Brylcreem Leidse vereniging bestaat 1955 een halve eeuw in fy Gebrandschilderde ramen voor begraafplaats Leiderdorp Oud-wethouder L. de Neef van Oegstgeest overleden NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VRIJDAG 28 MEI 1954 Bestrijding van tuberculose Propagandist zal het ledental trachten op te voeren De Leidse vereniging tot bestrijding der tuberculose vergaderde Woensdagavond. Na opening van de vergadering door de voorzitter, dokter J. de Bruyne, en het lezen van de notulen door de secreta resse, mevrouw mr Van Roijen-Gratama. deelde de voorzitter naar aanleiding van hetgeen in de notulen over de propagan da wordt besproken mede, dat het dage lijks bestuur een propagandist heeft aan gesteld, die met behulp van folders zal trachten het aantal leden der vereniging op te voeren. Uit het jaarverslag, dat vervolgens werd behandeld, stippen wij aan, dat de functie van tweede voorzitter na het over lijden van mr Bolsius werd vervuld door dokter Simons. Afscheid moest worden genomen van mejuffrouw Wesselo, die enige jaren op zeer consciëntieuze de administrateur had bijgestaan en de huisbezoekster Zr Klaren, die tot spijt van bestuur en patiënten haar taak r legde. De opbrengst van de Emmabloem- Leidse Evangelische Christengemeenschap De Evangelische Christen-gemeenschap hield Woensdagavond in haar gebouw aan de MM'delistegraah/t een bijzondere vergadering. De voorganger, de heer Th. Dikkes, gaf een uitvoerig overzicht van de stand van werkzaamheden door de gemeenschap verricht, zoals openluahtwerk en het jeugdwerk. In vijf punten ontvouwde apr. de grondstellin gen van de gemeenschap, namelijk de geloofwaardigheid van de Heilige Schrift, de verlossing door Christus' bloed, de getuigenis van de H. Geest, de weder komst van Christus en het vlieden var de toekomende toorn. Onze arbeid, al dus spr., is voor ieder een geestelijk doorgangshuis. Wij moeten bewaard worden voor organisatie-egoisme. De heer Dikkes ging de geschiedenis van de Evangelische Christengemeen schap na, die in 1905 ontstond uit Opwekking in Wales, die door Joh. de Heer werd bezocht. In Rotterdam heb ben de heren Joh. de Heer en Knegt de arbeid voortgezet. Op 16 Mei 1917 begon men te Leiden met bidstonden, die tot huissamenkomsten uitgroeiden. In Octo ber 1923 maakte de heer F. H. v. d. Horst zich van de stadsevangelisatie Jeruël los en deze riep toen de E C.G. in het leven Aan het slot van de bijeenkomst deelde de heer Dikkes imee, dat men op Eerste Pinksterdag een grote openlucht-; merukomst hoopt te houden in het v. Werffpark, en wel om 4 uur. collecte is stijgende. De vereniging ver leende haar medewerking bij de verkoop de kinderpostzegels en bij de lande lijk gevoerde Kerstzegelactie. Giften wer- >.a. ontvangen van de postduivenver eniging „De Vriendenclub", die ook dit weer ten bate van de tuberculose bestrijding een wedvlucht organiseerde. Op 31 December 1953 stonden bij het consultatiebureau 235 Leidse gezinnen met 263 patiënten ingeschreven. In het totaal legden de huisbezoeksters 4254 bezoeken af. 48 Patiënten werden naar een sana torium uitgezonden, 17 naar een zieken huis. 50 Kinderen werden op de Buiten school geplaatst, 25 in een kleuterhuis. In 34 gevallen verleende de huisbezoekster succes haar bemiddeling bij het ver krijgen van een betere woongelegenheid. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer Van Vloodorp bleek, dat de kosten van sanatoriumverpleging weer zijn gestegen. De subsidie va gemeente bedroeg dit jaar ƒ41.000. Op voorstel van de commissie tot het n; der jaarrekening over 1953, werd de penningmeester eervol gedéchargeerd voor het geveerde beleid. Ook aa heer Van Muiden, de administrateur, werd door de voorzitter dank gebracht. Bij de hierop gehouden bestuursver kiezing werd mr C. M. M. A. Mol her kozen, terwijl in de vacature-mevrouw Verheij van WijkRoem, die niet voor een herverkiezing in aanmerking wenste te komen, mevrouw J. W. Vogelenzang- Smit werd gekozen. Benoemd werden tot lid van de commissie