Meuwr jTciiisrlje (Courant Bidault is onverwachts Parijs vertrokken naar Wist IJ Accoord over het statuut van het Koninkrijk Trein greep bruiloftsbus: 4 doden, 17 gewonden WOENSDAG 26 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10049 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUatiasticb Is ahrblrora «gn Jurt in lëgfjeaspott" Het mysterie O 92 KABINET-LAMEL IN MOEILIJKHEDEN Amerika wil militaire tussenkomst onder voorwaarden overwegen GEORGES BIDAULT, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteravond onverwacht uit Genève naar Parijs vertrokken voor het voeren van besprekingen met zijn regering. Tot zijn vertrek, dat moge lijk is geworden, doordat het debat over Korea van vandaag werd uit gesteld, werd op het laatste ogenblik besloten. Naar men aanneemt, wenst Bidault de kabinetszitting van heden bij te wonen, die gevolgd zou worden door een bijeenkomst van de nationale defensieraad. Het is evenwel duidelijk, dat Bidaults onverwachte reis voornamelijk verband houdt met het besluit van de nationale vergadering om (tegen de wens van de Franse regering in) volgende week Dinsdag en Woensdag een volledig debat over Indo-China te houden. op, waaronder Amerika een militaire tus- Bedrukt naar huis teruggekeerd Zoals wij gisteren reeds meldden, voelt Bidault zich bedreigd in zijn positie te Genève. Wellicht zal hij te Parijs trach ten, de nationale vergadering er alsnog van te weerhouden, de besprekingen in Genève te doorkruisen. Of Bidault hierin zal slagen, is vanzelf sprekend nog de vraag. De socialistische afgevaardigde en oud-minister log Le Jeune, die de campagne spoedige behandeling van de Indochinese kwestie leidden, verklaarde n.l., dat de houding van Bidault te Genève wel niet zou kunnen overeenkomen m< hoop van het parlement. Hij verzocht de regering ook, uit te leggen, hoe zij plan is de veiligheid van de troepen in Indo-China (ter sterkte van 200.000 man) te verzekeren. Het ziet er dan ook naar uit, dat het kabinet-Laniel. dat de jongste vertrou- wensstemming met een meerderheid var slechts twee stemmen overleefde, eer stormachtig debat tegemoet kan zien, ten zij te Genève tegen volgende week enige wezenlijke voortgang in de richting een bestand wordt gemaakt. Intussen heeft generaal Ely verslag uit gebracht van zijn reis naar Indo-China. Een Franse woordvoerder deelde naar aanleiding hiervan mede, dat in de eerst komende dafeen geen sensationele ontwik keling moet worden verwacht. Waarne mers concluderen hieruit, dat er weinig kans bestaat op onmiddellijke internatio nalisatie van de strijd of op het zenden van Franse dienstplichtigen. Hetgeen niet wegneemt, dat Ely waarschijnlijk heeft aanbevolen, versterkingen te zenden de militaire strategie te wijzigen. Mocht- het kabinet-Laniel gedwongen worden, dienstplichtigen naar Indo-China te sturen, dan zou deze impopulaire maat regel gemakkelijk tot de val van het kabi net kunnen leiden. Inmiddels zijn ei reeds versterkingen uit Frankrijk onder weg naar de bedreigde delta van dc Rode Rivier. Men heeft daar evenwel nog tenminste 30.000 man nodig. En terwijl Churchill in het Lagerhuis verklaarde, dat de politiek van zijn rege ring ten aanzien van Indo-China ongewij zigd blijft, somde minister Dulles in Washington definitieve voorwaarden Warm en zonnig Een BELANGRIJK hogedrukgebied dat zich uitstrekt van Noord- Scandinovië over Duitsland tot Italië, beheerst thans het weer in geheel West-Europa, aldus deelt De Bilt mede. Overwegend Zuidelijke winden voeren warmere lucht naar het Noor den, waarbij de maximumtemperatu ren van dag tot dag