Koningin met „Piet Hein'' door stromen van vreugdebetoon Jacht Kon Tiki roer met gemeentebestuur^ iw Koninklijke boot r oor uit NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 22 MEI 1954 Even voor het vertrek. Voordat de Koningin het trapje naar het dek van de Piet Hein betreedt, spreekt Zij nog even met B. en W. om Haar dank te betuigen voor hun aandeel ïn deze dagen. Atbeidsbuieau Leiden Aan vraag naar jongeren kan niet geheel worden voldaan Op 15 Mei 1954 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 853 geheel werk lozen ingeschreven, terwijl daarenboven 127 personen tewerkgesteld waren bij diverse werkvoorzieningsobjecten. Het totaal beschikbaar aanbod geheel werklozen plus arbeiders werkobjecten bedroeg derhalve 980. De stand bleef ten opzichte van de vorige opgave nagenoeg ongewijzigd. Weliswaar steeg het aantal arbeiders, opgenomen in de werkvoorzienings- cbjecten, van 101 tot 127, doch deze stijging heeft begrijpelijkerwijs geen invloed op het cyfer van het totaal beschikbaar aanbod. Een vergelijking met het WE HADDEN ONS in onze verslagen van gisteren met enkele regels van het afscheid van Hare Majesteit de Koningin uit Leiden kunnen af maken, maar toen het vertrek er eenmaal was, wisten we het, dat het. beter was, er de volgende dag uitvoerig op terug te komen. Omdat het afscheid op de boot bij velen nog meer indruk zal hebben gemaakt dan de binnenkomst met de traditionele auto's. Men kan het met wethouder Menken volledig eens zijn, als hij zegt, dat deze glorieuze uittocht de on uitwisbaarheid van de globale persoonlijke indruk van dit vorstelijke be zoek garandeert. „Het is eenvoudig niet te vergelijken bij een vertrek met auto's!" Precies op de vastgestelde tijd, tien ver half één. reed de koninklijke auti oor het stedelijk museum „De Lakenhal' oor. Uit de hagen Leidenaars op de Turfmarkt, de Oude Vest, bijna tot de Mare en de Oude Singel steeg gejuich :oen de eersten Hare Majesteit ont waarden, een gejuich, dat onmiddellijk anzwol tot een massale huldebetuiging. Waren de Leidenaars. die zich tot dus- ;r wel wat al te ingetogen hadden ge houden (ofschoon de blijdschap over deze Koninklijke aanwezigheid stellig niet ge- is geweest), eerst nu feestelijk „los" gekomen? Voordat de Koningin op de ovatie van Haar Leidse onderdanen rea geerde, inspecteerde Zij, begeleid door de burgemeester, de erewacht van de stu- >n-weerbaarheidsvereniging „Pro Pa- Zij dankte de commandant van de groep voor het keurige eerbetoon. Movavedo Bij de ingang van het plein voor de Lakenhal werd de directeur van het mu- drs J. N. van Wessem, aan Hare Majesteit voorgesteld. Het binnenplein bezet door niet minder dan twee honderdvijftig vrouwelijke padvinders, Uw. gidsen, kabouters, padvindsters en waterpadvindsters. Ook waren aanwezig de districtscommissarissen E. R. M. van en E. de Haan, vergezeld van de assistent-districtscommissarissen, alsmede band van het Trozinahvendel to Hare Majesteit werd door de padvind sters begroet met de yell „Movavedo", de afkorting van „Moeder van vele doch- teren". Hieraan was een canon verbon den met de woorden „Wij in bruin en blauw zijn U steeds getrouw". Waar pad vindsters zijn, gaat het hart van de Lands vrouwe sneller kloppen. Uit haar uit latingen is dat voldoende bekend. Het was dan ook te verwachten, dat de Koningin deze huldiging als 'n grote verrassing be schouwde. Zij liet daarvan in ruime mate blijken. komstige tijdstip in 1953 toont het aanbod thans nog steeds in niet on beduidende mate lager ligt, n.l. 1312 tegen 980, zodat het voordelig verschil 332 bedraagt. Interessant is het tevens om het lan delijk cijfer te stellen tegenover het cyfer van het totaal beschikbaar aanbod van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden. Per 1 Mei j