„Vraag Uw landgenoten, om oorlog te bidden" RIJN- EN VEENSTREEK Wat was de fatale fout in de Britse Comet? Genevieve de Galard'k W 1st niet dat ik zo beroemd was Administratieve kracht Chauffeurs TELEFOON 31441 TROOSTHaven H. DE NIE EEN MEISJE 2 KAMERS NIEUWE LEIDSCHE COOT A NT WOENSDAG 26 MEI 1954 SMEKING VAN VROME OOST-DUITSER Vluchtelingen vertellen ervaringen uit de communistische hel j Rumoer in Belgische Senaat Voorsprong op V.S. moet worden behouden Van Zeeland hekelt korter diensttijd Tijdens een rumoerige zitting van de Belgische senaat heeft de oud-minister van Buitenlandse Zaken. Van Zeeland, ernstige critiek geleverd op het besluit ialistisch-liberale coa- "jl/fI^NHEER, WIL UW landgenoten vragen, of zij willen bidden om een "i»J- oorlog!" Aldus het ernstige en diepgemeende verzoek van een vrome Oost-Duitser, die als vluchteling in een West-Berlijns kamp vertoeft. Eén van de duizenden. Eén van de tientallen, met wie wij een onderhoud heb ben gehad. In die woorden ligt de tragiek van de gehele Duitse situatie op gesloten. Achttien millioen Duitsers zuchten onder het Russische juk en worden als vee behandeld. Zij zijn gestraft op een wijze, die de onmense lijkheid van het Nazi-régime verre overtreft. Confereren met de Russen over een hereniging van Duitsland is naar de mening dei Oost-Duitsers zinloos. Alleen een oorlog kan volgens hen uitkomst brengen. En de gevol gen daarvan kunnen voor hen nooit zo erg zijn als wat zij nu ondervinden. Vandaar deze dramatische bede aan het Westen een bede, aan welker verhoring wij niet durven denken. Wij waren een gehele morgen getuige van het verhoor van Oostduitse vluchte lingen. Een verhoor, dat dienen moet om hen al dan niet als vluchteling te erken nen. In het eerste geval worden zij over gevlogen naar West-Duitsland. In het tweede geval blijven ze in West-Berlijn (allen krijgen asyl) en worden ze onder gebracht in een kamp. maar krijgen geen arbeidsvergunning. Zodat het aantal werklozen in West-Berlijn is gestegen tot 2OC.000 (d.i. 10*/» van de totale bevolking)'. Om van de sociale toestanden in die kam pen maar niet te spreken. Allen die uit Oosts-Duitsland vluchten, gaan naar West-Berlijn. West-Berlijn kunnen zij veelal nog bereiken. Het ver keer tussen Oost- en West-Duitsland is echter onmogelijk. Uit de Oostzone zijn nu reeds gevlucht 2 millioen inwoners. De stroom is n menteel wat geluwd en daarom komen tegenwoordig dagelijks niet meer dan ge middeld 450 vluchtelingen binnen. Vorig jaar kwamen ook wel aantallen per dag voor Alle vluchtelingen worden opgevangen in doorgangskampen: barakken met ruim ten van 7 bij 7 meter, waarin 16 slaap plaatsen zijn: 8 bedden van tweehoog. Tussen de bedden een tafel. Om de tafel enkele moeders, met huilende dreumes- sen. In ieder vertrek gemiddeld vier ge zinnen. die een gordijn tussen hun bed den hebben gehangen. Mensen die, als men ze aanspreekt, schuw in een hoek gaan staan, vrezend voor een verhoor, als ze dat tot voor kort gewend wai Mensen die nu vrij zijn; die niet rr dan een tas of een rugzak met bezittin gen hebben kunnen redden; die vrouw en kinderen moesten achterlaten; die voor een onbekende toekomst staan; die moeten leven van de uiteraard slechts geringe sociale bijstand van de stad Ber lijn; die vaak lichamelijk gebroken zijn KATWIJK AAN DEN RIJN Kleuter verdronken Een tweetal kleuters speelde gister morgen in de buurt van de Zanderij- vaart aan de Wassenaarseweg. De jong ste. het dochtertje van de fam. Kuijt aan de Baron van Wassenaertaan. kwam in de vaart terecht. De andere ging over het ongeluk vertellen aan de moeder \an het kind, ongeveer 100 m van de vaart. Toen men het kind uit het water haalde was het reeds te laat. De inmid dels toegesnelde arts kon slechte de dood KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Hedenavond half 8 spreekt in het ge bouw Casa Cara dr Steenblok van Gouda. Doktersdienst De doktersdienst wordt morgen waar genomen door dokter Slagmolen. Hoog en laag water Donderdag 27 Mei: hoog water 10.28 en 23 02; laag water 5.50 en 18.34 uu Hoog en laag water Vrijdag 28 Mei: hoog water 11.37. laag water 6.58 19.48 i LISSE Voorlichting P.T.T. Maandagavond heeft het personeel van de PTT. een voorlichtingsavond gehad over de burgerbescherming. Er werden vjjf films vertoond, drie Engelse en twee Nederlandse. De heer Van Wijk van de P.T.T. lichtte de