Leiden mag ook naam van industriestad voeren Hare Majesteit toonde op vele punten Haar grote belangstelling Op Leidse veemarkt kreeg Zij twee lammeren aangeboden Vereniging van industriëlen ontving de Prins in de Lakenhal Prins bracht bezoek aan drie Leidse industrieën NIEUWE LEIDSCHE COURANT s VRIJDAG 21 MEI ISM Daverend slot Leiden huldigde H.M. en Prins met groots en fleurig vuurwerk Het laatste punt van het programma van gisteren was het vuurwerk op het Schuttersveld, aangeboden door de ver eniging ..Koninginnedag". Het zag er wel naar uit, dat dit deel letterlijk in het water zou vallen. Niettegenstaande dat. waren er zeer veel Leidenaars naar het Schuttersveld getogen om in de stromende regen een goed plaatsje te bemachtigen langs de afzetting. Met de komst van het Koninklijk Paar verdwenen gelukkig de regenwol ken. maar de wind bleef. De Koningin en de Prins hebben dan ook van uit hun auto het gebodene gadegeslagen. Met kanonslagen, magnesiumtourbil- lons, cobra's en bnllantbommen werd een veelkleurige opening uitgevoerd, waarna in een kleurenfront het woord i,Welkom" in diamantvuur werd te v sehijnt getoverd. Een zon van gekleurd licht, omringd door fonteinen, kleurige flares en jas minregens, werd uiteindelijk een kleur- pyramide. Met een verlichting in Leid- se kleuren, de bekende enkele en dub bele telegrafen, vliegende schotels, af gewisseld met vuurpijlen, kanonslagen luchtslangen kwam het programma tot een mechanisah nummer, dat veel succes oogstte. Het was een jager, die met zijn geweer kleurige kogels op een buitelend konijntje afschoot. Een sneeuwballenfront, een scintillant- front en een magnesiumwaterval waren lummers vóór de slotdecoratie, be staande uit de woorden ..Leiden huldigt zijn Koningin", geflankeerd door de Ne- 'derlandse en Oranjevlaggen en rustend op een brillantcascade. Aan het einde van dit fleurige schouw spel kwamen de Koninklijke gasten uit de auto om het bestuur van de vereni ging ..Koninginnedag" te bedanken voor Üt prachtige slot van de drukke dag Bij „Ons Eiland" dacht de Landsvrouwe ook aan de ouden van dagen Tussen negen uur en half tien van gen verlieten Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard Hun jacht de „Plet Hein", waar Zij de nacht hebben doorgebracht. De Prins werd toegejuicht, toen Hij om vijf over 9 het terrein vj Njord aan de Hoge Morsweg in gezelschap van wethouder Jongeleen verliet. Twintig minuten later wandelde de Koningin buiten. Voordat Hare Majesteit afdelingen de bescherming bevolking van de A-kring Leiden, staande op de Hoge Morsweg hoogte van de Chr. school, inspecteerde, nam Zij een boeket oranje Gerbera' ontvangst uit handen van de tien-jarige Jopie van der Voort, namens de kinde van het Morskwartier. De afdelingen de BB stonden onder leiding van hoofd, de heer S. W. Hagedoorn. Ook aanwezig burgemeester Du Boeuff Oegstgeest. lid van de kringraad, Heino, secretaris-penningmeester deze raad. Hare Majesteit had grote be langstelling voor de kleding van de i schappen, evenals voor het materiaal, vaarmee een en ander werd opgeluisterd. Op de Lammermarkt Hare Majesteit, die was gekleed in een licht-grijs mantelpak, bracht vervolgens bezoek aan de eerste lammerenmarkt Ir Van HoekGebrek aan woonruimte belemmerende omstandigheid PRINS BERNHARD is het tweede gedeelte van het bezoek aan Leiden vai morgen om half tien begonnen met het bijwonen van een samenkomst in het stedelijk museum „De Lakenhal", die was georganiseerd door de Leidse ver eniging van industriëlen. In deze bijeenkomst heeft ir J. J. G. van Hoek, onder-, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, een lezing gehouden over de Leidse industrie. De Kamer van Koophandel was vertegen