Verscheidene baanrecords inzet van de Hollandia-wedstrijden Koningin Juliana sloeg enkele nummers vanaf de „Piet Hein" gade Koksschool nam nieuwe cantine in gebruik Wanneer komt „critiek-avond" van corso-comité? Noordwijks chauffeur reed jongen aan NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 22 MEI 1951 De inzet van de tweedaagse Hollandiawedstrijden te Alphen aan den Rijn mag niet slecht genoemd worden, want niet alleen dat H.M. Koningin Juliana enkele nummers van het weer uitvoerige programma bijwoonde, ook het feit dat op de eerste middag reeds drie nieuwe baanrecords werden gevestigd, in de avond nog <?oor een vierde gevolgd, stempelde deze wed strijden tot bijzondere. Vooral bij de regenbuitjes was het echter vrij koud. Om half drie vielen de bekende twee schoter ter opening van het roeifeest onder het spelen van een couplet het Wilhelmus werden de vlaggen op het terrein bij hotel 's Molenaarsbrug ge hesen. Een half uur later, precies op tijd, viel het startschot voor het eerste num mer, de eerste heat van de Jonge Acht A met de ploegen Njord II en Laga II. Een strijd, die spoedig bekeken was, want de Delftenaren namen van de aanvang af de leiding om steeds meer uit te lopen en met een viertal lengten te winnen. Hiermee was het programma voorlopig ten einde, en werd gcwaoht op de aan komst van H.M. de Koningin met de „Plet Hein". De boot arriveerde ruim vier uur bij 's Molenaars en werd geimeerd bij de kaashandel van de firma Van Dam aan de Hoge Zijde, vanwaar de Koningin met grote belangstelling verschillende races volgde. Telkens wanneer wedstrijdende boten in zicht kwamen, begaf Hare Majesteit Zich naar de reling om het verloop van de race in de finish te zien uitvechten. De wedstrijden werden vervolgd met de tweede heat van de Jonge Acht A tussen Njord I en Nereus. Dat is een v nige strijd geworden tussen de Leidse de Amsterdamse studenten, waarbij de eersten tenslotte gedecideerd met en kele lengten wisten te winnen. Toch had het niet veel gescheeld, of de Leidenaars waren door Nereus verrast, toen de Leidse ploeg een inzinking kreeg en aan merkelijk van haar voorsprong verloor. Tegen de finish herstelde de Njordploeg zich evenwel uitstekend- De Amster- sterdamse ploeg werd evenwel snelste tweede en plaatste zich dus in de finale. voor de finish nog slechts weinig ten| achter was. maakte mej. Van der Laan 2ich zo zenuwachtig, dat zij de riem door de lucht haalde in plaats van door het water. Zo werd de achterstand van Spaarne omgezet in een voorsprong. De uitslagen Jonge Acht A, le head: 1 Laga II 6 min. 56.6 sec.; 2- Njord II in 7 min. 10.4 sec.; 2e heat; 1. Njord I in 6 min. 35.5 sec., 2. Nereus in 6 min. 44 sec.; Dames Quadruple: 1. DDS in 4 min 05.8 sec., 2. De Vliet in 4 min. 13.2 sec. Dames Vier Sen. (finale): 1. Die Leythe in 4 min. 01.4 sec. (nieuw record), Spaarne in 4 min. 07.2 sec- Dames Skif Sen. (finale): 1. Nautilus in 4 min. 15 sec. (n. ree.), 2. Viking, geen tijd. Vier zonder stuurman (finale): 1. Laga c.), 2. Nereus i 7 min. 06.10 i 7 min. 17.4 sec. Skif senioren, le heat: 1. Cornells Tromp in 7 min. 51.2 sec., 2. Willem III in 7 min. 58 sec. Lichte Vier, 2e heat: 1. Laga 8 min- 13.6 sec., 2. Aegir in 8 min. 24 sec., 3. Njord. Skif B, le heat: 1. Aegir in 8 min. 4.2 sec., 2. Njord in 8 min. 10.4 sec- Acht B (finale): 1. Aegir in 6 min. 30.4 sec., 2. Njord in 6 min. 40 sec., 3. Triton. Lichte Vier, le heat: 1. Triton in 7 min- 42 sec., 2. Nereus in 7 min. 51.4 sec., 3. Dudok. Vier zonder stuurman, le heat: 1. Nereus in 3 min. 28.4 sec., 2. Spaarne 29.8 s Skif A: 1. Spaarne 8 min. 15.4 2- Hoop 8 min. 34.8 sec. Dames Acht, le heat: 1. Spaarne in 3 min. 49.8 sec., 2. R.I.C. in 3 min. 50.2 sec. Idem, 2e heat: 1. Willem III in 3 min 52 sec., 2. Hoop 3 min- 56 sec. Dames Quadruple, 2e heat: 1. Willem III 4 min. 30.2 sec, 2. Nereus 4 mii^ 32.4 sec Overnaadse Vier, finale lange afstands wedstrijd over 4000 meter, start om dt 10 sec., deelneming 24 ploegen: 1. Triton in 15 min. 9 sec., 2. Dudok 15 min. 13 sec-, 