hoger worden tengevolge van de krachtige zonne straling. Maximumtemperaturen van meer dan 20 graden komen thans voor tot in Lapland. In Frankrijk kwam op enkele plaatsen gisteren het kwilz reeds boven 25 graden. Het hogedruk gebied neemt nog steeds in omvang er betekenis toe, waardoor het depres- siegebied op de Oceaan ten Westen van de Britse Eilanden nog geer\ kans krijgt zijn invloed verder Oosen uit le breiden dan tot Ierland en West-Eng eland. Wel vormde zich een zwakke warmtestoring bo ver. Zuid-Frankrijk, welke daar enkele verspreide onweersbuien veroor zaakte. Deze beweegt in betekenis al- nemend in Noordelijke richting waarschijnlijk, zonder dige invloed op het weer in ons land uit te oefenen, passeren. Er mag dan ook op Hemelvaartsdag op warm en overwegend zonnig weer worden ge rekend, waarbij de kans op vorming van locale warmte onweders in de na middag klein is. De winden blijven zwak tot matig uit Zuidelijke richtin gen, aan de kust kan echter tijdelijk een wat koelere zeewind waaien. HET WEER IN EUROPA 3 S a" h ono windstil zzo 4 22 0 nno Zonnig en warm Het K. N. M. I. te De Bilt I verwacht tot morgenavond Droog en warm weer mei weinig bewolking en eer zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. (Opge maakt hedenmorgen te 10 u.) Zon en Maan Donderdag: Zon van 4.31 tot 20.43; Maan van 1.45 tot 14.49 uur. Vrijdag: Zon van 4.30 tot 20.44 uur; Maan van 2.03 tot 16.15 u. Op 1 Juni N.M. senkomst in de strijd wil overwegen. Deze punten zijn: 1. Amerika is niet bereid, als --^"-dediger van het kolonialisme op te 1 n. doch wil strijden voor vrijheid en ^..afhanke lijkheid; 2. Amerika zal slechts optreden, als andere landen, die belangen hebben in het betrokken gebied, meedoen; 3. Amerika zal alleen in actie komen, als de Ver. Naties er haar goedkeuring aan hechten, en 4. Het Amerikaanse congres moet alle acties, welke de regering voor stelt, goedkeuren. Genève In Genève heeft men gisteren tijdens de geheime besprekingen over Indo-China de procedure-kwestie^ losgelaten om te be ginnen met een bespreking van een staken van de strijd. Minister Eden stelde voor vertegenwoordigers van beide comman do's in Indo-China naar Genève uit t( nodigen om hen als adviseurs te doeg op treden. Bedell Smith (Amerika) zeidë, dat de Ver. Naties gevraagd dient te worden, controle uit te oefenen op een wapenstil stand. Ten slotte vermelden we nog, dat Molotof er zich over beklaagd heeft, dat nieuws over de besprekingen uitlekt naai de pers. Eden had Maandag j.l. de afge vaardigden reeds verzocht, geen bijzon derheden over de geheime besprekingen aan de pers te verstrekken. Madame de Castries, de echtge note van de te Dien Bien Pnoe gevangen genomen Franse gene raal, kwam gisteren, allerminst opgewekt, per vliegtuig uit Indo china te Parijs aan. Voordat de nieuwsgierige reporters haar vragen konden stellen was zij al vertrokken in een auto die tot dichtbij het vliegtuig was ge reden. RONDETAFEL-CONFERENTIE MET DE WEST Openbare slotvergadering op Donderdag 3 Juni in Eerste Kamer In de openbare slotvergadering van de Ronde-Tafel-Conferentie met de West op Donderdag 3 Juni a.s. óm 14 uur 30 ir gebouw van de Eerste Kamer zal het werp-statuut voor de nieuwe rechtsvorm van het Koninkrijk officieel worden goed gekeurd. Deze voorspelling is thans niet erg gewaagd, daar de delegaties in hur vergadering van gistermiddag tot volledi ge overeenstemming zijn gekomen over d< voorstellen tot wijziging van het voor lopige ontwerp-statuut. De tekst van het statuut is zo vastge steld, dat het een voor alle partijen aan vaardbaar