films toe en gaf een uiteenzetting van de zelfbescherming en de bedrijfsbescherming. NOORDW11K School met de Bijbel In de school aan de Nieuwe Zeeweg werd onder voorzitterschap van de heer W. Baalbergen de jaarvergadering ge houden van de 6chool met de Bijbel. In zijn openingsrede herdacht de heer Waal- bergen de plotseling overleden penning meester. de heer K. P. Hazenoot, die van af de oprichting zijn beste krachten had De notulen en het jaarverslag, ver zorgd door de heer K. Passchifer, waren prima -In orde. Het financiële verslag werd uitgebracht door de boekhouder, de heer S- A. van der Oever. Het verslag van de kascontröle-commissie, uitge bracht door de heer H. J. van Duyn, luid de gunstig. Het hoofd der school, de heer J. E. Kok. herdacht het overlijden van de onderwijzer de heer G. A. Wig- gers. Vervolgens memoreerde hij de goeda resultaten van het onderwijs; het leerlingen aantal is 252. In 1955 zal het gouden jubileum van de schoolvereniging wqrden gevierd. De voorzitter dankte personeel en andere aanwezigen. Herkozen werd de heer C. Barnhoorn en P. Kranenburg; gekozen werd de heer S. A. van der Oever. De heer J. E. Kok sloot deze geanimeerde avond met dank gebed. Doktersdienst Op Hemelvaartsdag wordt de dokters dienst te Noordwijk-Binnen waargeno men door dokter Coenraads Nederveen. VALKENBURG Oprichting comité Onder leiding van de heer Anth. v. d Berg ir. een comité van cud-leerlingen ge- vo»md. dat gelden wil verzamelen om te komen tot het oprichten vin een steen op het graf van wijlen de heer Joh. v. d Zwart, in leven onderwijzer aan de Chr. school alhier. Zij. die buiten de ge meente wonen en ook voor dit doel hun bijdrage willen geven, kunnen dit doen door overschritving c-p gironummer 2OO.VS0 tn.v. Anth. v. d. Berg, hoofd Chr. scHooi. Valkenburg JZ.-K.). door de Russische inquisitiemethoden. Maar mensen die vooT geen geld meer te- lug zouden willen naar de Oostduitse hel. Alle vluchtelingen worden onderzocht. Erkend worden alleen zij die in levensge vaar verkeerden en daarom zijn gevlucht.1 Men moet wel strenge eisen stellen oir te voorkomen, dat West-Duitsland over bevolkt raakt en dat is het belangrijk ste motief! Oost-Duitsland ontvolkt wordt en een weerloze prooi in Russische handen vormt. Het onderzoek geschiedt door een groot aantal commissies van drie personen, meestal zelf vluchtelingen, die de Oost duitse situatie door en door kennen. Het bewijsmateriaal wordt langs ondergrond se weg verkregen. Iedere dag passeren honderdtallen de jury's. Men is er r geslaagd de tijd. die er voor de erkende vluchteling ligt tussen zijn vlucht exT afvoer naar West-Duitsland, te bekorten tot ongeveer zes weken. Binnen treedt een jonge man. Werd "in Januari 1945 door de Russen gevangen genomen en met een groep van 1000 man overgebracht naar een kamp achter de Oeral. In 1948 keerde hij terug. 700 man bleven op een kerkhof in Siberië achter. Op een officieel rantsoen van 200 gram brood en een halve liter brandne telsoep per dag leeft men niet lang Schuw zit hij op zijn stoel. Als de on dervraging begint komt de angst weer in zijn ogen. Hij blijkt in 1951 in een cafi te hebben verteld hoe het in het Russische krijgsgevangenkamp toeging. Werd gear resteerd op grond van spionnage. Na eer kruisverhoor waarbij hem de tanden er kiezen uit de mond waren geslagen be kende hij. Hij kreeg de lichtste straf voor spionnage: 25 jaar concentratiekamp. Op 17 Jan. J.l. had een grote amnestie plaats (als gevolg van de opstand van 17 Juni 1953). Ook hij werd ontslagen en vluchtte naar de vrijheid. Hij legt een lijst over met de namen van zijn bewakers en mede-gevangenen. De lijst wordt gecontroleerd en de mede delingen blijken te kloppen. Hij wordt erkend als vluchteling en verlaat met tranen van blijdschap in de ogen de jury-kamer. Volgende „geval". Een man, in 1948 ge arresteerd wegens $pionnage. Kon echter bewijzen, dat hij geen spionnage had ge pleegd. Werd niettemin veroordeeld, om dat hij niet kon bewijzen, dat hij, wan neer hij daartoe in staat zou zijn geweest, zijn gearresteerd. 