Liberalisatie-protectie PANG *Öe pezsnapautifi pan ctemst? tang. KERK en SCHOOL Minister ontstemd over rede gen.-maj. Dürst Britt Oostduits blad schreef: Stalin is een oorlogshitser liimt koud alle hout! 2 DINSDAG 1 JUNI 1954 trouwens ook die van New-York, ondanks de onbevredigende en af en toe dreigende politieke constellatie, haar vaste stemming weet te hand haven. Dit wijst er enerzijds op, dat de wereld langzamerhand aan een koude oorlog begint gewend te raken, aan de andere kant dat het algemeen conjunctuurbeleid nog altijd gunstig is. De lichte terugslag, welke in de V.S. zeker nog lang niet ten volle is overwonnen, heeft in de andere handeldrijvende landen nog geen noe menswaardige gevolgen gehad, met uitzondering dan van Canada, Mexico en de Zuidamerikaanse staten, welke laatste zich de laatste jaren in sterke mate op de V.S. hebben georiënteerd. Mexico bijv. drijft 7% van zijn buitenlandse handel met de V.S. en hier blijkt al weer uit, dat aan het steunen op een grote handelspartner ook gevaren zijn verbonden. In landen als Italië, Japan, België en Luxemburg is, evenals in Ca nada, de productie de laatste tyd ook iets gedaald, maar Engeland. Frank rijk. West-Duitsland en Nederland hebben hun positie kunnen handhaven of versterken. Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel gC3 Adventistisch congres Friese onderwijzers zijn Strekking was ongepast" W Minister Staf vindt de strekking van de woorden die generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt onlangs in Amsterdam over de beëindiging van de eerste poli tionele actie in Indonesië heeft gespro ken, voor een gepensionneerd opperoffi- I cier ongepast en in strijd met de geest die uit het Reglement betreffende de EST-DuITSLAND spant nog altijd de kroon en wordt naar het schijnt Krijgstucht spreekt. De minister heeft haast met zijn welvaart verlegen, zoals wel blijkt uit de aansporing van de minister van Economische Zaken om meer uit te geven en minder te sparen. De uitvoer van West-Duitsland overtreft thans de invoer, zodat dit land bij de E.B.U. een overschot van rond 1 milliard heeft. de generaal-majoor zijn ontstemming over het door hem gesprokenen kenbaar gemaakt. Tevens heeft de bewindsman aan de heer Dürst Britt meegedeeld, te betreuren dat een gepensionneerd opper- offioier meent in strijd met de geest var het genoemde reglement te kunnen han delen. De punten 1 en 2 van artikel 12 dat reglement acht de minister Engeland is de grootste debiteur in dit gezelschap, maar is bezig zijn schuldenpositie te regelen, waarbij het thans gesteund wordt door een be langrijke verbetering van zijn handelsbalans, die in het eerste kwartaal van 1954 e«n tekort opleverde van 121 millioen tegen 102 millioen d°?nd* dlJ.idel!lk/ Dit heeft minister Staf geantwoord op in die periode van 1953. schriftelijke vragen van het Tweede- Dit was voornamelijk een gevolg van de grote uitvoer, welke er toe geleid heeft, dat de goud- en deviezenvoorraad weer tot ca. 1 milliard is gestegen, een cijfer dat echter nog belangrijker lager is dan het record sinds de oorlog. Niettemin valt op de valutamarkt een toenemend vertrouwen in het Pond waar te nemen en een toevloed van kapitaal naar Londen, hetgeen aanleiding is geweest tot een niet onbelangrijke verlaging. Verwacht wordt, dat dit voor het Engelse bedrijfsleven een stimulans zal zijn tot nieuwe en krachtige ontplooiing van de activiteit en dat allengs de voorwaarden zullen worden verkregen voor de convertibiliteit van de valuta's in Europa, waaraan men nu reeds ettelijke maanden aan het dokteren is. Deskundige waarnemers zyn echter van oordeel, dat het moment hiervoor nog niet is gekomen. DEZER DAGEN heeft prof. Brouwers, secretaris-generaal van Econo mische Zaken, er tegen gewaarschuwd, zich van deze convertibiliteit al te grote voorstellingen te maken. Het is zo, dat op hoog niveau indruk wekkende besprekingen worden gevoerd over een verdere integratie van Europa, vrije uitwisseling van goederen en kapitaal en wat dies meer zy, maar dat de praktijk in