Ziektekosten ambtenaren en de bouwkas knelpunten in Leidse raad Ambtenaar neemt andere positie in dan werknemer in particulier bedrijf Echtpaar aan de Waardgracht 65 jaar getrouwd De Bruyne, 25 jaar groots gehuldigd Uw antwoord belooft wat! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 25 MEI 1954 MEN KWAM NIET KLAAR Aanvankelijk zag het er helemaal nle naar uit, dat de raad tot na zessen zot blijven tafelen", om dan nog te beslui ten, de behandeling van de ziektekosten voor ambtenaren voort te zetten in volgende vergadering. Bij de behandeling van het voorstel zake het stichten van een nieuw gebouw voor de openbare school voor buitenge woon lager onderwijs spraken verschei dene leden hun tevredenheid uit voor di initiatief. Het betrof hier een bedrag va f 892 300 voor een schoolgebouw aan d Marnixstraat- De heer Van Dijk (KVP. was wel geschrokken van de kosten. On danks zijn herhaalde malen gedane zoek. de post van de centrale verwarming nader te specificeren, was aan dit langen nog niet voldaan. Spr. wenste op- Over twee punten heeft de Leidse raad gistermiddag langdurig gesproken. In de eerste plaats hebben de leden uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag, of het al dan niet wenselijk was toe te treden tot de bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten, terwijl er al een gemeentelijke crediet- regeling voor het bouwen van eigen woningen in werking is. De Prot.-Chr. fractie was op dit punt in zichzelf verdeeld, evenals bij het tweede belang rijke punt, het voorstel inzake toetreding van de gemeente tot de gemeen schappelijke regeling betreffende ziektekosten voorziening ambtenaren. Bovendien bleek er toen nog een ernstige tweespalt te bestaan in de fractie van de P.v.d.A. is dan de gemeentelijke regeling- Zal de welstandscommissie de plannen van de kas wel accepteren? Voor. zijn gees tesoog zag hij overal in Nederland een vormige woningen oprijzen. Zijn fractie genoot. de heer Stolp, ontwikkelde be tegen het annuïteitensysteem bij de aflossing. De heer Zunderman (P v-d A achtte dit voorstel van groot sociaal belang. Leidse aannemers Wethouder v. d. Kwaak trachtte de oppositie schaakmat te zetten me verklaring, dat de bouwkas bij voorkeur geen openbare aanbesteding zal houden, maar dat in eerste instantie de plaatse lijke aannemers kunnen inschrijven Wan neer dit geen bevredigende resultaten oplevert zal de bouwkas. in overleg met het college, andere aannemers uitnodi gen- Het college heeft het gevoelen, dal groep ingezetenen zeker graag van bouwkas gebruik zal maken- Wethouder Jongeleen voegde hier nog aan toe er zeker geen concurrentie zal onts tussen bouwkas en particuliere bou dernemingen. In tweede instantie verklaarde de heer Van Dijk (K.V-P) te willen wachten behandeling van dit voorstel. De heer Stolp (Prot-Chr.) handhaafde zijn tegen het annuïteitensysteem e heer Woudstra <Prot. -Chrkwam uit de hoek met een vrij uitvoerig toog, waarin hij zeide niet te begrijpen vaarom het college meent, dat beide re- lelmgen naast elkaar zin hebben. Hij geloofde dat de jonge mensen, die willen wen. in de eerste piaats sparen voor inboedel. Dat betekent al zo n zware last, dat de bouwkas zeker een zaak van gezeten burgers zal worden, die zonder bezwaar direct vijftien procent van de bouwkosten kunnen storten- Als dat zo zag spr. geen voordeel van de bouwKas boven een gemeentelijke regeling. De heer Hagens verklaarde een voorstel te zullen indienen om de zaak uit te stel len. als het college het voorstel met zou n-trekken. Wethouder Van der Kwaak nogmaals de verdediging op zich nemend, verklaarde groot belang te vinden, dat hier deskundigen nagenoeg belangeloos de ad- spirant-bouwers zullen adviseren. Het sy- i de annuïteitenaflossing animeert de mensen naast de verplichte aflossing a aflossing op te brengen. De heren Hagens. Drijber en Van Dijk diem het voorstel in de zaak aan te houden. Dit werd verworpen met 13 te gen 23 stemmen, waarna het voorstel van om toe te treden met de om gekeerde stemmenverhouding werd aan vaard. Tegen stemden de K-VP-, uitge zonderd wethouder Menken, de V-V.D- Onvergetelijke ontvangst Aan het slot van de gisteren gehouden vergadering van de Leidse raad dankte het Prot.