25 jaar con centratiekamp. Op Kerstavond bereikt hem de mede deling, dat zijn vrouw van hem is ge scheiden, omdat zij niet op hem kon wachten. Lichamelijk en geestelijk ge- bioken vlucht hij na de amnestie naar West-Berlijn. Is daar hertrouwd. Zijn mededelingen blijken te kloppen. Hij wordt erkend, maar tevens wordt hem gezegd, dat zijn vrouw niet vrijwilig onder pressie is gescheiden (zoals rouwen van veroordeelden worden gedwongen scheiding aan te vragen). De man strompelt de deur uit. Derde „geval". Het type van een echte eenvoudige, Duitse boer. Woont op boerderij van 17 bunder, waar zijn gehele voorgeslacht heeft gewoond. Kon de slag in de oogst niet opbrengen. Verkocht in het zwart een veulen om tarwe te kun- kopen teneinde aan zijn aanslag te voldoen. Vluchtte, voordat zijn daad ont dekt werd, met vrouw en kinderen naai West-Berlijn. Een dag later had men zijr boerderij platgebrand. De man wordt t erkend, want toen hij vluchtte, hij nog niet in levensgevaar. Hij is nu al les kwijt, kon slechts een handvol eigen dommen meenemen, maar verkiest de ba rakken in West-Berlijn boven terugkeer aar het Oosten. Ge kunt zo doorgaan. Het is slechts greep uit een trieste reeks van mei lijke ellende. In èèn der kampen hebben ce gesproken: mensen die van het le- slechts een strohalm hadden overge houden, maar die strohalm was de vrij heid en daaraan hielden zij zich vast. De vroegere functionaris van de socia listische partij, wiens ruggeg'raat had gebroken en wiens longen aangetast, vluchtte na de amnestie. De vroegere politie-agent. die vlak zijn arrestatie was gevlucht, kon v en kinderen niet meer meenemen; zijn huis werd achter zijn rug platgebrand, en vrouw en drie kinderen werden dood geschoten. De monteur, die wegens een zestal zo genaamde vergrijpen tegen de staat, wai veroordeeld tot 5X25 en 1X15 jaar ge vangenisstraf, tezamen 140 jaar, en du na de amnestie was gevlucht, werd onder pressie van zijn vrouw gescheiden. We hebben een lange reeks van versla gen genoteerd. Maar je wordt het aan horen van deze mensen moede. Hoe heeft God deze mensen nog de kracht kunnen geven, aan het leven te blijven vasthou den? Hoe heeft God de man, die ge dwongen werd voor zijn ogen te zien. dat zijn vrouw door Russen werd ovi -ldigd en vervolgens vermoord, kracht kunnen geven, geen zelfmoord Beseffen wij onze zegeninj. 'ij 's Zondags misschien lusteloos kerkbank hangen? Wanneer wij zonder gevaar het communisme kunnen bestrij den? Wanneer wij ons in de gemeenschap der heiligen kunnen sterken In het ge loof? Daarbij wordt men bepaald, en In Berlijn vertoeft. En daarom zijn wij dankbaar, dat vertegenwoordigers vrije politieke jeugdorganisaties deze dingen zelf hebben kunnen aanschouwen. Opdat zij ons volk kunnen opwekken, de onderdrukten in het Oosten in het gebed gedenken. Mr C. J. VERPLANKE. ALPHEN AAN DEN RIJN Bevordering De edsp. agent van politie A. Star ls bevorderd toi agent en de agenten P. J. Smit en A. Haasnoot zijn bevorderd tot hoofdagent. Naar de cel Bij plaatselijke politieverordening is het voetbalier. op de straat verboden. Daar vele jongelui het met dit voorschrift niet zo ernstig nemen, ziet de politie zich vaak genoodzaakt op te treden, med« n.a.v. klachten van weggebru:kers er omwonenden Zo gebeurde het ook gister avond tegen een tweetal jongelui. Zij bleven echter halsstarrig en weigerden bovendien op verzoek van de polni namen op tc geven. Zij werden prompt uitgenodigd mee te gaan naar het politie bureau, waaraan zij evenmin van waren te voldoen. Er zat voor de politie niet anders op, dan het tweetal bij de arm te nemen. Dit werkte niet bepeald kalmerend op de stijfhoofdigen, die zich al vechtende trachtten los te rukken. Hierbij ontstond weldra een handgemeen tussen de dienaren van de wet er twee voetballers, dat eindigde in opslui ting van de woestelingen in de cel. Twee ongevallen Op de Aarkade had gisteren omstreeks 14.30 uur en verkeersongeval plaats tus sen een Alphense personenauto en een motorrijder uit Leiden, waarbij de motor rijder een vleeswond opliep en vrij zware materiële schade aan de voertui gen ontstond Omstreeks 16.50 uur gebeurde er een verkeersongeval op de Emmalaan. Een personenauto, bestuurd door -.en Leide- naar reed in de richting van de Sleutel stad. Achter hem reed een truc met op legger van de ATO, bestuurd door de heer S. M., eveneens te Leiden. De p^r- sonenatuo moest stoppen voor een voor hem rijdend? auto, die linksef ging. Daai de bestuurder van de truc niet voldoende afstand had gehouden, botste dit voertuig op de personenauto waarbij de personen auto erns'ig en de truc licht beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ben. rclid Het bestuur van de Rijnlandse Orkest vereniging heeft besloten de heer Chr. A. v. d. Mark in verband met zijn ver diensten bij de oprichting van net orkest het erelidmaatschap te verlenen. De doktersdienst Op Hemelvaartsdag zal dokter A. J. Zwartensdijk. Stationsstraat 5. telef. 