compromis vormt. Zaterdag waren de partijen het reeds op verschillende punten met elkaar een; worden. De officiële tekst van het statuut zal volgende week Dinsdag 10 uur in besloten plenaire zitting ter goedkeuring de delegaties worden voorgelegd. Vandaag zou de Koningin de delegaties de Antillen en Suriname op Soestdijk ontvangen. In artikel 1 is nu het woord „erfelijk" ingelast, zodat dit luidt: „De Kroon v; het Koninkrijk wordt erfelijk gedragen door H.M. Juliana, Prinses van Oranji Nassau, en bij opvolging door Haar wet tige opvolgers". Het eerste lid van art. 5 luidt nu: „Het Koningschap met de troonopvol ging, de in het statuut genoemde orga- van het Koninkrijk, de uitoefening de koninklijke en wetgevende macht in aangelegenheden van het Koninkrijk worden, voorzover het statuut hierin nie' ziet geregeld in de Grondwet vooi het Koninkrijk". Op deze wijze wordt vastgelegd, da Dor de opvolging in de troon de bepalin- >n van de Grondwet gelden. Rijwielvervoer per trein duurder De tarieven voor het vervoer van rlj- vrelen worden met ingang van 1 Juni i.s- bij de Ned- Spoorwegen verhoogd- De prijs voor het vervoer van gewone rijwielen over een afstand van 40 km- die thans f 0,70 bedraagt, zal op f 1,— worden gebracht. Voor afstanden van 41 en met 150 km zal de prijs f 1.50 worden (thans f 1en voor afstanden 23 6 boven de 150 km f 2(thans f 1,50). De het i i ry- en met hulpmotor tot een gewicnt 40 kg zullen met f 0-30 worden ver hoogd, terwijl de abonnementsprijs vooi rijwielenvervoer eveneens een verhoging il ondergaan. De tarieven waren tot nu toe, afgezien in een technische herziening in 1951. die geen wezenlijke verhoging betekende, nog steeds gelijk aan die van 1945. Daar de kosten inmiddels zijn gestegen, heeft minister Algera aan de N-S- toestemming verleend voor de tariefsverhoging. Straaljager stortte bij Teuge neer Volgens nog onbevestigde berichten is vanmiddag omstreeks half één in de na bijheid van het vliegveld Teuge een vliegtuig verongelukt, vermoedelijk een straaljager. Omtrent de positie van de procureur- generaal kwam men tot overeenstemming. Deze moet toezicht houden, dat het gehele politie-apparaat aan de normen van de rechtsstaat voldoet. Straatsburg en de E.D.G. Nieuwe druk op de Fransen In Straatsburg is gisteren in de Euro pese Assemblée een tweedaags debat over de algemene politiek begonnen. Met kracht werd er door verscheidene spre- op aangedrongen, dat Frankrijk spoedig besluit tot toetreding tot de EDG. verschillende kant werd de waar schuwing gehoord, dat het voor Europa gevaarlijk kan blijken, Duitsland aan het lijntje te houden, hetgeen 't gevolg s van de Franse aarzeling. De ongeduldige Duitsers zouden hun ligen weg kunnen gaan, zo merkte met lame de Britse socialist Morrison (minis- er van Buitenlandse Zaken onder Attlee). Morrison noemde de aarzeling ten aan- ien van de E.D.G. een „fout of zelfs een tragedie". Meeste gewonden hebben Dien verlaten Gisteren zijn 148 gewonden uit Dien Bien Phoe geëvacueerd, het hoogste aan tal tot nu toe. In het geheel zijn thans 710 gewonden (het grootste deel) wegge- MAARSCHALK TITO van Zuid- Slavië vierde gisteren zijn 62ste verjaar- een feit waarop ook in het Westen blijdschap wordt bezonnen, sinds Tito de afgelopen twaalf maanden op- iv dichter bij de vrije wereld is ge- Chauileur lette niet goed op Tragisch ongeluk op onbewaakte overweg tussen Leeuwarden en Groningen Ï7"IER BRUILOFTSGANGERS zijn om het leven gekomen en zeventien anderen moesten zwaar of licht gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht, doordat hun autobus gistermiddag