tot het nazien de: jaarrekening over 1954 de heren J. Roor- da en mr F. H. Kool. Vervolgens werd uitvoerig ingegaan op de vraag hoe het 50-jarig jubileum der vereniging in 1955 gevierd dient te Bij de rondvraag gaf dokter Zweers, de directeur van het consultatie-bu; enige zeer interessante beschouwingen ten beste over de wijze, waarop wellicht in de toekomst het werk der TBC-ve gingen gedaan zal worden. ®f3cle muuuut lagheid. Het blijft werkiddm. aagt Uw Apotheker of Drogist Personeelsvereniging Lichtfabrieken Woensdagavond hield de personeels vereniging van de Lichtfabrieken haar jaarvergadering in Klein Maner va. zijn openingswoord releveerde de i zitter, de heer H. van Woudenberg, de voornaamste gebeurtenissen van het af gelopen verenigingsjaar. Voor zes leden persnoeelsleden werden enige Ogenblikken stilte in aoht genomen. De sportclub van de vereniging werd gecomplimenteerd met het succes, zij onlangs 'behaalde, namelijk het krijgen van de wisselbeker vooi jaar Het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Crama. vermeldde de huldiging wegens jubilea of afscheid van niet min der dan 43 personeelsleden. Het leden tal bleef staan op 470, terwijl er 117 buitengewone leden, de gepensionneer- den. in het ledenragister te boek staan. De bibliotheek werd met 102 boeken uitgebreid en telt thans ruim 1000 stuks. Ook voor vak- en ontspamningstijd- schriften bestaat een bevredigende be langstelling. De sportclub heeft thans 139 leden, het mannenkoor heeft drin gend behoefte aan versterking. Besbuurs- beleid en jaarverslag werden goedge keurd, evenals dat var» de penning meester, de heer T. Wiersma. In de financiële commissie werd in de vacature P. Flippo benoemd de heer F. Klein, in de sportcommissie in de vacature H. J. Eradus de heer J. van Zonneveld. De periodiek aftredende bestuursle den, de heren A. Crama, G. A. Kuyper, A. van Slooten en J. N. Wittenaar, za gen hun mandaat verlengd Een bestuursvoorstel om de contribu tie te verhogen ten behoeve van fonds voor bijzondere noden, werd enige discussie met algemene stemt aanvaard. Van de arbeid der commi: die dit fonds beheert, werd met voldoe ning kennis genomen. lubileum van de heer J. P. Glasbergen De heer J. P. Glasbergen, Schelpen kade 57a, hoopt aanstaande Dinsdag herdenken, dat hij veertig Jaar gele den in dienst trad bij de firma Koole- Nicola Se Co, 'broodbakkerij aan de Ge- regraoht. De heer Glasbergen kwam daar als baikikersleerling en hij is thans broodbezorger in Leiden. Ds Groot in ziekenhuis Ds J. Groot, Hervormd predikant alhier, is voor observatie opgenomen in het dia- conessenhuis te Leiden. Een gedeelte van het wijkwerk van ds Groot is overgeno men door dr O. Norel, zijn schoonvader. Sfeer in 't gezin? D..Nieuwe Leidsche" er iaJ Dr Emmen over Evanston Zoals bekend, wordt deze zomer in Evanston de grote vergadering van de Wereldraad van Kerken (ongeveer twee honderd Kerken) gehouden. De centrale kerkeraad van de Leidse Herv. Gemeente heeft dr E. Emmen, secretaris van de Generale Synode, uitgenodigd op de eer- Pinksterdag 's avonds 7 uur in de Pieterskerk in een kerkdienst over de be tekenis van Evanston te spreken. Leidse huisvrouwen en het interieur Woensdagmiddag hield de afdeling Leiden van de Ned. vereniging van huisvrouwen een vergadering, waarin zuster Dirkse een causerie verzorgde over het werk van de Kruisverenigin gen in het algemeen en van het Groene Kruis in het bijzonder. De spreekster gaf eerst een schets van de studietijd van de zuster, de tijd dus, voordat zij zelfstandig in de gezinnen mag werken. Met elkaar is dat een vijfjarige scho ling. Na deze causerie gaf de firma De Ploeg een demonstratie onder leiding van de heer Jansen, directeur van de stichting „Merus en huis". De heer Jan sen geeft les op allerlei scholen voor middelbaar en hoger onderwijs en er vaart steeds, dat de jeugd open staat voor de interieurkunst. Met enige zelf- gesneden poppen gaf hij een geestige demonstratie van de reactie van mensen op elkaar, bijvoorbeeld