-Chr. raadslid, mr Woudstra, de burge meester en de ambtenaren voor de voortreffelijke wijze, waarop zij de ontvangst van het Koninklijk Paar hebben georganiseerd. Hij zeide zeer verheugd te zijn, dat de Leidse ingezetenen op zo n spon tane wijze van hun liefde voor het Vorstenhuis hebben blijk ge geven. De raad gaf met luid ap plaus warme instemming te ken nen met deze woorden en de bur gemeester zeide deze dank gaarne aan alle betrokkenen te zullen doorgeven. heldering op dit punt. De heren Van Stralen (P.v-d.A.). Van Weizen (C-P-N-) en Drijber (V.V.D.) staken hun waarde ring voor het voorstel niet onder stoelen of banken. De heer Van Itcrson (Prot- Chr) wilde weten of het plan ook in de welstandscommissie is geweest. In zijn antwoord maakte wethouder Jongeleen het de heer Van Dijk duidelijk, dat het college er ernstig bezwaar tegen heeft, alle cijfers op tafel te leggen. Bovendien, als er grote bedra ge,n op het spel staan, zoals de f 20 mll- lioen voor de spoorwegwerken. wordt er niets gevraagd. Het plan was al gereed voor de welstandscommissie aan haar taak begon, zo deelde hij de heer Van Iterson mede. Wethouder Van Schaik voegde hieraan nog toe. dat het buitengewoon lager on derwijs over een jaar kon beschikken over een gebouw, dat met recht een voor beeld kan heten voor het land, niet wat luxe, maar wel wat doelmatigheid betreft. In tweede instantie handhaafde de heer Van Dijk zijn bezwaren tegen de niet na der gespecificeerde post van f 70.000 voor de centrale verwarming- ..Dan moet het college maar beslissen of alle cijfers moe ten worden verstrekt." aldus wethouder Jongeleen, .,ik ben er tegen." Bont allerlei Zonder bezwaar ging de raad er mee accoord f 1000 als garantiesom beschik baar te stellen voor de te houden ten toonstelling van beeldhouwwerken in de zomermaanden. Wethouder Van Schaik deelde nog mede. dat 25 beeldhouwers Inzendingen hebben toegezegd, en dat het geheel wordt ingericht in samenwerking met de stichting Kunst en Gezin. In de vacature van mevrouw A. M. C- Muller-Verdam werd tot regentes van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kin derhuis benoemd mevrouw Ch-C. Haspels. Mej. L. Th. Kohier uit Rotterdam werd benoemd tot onderwijzeres aan de o.L- school Medusastraat. Het bureau vang emeentewerken moet worden uitgebreid en de raad keurde het hiervoor aangevraagde crediet van f3 800 goed- De gemeente zal, zo werd voorts besloten, f 2.640 bijdragen in de kosten van restauratie van de vjorgevel van pand Rapenburg 48. alsmede f 4.180 als bijdrage in de kosten van restauratie parnd Herengracht 82. Geen bezwaar ontmoette het voorstel, f 78-400 beschikbaar te stellen voor het ophogen van terreinen, gelegen aan de Asserstraat, de Du Rieustraat en ten zuiden van de sportvelden in het plan Zuid-West, en het aanleggen van een straat aldaar, benevens f 15-502,50 voor de eerder genoemde straat. Met de gemeente Nieuwkoop zal een nieuwe overeenkomst wordèn gesloten met betrekking tot de afvoer van vuilnis, cn om nog even in deze sfeer te blijven keurde de raad meteen het voorstel f 34 200 beschikbaar te stellen voor aan schaffing van een nieuwe rommeltrom- melauto". zoals de burgemeester zei, goed. Onbehagen Met taaie volharding heeft de raad zich door de discussie heengebeten, die het voorstel toe te treden tot de bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten met zich meebracht. Allereerst sprak de heer Hagens (V V.D.) er zijn onbehagen over uit, dat de bouwkas moet concurreren met de particuliere bouwondernemingen, dit kan onplezierige situaties geven- Spr. kon niet inzien, waarom het nodig was. zo spoedig met dit voorstel te komen, nu de gemeentelijke regeling nog maar pas werkt. Mr dr Knol (Prot.