woordigd door de heren T. M. H. van Waveren en mr dr P. G. Knibbe. Verder waren er bestuursleden en leden van de Leidse vereniging van industriëlen. Ir Van Hoek bracht allereerst in her innering. dat Leiden al vele eeuwen lang vermaardheid heeft genoten waar de textielnijverheid tot grote bloei geraakte. Vele historici hebben zich zig gehouden met de geschiedenis vai Leidse textielnijverheid en tal van aller aardigste bijzonderheden zijn uit oude archieven aan het licht gebracht; ieder kan aan deze geschiedenis met haar vele ups en downs eigen beschouwingen vast knopen. Voor ons industriëlen, aldus spreker, is vooral van belang, hoe i Leiden geboren en getogen burge: vruchtbaar hebben kunnen samenwei ken met uit andere landen gekomen vaklieden, hoe vakmanschap, commer cieel inzicht en durf in een vrije we reld veel kunnen bereiken en hoe bi] het wegvallen van één of meer dezer factoren een gezonde nijverheid spoedig tot verval zal geraken- Zo zijn dan ook tijden van grote bloei afgewisseld door perioden van achter uitgang. Het getuigt van de belangrijke rol. welke de industrie in een stad als Leiden speelt, dat bloei en verval var de nijverheid zich vrij snel weerspie geld zien in het inwonersaantal. Na eer eerste inzinking tegen het laatst van «1< 15de eeuw. een tweede kort daarna in het midden van de 16e eeuw. kwam gestadige groei; het hoogtepunt viel streeks 1670. Het aantal inwoners draait in de daaropvolgende vervaltijd 70.000 tot 25.000 in 1806. terwyl i jaar meer dan de helft van de inwoners bedeeld wordt. Daarna, doch vooral na 1840. begint de nijverheid in het algemeen ook hier in belangrijkheid toe te nemen en gelukkig kan niet gezegd worden, dat de hier ge vestigde textielbedrijven grotendeels een betrekkelijk lang en voorspoedig verle den hebben en zó krachtig zijn. dat zij een soms. hard aankomende stormvlaag kunnen verduren. Groeiende ondernemingen De metaalnijverheid kent vanaf het moment, dat onder de regering van Ko ning Willem I. het Koninklijk Huis. zo als nu. grote belangstelling voor indu strialisatie toonde, een gestadig groeiend bedrijf in Leiden, terwijl daarnaast tal van metaalverwerkende fabrieken en constructiewerkplaatsen tot stana zijn gekomen. Verheugend is het dat er daarbij tal van jonge krachtig groeiende onderne mingen zijn, welke vooral van groot be lang kunnen zijn, indien de grote Ne derlandse bedrijven verder voortgaan op de goede weg anderen de fabricatie te laten verzorgen van niet op hun eigen speciale terrein liggende onderdelen. De indeling volgende in secties, zoals de Leidsche Vereeniging van Indus- frieëlen dit voor haar leden doet, zij van de voedingsmiddelen-industrie ge zegd, dat de Nederlandse conserven- industrie haar bakermat in Leiden heeft en de Leidse conserven in vele landen een uitmuntende naam hebben. Ook mag vermeld worden, dat onder de Neder landse meelfabrieken het door Uwe Ko ninklijke Hoogheid te bezichtigen bedrijf tot de zeer goed geoutilleerde mag wor den gerekend. Het drukkersbedrijf. dat in deze roem ruchte universiteitsstad vroeg tot ont wikkeling kwam. heeft ook een belang rijk aandeel in de goede naam. welke Leiden als industriestad draagt; van enige grafische bedrijven kan met goede reden van een wereldnaam worden ge sproken. Tenslotte is ook de bouwmaterialen- industrie in Leiden uitstekend vertegen woordigd, zij het niet in een omvang ais in de gisteren door Uwe Komnkljjitc Hoogheid bezochte streken van der de Kamer van Koophandel brieken ressorterend gebied. Ook de uit het ambacht tot industrie zich ontwik keld hebbende bouwnijverheid heeft m Leiden haar vertegenwoordigers. Mede dank zij grote medewerking van het gemeentebestuur is, vooral in latere