hoe een zaken man reageert op z'n klanten. Bij de in richting van het huis moeten we voor alles de eenvoud betrachten, aldus spre ker. Zoveel mogelijk effen kleuren en licht en lucht. Met een enkele handbe weging drapeerde spr. een oude sofa met een moderne stof en 't was meteen een aardig meubelstuk geworden. Nog veel meer tips gaf spr. om met betrek kelijk weinig middelen verouderde din gen te moderniseren. Mevrouw C. de Kemp dankte zuster Dirkse en de heer Jansen voor de leerzame middag. In K. en W. Den Haag Verdi's Trovatore voor leden van K. en O. Rolverdeling liet te wensen over Ook dit jaar weer heeft het bestuur van K. en O. er voor gezorgddat de leden de gelegenheid kregen een operavoorstelling door de Nederlandse Opera bij te wonen in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Hiervoor was een uitgebreide organisatie noodzakelijk, inclusief het afhuren van twee extra treinen, om de Leidenaren de reis naar het Gebouw zo eenvoudig mogelijk te maken. Het zal ieder met voldoening vervul len, dat deze opzet, ondanks de aanvan kelijke moeilijkheden, zo volledig is ge slaagd. De zaal was practisch geheel ge vuld, terwijl ook het Leidse Gemeente bestuur blijk gaf van zijn belangstelling door in ruime mate aanwezig te zijn. Wel moest men na afloop van de voor stelling enig geduld oefenen alvorens de extra treinen zich in beweging zetten, doch dit zal wel .onvermijdelijk geweest zijn. Het bestuur van K. en W. komt voor de organisatie van deze mooie avond alle lof toe. Over de keuze van de opera, Verdi's Troubadour, zal wellicht enig verscnil van mening bestaan; men streeft er uiteraard naar een werk te brengen dat zoveel mogelijk operaliefhebbers trekt Misschien beantwoordt de Troubadour aan deze eis, wij persoonlijk konden deze keuze niet in alle opzichten bewon- Hoewel dit werk ruim een eeuw ge leden Verdi's eerste grote succes ople verde, heeft de tijd deze glorie, dunkt ons, niet onaangetast gelaten. Zeker, er zijn enige prachtige scènes vol melodi sche en dramatische kracht, met name de laatste acte, doch over het geheel komt Verdi hier zelden boven een zeker gemiddelde uit, dat weliswaar typerend is voor zijn toenmalige stijl, gebaseerd op de eisen die het 19e eeuwse Italiaanse operapubliek nu eenmaal stelde, doch na een gehele avond heeft men van ge makkelijke, warmbloedige operamelo- diek, ondersteund door een soort reuze gitaar, in casu orkest, wel genoeg. Zeld zaam zijn in deze opera de aria's en scènes, die ondanks het vleugje vulga riteit dat de gehele stijl eigen is, toch onvergetelijk treffen, zoals dit vaak het geval is in Rigoletto en in La Traviata, welke werken ongeveer in dezelfde periode ontstonden (men vindt er enkeie in de zigeunerscène van de tweede acte en in het Miserere van de vierde acte). Vooral de derde acte is vrij vervelend, op een enkele aria van Manrico na. Bij dit alles komt nog dat de intrigue van dit werk wel bijzonder onwaar schijnlijk. zo niet absurd is, hetgeen niet tot meerdere spanning bijdraagt. En ten slotte was de uitvoering van de Neder landse opera, ondanks alle kwaliteiten ervan, toch niet zo voortreffelijk, dat men de tekortkomingen van het werk er bij zou hebben vergeten. Wei wist ds dirigent Alexander Krannhals orkest solisten en koor in het algemeen stevig in de hand te houden zodat het aan „stijl" niet ontbrak, doch de rolverdeling zelf liet te wensen over en dit is uiter aard cssentiëel. Het spreekt bijna vanzelf, dat Grè Brouwenstijn als Leonore deze avond stempelde; zij stak met hoofd en schou ders uit boven het niveau der overige vertolkers. Een hoogtepunt was haar aria in het begin van de vierde acte, evenals haar sterfscène aan het slot. Zij is een van onze weinige uitzonderlijk begaafde operazangeressen, voor wie stellig nog een grote toekomst is weg gelegd. Helaas was haar rol in oe dne voorafgaande bedrijven bescheiden. Gerard Holthaus als graaf Luna gaf blijk van grote capaciteiten, die hij vooral zangtechnisch goed wist uit te buiten; meer