Jlieuiuc £ciJtsrije GTounmt Geen R.K. in Socialistische en Comm. organisaties Titus r Wist U Zaterdagelftal won Coupe Lidmaatschap (behalve van de PvdA) is strafbaar Friese Siamese tweeling wordt 12 Juni gescheiden S.A.S.: Retourtje Noordpool Tïhrs1 ui North Pole j^r,sn~ Molotof onverwachts naar Moskou vertrokken Is de Belgische atmosfeer gevaarlijk radio-actief? MAANDAG 31 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; f 2.15 per maand; 0.50 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken JtnalvatUcHUtiebltven mgn bert fn fcgljenspott" Vijf en dertigste Jaargang No 10052 Zie pagina 4 Franse soc. partij: stem vóór E.D.G. De Franse socialistische partij heeft te Parijs een buitengewoon congres gehou den, waarop is besloten, aan de 105 so cialistische afgevaardigden in de natio nale vergadering opdracht te geven, vóór het ED.G.-verdrag te stemmen. Officieel zijn nu nog alleen de Gaullisten en de Communisten tegen het verdrag, maar als het op stemmen aankomt, kor de uitslag wel eens tegenvallen. Het be sluit van het congres werd genomen met 1969 tegen 1215 stemmen, waaruit wel heel duidelijk de verdeeldheid blijkt. De bekende socialisten Jules Moch en Da- nil Meyer spraken rich in felle vertogen tegen het besluit en tegen de E.D.G. uit. Mayer werd na. zjjn rede toegejuicht door een deel der socialisten; een ander bleef eohter zitten. Indien de socialistische afgevaardigden zich aan het partijbesluit houden, is de E.DG. gered, voor zover het Frankrijk aangaat. Maar als er meer dan 30 tegen stemmers zfjn, zal het verdrag er ver moedelijk nét niet doorkomen. In Keulen is op het jaarlijkse congres van Adenauers C.D.U. een resolutie aan genomen. waarin de E.D.G. „de enige mogelijkheid1" werd genoemd en de poli tiek van Adenauer „de enige politiek die eenheid in vrede en vrijheid garan deert". Een nieuw boek op stapel? Giovanni Guareschi, journalist, auteur en scenarioschrijver, be treedt de gevangenis van Fran cesco te Parma in Nonrd-Italië, waar hij een jaar moet vertoe ven wegens belediging van pre mier De Gasperi. De correspon dent van Le Monde zag het alle maal niet zo somber in. Er zal wel een boek in de gevangenis gereedkomen, schreef hij naar zijn blad. BISSCHOPPEN VERKLAREN DE R.K. BISSCHOPPEN van Nederland handhaven hun vroegere be slissing, dat het rooms-katholieken verboden is, lid te zijn van socialistische en communistische organisaties, onder bedreiging met ker kelijke straffen. Zij hebben met nadruk verklaard, dat de rooms-katholiek zijn medewerking niet behoort te geven aan de Partij van de Arbeid, of schoon zij niet het besluit hebben willen nemen, het lidmaatschap daar van uitdrukkelijk en met het treffen van sanctie-maatregelen te ver bieden. Deze verklaring hebben de bisschoppen afgelegd in een geza menlijk mandement over „De katholiek in het openbare leven van deze tijd1", een document van 47 pagina's. tholiek sociaal program. Zij doen daarna een beroep op de rooms-katholieken om met het oog ook op de verwezenlijking van hun maatschappelijke idealen, hun eenheid op staatkundig terrein te be- De bisschoppen wijzen ..het liberalis me in zijn nieuwe vorm" af. evenals „het godloze humanisme", dat in de ge stalte van het Humanistisch Verbond ge lijke rechten tracht te verweirven bij de geestelijke verzorging van de onker- kelijken. aldus het mandement. Door het gehele schrijven kan men een zekere bezorgdheid om de rooms- katholieke eenheid beluisteren. De bis schoppen doen uitkomen, dat zij de laat ste tijd hebben gevreesd, dat deze een heid min of meer gevaar zou lopen, op politiek gebied en op den duur ook od maatschappelijk en cultureel