Oude Frankfort ad. Main herrijst uit het puin Voor bijna 60 pet ran werknemers een pensioenvoorziening Duits-Frans accoord over Saarland Het historische Goethe-huis is reeds in ere hersteld Een luchtreis V.S.-Denemarken op afbetaling Een golf van ontsteltenis ging over Engeland NIEUWE LEIDSCHE COUP ANT 7 VRIJDAG 21 MEI 1954 Sociale zekerheid in cijfers 0 Fondsen ontvingen in één jaar tijd 200 millioen aan premies P 1 JANUARI 1953 waren er in het particuliere bedrijfsleven in ons land 11.300 pensioenvoorzieningen waarop de pensioen- en spaarfonds- wet van toepassing was. Het aantal deelnemers aan deze pensioenvoorzie ningen bedroeg 1.303.000. Telt men daarbij nog het aantal deelnemers van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, het Spoorwegpensioenfonds en de pensioenvoorzieningen voor land- en zeemacht, dan komt men op een totaal van 1.650.500 personen voor wie pensioenvoorzieningen zijn getroffen. Dit aantal maakt bijna 60 pet uit van de onzelfstandige beroepsbevolking. Bij de pensioenvoorzieningen in particuliere bedrijfsleven nemen de be drijfspensioenfondsen (in totaal 401 een belangrijke plaats in. Rond 61 pet van alle deelnemers is aangesloten een bedrijfspensioenfonds. Ook de onder nemingspensioen- en spaarfondsen totaal 2155) nemen een belangrijk deel voor hun rekening (31 pet). Naast de fondsen komen nog 9094 pensioenvoorzie ningen voor, die niet gefinancierd wor den via een fonds. Het aantal deelnemers aan laatstgenoemde penstoenvoorzieni gen. die in hoofdzaak neerkomen op het sluiten van overeenkomsten van levens verzekering of vrijwillige onderdoms- verzekering, is echter slechts gering in vergelijking met het aantal deelnemers, die bij de fondsen zijn aangesloten. De meeste bedrijfspensioenfondsen dra gen geheel eigen risico. Van de onder nemingspensioenfondsen draagt 27 pet eigen risico, doch het aantal deelnemers van deze fondsen bedraagt 48 pet van alle deelnemers van de ondernemings pensioenfondsen. Uit een verdeling van de fondsen naar jaar van oprichting blijkt, dat de pen sioenvoorzieningen, vooral na de tweede wereldoorlog, sterk in betekenis zijn toe genomen. Bij de fondsen, die in de pe riode 1946—1949 zijn opgericht, zijn 42 pet van alle deelnemers aan de pensioen en spaarfondsen aangesloten. Voor de fondsen, die in 1950 en later zijn opge richt, bedraagt dit percentage 26. Uit de genoemde publicatie blykt Ned. nederzettingen in Brazilië Technici gaan weldra op onderzoek uit Een groep technici uit Nederland ver trekt weldra naar Brazilië om geschikte terreinen voor Nederlandse nederzettin gen uit te zoeken- Dit is in Rio de Janeiro meegedeeld door Fernando Nilo Alvarenga, voorzitter van de nationale commissie voor immi gratie en kolonisatie. Alvarenga heeft in een interview ver klaard. dat tijdens besprekingen met ver schillende Nederlandse organisaties tot het volgende plan besloten was: In Nederland zullen stichtingen ge vormd worden, die goede boerengezin nen zullen aanwerven. Deze stichtingen zullen in de aanloopperiode de morele en financiële verantwoordelijkheid voor deze boerengezinnen in Brazilië op zich nemen. Na drie jaar zullen van de neder zettingen coöperaties gemaakt worden. Een Nederlandse bankinstelling zal langlopende credietén verstrekken voor de kosten, die aan de vestiging van de koloniën verbonden zijn- Die kosten be staan uit de aankoop van het land. de bouw van huizen en de aankoop van landbouwmachines. Elk gezin zal landbouwwerktuigen, vee. zaad en meststoffen meenemen. De bank van Brazilië zal kortlopende leningen ter financiering van de oogst verstrekken. voorts, dat