vele landen met dat streven in strijd is. Wij wezen er reeds eerder op, dat bijv. de zg. exportcredieten een middel zijn, dat niet zelden misbruikt wordt om de export te stimuleren, en prof. Brouwers heeft er aan herinnerd, dat vóór de oorlog de gezonde herleving van de economieën werd beknot door het economisch nationa lisme. In sterke mate ziet men dit verschijnsel thans in de V.S., waar ener zijds voor een vrijere handel wordt gepleit (o.m. door de Commissie- Randall, die hierover een uitgebreid rapport uitbracht), maar anderzijds een sterker wordende actie wordt gevoerd voor de bescherming van de nationale economie. Vier Republiekeinen en een Democraat hebben wets ontwerpen bij het Congres ingediend om aan de Amerikaanse deelneming aan de G.A.T.T. (Alg. overeenkomst inzake handel en tarieven) na 30 Juni 1955 een einde te maken, teneinde de Amerikaanse industrieën tegen de buitenlandse invoeren te beschermen. HET IS DAAROM geen wonder, dat in industriële kringen hier te lande bij de bevordering van de export naar de V.S. de uiterste voorzichtig heid wordt betracht. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de met grote moeite en veel kosten verkregen export te eniger tijd onmogelijk wordt gemaakt door beschermende maatregelen in de V.S. en het is daarom verheugend, dat Nederland zijn handelsbeweging voor verreweg het grootste deel op Europa heeft georiënteerd, ook al blijft een aanzienlijke omvang van de export naar de V.S. gewenst, omdat ons land voor de grondstoffen invoer voor een goed deel van dat werelddeel afhankelijk is. Het feit, dat de Nederlandse goud- en deviezenvoorraad tot een nieuw record, nl. tot f 4470 millioen is gestegen, wijst er wel op, dat een conver tibiliteit van de valuta's voor de gulden vooralsnog geen grote gevaren meebrengt. In October 1953 is men daarom reeds overgegaan tot een ver ruiming van de invoer uit de V.S. Thans is opnieuw tot verdere liberali satie van de invoer, zowel uit het dollargebied, als uit de zg. O.E.E.S.- landen besloten, terwijl in het kader van de Benelux-overeenkomst, welke meer en meer effect begint te krijgen, voor de economische éénwording en het gemeenschappelijk voeren van de handelspolitiek nieuwe rege lingen zijn gemaakt. TEGELIJKERTIJD kan echter worden geconstateerd, dat de concur rentie op de wereldmarkt scherper wordt, zodat het Verbond van Nederlandse Werkgevers dan ook met nadruk wees op de noodzaak van een zo laag mogelijk kostenpeil als een strategische factor in de wedijver om de exporten te handhaven en te vergroten. Het feit, dat de grote internationale concerns hun bedrijven en ver takkingen over heel de wereld hebben verspreid, wil zeggen, dat zij in damscb*é Lioyd"b«jrinn«n. minder sterke mate dan de zuiver nationale ondernemingen van protec- i tionistische maatregelen in het buitenland afhankelijk zijn, waarin mede #1 ffl fff J| VI V VI de reden ligt voor de nog steeds aanhoudende vraag naar de aandelen I V Xl Jl A Jk dftl j!l JL dier concerns. I Donderdag beëdiging Milva-oiiicieren In het Prinses Julianakamp te Kijkduin zullen Donderdagmiddag te 16.30 uur vier officieren van de groep landmacht en zes oficieren van de groep Geneeskundige Dienst van de Milva worden beëdigd. Kapitein G. E. J. v. d. Waarden (hoofd aanmeldingsbureau Milva), de reserve tweede luitenants H. Stevens (voedings adviseuse aan de koksschool te Leiden), mr R. A. Busscher (secretaresse bij de Krijgsraad te Velde Zuid te "s-Hertogen- bosch), allen woonachtig te Den Haag en reserve tweede-luitenant M. H. Eijke- mans. (officier van speciale diensten in het Prinses Julianakamp te Kijkduin) af komstig uit Nieuw-Loosdrecht leggen de eed in handen van de inspecteur Milva, tevens wnd. commandant groep land macht. reserve luitenant-kolonel A. Hal- besma. Hierna zal reserve-majoor A. A. M. v. Roosmalen, commandant groep Genees kundige dienst van de Milva. overgaan tot beëdiging van de zes officieren van de geneeskundige dienst, t.w. de hoofd- Miiva's g.d. der 3e klasse C. van der Spek (apothekerassistente Centraal