3. Njord I 15 min. 20 sec., 4—6. Galjoen, Nereus I en Argo I, alle in 15 min. 25 sec. Recordverbeteringen Het weer bleek op deze eerste wed strijdmiddag uitstekend voor recordver beteringen. De roeiers hebben op de hele baan, maar in het bijzonder op het laat ste rechte eind de wind schuin mee. De dames, die de 1000-meter-baan ondervonden hiervan de meest delen. De Kopenhaagse Vier van Die Leijthe bewees dit als eerste, want in de strijd tegen de seniores van Spaarne lieten d< Leidse dames zien, dat zij de titel niet ten onrechte hadden verworven. Aanvan kelijk lag het Spaarne iets voor en beide ploegen sloegen stevige spurts de leiding te komen. De Spaarneploeg roeide een tempo van 32 slagen, doch Die Leijthe liep in met een tempo 15 plus 34 en 35 slagen. De Leidse dames namen daarna de leiding en wonnen ten slotte met anderhalve lengte voorsprong. Zij maakten daarbij een tijd van 4 min. 1.4 sec., terwijl het oude baanrecord, eveneens op naam van Die Leijthe. ge vestigd in 1947. 4 min. 0.3 sec- bedroeg. Ook de Nautllus-skiffeuze mej. A. Reuter vestigde een nieuw record, lijk in hel skif. Zij eide tegen de Vikingse mej. J. Uittenbogaard een niet bepaald feilloze race. want sturen van beide dames liet nogal wensen over. Tot tweemaal toe kwamen do dames in eikaars baan. Desondanks slaagde mej. Reuter er in onder het be staande baanrecord te blijven. Zij no teerde 4 min. 15 sec., terwijl het oude record stond op naam van de Maas (1952) met 4 min. 15 drie-vijfde sec. De heren wilden ditmaal niet bij d< dames achterblijven en het eerstvolgen de nummer was al dadelijk raak He nummer de Vier zonder stuurman bracht Laga en Nereus tegenover elkaar. Delftenaren namen spoedig de leiding, maar Nereus gaf niet veel toe. Er spon zich een boord-aan-boord- maar daarbij bleek Nereus te veel haar krachten gevergd te hebben zakte men steeds meer af. Laga noteerde een tijd van 7 min. 6.1 sec., terwijl het oude record met 7 min. 16 sec. stond op naam van Njord, in 1950 gevestigd. Aegir won Acht B De finale van het nummer Acht ging tussen Aegir, Njord en Triton, e strijd, die de toeschouwers lang in het onzekere hield. De Leidse studenten startten goed en namen een kleine v sprong. Aegir volgde het best en spoedig iets in. Na enkele honderden ters lagen de ploegen vrijwel weer naast elkaar, maar daarop spurtte Aegi op besliste wijze de kop te nemen. Triton was intussen tot wei anderhalve lengte afgezakt, Njord spurtte Aegir weer opzij De Groningers vingen de aanval even wel goed op, hernamen de leiding en lie pen tenslotte uit om met anderhalve lengte te winnen. De tweede heat van de Lichte Vier liet zien, dat Njord het dit jaar goed doet als voorgaande jaren- Weer ging de strijd van de Leidenaai vankelijk tegen Aegir. De Leidenaars wisten de Groningers de leiding te ont nemen, terwijl Laga op de derde plaats kwam. De Delftse studenten zagen het gevaar in, spurtten op hun beurt bij namen de leiding over. Daarop werd het een ctrijd tussen Laga en Aegir, terwijl Njord geen rol meer speelde en mei zakte. Laga won tenslotte op fraaie met twee lengten voorsprong. Aegir boekte echter onmiddellijk daar na weer een zege in het nummer Skif B. waar Tigchelaar de Leidenaar A. Brants geen kans gaf en gedecideerd mp schillende lengten klopte. Voor het nummer Oude Twee geen Inschrijvingen binnengekomen, maar het werd toch verroeid, omdat als nog twee ploegen hadden ingeschreven, namelijk Triton en Njord. De Njordploeg kwam met Corneli Vrind boeg, twee geroutineerde roeiers. Zij bewezen dit laatste door ln hoog po een voortreffelijke race te roele onbedreigd te winnen. Een vierde baanrecord moest er in de •vondwedstrijden aan geloven. Dat gevestigd door de Laak in de eerste heat van de dames-Skif-Junlores, waarbij de Laak-skiffeuze mej. M. M. Hlykema tijd noteerde van 4 min- 27.1 sec., record 4.32 op naam van de Amstel, 1949 gevestigd. Er was nog een vijfde record gesneuveld, wanneer in het num mer Dames Acht de slag van de R.I.C.