in 1951 de premiebijdragen aan de fondsen naar schatting ƒ200 a ƒ220 millioen bedroegen, exclusief de premiën betaald aan levensverzekerings maatschappijen. Naar schatting komt het werkgeversdeel neer cp 60 pet van dit bedrag en het werknemersdeel op 40 pet, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. De parlementaire pers biedt jaarlijks de regering en de beide Kamers der Staten-Generaal een diner aan. Gisteravond stond deze maaltijd in het teken van de die dag heropende ronde tafel-confe- rentie met de West. De gasten po seerden voor onze fotograaf. Op de eerste rij (v.l.n.r.): dr W. P. L. M. de Kort, lid van de Tweede Ha mer, lid van de Nederlandse dele gatie ter R.T.C., de heer J. H. Sprockel, lid van de Antilliaanse delegatie, mevrouw FortanierDe Wit, lid ran de Tweede Kamer en van de Nederlandse delegatie, dr W. Drees, minister-president, voor zitter van de R.T.C.. prof. dr W. J. A. Kernkamp, minitter van Over zeese Rijksdelen, voorzitter van de Nederlandse delegatie, de heer W. E. Juglall, landsminister van On derwijs en Volksgezondheid van Suriname, ondervoorzitter van de Surinaamse delegatie. Op de twee de r{j: mr A. F. Schepel, griffier van de Tweede Kamer, prof. mr P. S. Gerbrandy, wnd voorzitter van de Tweede Kamer, mr dr R. H. Pos, algemeen vertegenwoordiger in Nederland van Suriname, voor zitter van de Surinaamse delega tie, mr J. van Andel, tweede grif fier van de Eerste Kamer, mr N, Debrot, algemeen vertegenwoordi ger in Nederland van de Antillen, lid van de Antilliaanse delegatie en mr J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer. In hoofdlijnen De Westduitse Bondskanselier en de Franse vice-premier Teitgen hebben gis teren na twee dagen van zeer intensief overleg overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen voor een Europese oplos sing van het Saarprobleem. waarvan de bijzonderheden nog niet bekend zijn ge maakt, zal nog door de wederzijdse par lementen moeten worden goedgekeurd- Naar verluidt is in de overeenkomst de grootste moeilijkheid omzeilt, n l. of de regeling van de Saarkwestie voorlopig dan wel definitief zal zijn- De Duitse re gering heeft steeds op het standpunt ge staan. dat er slèchs van een voorlopige regeling sprake kan zijn. in afwachting van een vredesverdrag, maar nu heeft Prinses Wilhelmina op tentoonstelling Prinses Wilhelmina heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling Wachthouder van de Veluwe, die in het gebouw Kunst en Historie te Apeldoorn wordt gehouden. Deze ten toonstelling omvat werken van de Loe- nense schilder Henry Kiey, die binnen kort met zijn vrouw naar Noorwegen gaat fietsen, om in dat land de fjorden te schilderen- De Prinses, die vergezeld was van mevr. De Savornin Lohmann, gaf te ken nen, dat zij gaarne een werkje zou kopen. De schilder heeft haar persoonlijk rond- Inbrekers lieten zich in winkel opsluiten Brutale inbrekers hebben hun slag we ten te slaan in een grootwinkelbedrijf te Eindhoven. De politie neemt aan, dat zij zich 's avonds hebben laten insluiten. Een groot aantal vulpennen, vulpotloden en horloges hebben zij meegenomen, évenals twee tassen, waarin zij waar schijnlijk gemakshalve hun buit mee namen. De waarde der gestolen goederen wordt geschat op een bedrag van 3000 gul den. men noch van een definitieve, noch van een provisorische plossing gesproken en in het ..Saarplan-Van der Goes van Na- ters" enige wijzigingen gebracht, die daar mee verband hielden- Ook zijn er maat regelen voorgesteld om Duitsland lang zamerhand dezelfde economische kansen in Saarland te geven als Frankrijk. In Straatsburg doen