„Nederland kreeg de België de benen" lux, Plattelander heeft zich uit zijn isolement verlost Speelgoed uit Rotterdam voor de Prinsesjes Apothekers tegen bemoeizucht van ziekenfondsen 5 DINSDAG 1 JUNI 1954 OPMERKELIJK VERHAAL IN BELGISCHE KRANT Er zou in rijf jaar tijd veel veranderd zijn VERWACHT WORDT: een lagere werkloosheid en een hoger verbruik. Dit is geen verkiezingspropaganda uit ons eigen land. Het is een vast stelling in een Nederlands blad van een paar dagen geleden, en, helaas, geen verwachting voor België maar voor Nederland. Nederland: het land, waar men voor de radio, nog maar zo kort geleden, met het „farcetje" voor de dag kwam, sprekend over Benelux: „Zij (de Belgen) hebben de lux en wij (de Hollanders) hebben de benen". geen.noem maar op. Maar „was" is verleden tijd. En de schepen bevoeren weer de wereldzeeën. En de fabrieken werkten, en het land werd bebouwd. Nieuw land, aan de zee ontrukt, werd ..voorzien" van dorpen en boerderijen. In de verwoeste steden, stadjes, dorpen, werd gebouwd Enorme trucks en lange goederentreinen, grote en kleine schepen brachten de producten van de Hollandse werkzaamheid over de grenzen. En zo Hoe lang is dat geleden Een jaar of drie, vier Zeker niet veel langer. Neem er voor mijn part nog een jaar bij dan is dat v(jf jaar. Welnu, er is in Nederland in die vijf jaartjes veel, héél veel veran derd. En daar mogen wij vandaag wel eens de aandacht op vestigen. Met de nodige bitterheid schrijven wij dan allereeerst dat het tegenwoordig eerder omgekeerd is Zeker, wij leven nog altijd in een land met 'n formidabel aantal auto's, luxe-voituren. maar luxe-voituren zij-n niet noodzakelijk een teken van welvaart. Wanneer wij het goed zien. zijn zij een teken van een ■welvaart die voorbij is. Iedereen pro beert zich te handhaven, iedereen wil voortleven, zoals hij enkele jaren geleden deed. Maar iedereen., weet ook. dat er veel grote en dure auto's van de hand worden gedaan, en dat de kleine auto's goedkoper, met veel minder verbruik en minder taxe. er voor in de plaats geko men zijn. Wat een zeker teken is voor de aftakeling van de welvaart, dat is het aantalwerklozen. Werklozen Er zijn ook werklozen in Nederland, 70 80.000. Maar wij hebben er drie tot vier maal zo veel!Het zou niet goed zijn. vergelijkingen te gaan ma ken, en te zeggen: als het daar goed BANDEN Beter kan gaan, of beter, waarom kan het dan bij ons niet. Ieder mens die nadenkt en er een overtuiging op na houdt, heeft zijn eigen theorie, waarom het bij om dan zo slecht gaat. Zonder vergelijkingen te maken, zul len wij een kort overzicht geven var de stand van zaken in Holland. Toen, in Mei 1945 voor Nederland de bevrijding kwam, heerste er hongersnood en een ellende waarvan wij ons geen voorstelling kunnen maken. Holland had zioh gevoed met suikerbieten en bloem bollen. En dan kwamen de slagen: Hol land verloor zijn koloniën. Het zond troepen naar Indonesië om de orde te handhaven. In werkelijkheid om te pro beren het eilandenrijk, een niet te schat ten kostbaarheid, terug te lukte niet. De oorlog in Indonesië kostte schatten. Er was maar één mogelijkheid: de buikriem nauwer toehalen. Rantsoe nering ging voort. De staatsschuld steeg. Nagenoeg iedereen zat met een lege por- temonnaie. De bevolking nam toe. Tien duizenden wilden emigreren, het was noodzakelijk. Er was geen land voor de jonge boeren. Er waren duizenden, tien duizenden woningen te kort. De vernie lingen door de oorlog waren verschrik kelijk. Iedereen die maar konsmok kelde van allerlei dingen uit Beigië naar Nederland, Nederland was een arm land geworden. Zonder koffie. Zonder zuid vruchten. Zonder nylons Enfin: alleen maar mét het allernoodzakelijkste. „Schooiers" De Hollanders., waren (min of meer) schooiers geworden, die met een goede honderd frank éénmaal per jaar voor een paar dagen de grens over mochten en zich opdrongen bij vrienden en ken- 11 Wij hadden leedvermaak. Het