tijd. in Leiden het zogenaamde klimaat voor de industrie gunstig ge worden: een modern, goed function- nerend, waarlijk dynamisch electrici- teitsbedrijf, een in vele opzichten wel willende samenwerking van over heidsdiensten met de fabrikanten, een voor nieuwe vestigingen mogelijkhe den biedende grondpolltiek en een warme belangstelling van 't gemeen tebestuur en de burgerij voor de op leiding en verdere ontwikkeling van de arbeidersbevolking zijn gunstige factoren ln dezen. Ernstig tekort Een belemmerende omstandigheid ls, zoals overal in onze Westelijke provin cies. aldus ir Van Hoek, een gebrek aan woonruimte, waardoor het aantrekken van arbeidskrachten uit andere streken van ons vaderland, ernstig bemoeilijkt wordt. Daarnevens valt het te betreuren, dat. ondanks de zo ruim aanwezige ge legenheid. bij een deel van de bevolking de lust tot opvoering van de vakbe kwaamheid niet aanwezig is en dat daar naast van een ongemotiveerde voorkeur voor bepaalde vakken gesproken worden. Hierdoor hebben de meeste ken van industrie met een ernstig tekort aan arbeidskrachten te kampen en er bedrijven, welke geheel of gedeeltelijk naar elders' zijn vertrokken. Tegenover dit geluid wenste spreker echter ook een blijder toon te laten horen. Hij vergeleek daartoe het heden met het jaar 1846, toen het volgende géschre- ,,Het Leydsche fabrièksweze® hoe zeer steeds geweldig gedrukt, eenerzijds doo: de hoogte van belastingen en daaruit voortvloeiende hooge arbeidsloonen; derzijds door de overgroote invoer 1 te lande van vreemde fabriekaten, blijft nog steeds pogingen doen om zich staan de te houden en zich alzoo van zijn ver val op te beuren, waarvan onder ande ren het thans in werking zijn van 1( stoomwerktuigen kan getuigen." Wellicht is nu het aantal stoomwerk tuigen weder verminderd, maar wel kan geconstateerd worden, dat het inderdaad de Leidse nijverheldi gelukt is zich uit het verval op te beuren en dat Lel den naast andere goede namen ook die van industriestad mag voeren. Export toegenomen Vervolgens wees ir Van Hoek er oP. dat de fabrikanten van zich tot export lenende producten, ongetwijfèld aange moedigd door het voorbeeld van Uwe Koninklijke Hoogheid, na de oorlog, met inzet van veelal hun volle pèrsoonlijk- heid. gètracht hebben verloren gegane exportgebieden te heroveren en nieuwe merkten voor hun producten toegan kelijk te maken. Mét vreugde kan ge constateerd worden, dat b.v. één van de Leidse dekentfabrieken 1/3 deel van zijn omzet exporteert, terwijl vóór de oorlog de export onbetekenend was: de omzet totaal sinds de vooroorlogse jaren met 70 pet toegenomen. Van de nagenoeg verdubbelde omzet in garens gaat. naar fabrikant spreker mededeelde, on geveer de helft naar het buitenland, aan damesmantelstoffen en tweeds, een voor Verkiezingsbelofte Belgische pensioenen verhoogd Na de verkorting van de duur van de militaire dienstplicht van 21 tot 18 maan den heeft de nieuwe liberaal-socialistische regering van België thans ook haar tweede verkiezingsbelofte ingelost en heeft zij het staatspension, dat in Decem ber 1953 reeds was verhoogd tot frs. 26.000, o..- gehuwde arbeiders opnieuw ver- p'g. hoogd tot fr. 28.000. Ongetrouwde arbei- ders ontvangen ln de toekomst een pen sioen van fr. 18.700, weduwen (op 60-jarige leeftijd) fr. 14.000 per jaar. Deze staats pensioenen zullen In de toekomst aange past worden aan de kosten van levens onderhoud. (Fr. 28.000 staat gelijk aan 2.120 gulden.) SI eer in 'I gezin? De ..Nieuwe Leidsche" e Hare Majesteit had kennelijk veel plezier in de wijzewaar op „Hildebrand" Haar namens Fotoreportagebedrijf Van der Horst en ons blad een album aanbood. Het album bevatte foto's van het bezoek aan de Rijnstreek