l. bedroeg het totaal be schikbaar aanbod mannen voor Neder land 74-838. Het aandeel, dat Leiden hierin levert is, wel zeer bescheiden te noemen. n-L 980. Procentueel uitgedrukt komt dit neer op iets meer dan 1 het geen wel een bewijs vormt, dat de werk gelegenheid zich tot nu toe in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Lei den gunstig heeft ontwikkeld, temeer daar de verhouding per 1 Mei 1953 nog 1 Vt pet bedroeg. Vraag naar jongeren De vraag naar mannelijke arbeids krachten daalde iets en bedroeg 265. Een geringe daling, welke voornamelijk als een gevolg van seizoenfactoren gezien dient te worden. In hoofdzaak is de vraag gericht op de jeugdige krachten 16 t.m. 18 jaar waaraan thans slechts ten dele kan en zeer geleidelijk zal kunnen worden vol daan. Eerst bij beëindiging van de di verse school-opleidingen zal, naar ver wacht wordt, in enigszins beduidende mate aan de vraag naar jeugdigen kun nen worden voldaan. Daarnaast bestaat plaatsingsmogelijkheid voor volwassenen in de bouwsector, de landbouw, de con- servenindustrie, de metaal-industrie en de administratieve sector. Wat de laatste sector betreft, is de vraag voornamelijk gericht op jongere krachten met kantoor- routine- Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen per 15 Mei bleef gelijk, n.l- 106. evenals de vraag, n-1. 323, ten opzichte van de vorige stand. De vraag naar vrou welijke krachten is en blijft in hoofdzaak gericht op huishoudelijk personeel. Voorts kunnen geplaatst worden: onge schoolde krachten in diverse bedrijfs takken, ervaren verkoopsters, naaisters, confectienaaisters, stiksters (stoffen en leder) en administratieve krachten met een goede vooropleiding. Een dokter nodig? De Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Bockel, De Graaff, Hartman, Mastenbroek en Van Winger den. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 Mei 13 uur tot Woensdag 26 Mei 18 uur waargenomen door apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en door de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. De alvaarl torische stadsbezit, stond de Koningin wel een paar minuten in diepe bewon dering stil. Het intieme afscheid had plaats in de Grote Pers van de Lakenhal. Het was slechts een klein gezelschap, dat hier tegenwoordig was. Ook de pers. die overal zoveel medewerking en welwillendheid heeft mogen ondervinden, werd verzocht zich terug te trekken. De burgemeester zal zich in d zijn ongetwijfeld de tolk van de Leidse burgerij hebben gemaakt door Hare Ma jesteit hartelijk te danken voor dit werk bezoek, dat, ondanks de hardnekkige regenbuitjes, toch zo goed is geslaagd en dat zeer velen het hart voor het Hui» van Oranje heeft verwarmd. Er werden ook nog enige geschenken aangeboden. Voor de prinsessen Beatrix en Irene zilveren hutspot-potjes en voor de prinsessen Margriet en Marijke potjes van marsepein Intiem aischeid Om vijf minuten over half twee had het vertrek plaats. Op de kade stonden onder anderen de burgemeester, de vier wethouders, mr Bool, de gemeente-secre taris, de heer Meijer, commissaris van politie, mr Brederveld, kabinetchef van de burgemeester en mevrouw Van Kin schot. Hare Majesteit groette allen met een handdruk. Commissaris Meijer bege leidde de Vorstin tot aan de deur van het dekhuis van de „Piet Hein". Toen werden de trossen losgesmeten en werd het Koninklijke jacht, omringd door enige motorboten van de rijkspolitie, met een lange boom naar het midden van het water geduwd. Een dicht gejuich klonk de mensenmenigte en als op com mando gingen de bruggen tegelijk om hoog, als wilden ze zich mede verheffen i dit onvergetelijke schouwspel. De Koningin liep van bakboord naar stuurboord, zodat en enthousiasme op de I Oude Vest niet minder was dan op de! Oude Singel. Zo deed Leiden