overtuignig in de expressie zou evenwel gewenst zyn. Een teleurstelling was Johan van der Zalm als Manrico; hij bezit noch de vo- calistiek, noch de stemkwaliteit, die voor deze rol vereist worden. Men kon zich althans nauwelijks voorstehen, dat de gravin Leonore. ondanks haa: opval lend gemis aan nuchterheid, alleen al op de stem van de Troubadour verliefd kon worden. Any Delorie voldeed als de zigeunerin Azuecna zeer goed al bleef zij in het begin wat onder haar eigen iu. Gerard Groot als Fernando zong goed doch wat monotoon en mechanisch; verdienstelijke bijrollen werden ge creëerd door Corry van Beckum als Inez Chris Taverne als Ruiz en Gè Genemans als een oude zigeneur. De koren hadden wat gedisciplineerder kunnen zijn soms werden ze overstemd door het orkest zoals in het zigeunerkoor an de tweede acte. Tenslotte moet de regie van Abraham .an der Vies evenals de decors van Nicolaas Wijnberg met lof worden ver meld. Intussen zijn we dankbaar voor de grote inspanning die K. en O. zich ge troost heeft om de leden te laten genie- an de in Nederland nog steeds te weinig bekende operakunst. De vergelij king met de Don Giovanni van twee jaar geleden viel weliswaar uit ten gunste van laastgenoemd werk, aan K. O heeft het niet gelegen. De grote belangstelling voor deze opvoering bs- dat er in Leiden aan operavoorstel lingen grote behoefte bestaat. De geest drift der aanwezigen bewees dit boven dien op ondubbelzinnige wijze. J. de haarcrème die het „glansrijk" wint OMDAT Brylcreem smetteloze h&arverzorging waarborgt. OMDAT Brylcreem waardevolle, haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem droog haar weer vitaal maakt en de hoofd huid verkwikt. County Perfumery Co. DJ., Stan mort, England - Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam Steeds jonger Kinderkoor Ex Animo vierde zilveren jubileum Mooie prestatie met zangspel Geruja De hoop van Ex Animo, het kinderkoor, bestaat vijf en twintig jaar. Op zichzelf is zo'n kwarteeuw van zang activiteit zo merkwaardig nog niet, al wordt het feit natuurlijk gevierd. Maar wèl merkwaardig is, dat, behalve het koor, ook vier nabestaanden jubileerden: Herman de Wolff, de vol ijverige dirigent, mevrouw M. de Graaff-Schroot, de bekwame accompag- natrice, mevrouw Fabel, de toegewijde verzorgster van zangspelen- en, niet te vergeten, de waardige ere-voorzitter, dr J. Riemens. de kinderen hebben wel uitstekend hun best gedaan. De aankleding was bijzon- ïin Ex Animo vierde dus feest. Maar waarop stellig gerekend was, op een stampvolle Gehoorzaal (dat mocht toch wel bij zo'n jubileum!) is niet gebeurd. Zelfs veel besproken plaatsen waren niet bezet. Dat is dus wel een teleurstelling geworden, die matige opkomst van de vrienden. Misschien was het mooie weer wel de hoofdschuldige Dr Riemens constateerde in zijn openingswoord met genoegen, dat dit kinderkoor eigenlijk niet ouder, maar steeds jonger wordt. Werkten voorheen de ouderen aan de zangspelen mee. voor feestelijke gelegenheid kwamen acteurtjes van vijf tot tien jaar voor het voetlicht! Eer het zóver was, zong het „grote" koor een zevental liederen, waarvan vier door de dirigent waren gecomponeerd. Van dit kwartet werden vodral „Het ge heim" en „De echo" mooi voorgedragen. an de andere drie vonden we vooral het „Huzarenlied" van Willem Galesloot goed gelukt. „De echo" moest zelfs, wege het uitdrukkelijke applaus, worden gebisseerd. Dirigent De Wolff maakt veel werk van de voordracht. Die is voldoende levendig en gevarieerd. Meisjes en gens zingen in dit keer samen, zodat de klank een gemixt karakter heeft. Vooral de afwerking ondervindt dus speciale moeilijkheden, want jongens zingen in doorsnee minder beschaafd en co dan meisjes. De zang klonk zuiver, aan uitspraak en verfijning zal de heer De Wolff nog veel aandacht kunnen be- Het zangspel „Geruja" is eigenlijk een toneelstuk dan een operette, al heeft het met dit laatste genre veel punten gemeen. De heer Rein Brouwer, die de tekst schreef, heeft er naar gestreefd eer