en ook al enkele van Leiden. Links burgemeester jhr mr Van Kinschot en rechts de heer N. van der Horst, wiens album met foto's de Koningin fantastischnoemde. Leiden nieuw product, zal dit jaar door een fabriek voor ongeveer f 3.000.000 den geëxporteerd. Het reeds door spreker genoemde taalbedrijf exporteerde in 1953 voor ruim 2.000.000 gulden; sinds 1946 werd aldaar het aantal arbeiders verdubbeld en ah voorbeeld van verder gaande mechani satie zy vermeld, dat de productie per arbeider in 1939 15 ton per jaar bedToeg en van 1946 tot 1953 steeg van 14 tot 22 ton. Waar vele bedrijven minder moeite hebben met de afzet van hun produo- ten dan met de vergroting van hun capaciteit, zijn vooral laatstgenoemde cijfers bijzonder verheugend. Het zou van het allergrootste belang zijn, in dien allerwegen de pogingen tot op voering van productiviteit succes zou den hebben. Naar Ir Van Hoek meen de. is dit wel een van de zeer ge wichtige factoren in de strijd op de wereldmarkt, ln de strijd om liet be staan. Spreker besloot met de hoop uit te spreken, dat de Prins tijdens zijn be zoek aan enige Leidse bedrijven een gunstige indruk zou krijgen van de daar werkende arbeiders, van het daar lei ding gevend personeel en van de Leidse ondernemers. Ir Van Hoek gaf de Prins de verze kering. dat de Leidse ondernemers hard werken, niet alleen ten behoeve var de voorspoed van hun bedrijf en van allen, die daar hun werk vinden, maar daar naast doelbewust bouwen aan de wel vaart en aan de innerlijke kracht van ons vaderland, in het heden en wat nog belangrijker is in de toekomst. ,JIu niet open doen", zei de Prins N.L.C. en fotograaf boden H.M. album met foto's aan "JV/TAJESTEIT, mag Hildebrand U bij deze de allerlaatste schetsen van m zijn Camera Obscura aanbieden, als een herinnering aan Uw be zoek aan Leiden? Uiteraard heeft hij deze zélf niet gemaakt, doch zijn opvolger, de heer Van der Horst". Met deze woorden mocht uw verslag gever gisteravond H.M. de Koningin en de Prins begroeten, toen zij op de Burchbheuvel een ogenblik verwijlden bij de stand van onze fotograaf, die zijn zestiende-eeuwse winkel „In de Camera Obscura" had genoemd. De Koningin waszeer Haar het album toonden verrast, toen wij en wezen op de geëtaleerde foto's, betrekking hebbend op Haar bezoek aan de Rijnstreek en de intocht in Leiden, enkéle uren gele den, en die slechts een gedeelte vormden van de inhoud van het in leer gebonden album. „Dit is werkeliik fantastisch!" riep Zij uit. Even keek Zij aarzelend naar boven, maar toen Zij merkte, dat het niet zo erg hard regende, wilde Zij het album ope nen. „Nu niet open doen!" zei de Prins Haar evenwel. „Laten we dat morgen avond thuis doen. Het wordt anders he lemaal nat!" .Zijn het allemaal foto's van vandaag?" vroeg de Koningin,. En toen de heer Van der Horst hierop, bevestigend antwoord de. klonk het opnieuw: „Fantastisch! Ik ben er heel erg blij mee! En wat ziét het album er prachtig uit!" „Wij zullen het graag mee naar huls nemen", zei de Prins, die intussen naar de allernieuwste fototoestellen keek. „Dank u wel!" Tweede Hildebrand en ander spul er n bijgedaan, zodat hij gen onherkenbaar Collega's liepen hem heen of maakten Z een tiental jaren 'oor vriend en ma as geworden, glimlachend langs Voor dit korte onderhoud, dat onze fotograaf en uw dienaar gerust een hoog tepunt in hun leven durven noemen, had verslaggever zich gestoken in de kledij van de schepper van het beroem de boek Camera Obscura. Gehuld in een H groenfluwelen billentikker. een geruite. I zoals men dat hieL nauwpypse pantalon met souspieds en vest van gebloemde zij, de hals ge kneld ln een onvervalste vadermoorder, waarvan de punten tot boven zijn koude n