- ploeg niet zo onfortuinlijk zou zijn ge weest de balans te verliezen op 30 meter van de finish. R.I.C. had toen de leiding op het Spaarne, maar toen de Haarh ploeg zienderogen terrein won en kort zijn verwachtingen vast niet teleurge steld als hij binnen mag gaan kijken- Het interieur is ruim en licht en smaak vol ingericht, zodat de bezoeker direct prettige stemming komt. de zaal gisteravond, toen het gebouw officieel in gebruik werd geno- Kapitein b-d. A- Besseling. hoofd van de dienstknng genie, beklom het podium het gebouw officieel aan de comman dant van de koksschool. luitenant-kolo nel H. W Gerth van Wijk, over te dragen. Kapitein Besseling memoreerde in zijn toespraak, dat het silhouet van de Doelen- kazerne de laatste tien jaar totaal iS veranderd. Waar eens de paardenstallen de hoefsmederijen en de zadelma kerijen met al hun rumoer, zijn nu keu kens. waar de rustige koksarbeid wordt verricht. Ook de plaats, waar nu het cantinegebouw staat, heeft al enkele bestemmingen gehad. Eerst was het een boomgaard en later een open manege en iu is er in een paar maanden deze car- :me verrezen. Nadat spr. verscneidene medewerkers had bedankt voor hun vlotte hulp. riep hij luitenant-kolonel Gerth van Wijk op het toneel, die hij het gebouw overdroeg door een enorme sleutel te overhandigen. De luitenant kolonel dankte in een geestig toespraakje. Hij dankte tevens kolonel K. Scheffer. hoofdofficier toegevoegd a an de inspecteur intendance, kolonel Dohna, eerstaanwezend ingenieur van de genie in de Cadi- Het cabaretgezelschap Henk Bukman -wijdde" hierna het toneel .,in". We ver moeden haast, dat het aan het gloednieu- het toneel lag. want na het hele Eens open manege, nu modem recreatiegebouw Eindelijk is dan een lang gekoesterde wens voor de koksschool in ver vulling gegaan: een cantine op het terrein van de Doelenkazerne met een zaal, die zoveel ruimte biedt, dat de militairen in het vervolg niet meer ergens diep in de binnenstad van Leiden hun recreatie-avonden hoeven te houden, maar dicht bij huis, op eigen terrein. Wie de cantine vanaf de Witte Singel de buitenkant heeft gezien, wordt U. V. S.-Stormvogels op G. W. S.-terrein Op Zaterdag 29 Mei om 5 uur spei U.V.S. op het G.W.S.-terrein te Sasse heim tegen de eerste-klasser Stormvogels. Vooraf, om 3 uur, komen de Junioren elftallen van de afdelingen Leiden er Haarlem tegen elkaar uit. programma te hebben bijgewoond, moe- ve zeggen, dat Henk Bukman in zijn opening beslist niet op dreef was- Het bleek later op de avond, dat hij tot prima prestaties in staat was- Zijn medewerkers waren Jan van Oost. piano. Jeanne van Kaay. Harry Meurs, acrobaat en Willy Ray. accordeoniste- Luitenant Van der Reijden sloot de avond. Hef (kunst)lammetje voor de Koningin Het kunstlammetje, dat H.M. gisteroch tend werd aangeboden, is vervaardigd door de heer H. Pepercorn, die al elf jaar ziek ligt. De Koningin was zichtbaar ingenomen mei dit geschenk, dat zij direct meenam in Haar auto. Op de Piet Hein kreeg het lammetje een plaats in de stuurhut. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A A. van Haaften te Leiden, zijn geveild: Huis Da Costastraat li in bod: f5.700, koper J. Bleijie q.q. te Leiden voor f6.150. Huis Prinsenstraat 94/Sophiastraat 74b, in bod: f 3.750, koper J. W. Goddijn q.q. te Leiden voor f 3.750. Huis Sophiastraat 76/76a, in bod f 3.800, koper J. W. Godd-ijn q.q. te Leiden voor f 3.800. Huis de Wetstraat 15, in bod 13.200, koper P. Moerman q.q. te Leiden v>oor f3.500. Huis Roemer Visscherstraat 14/14a, ln bod f6.100, koper J. W. Goddijn q.q. te Leiden voor f 6.240. Huis Plantsoen 53, in bod f 9.600, koper C. H. J. va-n- der Drift q.q. te Leiden voor f 10.500. Ten overstaan van notaris J. Fuhrl Snethlage te Leiden: De huizen Waldeck Pyrmontstraat 4. 6. 