reeds geruchten de ronde, dat de Nederlander jhr mr Van der Goes van Naters (P-v-d.A die met de opstelling van zijn rapport over de Saar kwestie een belangrijke rol bij de op lossing daarvan heeft gespeeld, benoemd zal worden tot Europees commissaris in Saarland. De voorzitter van de Westduitse libe ralen, dr Thomas Dehler, heeft inmiddels verklaard, dat het Duitse volk nimmer een afscheiding van het Saarland, onder het mom van Europeanisering, zal aan vaarden. Steekpartij in R'dam: twee gewonden Een steekpartij heeft gisteravond oi vijf over zes op de Coolsingel te Rotter dam twee slachtoffers geëisl een jonge vrouw werden aangevallen door de 31-jarlge Johannes R. bracht de 30-jarige Pieter van een kapmes steken toe in de linkerborst en de linkerarm. De 27-jarige Anneke B kreeg een steekwond in de rug. De da der was spoedig door hevig geschrokken voorbijgangers gegrepen en aan de po litie overgeleverd. 7 Aanleiding tot de aanslag was het feit dat Van B. de jonge vrouw op het goede pad trachtte te brengen. R„ die met haar op Katendrecht samenleefde, had zich al vaker tegen deze bemoeienis verzet, tend, dat Anneke een afspraak met B. had gemaakt, reed hij al ruziemakend met haar per autobus naar de Rechter Maasoever, waar het meisje bij het post kantoor uitstapte. Zij ontmoette Van B en op dat moment kwam R. plotseling aan lopen. Hij begon op te spelen en trok .gijn mes. Van B. achtervolgend bracht hij hem de steken toe. Annexe, getroffen, liep gillend weg. In het ziekenhuis bleken de dingen van de slachtoffers mee te vallen. De vrouw kon later naar huis gaan. De toestand van de man is redelijk wel. Drie doden op overweg 1 maand geëist Tegen de 33-jarige chauffeur M. K. uit Hulshorst, wiens autobus op 12 Februari jL op een onbewaakte overweg bij Har derwijk door een electrische trein werd gegrepen, waardoor een vrouw en twee militairen om het leven kwamen, i6 gis teren voor de Zwolse rechtbank een maand hechtenis en zes maanden intrek king van het rijbewijs geëist De officier van Justitie achtte de chauffeur schul dig. hoewel hij psychische oorzaken niet wilde uitsluiten- Uitspraak over 14 dagen „Nieuwe Haring" uit oude voorraad Aangezien er vishandelaren zijn, die thans reeds zoute haring onder de naam Nieuwe of Maatjesharing verkopen, verzoekt de Federatie van organisaties op het gebied van de détail'ha-ndel er de aandacht op te vestigen, dat eerst op 25 Mei as. de haringvloot uitvaart het vangen van de maatjes haring. De eerste nieuwe haring kan dus eerst op Vrijdag 28 Mei worden aangevoerd. SYMBOOL VAN LEVEN EN GROEI (Van een speciale verslaggever) RENOVATUM ANNO 1880het lijkt een bespotting, dit opschrift in een muurrestant van een uitgebrande kerk tussen de puinhopen van Frankforts oude binnenstad. Binnen het skelet van geblakerde muren staan bomen, omhooggeschoten uit de chaos. Naar alle kanten spreiden zich de takken als symbolen van leven en groei, welke verstikt dreigden te wor den toen de furie van de oorlog ook over deze nederzetting aan de Main waarde. Waar men ook kijkt, alles herinnert aan een decenennium geleden honderden gebouwen moeten als kaartenhuizen door het geweld van ex ploderende bommen ineengeslagen zijn, om een dergelijk beeld van ver woesting te kunnen vormen. Maar dit beeld is niet af. Verderop wordt de stilte gebroken door ge klop van hamers, gerammel van kettingen, gebrom van motoren... voortekenen van een wedergeboorte. Niet alleen voortekenen, ook de bewij zen zijn er reeds: de majestueuze Dom staat in een omlijsting van nieuwe huizen blokken en machtige flats, die elke dag erder terrein winnen op