gebied. Zij vermanen hun gelovigen, de eenheid te blijven bewaren, daar zij deze ook voor deze tijd noodzakelijk achten om de apostolische werkzaamheden van de rooms-katholieken in het openbare leven zo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. Dike scheiding tussen godsdienst en leven moet als een fundamentele dwa ling verworpen worden. Ook van het openbare leven is Christus Verlosser en Koning. De Christen heeft daarom de taak mede te werken aan de opbouw van een, Christelijke samenleving en daar door aan de bloei en de uitbreiding van het Godsrijk op aarde". „Er is een wereld, die wij moeten vluch ten, maar er is ook een wereld, die wij moeten kerstenen". Allereerst door persoonlijke heiligheid, maar ook door gezamenlijke activiteit ln rooms-katholieke organisatorische ver banden. De bisschoppen sporen daarom de rooms-katholieken aan. evenals in het verleden hechte organisaties te blijven vormen, waarin tegelijkertijd persoon lijkheden worden gevormd, die uit eigen kracht en overtuiging hun apostolaat kunnen uitoefenen. ..Waar de katholieken hun eenheid missen, daar is de Heilige Kerk haast altijd weer in de verdruk king geraakt en daar hebben zij weinig construotief kunnen meewerken aan het welzijn der mensen in. de openbare sfeer van het leven". Eén in eigen verband" Als de grote richtlijn voor het optre den van de rooms-katholieken in het openbare leven stelt het mandement „Eén in eigen verband, en van daaruit samenwerking met anderen, met behoud van eigen zelfstandigheid". De bisschoppen doen een beroep op de verschillende maatschappelijke groepe ringen om tot wederzijds begrip en broe derlijk samenwerking te komen en tot de gezamenlijke opstelling van een ka- Bijna 20 personen bij operatie W7"ANNEER ZULLEN de beide meisjes uit Molenend, het dorpje uit de Friese Wouden, dat sinds 8 November jl. plotseling wereldvermaard heid heeft gekregen, operatief worden gescheiden? Dat is een vraag, die de laatste maanden honderden malen is gesteld en waarop wij vanmorgen tijdens een conferentie, belegd door de Leeuwarder artsen, het ant woord hebben gekregen. Folkje en Tsjitske de Vries zullen op Zaterdagmiddag 12 Juni ieder hun eigen bestaan gaan leiden. De Zaterdag is gekozen omdat dit een dag is van betrekkelijke rust in een zie kenhuis. en vooral in de operatiekamer, die voor dit doel geheel in beslag geno men moet worden. Een team van twee maal twee Friese chirurgen zal nl. de operatie uitvoeren, bijgestaan door twee maal twee asisterende zusters, een nar- cotiseur met zijn assistenten en de „om loop-zusters", in totaal bijna twintig personen. De tweeling is nu zeven maanden oud. Hoewel een Siamese tweeling een zeld zaamheid is, komen er toch per jaar nog een half dozijn ter wereld. We de Friese tweeling betreft: de brug, waardoor beide lichaampjes aan elkaar zijn verbonden, heeft een lengte van BVi cm en een omtrek van 19^ cm. Zij loopt Haring in het land Rood commentaar ,.Ik heb u een droevige mededeling te doen", zei Zondagmiddag de voorzitter van de VARA, mr J. A. W. Burger, spre kende voor enkele duizenden VARA- leden. die in Amsterdam het VARA- zomerfeest vierden. En hij las het bis schoppelijk mandement voor, dat enkele uren tevoren in alle roomse kerken var ons land bekend was gemaakt„Katho lieken mogen geen lid van socialistische verenigingen, zoals het N.V.V. zijn. Ze mogen evenmin regelmatig socialistische vergaderingen bezoeken of regelmatig naar de VARA luisteren, dan wel zich abonneren op socialistische' bladen' Toen mr Burger daarna vertelde, dat de heilige sacramenten en een kerkelijke begrafenis geweigerd zullen worden aan die