vloe- /an de laatste tijden nog wel over vloedig bewezen. Terwijl tallozen zich wijdden en bleven wijden aan de nimmer aflatende defen- e strijd tegen 't water, werd door ande- het werk van Vierlingh, van Egmond, Brederode en van Van Oldenbarne- voortgezet. Wat van dezen inciden- werk was, wordt voor de opvolgers principiële uiteenzetting met Men gaat niet meer een wa pakken, omdat dat toevallig binnen de eigen landerijen gelegen is, maar men gaat objecten voor droogmaking zoeken, imdat men daar financieel en economisch ets ziet. Het zijn dan ook voornamelijk •ijke ondernemende kooplieden en hoge functionarissen, die hun geld en energie tze ondernemingen steken. Men mag dit werk niet onderschatten. ET EERSTE WERKELIJK zeer grote werk buitendijks, de droogmaking er inpoldering van het Zijpe in Noord-Hol land geschiedde in 1591, dat is dus temid den van de beroeringen van de tachtig jarige oorlog. In de Gouden Eeuw, van tot 1700 is het droogmaken van pias een nationale bezigheid, waaraan de ondernemendste leden van ons volk zich wijden. Men moet zeggen, dat onze voor vaderen durfden! Kapitalen werden namelijk in deze ondernemingen ge stoken, en lang niet altijd brachten deze gewin. Integendeel, menige on dernemende ontginner heeft zijn streven met een financiële ruïne moeten bekopen. Niettemin hield men vol. Want de geest, die deze mannen bezielde, was dezelfde geest, die de strijd tegen Spanje streed, toen de vooruitzichten minimaal wa ren deze te winnen, en die de man nen op de schepen vervulde, die alle zeeën bevoeren en tot op de verste plekken van de aardbol nederzettin gen stichtten. De mannen, die een groot Nederland stichtten overzee, hebben in dezelfde tijd een belangrijk deel van de Nederlandse bodem ont rukt aan het water. Alle werken van de jongste tijd vermo gen gesteld te worden naast de ontgin-, ningswerkzaamheden van de Gouden j Eeuw, en dan moge men zich voor ogenj houden, met welk een primitieve midde-i len deze resultaten werden bereikt in verhouding tot de uiterst geperfection- neerde middelen, waarover wij heden ten dage beschikken. Dit is de Graaf van Egmond, ons allen bekend uit de geschie denis van de 80-jarige oorlog. Wat niet ieder weet is echter, dat hij met de drooglegging van het Egmondermeer tot de pioniers der landwinning behoort. mming, door het veenland een dijk r legger, van 45 km, en het land daarbinnen met windmolens droog te malen Maar men heeft het gedurfd en men h.-efi het bereikt. Terwijl de ene groep ontginners strook na strook terugdrongen. 'I Is oranje, 'f blijtl oranje Maandblad toch in oranje omslag per post naar Indonesië Reserve-officieren verwerpen verzoek van Nederlandse Hoge Commissaris Indonesië vertoeven, zal ook in de toekomst het maandblad van de vereni ging in oranje omslag via de normale postverbindingen toegezonden worden. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië had via het ministerie van Bui tenlandse Zaken het verzoek aan de ver eniging gedaan in de toekomst voor de verzending van het maandblad op andere vloeden teisterden dikwijls tijdens de uit voering van de werken het land, en meei dan een werk werd tijdens de uitvoering door het water verstoord, zodat men nieuw moest beginnen. Maar de onderne mende Nederlander hield het oog voor waarts en opwaarts gericht En ter wijl men moest zien, met de problemen van alle dag klaar te komen, zagen de begaafden dromend vooruit. En zij schre ven boeken, Leeghwater zag meer Beemster, Purmer en Schermer: in schreef hij voor die tijden een profetisch boek: het „Haerlemmer-Meer-Boeck" waarin