Jiiettuic )c GTmirant Overweldigende drukte aan zee en op meer Wist U Ramp op vliegdekschip in Atlantische Oceaan Hanoi zal nooit worden prijsgegeven 0 92 is een aanval op de felst verdedigde vesting VRIJDAG 28 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; f 2.15 per maand; f 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10050 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUaUastictfstfelUtfti «Ujn fwrl fa frgljenspott" nu Haring is gevonden WARME HEMELVAARTSDAG Auto's (in Zandvoort 25.000) op zoek naar stalling HEEL NEDERLAND scheen op de stralende Hemelvaartsdag wel naar buiten te zijn getrokken. Het was weer een ouderwetse dag voor het legioen der fietsers. Reeds vroeg in de ochtend begon uit de steden een massale uittocht per fiets, vooral naar de kust, waar tienduizenden zich neerlieten op het blanke zand en duizenden de verkoeling van een j zeebad zochten. In Scheveningen, Katwijk en Zandvoort was bij wijze I van spreken geen korrel zand onbezet. Ook een kilometerslange stroom auto's trok naar de badplaatsen. In Zandvoort stond de politie op het laatst vrijwel machteloos. Meer dan twintig duizend auto's moesten ge-1 parkeerd worden! Congres in Noordwijk geopend Koningin sprak voor christenleiders Koningin Juliana heeft gisteravond in Noordwijk ter gelegenheid van de conferentie van de International Council for Christian Leadership (In- ternationale Raad voor Christelijk leiderschap) een rede gehouden. De Koningin heeft daarin de vol gende gedachte ontwikkeld: „Zonder eerst de eenzaamheid te hebben doorgemaakt, kan de mens niet over gaan tot het zich aaneensluiten voor „united christian action" (verenigde christelijke actie). Wat in de wereld, die Christus uit wierp, geldt, is niet reëel. Dat is al leen Gods leiderschap. Naarmate ons hart daarvoor open is, doen ook wij pas iets reëels. Het wonder is, dat de mensheid toch. onder Gods leiding, het zout der aarde zal blijken te zijn, al hegrijpen wij niet hoe. Wij zullen onze krach ten moeten aanwenden voor het be houd van allen". Hevige explosie, gevolgd dooi brand Gelukkig zat een groot deel van de bemanning juist aan het ontbijt EEN AANTAL hevige ontploffingen aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip Bennington, dat 75 mijl uit de Amerikaanse Oostkust in de Atlantische Oceaan voer, heeft 91 opvarenden het leven gekost. Er zijn meer dan 200 gewonden. De oorzaak van de ramp is niet bekendgemaakt. Aan sabotage wordt niet gedacht. Een onmiddellijk ingestelde raad van onderzoek is reeds aan het werk gegaan. Zoals gezegd, is omtrent de oorzaak. Een ooggetuige vertelde, dat er eerst niets meegedeeld, maar toch is uitgelekt, een serie kleine ontploffingen was ge- dat de katapult-installatie voor het af- hoord. Toen men reeds met het blussings- schieten van vliegtuigen er iets mee te werk was begonnen, klonk dc laatste en maken heeft. Blijkbaar Is het ontzettend hevigste explosie, die het machtige schip gevaarlijk, met vuur in de buurt van]van boeg tot steven deed trillen Een deze installatie te komen. De katapult groot deel van de bemanning zat in het rust n.l op enorme oliecylinders die. door I achterschip aan het ontbijt. Was dat niet aangetast. I h.. ....I hevige kunnen veroorzaken. In October van het vorig jaar is door zulk een ontploffing een ander Amerikaans vliegdekschip ernstig beschadigd. het geval geweest, dan het aantal Een tweede Dien Bien Phoe Overstelpend is gisteren de drukte ge weest in de Noordzee-badplaatsen Noord wijk en Katwijk. In Noordwfjk bijvoorbeeld hield de stroom auto's zo lang aan, dat de par keerplaatsen, die toch waarlijk niet klein zijn, het niet meer konden verwerken. Ook de boulevard in Katwijk en de daarop uitkomende straten stonden vol gepakt met auto's. Op de stranden, waar op somimige plaatsen het zand bijna niet meer zicht baar was door de „Karei Doorman" kwam in New York aan Het Nederlandse vliegdekschip Karei Doorman ls Woensdag voor een bezoek