ging ons 20 schitterend. Hurt niet. Zij stikten in de lasten en zorgen. Zij hadden een mi nister van Financiën, die hen uitkneep als of het citroenen waren. Het waren citroenen. Het uitgeperste sapmoest dienen, om er grocs van te maken, om de zieke (de patiënt Holland) op de been te helpen. Er werd geploeterd. Hoe het ging, zullen wij nooit precies te we ten komen. Wij leefden tè goed en te gemakkelijk-verdienend. om aandacht te hebben voor de Noorderburen. Op zeker ogenbltk ontdekten wij echter, dat het dieptepunt gepasseerd eens zo trotse maar zo deerlijk-arme Holland al lang vergaan. Wij kunnen met bitterheid (en jaloezie) denken: dat de Hollanders met hun Benelux de lux hebben gekregen. De benen zijn voor ons. Dat zij altijd eerlijk zijn in hun „com- ercie" kunnen wij niet zeggen Als i van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (bijvoorbeeld) proberen ns Amerikaanse kolen op te sol feren ..Maar zijn onze eigen ..commer- Qanten" altijd eerlijk? De Hollanders heb- hun vele fouten. Wij hebben de Zij zuchten onder de papieren van de ambtenarij. JSren geleden schreef een man die het weten kon reeds, dat er een kwart millioen amb- :en te véél waren in Nederland. En de belastingen drukken nog. Dingendie tellen Maar zij hebben al lang geen schuld meer aan de Europese Betalings-Unle- Zij hebben vorige jaren milliarden staats schuld afgelost. Zij hebben hun aantal werklozen zien dalen, dalen, dalen. En dat zijn dingen die tellen. En hier hebt ge, met een beetje cij fers een stukje nuchtere. Nederlandse werkelijkheid- De uitgeknepen citroenen zijn- ..seigneurs" geworden. Volgens het Centraal Economisch Plan 1954, wordt voor dit jaar verwacht (en het zijn gegronde verwachtingen, geba seerd op een stevige realiteit!): lagere werkloosheid, en een -hoger verbruik, grote investeringen, en .verdere stij ging van de uitvoer. Naar verwachting zal het totale aan tal geheel werklozen dit jaar gemiddeld 82.000 bedragen. In 1952: 137.000- In 1953: 102 000. De goud- en deviezenre- is zullen zo goed als zeker blijven toenemen. De industriële investeringen zullen nog 5 pet hoger zijn dan irj 1953. letto productie van vorig jaar was t groter dan in 1952. Verdere ver- Belgisch geluid De Brugsche Courant bracht het bijgaande artikel, waarin een Belg een merkwaardige visie op ons land naar voren brengt. Een visie, die ons bijna ij del zou maken hoging wordt eveneens verwacht Er zijn goede vooruitzichten voor de export van metaalproducten, alsmede van aard olieproducten.. als resultaat van de uit breiding van de olieraffinaderijen, van 8.5 millioen ton jaarcapaciteit, tot 12 millioen ton per jaar De uitvoer van aardolieproducten zal in 1954 zelfs méér dan 10 pet van de totale uitvoer uit maken- Tenslotte: ondanks de ramp van 1 Fe bruari 1953. waarbij duizenden hectaren bouwland (tijdelijk) verloren gingen- steeg de totale landbouwproductie in het afgelopen jaar met 2 pet: verdere stijging is. tenzij in geval van misoogst of andere rampen Er bovenop TflcTTlMm'j Toenemend terrorisme Franse versterking naar Tunis In Tunesië is het de laatste weken zeer onrustig als gevolg van de activiteit ener terroristische groep, die „Fallagahns" heet, maar „de Tunesische Mau Mau" wordt genoemd. De Fallagahns recruteren hun leden (thans in totaal ca. 400) uit on tevreden nationalistische groepen en ge- bandieten, die hun straf hebben uit- »n en daarvan een felle haat tegen alles wat Frans is hebben overgehouden. De terroristen gaan meestal gekleed in oudé Britse uniformen met het insigne .Tunesisch Bevrijdingsleger". Zij plegen aanslagen op vervoermidelen en personen n zijn uitstekend bewapend. Hun activiteit zal evenwel niet lang leer duren: de Franse resident-generaal, Pierre Voizard. heeft een serie maatrege len aangekondigd, waardoor de Falla gahns moeten worden uitgeroeid. ornaamste maatregelen zijn: 1. versterking der troepen. In Algiers is reeds een leger aangekomen, bestaande uit soldaten en politie. Er zullen er nog volgen. 