Het mandement en wij SIR PERCY KERK en SCHOOL Nederlandse Lutheranen hadden goede vergadering in Enkhuizen 2 MAANDAG 31 MEI 1954 ]V"IET MEEDOEN met de doorbraak, maar eigen confessionele organisa- ties versterken en aanpassen aan de eisen van deze tijd en zo 0112e apostolische roeping vervullen: dit is wel de kern van het bisschoppelijk amendement, dat gisteren in zeer groten getale onder onze r.k. landge noten is verspreid. Dat door deze duidelijke taal de positie van die r.k., die met de door braak zijn meegegaan, opnieuw zeer is bemoeilijkt, kan een kind begrij pen. Het lidmaatschap van de P.v.d.A. wordt zonder meer onverantwoor delijk genoemd en de „dwalenden" wordt op het hart gebonden, thans toch het bisschoppelijk woord te willen verstaan. Een r.k. ochtendblad van vandaag wil al een bijzondere deur van de K.V.P. voor de mensen van de doorbraak openzetten: „Zo menen wij, dat het geheel in de lijn van het mandement ligt, wanneer de r.k. werk gemeenschap (in de P.v.d.A.) zich in de K.V.P. voegt, maar daarin draag ster blijft van de echte doorbraakgedachte door met apostolische bedoe lingen het gesprek met de social istisch-denkende mensen voort te zetten en te verstevigen". TTET IS NAAR onze stellige overtuiging ook voor de protestant ver- Al standig, van dit bisschoppelijk mandement kennis te nemen. Er liggen heel wat verschillen tussen hen en ons, maar er zijn ook tal van punten van overeenstemming. De problemen rondom de doorbraak zijn er voor beide groepen en er is ook voor de protestant de vraag, hoe hij zijn orga nisatieleven, zowel op maatschappelijk als op staatkundig gebied, zoveel als doenlijk is op de behoeften van deze tijd kan doen aansluiten. Wanneer wij in dit mandement lezen, dat er onder het r.k. volksdeel bij velen een verblijdende bezinning is, maar dat er aan de andere kant veruiterlijking en verwarring valt op te merken, dan zijn dat ook voor ons geen onbekende klanken. Er is ook bij ons een begeerte om het echte te onderscheiden van de schijn, het innerlijke van de vorm. en daarin valt veel te waarderen, maar ook bij ons is enige voorzichtigheid geboden „om geen afbreuk te doen aan vormen en instituten, welke met veel moeite en offers zijn opgebouwd en waarin de mogelijkheid en een waar borg is gelegen om verder te bouwen aan een christelijke gemeenschap". "F1 EN CENTRALE GEDACHTE van het mandement is: samenwerking A-* met anderen? graag, maar bij voorkeur in organisatorisch verband. Dé bisschoppen willen het r.k. organisatieleven voor geen enkel onderdeel loslaten. Er gaat van die organisaties een beschermende en tevens vor mende werking uit. Het doel van deze katholieke verenigingen is niet alleen geweest de zwakkeren en de zwaksten vooruit te helpen en hen te bewaren in het heilig geloof. Van het begin af aan heeft de leiders voor de geest gestaan, de leden te vormen in de christelijke leer en de katho lieke beginselen, en daarop volgt dan de stelling, dat, wil men in ons levensbeschouwelijk verdeelde land de r.k. opvattingen doen gelden, dit in het algemeen alleen organisatorisch kan geschieden. Er is, zo constateren de bisschoppen, in onze dagen een streven naar meer persoonlijkheid, en zij zien daarin veel goeds, maar dit behoort, zeggen zij, geen nadelige terugslag te hebben op het r.k. organisatieleven. En voor die organisaties hebben zij al evenzeer een duidelijke boodschap: ..Op diepgang en innerlijke groei zal men evenzeer bedacht moeten zijn als op ledental en uitwendige kracht. Dan zal er ook altijd voldoende ruimte gelaten worden tot ontplooiing van persoonlijke gaven en zal het gevaar vermeden kunnen worden van verstarring en exclusivisme". DRINGEN deze r.k. kerkelijke leiders bij hun volgelingen op een intense eenheid aan. Wij moeten onszelf zijn en één met elkaar, maar, zo laten zij er dadelijk op volgen, dan moeten we ook tegelijk openstaan voor samenwerking met allen, die werken voor het welzijn der mense lijke gemeenschap. Openheid en geslotenheid het zijn deze beide, die zij bepleitten: „Daarom is de grote richtlijn, die wij geven: één in eigen verband en van daaruit samenwerking met anderen, met behoud van eigen zelfstandig heid". Dit deel