hij spreekt over de droogmaking van dit reusachtige, meer dan 20.000 gen omvattende gevaarlijke meer, men eerst in de vorige eeuw, met de zo len de anderen de ene plas na ie andere veei krachtiger middelen aan zou durven aan, in vruchtbaar land veranderende wat pakken. En nog grootser Hendrik Stevin, eens onder de naam van „waterwolf' een j de zoon van de bekende Simon Stevin, die bedreiging voor de omwonenden uumaak- in 1667 een boek schrijft, waarin hij vo te. Z. ontstonden de diepe polders, waar- steltde Zuiderzee droog te maken. van de bodem zo diep onder de zeespie- Men vraagt naar wonderen en men 2 gel ligt. en die met hun prachtige mo".an-|ze niet. Waarvan deze mannen schreven gangen kenmerkend zijn voor het Neder-!en droomden, het ene is geschied en wij landse landschap. Tezamen wonnen zokunnen ons niet voorstellen, dat het ooit overheid, particuliere ondernemers en de,anders is geweest. En het andere werk, „ingenieurs en molenmakers" alleen al in,de droogmaking van de Zuiderzee: wij de Gouden Eeuw niet minder dan 135.000 beleven het in onze dagen. Over beide ha vruchtbare grond. werken willen wij in ons slotartikel nog Het werk is niet licht geweest; storm-leen en ander vertellen. Het Noorden was bedreigd gebied IET NOORDEN is niet meer dan een smalle door water onderbroken duinenstrook tussen de Noordzee en het diep tot het huidige Pet ten het land ingrijpende Zijpe. Ten zuiden daarvan beginnen einde loze meren: de Heer Hugowaard, de Schermer, de Beemster, de Wormer, en dan al die Ye's, waarvan wij de naam wellicht terugvinden in het IJ, in Yedam (gelegen aan de Voor-Ye), de Purmer-Ye, het plaatsje Crom- men-Ye enz. Het is één groot nat plassengebied. Daartussen liggen op smalle stroken grond de steden: Alkmaar, tussen de Schermer en Egmon dermeer, Purmerend, liggend tussen de Beemster en Purmer, enz. Ook hebben wij in ons vorig artikel beschreven, hoe de zee, die aan alle kan •maatregelen het tot stand komen .ontginningen bevorderde; er waren kapi-j taalbezitters-ontginners, die het initiatief' jen het risico van zulk een werk op zich! I durfden nemen. Zij allen zouden echter j niet in staat zijn geweest dit werk te ver- i richten, indien er niet 'n derde groep was! HET NOORDEN is niet meer dan een smalle door water onderbroken overen. Was dat aanvankelijk geweest, die zich voor het droogmakings- duinenstrook tussen de Noordzee en het diep tot het huidige Pet- jn het. klein, -nnlder voor vol- ,werk interesseerde en daarin een j levensopgave zag: een groep, die wij te genwoordig zouden noemen de water-1 bouwkundige ingenieurs. Waterbouwkun- digen, zoals alleen ons land die kon leve-i ren, waar het ene geslacht na het andere] opgroeide in en tussen het water, van; jongsaf met dit element en al zijn stro-j mingen en eigenschappen vertrouwd, j Mannen, wier levensroeping en taak het was, dit water te helpen bedwingen. De j 'bekendste van allen uit deze tijd van de ten met deze watervlakten in verbinding stond, bij stormvloed haar water j de zeeweringen moet zien te bevorderen.eerste droogmakerijen willen wij hlernoe-; in deze lage bekkens perste en stukken van het toch al geringe landbestand j Volgens deze principes won hij belangrijke j men: Jan Adriaenszoon Leeghwater, In- wegscheurde. Het was echter niet de natuur alleen, die langs deze weg [terreinen buiten de oude dijken voor zijn genieur en molenmaker uit de Rijp. j u 4. superieur. Deze superieur en opdrachtge-Ingenieur en molenmaker. Dat wil zeg-.1 de landstreken m het Westen ondermijnde, een belangrijk aandeel daar- .ver was