de puinvlak- ten. Nog enkele jaren en Frankfort heeft zich opgericht, frisser van kleur en royaler van bouw vergeleken bij eertijds. Dan zullen er weer geschriften zijn. met andere cijfers slechtsRenovatum anno 1956. En een nieuwe mensengenera tie zal geen wrange tegenstelling meer Als een Phoenix... Zwaar gehavend kwam Frankfort uit de oorlog met circa 300 000 inwoners; nu Is er ruim het dubbele aantal en klinkt er het lied van de wederopbouw. Toch is al het oude niet prijsgegeven. Twee histo rische bouwwerken met vertrouwde gevels, de eeuwen door beroemd, heeft nu weer opgetrokken in de stijl van het verleden: de Römer. het prachtige stadhuis. Juweeltje van kunst, waar de Romeinse keizers gekroond werden en het geboortebuis van Duitslands grootste dichter cn denker, Frankforts grootste zoon, Johann Wolfgang Goebhe In die richting wijst men met trots en voldoening de vreemdelingen, die nog iets van de vergane glorie willen zien; daar heen richtten zich ook onze schreden. Het is nu tien jaar geleden 22 Maart 1944 dat tijdens een massale luchtaan val het huis aan de Grosze Hirschgraben Ineenstortte. Thans staat het er weer overeind, als uit zün as herrezen, archi tectonisch volkomen verantwoord, voorkant van de eerste verdieping is ge heel oorspronkelijk. De grote blokken rode Main-zandstcen waren wel omgeval, len. maar veelal niet gebroken, men ze weer oprichten. Ook de typische smeedijzeren staven voor de ramen had den weinig geleden, evenals het fraaie Onder grote koppen brachten de Britse bladen gistermiddag het berichtdat de duikboot Scorcher in het Kanaal was verongelukt. Kort daarop maakte de Admiraliteit be kend, dat de Scorcher weer boven water was gekomen; alle opvarenden maakten het wel. Het schip had als gevolg van een defect 1 Vz uur onder water gezeten. Op de foto ziet men de Scorcher vóór het „ongeluk". Engeland heeft 17 onderzeeërs van ditzelfde type Vliegen op afbetaling is het nieuwste wapen in de scherpe concurrentiestrijd tussen Europese en Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen. Het is de SAS. de Scandinavische luchtvaartmaatschappij, die het heeft aangedurfd een betalings systeem in te voren, waardoor het voor Amerikanen voortaan mogelijk is naar Kopenhagen te vliegen op afbetaling. Zij mogen de reissom in twee jaar be talen. en dit geldt niet alleen voor de vliegtuigfciljetten. maar voor vele an dere uitgaven die verband houden met de reis. Men verwacht dat dit systeem een grote toevloed van dollartoeristen naar Denemarken zal brengen. De SAS heeft, om haar plannen tot werkelijkheid te maken, contact gezocht meteen Amerikaanse financieringsinstel ling in Amerika is het vliegen op af betaling niets nieuws die een rente van drie tot vier procent in rekening zal brengen. Dit is de laagste rente die men hiervoor kent: in Amerika zijn er maat schappijen die twintig procent bereke- Japanse prins logeerde in Amsterdam Met hel vliegtuig uit Tokio is gister avond op Schiphol aangekomen de Ja panse Prins Tadataugu Shimazu. presi dent van het Japanse Rode Kruis. Prins Shimazu logeerde vannacht in het Amstelhotel te Amsterdam- Vanochtend vertrok hij naar Oslo voor het bijwonen van de algemene vergadering van het Internationale Rode Kruis aldaar. Met 1 Mei Jl- is aangewezen als re geringsvertegenwoordiger bij de Doma- niale Mijnmaatschappij. gevestigd te Kerkrade. prof. ir Th. R Selder.rath, te Rijswijk (Z.H.). hoogleraar aan-de Tecn- nische Hogeschool te Delft. Toch is het zo! VATBARE „STEDELINGEN" *r (SI) Om het maar eens ronduit 1 zeggen: onze cultuurplanten z\jn in h< algemeen eenzijdig verzorgde, met