Mi litair H splaal te 's-Gravenhage) en M. van Ootmerssen (apothekers-assistente Centraal Militair Hospitaal te Utrecht), de hoofd-Milva's g.d. der 4e klasse Th. J. Grootkop, M. Th. J. van Dongen, M. H. Mers en S. Schuite. allen verpleegster, respectievelijk werkzaam in het Centraal Militair Hospitaal të Arnhem, het mili tair Sahatorlum te Amersfoort en de Cen traal Militaire Hospitalen te 's-Graven hage .en Utrecht. Paradecommandant bij deze plechtig heid. die voor het front van de troep ge schiedt en muzikaal zal worden opgeluis terd dQOr de Kon. Militaire Kapel, is reserve eerste-luitenant H. J. A. E. Diek- De Karei Doorman is op de thuisreis Het Nederlandse vliegkampschip Karei Doorman is gisteren om 14 uur na een bezoek van vijf dagen uit New York weer naar Rotterdam vertrokken. Het schip, dat door duizenden iri de haven is be zichtigd, was hier vorige week Woensdag aangekomen. Kamerlid Visch (K.V.P.) De minister staat op dit standpunt ondanks het feit dat de* tekst die in de pers is gepubli ceerd geen letterlijke weergave is van de woorden die generaal-majoor Dürst Britt heeft gebruikt. Nog geen televisie van openbaar toneel Legpenning voor beste regisseur, acteur en actrice De Vereniging van Schouwburgdirec ties heeft gisteren in Utrecht besloten totdat de nieuwe televisie-installaties klaar zyn. de regeling te handhaven, dat van openbare voorstellingen geen tele visie-uitzendingen zullen worden gedaan De Televisiestichting erkent de billijk heid van dit standpunt. Wanneer een theater incidenteel studio voor televisie zal worden gebezigd zal de zaalhuur met 50 procent worden verhoogd. Besloten werd tot de gemeentebesturen in plaatsen, waar leden zy'n gevestigd, een adres te richten met het verzoek de belasting op de openbare vermakelijkhe den te verlagen voor loneelvoorstellin gen en manifestaties, die hiermee gelijk te stellen zijn. Ook besloot men aLs jaarlijkse seizoen prijs legpenningen beschikbaar te stel len voor de beste prestatie als regisseur acteur en aotrice. De termijn voor de seizoenprüs zal ingaan op 1 September, in de beoordelingscommissie hebben zit ting de heren J. B Schuil te Haarlem. A. den Hertog uit Den Haag en W. Ph. Po te Amsterdam Tenslotte werd nog de aandacht gevestigd op hot belang van de voormalige Utrechtse opera. Vernieuwd station in Nijmegen geopend Het gedeeltelijk gerestaureerde en ge deeltelijk nieuwe stationsgebouw te Nij megen. dat een totale frontbreedte van 180 meter heeft gekregen, is vanmorgen officieel in gebruik gesteld. De burgemeester van Nijmegen, mr Ch Hustinx. bood aan de president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, ir F- Q. den Hollander, een ontwerp van een door de Nijmeegse beeldhouwer Charles Hammes te vervaardigen bronzen relief Het relief zal worden aangebracht tegen de marmeren achterwand van de door gang onder de dertig njeter {ïoge sta- te San Francisco Op 24 Mei werd het 47e wereldcongres der Advent-kerken, vertegenwoordigd door 1042 gedelegeerden uit 109 landen, plechtig geopend. Er waren omstreeks 10.000 bezoekers en op de weekeinden <het congres duurt tot 5 Juni) wel 25 30.000, De burgemeester van San Francisco heette de gedelegeerden hartelijk wel kom en zei verblijd te zijn, dat dit grote congres in zijn stad werd gehouden, Diezelfde dag werd door de gedele geerden rev. R. R. Flguhr als praeses van de Wereldraad der Advent-kerken voor de volgende vier jaren gekozen. Op 26 Mël vond een televisie-uitzen ding plaats van (tweemaal een half uur, aarin verschillende gedelegeerden het woord voerden en waarin de jonge film star uit Hollywood, Penny Edwards (ge huwd met mr Winters), haar bekerings geschiedenis verhaalde. Mr en mrs Win ters hebben op 1 Mei jj. hun belijde nis in de Advent-kerk te Hollywood ge daan.en mrs Winters (Penny Edwards) heeft zicJi thans uit de filmwereld terug getrokken. f Advertentie) „HAMEA Zonnefilter" voorkomt zonnebrand. Flacon 125 IKORheeft ook een taak buiten de Zondag Op een jaarlijkse contactdag van het bestuur van het I.K.O.R. (Interkerkelijk Overleg