2472. de dienst van de huisartsen waar- BENTHUIZEN Fee«t voor burgemeestersechtpaar In verband met het zilveren huwelijks feest van burgemeester en mevrouw Steenbakker. 29 Mei, brachten de leer lingen van de Chr. kleuterschool een zanghulde. waarbij een drietal kleuters een bloemstuk aanbood, vergezeld van een gelukswens op rijm. Vanzelfsprekend weiden de kleuters gctracteerd. Gisteren maakte Concordia uit Boskoop een mars door het dorp, waartiij het einddoel even- de ambtswoning van de burgemees- ivas. Het bruidspaar werd hier een serenade gebracht. Zaterdag van 3 uui tot half 6 wordt een receptie gehouden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Burgerlijke stand Geboren: Maartje P, d v A Hoogeveen en M Dorrepaal; Korstina Landman en K C Hoogeveen. Wasdemonstratie In het bijzijn van vele dames werd door de fa Teunissen uit Rozendaal een wasdemonstratie gehouden in de boven zaal van hotel De Bruin. Bijzondere be langstelling had men voor de middelen, waarmede allerlei vlekken uit de kleren worden verwijderd. Opbrengst collecte De collecte voor de twee kende sanatoria bracht hier f 95.61 op. Uitslagen dam- en schaakclub De uitslagen der onderling gespeelde wedstrijden zijn aldus: Schaken: T. v. d. Bosch—H. Verburg 10; J. v. Egmond—K. v. d. Bosch 10; G. de Wit—N. Cok 0—1; J. v. Eijk—Jan sen 1—0; H. v. d. BurgT. v. d. Bosch 01; M. v. d. Marei—J. de Hondijker Vi\ H. BoeleeG. Snaterse 10; Veen—Klerk 1—0. Dammen: E. DorrepaalM. v. d. Ma- rel 2—0; P. Bervoets—H. Groen 02; A. v. d. Meijden—R. Geerlof 20;,R. Geer lof—H. Verburg 2—0. HAZERSWOUDE Wedvlucht „De Reisduif" Wedvlucht met oude duiven van S Quintin, afstand 267 km. In concours 51 duiven. Deze werden gelost om 10' uur 3C min. met NW wind en bewolkte lucht. Aankomst eerste duif 2 uur 42 min i seconden, snelheid 1059 meter per Aankomst laatste prijswinnende duif 4 uur 10 minuten en 46 seconden, snelheid 875 meter per minuut. Uitslag: A H Fase 1. 11; C Groen 2. 16; W G de Jongh 3, 7, 18. 19. J van der Eijk 4. 5. 14; P J Fase 6; W Zintel 8; P Male 9. 12: 15. 17; W van Veen 10; M K in Vliet 13. Voetbalwedstrijd Zaterdagavond wordt een voetbalwed strijd gespeeld voor de kas der ouden dagen. De elftallen zijn een westelijk ?en oostelijk veteranenelftal. Ook de handbalclub -speelt, en wel tegen een dames-handbalelftal van Rouwkoop te Voorschoten. De plaatselijke muziek vereniging verleent weer medewerking. De spelen beginnen om 7 uur. Chr. plattelandsvrouwen De afdeling van de Chr. plattelands- rouwenbond vergadert Vrijdagavond half 8 in het lokaal achter de Geref. kerk Een gevangenispredikant spreekt over „Een vergeten stuk leven". NÏEUWVEEN Wandelmar» De door de Nieuwveense wandelclub Jong Geluid uitgeschreven wandelmars voor aanstaande Zaterdag belooft wat het aantal deelnemers betreft geen groot Ingenieurs laten geen middel onbeproefd om daar achter te komen ENGELAND IS VASTBESLOTEN, zijn naam op het gebied van de straal- passagiersvliegtuigen te herstellen. Britse luchtvaartautoriteiten en ingenieurs van de De Havilland-fabrieken zijn thans dag en nacht bezig met proeven, die de fouten in de Cornets moeten verraden. Iedere dag telt in dit onderzoek mee; hoe spoediger de storing in de beroemde Cornet wordt gevonden, des te eerder kunnen de vluchten met dit type toestel worden hervat. In angstige spanning kijken de Britse deskundigen naar Amerika, waar onlangs de eerste Boeing 707 is gereedgekomen. Gelukkig voor de Britten, zakte de Boeing bij de proefrit door zijn landingsgestel, waardoor de productie van het eerste Amerikaanse passagierstoestel met straalaandrijving omstreeks een half jaar wordt opgehouden. litie, de diensttijd te verkorten van 21 tot 18 maanden. Het besluit is reeds kracht. -minister Van Zeeland noemde het besluit fnuikend voor de positie van en aanzien vande bondgenoten. Vol gens de ex-minister heeft de maatregel er toe geleid, dat thans ook in N e d land en Engeland stemmen opgaar de diensttijd te verkorten. Van Zeeland opende een geheel nieuw gezichtspunt, door de maatregel „waarschijnlijk tijdelijk" aan te merken. De ex-minister redeneerde aldus: Als de E.D.G. van kracht wordt, dan zal de ministerraad der E.D.G.