van vijf dagen in New York aangekomen. Schout bij nacht-vlieger H. Schaper, vlag officier van de Marineluchtvaartdienst, die de reis van de Doorman meemaakt, zou vandaag in Washington een onder houd hebben met Amerikaanse marine autoriteiten. Ook zou hij daar een krans leggen op het graf van de Amerikaanse onbekende soldaat. (Adv KOELKASTEN v.a. 345,- met 5 jaar garantie. FRIGIDAIRE - KELVINATOR - ELECTROLUX - PRESCOLD - BAUKNECHT - ADEM Fa J. P. VAN BERGE HENECOUWEN AALMARKT 12 TEL. 21782 HET WEER IN EUROPA ss. S 5 z 5 Het K: N. M. I. Verwacht tot m< Tijdelijk wat n king met kans te De Bilt rgenavond: op enkele verspreide regen of onweers buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak Oost en Noord. Iets minder warm. vooral in de kustpro vincies. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en Maan Zaterdag: Zon van 4.29 tot 20.46 uur; Maan van 2.23 tot 17.44 u. Op 1 Juni N.M. verkoeling zochten, raakten 74 kinderen hun ouders kwijt. Maar de politie slaag- gelukkige herenigingen tot stand te brengen. In Katwijk alleen al liepen 49 kin deren onbeheerd en snikkend rond.... Alle 1200 tenten waren daar verhuurd- en men durfde geen schatting te maken van het aantal mensen, dat het zonder tent moest stellen. Als men dan ook weet, dat de Rijnbrug- per uur door 3500 fietsers werd gepasseerd1 Op de Kagerplassen heefit men, door de zwakke wind en het enorm aan tal boten, weinig zeilgenot gekend. De opening van de zeilschool in het dorp De Kaag werd feestelijk gevierd met een optocht en ander plezier In Alphen aan den Rijn deed Avifauna uitstekende zaken met 22.000. bezoekers, verreweg het grootste deel uit het binnenland afkomstig. Het water- crgel werd om het uur bespeeld en het was maar goed. dat de stralen zo hoog gingen, want de mensen stonden er rijen dik naar te kijken. Geluidloos zijn gisteravond de poorten van Keukenhof dicht gegaan. Vol gende week weet men pas hoeveel be zoekers van de kleurenpracht hebben genoten, omdat cr nog zoveel kaarten in consignatie zijn bij reisbureaux en dergelijke instellingen. De laatste vier dagen heeft men geen entree meer ge heven, zodat veel jonge moeders met kinderwagens langs de verleppende tul pen schreden. Toch zijn er gisteren nog 22 bussen geweest, tot zelfs uit Duits land en België toe. Weinig buitenlanders Men zegt dat op Hemelvaartsdag 200 000 buitenlandse touristen het land binnenkwamen. Toch vielen zij onder de aagjesmensen nauwelijks op- Het aantal Nederlanders dat naar België en Duits land trok. ligt niet boven de 75.000. Deze cijfers zijn niet uitzonderlijk hoog. De drukte werd vooral veroorzaakt door het verkeer in eigen land- De spoorwegen kwamen met extra-treinen in het geweer en trams en bussen waren de hele dag letterlijk volgestampt- De drukte bij het pontveer te Velsen is zo overweldigend geweest, dat de drie ponten, die volgens de Zondagsdienst in gelegd waren op werkdagen varen er vier het verkeer op geen stukken na konden verwerken. Dit had tot gevolg, dat er al in de vroege ochtend lange files automobilisten, kwaad toeterend o' oponthoud, stonden opgesteld. Niet uitzonderlijk warm De zwoegers op de terrasjes, de kellners i dienstérs overal in ons land, i inden en dienstbladen te kort dorstigen te laven. In het Amsterdamse Stadion, waar 60.000 mensen de voetbal wedstrijd AjaxD W.S. bijwoonden, ver kocht een ijsfabriek 13.000 ijsjes- Maar al was het gisteren volop zomer, er is geen reden om nu juist van eén tro pische dag te spreken. Het Brabantse waarnemingsstation Gilze-Rijen heeft streeks 30 graden genoteerd, andere tions 28 graden. De zeewinden hebben zoals altijd aan de kusten een verlaging van temperatuur veroorzaakt. In geen geval behoort een dag als deze Hemel vaartsdag tot de uitzonderingen, aldus het KN.M.l. Het natuurreservaat van de stichting De Kennemerduinen heeft gisteren e record aantal bezoekers getrokken, t- Hoeveel mensen hebben gis teren verkoeling gezocht aan de Nederlandse