geen an<jer da„ de grote stichter j gen DE Waterstaatsdeskundige van zijn j ———j™ Leeghwater [FR WAS EEN OVERHEID, die door vrij- PlIiWMBI stelling van belasting en door andere Terecht wekken de Zuiderzee werken de bewondering van de gehele wereld. De eeuwen door zijn de Nederlanders bezig ge weest land op de zee te ver overen. Was dat aanvankelijk in het klein, polder voor pol der, het droogleggen van de Zuiderzee is een gigantische arbeid, die nu al jaren duurt. Dit is een fraaie luchtopname bij Harderwijk, waar met be hulp van zandzuigers een eilandje is opgespoten. in had ook de mens. Zoals wij weten bestond de bodem ln het Westen van ons land voornamelijk uit veen. Dit was een aantrekkelijke en be geerde stof in deze oude tijden, waarin men de moderne brandstoffen nog niet grond te steken en te drogen, en daarna kende. Andere volken hadden door nabij- te verbranden, werd het zich hierin bevin- gelegen bossen de mogelijkheid, zich met dende zout gewonnen. Ook dit hout te verwarmen. De bewoners van de hele industrie, lage landen, grepen echter naar een ander I Heeft de overheid niet getracht, deze verwarmingsmiddel: turf. Om aan dezeieuvelen te bestrijden? Integendeel, door turf te komen, moest men echter de bo- de eeuwen heen vindt dem weggraven, want de grondstof voor de turf was immers niet anders dan deze bodem zelf. De Nederlander leefde dus van zijn grond, niet alleen door de vruchten er van te genieten, maar ook door de bodem zelf te verbruiken! Tussen de plassen een bedreigd bestaan leidend, spitte hij welge moed de bodem, waarop hij woonde onder zich weg. Natuur en mens reikten elkaar hier de hand, om het weinige land, ln ge- natie: Prins Willem I van Oran-Ujjd. Het grote en onmisbare technische bijzonder winstsevend bedrijf war ook het ™"dfr middel va» die lijden was immers de cornekoten. Op plaatsen namelijk, „aar het veen in brakwater was onUtain, be-If* voorgangers in de strijd zat dit een zeker zoutgehalte. Door dej"*»" h" wa,« 14 OP ZIJN NAAM VOLGEN die van an- ieren, die eveneens in onze geschie denis met eerbied worden genoemd. Bij de eersten, die tot droogmaking zijn overge gaan, behoor namelijk niemand minder dan de Graaf van Egmond, die later te met de Graaf van Hoorne een van ite slachtoffers zou zijn in de strijd tegen Spanje. Nauwelijks heeft men er gens getracht, een van de plassen in het binnenland droog te maken, in de jarer 1542—1547 schijnen de eerste droogmakin gen te zijn geschied van het Dwerg- er Kerkmeer of de Graaf van Egmond maakt een aanvang met het hem toebe horende Egmondermeer. Tegelijk wordt het daarmede in verbinding staande Bergermeer drooggelegd door niemand anders dan Jonker Hendrik van Brede rode. Johan van Oldenbarnevelt is de volgende in de rij: hij is het, die het Dieps- en Tjalingermeer droog doet leg gen en die daarmede 250 H.A. vruchtbaar land aan de Nederlandse cultuurgrond yO LEEFT DE NEDERLANDER op het toevoegt. eind van de Middeleeuwen en in het ^et het opwerpen van terpen en dijken is de defensieve strijd, met de hierboven vermelde landwinningen binnen- en bui tendijks, is de offensieve strijd tegen het begonnen. De mens heeft het sta dium bereikt, waarop hij zich niet langer een weerloos offer van de natuur voelt, maar waarin hij begint zijn wil natuur op te leggen. Van de verdediging willen wij hier verder afzien, aan de meer spectaculaire strij nieuwe grond te wijden. Dat wil niet zeggen, dat wij de verdedigende kamp als de mindere in betekenis beschouwi Integendeel, ln het vorige artikel hebben wij voldoende aangetoond, van welk be