staken, het geheel vervolmaakt met i artistieke flodderdas, grijze hogezijdê wandelstok met ivoren knop, voelde hij zich een tweede Hildebrand. De heer Hoppezak had hem bovendien i biedwaardige pruik op het hoofd gezet ijn wangen opgetuigd met door wrochte bakkebaardjes, en met schmink hem, en terwijl uw verslaggever schrijft, weten zü nog niet wie die rare sinjeur was, die in zijn mldden-negen- tiende-eeuwse kloffie een midden-twin- tigste-eeuwse sigaret stond te roken. De heer Hagedoorn, commandant van de brandweer, jhr mr Sandberg van Boe lens, burgemeester van Sassenheim en m'n goede vriend Schoondergang van de Leidse Courant om maar wat te noemen zij praatten vriendelijk met die goeie ouwe Hildebrand. maar konden hem niet thuisbrengen. Dat hoefde trow wens ook niet! Ge staat er anders van te kijken, met hoeveel humorloze ogen uw dienstvaar dige dienaar werd aangegaapt. Leijenaars lachen niet gauw, als ze 't niet snappen. En toen Hildebrand. met aan de arm zijn dame du solr, om de hoek van een nauwe donkere straat zowat tegen een lieftallig meiske van rond twintig jaren aanbotste, slaakte zij een verschrikte gil, menend dat de Beer los was. Nóg klinkt ons het geklepper van haar schoentjes op de kinderhoofdjes ln de oren, toen ze schie lijk heenvluchtte. Een schone avond was het. In elk geval anders dan anders. En dat is toch de jeu van het leven. van dit jaar. Zij werd daar ontvangen jdoor wethouder Van der Kwaak, de heer Weima, directeur van de markt- en ha vendienst, de heer Karens, voorzitter van de veemarktcommissie, en de heer Van der Stoel, ondervoorzitter van de Vebo. Langzaam liep Hare Majesteit tussen de vakken met schapen door, af en toe een dier minzaam over de kop strelend. By de molen De Valk aangekomen, bood dè achtjarige Alice van der Kwaak, dochtertje van de wethouder, de Konin gin een wit Kunstlam aan. nadat namens de Zuidhollandse bond van veehandela ren een levend lam ten geschenke gegeven. Hare Majesteit bleek met dit geschenk zeer ingenomen te zijn. Over' het kunstlam vroeg Zij, waar het van ge maakt was. Men zal dit de Koningin nog precies meedelen. Laboratorium Het is ons tijdens de ritten door de stad opgevallen, dat vele Leidenaars zich hadden vrijgemaakt om de Vorstin zien en te groeten. Overal stonden n sen langs de weg. op sommige plaatsen, vooral bij de kruisingen, zelfs rijen dik. En het was een zee van vlaggen en oranje. Voor enkele huisdeuren hadden de bewoners mooie erepoorten van groen en bloemen gemaakt met het woord „Welkom". Acad. Ziekenhuis Het volgend bezoek gold het acade misch ziekenhuis, speciaal het labora torium voor experimentale histologie en cytologie, een gloednieuw en modern la boratorium, welks gebouwen op 19 Fe bruari officieel in gebruik werden ge nomen. Het aantrekkelijke van dit bezoek was vooral, dat de mensen, die hier wer- Ken, ook in bedrijf waren, zodat Hare Majesteit een indruk van de werkwijze kon krijgen. De Koningin werd ontvangen door dr Baron de Vos van Steenwijk, president- curator van de universiteit, prof. mr Van Bemmelen, rector-magnificus, prof. dr Bakhuyzen van den Brink, secretaris van de senaat, mr Wiersma, secretaris van curatoren, dr Levend, directeur van het ziekenhuis, prof. dr Gaillard, directeur van het laboratorium, de heer Hogewo- ning, arts eerste assistent en mej. Ver hoog,analyste eerste klasse. Achtereen volgens werden bezocht het practicum, et laboratorium en de proefdierenstal. Bij „Ons Eiland" Het is moeilijk te zeggen, welk punt van het programma nu het belangrijkste de dingen bij een bezoek als dit niet te- was. 