-landen de duur van de diensttijd moeten vaststellen. Als de Raad die periode nu op 21 maanden stelt, dan zal er voor België weinig ders opzitten, dan de nieuwe maatregel ongedaan te maken. De nieuwe minister van Defensie, noy. en Spaak, de opvolger van Van Zee land. noemden de waarschuwing van Van Zeeland sterk overdreven. Geen der mi nisters zag een gevaar in de bekorting van de diensttijd. Een Comet die voor de diens^met het Verre Oosten gebruikt werd, is van Lon den naar het Britse Luchtvaartlabora torium in Farnborough gezonden. Uit de luxe cabine zfjn alle zittingen verwijderd. De cabine staat vol verzegelde appara ten, iedere reactie van elk gedeelte en van elk onderdeel van het vliegtuig wordt op deze toestellen automatisch ge registreerd. In de staart zijn dunne dra den gemonteerd, die op de zwakste tril ling reageren en deze naar de automa tisch registrerende apparaten overbren gen. zo meldt de corr. van het Vrije Volk. De registratie-apparaten zijn bestand tegen breuk en brand, want de deskun digen willen de proefnemingen voortzet ten tot er iets met de Cornet gaat ge beuren, zelfs indien het kostbare toestel te pletter valt. Ofschoon gepoogd wordt de piloten een kans te bieden, wanneer een vliegtuig in de lucht uit elkaar barst, is het duidelijk, dat deze proefvluchten de piloten in le vensgevaar brengen. Ook op de brandstoftanks, die onder de cabine zijn gemonteerd, wordt bijzonder gelet. Men denkt nl. aan de mogelijkheid dat tijdens de vlucht een lek ontstond, dat daarna brand uitbrak, zodat de bine werd opengescheurd. Voor deze proefvluchten wordt speciale gekleurde benzine gebruikt en er is voor gezorgd, dat iedere bijzondere omstan digheid wordt geregistreerd. De Britse autoriteiten zijn in hun po gingen om de oorzaak van de rampen vast te stellen zo ver gegaan dat zij zelfs GENEVIèVE DE ALARD, de beroemd geworden verpleegster, heeft giste ren een interview van twee uur met foto grafen. radio-mensen en journalisten uit allerlei landen uitstekend doorstaan. Na dat 7.ij haar boeiende verhaal verteld en op vele vragen geantwoord had (in twee talen) zei een ervaren journalist, dat ze fantastisch was. „Ze doet me denken aan Jeanne d'Arc en Florence Nightingale en alle heldhaftige vrouwen uit de geschie denis". Misschien was deze lof overdre ven, maar het was een feit, dat de cor respondenten-zich een heel andere voor stelling van haar gemaakt hadden. Zij nam hen volkomen voor zich in door haar oprechtheid, karakter en charme. Geen ogenblik werd zij van de wijs gebracht en soms liet zij blijken, dat zij enkele vragen te persoonlijk naar haar smaak vond. Geneviève, die zo mager geworden is, dat de soldaten haar (goedgemeend) de bijnaam „tandenstoker" gaven, verklaar de, dat Bien Bien Phoe, ondanks de ver schrikkelijke ogenblikken, een prachtige belevenis was. waar een geest van grote kameraadschap leefde. Zij gleed licht over haar ■k' lijkheden in het fort heen - - klein, slapen op een draagbaar. Over het alge meen was er slechts kaarslicht. Zo goed en zo kwaad als het ging waste zij zich in een kom. Nu is dat allemaal anders geworden. De vrouw Geneviève kwam naar voren, zij ging naar de beste kapper in Hanoi en kocht verder allerlei dingen, die zij nodig had en zovele dagen had moeten missen. Toch brengen deze dagen in Hanoi haar een mengsel van vreugde en verdriet. Vreugde, omdat zij 'vrij is, maar verdriet omdat haar opgedragen werd, heen te gaan, terwijl zoveel gewonden moesten achterblijven, die haar hulp nodig hadden. Zij vertelde nog. dat gedurende de ver schrikkelijke strijd om het fort generaal De astries erg kalm en vol vertrouwen was gebleven. „Ik weet. dat hij gevangen genomen is door de Vietminh, maar ik weet niet waar hij is", zo zeide zij. Met uitzondering van 15 minuten onmiddellijk na de val van" het fort heeft de Vietminh Geneviève nooit van de gewonden gehaald, maar haar dag en nacht haar gang laten gaan, precies zoals zij wenste. Volgende week gaat zij naar Parijs om ...