lang deze verdediging is en het is eer lange weg geweest, voordat men bevredi gende oplossingen voor de verschillende problemen op dit terrein had gevonden. voorschriften, die het vervenen, het darinkdelven en het cornekoten aan banden leggen, en ook de uitvoer van turf verbieden. In een later stadium wordt de verveners veelal voor het verkrijgen van een vergunning voor hun bedrijf als voorwaarde gesteld, dat st het verveende gebied, d.w.z. de op die plaats ontstane plas droog malen. In zijn algemeenheid viel het turfbedrijf ech- liet te verbieden; want de behoefte brandstof in de groti groot. Men denke slechts aan het feit, dat Den Haag b.v. ook een aparte arkt hadden. In practisch alle steden treft men zulke turfmarkten Jan Adriaenszoon Leeghwater, een „geest die altijd werckt' en nimmermeer wert moê'Hij was dè wateringenieur en molen maker uit zijn tijd en heeft o.a. de Schermer, Beemster en Pur mer op zijn naam staan. vaarlijke en nutteloze plassen oro te zet ten! In Zeeland, waar men toch al niet over te veel land beschikte, beoefende men het afturven onder de naam van rie- of darinkdelven. Doordat veen vermengd was met zand en klei was zware substantie ontstaan (de derrie of darink). die zich uitstekend voor fabricage liet gebruiken. Zowel blnnen- als buitendijks werd turf gewonnen, waardoor diepe putten overbleven, uiter aard prachtige plekken voor de zei een aanval op het land te beginnen. Een In het offensief 'O LEEFT DE NEDERLANDER op het eind van de Middeleeuwen en in het begin van de nieuwere geschiedenis op ijn grond, om zijn bestaan vechtend op de «malle plekken tussen het water. Op stuk grond, die hij aan de ene kant met 11e macht tegen het geweld van het v ter door de bouw van dijken tracht beschermen, doch die aan de andere kant systematisch en bedrijfsmatig van binnen uit door mensenhand wordt afgebroken. Deze zelfde Nederlanders beginnen intus sen, aan de andere kant met verbeten energie een strijd tegen het te trachten, het Nederlandse grondgebied uit te breiden. Tegen het einde de Middeleeuwen gaat de mens allengs over tot het offensief, zij het, dat hij nog menige klap te verwerken krijgt. Binnen en bulten zijn dijken voert hij de strijd. Het treft ons bijzonder, dat we bij de voorvechters in de strijd tegen het water de namen aantreffen van personen, die wij ook in ander opzicht als grote figui in onze geschiedenis hebben leren wa Een oude dijkmeester, die hier als één der grootste figuren naar voren treedt, was Andries Vierlingh. Vierlingh leefde In de tweede helft van de zestiende eeu< schreef op zijn oude dag een boek vierhonderd pagina's over de principes van de strijd tegen het water. Dit bleek is ln de laatste jaren opnieuw ontdekt er wekt de bewondering op van de heden daagse waterstaatsingenieurs. Het Is eer boek. waarin vele „moderne" principes op het gebied der waterbouwkunde den beschreven, die blijken al vierhonderd Jaren oud te zijn! Het principe van d stroomlijn, b.v. de erkenning van het fei dat alleen langs lijnen van geleidelijkheid tegen het water kan worden opgetreden len, die toen de plaats Innam van het te genwoordige electrische of dieselgemaal. dijken, waterlopen en molens verstand had. vond toen als nu belangrijk werk op hem wachten en Leeghwater. ge boren en opgegroeid in een landstreek be staande uit 9'10 water en 1/10 land, was ;en van de vooraanstaande figuren op dit gebied van zijn tijd. Zijn staat van dienst toont het aan: niet alleen heeft hij in zijn geboortestreek, in Noord-Holland gewerkt bij het droogleggen van de belangrijkste ;n: ook in