spel te ontwerpen, dat boven de afge zaagde, conventionele middelmaat uit komt. Hij is daarin geslaagd. Verschil lende taferelen (o.a. dat van de raads heren aan de groene tafel), zijn uitste kend gevonden en de jeugd als 't ware aangegoten. De uitgebreide dialogen zijn, volgens het zeggen van de auteur, eigen- ijk voor ouderen berekend, en daarom •erklaarde hij, na afloop van de voorstel ling, verwonderd te zijn, dat deze jonge kinderen het er zó goed afgebracht had den. Uiteraard was hier niet het tempo, de goede dictie en het levendige spel te verwachten, die eigenlijk nodig zijn, maar der goed verzorgd, de regie had •at krachtiger en meer doelbewust ge wenst. De koren (van Rie Kappers) be tekenden, In verhouding tot het spel, niet zo veel (koren cn illustrerende planobegeleiding). Zij waren vriendelijk melodieus, maar niet origineel en ka rakteristiek. Zo speelden de meisjes werkelijk ver dienstelijke heksen voor, maar de mu ziek neutraliseerde het effect. Enkele kin deren acteerden heel aardig, o.a. de beide prinsjes. De uitvoering oogstte veel suc- ïs, waarin ook de heer Brouwer deelde. Ten slotte heeft de voorzitter, de heer Th. Brandt, de beide dames en de diri gent op sympathieke wijze toegesproken tastbare blijken van waardering bedacht. Joh. De mens leelt tussen twee eeuwigheden Hedenavond om 7 uur zal de heer F. Buitendijk, gemeente-architect, in de ula van de algemene begraafplaats aan de leden van de gemeenteraad een uiteenzetting geven over de betekenis van de gebrandschilderde ramen. Bij deze ramen is van de gedachte uitgegaan, dat de mens leeft tussen twee eeuwigheden: de eeuwigheid vóór de geboorte en die na het sterven. De groep van personen, die de mensheid voorstellen, is geplaatst tussen twee In elk der muren bevindt zich een poort met de drempel des levens. Aan de rechterzijde de poort van „het komen" en links die van „het heengaan". De vrouwenfiguur op de voorgrond van het eerste raam stelt voor de vruchtbaar heid; het zich steeSs vernieuwende leven. Aan haar voeten zit een nog jong kind te spelen met bouwblokken. Dit is het sym bool van het begin en het streven van de vrouw keert zich half van het kind af en strekt haar armen uit naar een tweede kinderfiguur, rechts van haar, dat aarzelend aan de poort des levens is ver schenen. ns rechts van de vrouw bevindt zich een tweede vrouwenfiguur. Zij heeft weefspoel in de hand, terwijl zij met de andere hand een draad ophoudt, de levensdraad. Hoe lang deze zal zijn weet niemand, want „de tijd", de grote.man nenfiguur, die dwars door de groep heen- schrijdt, houdt de zandloper achter een ip van zijn mantel verborgen. Het liefdespaar links van hem kijkt, zich bewust wordend van het tijdelijke, vol spanning naar hem op. Aan hun voe ten ligt een hond te slapen als symbool in gelukzalige onwetendheid. Achter deze groep hangt de sluier van het mysterie, in draperie van de ene muur de andere en in deze situatie bedekt zij de poort van „het heengaan" en is bij de poort v?n „het komen" opgeslagen. Uit beide poorten loopt een weg, die el kaar in het midden ven het raam ont moeten. Op het tweede raam bevindt zich een zelfde vrouwenfiguur, weer het leven ■stellend. Links van haar is een grijs aard op weg naar de poort van „het heen gaan". Hij wordt ondersteund door een tweede vrouwenfiguur, die de voorhang poort voor hem ophoudt. „De tijd", nu tot stilstand gekomen, toont de leeggelopen zandloper, terwijl hij een ge baar maakt van „het is ten einde". Rechts in de compositie bevindt zich en wenende vrouw. Zij is „de droefheid". De kinderen op de voorgrond kijken niet-begrijpend de grijsaard na. Ook hier hangt achter alles weer de sluier van het mysterie en bedekt op dit moment de poort van „het komen", maar niet als een roerloos gordijn, zoals op het vorige raam, door de wind toevallig op gewaaide draperie. Hervormde dienslen in clubhuis De centrale kerkeraad van de Hervorm de Gemeente heeft het verzoek van dc kerkeraad van de wijkgemeente Rem- brandtwijk om