-Chr.) was het met die laatste zinsnede volmaakt eens. Maar hij zei ook. dat men het so ciaal belang niet uit het oog moet verlie zen. Het is noodzakelijk dat de mensen veilig kunnen sparen, en daarvan is hier sprake. Nadat de heer Van Dijk (K-VP zich bij de heer Hagens had aangesloten liet de heer Huurman een ander geluid uit de Prot.-Chr. hoek horen. Hij betwijfelde het sterk of de bouwkas wel voordeliger en de leden van de Prot.-Chr. fractie Knetsch. Woudstra. Huurman en Van Iterson- Obstakels Na de pauze zette de raad zich met hernieuwde moed aan de behandeling van het voorstel toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling ziektekostenvoor ziening ambtenaren. Dit werd een zeer gedegen debat, dat zich voornamelijk af speelde in het licht van de tweespalt onder de deskundigen op verzekeringsge- bied. van wie sommige leden zeer krasse uitspraken citeerden. Zo hield de heer Sommeling (P.v.d.A.) een zeer uitvoerig betoog, dat er op neerkwam dat hij de oorgestelde regeling alleen maar zag als en obstakel op de weg naar een alles om vattende wettelijke regeling van het ziek tekostenprobleem. De heer Van der Hoe ven. zijn fractiegenoot, noemde de fi nanciële opzet belachelijk en ook Portheine (V.V-D.) sprak van een aanvaardbare opzet. Eenzelfde gevoelen bezielde mr dr Knol (Prot -Chr die verklaarde dat het creë ren van een apart lichaam het draagvlak veel te gering zou maken. ..Men' is zeer onwetenschappelijk tewerk gegaan", zei dit raadslid- Er bestaan prima instellingen. men heel goed terecht kan. Bij de voorgestelde regeling worden de kos ten voor de gemeente zeer hoog; spr. aan dit voorstel zijn stem niet te kunnen De nieuwe tweespalt in de Prot.-Chr. gelederen werd openbaar, toen mr Woud stra uit een dik boek voorlas, dat de ambtenaar een andere positie inneemt dan de werknemer in het particuliere bedrijf. Dit bleek zijn instemming hebben en daarom achtte hij een aparte regeling wel verantwoord- Dit ligt. aldus spr., in de lijn van de wetgeving. En wat de te verwachten hogere kosten betreft, de heer Woudstra vertrouwde op het ge organiseerde overleg, dat de zaak dege heeft uitgedokterd- Fel trok de heer Schüller (P-vd-A) van leer tegen zijn fractiegenoot Somme ling. Hij zei pijnlijk te zijn getroffen door zo'n betoog uit de mond van een P.v d.A.- man- Bij met-aanvaarding van het voor stel zal het vertrouwen van de ambte- n in het georganiseerd overleg stig worden geschokt, zo verklaarde dit raadslid met nadruk- De stadhuisklok had inmiddels al zware slagen laten weergalmen en Woudstra diende nu. een voorstel orde in om de behandeling te verdagen tot de volgende vergadering. Dit 1 met 25 tegen 1 stemmen aanvaard- Lammebrug Terwijl de meeste raadsleden hun tas sen al pakten om huns weegs te gaan- stelde de heer Questroo (Prot-Chr.) in de rondvraag de kwestie Lammebrug aan de orde. Een jaar geleden was een voor stel tot verbetering van de brug over te gaan aangehouden, en sindsdien had hij niets meer van vernomen. En hoe it het met de riolering van de Rijn dijkstra»'.? In zijn antwoord verklaarde wethouder Jongeleen, dat de verbetering op zich heeft laten wachten omdat er (gelukkig!) genoeg werklozen waren om het werk uit te voeren. Die zijn er nu nog en het college overweegt er een normaal werkobject van te maken. Hij hoopte, dat de betrokken riolering spoe dig zal zijn gelegd. Over enkele weken telt Leiden weer een echtpaar, dat 65 jaar lief eh leed heeft gedeeld. Het zijn de heer en mevrouw C. H. van der Linden en A. van der Linden-Bey aan de Waardgracht. Foto N. van der Horst Ze gaan het vieren, bescheiden maar feestelijk Voor de tweede maal in korte tijd heeft Leiden over enkele weken een echtpaar in zijn midden, dat vijf-en-zestig jaar getrouwd is. Het is het echtpaar C. H. van der LindenA. Beij, dat in de omgeving van de Waard gracht door iedereen