't Is ook niet mogelijk, omdat gen elkaar gaat afwegen. Maar vast staat, voor ons althans, dat het bezoek speeltuin „Ons Eiland" aan de Kortenaer- straat het leukst ls geweest. En ook dat dit bezoek op Hare Majesteit een diepe indruk heeft gemaakt- „Ons Eiland" had zich dan ook beste pakje gestoken, voorzover het al thans nog beter kón. De tuin zag rig en uitermate feestelijk uit en de kin deren waren uitgedost naar de eis var de taken, die zij bij groepen, ter oplui stering van deze drie kwartier, hadden gekregen. Aan Hare Majesteit werden hier gesteld wethouder Van Schaik had Haar begroet de heren Flippo, Van Zonneveld en Laaschuit namens de bond van speeltuinverenigingen voor Leiden en omstreken, en de heren Broera, Van der Kaay en Landman namens de speel tuin „Ons Eiland". Ook was de bescherm heer, de heer H. J. de Koster, aanwezig. Suggestie van H.M, Snelle rit door Sleutelstad Bij de ingang van de speeltuin, die was versierd met e«n erepoort van groen en bloemen, bood de 12-jarige Willie van Leeuwen, gekleed in rood-wit-blauw Biedermeiereostuum, Hare Majesteit een boeket oranje rozen aan. De heer Flippo hield een korte toespraak, waarin hij uitdrukking gaf aan de dankbaarheid van de Leidse bond en van Ons Eiland, dat de Koningin ook aandacht kon schen ken aan het zo belangrijke speeltuin werk. Hij zei. dat de gedachte, die aan het speeltuinwerk ten grondslag ligt, nauw verband houdt met de opvoeding. De opvoeding van het kind behoort al lereerst thuis in het gezin en in de school, maar voor de tijd, dae overblijft, moet ook gezorgd worden en daarin nu speelt de speeltuin een voorname rol. Van meet af aan wordt de kinderen voorgehouden, dat de tuin een gemeen schappelijk bezit is. Het antwoord op de vraag, hoe dit alles tot stand komt. is: zelf doen. De glijbaan van Ons Eiland bij voorbeeld heeft twee jaar de vrije tijd gekost van vele mensen. Tenslotte wees de heer Flippo op de belangrijke steun van de overheid in dezen. Hij mood Hare Majesteit een exemplaar aan van het propagandaboekje „Geef de jeugd een speeltuin". Na zijn toespraak onderhield de Ko ningin Zich nog enige ogenbliken met de heer Flippo. Zij deed daarbij de sug gestie aan de hand, ook de ouden van dagen b|j het speeltuinwerk in te scha kelen, bij voorbeeld bij de bouw van clubhulzen. „Het is nu eenmaal een hobby van Me, dat Ik dat zeg", zei de Koningin lachend. Onder leiding van de heren Van Schaik en Broers werd de tuin vervolgens uitvoerig bezichtigd. Do kinderen gaven bij het voorbijwandelen Hare Majesteit verschillende demon straties. waarvoor de Landsvrouwe aan dachtige belangstelling toonde. Firma Paimentier Door hagen van belangstellende Leide- sars ging het naar de textielfabriek van de firma Johan Parmentier aan de Schel penkade. Aan de hoofdingang van het bedrijf werd H.M. welkom geheten door mevrouw de weudwe E. Parmentier Roorda. de heer J. A. Parmentier. direc- de ondernemang, alsmede wet houder S. Menken van Sociale Zaken. De vijfjarige Winwnie Nagtegaal, een zoontje van een. der personeelsleden, bood onze Vorstin bloemen aan. Het gezelschap begaf zich hierna naar de ontvangstkamer, waar de voorzitter van de stichting De Sleutelbloem, de heer D. Eek, de leidster van het Sleutel bloemwerk, mej. G. v. d. Voort, en de voorzitter van de Mater Amabilisschool. de heer M. Kloth, aan H.M. werden voor gesteld. Mej. M. Noordman gaf een exposé over de doelstellingen van de stichtingen en hierna begaf het gezelschap zich naar de cantlne, waar mej. G. v. d. Voort een uiteenzetting gaf van de werkzaamheden, die de meisjes in het kader van De Sleu telbloem en de Mater Amabilisschool verrichten. Mevr. Parmentier—Roorda overhandigde HM. een prachtige pop, gebreid door meisjes van De Sleutel bloem en bestemd voor Prinses Marijke. Daarna volgde nog een bezoek aan het bedrijf