katholiek, die dit mandement over treedt, stegen kreten van afkeuring uit zfjn gehoor op. „Hebben wij ooit een katholieke om roep op deze wijze bestreden vervolgde mr Burger. „Wij eisen voor onszelf het recht van het vrije woord op in een socialistische omroep. De katholieken doen dat uiteraard door middel van hun K.R.O. Waarom wordt nu deze aanval op ons gericht Ik gevoel mij zeer teleur gesteld. Deze katholieke beslissing zal gevoelens van verwijdering, onbehagen en verzet tot gevolg hebben bij het niet- katholieke deel der bevolking". R.K. noodkerkje in Rhenen afgebrand Ook oud H.B.S.-gebouw in Deventer beschadigd De Rooms-Katholieke houten noodkerk e Rhenen is vanochtend vroeg tot grond toe afgebrand. De schade wordt ge schat op 60.000 gulden. Zaterdagavond tussen tien uur en h elf werd te Deventer brand ontdekt een deel van het grote gebouw waa vroeger de Rijks-HBS was gevestigd waarin thans verscheidene industrieën zijn gevestigd. Het vuur woedde lokaliteiten van de beneden-étage, w de Jocova-bedrijfskledingindustrie var fa De Jong en Co werkt. Later bleek dat de zoldering van dit deel van het gebouw was doorgebrand. Het vuur had daardoor een weg gevonden naar boven in een lokaal waar o.m. 25 naaimachines stonden. De brandweer kon uitbreiding tot de der de verdieping verhinderen. Het gebouw staat op de plaats waar in vroeger eeuwer het fraterhuis was, waar Geert Groot) en andere bekende figuren uit de weten schappelijk godsdienstige wereld hebben geleefd en gewerkt. Travtltime by SAS to pt5 mm. Wat duurt het toch lang eer 't visseizoen geopend wordt!. Dit enthousiaste lid van het le gioen der hengelaars kon 1 Juni niet afwachten en zette zich alvast aan de waterkant neer. En z'n vrouw? die gooide 's een visje uit, toen ze manlief met een hengel zag sjouwen. „Ga jevroeg ze. Toen hij kordaat „ja" knikte is ze maar mee gegaan. Tegen 1 Juni zijn ze toch niet te houden van de onderkant van het borstbeen tot aen de navel. Hoewel tweelingen bijna altijd een sprekende gelijkenis vertonen en de geestelijke overeenkomst, vooral bij Siamese tweelingen, zeer gioot is, zijn er toch ook verschillen te consta teren in de bouw van het lichaam en in de ontwikkeling. Folkje bijvoorbeeld is wat zwaarder van bouw dan haar zusje en zij is ook veel actiever en feller in haar uitingen. Bij het drinken moet zij gehandschoend worden omdat zij Ttjitske graag mag krabben. Dat de tweeling voorspoedig is opgegroeid, moge blijken uit de toename van het gewicht van 6% kg bij de geboorte tot 15 kg nu. En prachtig gewicht voor een tweeling van 7 maanden, die natuurlijk niet met de borst gevoed kon worden. Een typische omstandigheid bij deze vergroeiing is ook. dat wanneer Folkje, huilt, haar mag zich uitstort in de buik-i holte van haar zusje. Is de huilbui over,! dan trekt de maagwand zich weer terug. Uitdrukkelijk werd er op gewezen, dat' scheiding van een tweeling, hoe gunstig de omstandigheden ook mogen schijnen, nooit mag worden onderschat, want er kunnen steeds omstandigheden optreden, die niet te voorzien waren, al is dan ook met alle mogelijkheden rekening ge houden. Van het geheel zal een kleurenfilm worden gemaakt door de Nederlandse Industrie van Wetenschappelijke Films, waarvoor de kosten worden gedragen door een Fries bedrijf. Daarom en ook om de operateurs meei* licht in de diepte te geven, zal de gehele operatiekamer met allen en alles wat er in is groen gekleurd en gekleed zijn. Slechts die me dici. die bij het onderzoek waren be trokken, zullen op een afgescheiden ge deelte van de operatiekamer hét proces mogen volgen. De kinderen zullen op de gebruikelijke manier onder