2. Er zullen burgerwachten worden gevormd. 3. De boeren zullen wapens en handgranaten ontvangen om hun woningen tegen de Fallagahns te ver dedigen. 4. Thans zijn 48 mobiele ge vechtsgroepen samengesteld; één voor elk Frans centrum. Ondanks deze drastische maatregelen achten de Franse burgers in Tunesië de .(zekerheid nog onbevredigend. De maat- - -egelen gaan hun nog niet ver genoeg. Dus: Holland wint olie uit zijn bodem. Op enorme schaal. Dus: Holland verwacht daling van de werkloosheid. Dus: Holland ziet het goud en de deviezen „binnenstromen". Dus: vul zelf maar In, want Holland is er bovenop. Het verloor Indonesië. Het heeft nog West-Indië, Suriname, oftewel Nederlands Guyana, aan de noordkust van Zuid- Amerika. Het heeft nog verscheidene eilanden voor die kust. Het heeft Verre Oosten nog een stuk van Nieuw- Guinea. Grotendeels onontgonnen. Maar reken er op, dat het „bewerkt" wordt. Duizenden Hollanders emigreerden: Zuid- Afrika, Canada, Australië, Nieuw-Zee- land. Er zullen er nog emigreren. Eer volk van tien millioen, dat nog altijd aangroeit, moet er iets op vinden. Er moet daar zoveel „op gevonden" worden. De „ramp" van 1953 mag niet herhaald worden. Daarom is er een plan, zeegaten in Zeeland te dichten. Af te sluiten. Er is veel, dat er op wijst, dat het plan uitgevoerd zal worden. Dat zal 25 jaar duren. En 25 milliard (gulden) kosten. Of: ongeveer 375 milliard frank. En wordt verder geboord naar aardolie. Door de nacht rijden de lange treinen mei olietanks. Op de werven klinkt het ge hamer en geratel. De steden groeien Het wegennet wordtnog meer geper fectioneerd. De „rijkaards" van vroe gerzijn zwoegers geworden. Hun vliegtuigen „bevaren" de ruimten, heel de wereld. Hun vrachtvaarders zijn overal te vinden. De bemanningen beluis teren de „Bonte Dinsdagavondtreln" var Radio Hilversum. En zij zenden bood schappen, draadloos, over de goede vangst. En de radiospeaker vermeldt die ontvangsten en sluit met: „Ik wens u een goede vaart en een behouden thuis- Wrange lach En., wij zouden hierna een lang artikel kunnen laten' volgen over de Hollandse kleinzieligheid, over de partijtwist, over het snobisme, over de „wetten"die geëerbiedigd worden. Over van alles en nog wat. Over het goed, en over het slecht in Holland. En wij zouden er niet wil len wonen. En wij vinden zoveel in Holland dat ons niet bevalt. Ja, dat zal wel. Omgekeerd bestaat dat ook. Maar wij besluiten dit lange artikel, met een wrange lach van jaloezie en spijt. Maar wanneer wij eerlijk zijn, mogen wij aan dit slot niet vergeten te zeggen, dat zij er bovenop zijn. En hoe! Mishandeling van twee agenten berecht Veertien dagen gevangenlstraf ls voor de Amsterdamse politierechter gisteren geëiet tegen de Amsterdamse zakenman A. T., die eind Januari op een zeer kou de nacht In kennelijke staat van dron kenschap een agent van politie zonder veel aanleiding enige harde klappen op zijn neus toediende. De politierechter legde de zakenman een geldboete van f 1000 op, plus 14 da gen voorwaardelijk. De Utrechtse politierechter heeft gis teren de 35-jarlge broodbezorger M. A. J. tot veertien dagen gevangenisstraf ver oordeeld wegens mishandeling van een politieagent. Toen de verdachte op 8 Maart j.l. op de Neude te Utrecht door het op onvei lig staande stoplicht reed. werd hij door de 38-jarigge politieagent N. J. A. tot af stappen gedwongen. De man verzetti zich tegen deze sommatie, eensdeels om dat de agent in burger was. anderdeeli omdat hij nogal onder de invloed vai sterke drank verkeerde. Groot spionnageproces in Noorwegen In Oslo is gisteren het grootste spion nageproces in de Noorse geschiedenis be gonnen. De zittingen worden achter ge sloten deuren gehouden. Twee communisten staan terecht we gens het opbouwen van een spionnage- organisatle in Noorwegen. Hun namen: Edvin Sunde (43) en Erling Asjoem (38) Er wordt