door een trein werd ge grepen. Het verschrikkelijke ongeluk gebeurde omstreeks twee uur in de middag op de onbewaakte overweg tussen Zwaagwesteinde en Buitenpost in de lijn GroningenLeeuwarden. De meeste leden van het gezelschap waren afkomstig uit Achtkarspelen. Zij warén op weg naar een bruiloft in Bljja. Drie personen werden direct gedood, namelijk mej. Antje de Haan, haar zuster MeetsmaDe Haan en haar schoon zuster mevr. Tine de HaanHaima. Ir het Diaconessenhuis te Leeuwarden over leed gisteravond nog een vierde slacht offer, de heer R. Ytsma. Zijn echtgenote, ouw YtsmaDv-.Haan, die in het Bonifatiushospitaal te Leeuwarden ligt, er zeer ernstig aan toe. In het Bonifatiushospitaal in Leeuwar- »n werden verder opgenomen Rinse Meetsma, echtgenoot van de omgekomen ouw MeetsmaDe Haan; mevr YtsmaDe Haan, die zeei* ernstig ge wond is; mevrouw Veenstra; het meisj Wietske Poortinga uit Aduard; Ane de Haan; mevrouw PoortingaDe Bruin. In het Diaconessenhuis te Leeuwarden is opgenomen de heer G. Poortinga, echt genoot van de hierboven genoemde mevr Poortingade Bruin. Verder zijn nog twee gewonden opge- omen in het Academisch Ziekenhuis te Hun gebed werd verhoord. Met gebogen hoofden baden de leden van de school voor Verpleegsters in New York (gevestigd aan de Amsterdam Avenue en de 113de straat) voor het behoud van hun moedige collega Geneviève de Galard, die in Dien Bien Phoe was ten tijde van de énorme communistische aanval. Deze foto werd genomen, voordat békend was, wat er van de moedige Franse verpleegster was geworden. De ver pleegsters hadden in het lokaal het portret van Geneviève opgehangen. Thans is Geneviève gezond en wel in Hanoi gearriveerd. (Zie ook elders in ons blad) Groningen, namelijk Hendrik de Haan Martje Broersma. Laatstgenoemde Is e: stig gewond. De heer LIeuwe de Haan, echtgenoot van de omgekomen mevrouw De Haan- Haima, is niet ernstig gewond. Hij is niet ln een ziekenhuis opgenomen. Behalve de uit Aduard (Groningen) af komstige Wietske' Poortinga zijn alle slachtoffers afkomstig uit verschillende dorpen en buurtschappen ln de Friese ge meente AchtkarSpelen en naaste omge ving. Bij de gewonden is een aantal kin deren. Enige lichtgewonden werden bij bewoners van het gehucht Zandbulten, waar het ongeluk gebeurde, opgenomen. Zicht was goed De autobus was gehuurd van het garagebedrijf Gebr. Veenstra te Noord- bergum en werd bestuurd door een zoon van een der eigenaren. Deze chauffeur is met de schrik vrijgekomen, evenals de be stuurder van de trein. Van de treinpassa- glers liep niemand letsel op. Volgens mededeli. gen van de Ned. Spoorwegen heeft de bus kort voor de overweg nog gestopt om bruiloftsgasten op te nemen. Daarna is hij de overweg opgereden, door de uit Leeuwarden komende Dieseltrein gegrepen en onge veer zestig meter meegesleurd. De trein heeft nog geremd. Volgens de Ned. Spoor wegen kan de chauffeur niet door de zor zijru verblind en was het uitzicht op de overweg goed. Tot kwart voor vijf was het treinver keer tussen Zwaagwesteinde en Buiten post onmogelijk. In die tijd onderhielden autobussen de verbinding tussen deze beide stations. De Officier van Justitie te Leeuwarden heeft verklaard, dat het ongeluk duide lijk het gevolg was van onoplettendheid Gerucht bezoek Koningin aan de West Het Franse blad Le Monde verneemt, 'dat H.M. Koningin Juliana misschien vol gend voorjaar een bezoek aan de West zal brengen en dat dr W. Drees nog dit j. zou gaan. In bevoegde kringen te 's G venhage ncht men dit bericht voorbarig. Ons inziens terecht, omdat het vraag stuk van een bezoek eventueel