Friesland, Groningen, Bra bant en Zeeland was hij werkzaam. Zijn voerde hem daarbij tussen het Ne derlandse werk door tot ver over de gren- Voor een Franse Hertog legde hij een ras droog in de nabijheid van Bor deaux, voor Aartshertog Albertus van Oostenrijk werkte hij aan diens hof te Brussel als adviseur voor ondernemingen in Vlaanderen. De Hertog van Holstein aan de Duits-Deense grens maakte van zijn diensten gebruik en evenzo was het aan de overzijde van het Kanaal. In Noord-Holland De Beemster, de Schermer, de Purmer ontzaglijke werken voor de toenmalige tijd en de toenmalige middelen. Werken wa.rvan men zich heden ten dage vraagt, hoe men ze ooit met d.e midde len t.eeft aangedurld. Het was ev. ond. IVF" Bijna tien jaar geleden 6 Juni 1944 ondernamen de Geallieerde legers een enorme aanval op de Franse kust. VanaJ deze dag werd West-Europa langzaam bevrijd van de Duitse bezetters. Eerst Normandië, later geheel Frankrijk, Bel gië, Nederland.Op 6 Juni werden Ce eerste schreden gezet op de zware be- vrijdingswegOp 5 en 6 Juni a.s. zal men D-Day 1944 in Normandië plechtig herdenken. Ook Nederlandse militairen, zowel van de zeemacht, de landmacht als van de luchtmacht zullen bij de herden kingsplechtigheden aanwezig zijn. De Nederlandse regering zat worden verte genwoordigd door de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, en door prof. mr P- S. Gerbrandy, minister-president in onze Londense regering ten tijde van de invasie. Uit alle delen van ons land zul len reeds op 5 Juni auto's vertrekken met deelnemers aan de plechtigheid, die vanaf de Nederlands-Belgische grens, by Wernhout in Colonne naar Cqen in Nor mandië zullen -rijden. Op 6 Juni vertrekt de colonne naar Utah Beach, waar de president van de Franse Republiek, René Coty een défilé zal afnemen. Ook uit an dere Europese landen zullen vertegen woordigers aanwezig zijn, om de aanvano van de invasie op 6 Juni 1944 plechtig te herdenken. niet door kracht Het p men door beplanting het proces van leen vondst droogmaking van ondiepe gebieden buiten I heeft grote MOGE ZICH voor ogen stellen, voor elke vragen een waterstaats-inge nieur van die oude tijd gesteld werd, die aanvankelijk niet anders dan aarde en klei had om zijn dijken van te bouwen. Geleidelijk kwam men op de gedachte, deze met vlechtwerken van wier en vanj riet te versterken- Nog weer later ging men er toe over de dijken te versterken! met houten palen. Dit is lange tijd een uitstekende zeewering geweest, tot zich ln 1731 een schrikbeeld langs de zeekusten openbaarde: in de houten paalwerken van de dijken hadden zich paalwormen genesteld, die het gehele verdedigingsstel sel ondermijnden! Alle waterstaatsdeskun digen hebben zich daarop het hoofd ge broken, wat hieraan viel te doen. Men begon de palen te teren en op andere wijz-j te beschermen. Alles noodmaatrege len, tot men op de gedachte kwam, de te versterken. Dat /an betekenis geweest, e ïvloed op de verdere cor Zó zag de kop van Noord-Holland er omstreeks het jaar 1300 uit. De verbrokkelde kustlijn gaf weinig hoop voor de toekomst (links). Langzaam maar zeker echter heeft men op de zee gewonnen en in 1970 zal de kustlijn het bovenstaande beeld vertonen (rechts). Muziek op Zondag voor bruidspaar strafbaar Voor pastoorsfeest hindert het niet De leden van het kerkbestiuur van St Jozefparoohie, die op een Zondag Maart hun jubilerende pastoor in e feestelijke stoet van de pastorie naar kerk hadden begeleid en van de kerk naar een feestzaal werden in hoget roep te Maastricht vrijgesproken va ten laste gelegde overtreding