kun.' matige voedingsstoffen opgekweekte, ve wende papkindertjes. IC at moet et hoer al niet doen om een goede oog te krijgenDe hndem wordt luchtig e vruchtbaar gemaakt, de ploeg wordt door heen gehaald: door toevoeging va kunstmest en een enkele maal de bestanddelen toegevot gezaaid en geëgd worden, den wordt gepoogd de on currenten uit de weg te resultaat van deze zorg is, dat getveldig veel planten aan- zienlijk dichter op een staan dan in de natuur ooit het ge val is. Dit resultaat zichzelf inthreke.r. planten aan hun vijanden ten offer val- "?n, en anderzijds zouden de resistente oorten lang niet zulke hoge opbreng- ten leveren ah uy thans nodig hebben. We zijn dus gedwongen de planten te helpen, hetzij door de vijanden uit de ueg te ruimen, hetzij door ziektehe- strijdingsmiddelen, hetzij door het aan kweken van resistente soorten. Soms is de zaak echter vrjj ingewikkeld. De graanroest, die reeds in de oudheid grote schade aanrichtte en die door de Romeinen werd beschouwd als de kwaadaardige uiting tan een boze god, verzoend moest worden, Maar deze opga telde planten zijn eigenlijk stedelingen" in de planten- wereld, het zijn net zulke stumperds oei verwende wezens als de gecultiveer de mens zelf. Evenals wij, zijn zij veel vatbaarder voor allerlei ziekten dan de geharde en gestaalde soortgenoten in vrye natuur. Een groot aantal ge leerder dat de 1001 kwalet\ •e/er/ei krachten beschikt ivoordi ge cul heden niet n gaan. Zouden zienswijze zal ongetwijfeld schuilen, maar onze tegen- ultuur heeft de mogelijk- van hongersnood nnnhreker rzijds zouden talrijke cultuui dit al doeltreffend t te beginnen tegen d Nederlandse fa In de schade do, mhekende gasthet 1 trijd teger hebben de plantkundigen en kwekers het meest resultaat verkregen door de ontdekking dat graansoorten in zeer kelfjk zijn, zodat een ieder er thans naar streeft resistente soorten te kwe- Taardoor we dan eindelijk z(jn aan geland bij die éne aar, waaruit een groot deel tan de Amerikaanse graan DUIKBOOT VERMIST De Scorcher verloor radio-contact en kon niet naar oppervlakte stijgen ONDER ENORME, sensationele koppen brachten de Engelse bladen gisteren het bericht, dat de 715 ton metende onderzeeër Scorcher (Verzenger) tijdens manoeuvres in het Kanaal verloren was gegaan. De duikboot zou het contact met de rest van de vloot hebben verloren; het laatste bericht dat men van het schip ontving was een S.O.S. -Dit ver schrikkelijke nieuws werd omstreeks het middaguur bekend en veroor zaakte een golf van grote ontsteltenis in geheel Engeland, dat bij vorige duikbootrampen, nog niet zo lang geleden, reeds tientallen mannen ver- Maar tegen de tijd dat de meeste Brit ten aan tafel gingen, had de angstige spanning plaats gemaakt voor dankbaar heid en vreugde. Want de Scorcher was niet vergaan. De Admiraliteit maakte be kend, dat het schip niets was overkomen, hoewe] het aanvankelijk niet meer aan de oppervlakte kon komen en een nood sein uitzond. Terwijl de onderzeeër tijdens oefenin gen onder water voer, was het contact met de schepen die haar moesten op sporen verloren gegaan. Onmiddellijk werd aan alle oorlogsschepen in de buurt en aan alle wal-etablissementen het sein „onderzeeboot verongelukt" doorgegeven. PERSONALIA Tot socioloog van de Stichting Noord-Holland voor maatschappelijk Werk is met ingang van 1 September benoemd drs J. J. Spelberg te Hilver- Dr J Bosma, dierenarts bij de pro vinciale keuringsdienst van waren in Friesland cn Drenthe, is gisteren op 61- jairigc leeftijd in Leeuwarden overleden. De ^O-jarige Amsterdamse huisarts J. P. Schilt heeft gisteren zijn 