pas aan de orde kan komen als het Koninkrijk Nieuwe Stijl zijn wettelijke status heeft verkregen. Dr K. H. E. Gravemeyer was bij de Koningin Dr K. H. E. Gravemeyer, sedert kort teruggekeerd uit Zuid-Afrika, is ten Paleize Soestdijk ontvangen om aan H.M. de Koningin verslag uit te brengen van zijn werkzaamheden tijdens zijn verblijf in Zuid-Afrika. DAT de A.N.W.B. aan Aruba een weg wijzer schonk ter plaatsing voor het Rotary-monument bij het vliegveld al- DAT het gironummer van het Comité Nationaal Monument Dr A. Plesman 630 000 is. DAT van 12 t.m. 17 Juni in R aam een Vlootschouw wordt gehouden, waarvan het programma op aanvraag verkrijg baar is bij de V.V.V., Coolsingel 113 te R'dam. DAT het door de Stichting AMIVEDI op De Hazenberg te Amerongen inge richte dierenpark voor noodlijdende die ren, waar t.z.t. ook een rusthuis voor oude afgewerkte paarden wordt inge richt, na een tijdelijke sluiting sinds 15 Mei weer geopend is. DAT 35 Australische landbouwers een tocht langs Ned. landbouwgebieden ma- DAT de vordering van het Circus Mul- ns in kort geding tegen de gemeente indhoven inzake het optreden aldaar an de Spaanse revue Espana in Den Bosch werd afgewezen- DAT de K.R-O- i-v-m. de verbouwing 3n haar studiogebouw een autobusje in dienst stelde om de verbinding tussen de verschillende studio's te onderhouden. DAT dezer dagen 100 kinderen uit het rampgebied voor een vacantie van 1 mnd lar Frankrijk zijn vertrokken. DAT minister Cats gisteren in Rome het insigne bij het Grootkruis Ned- Leeuw uitreikte aan Giovanni kardinaal Merca- tis, bibliothecaris der R.K- kerk. t.g.v. het 50-j. bestaan van het Ned Historisch Instituut aldaar. DAT in de studio Instituut Berger. Corn- Schuytstraat 37. A'dam. de ten- oonstelling Aardstralen is ingericht, ge wijd aan magie, occultisme en naturalis- DAT J. D- van de Hoofdkade te Ter Apel (Gr ernstig gewond werd, toen de rugpulverisator, waarmee hij vrucht bomen bespoot, uit elkaar sprong. DAT minister Luns in A'dam voor het A'dams studentencorps een rede hield over de Buitenlandse Dienst- DAT 250 Poolse kinderen uit kampen in West-Duitsland in Arnhem aankwa men voor een verblijf van 3 maanden m ons land. DAT de Gelders-Overijsselse Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken besloot het bondsgebouw te Zutphen te verbouwen en uit te breiden (kosten f 240 000). DAT Vrijdag in Amersfoort de eeiste steen gelegd zal worden voor het voet stuk, waarop de Amersfoortse Kei komt te liggen. DAT tegen de 22-j. dienstbode H. S. ln hernieuwde behandeling in Arnhem 10 mnd- en voorw. terbeschikkingstelling van de legering werd geëist, wegens brand stichting in het huis van haar ex-ver loofde uit wraakneming jegens diens moe der. DAT L. J- Zoetemeyer te Brielle met f 168 700 laagste inschrijver was voor het slechten- van een zandzakkenkade op Voorne en aanleg van een dijk (hoogste inschrijving f 210.900). DAT tegen de 46-j- boekhouder W. H- B. utt R'dam, die in 1 nacht f 20-000 van zijn werkgeefster. N V- Handelmaatschap pij Verhoeff en Zoon. verspeeld had 1 Jr en 6 mnd werd geëist. DAT tegen de 43-j A'damse metselaar j F- Edie zich uitgegeven had voor bouwer, wegens oplichting 2 jaar en 6 mnd- u geëist. De inzittenden van deze auto bus waren gistermiddag op weg naar een bruiloft. Op de onbewaakte overweg tussen Zwaagwesteinde en Buitenpost (Fr.) gebeurde het vreselijke ongeluk: de bus werd door de trein (een zgn. Blauwe Engel) gegrepen. Vier passagiers von den de dood en zeventien an deren moesten min of meer ernstig gewond in het zieken huis worden opgenomen. Arrestatie in Den Bosch Advocaat verdacht van verduistering De Bossche advocaat en procureur mr H. W.. lid van een advocatenkantoor te 's-Hertogenbosch. is wegens verduiste ring van een aanzienlijk bedrag ten na dele van dat advocatenkantoor voorgeleid aan de officier van Justitie te 's-Her togenbosch en in bewaring gesteld- „In naam der Koningin" op K.S.G.