Zondagmorgen-godsdienst oefeningen te mogen houden in het club huis van de speeltuinvereniging „Wester kwartier" aan de Ten Katestraat, ingewil ligd. Het is nog niet bekend, Wolfswinkel. hieraan uitvoering wordt gegeven. Geziene figuur op kerkelijk en politiek terrein In het Diaconessenhuis, waar hij Maandag wederom was opgenomen, is Woensdag, nog vrij onverwachts, overleden de heer L. de Neef, oud-wet houder der gemeente Oegstgeest en een vooraanstaande figuur op het ker kelijke en politieke erf. Burgerlijk Oegstgeest heeft met hem verloren een warm pleitbezorger voor de gemeentelijke autonomie, de Hervormde Ge meente een lidmaat en de Christelijk Historische Unie een principieel be stuurder. Reeds.enige tijd liet de gezondheids toestand van de heer De Neef te wen sen over, waarom hij zich ook in de loop der laatste jaren genoodzaakt zag zich uit vele en velerlei funoties terug te trekken. Leendert de Neef werd als zoon van een aannemer op 30 Novemiber 1892 te Amsterdam geboren, waar hij zijn school opleiding genoot. Na enige 'betrekkingen te hebben gehad op particuliere en ge meentelijke kantoren kreeg de heer De Neef Droom der gevangenen Voortreffelijke opvoering in de Remonstrantse Kerk Een groep van vier Remonstrantse spelers heeft nog niet zo lang geleden in Haarlem het plan opgevat allerwege in Nederland het één bedrijf tel lende spel Droom der Gevangenen van Christopher Fry op te voeren, na dat het A.T.G. begin 1952 in de Oude Remonstrantse Kerk te Amsterdam de première voor Nederland had gegeven. Woensdagavond werd het spel in de Remonstrantse kerk van Leiden opgevoerd. noeming bij staatsbe drijf der Artil lerie-inrichtin gen de Hembrug. hij de functie hoofd-admini- strateur. In het tweede oor logsjaar vestig de de heer De Neef zich te Oestgeest, waar hij al spoedig Droom der Gevangenen geschreven in opdracht van de Religious' Drama Society en het is bedoeld om in een kerk te worden gespeeld. Het Ls on gewoon. zowel naar inhoud als naar vormgeving. Fry heeft met dit spel zich een zeer hoog doel gesteld namelijk de mens van vandaag te confronteren met de grote drama's uit de (Bijbelse) ge schiedenis en hem zo te laten zien, dat God nog tot ons spreekt, ook en vooral door de mensen. Vier soldaten komen als gevangenen terecht in een kerkgebouw. Hun namen zijn al symbolisch, want ze herinneren aan Bijbelse figuren behalve één Tim Meadows, waarin we de „grazige weiden" uit de Psalm terug vinden. Nadat één van de soldaten in zijn overspanning een aanslag op een kameraad heeft gepleegd begeven zij zich te ruste, en dan begint een wonderlijk droomspel, waarin wer kelijkheid en verbeelding, innig om strengeld. en telkens teruggrijpend op de situatie van het ogenblik, hun eigen spel beginnen te spelen Gemakkelijk te begrijpen is dit alles zéker niet. De toeschouwer zonder ken nis van de Bijbel zal er niet-begrijpend tegenover blijven staan. Voor de Bijbel kenner biedt het veel, al moet hij dan meer poëtisoh dan nuchter zijn ingesteld. De prachtige vertalin-g van Bert Voeten doet, naar ons gevoelen, de oorspronke lijke tekst geen geweld aan. Alleen is er één groot bezwaar kerkruimten weer galmen cn vooral in delen met flitsende dialogen gaat veel van de tekst voor de toeschouwer verloren. Dat is ook in de Leidse Remonstrantse kerk het geval ge weest. De belichting en de geluidseffec ten werkten gelukkig feilloos De vier spelers hebben een voortreffelijk staaltje door Fry dramatische voordrachtskunst laten zien. En al waren alle vragen voor velen niet opgelost, zij zullen toch de schoonheid van dit spel hebben aangevoeld. En. naar wij hopen, ook de achtergrond. Ds Poort man hield een inleidende beschouwing. G. TULP Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Martina d v. G P de Haas en E Smit; Johanna J M d. v. H J Juffer mans en M J J Beyersbergen; Hubertus B J z. v. A S Straathof en N C M God- dijn; Anna W d. v. H A v. Ingen Schenau en A Y Mollema; Cornelia H d. v. D v. Hameren en J E Duivenvoorden; Maria H d. v. J