8, 10, 12 cn 14 zijn niet afgeslagen en zijn uit de hand verkocht. Huis 2e Gorte straat 44 in bod f 950, koper J. W. Goddijn q.q. te Leiden voor f950. Dokter De Bruyne 25 jaar arts Zoals wij al hebben gemeld, hoopt dokter J. de Bruyne Maandag zijn zilve ren ambtsjubileum te vieren. Het zal deze algemeen geachte en gewaardeerde geneesheer dan zeker ndet aan belang stelling ontbreken. Tussen 7 en 9 uui 's avonds kan men hem in zijn woning aan de Hoge Rijndijk gelukwensen. Het comité uit de patiënten-kring stelt zich voor hem vóór deze openbare receptie een eenvoudige huldiging te bereiden. Dokter De Bruyne werd op 2 Nov. 1904 geboren. Zijn eind-examen aan de gemeentelijke H.B.S. deed hij in 1922. Hij liet zrich inschrijven als medisch stu dent aan de Leidse Universiteit en deed daar op 24 Mei 1929 artsexamen. De jubilerende geneesheer bekleedt verschillende functies, niet al-leen op disoh gebied. Zo is hij bestuurslid de Geref. schoolvereniging, voorzitter van de afdeling Leiden van de vereni ging tot bestrijding van de tuberculose, bestuurslid van de Zuidhollandse ver eniging tot bestrijding van de tubercu lose en bestuurslid van het sanatorium ..Sonnevanck". Conference Oud Poelgeest Europa komt naar Nederland „Jeugd in een verantwoordelijk Europa' is de titel van het Europees Oecumenisch Jeugdcongres, dat van 24 Juli tot 2 Aug. zal plaats hebben op kasteel Oud Poel- -st te Oegstgeest. Dit congres is geor ganiseerd door de Oecumenische Jeugd raad in Nederland, in samenwerking met de Stichting „Oud Poelgeest", en is daar- /an zo groot belang, omdat de thema's rechtstreeks verband houden met de concerete situatie, waarmee wij hier in Europa te maken hebben, en in nauwe relatie staan tot de sectie-onderwerpen het dit jaar te houden Congres van de Wereldraad der Kerken in Evanston, USA. Deskundigen uit verschillende landen zijn gevraagd de volgende onderwerpen in te leiden: „De bijdrage der Jeugd in de strijd voor een verantwoordelijke Cultuur", „Hoe verenigen wij ons natio naal en ons Europees burgerschap 7"; .Oecumene een nieuwe wijze van even in onze tijd". Het beste congres staat onder leiding van mr A. W. Kist en C. M. Bsse Van Heemstra. Ook Nederlandse jongeren kunnen hiervoor inschrijven. Inlichtin gen te verkrijgen op Kasteel Oud Poel- Handelsverkeer met Engeland De besprekingen tussen Nederland en Engeland ter regeling van het onder linge handelsverkeer in 1954 zijn voltooid Zij heeft uitsluitend betrekking op een klein deel van de handel, dat nog ge- contingenteerd is- hoofdzakelijk invoer in Engeland van bloembollen, chocolade, suikerwerk, mgeblikt fruit, biscuits en melkproducten en de invoer in Nederland Nog geen beslissing over Perzische olie De leden van de Britse en Amerikaanse delegaties, welke te Teheran onderhan deld hebben over de Perzische olie, zijn te Londen teruggekeerd- De voornaamste onderhandelaar van de Anglo Iranian, de heer Show, zeide bij aankomst, dat beide delegaties zeer spoedig weer naar Tehe ran zullen teruggaan. In Teheran heeft ge neraal Zahedi voor beide hulzen van het Parlement met gesloten deuren een uit eenzetting gegeven van ae onaernan- delingen- GEVARIEERDER SAMENSTELLING VAN IURY GEWENST Diverse corso-deelnemers schijnen het helemaal niet eens te zijn met de beslissingen van de jury. Men fluistert achter de schermen met veel nadruk, dat er onder meer hevig is gesputterd over het toekennen van de tweede prijs aan „Romance", de wagen der Black Diamond Lines. En wel hierom; men acht het niet juist, dat in een bollencorso royaal wordt gewerkt met rose anjers en dat de trap gemaakt was van verguld carton, in plaats van bloemen! Men is van mening, dat hier niet voldoende rekening is gehouden met de eis, die het corso-comité aan de wagens stelt. Het ii )en op_ volg niet uitsluitend te laten bestaan uit deskundigen op het terrein der bloem- bindkunst. Men vindt, dat het toekennen van een prijs niet voor het overgrote deel mag afhangen van het feit of de hyacin tennagels volgens alle regelen der kunst zijn opgestoken. Er komt veel méér kij ken: de vorm. de kleurencombinaties, het effect dat een wagen sorteert, afgezien van het feit of de bloemen nu vlekkeloos gestoken zijn of niet, enzovoort. Is het niet gewenst, zo wordt zegd, de samenstelling der jury te wijzi gen en dat er naast