„v. haar moeder te bezoeken en wat uit te vertelde (rusten. Mogelijk zal zij daarna een boek succes te worden. Van Jong Geluid zelf nemen drie ploegen deel en van de Joh. Stichting één, voorts nog twee ploegen uit Aalsmeer en een uit Boakoop. Ook hebben enkelen individueel ingeschreven. Het aantal deelnemers zal ongeveer tweehonderd bedragen. Opbrengst De collecte voor de Chr. blindenbond heeft f 30 opgebracht. Chr. plattelandsvrouwen De Chr. plattelandsvrouwen kwamen in een zaal van de Johannes-stichting bijeen om te luisteren naar de directeur, de heer Blok, die een en ander over deze inrichting vertelde. Na de inleiding werd de inrichting bezichtigd. TER AAR Collecte De opbrengst van de collecte van Zon negloren en Sonnevanck bedraagt f 56. Ooievaar op bezoek De jeugd begint mee te leven met de dieren. Zondag kwam men ons meedelen, dat er een duif in het rookkanaal van de bakkersoven van Schreuder was ge vallen en gisteravond kregen we van de jeugdige Frans Balvers en een zoontje van Th. Kroft het bericht, dat er in de Korteraarse hoek enige tijd een ooie op het weiland was geweest. Deze be richten zijn niet onbelangrijk, omdat hieruit blijkt, dat de jeugd belangstelling heeft voor de dieren. WOUBRUGGE Geslaagd De heer D. C. Groot slaagde te Roelof- arendsveen voor het examen vah de R.K- tuinbouwschool. De bouw van de drie arbeiderswonin gen aan de Dokter Lothlaan is thans zo ver gevorderd, dat men de nok van het dak heeft bereikt. Uitstapje Begunstigd door fraai zomerweer hield de afdeling van de bond van plattelands vrouwen gisteren een uitstapje. In IJmuiden werden de vishallen bekeken en in Kamperduin werd volop genoten van zon, zee en frisse lucht. Via Alkmaar ging het huistoe. ZEVENHOVEN De in de Jonge Zevenhovenseweg aan wezige betonnen duiker, voorbij de Kous- reg, wordt dieper gelegd. Het water kan dan sneller worden afgevoerd naar het gemaal, dat het in de Kromme Mijdrecht pompt. De duiker gelegen vóór de Kous- weg wordt vernieuwd. De werkzaam heden. die hoogstens 14 dagen duren, worden uitgevoerd door werklieden van de polder. Verschillende verkeersvoor- ngen moeten er voor worden ge- schrijven over haar ervaringen. Ze telde nog, dat zij eerst bij haar vrijlating had gemerkt, hoe beroemd ze wel gewor den wa3. Vermelden we nog. dat de raad var gouverneurs van het Rode Kruis, die in Oslo vergadert. Genevière heeft voorge dragen voor de Florence Nightingale- medaille. Dit is voor het eerst, dat de raad iemand voor deze medaille heeft voorgedragen, die alleen door het inter nationale Rode Kruis te Genève kan den toegekend. Slechts één lid va; Russische delegatie vroeg: „Wie is juffrouw Geneviève?" „De Hoop" maakte record-reis Uit het jaarverslag van de vereniging welke het Hospitaal-Kerkschip De Hoop in de vaart houdt lezen afgelopen vaarjaar 1056 patiënten zijn behandeld, een recordaantal. Eind Mei volgend jaar zal" het nieuwe hospitaal kerkschip, waarvan de bouw is opgedra- gvn aan de N.V. Zaanlandsche Scheeps bouw Maatschappij te Zaandam, worden opgeleverd. In die tussentijd zal er echter nog een ton bijeengebracht moeten w den om alle bouwkosten te dekken. Robert Capa, de beroemde fotograaf van het Time-Life concern, is in Indo- China (bij Phoelie) op een mijn gestapt en overleden. T elef oonautomatisering in Bodegraven Op 9 Juni 's middags 1 uur zal de auto matische telefooncentrale te Bodegraven in dienst worden gesteld. In verband hiermee worden op deze datum de tegenwoordige netten Bodegraven, de Meije en Zwammerdam samengevoegd tot één net. de tankauto, die op het vliegveld van Rome voor het vullen van de tanks van de verongelukte Comet is gebruikt, naar Engeland willen halen. Een tweede Cornet wordt op de grond onderzocht. Een derde toestel wordt in Farnbourough door speciaal gebouwde testapparaten voortdurend onder druk gezet in de hoop dat men ergens een zwakke plek in de romp ontdekt. Een vierde is sinds de ramp in Rome onafgebroken in de lucht en zal blijven vliegen tot er iets mee gebeurt. Een vijfde Cornet wordt door de De Havillandfabrieken op het eigen vlieg veld In Hatfield getest. De De Havillandfabrieken en de Brit se regering zullen letterlijk alles doen om de fout op te 9poren en te verbeteren en de voorsprong in de luchtvaart te verzekeren, die men met de Cornet hoop te te hebben verworven. Dulles over Midden-Ameiika Waarom wij wapens zonden De Ver. Staten vrezen, dat het Krem lin in communstisch Guatemala een steunpunt wil vestigen. Dit voornemen zou o.m. blijken uit de wapenzending ter waarde van 10 millioen dollar. Washing ton heeft echter onmiddellijk ingegre pen: per vliegtuig en niet per schip is voor 600.000 dollar lichte wapenen ge zonden naar de