50-jarig artsenjubileum gevierd. Aan mr R J Brunner ia op ziJ-n verzoek m.i.v 15 Februari jl. eervol ont slag verleend ais fiscaal bij de krijgs raad in het commandement der zeemacht Sn Nederland. Tot kantonrechter in Den Helder ia benoemd mr C. W F. Pot, waarnemend griffier bij het kantongerecht in Haar lem cn kantonreChter-plaatsvervar.ger aldaar. Tot notaris in Den Boseh ia be roemd mr J. F H ie Maire, candidaat- r.otari6 te Oosterhout. in de plaats van wijlen R. L L. van Meerwijk. De militaire bijstand In Groot-, Midden- en Noord-Atjeh en Atjeh-Pidiê is verlengd tot Augustus. Een goede vangst werd dezer dagen gedaan ln de Nieuwe Waterweg. Hier werden n.l. opgevistvijf herenover hemden, twee lange onderbroeken en een dlrectoir. De goederen zijn op het politie bureau gedeponeerd. Er werden voorlopige maatregelen ge nomen om tot opsporing en berging over te kunnen gaan. Aan boord heeft men een paar angstige minuten doorstaan. Tijdens het varen on-< der water bleek dat er moeilijkheden wa ren. Het contact met de buitenwereld viel uit en het bleek onmogelijk om naar de oppervlakte terug te keren. Het defect was echter spoedig hersteld en na een paar minuten keerde hét schip overeen komstig de Instructies naar de opper vlakte terug om te melden dat alles wel Dat het contact met de andere schepen die aan de oefening deelnamen werd verbroken, is waarschijnlijk het gevolg geweest Van het te ver afdwalen van de onderzeeër. Zodra het schip aan de opper vlakte was teruggekeerd, kon echter de verbinding weer tot stand worden ge- ijzerwerk in het portaal met de initialen van Goethe's vader, J. C. G. Het ruime, hoge huis de familie Goethe was zeer vermogend ia lichter en warmer van kleur geworden, doordat er minder met donkere tinten gewerkt is dan tijdens de restauratie in 1880. „Dichtung und Waht- heit" Enige uren hebben wij verwijld in deze historische sfeer, waar zoveel herinnert aan de sohoonste passages uit „Dichtung und Wahrheit". De woonkamers in drieërlei 18e eeuwse stijl, het vertrek, dat de jongste Goethe tot werkkamer diende met de schrijftafel en de vele inkt vlekken. diep in het hout Ingebeten, de schat aan boeken, tekeningen en geschrif- de keuken, waarin Goethe's moeder, Frau Rat, zich 'n kundig huisvrouw toon de, de lantaarns met de twee kaarsen -- teken van welgesteldheid waarmede zij naar de opera ging.de zeldzame, oorspron kelijke keukerspomp. waarvan het ziware eikenhout door de vuurgloed aangetast maar niet verteerd werd. de kachels mei porcelein, de schilderijen, welke Goethe's vader alleen van tijdgenoten kocht om hen te steunen en die allen de invloed van Hollandse meesters verraden. Kort om. alles uit de tijd, waarin de grote Duit ser de schilders toeriep: „Geh" vom Hauslichen aus. und verbreite dich, so du kannst, über alle Welt Voor het eerst in de geschiedenis kan men er ook het grote muurdoek. bijna 2x2 meter, zien dat pas in 1930. in el kaar gefrommela. op zolder gevonden werd en dat eens diende om boven de bedden van de kinderen gespannen te worden, toen het dak niet meer zo solide bleek. Het stelt een Hollands jachttafe reel voor met een hert, dat, achtervolgd ioor de meute en jagers in rood en blauw, ich in het water geworpen heeft teneinde ;ijn belagers te ontkomen. Het doek trot seerde twee eeuwen zorgeloosheid, even- is de kostbare stukken, welke in de kelder of tijdig elders in veiligheid ge bracht waren. Heden en verleden Veel is veranderd van hetgeen Goethe beschreef, wanneer hij. aan zijn bureau ge zeten. zijn blik naar buiten richtte; bin- bleef het meeste, zo niet alles, bij het oude. Rondom de