van het betoog loopt op deze twee conclusies uit: „Van de ene kant volgt hieruit immers, dat wij katholieken in het openbare leven eerder en gemakkelijker zij het als eenheid aan de zijde gaan staan van die medemensen, die ook in Christus geloven en met ons een christe lijke maatschappij willen opbouwen, waarin de verheerlijking van God en het eeuwig heil der mensen als eerste norm van al het menselijk han delen en streven aanvaard wordt. Van de andere kant zal men echter moeten begrijpen, dat de maatschappelijke consequenties, die wij uit het Evangelie moeten trekken, ons ook doen openstaan voor sociale strevin gen van andere zijde, zolang deze in de lijn liggen van hetgeen de men selijke natuur en de sociale structuur van de gemeenschap vragen. Alleen moeten wij bij deze laatste samenwerking met des te meer waakzaamheid aan onze hogere beginselen en met des te meer kracht aan onze eenheid vasthouden." Deze conclusies doen een duidelijke voorkeur opmerken voor samen werking met de protestanten op politiek en sociaal terrein. Zoals een r.k. ochtendblad vanmorgen schreef: samenwerking tussen de organisaties, eerst met de protestanten, daarna met de anderen. TN HET BOVENSTAANDE hebben wij zo enkele gedachten gelicht uit 1 het mandement, dat onze r.k. landgenoten van hun kerkelijke leiders voorgelegd gekregen hebben. Het doet een protestant altijd wat wonderlijk aan, te lezen dat een kerk, juist als kerk, zich zo duidelijk en onomwonden uitspreekt over actuele politieke en sociale kwesties. Wat het mandement bijvoorbeeld aahryft ten gunste van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is al evenmin als de rest voor tweeërlei uitleg vatbaar. De protestant is dit niet gewend en hy zal het in deze vorm ook niet wensen. Maar het zal ook hem niet ontgaan, dat in dit stuk onze r.k. land genoten dan toch maar een duidelijk halt wordt toegeroepen op de weg van de doorbraak. Op dit punt tonen de bisschoppen zich duidelijk bezorgd. Een doorbraak naar de P.v.d.A. betekent een even grote afbraak van de eigen r.k. partij, 20 schrijven zij ergens in dit omvangrijke stuk. En men kan er van op aan, dat er naar dit woord zal worden geluisterd. Wij als protestanten hebben alle reden, ons af te vragen, hoe wij op deze steeds hechtere eenwording onder het r.k. volksdeel zullen rea geren. Tegenover die r.k. eenheid maakt onze eigen verdeeldheid ons alleen maar zwak. En in deze ontwikkeling ligt ook het een en ander, dat wie nog altijd voorstander zijn van de doorbraak, wel zeer ernstig ter harte mogen nemen. nieuwe melange Pure Virginia Cigarettes Prof. Cleveringa voorzitter Stichting Oranjehotel In een Zaterdag te Den Haag gehouden bijeenkomst van het bestuur en het cu ratorium van de Stichting Oranjehotel (de cellenbarakken) is prof. mr R- P. Cleveringa, hoogleraar te Leiden, geïnstal leerd als voorzitter. Hij neemt als zodanig de plaats in, welke is opengevallen door het overlijden van drs G. Bos. De vlce- voorzitter, de heer H. C. Pieck, verrichtte de installatie. Namens het curatorium sprak de heer A. van Schendel. Tenslotte heeft de nieuwe voorzitter, prof. Cleve ringa. het woord gevoerd. De jaarlijkse reünie van oud-gevange nen en nabestaanden van oud-gevangenen, die de dood hebben gevonden, zal op 25 September worden gehouden. De Nederlandse Lutherse Bond: Maar ten Lutlher. heeft Zaterdag zijn jaarver gadering gehouden in Enkhuizen o.l.v de heer M. Roepert. Het aantal aange sloten verenigingen bedraagt 20. Nu op de Grebbeberg een R.K. kerk zal den gebouwd, die zeker een bedevaarts plaats zal worden, werd aangedrongen daar een kapel te doen bouwen vooi Lutheranen, Hervormden en Gerefor meerden. Verrassend initiatiel van C.N.V. Fusie van Houtbewerkersbond met bouwbond voorgesteld Kleine organisatie niet meer opgewassen tegen taak in deze tijd? (Van onze sociale redacteur) TTOLKOMEN onverwacht kwam dezer dagen op de jaarvergadering va Chr. Houtbewerkersbond een ingrijpend voorstel aan de orde. Öp de agenda had een aantal voorstellen gestaan, waardoor de bond in verband met de ontwikke ling van de P.B.O. zou worden omgezet in een bedrijfstaksgewljze organisatie voor de houtindustrie en het meublle- ringsbedrijf. Deze voorstellen werden ROKEN DE OORZAAK Aan longkanker sterven 6 maal meer mannen dan vrouwen Vereniging K.W.