aan Naguibs macht geknabbeld De z.g. voorlopige Opperste Raad van de Egyptische Bevrijdingsbeweging is gewij zigd. Premier Nasser, die sedert de op richting secretaris-generaal was. heeft nu de voorzittersplaats van generaal Naguib overgenomen. Minimumprijs voor vroege aardappelen De minimumprijs voor vroeger aardap pelen is, volgens een mededeling aan de veilingen, als volgt vastgesteld: van 14 19 Juni f 13 per 100 kg, daarna vermin dert dit wekelijks met f 1 per 100 kg tot f 8 minimum. Dit is van toepassing voor alle soorten aardappelen, die geveild wor den. De regeling duurt tot de officiële rooidata voorbij zijn. „Actie Loesje" bracht I 200.000 op Ongeveer tweehonderdduizend gulden heeft de „Actie-Loesje" van de N.C.R.V. tot dusverre opgeleverd. Zoals bekend, ligt het in de bedoeling van de Johanna- stichting te Arnhem om vijf dubbele paviljoens te bouwen, zodat de opname capaciteit zal stijgen tot 250 300 patiën ten, waaronder zich zullen bevinden, die opge- Voor dit jaar heeft men zich de bouw van een paviljoen ten doel gesteld. De kosten hiervan bedragen onge' f 400.000. Circa veertig gehandicapte kin deren zullen, na voltooiing van het ge bouw, van de wachtlijst kunnen worden afgevoerd. Thans is ook een postzegelactie onder de „Vrienden" van Loesje gestai op deze wijze hoopt men de nieuwbouw te bespoedigen. Tijdens de „jubo 2" op Tweede Pink sterdag zal het bedrag aan de Johanna- stichting worden overhandigd. B{j haar bezoek aan Rotter dam ontving H.M. de Koningin in het Cultureel Centrum i het Zuidplein, van een jongens van het jeugdwerk een door hem zelf gemaakt ge schenk (poppetje). itelling was ingericht van de mannen- huisvlijtvereniging „Doe het zelf" en een bescheiden expositie van het werk van de jeugdclub Branding. De Koningin onderhield zich belangstel lend met het personeel, en zo vroeg zij de juffrouw van de bibliotheek: „Wat n ze nu?". Waarop de juffrouw ant woordde: „Cowboyverhalen". In de kleu- C.H. gemeentebestuurders bijeen C.H.U. dient zich aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen (Van een onzer verslaggevers) DE LAATSTE vijf-en-twintig jaar is zich op het platteland een ver andering gaan voltrekken als gevolg waarvan de plattelander is ontwaakt. Hij leeft niet meer in zo'n afzondering als voorheen. Trein en tram en ook de telefoon, die hij even makkelijk hanteert als de zakenman in de stad, hebben hem uit zijn isolement verlost en vooral door de radio voelt hij zich ingeschakeld in het wereldverkeer. De jonge plattelanders werpen zioh op allerlei studies, omdat zij door de veranderingen in het agrarisch bedrijf te maken krijgen met voor hun vaders ongekende pro blemen. Met al deze veranderingen gaat gepaard een verandering van instelling, van geestesgesteldheid, die gevaren in zich kan bergen en is hierop, dat de Christelijk Historische Unie zich heeft te bezinnen". mens zich van de plattelander heeft gevormd. De stadsmens denkt, dat de plattelander alleen maar belangstelling lit was de kern van heer W. P. Cnossen, Christelijk His torisch raadslid te Woerden en o.a. voor- van de Agrarische Commissie de C. H. U., Zaterdagmiddag in het Beursgebouw te Rotterdam hield voor de kring Zuidholland der Vereniging van Chr. Historische leden van gemeentebe- n In Nederland en waarvan de titel luidde: „Onze taak bij de zich wijzigen de omstandigheden ten plattelande". Verkeerd beeld dat de uitgeknepen citroenen het bom bardement begonnen: iedereen begon, bij ons. fe spreken over de invoer van Hoi- landse meubelen, chocolade, schoenen, kleren, machines, electrisch materiaal, kachels, gasfornuizi lein, aardewerk, fertiel.