de Vorstin uitgeleide tussen stromen van vreugde betoon. Vóór de „Piet Hein" voer het| jacht „Kon Tiki" uit, waarop een aantal Leidse autoriteiten had plaatsgenomen. Daarvóór voer nog een salonboot met de directie van de markt- cn havendienst. Overal stonden mensen langs de route en toen de „Piet Hein" de Span- jaardsbrug was gepasseerd richting Alphen aan den Rijn wuifde de Vorstin de laatste Leidenaars vriendelijk toe leen staande op het achterdek. Dan Leiderdorpers en later Kouderker- kers en Alphenaren onze groeten Een groots slot van een paar drukke, ïaar ook kostelijke dagen. Inaugurele rede van prof. F. R. Kraus Bij de aanvaarding van het ambt van hoogleraar in de Assyrlologie aan de Leidse universiteit heeft prof. F. R. Kraus gisteren een inaugurele rede uitgespro ken. getiteld „Wandel und Kontinuitat der Sumerisch-Babylonischen Kultur". Prins Bernhard bezocht gistermorgen onder andere de Rotogravure. Hij doorliep de verschillende afdelingen van het bedrijf en verklaarde aan het slot van de excursie, er een goede indruk van te hebben ge kregen. Achter Z.K.H. de directeur de heer Stavleu. Ongedwongen was de ont vangst in de cantine van de firma Johan Parmentier aan de Schelpenkade. Nadat een groep meisjes volksdansjes had uitgevoerd en de op het podium verzamelde achttien cursisten kampliedjes hadden gezongen als voorproefje van het komen de zomerfestijn, begaf de Vorstin zich met twee hofdames spontaan in de kring om door luid applaus van Haar waar dering blijk te geven. Later groepten alle meisjes om Haar ■ieen en vol belangstelling in formeerde de hoge gast naar hun vorderingen. Het uit volle borst ingezette „Lang zal Ze leven" toen de Koningin de cantine verlietkwam er dan ook geestdriftig uit. Enkele kwartieren heeft Ko ningin Juliana gisteren ver toefd op de speeltuin van „Ons Eiland" aan de Kortenaerstr., waar Zij werd rondgeleid door vethouder Van Schaik en de heer Broers. Hare Majesteit bewonderde het kabouterhuisje aan alle kanten. Het moet dan ook uniek zijn in Nederland. Met aandacht slaat de Lands vrouwe het werk gade van de drie kabouters, die het tuintje rond het huisje onderhouden. PUZZLE- PROMINENTEN 1. H. v. d. Meulen, Quarles van Uffordstraat 48, Noordwijk aan Zee; 2. mej- M. Maas, Witte Singel 40, Leiden; 3. W. Verhoorn, Hoge Rijndijk 213, Zoeterwoude. Voortbestaan van het L. A. K. is verzekerd Naar wij tijdens een onderhoud met prof. mr J. Drion, voorzitter van het Leids Academisch Kunstcentrum, verna men, is het voortbestaan van deze instel ling verzekerd; vap opheffing zal geen sprake zijn. Zij het met een enigszins ge wijzigde opzet, zal wederom in het ko mende seizoen een serie muziek- en to neelavonden worden georganiseerd. Het ligt in de bedoeling dat het abon nement vier toneel- en vijf muziekavon den zal omvatten waaraan gerenommeer de ensembles en arlisten hun medewer king verlenen. Hierover zullen op de extra-toneelavond van 2 Juni a.s. nadere mededelingen worden gedaan. W(j verheugen ons over deze voortzet ting ten zeerste, omdat wij geloven, dat een instelling als het L.AJC., die op cul tureel gebied reeds zoveel uitnemende prestaties naar voren bracht, zeker ook in de toekomst volledig bestaansrecht verdient. De academische wereld zal deze mededeling ongetwijfeld met vreugde begroeten. Langs drie wanden in de cantine van de firma Johan Parmentier waren de meisjes bezig: koken, naaien en handenarbeid stond op het programma. Met grote aandacht bekeek de Koningin de voortbreng selen van fantasie en schoonheidszin, gewrocht uit bijna waardeloos materiaal soms. De Koningin nam voor Haar paleis een theemuts mee, gemaakt van tropische vezel. Hier zien we de Koningin, met s links en rechts leden van Haar gevolg, in gesprek met één van de leidsters van de