-fonds ontving vorig jaar meer dan f 1,3 millioen DE STERFTE onder de mannen aan longkanker is ongeveer zes keer zo groot als onder vrouwen. Gezegd wordt nu: „daar zal het roken wel een rol bij spelen". Met een dergelijke conclusie moeten we echter voor zichtig zijn. Wél is er alle reden, het verband zeer ernstig te bestuderen. Dit zei prof. dr J. H. Tuntler uit Groningen tijdens de algemene leden vergadering van de Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding, die Zaterdag te Arnhem is gehouden. land jaarlijks gemid deld ongeveer 14.000 personen aan kan ker, of 1-6 van het aantal sterfgevallen, ofwel 125 mannen en 135 vrouwen 100.000 mensen. Meer vrouwen dus dan mannen. Zondert men de kankers aan spe cifiek vrouwelijke organen uit, dan ko men vormen als huidkanker, keelkanker, blaaskanker enz. veel meer bij de man Geografisch zijn er ook veel verschil len aan te wijzen. Duldt dat op verschil len in voeding en levenswijze? Opmerke lijk is vooral ook, dat bepaalde vormer van kanker meer voorkomen bij wel- gestelden en andere vormen bij armeren In dit verban&vi£es ,pi;of. T.UQtler ook op de studie van stoffen, die ln staat zijn kankers te verwekken. Dat zijn er tot op heden ongeveer honderd. De voorzitter, mr J. Th. Bonnerman, deelde mee dat het aantal leden van de vereniging in 1953 is gestegen van 46.030 tot 47.587. Er waren eind vorig jaar 427 afdelingsbesturen en 546 contactper sonen. Er zijn ruim 90 000 deelnemers aan de zgn. personeelsactle en het laat zich aanzien dat dit aantal in de loop van 1954 nog aanzienlijk groter zal worden. Het totaal aan ontvangsten heeft vorig jaar bedragen f 1.318.886.13. Alle provin- (Advertentie) Is Uw maag ziek Geen beter middel ^an^-^Cjoosl BICATtPANÉSI (Advertentie) mw tm Krabhen «o peuteren maakt Huid TTS.R UltSlaQ d'mgtdleplndoporiendoor. aulTMt. ontsmet en geneest de huid. CtNHSMIOOCL TEGEN B HLHO AAN DOENINGEN MW' MW. MW' Anti-tabak folder verschenen voor de jeugd De Ned. Anti-tabak Stichting heeft een folder doen verschijnen ter vereprei- ding onder de schoolgaande jeugd, waar in met klem wordt aangedrongen om niet te roken De Stichtiiyg hoopt, dat d« ver spreiding van deze folder, waaraan de heer R S ten Cate, arts te Wassenaar, heeft medegewerkt, zal worden overge nomen door het ministerie van O., K. en Bedkruikje liep leeg: baby overleden Bij een gezin in de Mandarijnenstraat in Amsterdam-Neord heeft een twee dagen oude baby ernstige brandwonden opge lopen toen een wermweterkruik ln het wiegje van het kindje leegliep. Een dag later is het kindje in het Wilhelmina Gasthuis overleden. De Generale Synode der N H. Kerk tal van 28 Juni tot 3 Juli op Woudscho- ten te Zeist bijeenkomen Woensdag 16 Juni zal in Utreeht de lartddag van Remonstrantse Vrouwen worden gehouden. Prot.-Chr. raadsfractie in Utrecht valt uiteen In Utrecht bestond sinds 1918 een sa menwerking tussen de A.R. en de C.H. raadsleden in een gemeenschappelijke raadsfractie. Naar wij vernemen is deze samenwerking eind vorige week verbro ken. De verbreking houdt geen verband met principiële verschillen, maar is uit sluitend een gevolg van persoonlijke Chr. Bond tegen R.D.V. van Spoorwegen (Van onze sociale redacteur) In de Zaterdag gehouden buitengewone vergadering van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel is. na zeer uitvoerige besprekingen, waarbij het bondsbestuur de bezwaren van de afgevaardigden zo veel mogelijk trachtte te weerleggen, het nieuwe voorgestelde Reglement Dlenst- voorwaarden voor spoorwegpersoneel, dat op 1 Juli a.s. ln werking zou treden en waarin ook een nieuwe loonregeling was vervat, verworpen. Op 24 Mei was over dit R.D.V. over eenstemming bereikt tussen de directie en de personeelsleden der Ned. Spoor wegen. Heden vergadert de socialistische organisatie en morgen de R.K. Met 1 Sept zal aan de Chr land- bouwhuishoudschool te Bolsward een •ehool voor de opleiding van leraressen in de huishoudelijke vakken Herdenking op Amerikaans kerkhof Margiaten Ter herdenking van Amerika's Memo rial day is vanmiddag op de