wordt gekend. Ja, dat gaat zo, als je meer dan drie- „i-veertig jaar in hetzelfde huis woont, zegt de aanstaande bruid. „Onlangs zat lk op een mooie Zondag voor het raam en toen kwamen er zoveel vrienden en kennissen voorbij, dat ik haast onophou delijk moest knikken en zwaaien. Man, zei ik toen tot m'n man, ik kom bij de tafel zitten, want ik lijk de Koningin wel". Vrouw Van der Linden weet gelukkig og, wat humor is. Gezonde hulnor dan; an lege lol moet ze niets hebben. Ze is en eenvoudige vrouw, die de moeilijk heden in het leven heeft aanvaard, er winst uit getrokken heeft en nu zeer dankbaar is, dat ze 65 jaar getrouwd mag zijn. De bruidegom heeft een ander karakter. Misschien ziet hij te gauw de donkere kant van de dingen, maar deze mensen horen toch zo goed bij elkaar. En ze ge- dat beiden volmondig :>e. Straks gaan ze samen en met de ganse familie het feest vieren- Heel bescheiden, maar toch feestelijk. De bruidegom, die geboren is in de Spilsteeg. is 87 jaar oud, de bruid, gebo ren aan het Levendaal. 84 jaar. Op 12 Juni 1889 traden zij in het huwelijk. Op 31 Mei gaan de bruidsdagen in. De heer Van der Linden is 25 jaar achtereen sto ker-machinist geweest op een katoenfa- briek aan de Oude Rijn. Voorts was hij 17 jaar stoker in de Chr. lagere school aan het Noordeinde en de Chr. H.B.S. aan de Kagerstraat. Ook heeft hij nog gewerkt op de Grofsmederij en de Hol landse Constructie-Werkplaatsen. Als men weet, dat Van der Linden een tijd zeshonderd centen per week heeft verdiend bij een dagelijkse werktijd van 5 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds, dan is het wel te begrijpen, dat moeder de vrouw een deel van de dag buitenshuis moest zijn om er wat bij te verdienen. En dat ..verdienen" betekende in een bepaal de betrekking dertig cent voor vijf uren (van 's avonds 6 uur tot 's nachts 1 uur) boenen en schrobben. Achter deze harde feiten, die voor de tegenwoordige generatie ongelofelijke schijnen, gaan grote moeilijkheden schuil. Maar met dankbaarheid ziet dit bruids paar nu. dat het gezin er is gekomen Twaalf kinderen heeft het gezin gehad, van wie er nog tien In leven zijn, „jongens" en vier „meisjes". Ze zijn allen getrouwd en wonen op twee na alle Leiden. Na een niet gemakkelijke rekening kwamen bruid en bruidegom tot ove: „Eerst de praktijk, dan hele tijd niets en dan pas het gezin" Honderden patiënten en andere belangstellenden hebben gisteravond tus sen zeven en negen uur gevolg gegeven aan de uitnodiging, dokter De Bruyne geluk te wensen ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als huisarts. Uit deze receptie is wel ondubbelzinnig gebleken, dat deze arts niet alleen algemeen wordt gewaardeerd voor zijn werk als geneesheer, maar ook algemeen bemind als mens. Tientallen bloemstukken werden in de loop van de dag aan de ivoning van dokter De Bruyne aan de Hoge Rijndijk bezorgd en het aantal kaartjes, brieven en gelukstelegrammen was gisteren beslist niet te tellen. de Een half uur voor het begin van del roep meestal niet zo gezellig, receptie maakte hef huldigingscomité uit praktijk vergoedt ontzettend veel. Dokter de patiënten zijn opwachting bij de jubi- De Bruyne bracht ten slotte dank aan laris. De heer Van der Kwaak hield een zijn echtgenote, die hem steeds trouw ter- korte. hartelijke toespraak, geen officiële-rijde heeft gestaan en hem begreep in speech want dokter De Bruyne is een zijn moeilijkheden. man van weinig woorden en veel daden Een zoon van dokter De Bruyne, de en daarmee moet men op een receptie jheer W. de Bruyne, sprak zijn vader hier- rekening houden maar een toespraak; na namens de kinderen toe. Hij bood als vriend. jaan een radio voor de auto. Vader toonde Toen de patiënten hoorden, dat de 24ste j zich hierdoor zeer verrast. Mei voor dokter De Bruyne een belang-j Receptie Toen de heer Van der Kwaak zijn toespraak tot dokter De Bruyne had geëindigd, kwamen de leden van het huldigings