personen, die des kundig zijn op het terrein van de bloem- sierkunst, bijvoorbeeld een paar beeld houwers in kwamen, die de wagens be oordelen op de vorm, en enkele kunst schilders, die nagaan of de kleurencom binaties goed zijn? Ook zou men graag enkele dichters en schrijvers in de jury opgenomen zien om te horen w Na afloop der keuring zouden er geen moeilijkheden zijn om de prijswinnaars aan te wijzen. Iedere groep zou een aparte puntenwaardering geven en men kan dan volstaan met het optellen van de punten op de verschillende lijsten. De wagen, die de hoogste ogen gooit, is eerste-prijs- winnaar. Nu doen rso-comité heeft de laatste jaren de uitstekende gewoonte de jury een be paalde avond uit te nodigen en haar dan te laten vertellen, waarom i gen de eerste prijs gaf, welke bezwaren tegen een bepaalde opmaak had, en zovoort. Vorig jaar werd die critische nabeschouwing eerst in September gehou den. Aan de hand van een kleurenstrip motiveerde de jury haar beslissingen. De „ontevredenen", als we ze zo mogen Demen, zouden echter graag deze avond niet zo lang werd uitgesteld. Zij zijn van mening, dat een critische beschouwing vrij kort na het corso moet worden gehouden. Om te beginnen Rebben de meeste mensen dan meer tijd dan in September, en bovendien zijn de indruk ken verser. Het kon inderdaad geen kwaad, als men Eigen films voor Leidse smallilmers De Leidse Smalfilmliga was gister avond, in- de Turk bijeen om enkele korte filmpjes van eigen leden te vertonen- Alvorens de filmpjes af te draaien, gaf de heer E. Timan een kort overzicht het nationale programma, dat op het NOVA-congres in Hilversum was ver toond- Na het vaststellen van de datum voor et bezoek van de Leidse liga aan de Novaki in Gent vertelde de heer H. Klei- brink van de indrukken, die verscnu- lende leden hebben opgedaan bij het De- zoek aan Joop Geesink's Dollywqod te Amsterdam. avond spoedig op de agenda zette. Want het is voor het corso-comité onge twijfeld óók nuttig te weten welke wen sen er onder de deelnemers leven. Al zal het voor het comité niet altijd even makkelijk zijn, aan die wensen tegemoet te komen! Gaanden en komenden bij Leger des Heils Wegens de benoeming van senior-kapi tein Dros en zijn echtgenote te Zuid- Afrika. wordt morgenavond om half acht een vaarwelsamenkomst gehouden in het gebouw van het Leger des Heils aan de Hooigracht. De uitzendingsdienst is in verband met de vacantie van de heer en mevr. Dros uitgesteld1 tot 15 Juni- Deze dienst wordt gehouden in de Pieterskerk geleid door de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, luite nant-kolonel W. F. Palstra. nieuwe officieren voor Leiden zijn ir-majoor Semeijn en kapiteme Knoeste. Volgende week Vrijdagavond acht uur worden zy in het gebouw verwelkomd- Mr W. A. van der Moore De inspecteur van 's Rijks belastingen ïr W. A. van der Moore, toegevoegd an het hoofd van de inspectie en der sgistratie en successie te Leiden, is ver plaatst naar Kampen en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastin gen aldaar Agenda van Leiden Burchtfestijn. 3 uur: K.R.O -orkest o.l.v. Johnny Ombach m.m.v. één der Musketiers, conferencier Jan de Cler en kunstfluiter Jan Tromp. Overdekte. 7 en 9.15 uur: bad- en sportshow; kikvorsmensen; waterballet met onderwaterverlichting. Speeltuin Ons Eiland, Kortenaerstraat, half 8: populair concert W.W. Stadsgehoorzaal, half 8: harmoniekapel „Trouw en Durf", jubileumfeestavond. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Hooigracht 9. half 3: K. en O., excursie raar het St Annahofje. Burchtfestijn. 8 uur: amateursavond met Dick Harris, Roland Wagter en Betty Visero. Doelen. 8 uur: Leidse amateur-foto grafen, kleuren-projectie en films. Hoogl. kerk, half 9—half 10: Avond- muziek Adr. Blankenstein. Hoge Rijndijk 19. 's avonds: receptie dokter J. de Bruyne (25 jaar arts). Dinsdag Burchtfestijn, 8 uur: Martin Erich's orkest en zijn solisten. Burggravenlaan, 2 uut: vertrek eerste groep 1500) ouden van dagen naar Schip hol. Foyer stadsgehoorzaal. 