var Zondagswet. De voorzitter van de Aw Hermenie St Caecilia, te Kerkrade, welk corps op een Zondagmorgen ter ere van een gouden bruidspaar had geblazen, werd overenkomstig de eis veroordeeld tot tweemaal f 6.boete. Voorzitter, directeur en leden van het harmonie orkest der Oranje Nassau-mijnen, die eveneens op Zondag een optochtf naar een R.K. kerk hadden gehouden, werden ontslagen van rechtsvervolging, omdat de politieautoriteiten hiertoe hun toe stemming hadden verleend. Niet gebleken Onderzoek naar R. R. in België Het Belgische ministerie van Volksge zondheid heef-t over de geruchten als zou de Belgische atmosfeer gevaarlijk radio actief zijn, gezegd: „Zulks is niet geble ken". Het ministerie zal nog een nader onderzoek instellen naar de juistheid dr Balle-Helaers' bewering, maar gelooft dat het geheel een communistische poging is, angst onder de mensen te spreiden. Dat alleen een communistisch blad de verklaring heeft opgenomen, wijst reeds in deze richting. Geruchten dat mev Balle-Helaers communiste zou zijn, zijn echter tegengesproken. Het Belgische communistische blad Drapeau Rouge heeft gisteren de verkla ring van mevrouw dr Balle-Helaers op genomen. die beweerd heeft dat de radio activiteit in de Belgische atmosfeer thans een gevaarlijk punt heeft bereikt. Zü heeft dit gezegd (zoals Maandag uitvoerig gemeld) op een bijeenkomst van de so ciëteit voor Internationaal Medisch Recht Wie is Nederlands besle kapper Dinsdag 8 Jüni zal in de Dierentuin te Den Haag door de Ned. Bond van Tech nische Clubs voor het Kappersbedrijf de finale om het landskampioenschap wi den georganiseerd. De 120 deelnemi zullen elkaar bekampen in technische ijzerondulatie, herenkappen, avondkapsel voor dames en Coiffure Haute Fantasie. wijze zorg te dragen. De vereniging heeft dit verzoek echter in haar jaarvergade- Zaterdag te Amsterdam is ge houden, afgewezen. In zijn jaarrede zeide de voorzitter, mr A. Th. E. Kastein, dat het in Indonesië .amper mogelijk is zich te vertonen of lan te dienen als reserve-officier van het Nederlandse leger". De afdeling Indonesië de vereniging is sinds het vorige jaar teruggevallen tot 74 leden. Het hoofdbestuur heeft minister Staf ij een audiëntie zijn bezorgdheid er over te kennen gegeven, dat door het verplicht stellen van een schriftelijke wintercursus rve-officieren de animo wordt aangetast, waarmede de vereniging vrij willige invoering van die cursus heeft be pleit. Naar de voorzitter meedeelde, wettigt de reactie van minister Staf de veronder stelling, dat reeds het komende jaar wijzi ging in het gevolgde stelsel zal worden gebracht. •serve-officier heeft ter verweer materie bescherming gezocht bij het ambtenarengerecht. Dit geval zal over enige tijd te Arnhem worden behandeld. Dwang van minister Luns Twee amendementen ingetrokken Garantiewet Indonesië aangenomen (Van onze Parlementsredacteur) De heer De Graaf (KVP) heeft gister middag in de Tweede Kamer zijn amen dementen op Garantiewet Burgerlijk Overheidspersoneel Indonesië, die ten doel hadden de wachtgeldtermijn op 5 jaar te houden en niet te laten aflopen op 31 December 1961 ingetrokken, nadat minister Luns verklaard had, bereid te zijn de zaak in 1958 nog eens nader te bezien. het amendement-Van de Wete ring (C.H.) dat aan kortverbanders de volledige toelage en bonus wilde doen toekomen, verklaarde minister Luns na der, dat het onaanvaardbaar was, mede de financiële consequenties (er zou millioen mee gemoeid zijn). De heer Van de Wetering trok daarop noodge dwongen zijn amendement in. Het wetsontwerp werd tenslotte