stranden? We durven geen schatting te ma ken, maar dat een plaats als Katwijk zijn drukste Hemel vaartsdag heeft gehad sinds mensenheugenis staat vast. Deze foto is dan nog enigszins geflatteerd, omdat er nog par keerruimte op voorkomt. Dat was later op de dag wei anders. -J .chtduizend, dat Ls vijftig procent meer dan op de vorige drukste dag sedert de openstelling. Nog een paar sprekende cijfers? Het strandbad Kralingen in Rotterdam trok 000 bezoekers, naar Hoek van Holland togen 70.000 mensen. Daarvan hadden er 40.000 de warme reis per fiets gemaakt. Ook naar bos en hei richtte zich de fiet- senstroom. De drukte op de bospaden rond Hilversum was zo groot, dat zij meer de indruk wekten van winkelstraten dan redig natuurschoon. Alleen zij die zich de moeite wilden getroosten om wat verder de bossen in te dwalen vonden daar de gezochte rust. Een krachtig communistisch leger heeft de Franse post Yen Phoe in de Zuidwesthoek van de delta der Rode ri vier omsimgeld. Hierdoor is een toestand ontstaan, te vergelijken met die van de versla-gen vesting Dien Bien Phoe. De bezetting van Yen Phoe wordt door de lucht van het nodige voorzien. Dit nieuws van een nieuw succes van de Vietminh komt tegelijk met het be richt. dat thans alle gewonden van Dien Bien Phoe zijn geëvacueerd. De gewon den die nu nog worden verwacht, zijn afkomstig uit de kampen in de omgeving Dien Bien Phoe. Thans wordt on derhandeld over terugzending van het Franse medische personeel. De Franse commissie voor de natio nale defensie, die intussen het rapport an de generaals Ely. Salan en Pelissier per de toestand in Inrio-Cbina heeft STRUD OM DE TONKIN DELTA Heidebrand te Heeze door projectielen Bluswerk levensgevaarlijk door ontploffingen Bij een brand, die Woensdag heeft ge woed in het natuurreservaat te Heeze (N.-Br.), zijn 75100 ha heide een prooi van de vlammen geworden. Door deze brand is wel komen vast tc staan, dat alle branden, die de laatste tijd hier heersten, niet. zoals men aanvankelijk dacht, aan kwaadwilligheid te wijten zijn. Het begin van deze brand werd gezien door twee zeer betrouwbare ooggetuigen. Door onbekende oorzaak ontplofte plot seling een der projectielen die hier nog in grote verscheidenheid en aantal aan wezig zijn. Het ontploffende projectiel verspreidde zich en de kurkdroge hei vatte onmiddellijk vlam. Het blussen ging gepaard met groot levensgevaar, aangezien door het vuur en de warmte steeds meer projectielen- ontploften. zodat de blussers herhaalde lijk plat tegen de grond moesten liggen, terwijl fonteinen zand omhoog spoten. 5 het gisteren aan de Lek bij Vianen, waar de koeien door de i werden geïnspireerd. bestudeerd, is van mening, dat Hanoi kan en moet worden - verdedigd. Naar A.F.P. verneemt is er geen sprake van terugtrekken op de havenstad Haiphong. In de voorstellen van generaal Ely wordt ook gerept van een opvolger voor generaal Navarre, in wie men na de val van Dien Bien Phoe niet veel vertrou wen meer heeft. In verband met de op volging van Navarre worden in Parijs de volgende namen genoemd: generaal Ely, generaal Cogny en maarschalk Juin. Drie jongens verdronken bij het zwemmen Een 12-jarige jongen uit Amersfoort ,die een familiebezoek had gebracht aan Kerk- driel. is gisteren bij bet pootjebaden in de Rijn bij Rhenen verdronken. Hij de oudste uit een gezin van acht kinderen van de familie Van der Kamp te Amers foort. Bij het baden in de afgedamde Brielse Maas te Oostvoorne bij het recreatiecen trum Kruiningergors verdronk op Hemel vaartsdag de 15-jarige B. H. van Rijswijk uit Rotterdam. De 21-jarige A. Hendriks uit Meerselo- Venray (L.) is gisteren in de Maas ver dronken. Aanslag op beeld van Koningin Victoria town (Brits Guyana) is met dynamiet opgeblazen. De stoel, waarop het beeld zat, werd ernstig beschadigd. De ar» de rijksappel werden er afgerukt. Men vermoedt, dat aanhangers va.. Progressieve Volkspartij verantwoorde lijk zijn voor de aanslag. slachtoffers