8 uurVereni ging van Zeeuwen „Luctor et Emergo", blijspel „De Floddermadam" (in Zeeuwse klederdracht) Boerhaavezalen, 8 uur: Leids Kunst Centrum, pia-no-avond- door Henk Briër. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: concert Leids studenten-zangkoor en „Collegium Musicum". Oegstgeest, Pa-uluskerk, 8 uur orgelconcert Johan Zweers. Burchtfestyn Burcht, half 3—half 6 en half 8— 11 uur: Oud- Hollands Centrum met mo derne attracties (t.m. 29 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, teL 20523 en de Doeza-apotheek, Doe- zastraat 31. teL 21313. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, 25 en 79 uur: Lus trumtentoonstelling Leids Kunstcentrum (t.m. 30 Mei). t Prentenkabinet, 2—5 uur: Het portret ln de twintigste eeuw (t.m- 12 Juni). Haags gerechtshof Zes maanden gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid voor twee in totaal eiste de procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof tegen een 27- jarigc chauffeur uit Noordwijk. Deze was eerste instantie veroordeeld tot vier ,nden gevangenisstraf en een jaar :egging van de rijbevoegdheid, omdat op 3 October 1953 te Noordwijk een rijding had veroorzaakt, waarbij hij ander lichamelijk letsel toebracht en tweede, omdat hij na de aanrijding doorgereden. De verdachte voerde aan dat zijn ver dediger met vacantie was. maar de zaak ging niettemin door. De president memo- ;erde hoe verd. die avond een auto had gehuurd en met zekere P. en diens vrouw gaan rijden om zo de 3 Octoberfees- te vieren. Onderweg had verd. het nodige gedronken. Op een gegeven mo- had hij met een enorme vaart een 16-jarige jongen, die goed rechts van de eg fietste met brandend achterlicht, aan gereden. De jongen maakte een smak en iel bewusteloos op de trambaan neer. Verdachte reed door, hoewel de ruit van zijn auto versplinterd was. P. maakte hem er op attent dat hij een jongen had Het prosramma werd eeopend met a>ngercden, maar verd. ,ou hebt)a„ ge_ ..'t Wintert" door Jan de Kier. Een win- terfilmpje met aardige opnamen en soms goede fotografie. Actueel was het product Frans Pardon van het Burchtfestijn met daaraan gekoppeld wat strandopna- ;n stukje kleurenfilm, in Keu kenhof en Raaphorst opgenomen. De heer Stolwijk had' een korte documentaire kerkschapen. Verrassend was het filmpje van Jan Jongkind. Een aardig gegeven, dat zich afspeelde in de dieren tuin te Wassenaar. Vooral de uitstekende fotografie en goede scherpte maakten de rolprent het aanzien volledig waard. Het programma werd besloten met een reisfilmpje van de heer Fles. Jammer dat zijn camera een mankement had ge kregen. zegd „doorrijden". P. den echter niet langer mee en stapten uit. Ondertussen was de jongen bewusteloos op trambaan blijven liggen en tot over maat van ramp naderde er met flinke vaart een tram. Gelukkig hadden om wonenden het ongeluk bemerkt en met veel gebaren wisten zij de bestuurder er op attent te maken dat er iets niet in orde was. De trambestuurder kon zijn voertuig nog juist bijtijds tot stilstand brengen. De jongen had een hersenschud ding en een fractuur opgelopen. Verd. ga' toe dat hij die avond gedron ken had. Hij zou echter door een tegen ligger verblind zijn geweest. Dit bleek niet uit getuigenverklaringen, integen deel. „En door zijn wijze van rijden èn door Naar we hopen: tot ziens yOORBIJ is de feestroes, Leiden gaat weer zyn gewone gang en zelfs de kinderen moeten weer naar school. Dan is het leven toch wel weer héél normaal. De Sleu telstad had zich om zo te zeggen „opgepoetst" voor het hoge be zoek. Het zijn twee goede dagen geworden, toen onze alombemin- de Vorstin en Haar Gemaal in ons midden waren. Al komen wij, Leidenaren, niet gauw uit de plooi, wij hebben toch zonneklaar doen weten, hoe wij het Konink lijk bezoek op prijs stelden. Het afscheid, aan de lange oevers van de Oude Rijn, had iets weemoe digs. De mooie, de blijde indruk ken blijven en vragen (eerbiedig) om een „tot ziens". Voorname kunst den: Frans de Nocker- Hij i een oude adellijke Franse familie, waarvan vele