in Radio-aangelegenheden, de radiocommissie van de oecumenische Raad) verklaarde de voorzitter, mr H. Mulderije, dat het IKOR evenmin als de kerk zijn opdracht mag beperken tot de Zondag. Ook gaat het gebruik, dat de kerken moeten maken van dit „verkon- digings-medium" verder dan het repro duceren van Godsdienstoefeningen. Blijkens een toelichting van ds L. H. Ruitenberg zijn er enige bescheiden wijzingen dat de kerken zowel bij de roep als bij de televisie mogen hopen op de armslag die zij krachtens hun taak De directeur, mr W. B. Meyboom, sprak vooral over de stijl van de uitzendingen. Al het via de radio uitgedragene vraagt z.i. een speciale verpakking, ook de ker kelijke uitzendingen, al zal de verpak king natuurlijk bij „artikel" moeten pas sen. Is de kerkdienst ongeschikt on te zenden 7 Zeker niet zonder meer, als er meer mogelijkheden zijn, dan zijn er dus meer wegen die we moeten gaan. De weerstand, resulterend in een greep naar- de knop, is bij de niet-meelevende luisteraar (en hij is verreweg in den derheid) groot, waar het de kerkdienst betreft, aldus mr Meyboom. Prof. Pruijt rector-magnificus Econ. Hogeschool R'dam it rector-magnificus van de Ned. Ec. Hogeschool te R'dam voor het studiejaar '55 is benoemd prof. dr B. Pruijt en tot secretaris van de senaat prof. W. E. Boerman. Dr H. C. Huizing bijz. hoogleraar audiologie te Groningen Tot bijzonder hoogleraar in de audiolo gie (gehoorkunde) aan de rijksuniversiteit te Groningen is benoemd dr H. C. Hui zing, wetenschappelijk ambtenaar bij de keel- neus- en oorheelkundige kliniek te Groningen. e> Waterman Donderdag in Rotterdam Het stoomschip Waterman, dat Ne derlandse emigranten, naar Zuid-Afrika heeft gebradht. vervoert op de thuis reis ongeveer 525 verlofgangers en toe risten van Walvisbaai en Kaapstad naar Europa, waar het schip de havens van •Southampton en Rotterdam zal aan- De ontscheping der ruim 300 voor Rotterdam bestemde passagiers zal daar op Donderdag as. 's morgens om acht de kade van de Kor.. Rotter- T\E „FREIHEIT", blad van van „openlijk vijandig ka- voor de handhaving van di J-' de Oostduitse „Socialis- rakter" in de Partij-puttli- oorlog" in de wereld had- tische Eenheidspartij", ont- caties afkomstig van de den genoemd. Als reden hulde onlangs, dat de Dessause drukkerij „Rota- voor het ontslag werd ge- Staatsveiligheidspolitie een tion". noemd onvoldoende oplet- „krachtige anti-Communis- ter.dheid. ganisatie" J)IT WAS niet de eerste Ongeveer 20 leden had ontdekt, welke zou be- keer, dat misdrukken in staf van bet Poolse blad staan uit vroegere Sociaal- de Partijpers moeilijkheden „Tribuna Ludu" zouden ibtenaren, hadden veroorzaakt in Oost- weer gearresteerd zijn de ontdekking Democratische die sleutelposities bezetten Duitsland in de Gemeenteraad, bij de In Januari 1953 had „drukfout" in het blad Post en verschillende be- „Neues Deutschland" reeds 10 Maart j.I. drijven. Ze hadden getracht geschreven, dat de F.D.J. De laatste zin een scheuring te brengen in (Oost-Duitse Communistl- weersvoorspelling de Socialistische Eenheids- sche jeugdorganisatie) „Fas- dag (de eerste dag partij en de „macht van cistische bandieten" waren, congres van de Verenigde boeren en arbeiders te on- in plaats van de B.D.J. Arbeiderspartij) luidde: dergraven" in de Sowjet- (West-Duitse jeugdorgani- „Zwakke of matige wind zone. Sommigen hadden ge- satie). Bij die gelegenheid van Oostelijke directie" in regeld berichten gezonden zouden 50.000 exemplaren plaats van „van Oostelijke naar West-Berlijn en Han- van het blad in beslag ge- directies", nover via het Hoofdpost- nomen zijn. Hierover ontstond vrij kantoor van Dessau Twee redacteuren van de algemeen vrolijkheid De autoriteiten waren op- „Tribüne" zouden verder onverkochte exemplaren merkzaam gemaakt op deze ontslagen zijn, omdat ze in werden zo spoedig mogelijk organisatie door het telkens het nummer van 28 Maart door een verbeterde editie voorkomen van „zetfouten" 1953 Stalin een „strijder vervangen. komtharilijm zonder harder Sociale wet gevraagd voor