van de firma Joh. Parmentier, waarbij de heer J. A. Parmentier onzo Vorstin begeleidde. Speciaal het werk van het vrouwelijk personeel had de aan dacht van HM. Na afscheid te hebben genomen in de Lakenhal, vertrok de Koningin met de „Piet Hein" naar de Hollandia-wedstrij- den. Voor Haagse Hol Burgemeester verzweeg extra inkomsten Bevestiging van het vonnis in eerste aanleg: een maand onvoorwaardelijk, heeft de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof Woensdag geëist tegen de burgemeester van Hulst. Ver dachte had in de jaren 1946, 1948 en 1950 in zijn gemeente de boekhouding bijgehouden van een zaken man en daar- per maand f300 gekregen. Op zijn aangiftebiljet voor de belasting had hij dit echter verzwegena Uitspraak 2 Juni. Mathias Kemp-prijs Zijn dochters kregen van Gebr. Van Wijk dekens met ingeweven namen dan i ik Z.K.H. Prins Bernhard heeft gen *Un werkbezoeken vervolgd met kor te excursies naar drie Leidse indusrieën, de Rotogravure-maatschappij aan het Galgewater, de fabriek „ronesteljn" van de N.V. Leidse textielfabriek Gebr. Van Wl)k en Co en de meelfabriek „De Sleu tels" voorheen De Koster Oosterkerkstraat. Aan de bezoeken ging een ontvangst door de Leidse vereniging van industri ëlen in de Lakenhal vooraf. Ir J. J- G. van Hoek, directeur van de N.V. Wer- nink's Betonmaatschappij en vice-voor- zitter van de Kamer van koophandel er fabrieken, hield voor de Prins een in leiding over de Leidse industrie. Daarin constateerde ir Van Hoek o.m. het merk waardige verschijnsel, dat men in Leiden over het algemeen zo weinig lust heeft om zich te bekwamen voor de textiel nijverheid. Er ontspon zich toen een le vendige discussie over de vraag, wat daarvan nu wel de oorzaken zouden kun nen zijn. Men zocht het o.m. in de hef fing van hoge belastingen in gevallen, waarin man en vrouw belden werken. Z.K.H. werd bij de Rotogravure be groet door de directeur, de heer J. C. Stavleu. Er werd voor Hem een demon stratie met kleurenfotografie gegeven door de kleuernexpert de heer M. Woï- dringh. Tijdens de, rondgang door het bedrijf luisterde de Prins aandachtig naar de uitleggingen over het Rotogra vure-procédé: Bij de dekenfabriek van de Gebr. Van Wyk werd de vorstelijke gast verwel komd door de heren J. W. Heringa, ir J. S. van Nijmegen Schonegevel en J. M. Gorter. De heer Heringa, één van de directeuren, sprak de Prins kort toe en gaf een beknopt overzicht van de werk zaamheden, die in de dekenfabriek wor den verricht. Hij bood de Prins voor al Zijn dochters gekleurde dekens aan met J namen daarin geweven. Toen hij vroeg of Z.KJi. de dekens wilde aanvaarden en meteen wou zeggen welke kleur voor elke Prinses moest ,.t, wü worden uitgezocht, antwoordde Prins I Leiden cn de andere geno- Bernhard, dat hij de keuze van de kleur digden. De verzorging er door het ge- Haar waar schijnlijk hetzelfde antwoord krygen als van mijn dochters". Er werd na de aanbieding een korte rondgang door de fabriek gemaakt. Twee employe's uit het bedrijf werden" nog aan de Prins voorgesteld. Zij hadden on langs allebei een medaille in de orde van Oranje Nassau gekregen, de heer W. L. van Dijk een gouden en de heer H. van Berkel een zilveren. Met de lift in de meelfabriek De Sleu tels omhoog gegaan, kreeg de Prins in het torentje boven op de reusachtige fabrieksgebouwen gelegenheid om het gebied, dat hij twee dagen lang niet an ders dan tussen rijen juichende mensen door had kunnen zien met enkele blik ken te omvatten. Hij werd rondgeleid door de heer H. J. de Koster, directeur. Bij de aankomst werd de staf van het fabriekspersoneel aan Hem voorgesteld. Na afloop van dit bezoek werd Hem een boekwerk over de Leidse industrie aan geboden. Overal