vertegenwoordigers naar ons land zijn gekomen. Frans werd in Den Haag geboren en studeerde daar muziek. Zijn zuster Phine de Nocker was vroeger een internatio naal bekende zangeres en is thans een geliefde zangpaedagoge in de Resi dentie. De carrière van Frans de Nocker is wel veelzijdig geweest. Hij was vroeger een zeer bekend cellist. In 1906 speelde hij zelfs in een kwar tet voor de onderkoning van Birmanië In Calcutta. Verschillende ensembles ln Parijs hebben van zijn muzikale kwaliteiten geprofiteerd. In de Moulin Rouge TN HET BEGIN van deze eeuw «peelde Frans de Nocker ook In de Moulin Rouire. waar alleen de beste musici optraden. De beroemde kubis tische schilder Gino Severini. van wie ook In Nederlandse musea nog werk aanwezig Is. ontdekte echter plotse ling schildertalenten bij de cellist. Als jongen had Frans de Nocker wel eens wat getekend, maar zich er nim mer op toegelegd. De stimulans die Severini hem gaf was doorslaggevend. Hjj „hing zijn Her aan de wilgen" en zou voortaan zijn leven vullen met palet en penseel. Al ongeveer 20 jaar woont hij nu in Leiden (De Gocje- straat 50) cn al blijft de muziek nog steeds beslag op hem leggen, de schil derkunst houdt hem dagelijks bezig. In zijn werk hervinden we nog-ver schillende facetten van de Haagse School Amanda Langezaal te, maar er waren daar ook een paar plekjes te vinden, waar het heerlijk warm was. Onder de baldakijn waren vier elementen van infrarood-verwar- mlng op Essogas aangebracht cn op het podium dertien stuks- Dit soort verwarming, hier uitgevoerd door lemco, is nog maar een jaar ln Neder land in gebruik. Het eigenaardige is, dat de afstand van de stralingsbron tot het te verwarmen lichaam er niets toe doet. De infra-rode stralen laten de koude lucht onberoerd, maar bren gen een weldadige warmte in het men selijk lichaam, dat door die ijsstroom wordt omhuld. Zo is op deze wonder baarlijke manier de strijd tegen de kou gevoerd, die het Koninklijk be- soek aan Leiden heeft gekenmerkt, maar dan alleen wat de natuur be treft! Kinderen brengen „Geruja" TW/E WETEN NIET. of met deze karakterisering de beoefening van de edele zangkunst onrecht wordt gedaan, maar men hoort hier en daar wel eens de opmerking, dat een zang koor leeft op zijn hoogtepunten. Wa ren er geen uitvoeringen en af en toe geen jubilea, dan zouden onze koren dra verkwijnen. Een goede beoefening van de zang waarborgt een degelijke uitvoering en een geslaagd concert verhoogt weer de animo, periodiek bijeen te zijn om de kelen te doen schallen. Dat staat vast.' Het kinderkoor van de Chr. zang vereniging Ex Animo gaat èn een uit voering èn een jubileum tegemoet, dubbel-op dus, maar het bestaat dan ook ,25 jaar. Het heeft altijd onder leiding gestaan van Herman de Wolff. Hij zal volgende week Woens dagavond in de Stadsgehoorzaal het „kleine koor" van honderd kinderen dirigeren bij de uitvoering van het zangspel „Geruja" van Rein Brouwer. De ouderen laten de kleinen deze avond niet alleen staan, zij zullen zich in een zestal koorwerken laten horen. Ad libitum Een loopeend uit Rijnsaterwoude Werd nimmer gehinderd door koude. Hij verkocht aan de dijk Al zijn veren (voor 'n tijk), 't Is wel slim, maar je moet er van houden. ZO ZAGEN VELEN HAAR ym Leiden s geschenk is meegenomen naar hef witte paleis in het groen. Effen bleek-goudkleurige gordijnen voor de eetkamer te Soestdijk. De hoes. een kunststuk op zichzelf, draagt tot randschrift: Bewaert Heer Hol land! en Salicht Legden, voor ieder die toel eens voor het stadhuis heeft gestaan, welbekende woorden. De Leidse sleutels en Burchtmotieven prijken ook op de hoes. Het is voor name kunst van merrouu' Ria oan Oerle, zowel de gordijnen als de hoes. Beroemde hoes WOG EEN KUNST-STUKJE: Vorige week schreven we een enkele regel over Amanda Lange- zaal. Zij is een oud-leerlinge van Ann ter Haar-Pasman en is thans ook lerares aan de Leidse Ballet school. Amanda heeft enige jaren opleiding gehad by mevr. Corry Hartong te Rotterdam en geniet thans haar opleiding bij Peter Leoneff in de Hofstad. De heer Leoneff heeft haar voorgedragen voor het te vormen Nationale Ballet. Inirarood op gas TUURLIJK. velen zijn bij het Koninklijk bezoek san de Leidse :ht verkleumd tot op hun gebeen- - NA. zijn doorrijden heeft verd. op werkelijk misdadige wijze gespeeld met het leven van een mens", constateerde de proc.