gehandicapten Steun voor ouders van geestelijk misdeelden Wettelijk geregelde financiële steun voor de ouders van meerderjarige zgn. gehandicapte kinderen is Zaterdag in Amsterdam bepleit op de eerste jaar vergadering van de Vereniging van ouder» en Vrienden van geestelijk Mis deelden Helpt Elkander. In 1953 wae het aantal leerlingen op scholen voor gehandicapte kinderen 31.370, dat is 2.3 pet van het totaal aan tal kinderen op de normale lagere scho len. Het percentage zwaar gehandicapten, dat later niet in het arbeidsproces zal kunnen worden mgeschatceld, wordt ge schat op 1 pet Wanneer voor de totale bevolking boven de 21 jaar (6.339.000) een gelijk percentage wordt aangehou den, komt dit neer op circa 65 000 zwaar gehandicapten. Indien een uitkering zo wordt toegekend, dat men komt op een gemiddeld bedrag van bijv. f500 per Jaar en het voetspoor van de noodwet ouder domsvoorziening volgt, dan zal dit een bedrag van 30 min gulden per jaar niet overschrijden. De gedachten gaan uit near een op premieheffing berustende sociale verze kering. waarbij door een minieme ver hoging der premies de benodigde bedra gen bijeen kunnen worden gebracht, zo dat ook hier de gehele gemeenschap mee helpt om de lest van enkelen te dragen, aldus een memorandum van het vereni gingsbestuur Het aantal leden van de vereniging t» sinds de oprichting gestegen van 470 tot 300. 33. I Maar ze zijn rijk, koene zeevaarders en ge slepen kooplui. En de De Bassen worden iedere dag rijker. Het gaat alles even prachtig. Maar rustig is Catherina nooit, altijd vreemd en on verklaarbaar angstig. En dan komt plotseling het einde. De geheim zinnige ziekte, waar de chirurgijns niets van be grijpen, tast ook de sterke Alexander aan en na drie dagen ligt hij in zijn graf, begraven met grote praal en uitbundig eerbetoon, maar dood, onherroepelijk dood. De zoons zullen het werk van vader voortzet ten. Ze varen uit, doch keren niet terug. En drie jaa» na Alexander ligt ook Kartijntje in de groeve. De levenslustige Katrijntje. Dan komen de Heren van de Compagnie, om het huis te verzegelen, de boedel te verkopen en het geld te bewaren voor de erfgenamen. Finis. XXVIII. EEN ONTDEKKING Dirk Huidekoper ontvangt een brief van de no taris Wat kan dat wezen? Het gaat niet over va ders nalatenschap, want de notaris wil spreken over een belangrijke zaak, die hij niet noemt. Houdt het verband met de erfenis? Als Dirk de volgende dag naar het kantoor gaat, is ieder in spanning. De notaris spreekt zakelijk. Er is iemand, die opslagplaats, terrein en gebouwen van de firma Huidekoper kopen wil. De notaris heeft een bod. „Wat wil de reflectant er mee doen?" „Dat weet ik niet." „Ik kan hierin niet beslissen." „Dat begrijp ik, mijnheer Huidekoper. Spreek er thuis over en laat mij binnen enige dagen uw antwoord weten." Moeder is teleurgesteld De boel verkopen? En wat dan? ..We moeten er over spreken met de ooms", zegt ze. Daar heeft Dirk geen zin in. „Wij moeten er onder elkaar over praten, nu vader weg is. Truus en Annie zijn meerderjarig." Dirk denkt verder na over het geval en zegt de volgende dag zijn mening „Ik denk, dat de koper het terrein wil exploi teren als bouwgrond. Het kan ook zijn, dat hij het zelf gaat bebouwen en de huizen verkopen of verhuren. De gemeente breidt voortdurend uit. Maar wat een ander kan, kunnen wij ook. Veronderstel, dat er iets loskomt uit de bekende zaak. die nog steeds aanhangig is. Als we dan zelf het terrein bebouwen en de panden verhuren, zal dat een mooie geldbelegging zin." „Zo ver is het nog niet", zegt Truus. „Het is nu de vraag, wat op dit ogenblik het beste is. Kan het terrein voor flinke prijs verkocht worden, dan K. IQNKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis uan een erfenis ben ik er voor. Geld beleggen kan men overal. En voor de zaak is een kleine bergruimte voor lopig voldoende." Dirk is het hiermee niet eens, moeder sluit zich aan bij Dirk, Annie weet niet wat ze raden moet, Truus verliest terrein en Dirk krijgt zijn zin. Het bod wordt afgewezen. Veertien