waar de Prins kwam of vertrok stonden rijen mensen gereed om zich de gelegenheid, de Prins te zien, niet te laten voorbijgaan. De voor poezie Limburgse Mathias Kempprijs de tweede maal worden uitge loofd. Ditmaal voor poëzie, zowe' in de verzenbundels als van afzon derlijke gedichten. De mededinging staat open voor alle schrijvers, die als Limbur gers beschouwd kunnen worden. Het niet-Limburger8 kan uitslui tend in aanmerking komen, indien het typisch Limburgs gegeven behandelt. In aanmerking voor de prijs van f 350 of de eervolle vermelding van f 100 komen verzenbundels op gedichten, welk» na 1 Januari 1950 zijn geschreven of uitge geven. Nederlanders actief te Straatsburg In de Vergadering van de Europese Kolèn- en Staal Gemeenschap te Straats burg hebben de Nederlanders mr dr W. Rip, dr J. A. H. J. S. Bruins Slot en H. A. Korthals tezamen met de Duitse socialis ten gestemd tegen een aangenomen voor stel om de Vergadering rechtstreeks te doen kiezen. De Nederlander P. J. Kapteyn protesteerde tegen een door ambtenaren van het Hoge Gezagsorgaan aangebrachte wijziging in de Franse tekst van een aangenomen resolutie, waarin het Gezagsorgaan wérd aangespoord actief op treden tegen kartels. Herleefde glorie INTIEM DINER IN HET PRINSENHOF T\E OUDE luister v I meun de Légumes (chdl U voormalige Prinsenhof Poujeaux 1945, grand cn aan h«i Ropendar». in I _CUu*"- Maatiain. in de loop der eeuwen tal van vorstelijke perjonen hebben vertoefd, sprak gisteren weer eens des te duidelijker, toen er het diner gereed stond voor J^E TAFEL de Koningin en de Printmet antu het gemeentebestuur Moka. Ofwel: kreeften cocktail; kippenbouillon, gevulde lamszadel, verse voorjaarsgroenten; vruch tensalade; mocca. De tien-jarige Jopie van der Voort bood vanmorgen bij het vertrek van de Koningin van het terrein van Njord aan de Hoge Morsweg namens de kinderen van het Morskwartier aan Hare Majesteit een boeket oranje Gerbera's aan. Met dit ragfijne bloemstuk in de hand inspecteerde de Landsvrouwe hierna de afdelingen van de B.B., die tegenover de Chr. school aan de Hoge Morsweg stonden opgesteld. liever aan de Prinsessen zelf overliet, omdat hij anders later zou horen dat de kleuren niet goed uitgezocht waren. „Hoog" bezoek De heer Heringa vroeg Z.K.H. of Hij ook nog een deken voor de Koningin vilde aanvaarden. ..Welke kleur zou U dan kiezen?", vroeg de directeur. „Ik aanvaard de deken zeer gaarne". ii de Prins, „maar als ik U een kleun meentebettuur opgedragen aan de rótlsserie Oudt Legden. volgt uit; cocktail de Homard (champagne tioi- linger Brut); essence de Volatile; Selle d'Agneau de Pré Sali fareie, pri- gedekt antieke tafellakens en de antiexe servetten waren eveneens van damast. Het zilver, be slaande uit acht kandela ren, vier zoutvaten en et wijnkoeler uit de zesttei de eeuw, was eigendom van de gemeente Leiden en afkomstig uit het ste delijk museum *De Laken hal". Dit zilver werd vroe ger gebruikt voor offctèle maaltijden ten nadhuize. Het glaswerk was afkom stig uit Leerdam. ningin, Z.K.H. Prins Bern hard, de burgemeesters en de wethouders, de ge meentesecretaris, mr J. Bool, de vier fractie-voor- zifters, mr Woudstra en de heren Meester, Hagens en Van Dijk, drie dames- raadsleden, mej- Noordam, mej. Van Nicnes en mevr. Braggaar-De Does en het gevolg van de Koningin en de Prins, de commissaris van de Koningin »n Zuid- Holland, mr Kesper met echtgenote, mevrouw Van Kinschot, de commissaris van politie, de heer Meijer, en de kabinetchef van de burgemeester, mr Breder- veld. Tegelijkertijd had in Het gulden Vlies een diner plaats voor de raadsleden met echtgenoten en de da mes van de wethouders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5