comité met armen vol geschen ken zjjn woorden de nodige kracht bijzetten. Ook op deze dag heeft de geneesheer goed gemerkt, dat zijn patiënten kring heel groot is. Maar méér nog, dat de waardering, die men hem toedraagt, nog veel groter is dan hij had gedacht. Het comité had er kennelijk schik in, nu de dokter eens een in jectie toe te dienen. Een in jectie overigens, die wel 25 jaar meegaat! Foto N. van der Horst Afsluiting winterwerk van het B.K. De medewerkers van het bijzondere Kerkewerk van de Leidse Hervormde Ge meente zullen Zaterdag in een bijeen komst in het zenjlingshuis te Oegstgeest het winterwerk afsluiten. Deze medewer kers zijn de bezorgers van het evangeli satieblad de „Open Deur", de bezorgers de raambiljetten voor de kerkdien sten en de bijeenkomsten in „Luxor", de leden van de schrljfgroep, die de uitnodi gingen schrijft voor deze diensten, en de colonne, die er met de uitnodigingskaar ten op uittrekt. Wika L. A. C. van Ginkel, de „rechter hand" van de bekende Open-Deur-predi- kant G. P. Klijn te Driebergen, hoopt het antwoord voor de hand. Het~zijn*de |heer Verstegen, ontvanger der gemeente I TvYnvplUatiPwprk htt ivoud, de hartelijkheid, de vriend- j Leiden, verscheidene^ hoogleraren. onder |P[^Jekenvat^ verteUen Er U een haif uur rijke dag zou zijn, hebben zij er terstond blijk van gegeven, unaniem van mening te zijn, dat deze dag zeker niet onopge merkt mocht voorbijgaan. Als men zich afvraagt, waaraan het te danken is, dat in hét hart van tal van Leidenaars plaats inneemt, dan ligt Tijd om onder elkaar nog te praten wai er niet meer. Nog vóór zeven uur ston den al enkele tientallen .mensen ln d< gang om zich bij de huldiging van he comité aan te sluiten. Van de receptiegangers noemen wij: de Agenda van Leiden Dinsdag BuKchtfestijn. 8 uur: Martin Erich's orkest en zijn solisten. Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur Verent- ging "van Zeeuwen „Luctor et Emergo", blijspel „De Floddermadam" (in Zeeuwse klederdracht). Boerhaavezalen, 8 uur: Leids Kunst Centrum, piano-avond door Henk Briër. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: concert Leids studenten-zangkoor en „Collegium Musicum". Oegstgeest, Pauluskerk, 8 uur: orgelconcert Johan Zweers. Woensdag Bunchtfestijn, 8 uur: Maria Zamorra en haar kwartet; radio-accordeonorkest Jan Overweg" o.l.v. Ohris Wimmers. Gulden Vlies, half 3: Vereniging van huisvrouwen, demonstratie De Ploeg en causerie van zuster Dirkse over het Groene Knfis. Den Haag, K. en W„ 8 pur: K. en O.. Ned. Opera met „De Troubadour" van Verdi. Geregracht bij de Korevaerstraat, 8 u.: interkerkelijke evangelisatiebijcenkomst. Stadsgehoorzaal, half 8: Kinderkoor „Ex Ainimo" met zangspel „Geruja" van Rein Brouwer. Rijnsburgerweg 70, half 9: Vereniging, tot bestrijding der tuberculose, algemene ledenvergadering. Kleine Burcht. 8 uur: Leidse vereniging van postzegelsverzamelaars. Reroonstr. Kerk, half 9: kerkspel „De droom der gevangenen" van Christopher Frv (vertaling Bert Voeten). Sociale Zaken, Steenschuur 21, half 8- half 9: zitting voorlichtingscommissie prij zen en huren. Donderdag (Hemelvaartsdag) Ohr. Geref. Kerk, 3 uur: vergadering afdeling Zuid-Holland Chr. Geref. J.V.'s. Zoeterwoudse Singel, 3 uur: Lente feest Leids Volkshuis btf minder gunstig weer in de gehoorzaal). Burchtfestijn, 8 uur: „The Ramblers" o.l.v. Theo Uden Masman, met zang van Wïni Poppink, Janny Bron en Marcel Thielemans. Vrijdag Ambachtsschool, 24 uur en 79 u.t openbare les en tentoonstelling. Burchtfestijn, 8 uur: finale amateurs- wedstrijden, met Diok Harris en Roland Wagter. Leger des Heils, 8 uur: verwelkoming van de nieuwe officieren. Kagerstraat 1, 8 uur: Vereniging van Ohr. M.O. en V.H.O., ledenvergadering. Burchtfestijn Burcht, half 3—half 6 en half 8— 11 uur: Oud- Hollands Centrum met mo derne attracties (t.m. 29 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doe- zastraat 31. teL 21313. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, 25 en 7—9 uur: Lus trumtentoonstelling Leids Kunstcentrum (t.m. 30 Mei). Prentenkabinet, 2—5 uur: Het portret In de twintigste eeuw (t.m- 12 Juni). schappelijke omgang, de grote werklust de spontaneïteit, die u sieren, aldus de heer Van der Kwaak. En de patlën- deze eigenschappen te waar- De heer Van der Kwaak sprak de wens dat deze mijlpaal voor de jubilerende :s van grote betekenis zal mogen zijn, dien zin, dat de patiënten zijn vrienden igen blijven en dat dokter De Bruyne f een vriend voor de patiënten zal mo gen blijven. In het slot van zijn toespraak wees de ser Van der Kwaak op de belangstelling an de jubilaris niet alleen voor het licha- elijke, maar ook voor het geestelijke welzijn van allen, die zich aan zijn goede >rgen hebben toevertrouwd. Hij bood ierna twee enveloppen met inhoud aan. Vervolgens kwamen alle leden van het huldigingscomité met een geschenk de kamer binnen. Aangeboden werden gel- parketvloer, een pers. een stoel, een sterilisator, een schemerlamp. Delfts-blauwe vaas, een vulpotlood en vulpen, boeken, een mand met comestibles, een bloemstuk en nog een •eloppe met inhoud. Mevr. De Bruyne rd uiteraard in de huldiging betrok ken. Zij ontving onder meer een broche Het laatste geschenk van het comité as zeker niet het minste. Dokter De Bruyne nam het in ontvangst met de woorden „Dat is heel fijn". Het was een album met de namen van allen, die tot jubileumgeschenken hebben bijgedra gen. Het album bevatte niet minder dan 1250 handtekeningen. In dienst van de Zender In zijn dankwoord verheelde de jubi laris niet, dat hij tegen deze viering heeft opgezien. Ik heb me er tegen ver- :t alle vezelen van mijn gemoed. Maar een collega, die ook had gejubileerd, had hem gezegd dat hij net zo tegen een huldiging en een receptie heeft gebokst, dat hij na afloop er van toch te vreden en zelfs dankbaar mocht zijn. Dokter De Bruyne wenste de diepe re betekenis van deze dag niet voor bij te zien. Ik heb als Christen-arts gewerkt in dienst van mijn Zender, de grote Medicijnmeester. Dat is goed, want wij doen het zo vaak ver keerd en ons eigen „ik" spreekt zo gauw te sterk. Eerst wilde ik geen dokter worden, later evenwel leerde ik inzien, dat de uitoefening van dit ambt toch heel rijk is. Zijn vader zag dokter De Bruyne als het prototype van de huisarts. Het ambt heeft ongetwijfeld zijn moeilijkheden, uitgaat van het prin cipe „Eerst de praktijk, dan een hele tijd niets en dan pas het gezin". De schoon heid er van bestaat daarin, dat het de drager in staat stelt de ware gemeen schapszin met de mensen te beoefenen. is iemand, die met iedereen en met alles te maken heeft. Hij kijkt dwars door de mensen heen, voor hem bestaat onderscheid en hij mag getuige het lief en het leed in de gi Voor het gezi i de i i is zijn be stemming wat de aantallen kleinkinderen en achterkleinkinderen betreft. Het zijn 29 kleinkinderen en 24 achterkleinkinde ren, die straks het feest aan de Waard gracht zullen meevieren. Op een stoel bij het voorraam ligt eer kussen met jaartallen, dat herinnert aar de viering van het gouden huwelijksju bileum in 1939. Wéér zullen de kinderer geschenken aandragen. Ongetwijfeld met de wens. dat de vader en moeder nog menig jaar aan de twaalfde Juni 1954 zul len doen terugdenken Met blijdschap. ..ie prof. Van Bemmelen, rector-magni-' g me' ficus van de Leidse Universiteit, wet houder Menken namens het gemeentebe stuur, de heren De Greef en De Jong namens de Geref. schoolvereniging, alle Gereformeerde predikanten en ds Har der, oud-predikant van de Geref. Kerk an Leiden, thans te Amsterdam, burge- leester Van Diepeningen van Leider- orp, ook namens de Fotu en de provin- Het Burchtfestijn bracht gisteravond ale Zuidhollandse vereniging Het Groene ecn afwisselend amateursprogramma, dat Kruis, de artsèn Meijboom en Varekamp °n®eveer 350 bezoekers trok. Deze kon- de afdeling Leiden van