-uitspraak B!j de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot regeling van de ge dwongen ten uitvoerlegging van uitspra ken en beschikkingen van resp. het hof en de hoge autoriteit der Europese Kolen- Staalgemeenschap. )p een uitspraak of beschikking moet de gebruikelijke formule tot gedwongen ten uitvoerlegging worden vermeld. In Nederland is deze formule „in naam der Koningin". Aanvragen tot het aanbrengen daarvan zal men volgens het ontwerp moeten richten tot de minister van Justitie. Hedennacht omstreeks één uur is het vissersvaartuig Breskens 9. met schipper Kosten, in het Oostgat voor Walcheren vergaan. Een Arnemuider visser kon aite vier opvarenden redden. Schumann geeft toe Geheim verdrag aan de E.D.G. Maurice Schumann, de Franse staats secretaris van buitenlandse zaken, heeft gisteren in de nationale vergadering toe gegeven. dat er een geheitp verdrag is ge koppeld aan het plan voor het Europese leger. De Gaullistische senator Debré had schriftelijk gevraagd, waarom de Franse regering hardnekkig peigert de inhoud te delen van het geheime verdrag dat behoort bij het ontworpen verdrag voor de Europese defensiegemeenschap. Schu- i vertelde, dat het geheime verdrag geen politieke clausules bevat. Het is zui- ;n alleen van militaire aard en de In houd ervan kan niet bekend worden ge- Chr. Vakbonden in Eur. federatie De christelijke vakbonden van mijn- verkers, metaalarbeiders en kantoorbe dienden in de metaal- en mijnindustrie van Nederland. België en Luxem burg, Italië en Frankrijk, gaan een in ternationaal verbond van vakorganisaties oprichten voor de landen, die lid zijn van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap. Dit nieuws over wat een novum in de vakbeweging genoemd kan worden, werd besproken in de wandelgangen van het Huis van Europa in Straatsburg, zo meldt de cor. va-n de Volkskrant. De oprichting van een conferentie van katholieke en protestantse arbeiders in 'de Westeuropese metaal- en mijnindus trie, wordt bevorderd door het Interna tionaal Christelijk Vakverbond, dat in Brussel de statuten en de begroting van de conferentie zal bespreken. Het ver bond verwacht in Juni of Juli met zijn verk te beginnen. De zetel komt in Luxemburg. Duitsland heeft geen chris telijke arbeidersorganisaties en is dus niet bij de oprichting van het verbond betrokken. Links, rechts, links, rechts, links rechts, halt! Daar stonden ze vanmorgen, de Jantjes, keurig in het gelid. Als een blauw-wit geüniformeerd vervolg op het geheimzinnige telegram en de dito kist. En de mysterieuze woorden: O 92 roept UI Over grijnsden ons door het wijd-geopende redactieraam aan. Eén minuut later klonk het in koor Wij lopen op straat; 's Avonds vroeg, 's avonds laat. Want wij hebben geen thuis; Geen eigen tehuis. Wij vragen Uw raad, Van Uw lexers een daad; O 92 roept UI Over Ja, daar stonden ze. Buiten. En wij stonden er ook. Binnen. Konden we deze jongens buiten laten staan Nee, zult U zeggen, natuurlijk niet I En toen ze binnen waren, begrepen we het pas goed. Tussen de woorden binnen en buiten gaapt een afgrond. Een afgrond, die alleen te overbruggen is met een daad. O 92 riep ons, maar O 92 roept ook U I Over Zie ook pag. 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1