narcose wor den gebracht. Slechts één narcotlseur zal hierbij optreden, om de zaak geheel ln eigen hand te kunnen houden. Beide zusjes zullen tegelijkertijd genarcotiseerd worden, teneinde te voorkomen, dat de operatie langer duurt dan noodzakelyk is. Met spanning wachten ook de medici de komende operatie af. Niet omdat niet alles tot in de finesses is geregeld en be keken. maar vanwge de toestand direct na de scheiding, die niet worden. Madrid m De verdwenen oorlogswezen Hagenaar (verdachte in zaak-Beekman) vrij De op 7 Mei in verband met de zaak- Anneke Beekman gearresteerde heer B. uit Den Haag is Woensdag j.l. uit de lopige hechtenis ontslagen. De rechtbank had op vordering van de substituut-offi cier van Justitie te Amsterdam, mr J. F. Hartsuiker, de gevangenhouding gelast, maar de arrestant tekende hiertegen appèl aan bij het gerechtshof, dat hem nu ln vrijheid heeft gesteld. Voor de tweede maal heeft de recht bank de gevangenhouding van de op 22 Maart gearresteerde ex-voogdes van neke Beekman, mevr. G. M. L.-var uit Hilversum, die op 31 Mei eindigde, verlengd voor dertig dagen. Piot. Van Haihel vraagt Wat wordt er van ons Koningshuis Tijdens een dezer dagen te Den Haag gehouden vergadering van de Ned. Ver. voor Internationaal Recht heeft de voor zitter. prof. mr J. A. van Hamel, de aan wezigen opgeroepen zich op de waarde van onze nationale instellingen te bezin nen. Spreker vroeg zich af, wat bij een Europees parlement en de Europese ge meenschap de plaats van ons Koningshuis zou zijn. Bij deze vergadering waren als vertegenwoordigers van de ministers van Buitenlandse Zaken en Justitie aanwezig de heren jhr mr Van Panhuijs en mr W. G. Belinfante. De Scandinavian Airlaines System onderhoudt thans een rechtstreek se vliegdienst tussen het vliegveld Bodö aan deze zijde en Tokio en Alaska aan de andere zijde van de Noordpool. De route via de Pool maakt de reis vele uren korter. Op het vliegveld van Bodö in Noord- Noorwegen ziet men bovenstaande richtingwijzer, waaróp de duur van de reizen is aangegeven. Gisteravond is het eerste S.A.S.-vliegtuig te Stockholm geland na een vliLcht van Alaska via de Noordpool. Pzaten over wapenstilstand Militaire deskundigen van Oost en West naar Genève uitgenodigd MOLOTOF, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, is gister ochtend vroeg onverwachts uit Genève naar Moskou teruggekeerd. Aanvankelijk wekte het geheimzinnige vertrek van de minister, met een deel der Russische delegatie, verbazing. Later bleek echter, dat de Wes telijke delegaties van de reis van Molotof op de hoogte waren. De minister zou zijn Amerikaanse collega Bedell Smith hebben verteld, dat hij ver wachtte, Dinsdagochtend terug te zijn. Een reden voor zijn reis heeft hij echter niet opgegeven. Zo gist men dan reeds enkele dagen in het Westen naar het doel er van. Het meest waarschijnlijk acht men het, dat Molotof nieuwe instructies in ontvangst gaat nemen en dat hij in het bijzonder met de militaire leiders zal bespreken; op Welke wijze een wapenstilstand in Indo-China kan worden gesloten. ündia, Pakistan. Zweden, Nieuw-Zeeland Uruguay voorstellen als leden t Molotofs vertrek kwam nog geen 12 nadat Oost en West besloten hadden, de militaire deskundigen van de legers die e Lk aar in Indo-China bestrijden. Genève te ontbieden voor het opstellen van de voorwaarden voor een bestand. Verwacht wordt, dal deze deskundigen Donderdag a.s. het overleg zullen begin nen over Vietnam. Het besluit werd genomen op de ge heime zitting van Zaterdag onder leiding van Molotof. Tevoren hadden Eden. Bi- dault en Bedell Smith een onderhoud met Molotof gehad. Eden sprak ook met Tsjoe Er.