- generaal. „De wielrijder heeft geen en kele fout gemaakt. Door een toevallige omstandigheid kon de trambestuurder zijn voertuig nog tijdig stoppen, anders waren er ergere dingen gebeurd. Door een radio- oproep kwam de garagehouder zich mel den dat een van zijn auto's beschadigd was teruggekeerd en zo kon verd. nog diezelfde avond worden gepakt". Arrest 4 Juni. Diefstal en heling Een 19-jarlge leerling-meubelmaker uit Voorschoten was bij het Haags Gerechts hof in beroep gekomen tegen een vonnis, waarbij hij wegens meermalen gepleegde diefstal door middel van inklimming was veroordeeld tot anderhalf jaar jeugd gevangenis. Hij vroeg nu een voorwaar delijke straf. Verd. was werkzaam bij een fabriekte Voorschoten en werkte bovendien 's avonds nog bij een meubelmaker N. A. V. uit Leiden. Diverse malen ging hij 's nachts met een bootje naar zijn fabriek terug, klom daar binnen en liet dan enkele vaten met lak vollopen. Op deze wijze wist hij in totaal 65ü liter lak te stelen met een productiewaarde van f 1300. De meubelmaker V. verkocht deze lak aan zijn broer in Culemborg. Verd. zou slechts f 200 van de opbrengst hebben De proc.-generaal schetste hoe verd. weliswaar een slechte jeugd heeft gehad, maar nu een flink moet worden aange pakt. Dit blijkt ook wel uit corresponden tie die onderschept is in de gevangenis en waarin hij afgeeft op de bewakers. De proc.-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. De meubelmaker V., die voor de heling een jaar gevangenisstraf had gekregen, zei eerst de derde maal begrepen te heb ben dat de lak van misdrijf afkomstig was. De proc.-generaal vond de heler in dit geval eigenlijk nog erger dan de steler. Hij heeft de diefstallen uitgelokt. Niettemin achtte de proc.-generaal de straf wel iets te zwaar en hij requireerde nu conform de eis in eerste instantie: acht maanden gevangenisstraf. Het Hof zal 4 Juni in beide zaken arrest wijzen. Nieuwe dreigementen van Indonesië Geef ons Nieuw-Guinea, of De sectie Buitenlandse Zak«« van het Indonesische Parlement heeft volgens Aneta een geheime vergadering belegd met de minister van Buitenlandse Zaken Soenarjo. Daar dit in het reces is ge schied, mag men de vergadering zeer belangrijk noemen. Zij duurde twee uren en na afloop zeide Rondonoewoe, voor zitter der sectie, dat Nederland naar zijn mening de oplossing van het vraagstuk der unie tracht te rekken. Indien Neder land voorwaarden gaat stellen, die veel tijd vergen, kan hij wel zeggen, dat vol gens het eenstemmige oordeel van het Indonesische volk, het unieverband een zijdig moet worden opgezegd. Voorts zei de Rondonoewoe, dat de financieel-eco- nomische overeenkomsten reeds waren uitgehold en dat Nederland het vraag stuk van Nieuw-Guinea moet zien in het lioht van zijn grote economische belan gen in Indonesië- Premie autoverzekering met 10 pet omhoog Verplicht eigen risico 50 Een belangrijk deel van de auto- assurantiemaatschappijen heeft besloten per 1 Juli alle tarieven voor autopreinies ongeveer 10 pet te verhogm. Dit geldt zowel voor de premies van all risk- irzekeringen als die voor verzekeringen tegen schade aan derden. Bovendien zai op die datum bij elke all rlsk-verzeKering voor een personen wagen een verplicht eigen risico van het binnenland en f 150 voor het buitenland worden gesteld. Vooi een bedrijfsautomobiel zal uit verplichte eigen binnenslands f 100 en buitenlands f 200 bedragen. Heeft men reeds een verzekering lopen iet een vrijwillig eigen risico, da; be houdt de verzekerde zijn koiting, maar in dat geval wordt het eigen risico nog verplicht met f 50 voor het 'ïinnen- land en voor het buitenland met f 200 verhoogd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4