dagen later komt er weer een brief. De Amsterdamse kennis meldt, niets te heb ben gevonden, waarmee de verwantschap tussen Katrijntje en de stamvader der Huidekopers kan bewezen worden. Het spijt hem zeer. „Wat is dat nou voor een slap berichtje", zegt Dirk, geërgerd door de verslagen gezichten der anderen ..lk ga zelf naar Amsterdam. Dit laat ik zo niet zitten Moeder zucht Wat een geld heeft het al ge kost! Zondpr enig resultaat. En nu weer naar Amsterdam. Dirk praat geforceerd. „Dat geloof ik zo maar niet. Die man heeft het niet goed aangepakt. Eerst ga ik naar hem toe, om me op de hoogte te stellen en dan zie ik verder." Maar riet valt riem tegen. De Amsterdammer heett zijn taak serieus aangevat. Hij vertelt pre cies hoe het gegaan is Katrijntje Jansdochter heeft op kosten van de Armenkamer als beste- delinge gewoond in het gezin van Andreas Huy- decoper. Daarna geplaatst in het Weeshuis en haar hospes is daar ingeschreven als naaste verwant. Er is niets gebleken van diens mede zeggenschap bij haar vertrek naar Indië „De boeken van het Weeshuis zijn officieel", zegt Dirk, „wat daar in staat is voldoende be wijs. Andreas was haar naaste verwant „Het is geen bewijs. De graad van verwant schap wordt niet eens vermeld. Om erfgenaam te zijn, moet zulks vaststaan op betere gronden dan. de administratie van een Weeshuis. Offi ciéél zijn alleen de stukken van de Burgerlijke Stand en in vroeger tijd de Doop- en Trouwboe ken van de kerk", doceert rustig de Amster dammer. „Staan de kinderen van Andreas in het Doop boek?" „Dat weet ik niet. Het gaat om dat meisje, niet om die kinderen." „Ze kan later bij die kinderen zijn ingeschre ven als huisgenote en misschien als familielid", volhardt Dirk. De ander haalt de schouders op. Hij heeft er genoeg van en constateert, dat Dirk strohalmen fabriceert, om zich aan vast te klemmen. Dirk dankt hem voor de moeite en gaat heen in de overtuiging, dat dit water niet voldoende is afgevist Als hij thuis verslag doet, blijkt moeder niet :eer hoopvol. Ze heeft haar broers verteld van het mooie bod, dat afgewezen is. Die keurden iterk at, dat in een belangrijke zaak als deze iulk een overhaaste beslissing is genomen. Ze dachten aan hun honderdvijftig gulden. „Laten we nu voorlopig geen moeite doen", «egt ze moedeloos „Eerst maar eens afwachten, wat het wordt met die boer De Bas, waar Brant en Van Welden voor werken." tevreden over ontwerp In eerste twee leerjaren Fries als voertaal Moderne onderzoekingen op het gebied der paedagogie en psychologie hebben wetenschappelijk de wenselijkheid aange toond. dat in het Fries sprekende deel var Friesland de Friese taal in het eerste er tweede leerjaar als voertaal wordt gebe- :igd. Het valt daarom te waarderen, dat dë regering de. bereidheid toont door wettelijke voorzieningen de taalmoeilijk heden in dit deel van Friesland tot een oplossing te brengen. Tot deze slotsom komt een commissie, die is ingesteld door de propagandacom- lissie van de Nederlandse Onderwijzers- ;reniging in Friesland. Zoals men weet, heeft minister Cals in het desbetreffende wetsontwerp voorge steld, aan gemeente- en schoolbesturen de bevoegdheid te verlenen het Fries als leervak op hun scholen voor g.l.o., v.g.l.o. l.o in te voeren en het onderwijs in de eerste drie klassen in het Fries te laten geven. Bij eventuele aanvaarding van het wets ontwerp dienen volgens de commissie didactische maatregelen te worden geno- waardoor verwacht mag worden, dat de beheersing van de Nederlandse taal het einde van het zesde leerjaar zowel actief als passief er door verbeterd zal zijn. negental proefscholen in Fries land is een experiment gaande, waarvan het eerste deel met het Fries als voertaal de beide aanvangsklassen thans is ge ëindigd, en speciaal wat de ongeremde geestelijke ontplooiing van het kind be treft als geslaagd mag worden beschouwd. Dit experiment, dat gevorderd is tot en met het vierde leerjaar, heeft volgens de commissie nog niet aangetoond, dat de te volgen didactiek zekerheid geeft ten aan zien van een betere