de Kon Burchtiestijn Zang, muziek en dans Ned. Maatschappij tot bevordering de geneeskunst en dokter Liebenstein na- de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst. In totaal tekenden ruim duizend men- ;n het: receptieregister! Wij menen te weten, dat dit de groot ste particuliere receptie van na de oor log in Leiden was. Leidse amateuT-Iotogralen Kleurenprojectie en smaliilms Als sluitstuk in het seizoen van de Leidse amateur-fotografenvereniging werd gisteravond in De Doelen een kleuren projectie gegeven door de heer J. H. Kroon. Dit lid van de L.A.F.V. beoefent de kleurenfotografie al een jaar of vijf- en weet de mogelijkheden hiervan, zover de techniek het toelaat, volko- te gebruiken. Het is natuurlijk de vraag, of zijn foto's in zwart-wit het goed zouden doen, want een kleuren foto spreekt altijd weer directer aan. Niettemin hebben de Leidse amateurs gisteravond buitengewoon genoten van heigeen de heer Kroon in de loop der jaren heeft gefotografeerd. Alles wat hem "e natuur boeit, is voor zijn lens ge komen. Zijn interessante causerie begon met beelden van mineralen en gesteenten, die dikwijls treffend van kleur en vorm n, terwijl zijn uiteenzetting over het ontstaan van deze vormen tevens een op- frissertje was voor de algemené ontwik keling. Ook van het leven in zijn zee aquarium had spreker enige prachtige op namen gemaakt. Een boeiend geheel wa ren de foto's van het vogel- en insecten leven in ons land, met daarnaast een serie prachtige dia's van bloemen en landschappen. Na de pauze draalde de heer A. Forma enkele smalfilms van de heren J, Jong kind, K. Hulsbos en hemzelf, amateur fotografen, die behalve de statische ook de dynamische tak van de fotografie »s beoefenen. Alles bij elkaar geslaagde avond, waarvoor de v zitter, de heer Gompelman, de mede' kers namens de leden hartelijk dank Leidse kantonrechter Dure weddenschap Een in Rotterdam woonachtige student was in April j.l. maar een raar wedden- schapje aangegaan: links rijden met z'n auto, zonder dat dit bemerkt zou worden. Het eerste was natuurlijk niet zo moeilijk, maar het tweedeHij reed tenminste een wielrijder, een voetgangster cn ec auto aan op Kort Rapenburg en Prinsessi kade. Het O M. vond het optreden meer da ergerlijk en eiste 5 maal 100 boete of 5 maal 30 d. h. en in trekking van het rij bewijs voor drie jaar onvoorwaardelijk. De uitspraak werd 5 maal ƒ50 of 5 maal 25 d. h. en intrekking van het rijbewijs voor een jaar onvoorwaardelijk. Doorgereden Een Katwijkse chauffeur had op 12 Maart met grote snelheid over de Wasse- naarseweg gereden, ondanks de auto's, die daar geparkeerd stonden. De gevolgen bleven niet uit en twee fietsen de dames werden aangereden. De Kat- wijker had zich echter niets van d< slachtoffers aangetrokken en was door gereden. Hij werd veroordeeld tot ƒ60 boete of 25 d. h. en toewijzing civiele vordering. den genieten van zang onder anderen van de heer H. Akse, mej. Willebrand (die zichzelf met de piano begeleidde), M. Schut, Henny de Guus en Tonia Meijer, muziek van enkele kleine gezelschappen en de 14-jarige Barry Verver (accordeon) en dans van de dansgroep van mevr. H. SwinkelsHendricks. Deze groep bracht heel aardige Japanse (Advertentie) Zó veel enthousiaste ro kers hebben meegedaan aan Nederlands grootste Opinie Onderzoek naar rookgewoonten, dat dit voor alle rokers een be lofte inhoudt Vraag dus bjj Uw winkelier steeds naar IBIS EXPORT 100o/0 Engelse shageen zachte en zuivere mélange van puur- blonde, zongergpte Virginia. En... proef KING WILLIAM eensde „dure" Virginia sigaret, die U maar drie kwartjes per doosje van twintig kost! Alle prijswinnaars in ons Ibis Opinie Onderzoek hebben in middels bericht ontvangen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Cornells zn v- A- Verschoor en A- v- Rijswijk, Maria E- dr v. A. Franken en E- C. Koome; Jan zn v. I- Vinkestijn en J C. v. d. Waile; Cornelis H- M- zn v. A- A- M. Koomen