Hirschgraben ver een ander Frankfort, dat beroerd is door de geest van de moderne tijd en onder de polsslag van een koortsachtig, zakenleven centrum van het West duits e handels- en bankverkeer bezig is de wonden te sluiten. Pleisters in de 1 van industriepaleÜen en woonblok, net winkels, welke vele verdiepingen tellen en New Yorks aandoen. Wie er een jaartje niet geweest ls, daar bij de Eisernen Stog over de Main, zal zijn ogen uitkijken. Die gelooft ook. dat in de laatste twee jaren meer dan 17.000-flats verrezen zijn en dat er dit jaar zeker achtduizend zullen bij komen. Desondanks is er nog een enorm tekort aan woningen en werd niet alle nieuw bouw betrokken, omdat de huren schrik barend hoog zijn. Op de puinhopen van het Schauspiel- haus is ten koste van tien millioen mar ken een groep milllonnairs stond er borg voor het moderne „Groesze Haus" ontstaan en daar herleefde de roemrijke toneeltraditie van Frankfort, gelijk aan gene zijde van de Main, waar het insti tuut van de kunst zijn poorten weer open stelde. Frankfort en cultuur: met de Johann Wolfgang Goêthe-universiteit be zit de stad de grootste academisdhe hoge school van Duitsland. Men zal u ook wijzen op het nieuwe ministerie van Financiën, dat een wol kenkrabber gelijk is en het paleis van de IG. Farben. waar de draden van he^ Amerikaanse bezettingsleger samenko- icn, naar de kroon steekt. Er ls meer, waarop deze stad bogen kan. sinds Karei de Grote haar liet bou- uit dankbaarheid, toen zijn Franken, opgejaagd door de Saksen, een door- waarbare plaats in de Main vonden s ■andaar Fran/kfurt en zich konden redden. Daar, waar de wijnranken ophouden, is ;n knooppunt van grote autosnelwegen, liggen e^n drukke haven en groot vlieg veld aan de aslijn van het Noorden naar het Zuiden. Dagelijks glijden er zo*n zevenhonderd treinen de stations in en uit met duizenden, die weten, dat de» metropool bij de Taunus met zijn lok kende bergen en romantische dalen wel geslagen, maar niet verslagen is. Daar, heeft een wedergeboorte plaats, welke, voor geheel Duitsland kenmerkend is en de rest van de wereld een voorbeeld, an waarschuwing VOORMALIG VERZET BIIEEN Geen feestneus op 5 Meimaar ook geen snipperdag N.F.R. bleef niet uit Ridderzaal weg, omdat Duitse ambassadeur er was nationale feestdag. Niet met feestneuzen en kermissen, maar met ge paste vreugde. De bevrijding van „het beest" moet zeker niet als snipper dag worden herdacht. Dit zei de voorzitter van de Nat. Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, mr B. W. Stomps, gisteren in Hil versum tijdens het vijfde congres van deze Raad. Spr. betreurde dat lussen de N.F.R. de Ver. van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd vijandschap heerst terwijl toch zo goed zou kunnen gewerkt. Verder keerde mr Stomps zich tegen z.i. onjuiste berichten, dat de N.F.R. op 4 Mei in de Ridderzaal met aanwezig zou zijn geweest, omdat de Duitse baesadeur daar was. De ware reden was dat er geen plaats was voor de nabe staanden van de verzetsmensen, aldus mr Stomps, Wel was er piaats v< sen die wij niet hebben gezien rijen in de periode van 1940—1945. De Elke arxmieme actie verfoeien wij, aldus spreker. „Maar wij keuren het ook af, als in Arnhem door Duitsers het Horst Wessollied wordt gezongen. Ove rigens moet men ook bedenken dat een millioen Duitsers in de oorlog in concen tratiekampen hebben moeten leven, red mr Stomps. Het congres was officieel geopend door de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman. Vandaag werd aan da koffietafel Prins Bern hard verwacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7