handenarbeid. Mevrouw Smitt-Avis (midden) werd verrast met een boodschappennet van rood gehaakt katoen. Rechts mej. Noordman. Deze week in Lido: Warenhuis op stelten, orkaan van grappen Lang heeft men in Engeland gezocht naar een man, die de malaise zou kunnen opheffen in het genre van de komische films. Het is nu eenmaal het lot' van elke komiek, dat het publiek eens op hem uitgekeken raakt, omdat het een onmenselijke taak is zichzelf steeds zo te vernieuwen, dat onder alle omstandigheden een nieuwe en frisse creatie onder de koolspits lampen staat. J. Arthur Rank meent die man te heb ben gevonden in Norman Wisdom, een klein mannetje met een onbeschrijflijk dom gezicht maar met een zo aansteke lijke lach, dat hij alleen al lach-orkanen kan verwekken door van de gave van de lach gebruik te maken. Helemaal origi neel is deze nieuwe vondst niet. Ook Wisdom maakt, evenals Chaplin vroeger, gebruik van de bekende kledingattribu- ten: het te nauwe jasje, een harmonica broek, benevens een wilde haardos. En ook niet origineel is de gedachte een warenhuis op stelten te zetten. Maar wat Ranks regisseur Carstair heeft weten te bereiken, is toch meer dan waard te wor den gezien. Natuurlijk is de historie niet logisch, at was ook niet de bedoeling. In de omlijsting van het warenhuis spelen zich een aantal zo onmogelijk dwaze tonelen af, dat men zich al spoedig gewonnen moet geven in het aangezicht van zoveel klinkklaren nonsens. De typisch visuele grappen volgen elkaar met even grote snelheid op als de onheilen, die de ge- bediende van dit warenhuis over- Navertellen is een onbegonnen ondankbare taak. Wie echt uit volle borst wil week in Lido terecht. Programma Avondmuziek Programma eerste Avondmuziek In de Hooglandse Kerk, Maandag om half negen, door Adriaan Blankenstein. 1 Veni Creator Spiritus (Samuel Scheidt); 2 Nun komon' der HeidenHei- land (D. Buxtehude); 3 Toccata en Fuga in F; 4 Christus der ist mein leben (met variaties) Joh. Pachel'bel; 5 Twee oud- Franse werkjes; 6 Preludium en Fuga in Bes (Jan Koetsier; 7 Preludium en Fuga in Des; 7 Komm' heiliger Geist, Herre Gott (Joh. Nep. David); 8 Deel 111 uit Concerto no 1 in c kl. i. (dutobelfuga) (Ernst Pepping). het orgel» Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna P. M- dr v. M- T. Opdam en J. H. Schrama; Cornelis W. C. W. v. Steenbergen en A. Vos; Hendrik zn v. J. J. v. d. Lugt en E. v. Gelder; Gerritje J- dr v. W- K. Nieuwen» huijs en G. H. v. Lavieren; Gerrit W. zn v. W. S- v. Heijningen en B. Pols; Cor nelia A- dr v. A. C. Pooijer en C. G. l'Ami i. 69 Jr. Zó hebben duizenden Leidenaars en Rijnstreekbewoners Hare Maje steit Koningin Juliana gistermiddag gezien, toen Zij vanuit de Sleu telstad de R\jn opvoer naar Alphen aan den Rijn (Hollandia). De Landsvrouwe, die gedurende dit tweedaagse werkbezoek ontelbare harten voor ons Koninklijk Huis bij vernieuwing heeft verwarmd, werd niet moede in stad en dorp de golven van huldebetuiging in ontvangst te nemen en er dankbaar op te reageren. Dit afscheid is onvergetelijk! Koningin en Prins danken Leidse burgerij Alvorens met het jacht de „Piet Hein" uit de gemeente te ver trekken, heeft H.M. de Koningin mij verzocht de burgerij van Leiden uit Haar naam hartelijk dank te zeggen voor de blijken van liefde en aanhankelijkheid jegens Haar en Z.K.H. de Prins der Nederlanden op 20 en 21 Mei jl. betoond. De spontane en warme hartelijkheid van de Leidse bevolking hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden diep getroffen en een onvergete lijke indruk nagelaten. F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester van Leiden. s van het Kon. Bezoek: N. van dei Hoist Leidse padvindsters hadden Vorstin bij Lakenhal „Movavedo" toegeroepen

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3