buurlanden van Guate mala: Nicaragua en Honduras. Meerdere zendingen zullen volgen. Aldus heeft mi nister Dulles gisteren op zijn persconfe rentie verklaard naar aanleiding van de gespannen toestand in Midaen-Amerika. Een zwaar gewapend Guatemala bete kent een directe dreiging voor het stra tegisch ^eer belangrijke Panamakanaal dat is de reden waarom de Ver. Staten onmiddellijk hebben ingegrepen. Volgens Dulles is Guatemala reeds de vaarst bewapende staat in Midden- Amerika. Het land heeft het z.g. Pact van Rio niet goedgekeurd en het verzette zich ook tegen de resolutie in Caracas, waar- het internationale communisme een bedreiging voor alle Amerikaanse stalen werd genoemd. Saar-optimisme van Bonn thans getemperd Thans heeft ook de Westduitse regering a Parijs officieel toegegeven, dat haar verklaring ten aanzien van de Saar- kwestie wel wat t e optimistisch wat steld. De Westduitse verklaring noemde de Frans-Duitse besprekingen in Straats burg „volledig geslaagd". Thans is verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de bijzonderheden van de be ginselen voor verder Saar-overleg noj niex geregeld zijn. Nog geen migratie in de K.S.G. Conferentie deed een stap vooruit De conferentie te Luxemburg van di landen der Kolen- en Staalgemeenschap over de vrije verplaatsing der arbeids krachten binnen de gemeenschap zal waarschijnlijk heden uiteen gaan, terwijl het beoogde doel slechts ten dele zal zijn bereikt. Dit doel is, dat de erbeiders der kolen- en staalindustrie overal in de K.S. G. te werk gesteld zullen kunnen worden, zodat 'n Italiaanse arbeider bijv. even veel recht zal hebben om in Limburg te ken als een Nederlander, waarbij alleen bepaalde beperkingen met het oog openbare orde en gezondheid in acht ge nomen zullen worden. De conferentie hield zich bezig met: a. Vaststelling de soorten en vakbekwaamheid der arbei ders; b. de vaststelling der bepalingen op volksgezondheid en openbare orde; evenwicht in vraag en aanbod vai beldskrachten; d. sociale voorzieningen om de belemmeringen voor de verhuizin gen weg te nemen. Op het eerste punt kwam men tot volkomen ov.ereem ming. Er zijn ongeveer 70 beroepsclassifi caties voor de vrije verplaatsbaarheid op gesteld, waarvan 40 voor de kolen- ertsmijnen en 30 voor de staalindustrie. Om geclassificeerd te kunnen worden moet de arbeider over de nodige vakbe kwaamheid beschikken, terwijl de tijds duur, waarin hij het beroep heeft uitge oefend, buiten beschouwing blijft. De ge classificeerde arbeiders zullen een ar beidskaart ontvangen, die recht geeft op vrije verplaatsbaarheid. Ten aanzien vai de volksgezondheid en openbare orde blij ven de geldende nationale beperkingen voorlopig van kracht. Men beschouwt het resultaat als ee nstap vooruit, doch niet UIT DE PERS „Oorlog" buiten zijn boekje We lezen in het Haagse R.K. dagblad Het Binnenhof: "f/TER Protestantse dagbladen heb- ben zich van de zijde van het ministerie van Oorlog een soort van boycot op de hals gehaald. De direc tie van deze kranten weigerde een advertentie op te nemen waarin jon gemannen worden opgewekt dienst te nemen in het vrijwilligersbataljon waarmee Nederland vertegenwoordigd ls in het leger der Verenigde Naties op Korea. Die weigering geschiedde, omdat naar de mening van de Pro testantse dagbladen op het ogenblik 4e soldaten in Japan en Korea, zijnde een op oorlogvoeren ingesteld leger dat niet behoeft te strijden, aan grote morele en geestelijke gevaren bloot Het antwoord van het ministerie van Oorlog was, dat de bewuste kran ten sedertdien uitgesloten worden van alle wervings-advertenties welke van het departement uitgaan. Niet alleen dus advertenties, welke opwekken om zich als vrijwilliger voor Korea be schikbaar te stellen, doch ook andere welke daarmee niets hebben uit te staan. De staatssecretaris van het de partement, mr Kranenburg, heeft het besluit naar wij van de zijde van de bewuste bladen vernemen, als volgt gemotiveerd: de werving van vrij willigers voor de militaire dienst is één geheel; wie met één der onder deling van de werving niet kan in stemmen, sluit zich van de gehele werving uit. Nu moeten twee zaken onderschel den worden. Ten eerste het stand punt van de vier Protestantse bladen, ten tweede de vraag of het ministe rie ooit gerechtigd is tot maatrege len als die welke het nam. De vraag of het morele gevaar waaraan de sol daten in Korea