*En ga maar voorf.' Onze fabrikanten schrikten op Wij nog niet. Ook die periode is voorby.I.,™ H Thans weten wij allen, daf Holland zien bSs.Ti™"', de Tonkin-delta ver Ca 2100 man naar de delta lectrisch flmerik. luchtbrug naar Indo-China Amerika zal binnenkort een nieuwe eten, geen luxe. fabriceren, kapitaal ste ken in nieuwe ondernemingen, moder niseren van oude bedrijven, schandalige belastingen, enreizen. „Arme luizen" Toeristen kwamen er nog niet veel uit Holland. En ZÜ die kwamen als toerist •waren „arme luizen". Nog altijd. Maar er kwamen andere Hollanders, niet als toerist En ge kondt ze (en kunt ze nog) overal in de wereld vinden: zij kwamen verkopen. Ook inkopen. Precies wat zij nodig hadden. Voor geen centiem meer. Tenzij uit verplichting „om iets nood zakelijks te bemachtigen". Holland was. en is, zoals wij, aangesloten bij de Euro pese betalingsunie En had „schuld". Maar werkte koppig verder. En bleef uitvliegen over de wereld. En bleef mor ren en zuohten, maar het zwoegde ver der. Tot het de „eindstreep" bereikt had. De eindstreep, die gezet werd o n- d e r een periode van armoede. Afgelo pen. Indonesië wis verloren. Rotterdam vernield. Er was geen koffie. Er was r 2100 waar de communisten binnenkort vermoe delijk een massaal offensief zullen be- binnen. De meningen over het begin van het communistisch offensief lopen uiteen. Over het algemeen verwacht men. dat de communisten zullen wachten tot na de regenperiode, dus tot September off Oc tober. Het is echter even goed mogelijk, dat de Viethinh over enkele weken reeds aanvalt en daar zijn de Franse strate gische plannen dan ook geheel op be- De 351-ste Vlethinhdivisie zware artil lerie heerft, komend van Dien Bien Phoe, een basis op 70 km ten Noordwesten van Hanoi bereikt. De andere vier divisies zijn nog onderweg op de bergweg, welke ds lelijks door de Franse luchtmacht be stookt wordt. Zij zullen pas over een week de rand van de delta kunnen be reiken. Intussen hebben de Fransen de commu nisten laten weten, dat 575 gewonde Viet- minhsoldaten vrijgelaten zullen worden. Toch is het so Hersenen vergissen zich (59) Herhaaldelijk hebben tce de se plaati er op geueien. dat we met ome hersenen. In dit proces spelen de ogen weliswaar een belangrijke rol omdat si) als lemen fungeren en lichtstralen op het netvlies wei werkelijke tien speelt i al. hersenen altijd t tg maken, blijft i Het feit ligt er heid héél anders is. Ve behoei b\j niet aan waandenkbeelden of zii lijke fantasieën te denken, want in gezond brein worden deze louti bij herhaling getrokken. zich hie dire cijdige lijnen te tekene en vanuit één punt een bundel strale over deze lijnen heen te trekken. D uitkomst is werkelijk verbluffend, war niemand zal na deze handelingen mi het potlood nog wallen geloven dt beide lijnen inderdaad exenwijdig h pen. Ome hersenen dringen ons n. op. hetgeen tot gevolg heeft, dat w iets zien wat in werkelijkheid niet aar wazig is. Toch zien we hel zó en nit •en dergelijk gezichtsbedrog hc- talrijke figuren die opzettelijk ar zijn geknutseld om ome her- >p een dwaalspoor te hrengen. twee gelijke stukken van ieder ongeveer 120 boog graden knippen uaarbij de richting van ie schaar tijdens het knip pen op het middelpunt moet s\jn ge richt kunnen we onszelf voor de mal houden door beide ringsegmenten boven elkaar te leg- A gen. Hoewel beide segmenten precies even groot zijn, zal het bovenste deson danks altijd kleiner lijken. En niet ah leen de menselijke hersenen blijken zich in dit opzicht steeds eerde kippen zoda- lig, dat xij steeds voedsel pikten van de kleinste rnn twee figuren, welke hij hun voorlegde, zoals driehoeken, cirkels, vierkanten e.d. Legde Ay daarna de graankorrels op de zojuist genoemde ringsegmenten. dan verkozen de dieren steeds die figuur die nok ons het klein ste toeschijnt, doch die zoals we onderste segment. JTaaruit blijkt, dat het gezichtsbedrog berust het ons duidelijk voorhnedesptlers vt de hal zo vaak legt Daarover morgen i de her i een voetbalelftal i de keeper schop- het lege doel! Nadruk verboden.) Op deze causerie volgde een levendige gedachtenwisseling, waaruit lbeek, dat het onderwerp grote belangstelling bestond. De bijeenkomst stond onder lei ding