beheersing van de Nederlandse taal, maar er is voldoende grond voor een gematigd optimisme. De commissie spreekt tenslotte uit, dat het verlenen van een bijzondere rijkssubsidie bij het van kracht worden van de voor gestelde wet noodzakelijk is. Be roepingswerlc j Ned. Herv. Kerk o e p e n: te Hoogvliet (Z.h., toez. J. A. Talma te 's Heer Arendskerke. Geref. Kerken Tweetal: Te Haarlem (vac. A. B. C. Hofland) J. F. Colenbrander te Apel doorn en H. W. Wierda te Loosduinen. Beroepen: te Ezinge, H. Veenstra te Veenwoudsterwal, te Zwagerveen A. A. Oostenbrink te Varsseveld, te Tzum cand. H. J. Kouwenhoven te Delft, te Brouwershaven P. L. Schuddebeurs te Schoonoord (mede als geestelijk erzorger der arbeiderskampen), te Giessen-Oudkerk en Giessen-Nieuwkerk en te Nieuwerkerk aan de IJssel cand. C. L. Timmers te Heemstede. Bedankt: voor Wolvega (a.s. vac. S. E. Wesbonk)) H. Hazenberg te Sidde- buren. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Hardewijk R. Slofstra te Veenendaal. BH an kt: voor 's Gravenzande G. de Vries te Steenwijk. Geref. Gemeenten Beroepen: te Passaic (v.s.) F. J. Dieleman te Yerseke. Zeist, A. v. Stuyven- In tegenwoordigheid van de Spaanse in ons land en van verte genwoordigers van Zuid-Amerikaanse staten werd in Nijmegen een door 300 personen bezocht Hispanistisch Weekeind gehouden- Met het uitspreken van een rede De Dynamiek van het Kapitalisme heeft prof. dr D. B. J. Schouten zijn ambt hoogleraar in de algemene leer en .«.j j. de Post van verbondon staten Prof. Schmittlein volgt Jacqet op Prof. Raymond Schmittlein (50), Gaul listische afgevaardigde in de Nationale Vergadering, is benoemd tot staatssecre taris voor de verbonden staten van Indo- China. Hij volgt als zodanig Jacqet op. die aftrad na een geschil met het kabinet. Prof. Schmittlein was voor de oorlog in specteur-generaal voor het Franse on derwijs in het buitenland. Geref. meisjes houden 33ste Bondsdag in Utrecht De 33ste bondsdag van de bond var» Meisjes-verenigingen op Geref. Grond slag zal gehouden worden op 8 en 9 Juni te Utrecht. Dinsdagmiddag 2 uur begint de huishoudelijke vergadering in het N.V. Huis aan de Oudegracht, waar in afscheid wordt genomen van de af tredende bondsbestuursleden mej. T. Welters en mej. I. Broeksma en van het redactielid mej. E. G. van Egmond. De eigenlijke bondsdag op Woensdag 9 Juni wordt gehouden in de Beatrixhal. In de morgenvergadering, die te half elf begin-t spreken mevr. F. T. Diemer—- Lindeboom van Rotterdam over: Cristen zijn ln het Gezin en mej. L. Goemaat over: De moeilijkheden van het leven van de Christenen in Indonesië. Voor de middagvergadering (aanvang 2 uur) vermeldt het programma o.m.: Christen zijn in de Maatschappij, door ós S. J. Popma van Amsterdam; voor dracht door de heer Jo Nobel van Amers foort; toespraak: de V.U. van mij en u, door mej. A. A. Vonkenberg van Am sterdam en afscheid van de bondspresi dente mej. F. Jansen van Beek en in- llatie van de nieuwe presidente. Dr H. A. Meijling te Den Dolder, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en in Juni '53 benoemd tot gewoon hoogleraar ln de ontleedkunde en embryologie van huis dieren, als opvolger van prof. dr Krediet, zal Maandagmiddag 14 Juni om 4 uur zijn inaugurele rede houden. O ndervvi jsb eno e minge n Benoemd tot leraar wiskunde aan het Chr. Lyceum te Arnhem ir C. van Vliet te Soesterberg; tot hoofd der Minister de Visserschool te Maassluis J. W. Ros te Raamsdonk (dorp); tot onderwijzer(es) Groen van Prinstererschool te Amstelveen mej. R. A. A. van Vloodorp te Amstel veen; Parkschool te Groningen P. Sy- besma te Leek; Chr. B.L.O.-school te Ter- neuzen mej. C. Francke te Arnemuiden W. Hovy-Uloschool te Amsterdam W. de Vries te Surhuisterveen; school Persoons haven te R'dam-Feyenoord mej. T. Schep te Roozendaal. Benoemd tot hoofd van de Chr. Nat. Ulo school te Nijverdal H J W Polman, thans onderwijzer aan die school. Tot ©nderwij- veerd tof c proefschrift Social In« V Jaganaddham, geb. te UTRBOHIT, 31 Mei. Gepromovee Mtllr /itv I West-In dorx eb. te Weesperkarspel. p proefschrift: Some' Aspect» of t ce of the Earth's Surfece on t >here. Joost A. Buslmgen. geb Academische Examens Geslaagd AMSTERDAM. G.U.. 29 1 "Oor cand. Frans A J M Janssen. Driehuis. Vesterveld Doet. Duits D C Monte. Haar- mie K Muach, Sneek. Cand. Vries, Heemstede G.U., 31 Mei. 