D d. Koning en J H Fontein; Peter P z. v. M Blonk en N Wijfje; Maar ten J z. v. L Goedegebuure en A de Jong. GEHUWD: J G Koster en H Laurier; J Filippo en M H Jansen; B Wetselaar en H N Koek; P IJzerman en L van Gorkum; J P Kwestroo en M Jansen; W Splinter en N van Tongeren; M Vermond en E A Godthelp; J Bekooij en A M van Velsen; A van der Zeeuw en W van Duijl; W Reijchard en J C T van Ruiten; H E van der Wijngaard en C Versteegh; L J Gal- laher en G Scheffers. ONDERTROUWD: P G J v. d. Eist en C M Kluivers; P de Graaf en C Hartevelt; A P de Kroon en R J de Does; F A v. d. Reijdcn en M E Malgo; G F Roelandse en C W Zandvliet; W Sira en P v. d. Vlies; J W Toebes en T J Pothof; B C v. d. Valk en H S Roelse; D v. d. Weijden en C H v. d. Broek; P J J Zaalberg en L C Piket. OVERLEDEN: E P Heeres huisvr. van Huigsloot 60 jaar; M Sprangers vr. 66 j. staande plaats Innam op ve lerlei terrein. In 1943 werd hij gekozen tot ouder ling.der Herv. Gemeente en zeven jaar later benoemd tot kerkvoogd. Bij de inwerkingtreding der nieuwe kerkorde werd de heer De Neef ouderling-kerk voogd. Om gezondheidsredenen vroeg en verkreeg hij in 1953 ontheffing uit deze ambtelijke functie. Op 3 September 1946 werd de heer De Neef lid van de gemeenteraad, waarin 'hij zitting nam voor de Chr, Hist. Unie. Reeds op dezelfde vergadering onder vond hij groot vertrouwen door zijn verkiezing als wethouder. Bij de nieuwe zittingperiode, die in 1949 aanving, werd de heer De Neef als zodanig herkozen. Van December 1949 tot April 1950 was de overledene loco-burgemeester in de vacature ontstaan door pensionnering van burgemeester Baumann. Zijn achteruitgaande gezondheidstoe stand noopte hem op 23 Aprii 1952 zijn functie als wethouder tijdelijk neer te leggen, waarna de beer J. den Ouden voorlopig zijn plaats zou innemen. Nim mer is de heer De Neef echter in de raadzaal teruggekeerd. Hij nam op 18 Mei definitief schriftelijk afscheid van de raad en daarmee van de arbeid, die zozeer de liefde van zijn hart had en die hij met uiterste nauwgezetheid cn plichtsbetrachting verriohtte. Ook voor het sociaal welzijn van zijn minder met aardse goederen bedeelde medeburgers heeft de heer De Neef steeds op de bres gestaan. Bijkans zeven jaren was hij lid van het Burgerlijk Armbestuur, de laatste'jaren voorzitter. Ook van deze arbeid moest hij vanwege zijn gezondheidstoestand op 2 April 1953 afscheid nemen. In de kring der Chr. Hist. Unie was de heer De Neef eveneens een geziene figuur. Terstond na de bevrijding nam hij een actief aandeel in het politieke leven en werd in 1947, na het vertrek van de heer Sanders, voorzitter van de afdeling Oegstgeest der C.H.U Veel is door hem in deze jaren bereikt, onder meer het samengaan met de A.R kies vereniging bij de gemeenteraadsverkie zingen. Deze politieke functie is taak geweest, die de heer De Neef het langst heeft mogen verrichten. Begin van dit jaar moest hij echter ook deze arbeid neerleggen. Ook was de heer De Neef nog enige jaren lia geweest van het bestuur der Hervormde School aan de Endegeester- straatweg. In het ongeveer twaalftal jaren, dat de heer De Neef ingezetene was van Oesbgeest, mocht hij de waardering van talloos velen ondervinden, gevolg van zijn nauwgezette plichtsbetrachting, noeste arbeid en bovenal positief Chris telijke levenswandel. De begrafenis zal morgen plaats vin den op de begraafplaats van het Groene Kerkje, 's middags om 12 uur. De roi dienst zal worden geleid door ds G. Callenbach, Hervormd predikant Oegstgeest. Vocalistenconcours Onder auspiciën van ,,'s-Hertogenbosch Muziekstad" en onder protectoraat Nederlandse en Belgische hoge autoritei ten zou op 22 September een Benelux- vocalisten concours worden gehouden. Voor de jury zijn onder anderen uitgeno digd Annie Woud, lerares der Leidse Mij voor Toonkunst, Gré Brouwensteyn, Ju lius Patzak, Peter Pears en Gerard Sou- zay. Examenvrees? TONICUM N0URY herstelt Uw irliverttouwen! Het RODE KRUIS helpt U wel... maar wat doet JJ? Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... Op Oud-Poelgeest Ontmoeting Holland long-Duitsland Voor de jeugd van 18—25 jaar zal van 3 tot 14 Augustus gelegenheid zijn deel te nemen aan een Jong-DuitslandHol land ontmoeting op kasteel Oud-Poel geest. Na het Europese oecumenische Jeugdcongres. dat van 23 Juli tot 2 Aug. op Oud-Poelgeest wordt gehouden, is het de bedoeling van deze ontmoeting, dat de jeugd van twee volkeren zich in een kleinere en kortere ..samenleving" ge meenschappelijk kan bezinnen op vragen als: „Hoe kunnen wij actiever en creatiever de culturele stijl van de toekomst mee bepalen?"; „Nieuwe verhoudingen tussen ons geloof en de ontwikkeling van onze persoonlijkheid" en „Welke nieuwe men taliteit is voor het onderling begrip van de Europese volkeren noodzakelijk en hoe kunnen wij daarbij helpen?" Niet alleen zal Bijbelstudie, gewijd aan het thema „Traditie en het scheppen van nieuwe vormen", een plaats in het pro gramma innemen, maar ook zullen de thema's in kleine groepen worden ver werkt. Het geheel staat van Nederlandse zijde onder leiding van mr A. W. Kist en C. M. Baronesse van Heemstra. Agenda van Leiden Vrijdag Ambachtsschool, 24 uur en 79 u.: openbare les en tentoonstelling. Burchtfestijn, 8 uur: finale amateurs wedstrijden, met Dick Harris en Roland Wagter. Leger des Heils, 8 uur: verwelkoming van de nieuwe officieren. Kagerstraat 1, 8 uur: Vereniging van Chr. M".0. en V.H.O., ledenvergadering. Zaterdag Burohtfestijn, 8 uur: groots afscheids- festijn, van, de Burcht-feesten met The Skymasters o.l.v. Bep Rowold, zang van Anny Plevier en Karei van de Velde. Doelenkazerne, half 4: Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers, afdeling Zuid-Holland-Noord, jaarvergadering; half 8: feestavond in Prediker. Ambachtsschool. 24 uur: oudermid dag en tentoonstelling. Wa rmond sportterrein „Overbos", half 2: brandweerwedstrijden. Oegstgeest, 3 uur: Bijzonder Kerkewerk der Leidse Hervormde Ge meente, afsluiting winterwerk. R ij n s b u r g. raadhuis, 2 uur: Ver eniging „Het Spinozahuis", huishoude lijke vergadering, dr N. A. Brunt over: De wiskundige denkwijze in Spinoza's philosophic en In de natuurkunde, maal tijd in de Turk. Maandag Middelweg 38. 8 uur: Het Groene Kruis; ledenvergadering. Oegstgeest, Huize Bijdorp. 8 uur; Magda Lavanchy, viool, en Catherine Gris Ritsema, Clavecimbel. Burehtfestijn Burcht, half 3—half 6 en half S— 11 uur: Oud- Hollands Centrum met mo derne attracties (t.m. 29 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, teL 24807, en apotheek „Tot hulp der menschheid", Hooigraoht 48. teL 21060. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, 2—5 en 7—9 uur: Lus trumtentoonstelling Lelds Kunstcentrum (t.m. 30 Mei). Prentenkabinet, 2—5 uur: Het portret In de twintigste eeuw (t.m- 12 Juni). Haagse Economische Politierechter Ontslag genomen Te Oegstgeest had een timmerman ontslag genomen bij een ingenieursbu reau zonder dat hij daartoe toestem ming van het gewestelijk arbeidsbureau. De verdachte verklaarde voor de Haag se econ. politierechter dat een van de bazen hem toestemming zou hebben ge geven. Conform de cis werd verdachte veroordeeld tot f 25 boete of vijf dagen. Halsstarrige teler Voor het onbevoegd kweken van chry santen in October 1953 was een bloem kweker uit Rijnsburg gedagvaard voor de Haagse econ. politierechter. Dc ver dachte was echter niet verschenen. Hij had het verweer, bijziende te zijn en het niet goed te hebben gezien, of hij meer teelde dan hij mocht. Dc officier van Justitie merkte op. dat er al weer een nieuw verbaal Is over een overtreding ln Maart j.l. Verdachte bleek ook zijn heffingen niet te betalen. Hoewel hij eerst kort erkend is, stonden er al enige vonnissen op z|jn naam. Gezien deze onverschillige houding vonden officier van Justitie en rechter het beter, dat de kweker zelf voor de groene tafel verschijnt. De zaak werd aangehouden en de persoonlijke medebrenging van verdachte werd gelast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3