bloot staan, doorslag gevend is voor het weigeren van- de wervingsadvertentie is er een waar op verschillende antwoorden kunnen gegeven worden. Mien behoeft het met de beslissing van de directie dei- vier bladen niet eens te zijn, doch men kan die directie het recht in elk geval niet ontzeggen om zo te han delen als naar haar overtuiging nood zakelijk is. Dat is nu eenmaal een. van de gezegende rechten der demo cratie. Ook het mniisterie heeft dit recht te eerbiedigen. De 'motieven welke dr Kranenburg desalniettemin voor het handhaven van zijn beslissing aanvoert, zijn wonderlijk en ambtelijk in de kwado zin welke dit begrip soms heeft. Te recht voeren de Protestantse bladen aan dat de éne werving de andere nog niet is; de praktijk van het mi nisterie wijst trouwens uit, dat de legerleiding zulks zelf bok beseft en dat daarnaar gehandeld wordt, zij het dan ook niet gezien vanuit de hoek der morele consequenties. Tet antl-revolutionnalre Kamerlid Roosjen heeft de regering naar aan leiding van dit incident vragen ge steld. We zijn benieuwd naar het ant woord van minister Staf. De onder havige kwestie heeft immers zowel kanten welke de persvrijheid als de gewetensvrijheid raken. Tot zover Het Binnenhof, dat wij uiteraard erkentelijk zijn voor zijn niets duidelijkheid -overlatende beschou wing, over het door ons ingenomen stand-punt In bedoelde kwestie. Raad voor Rechtsherstel Duitse tractaatboeren kregen ongelijk De Raad voor Rechtsherstel heeft het beroep verworpen, dat door de Duitsers Freiherr Rudolf de Loë en diens broer Max de Loë was ingesteld tegen de ver koop door het Nederlands Beheersinsti tuut van hun in Siebengewald gelegen eigendommen, die krachtens het besluit op 't vijandelijk vermogen aan de Neder landse staat vervallen waren verklaard. Het ging in het ene geval om 57 hectare cultuurgrond en 2 boerderijen met be drijfsgebouwen, in het tweede geval om 13 hectare cultuurgrond, eveneens met 2 boerderijen. Deze gronden waren aan 17 landbouwers en gedeeltelijk ook aan de Limburgse gemeente Bergen verkocht. Door de uitspraak van de raad is beslist in de belangrijkste tractaatgrondenkwes- tie die zich in de gemeente Bergen heeft voorgedaan. MARKT- EX VISSERIJBERICHTEN DELFT, 26 Mei. Aanvoer acht runderen. 69 nuchtere kalveren. 185 varkens. 405 big gen. 739 weidelammeren en 1 feit. De prij zen weide koeien 550—750. nuchtere kalve ren 38—50, biggen 50—70, lopers 70—125, drachtige zeugen 350150. weidelammeren 55—65. magere varkens per kg levend ge wicht 1.90—2.10. Handel varkens en biggen redelijk, weide lammeren lui. duur WOERDEN'. 26 Mei Kaasmarkt. Aan. gevoerd: 32 partijen le soort 2 01—2.12, 2« snort 1,(M2,00, extra 2.20 handel matig. TER AAR. 2, Peulen 2.30—3.31 1.60—1.90. spin: andijvie 23—39. 18—33. alles C 811, bloemkool 25—37. D 15—25, stek 8—12. alles per stuk. radijs 7. selderij 14—16. bospcen 3870. stek 34—76 per doosje. visgronden liggen nog •ofsla 60—1.70 pci Noordelijker vangst. Van Katwijk zijn loggers gisteravond aan s meldden eveneens geen vissende bij Castlebaai totaal 100 kantjes ie SCH 32 hebben sdelijk thuisstomer totaal hon- 3 drie kant- De SCH 2 zijn Jes, de SCH 32 hebben niet gevist ei. - 9 „Prlnse Marijke" met het koelschlp op sleeptouw meldde hedenmorgen zijn positie, luidende 100 mijl dwars voor Dieppe. IJMUIDEN, 26 Mei. Besommingen. Trawlers: 1 trawler—17.800. IJM 6—14.000. Loggers- IJM 14—7350 IJM 209—6390. IJM 53—41.000. KW 26—3990. KW 7—6120. SCH 135—43.000, RO 29—690. IJM 230—320. KW 53—470. KW 92—770. KW 77—640. KW 31—650. KW 35—520. KW 60—640. De Coöp. Inkoopvereniging „ONS BELANG" Oude Rijn 5 te Leiden, vraagt voor spoedige indiensttreding een (vrl.) voor haar debiteuren- en crediteurenadmin. Zij. die met doorschrijfsysteèm bekend zijn, genieten de voorkeur. Sollicitaties, uitsluitend schriftelijk, aan het bureau van dit blad onder No 3596. VOOR ADVERTENTIES voor de autobusdienst. Bekendheid m. div. merken automobielen strekt tot aan beveling. Schriftelijke sollicitaties aar Autobusonderneming N.A.L. Ondernemer P. Langhout Ter Aar Telefoon 333 VERHUUR VAN Kampeertenten, Luchtbed den. Slaapzakken. Butacom- KOELKASTEN WASMACHINES STOFZUIGERS Nieuwe Rijn 57 - Tel. 21155 voor winkel en magazijn Brieven of aanmelden bij: G. v. d. EYKEL Kerkstr. 32 - Katw. a.d. Rijn GEVRAAGD VOOR KANTOORRUIMTE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6