ongetwijfeld nog veel groter geweest. Vier uur lang woedde een felle brand, vóór men er aan kon denken, de gewon- redden en de lijken te bergen. Wat men in de vernielde ruimten te kreeg was afgrijselijk. De doden i voor een groot deel niet i te herkennen en de gillende en kreu nende gewonden waren afschuwelijk minkt. Verscheidene waren nauwelijks te vervoeren. Toen de grote ontploffing plaats had, as men juist bezig met het laten opstij- ;n van een groep vliegtuigen. Men ging daarmee door om het vliegdek vry te hebben. Vliegtuig na vliegtuig st-eg op het brandende schip en hoewel de dikke rook de manoeuvres moeilijk maakte, verliep alles zonder ongelukken. Onder de bedrijven door was het schip teruggevaren naar de haven. De mandant gaf twee derden van zijn be manning verlof. Familie van de opva renden had zich aan de haven verzameld lege bioscoop en wachtte daar op berichten. De gewonden waren al tijden' de thuisvaart per helicopter van boorc gehaald. De Bennington heeft een slechte repu tatie gehad, sinds zij in 1944 in dienst werd gesteld. Reeds drie maal eerder ontploffingen aan boord geweest, waarbij in totaal zestien man om leven zijn gekomen. En in Juli 1945 werd 'J beschadigd in een storm in de Stille Zuidzee. Tijdens bergbeklimming Sir Edmund Hillary ziek geworden Sir Ed-mund Hillary, de beroemde Nieuwzeelandse overwinnaar van Mount Everest, heeft op een hoogte 7500 meter op de hellingen van de maka- het Himalaya-gebergte longontste king opgelopen. Bij de expeditie bevin den zich twee artsen die hem thans on der behandeling hebben. Naar verluidt, >en Amerikaanse expeditie die de zelfde berg beklimt, zorgen voor peni cilline en zuurstof. Volgens andere berichten zou Hillary »n val van 20 meter hebben gemaakt, toen hij poogde 'n kameraad, die zich in moeilijkheden bevond, te hulp te snel len. Hij zou hierbij twee ribben hebben gebroken en zolang in de afgrond heb ben gelegen, dat hij daar longontsteking DAT tegen de 32-j. kunstschilder-beeld houwer J. C. J M- D in Arnhem 8 mnd en terbeschikking-stelling van de regering werd geëist, wegens oplichting van kloos ters. waarvoor hij wandschilderingen maakte- DAT tegen de 57-j B. J. W- uit R'dam en de 46-j. filmstudio-exploitant M D- in A dam in hoger beroep resp f 100 en f 500 boete werd geëist, wegens bet draaien van films onder een andere naam voor kinderen beneden de 14 jaar (conf- rechtbank vonnis). DAT de nieuwe eigenaar van het Friese buitengoed Stania State te Oenkerk de Ned. gezantschapsattaché te Dublin, mr M. N. Loon, dit buiten verhuurde aan de Stichting Stania-State te Oenkerk als recreatieoord. DAT behalve minister Beel ook minis ter Zijlstra dc tweede dag van het con gres van dc Ver. van Ned. Gemeenten te Leeuwarden bijwoonde. DAT het Deense m.s. Hiam-nersgu» (780 ton) gedurende 3 dagen in de Am sterdamse haven voor 160 Deense toeris- u:: i-5 land zal fun- DAT aan 5 dienstplichtige soldaten, die te Roosendaal aan het leger toebehorende levensmiddelen hadden weggenomen, voor de krijgsraad te velde West in Den Haag straffen van 2 tot 6 mnd werden opge legd. DAT de pletterij v h L. I. Enthoven en Cie te Delft voor A'dam een schroefgas- houder bouwt met een inhoud van 80.00U m3 en een lengte van 50 m. terwijl het bassin van de houder 24 min liter water zal kunnen bevatten. DAT de gemeente Utrecht begonnen is op voormalig Jutphaas gebied 46 ha wel land bouwrijp te maken voor 2500 wo ningen en 10 km straat. DAT ongeveer een derde deel van de grootste familievereniging, (ca 150 leden) ae Stichting Nijdamstra, gisteren in Ber gen (N.H.) een reünie hield. DAT de A'damse raad o m. volgende posten goedkeurde: 2 geldleningen, één van f 2 en 1 van f 1 min; verhoging van het crediet van f 6 700.000 met f 3 min voor de uitbreiding van de rioolwater- zuiverings-inrichting in West en f 3-725.000 voor de bouw van 2 gashouders met 110.000 m3 inhoud. DAT de verkeersslagnatie op de Maas brug by Dordrecht sinds gistermiddag