zon- *r hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de heer Stufkens (P.v.d.A.) zijn grote ontevredenheid had uitgesproken de wijze, waarop de regering zich tegen de amendementen had uitgespro- Matroos vrijgesproken van dood door schuld De 23-jarige matroos J. J. O. uit Rot terdam gisterochtend door de rechtbank aldaar vrijgesproken. Volgens de dagvaar ding zou hij op 8 Maart, eèn-vrouw met de geschoeide voet tegen het onderlichaam hebben getrapt, waarna zij op 9 April overleed. Ter rechtzitting zei de officier na het horen van de ais getuige optre dende politiearts, M. dat hij niet bewezen achtte dat mishandeling de dood van de tot gevolg heeft gehad. Hij eiste :n maand hechtenis wegens een voudige mishandeling. De rechtbank heeft thaps O. onmiddellijk in vrijheid gesteld. Alkmaar 700 jaar stad Vakbonden protesteren tegen feestcomité De Raad van Overleg van de samen werkende vakcentralen het NVV, de KAB en het CNV heeft schriftelijk ge protesteerd tegen de wijze, waarop het hoofdcomité voor de viering van Alk- 700 Jaar Stad is samengesteld. De Raad van Overleg is van mening, dat B. en W. te weinig begrip voor de arbeiders beweging hebben getoond, door hun wei gering, in het comité een behoorlijke ver tegenwoordiging van de Alkmaarse werk nemersstand op te nemen. Volgens de KVP-wethouders mr A. J. M. Leesberg en C. Venneker heeft de Raad van Overleg met de publicatie van dit schrijven een onelegant gebaar ge maakt tegenover het gemeentebestuur, dat in allereerste instantie tot lid van het hoofdcomité onder anderen benoem de de heer H. W. Kaagman, bestuurslid van het NVV. De heer Kaagman, die be schouwd werd als een vertegenwoordiger van de Raad van Overleg der werkne- mersvakcentralen. moest echter spoedig wegens al te drukke werkzaamheden be danken, waarna hij werd vervangen door mevrouw H. Koot, die door de betreffen de organisaties was voorgedragen. Bo vendien, zo verzekerden beide wethou ders, zijn de werknemersorganisaties in de verschillende subcommissies zodanig vertegenwoordigd, dat de arbeidersbewe ging geheel in het voorbereidende werk is betrokken. De ondertekenaar van het protestschrijven, het hoofdbestuurslid van de KAB' Joh. de Lange, heeft bij voor beeld zitting inde belangrijke optochten commissie. Roekeloze schipper tot 3 maanden veroordeeld Aan een 26-jarige schipper, Y. van der B., is gistermorgen door de rechtbank te Amsterdam drie maanden gevangenisstraf opgelegd, omdat hij in September van het vorig jaar door het .roekeloos over- hollen van de De Ruyterkade" schuld heeft gehad aan de dood van. een 51-jarige gehuwde vrouw. De vrouw was, toen Van der B. tegen haar bromfiets opliep, met het hoofd tegen een passerende bestelauto geslagen en kort daarop overleden. De officier had drie weken geëist. Vrij Beneluxverkeer voor dollargoederen Met ingang van Maandag kunnen de vry gemaakte dollargoederen vrijelijk in de Benelux circuleren. Voor aanvragen van in- en uitvoer binnen de Benelux worden onmiddellijk vergunningen afge geven. Uitgezonderd zijn dollargoederen, uit Bolivia en Columbia- Van vrij intra- verkeer met Luxemburg zijn uitgesloten bevroren rundvlees, pootaardappelen, rog ge behalve zaairogge, roggemeel, zemelen e-d-. worst, uit of met vlees bereide pro ducten en vleesconserven. behalve lever pastei en vleessoepen, brood, scheepsbe schuit en andere gewone bakkerswaren. De betaling dient te geschieden over de monetaire rekening der Benehixlanden. Voor transitoverkeer dient men zich te wenden tot de Ned- Bank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6