Amerikaan- militaire begraafplaats te Margraten (Limburg) waar ruim 8.000 Amerikanen de tweede wereldoorlog hun laatste rustplaats vonden, een herdenkingsplech tigheid gehouden. Toespraken werden gehouden door de Amerikaanse ambassa deur in Den Haag, de heer H. Freeman Matthews, en de commissaris der Konin gin in Limburg, dr F. J. M. A. H. Houber. Memorial Day werd ln de Verenigde Staten voor het eerst 85 jaar geleden ge houden. Het is een nationale herdenkings dag, waarop eer bewezen kan worden aan de doden van alle oorlogen, waaraan de Verenigde Staten hebben deelgenomen. cies behalve Gelderland, subsidiëren het werk der vereniging, evenals 910 gemeen ten in het land. Van deze zijde kwam er aldus een totaal bedrag binnen van f 92.375,09. De landelijke collecte Is wel boven verwachting geslaagd. Met Inbegrip van o.m. .de zgn. 1 pct-actie bedroeg de opbrengst nl. f 591.723,56. Amsterdam' spande de kroon met een bedrag van rond f 75.000. De spaarbusjes hebben in nog geen jaar tijd f 20.000 opgeleverd. Nieuw object voor volkskunde Nieuwe volksgewoonten ook tot folklore (Van een onzer verslaggevers) De Zuidihollandse medewerker? van de Centrale Commissie voor Onderzoek van het Nederl Volkseigen van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen hielden Zaterdagmiddag in Puldhri Studio in Den Haag een bijeenkomst. Na de ope ning door de directeur, dr P. J. Meer- tens, was het woord aan mevr. dr Jo Daan, die vertelde over het eigene, dat Zuid-Holland nog in zijn taal kent. Zon der dat imen het rich bewust is, door spekt men de cultuurtaal met streekuit- druikikingen. De heer O. VelUnan merkte op, dat veel traditionele gebruiken op het plat teland verdwenen zijn. Hij weet dit aan de diepere inwerking van de stadsge- woonten als gevolg van de toegenomen communicatiemogelijkheden. Todh mag de volkskunde zioh niet alleen met de oude gebruiken bezig houden. Wij komen thans immers allerlei nieuwe gewoonten tegen, zoals bloemenf eesten, hohtweken, telkenmale terugkerende bijzondere markten, corso's en andere volkan an i- festaties. die langzamerhand een vaste plaats aan 't veroveren zijn. Het is de vraag, in hoevere deze nieuwe perio dieke gebeurtenissen tot de folkore ge rekend mogen worden. In elk geval mag de volkskunde hieraan niet maar zonder meer voorbijgaan. Het naamkundig bureau eveneens een onderdeel van bovengenoemde com missie verzamelt namenimateriaal en tradht daarvan de herkomst te vinden. De heer D P. Blok sprak erover. Hij vertelde, dat dit onderzoek nut afwerpt voor de geschiedkunde en de archeo logie. Tenslotte hield dr Tj. W R. de Haan een lezing over volksliederen en het verzamelen ervan, toegelicht met gramo- foonplaten. echter allemaal teruggenomen. In plaats daarvan kwam het bestuur met de vraag, of de bond niet beter doet, een samen smelting aan te gaan met de Ned. Chr Bouwbedrijf6bond. Deze samensmelting is door het C.N.V. voorgesteld. Bij een bespreking hierover op 13 Mei bleek het C.N.V.-bestuur van mening te zijn dat de fusie in het belang van de hele christelijke vakbeweging ls. Voorwaarde zou echter zijn, dat de hout bewerkers ook in de nieuwe bond zelf standig kunnen beslissen over hun eigen beroepsaangelegenheden- Het voornemen is, dat zo spoedig mogelijk afgevaardig den der hoofdbesturen van „hout" en „bouw" onder leiding van het veröonds- bestuur van het C.N.V. samenkomen om dit vraagstuk nader te bezien. In zijn openingswoord op de jaarverga dering van de Chr. Houtbewerkersbond noemde de voorz. de heer P. A. Westdijk als argument voor de samensmelting dat in deze ingewikkelde tijd een bond met 4.000 leden, tenzij die een overzichtelijk werkterrein heeft, geen voldoende basis biedt voor de arbeid. Van de leiding wordt veel meer dan vroeger centraal werk ge vraagd en daardoor blijft er te w inig tijd over vcor net contact met de afde- Ook de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, gaf nog een uitvoerige toelichting op dc fusiekwestie. Het ledental van de Chr. Houtbewer kersbond is gedaald van 4212 op 1 Aug. 1951 tot 3753 op 1 October 1953. Sinds dien is het weer met 112 gestegen. De daling wordt o.a. veroorzaakt door de vermindering van het