is opgeheven en .de beide totaal uitge brande tanks zyn weggesleept- DAT op Schouwen en Duiveland op initiatief van gedeputeerden van Zee land een commissie gevormd is ter be studering en voorbeireiding van de bun deling van de waterschapskrachten op dit eiland. DAT 2 Hilversumse jongens van 15 jaar dezer dagen te middernacht bij De Bilt een gestolen auto wegens Lenzi gebrek in de steek moesten laten en later in Utrecht werden aangehouden DAT var een 29-j. Duitser een koffer, die hij bij het telefoneren op het Ctati plein in A'dam even buiten de cel liet staan, gestolen werd (inhoud ter waarde van f 1500). DAT mevr. G. Ziermans uit Leersu lste prijs op de gisteren in Amersfoort door de Ned. Spreekclub gehouden wed strijd voor cursisten won met een praatje van een kwartier over de 4 jaargetijden DAT bij Philips te Eindhoven de laatste hand wordt gelegd aan een z.g. duplo lijnenvertaler voor de Europese uitwisse ling van televisieprogramma's. DAT de Kon. Ned. Natuurhistorische Ver bij minister Cals protesteerde tegeD de voorgenomen verdelging van v< l.v.m. de hondsdolheid. DAT Zaterdag op de helihaven te Rot- terda i een wedstrijd wordt gehouden voor vliegende schaalmodellen van opleidingsvliegtuig de S.A.A.B. Safir. Woensdagmiddag 6 uur heeft H.M. de Koningin de drie dele gaties Tiaar de Ronde-Tafel-Con ferentie op het paleis Soestdijk ontvangen. De ontvangst duurde tot 9 uur 15. In de tuin had H.M. een gesprek met mr dr M. F. Da Cost a Gomez van de Nederland se Antillen (links) en mr. dr. R. H. Pos van Suriname. Nieuwe voorstellen in Genève In verband met de toestand in Z.O. Azië en hetgeen daarover in Genève om gaat, word*, het volgende gemeld. I. Zowel communistisch China als Frankrijk hebben gisteren een voorstel ingediend tot regeling van de Indochi- nese kwestie. De voorstellen zouden el kaar zeer dicht benaderen. Op de vol gende bijeenkomst morgen zullen alle, tot nu toe ingediende voorstellen worden gea-naliseerd; de punten van overeenkomst worden er uit gelicht en op grond van die punten wordt dan ver der gewerkt. 2. Ook Thailand (Siam) en de Phittp- pljnen zuillen deelnemen aan de bespre kingen in Washington (1 of 2 Juni) over de mogelijkheid en de moeilijkhe den van een Z.O.-Azië Pact. 3. De republiek der Zuid-Molukken heeft de Ver. Staten en Australië bases aangeboden 'in de strijd tegen het op rukkend communisme. Dc republiek wil daartoe deelnemen aan het voorgestelde Z.O.-Azië Pact. 4. Het Franse kabinet heeft zijn ver trouwen uitgesproken in het beleid van minister Bidault te Genève. Bidault drong er in Parijs op aan, vast maatre gelen te treffen voor een eventuele deelneming aan het Pact. 5. Pakistan heeft zich bereid -verklaard. In een eventuele commissie van toezicht voor Imdo-China zitting te nemen. Over de mogelijkheid van Pakistaanse deelne ming aan het Z.O.-Azië Pact liet men zich in Karatsji niet uit. 6. Een officiëel woordvoerder van de Siamese regering heeft verklaard, dat er naar zijn mening slechts 5 pet kans te- staat dat de Indoohinese kwestie in Ge nève wordt geregeld. Volgens een com munistisch Chinees blad met een cor respondent in Genève is er thans vol doende overeenstemming om het sluiten van een wapenstilstand mogelijk te ma ken. O 92 heef» de aanval geopend op de felst verdedigde vesting: Uw portemonnaie. Maar weest U gerust. Dit keer gaat het niet hard tegen U behoeft maar aan één voorwaarde te voldoen: onvoorwaardelijke overgavevan Uw hart. Want wanneer Uw hart is opengegaan voor O 92, volgt Uw portemonnaie dit goede voorbeeld vanzelf. Laat Uw hart vanavond nog spreken. Snelle hulp is dubbele hulp. Via een girobiljet (gironummer 58936 van de Nieuwe Leidsche Courant), via een postwissel of via onze loketten. Dan helpt U de Jantjes van Valkenburg aan een eigen prot. chr. tehuis. Een tehuis da» er kan en zal komen, r U een klinkend antwoord geeft op de slagzin: O 92 ROEPT U OVER

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1