van de voorzitter de heer N. Dui- ïit Pijnacker. heeft voor zijn bedrijf en dat hij zich afzijdig houdt van hetgeen zich daar buiten afspeelt. Dit beeld is echter keerd. Inderdaad, het platteland is lange tijd een gesloten gemeenschap geweest, een beslotenheid, waarin de plattelan der zich veilig voelde. En hoewel ei verschillen zijn aan te wijzen in d« geaardheid van de plattelanders, afhan kelijk van de streek, waarin zij wonen er zijn ook punten van overeenkomst, n 1. gehechtheid aan traditie en afkeer alles wat nieuw is. Ook in Zuid- Holland bestaan nog, op het platteland, diepgewortelde tradities, die van ge- slacht op geslacht zijn overgegaan. Aan veel van hetgeen door de ouders aan de jongeren wordt overgegeven, wordt vastgehouden, maar toch voltrekt zich een verandering. De jonge plattelander weet, dat hij niet meer in de voetsporen van zijn vader kan treden. Hij weet, dat hij meer ontwikkeling nodig heeft, dan van zijn vader werd geëist. Hij weet, dat hij voor de wereldmarkt pro duceert en dat hij geconfronteerd wordt met allerlei problemen, die voorheen niet waren. Hij staat niet helemaal weerloos tegen natuur- invloeden. die zijn bedrijf bedreigen. Op zijn bedrijf kan hij zorgen voor een tro pisch of sub-tropisch klimaat en daar door kan hij meer kweken. De mecha nisatie heeft haar invloed doen gelden. Overheidsbemoeiing Maar er is meer. De Overheidsbemoei ingen met het agrarisch bedrijf zijn in dringender geworden. De boer zijn allerlei maatregelen opgelegd, waardoor zijn eigen bedrijf onttroond is. Door dit overheddsingrij pen werd in wezen een einde gemaakt i tradities, gewoonten en zeden. Zelfs de beperkende bepalingen. De plattelander. die aanvankelijk tegen dit alles protesteerde, heeft er zich langzamerhand bij neergelegd, dat de overheid zich bemoeit met lonen en prijzen. Hij vindt het wel gemakkelijk, dat de verantwoordelijkheid kan worden afgeschoven op de overheid. Zo wordt er thans dikwijls op de overheid terug gegrepen. Nu moet de overheid wel - leiding geven, maar daarnaast moet de I Pharmaceutisch van vele zijden onder- ondernemer zich bewust blijven van dat ?u 1 vo°rdat hel werd vrijgegeven. En bij risico s heeft te dr.ren en v.r.nl-1 tSt," V' V L*"n d" dal woordeliiltheiH i volledig onderzoekchcma bekend wordt, woordelijkheid. jhet geneeimiddel dc ,op van de vcrkoop Traditie uil sleur f' 18 gepasseerd De wijze van Introduc Drukke dag voor de Koningin Vorstin bracht onverwacht bezoek aan winkelpromenade Lijnbaan Een SKIPOPJE voor Prinses Beatrix, een naailapje voor Irene, een paardje voor Margriet en een speelpopje voor Marijke vormden de geschenken welke Koningin Juliana gisteren in het sociaal-cultureel cen trum aan het Zuidplein te Rotterdam in ontvangst mocht nemen. De Koningin dankte met de woorden „Ik denk, dat ze het enig zullen vinden De vijfjarige Elly Korporaal en de zesjarige Marinten Samioen waren de uitverkorenen om onze vorstin bloemen aan te bieden, namelijk oranje kleurige anjers. Hierna nam de eigenlijke rondgang door terkamers waren overal kinderen aan het hetg ebouw een aanvang en achtereenvol-Ispelen. Hare Majesteit informeerde gens bezichtigde Koningin Juliana de steeds: „Heb jij dat zelf gemaakt? kleine zaal. waar een bescheiden tentoon- Op weg naar de havenvakschool werd Koningin Juliana hartelijk toegejuicht door de Rotterdammers, die de stoet zagen passeren. Aangekomen bij de school werd zij begroet door de leden van het dage lijks bestuur De eigenlijke rondgang nam toen een aanvang en het gezelschap bracht eerst een bezoek aan een lokaal, waar juist een les ..algemeen vormend onderricht" werd gegeven door de heer H. J. A. Lode man. Het gezelschap keerde een ogenblik terug naar het gymnastieklokaal, dat op eens een geheel ander aanzien had ge kregen. Alle leerlingen van de school had den zich hier verzameld om de Vorstin toe te zingen. Alvorens de zang weer klonk, werd H.M. begroet met