aantal houtbewer kers als gevolg van invoering van ander verpakkingsmateriaal dan hout. De vergadering aanvaardde de jaarver slagen en keurde het beleid van het be stuur goed. Dr Van Veen thans directeur van Kerk en Wereld Dr J. M. van Veen. tdt 'voor kort stu dentenpredikant te Amsterdam, is gister avond in de Herv. kerk te Driebergen bevestigd tot predikant in algemene .dienst bij de Ned. Herv. Kerk. In deze hoedanigheid zal dr.Van Veenrnet het directeurschap van Kerk eh Wereld als opvolger vaftprof, dr W Banning wor den belast. Als bevestiger trad op de praeses van de generale synode van de Ned. Herv. Kenk. ds H. J. F. Wesseldijk. Met een preek over 1 Petrus 4 7 tot 11 aanivaardde dr Van Veen zijn nieuwe taak. Drie-landen-bijeenkomst in Koepelkerk te A'dam Op initiatief van de Nederlandse Zen dingsraad heeft de interkerkelijke zen- dingsoon'tactcomimissie te Amsterdam een zendingssamenkomst belegd op Woens dag 2 Juni in de Koepelkerk te Amster dam. die verbonden zal zijn met de Wichernhaüser-Kirohe in Barmen CDtsl.) en de Martins Kirahe te Bazel (Zwits.). Deze drie-landen-bijeenkomst, die tot titel draagt: Gaat dan heen en verkon digt het Evangelie, wordt door de N.C. R.V. uitgezonden om 20 20 uur. Prof. dr J. H. Bavinok uit Baarn, de heer A. Th. Darnoud. creeools student van de Surinaamse Theologische School in Zeist, en dr E. Emmen, secr -gen. van de generale synode der Ned. Herv. Kerk zullen korte toespraken houden, evenals enkele internationale zendingsfiguren uit de kerken in Barmen en Bazel. De Koepelkerk zal voor deze gelegen heid met een telefoonlijn worden verbon den met de Geref. KeizergraChtkerk te Amsterdam, waar deze dienst ook kan worden gevolgd. De heer S. Blankert. rector van het gymnasium te Sneek, is benoemd tot con rector en tevens leraar in de Oude Ta len aan het Stedelijk Gymnasium te Schiedam. Besloten werd de volgende jaarverga dering in Bussum te houden. Daarna sprak de heer Ruppert over: De nieuwe Kerkorde en onze Bond. Spr. betreurde, dat nog steeds niet duidelijk is. welke beslissingen wel en welke niet door de synode zijn genomen, terwijl de bespre kingen geheel buiten de gemeenten om zijn gevoerd. Is de kerk wel rijp voor een nieuwe kerkorde? vroeg spr. Vervolgens sprak ds W. J. Manger udt Bussum over: Kentering der Tijden. Voor 1914 wist men beter, wat men wilde, dan nu; veel zekerheden zijn weggespoeld. Het IJzeren Gordijn moet worden opge heven, zonder tot rampen aanleiding te geven. Evenzo moet een oplossing wor den gevonden voor „stuiptrekkend Azië", het bevolkingsdeel, dat voorheen deel nam aan de opbouw aldaar, was gering, de grote massa had geen levensruimte om actief te werken aan cultuurvor ming. Spr. stond stil bij de sterke ontkerste ning, maar was er van overtuigd, dat de herderloze kudde de weg naar de stal deur zal hervinden, zoals aan het einde van het Oude Testament valt te lezen. De jeugd leeft bij filim en voetbaluitsla gen, de ouderen bij kindertoeslag en ouderdomspensioen. Zo zijn we met de rug tegen de muur gedrongen, om de laatste resten van de godsdienst te ver dedigen. Wordt deze strijd verloren, dan ontslaat een willoze massa, onderge bracht ln een totalitaire staat, geregeerd door een sdhijn-democratie en sint bu- reaucratius. Europa heeft 3 erfenissen, samengevat in een driehoek: scholastiek, reformatie, humanisme met daarnaast een driehoek van conservatieven, gema tigden en revolutionnairen Deze twee driehoeken zijn eahter niet congruent. Vandaar ook het probleem van de door braak. De vergadering werd door ds Van der Hagen gesloten. Stichting Steun Kerkbouw (Gerei.) opgericht Dezer dagen is onder voorzitterschap van prof. dr K. Dijk de Stichting Steun Kerkbouw opgericht ten behoeve van de Geref. Kerken in Nederland. In verschillende centra van het land is vanwege massale stadsuitbreiding en woningbouw, waardoor tal van nieuwe kerkgebouwen dringend moeten worden gebouwd, de financiering van een der gelijke kerkbouw in versneld tempo een dusdanig probleem geworden voor ver schillende plaatselijke kerken, dat van een noodtoestand gesproken moet worden. Zonder centraal geregelde landelijke hulp is het voor die kerken onmogelijk aan de haar gestelde verplichtingen te voldoen. De Stichting stelt zich ten doel het ver lenen van steun aan die Geref. kerken, die niet in staat zijn om zelf te voorzien in de behoefte aan nieuwe kerkgebou wen, pastorieën, vergader- en vereni gingslokaliteiten, kosterswoningen enz. Als secretaris van de Stichting Steun Kerkbouw treedt op: de heer R. Krol, Haanplein 2, Den Haag. Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Paesens T. Ste- houwer vic. te Krimpen a. d. IJssel (ver beterd bericht). Geref. Kerken Beroepen te Schiplulden (bij accl.) cand. C. Augustijn te Rotterdam; te Dom burgWestkapelle O. van Noort te Nieu- wendijk (N.B.). Bedankt voor Rotterdam-Zuid en voor Eindhoven C. H. Appelo te Nijkerk. Voor Oosterend op Texel A. C. Kersten te Opperdoes. Voor Overschie (2e pred. pi.) H. H. Grosheyde te Rotterdam-Char- lois. Geref. Kerk (art. 31 k.o.) Aangenomen naar Enschede J. Kok te Leerdam. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorgangster te Laren (N.H.), tevens van de Remonstrantse Kring te Laren-Blaricum, da mr M. A. Klomp te Utrecht. Landelijke conferentie van leden Geref. Kerken De roeping van qnze Kerken in de Samenleving van Vandaag, is het hoofd thema van de landelijke conferentie van leden der Geref. Kerken, die gehouden zal worden op 1921 Juli in „Woud- schoten" te Zeist. Sprekers over de volgende onderwer pen zijn: prof. dr J. H. Bavinck: Wat is de Roeping van de Kerk naar Buiten? Prof. mr I. A. Diepenhorst: In welke Samenleving staan wij als Kerk? Ds G. Lugtigheia: Realiseert ons kerkelijk Leven deze Roeping in de Samenleving van Vandaag? Onderwijsbenoemingen Benoemd tot lerares aan de Chr. Land- bouwhuishoudschool te Fijnaart mej. L. de Koning te Klaaswaal; tot onderwijzer J. W. Gunningschool te Utrecht G. J. ter Stege te Huizeru; Kon. Wilhel- minaschool voor V.C.O. te Enschede-Gla- nerbrug D. K. Hazebroek te Haarlo (Gld) Chr. school te Klazinaveen mej. H. Bo te Scheemda; Chr. Nat. school te Naaldwijk mej. E. Venderbosch te Elim (bij Hoogeveen). Benoemd t< school te Dokkui Chr Lyceum te Doorr lich. opv aan Chr. Ulo en te Elburg T van Toeken te J Wer. i A Mater onderwijzer aan de Prins Bernhard- te Delft J Verhoeff te Leeraum. ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT, 29 Mei. Geslaagd voor semi- rts; H C P Bloembergen, A A SollewUn Gelpke, O Planten, J van Heuven, allen Utrecht. Arts: H Th M van Noesel. Soestdijk, mej. Chr L Zuidervaart, Utreeht, mevr. L W P KeuterDe Ruiter, Utrecht, J J Rombach, Utrecht. Doet. Indisch recht: J W Masman. Utrecht, J A de Haan, Utrecht. Doet. Spaanse taal en letterkunde; mej. M Hoogveld. Utrecht. Cand sociologie: mej. A n Thije, Utrecht, mej. P F van Over- Utrecht. Cand. rechten: B J Kars- dorp, Meppel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws kath. nieuws. 13.20 Amus. muz. 13.50 im. 14.00 Gevar. progr. 14.50 Maastrichts d. ork. en soliste. 15.15 Gram. 15.30 Ben zestig? 16.0 V. d. zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd 17.45 Regerlngsuitj door L. L. A. Maurenbrechi leven", caus. 18.15 Gram. 16.ZO sporipraaije 18.30 R.V.U.: „De gevolgen van de indus trialisatie op het platteland" door prof. dr Sj. Groenman. 19.00 Nieuws 19.10 Act. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man 20.30 Kamerork en so list. 21.15 Ken een haan een ei leggen? 21.30 Kamermuz. 22.00 „Ouders en kinderen", caus. 22.15 Kamerkoor. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws 23.15 Tweede bedrijf „Un Ballo in Maschera", opera. 23.50—24.00 Gram. Hilversum II 298 tn. AVRO 7.00 Nieuws 10 Gram. 7.15 Nieuws 7.30 Gram. (Interm: ep.) VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 ïeuws 8.15 Gram. 8.45 Idem 9.00 Morgen wijding 9.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw 9 35 ram. 10 50 V. d. kleuters 11.00 R.V.U.: Me- rouw Anna Blaman: ..Over eigen werk". 11.30 V. d. zieken 12.00 Viool en piano 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 V. h. platteland 12.40 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. en gram. 13.25 Hengelrep. 13.30 Amus. muz. „Wij ontdekken Amerika", caus. 14.30 14.40 Schoolradio 15.00 gram. 15.15 V. luw 15 45 Gram. 16.30 V. d. jeugd 17.30 17.50 Rep. of gram. 18.00 Ni< t Guinea's orchidee planosp. 