'Gi psychologie mej. D H Gers -. GlimmenK. H. Vos. Groningen. Bevorderd tot arts: mevr E. J. Crul—Sluijter. Roermond; H A I Demes. Dokkum; R. J. Hlauer Hengelo R B. Kuiper. Middelstum. Cand klassieke 'let teren: ds J. L. Springer, Godlinze Voorburg. M.O. B- WOENSDAG 1 JUNI 1954 Hilversum I 402 m. NCRV 7.00 Niei Jram. 7.30 Gewijde mui. 7.45 'n Woo Ie dag 8.00 Nieu' 30*Tot Uw diet leken 9.30 V. d. hulsvr. 9.35 Waterst. Jram. 10 30 Morgendienst 1100 Gram. 1 Er klopt iets niet", hoorsp. 12.00 Alt embalo 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Jram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws 13; Prot, Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mi tropole ork. 13.50 Acte II ..Lohengrin", opei 15.12 Kamerork. en soliste. 16.00 V. d jeugd 17.20 Gram. 17°" 18.10 Zigeunerr Organisatie- en Vereniging: caal kwartet. i9.00 Nieuws en Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 1 bijeenkomsten 21.50 Amus. mu 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant 2 toelichting 22.45 Avo: ws en SOS-bcr. 23.1 m II 298 m. VAR/ 7.15 Gym 7.33 Grar 8.50 V. d. hulsvr. S 10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio .20 V. d. vrouw 11.00 Gram. 12.0C 12.30 Land- en tuinb. meded. 23.00 Nie HJlvs Hawalianmuz. 13.45 Gram. 14.10 16.00 V. d. zieken 16.30 Jeugdconc lltiekapel 17.50 Regerlngsuitz overzee: „De brievenbus gaat of respondentlerubrlek olv. Reglna Zwart. 18.00 M,euws en comm. 18.20 Act. 18.30 Gram. 15 ..De Katholieken en het socialisme" us. VPRO: 19.30 „Een ton voor Triëst" VARA 20.00 Nieuws 20.05 Pol. comm. 20.15 Marktprogr. 21.00 „Zolang JU b(j mij bent". 22.45 „Tussen mens Nieuws. 23.15 So- seranto 23.20—24 00 loorsp. 22.15 Lichte r 2.55 Weerber. 13 00 rslag. 13.30 Dai Engeland BBC Hoi 'ieuws 13.10 Ooggetuige luz. 13.55 Sportuitsl. 14.00 V. d. 5.00 Gram. 15.15 „The Derby Stakes". 15.4 lanoreciUl 16.00 Vespers 16.45 Caus. 17.0 d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nieuws 18.1 aus. 18.20 Sport 18.30 Gcvar. progr. 19.3 aus. 20.00 Symph. ork. en solist. 210 leuws 21.15 Symph. ork. 22.00 Caus. 22.3 ram. 22.45 Pari. overz. 23.00—23.08 Nieuw Engeland BBC Licht progr. 1500 en 247 m !.00 Dansmuz. 12.30 Orgelsp. 12.45 Gram 13.45 V. d. kleuters 14.00 V. tcónc. 15.45 Amus. n Dagb. 16.30 Orkestcc 18.00 MU. ork. 18.45 H 19.25 Sport 19.30 Hoorsp. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nieu' -ork. 23.05 Voord: 9.45 Gevi 16.15 Mr: 7.30 Lichte .00 Nwi 22.20 Caus. 22.30 Re- ".mus. mui. 23.50—24.00 Nieui NWDR 309 m. 12.00 Lichte mui. 13.00 Nws J.10 Omr. ork. en sol. 14.15 Gevar. mui. 1700 Nieuws 17.45 Ork. i 19.15 Bas-I vue. 21.45 Nieuws 22 Nieuws 0.25—1.00 Kami Frankrijk Nat. progr. 347 m. 12.00 Gram 1300 Nieuws 13.20 Pianorecital 14.05 Nws. 18.30 Amerlk. uifcu 12.00 Gram. 20.02 Vocaal .34 Gevar. ïz. 14.00 Schoolradio 15.45 Koor- Iram. 16.05 Ork .conc. 17.00 Nws. en piano 17.30 Voordr. 17 45 Boekbespr. 18.00 Sopr. en piano icital 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 20.00 „Roman om Eva", operette .30 Gram. 20.45 „Roman om Eva" 3.15, 14.00. 15.00 en 15.30 Gram. 16.05 'Uz. 17.00 Nieuws 17.15 Gram. 17.30 piano 18.50, 19.15 en 19.28 Gram. "v- 22.00 Nieuws 22.15 Deelgenoot in zaken, 6 boordsel. 11 erg arm. 16 ten koste leggen, besteden, 21 geleerd man. Verticaal: 1 Eng. wedstrijdbeker, 2 sierlijke plantjes. 3 godin, 4 ontken ning, 5 voordeel. 7 zangstem. 8 blad groente. 9 schadelijk insect. 10 gevange nis, 11 vogel. 12 hert, 13 plat ovalen vat, 14 bloeiwijze, 15 laag. 17 duw, 18 in gebeeld meisje, 19 priem, 20 ik. Oplossing vorige puzzle (INdolent) (DEsolaat) -f (PUTtees) (ZIender— cgen) -f (T— rots— eren) (TEN— nis— sen) IN DE PUT -f ZI -f T TEN In de put zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2