en M. A. A. Zeestraten; Maurist Chr. zn v. H- C. v. Holtz en R. Pieper; Inez Chr. dr v. J. Klink en W. A- v. d. Laken; Reindert zn v. J. C- v- Kralingen en N- Dorrepaal; Geraraa Vf C. P dr v H. Kicmel en E Richel; Baan zn v- B P Schroef cn W- C. v. d- Linden; Anna C. dr v. H- A- Stenfert Kroeso en S- E- v. Hoik; Jo hannes zn v- P- v d. Waals en M- C. Kuijpcr; Karei zn v. J- Teske en A. v. d. Mee; Geertruida A- M. dr v. J. T- Hogen- boom en A. A- v- Amsterdam; An Trude dr v. J. L- C- Carbiere en E. L. Bantler; Gijsbertus zn v. G- Verver en J. Florijn; Theodorus J. zn v. T. M- v. Seggelen en J. Groen; Sophia W- dr v. H- J- Goree en M. C- de Boer; Irma Chr. dr v. J. T. Henzen en M A- J- de Graaf; Alida M. dr v. J. M. Plug en C. P- Diemei. GEHUWD: H W. de Soete en J. M- v- d- Hart; P. T. Mizee en J. Blok; W. M. v. Wingerden en J. P- J. Kloos; J- Gal- jaard en J. Delmeer; D v. d. Velden en M- Laterveer; P. H. H- J- Querreveld en M- Chruttaans» 2500 Kijkers in Burgerzaal Het was een goed besluit van het- gemeentebestuur, de Bur gerzaal, die ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bern- hard onder leiding van de heer A. Galjaard zo prachtig was versierd, enkele avonden ter bezichtiging voor het publiek open te stellen. Vrijdagavond zijn er zevenhonderd kijkers geweest en Zaterdagavond niet minder dan zeventienhonderd. De entreeprijs was een dubbel tje en de opbrengst was be stemd voor het Koningin-Wil- helminafonds. Dat heeft dus uit Leiden een onverwachte versterking van f 250 gekre gen. Minstens, want er zijn mensen geweest, die meer dan tien cent hebben betaald. Haagse politierechter Ten eigen bate Voor bedelarij en oplichting had een bankwerker uit Voorschoten zich te ver antwoorden voor de Haagse Politierech ter. H\j had ln December vorig Jaar te Zoetermqer gecolporteerd met ecn z.g. Christelijk blaadje en geld opgehaald, dat bestemd zou zijn geweest voor het Kerst feest van arme kinderen, maar in wer kelijkheid in ziin eigen zakken was te rechtgekomen. Ook in Rijnsburg, Katwijk en andere plaatsen had hij geopereerd. Hy deed dit meestal in gezelschap van zijn zwager of een vriend, ook wel alleen. Verd. oefende dit bedrijf telkens uit, wanneer hij werkloos was of wanneer zijn werk hem niet langer beviel. Zo trad hij op voor de z.g. Bvangelisatiegemeen- schap „De Hoop" met het blaadje „De Kruisbanier". Later liet hij zelf een blaadje drukiken met de titel „Goodwill". Om het geheel wat geloofwaardiger te maken had hij een pet op, die veel ge lijkenis vertoonde met een Leger-des- Heils-pet. Voorop was een kruiscmibleem. Per week verkooht hij ongeveer 400 A 500 bladen, hetgeen hem een loon van f 42.50 verschafte. Verdachte gaf alles toe, Hy was al eens tot vier maanden veroordeeld wegens verduistering en tot zes maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk voor vals heid in geschrifte. Niet op het strafblad stond een gevangenisstraf van twee we ken, hem opgelegd door de Delftse kan tonrechter. Hij bracht dit zelf ter sprake en betoogde, dat dit vonnis sloeg op de gebeurtenissen in Zoetermeer. Om dit na te gaan. besloot de politierechter de zaak voorlopig aan te houden. Saarlandse studentenelftal speelt tegen Leiden Het Saarlands studenten-voetbalelftal brengt momenteel een bezoek aan ons land De Saarlanders spelen vanavond op Houtrust te Den Haag tegen het Ned. studentcnelftal, waarna morgen tegen het Leidse universitaire team zal worden aangetreden. Het bezoek is een antwoord op de reis van het Leids studentenelftal in de Paasvacantie naar een internatio- tournooi In het Saargebled. Het Saarlands elftal won toen met 30 van Leiden. De vrij sterke gasten hebben drie professionals opgesteld, waartegenover Leiden een ploeg kan stellen gclijkwaar- "g aan een goede tweede-klasser. De wedstrijd LeidenSaarbrücken wordt morgenmiddag gespeeld in de Leidse Hout; aanvang half vier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3