18.30 Mil. 32. Ze lopen naar de Vrouwenhof. Hij reikt haar de hand. „Catherina. je weet nu hoe het staat. Blijf maar rustig en opgewekt. Alles komt in orde. We hebben niets te haasten. Ik heb de tijd." XXVII. LICHT EN DONKER „Wat kijk je ernstig, loopt het verkeerd?" De portierster zit lui te soezen in een kreupe le leuningstoel De nieuwgierigheid maakt haar wakker. Katrijntje staat, olsof ze iets onverklaarbaars ervaren neefi. Dan zegt ze bedeesd; „Hij heeft me ten huwelijk gevraagd." De portierster schatert. „Gevrèagd? Gecom mandeerd, bedoel je Vragen doen ze hier niet." Ze staat op. Eensklaps ziet ze in Katrijntje de toekomstige kapiteinsvrouw. Ze grijpt haar hand en zegt: „Kind, ik wens je Gods zegen. Wat een voorrecht, wat een geluk!" Katrijntje zegt niet eens „Dank u." „Ik vind het zo vreemd", klaagt ze. „Het is met vreemd. Kom mee naar mijn ka mertje." In het rustige vertrekje zegt de vrouw: „Ik ben blij voor jou. ik zag dadelijk dat jij een goed meisje bent. Nu word je een dame. Je zult bij de Gouverneur aan buis komen. Zie daar niet tegen op, je zult een goed figuur maken. Er zijn hier dames, die nog minder zijn dan een straat slet in Amsterdam En er zijn heren, die zich iedere dag bedrinken en hun vrouwen ranselen met een zweep of een eind rotting. Maar kapi tein De Bas is een prachtig heer. Kind, wat een geluk." Katrijntje komt in huis bij een Raad van Indië. die met een Hollandse vrouw was getrouwd, voordat hij in Indië aankwam. Daar kan ze inburgeren, aanpassen en haar huwelijksuitzet gereed maken Alexander heeft voor alles gezorgd, zijn geld is ruim. Twee maanden later is de plechtige grote dag gekomen. Alles is gereed. De vrienden en zij die riet graag willen worden, zenden prachtige ge schenken Waaiers, beeldjes, porcelein, ivoor bonder. Dit u dan de tweede Chr. op- j paarlmoer kleurige ziiden doeken, baaltjes Chi- idingsschool voor deze acte in ons land. nese zijde in wit en gekleurd met fantastische figuren, kisten vuurwerk voor het feest, sierlijke flesjes met welriekende olieën, ringen, spelden en oorsierselen met allerlei edelsteen, rood en zwart fluweel, kant, koper, zilver. Het bruidspaar is gekleed in zwart fluweel, de sleep van de bruid meet ruim twee ellen. De poort van de kerk is versierd met guirlandes van groen en bloemen. Achter bruid en bruidegom volgt een stoet van vrienden en vrouwen, fees telijk aangedaan in zijde en fluweel. Het kerkje is voi nieuwsgierige mensen. De bruiloft wordt gevierd in de galerijen van het huis van de gastvrije Raad van Indië. Scho- K. JONKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis van een erfenis tels met gerechten en kommen vol gekruide saus, schalen lekkers in zoet en zuur worden in grote verscheidenheid rondgediend. De kroezen worden voortdurend volgeschonken met Franse en Spaanse wijnen. Toespraken worden gehouden, sommige saai en onbeduidend, andere geestig er. sprankelend als de wijn, en 's avonds wordt er gezongen bij vedel en fluit De kisten vuurwerk worden geopend, vuurpijlen vliegen snorrend om hoog, sterretjes vonken en knetteren, Bengaals vuur tovert uitzichten te voorschijn die door de duisternis bedekt waren. Chinese lampions lich ten roerloos in de bladstille tropennacht. De jongeren dansen bij muziek van bas en vi- iol, de ouderen drinken en praten, sommigen liggen snorkend van dronkenschap op de grond Tegen de morgen gaan de feestgangers heen en luipeii de Inlandse toeschouwers nader, even ge luidloos als ze de ganse nacht geluisterd en ge keken hebben, om nu te zoeken, of er iets van hun gading achterbleef. Catherina s huwelijk is gelukkig en niet geluk kig. Ze heeft een goede man, een gemakkelijk le ven, slaven en slavinnen. Maar haar eerste kind sterft na drie maanden kwijnend bestaan. Haar tweede eveneens. Dan komt er verademing. Een zoontje wordt geboren en blijft leven. Dan nog een zoontje en twee dochtertjes. Nu is het ergste achter de rug, de kinderen groeien goed. Alexander is veel van huis. Hij werkt voor zich zelf en voor de Compagnie. Hij heeft een suiker- tuin gekocht en een fabriekje gebouwd, sui kermagnaat in opkomst. Van zijn