de school- yell en daarna klonk de canon van Lud- wlg van Beethoven „signor abbate" door de ruimte. De voorzitter van het school- parlement, de zestienjarige Rudi Molen dijk. overhandigde Koningin Juliana een modelkrukhaak, een stuk gereedschap, dat door de havenarbeiders wordt gebruikt. Etalages kijken Voordat Koningin Juliana naar de Ka mer van Koophandel ging, bracht Zij ge heel buiten het programma om een be zoek aan de winkelpromenade Lijnbaan. Hoewel aan dit bezoek geen ruchtbaar heid was gegeven, waren er toch opval lend veel méér mensen op de been in de Lijnbaan, dan gewoonlijk omstreeks twee uur. Het weer werkte niet mee: het was de gehele ochtend al bewolkt geweest, en 's middags regende het zachtjes. Da Koningin betrad de Lijnbaan aan de zijde van de Karei Doormanstraat, doch geluk kig beschikt de Lijnbaan over een luifel, die langs alle winkels loopt, zodat H.M. droog de étalages kon passeren. Af en toe ging er een hoeraatje op van de vele be langstellenden, wier aantal steeds toenam. Koningin Juliana bracht vervolgens een kort bezoek aan de Kamer van Koophan- de Coolslngel. Het gezelschap be gaf zich naar de grote zittingzaal, waar het door Karei van Veen geschilderde portret van Koningin Juliana werd be zichtigd. Het volgende punt bezoek bevond zich nenstad, n.l. het nleuv an het Haagse veer. Na dit bezoek stond nog op het pro gramma, het bezichtigen van het complex hulzen Grootenboom van Os, dat hulsves ting biedt aan een aantal noodruftlge lid maten van de Ned. Hervormde Kerk. Het complex is gebouwd aan de Van Goghlaan in voormalig Hillegersberg. Tegen half vijf nam Koningin Juliana afscheid, en, toegejuicht door velen, stap- zij in de auto, welke haar naar het palels Soestdljk zou terugbrengen. Beraad in P. v. d. A. oyer mandement Blijkens een artikel ln Het Vrije Volk, het blad van de Partij van de Arbeid, is thans in de P. v. d. A. en haar Katho lieke Werkgemeenschap het beraad in volle gang over het Zondag gepubliceer de bisschoppelijk mandement. Het socia listische blad schrijft, dat het mandement nstig bestudeerd moeten worden, voor- it een verantwoord oordeel over de thans ontstane toestand mogelijk Is. Gisteren eerste druiven geveild in Pijnacker Gisteren zijn aan de veiling te Pynae- ker door de tuinder C. L. J. Kerklaan de eerste druiven aangevoerd. (Fran- kenthalers). Zif brachten f 3.10 per kilo dat zij de meeste stemmen krijgt var platteland. Maar het zou wel eens kun nen zijn, dat dit alleen maar een gevolg Is van traditie en dat noch de partij noch de naam de jongeren ook maar iets zegt. Er is ook nog de vestiging van de In dustrie, die invloed heeft op de gesteld heid van de plattelander. De jongens hebben de stad ontdekt, zijn veelal ge neigd zich over te geven aan de genietin gen van de stad. Zij breken met de tra dities. En al is dit nog niet overal er bij iedereen, de kans is er dat de ver anderde instelling van de plattelander zal doorwerken. De Chr. Hist. Unie draagt haar ver antwoordelijkheid. Zij zal naar de jonge ren dienen te luisteren en hun harte- kreten niet mogen smoren. Zij zal wijs heid moeten betrachten om langs gepas te wegen aan de grieven van de jonge ren tegemoet te komen. Ook de gemeentebesturen hebben in deze een bijzondere taak. De Chr. His torische raadsleden hebben in zich te realiseren, dat een frisse geest nodig Is. Getracht moet worden de plattelanders te blijven binden aan hun gemeenschap. Aandacht dient te worden besteed aan de vulling van de vrije tijd, aan de sport beoefening. De gemeente zal steun dienen te verlenen. Alles dient in het werk ge steld te worden om de plattelanders te helpen in h,un veranderde wereld te leven. Het stimuleren van het volgen van allerlei soorten onderwijs is broodnodig, vooral voor het volgen van nijverheids onderwijs om de plattelanders, die niet het agrarisch bedrijf een toe komst kunnen vinden voor te bereiden :n nieuwe taak, aldus de heer