-Lai, de Chinese delegatieleider. Op aandringen van Vietnam werd voorts bepaald, dait het vaststellen van verza- melzones voor de strydkraohten van bei de partijen niet een deling van Vietnam insloot. De volgende zitting over Indo-Ohina zou vandaag worden gehouden. Molotof zou worden vervangen door Gromyko. Intussen heeft Thailand (Siam) gevolg gegeven aan zijn voornemen, een beroep te doen op de Veiligheidsraad. De Raad wordt verzocht bijeen te komen en waar nemers naar Zuid-Oost-Azië te zenden in verband met de strijd in Indo-China. Thailand vreest een directe invasie van vreemde troepen. Naar verluidt, zal het Brussels geleerde waarschuwt Drietal kinderen overleed als gevolg van geheimzinnige bloedingen ALS GEVOLG van de Amerikaanse proeven met waterstofbommen in de Stille Oceaan heeft de radio-activiteit van de atmosfeer in België een punt bereikt, waarop deze gevaarlijk kan worden voor de gezondheid. Aldus heeft mevr. dr Balie Helaers verklaard tijdens een in het af gelopen weekeinde te Brussel gehouden bijeenkomst van de Belgische Ver. voor Internationaal Medisch Recht. DAT de A'damse oud-wethouder de volksgezondheid, mr J. J. v. d. Velde, Zaterdag de eerste paal heeft geheid vc de 3e tuinstad: Tuinstad-Slotervaart A'dam-W. (6000 woningen). DAT minister Suurhoff Zaterdag Nieuwe Pekela een sportveldcomplex, het Burgemeester Boekhoven-Park, opende. DAT het dorp Schoonoord ln midden- Drenthe van 11 tot en met 17 Juli het eeuwfeest zal vieren. DAT Zaterdag in Arnhem door burge meester Matser het nieuwe gemeentelijk zwembad Klarenbeek, waar 10 en 11 Juli de wedstrijd Ned.Hongarije gehouden wordt, geopend werd. DAT burgemeester Matser Zaterdag de deelnemers verwelkomde aan de 3 dagen in De Bilderberg te Arnhem durende Government Officials Course, een bijeen komst op initiatief van Prins Bernhard van leidende figuren uit West-Europa, Amerika en Canada. DAT het sanatorium Berkenoord te Nij megen Zaterdag zijn 50-j. bestaan vierde. DAT B. en W. van R'dam de raad een crediet van f70.000 verzochten v de uitbreiding van de Heliport met 2 a grenzende percelen grond. DAT de gemeente R'dam en N.V. Ma gazijn De Bijenkorf in principe over stemming bereikte over verplaatsing het ln de oorlog verwoeste bedrijfspand aan de Schiedamsevest naar een tei Coolsingel hoek Van Oldenbarnevelt- DAT Burgemeester Van Walsum in R'dam 1100 kaderleden van de A-kring B.B. R'dam, Schiedam en Vlaardingen in stalleerde. DAT de Ver. tot Stichting van Volks hogescholen op 12 Juni haar ledenverga dering houdt in de Volkshogeschool te Bergen (N.H.). DAT minister Drees Zaterdagmiddag in Hengelo (O.) een complex van 18 wonin gen voor bejaarden en een verzorgings huis van de Stichting Humanitas opende. DAT de kinderverzorging in ons land veel lof oogstte bij een 40-tal int. kinder artsen. deelnemers aan het congres voor Sociale Paediatrie te Parijs, na 'n 6-daag- trip door ons land. DAT burgemeesters van 23 gemeenten uit Oostelijk Noord-Brabant 3 Juni zullen maken naar de Veluwe- DAT de raadsleden van Middelharnis en Sommelsdijk met een muziekkorps en een zangvereniging Zaterdag een bezoek brachten aan Doetinchem om deze ge meente te bedanken voor de adoptie t.g.v. de watersnood. DAT uit een tuin aan de Bóeren- Wetering te A'dam 12 kroppen sla, die .et een zwaar vergift, paraphion, bespo- n waren, gestolen werden. DAT Tilburg en Den Bosch proberen de zetel van de Cultuur-Technische Dienst de reorganisatie van 1 Juli resp. voor de gemeente te behouden dan wel te ver- DAT de N.V. Lijempf te Leeuwarden na de Leeuwarder Courant nu ook de Friesche Mij van Landbouw dagvaardde ter