reizen brengt hij producten mee, kunstvoorwerpen en specerij en, sterke slaven en mooie slavinnen. Hij werkt hard en laat anderen vor zich werken, hij geniet de resultaten van eigen arbeid en van die der anderen. Hij wordt rijk. Catherina is bevreesd, als ze dagen en nachten alleen thuis is met kinderen en slaven. Ze is goed voor haar inlands personeel, maar die men sen zijn sluiperig, ondoorgrondelijk en onbetrouw baar en op de bodem van hun ziel ligt de haat tegen de blanke, die hen mishandelt en verdrukt. Want de slaven worden wreed behandeld en hebben een ellendig bestaan. Ze zwijgen en buk ken, weerloos in de zwakheid van hun tenger lichaam. Maar ze voelen zich solidair en zijn lenig en vlug als slangen Bij tnepjes vluchten ze weg. De troepjes vormen zich tot benden, geheimzin nig en ondergronds Ze leven van roof en dief stal en in wreedheid overtreffen ze hun vroegere meesters. Maar ze zijn primitief en slecht ge- vapend. dus het gevaar blijft klein. In een tijd van grote sterfte, ais De Bas op zee is, worden in de voornacht al hun kinderen ziek. De jongens komen het te boven, maar eer de morgen aanlicht, zijn de meisjes dood. Dezelfde dag worden ze begraven. Caspar en Anthony groeien op tot flinke kerels. Ze werken hard en verdienen veel geld Cathe rina geniet mee in de glorie van haar man en ïaar jongens. Maar Anihony trouwt met een Por tugese Die Portugezen zijn halve heidenen. Hun godsdienst bestaat alleen van een houten Mariabeeld. parle. 19.05 Harmonlc-ork. 19.30 Pianorecital "".00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Me idelingen 21.20 Uitslag radioprijsvraag Ere- nds voor oud-verpleegsters. 21.30 Dansmuz. .00 Buitenl. overz. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Gram. Engeland BBC Home service 330 m. 12.00 Gevj 13.00 Nieuv 14.00 V. d. sc muz. 16.30 H< 15.00 Crit. 15.45 Lichte 17.00 V. d. kind. 17.55 18.00 Nieuws Recital 22.15 Caus. 22.45 Pari. overz. 23.00— 23.08 Nieuws. Engeland, BBC Home service 330.m. 12.00 Gevar. progr. 12.30 V. d. arb. 12 55 Weerber. 13.00 Nieuws 13.10 Discussie ""ij 13.55 Sport ui tsl. i V~d7"scholen 15.00 Crit. 15.45 Lichte 16.30 Hoorsp. 17.00 V. d. _kind. Nie sr. 18.C Sport 18.30 Gevai-- Caus. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nieuws 21.15 Cau„. 21.45 Recital 22.15 Caus. 22.45 Pari. overz. 23.00—23.08 Nieuws. Engeland, BBC Licht progr. 1500 en 247 m. 12.00 Dansmuz. 12.30 Schots ork. 13.30 Rhythm, muz. 13.45 V. d. kleuters 14.00 V. ork. 16.45 1 17.00 Dari 18.45 Hoe 15.00 Salor i solist 15.45 Mil. 16.00 Lichte muz. 19.00 Nieuws 19.15 Dansmuz. 20.30 Klankb. 21.45 Nieuws 22.10 Jazz-club 24.00 Nieuws 0.25— 1.00 Gevar. muz. Frankrijk Nat. progr. 347 m. 12.30 Symph. Conc. 13.00 Nieuws 13.55 Gram. 14.00 Nieuws 18.30 Amerlk. uitz. 19.00 Moderne muz. 19.58 Gram. 20.02 Kamermuz. 21.50 Klankb. 22.50 Arabische muz. 23.20 Gram. 23.45—24.00 Nws. Brussel Vlaams 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuw» 13.10 Tuinb. kron.' 13.15 Gevar. muz. 13.45 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Verz. progr. 20.15 V. d. vrouw 21.00 Gram. 22.00 Nieuws 22.15 Ka mermuz. 22.5523.00 Nieuws. Brussel Frans 484 m. 12.00 Omr. ork. 13.00 Nieuws 13.20 Gevar. muz,. 14.55 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz., 17.00 Nieuws 17.15 Verz. progr. 18.30 Koorzang 18.45 en 19.15 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Gram. 20.45 idem. 22.00 Nieuws 22.15 Omr. ork. en sol. 22.55 Euro rvice. Uitz. Ned. IPuzzle J| Schijnalgebra (A—B—C) (D—E—F) -f (G—H—I) (KLMN) -f (O—P—R) (S—T—U) iets, wat wij niet moeten doen. Wat moeten wij niet doen, als is ge geven: A Zorgeloos, traag, B razend. C boom- loot, D diep bedroefd, troosteloos, E zangnood. F wilde haver. G beenwind sels voor militairen H voorzetsel, I ver iaegde toon, K zeeg goed waarneembaar L einde. M bijwoord. N er goed uitzien, O moedig onder ogen zien, P steenach tige verhevenheid, R hulde bewijzen. 5 een bepaelde sport beoefenen, T muur holte. U Japanse munt Oplossing vorige puzzle No. 74. A. Kanarie, B karbies. C be- bijgelovig vereren velen, D pagadet. E tamboer, F citeren. 117 BAGATEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2