Cnos- in het Koninklijk •neens in de bin- i Stadstimmerhuis Meer erkenning gevraagd Inmenging wel voor het fondsgedeelte, maar niet op particulier terrein (Van een onzer verslaggevers) TJET IS VAAK pijnlijk en teleurstel- AA lend te constateren, dat in grote kringen van hen, die zich op zeer ver antwoordelijke posten in het maatschap pelijk bestel bevinden, een ontstellend gemis aan erkenning en waardering büjkt te bestaan voor het werk van de apothe ker op het terrein van de gezondheids- I zorg. Het za] du» zaak zijn ook op dit ge bied voorlichting te geven. Dit probleem roerde de heer J. van der Berg vanmorgen vluchtig aan. toen hij als voorzitter van de Koninklijke Nederland se Maatschappij ter bevordering der Pharmacie. de 99ste algemene vergade ring opende die vandaag in hotel Atlanta te Rotterdam wordt gehouden. De ontwikkeling van het moderne ge neesmiddel pjaatst de apotheker voor tal van moeilijkheden, aldus spr. Vroeger wu.-|WCTd ecn nieuw geneesmiddel eerst ge heid wer1"11'"1* ''jd experimenteel beproefd De kans bestaat, dat het denken de plattelander door dit alles zich i ln materialistische richtingwoord klinisch gaat bewegen, dat het alleen nog maar zal gaan om de financiële kant en dat de geestelijke en ideëele waarden op de achtergrond geraken. Nog is er op het platteland een sterke binding met de kerk. maar vloeit die binding niet voort uit sleur? Komt het al niet meer en meer voor. dat plattelanders, die naar de stad trekken of van een kerkse ln i-kerkse buurt komen, de kerkgang geneesmiddel is geheel veranderd Er is al een persconferentie voordat een wetenschappelijk verant- onderzoek zijn beslag heeft gekregen. De eerste publicatli r.:et te lezen in een vaktijdschrift, maar in dag- en weekbladen. Donkere wolken beginnen zich op het ziekenfondsterrein te vormen. De apothe kers verlenen* als medewerkers bepaalde diensten aan de ziekenfondsen. Zij. de gezamenlijke apothekers in Nederland, hebben de pharmaceutische verzorging van millioenen landgenoten, verzekerd ln deze fondsen, op zich genomen. Over de .voorwaarden, waaronder deze diensten De Christelijk Historische Unie zegt, verricht zullen worden, is overleg moge- I verwaarlozen? lijk en zij xijn bereid over de omvang en de inhoud van dit gedeelte van hun werkzaamheden open met de ziekenfond sen van gedachten te wisselen. Daar naast echter ls er een terrein van phar maceutische activiteit in de. zij het steeds kleiner wordende, particuliere receptuur, in laboratoriumonderzoek, opleiding enz. Even vanzelfsprekend als de apothekers inzage van het ziekenfondsgedeelte door de ziekenfondsen accepteren, menen zij inmenging van de ziekenfondsen op dit particuliere terrein te moeten afwijzen. Helaas hebben wij ln het arbitrage- rapport, dat bij het artsenconflict tot stand kwam. moeten constateren dat het particulier terrein ln de beschouwingen werd betrokken. Deze inmenging, zij het in dit geval in de economische sector, la tekenend voor de gevaren, die het vrije beroep bedreigen, aldus spr. Nog veel werk Ten aanzien van het voorlopig verslag over de wet op de geneesmiddelen-voor ziening verklaarde spr. dat de Kon. Ned. Maatschappij ter bevordering der Phar macie steeds ernstige principiële bezwa ren tegen dit wetsontwerp naar voren heeft gebracht, al is daarbij aangegeven dat het wellicht onvermijdelijk ls ln de richting van een compromis een oplos sing te zoeken. A*n de vraag hoe de pharmaceutischs voorziening in die plaatsen waar nog geen apotheek gevestigd is, verbe terd kan worden, zal het hoofdbestuur zijn volle aandacht moeten schenken. Tenslotte weidde de voorzitter nog uit over het vraagstuk der pensionnering van de apothekers-assistenten en wees hij andere terreinen aan. die voor bearbei ding braak liggen en die de apotheker persoonlijk betreffen (oudedagsvoorzie ning en verzorging van het gezin bij overlijden enz).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5