schadevergoeding van t 10.000 voor een artikel getiteld: Leveranciers aan Lijempf kregen te weinig voor de Melk. DAT de Japanse ambassadeur Zaterdag middag in het Historisch Museum te R'dam de tentoonstelling: Erasmus ln den Vreemde, opende. Mevr. BalieHelaers herinnerde er a zo meldt de corr. van het A.N.P., hoe e voorraad fotografisch materiaal van firma Gevaert te Antwerpen kort na atoomexperimenten beschadigd bleek zijn. Sedertdien, zo verklaarde zij, hebben Belgische geleerden de radio-activiteit van de atmosfeer bestudeerd, waarbij zij tot bovenstaande verontrustende vaststel ling kwamen. Een te hoge graad van radio-activiteit, aldus mevr. Balie—Helaers, kan de vor ming van kankergezwellen versnellen en leucemie (een bloedziekte) en andere ern stige aandoeningen veroorzaken. Zij wees op het overlijden van een drietal kinde ren uit de omgeving van Turnhout als gevolg van bloedingen, waarvan de oor zaak niet kon worden vastgesteld. Zonder de dood van deze kinderen aan radio-acti viteit te willen toeschrijven, was de spreekster niettemin van oordeel, dat een onderzoek in deze richting gewenst is. Gronings meisje door de bliksem gedood Tijdens een kort. maar hevig onweer, dat gistermiddag boven Groningen en omgeving losbarstte, is de 13-jarige Fen- nie Schuiling uit Groningen nabij Haren door de bliksem getroffen en op slag gedood. Het meisje had juist met enkele vrien dinnetjes geschuild voor een hevige regenbui. Toen zij weer op de fiets wilde stappen, zagen voorbijgangers hoe een vurige bal naar beneden stortte en het meisje trof. gevraagde commissie van waarnemers. Uit Pairijs wordt hot aftreden gemeld van Mare Jacquet, de Franse minister voor de Verbonden Staten van Indo- Ohina. Het boterde al geruime tijd niet tussen hem en het Franse kabinet. Be richten als zou Jacquet het plan-Ely over Indo-China aan het blad l'Express heb ben verstrekt, blijken geen waarheid te bevatten. Het offensief dat de Fransen in de delta van de Rode rivier hebben ingezet, heeft succes. In de basis Phoe Ly aan de Zuidwestelijke rand van de delta maak ten de Fransen grote hoeveelheden mu nitie van de communisten buit. Het be leg werd doorbroken. Aan het offensief nemen 50.000 man deel. De communisten hebben er intussen in toegestemd. 27 leden van het Franse medische personeel van Dien Bien Phoe vrij te laten. Heli copters zouden deze gelukkige mensen vandaag ophalen. De verpleegster Gene vieve de Galand is vandaag per vliegtuig uit Saigon naar Parijs vertrokken. Zij hoopt daar morgen te arriveren. Chinese kanonneerboot in de grond geboord Patrouillevliegtuigen van nationalis tisch Ohina (Formosa) hebben wier com- munistisch-Chincse schepen gebombar deerd op achttien kim ten Noorden van het eiland Taohen, een basis van natio nalistisch China. Een vierhonderd ton metende kanon neerboot werd tot zinken gebracht, een andere van tweehonderd ton werd ern stig beschadigd. Het eiland Tachen ligt ongeveer 320 km ten Zuiden van Shanghai. De natio nalistische vliegtuigen (met zuigermo toren) keerden allen veilig naar hun basis terug. HET WEER IN EUROPA Si: li Al^lo Mailorc I regenbui ilcht bcw. zw. bew. windstil windstil ZZO 1 windstil •lndstil windstil hf f 23 0 16 O 17 0.3 20 O 23 32 22 21 15 8 Enkele opklaringen Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en plaatselijk enkele buten. Ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige wind, in de kustprovincies over wegend uit Noordelijke richtingen, elders veranderlijk. (Opgemaakt hedenmorgen te ZON EN MAAN z: zon van 4.26 tot 20.49 uur a 4.10 tot 21.46 uur. Morgen N.m'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1