Jlicutoe £dJts ctftGTourant Onze landmacht opgewassen tegen atoomoorlog Voortzetten van „Genève" heeft geen enkel nut Londen beloofde Gibraltar in ruil voor neutraliteit Onze krant kreeg niet langer wervingsadvertenties Wist U VRIJDAG 21 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6 40 per kwartaal: t 2.15 per maand; 0.50 per week Vijf en dertigste jaargang No 10045 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSER1NK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .$lMt>attlc|f<9tallma aio tart In lijtaosport" Sleutelstad - Oraniestad Zie pag. 3, 5. 9 en 11 OEFENING PADDESTOELOP DE VELUWE Als de militairen er tenminste grondig op zijn voorbereid DE HEIDE bij de legerplaats Ermelo wordt thans tweemaal per dag een hevige ontploffing gehoord, waaraan een felle lichtflits gepaard gaat. Direct daarop wordt een paddestoel van rook boven de heide zicht baar, alsof een atoombom is ontploft. Het geldt hier geen militaire oefening, waarbij de uitwerking van atoombommen wordt beproefd, maar een de monstratie over de beschermingsmogelijkheden bij atoomexplosies. „Want het praatje, dat we „er allemaal geweest zijn" na een atoomexplosie, moet de wereld uit", zei de dirigerend officier van gezondheid tweede klasse en arts van de vierde divisie luitenant-kolonel K. L. Goldbach. En hij voegde er aan toe: „Ik be van overtuigd, dat indien het personeel de juiste voorlichting en training heeft gekregen, met andere woorden, als hel psychologisch hier grondig op is voor bereid, onze Koninklijke Landmacht op gewassen is tegen de gevaren van d« atomische oorlogvoering". En daarom betrekken de manschappen van het eerste legerkorps, vierde divi tot half Juni iedere dag twee maal hun posten te velde, van een infanterieopstel- ling tot een veldkeuken toe, teneinde deze demonstratie, die de toepasselijke naam „paddestoel" heeft gekregen, zo realis tisch mogelijk te doen zijn. Verondersteld wordt dan, dat er een gevechtspauze is. De mannen hebben order gekregen in de stellingen onder de grond te blijven en zó mogelijk maat regelen ter beveiliging tegen atoombom men te nemen. Eensklaps worden zij verrast door een „atoom-explosie" en dan blijkt, dat zij, die zich zoveel mogelijk hebben beveiligd tegen de gevaren, die een dergelijke explosie met zich brengt, een redelijke kans hebben, indien zij zich niet te dicht bij de plaats van de explosie bevinden, er het leven af te brengen. Na een luchtexplosie van de atoombom ontstaat een lichtflits, die op 15 km af stand een sterkte van dertig maal de lichtsterkte van de zon heeft. Voorts komt een grote hitte voor, die over een grote afsTand brandwonden kan veroorzaken en diverse stoffen vlam doet vatten. Verder wordt een drukgolf waargenomen» die zich voordoet als ccn enorme windstoot en ten slotte ontstaat door de explosie een directe radio-actieve straling, waar men niets van bemerkt, maar die men ondergaat en waarvan men naderhand de gevolgen ondervindt. Onder de grond Dekking, zo diep mogelijk ondergronds, is een eerste vereiste. Zelfs in de buurt van de plaats, waar de atoombom ls ont ploft, is men veilig, indien men onder gronds is met een hoofdbedekking van één meter aarde of 50 cm aarde en 30 cm beton. Komt de atoomexplosie bij ver- „Hei 't was in de Mei!' rassing. dan dient de soldaat plat voor over met de handen onder het lichaam te vallen, de ogen te sluiten of in het eerste het beste gat, loopgraaf of gra naattrechter te springen. Demonstratie „paddestoel", die onder leiding van üe commandant van het eer ste legerkorps, luitenant-generaal A. T. C. Opsomer wordt gehouden, geeft een realistisch beeld van troepen te velde, die een atoomexplosie moeten meemaken. Hoewel de kans. dat men een dergelijke explosie overleeft, zeker niet uitgesloten ls, komen toch ook ernstige en minder ernstige gevallen van verwondingen voor. Hiervoor zijn echter ook speciale maat regelen bij de verbandplaatsen getroffen, opdat de gewonden zo spoedig mogelijk de geneeskundige verzorging krijgen, die zij behoeven. Verbrandingen komen veel vuldig voor en daarop is een verband- plaats dan ook ingesteld. Wanneer de depionstratieperiode mid den Juni zal zijn geëindigd, zullen onge veer 6500 officieren, onderofficieren, kor poraals en manschappen van de Konin klijke Landmacht door middel van de de monstratie „paddestoel" op de hoogte zijn gebracht van de gevaren, die aan een atoomexplosie zijn verbonden, maar ook van de mogelijkheden, die er zijn ter be veiliging. En dit is nodig, want. zei lui tenant-generaal Opsomer: „Een even tuele volgende oorlog zal naar mijn per soonlijke mening niet alleen worden uit gevochten met de zogenaamde „conven tionele wapenen", maar vooral met atoomwapenen" Boodschap van Koningin Het Rode Kruie heeft, door alle tijden heen, het volgen van rijn roeping niet alleen gehandhaafd, maar ook be vestigd. Wanneer een hoge roeping levensvatbaar ia, bewijst rij dit door rich te verwerkelijken tot een concrete roeping in de practijk van het leven. Hoe concreet heeft het Rode Kruie deze aangetoond juist door de doeltreffendheid van aijn hulpverlening, hoe en vear dan ook. Het zal eteede een bewijs vormen dat er liefdevolle hulp als een deel van het reëele leven aanwezig is bij rampen, ziekten, nood en dood. Koningin Juliana heeft ter gelegenheid van de fondsenwervings campagne van het Ned. Rode Kruis, die op Maandag 24 Mei begint, de volgende boodschap geschreven: HET LAATSTE NIEUWS DE AMERIKANEN, die deelnemen aan de Geneefse conferentie, gaan liever nog vandaag dan morgen naar huis. Zij zijn van mening, dat onder de huidige omstandigheden het voortzetten van de besprekingen geen enkel nut heeft, doch zij zullen de conferentie niet verlaten, zolang de Fransen zelf niet inzien, dat alle moeite vergeefs is. Amerika is geneigd, de conferentie als een mislukking te beschouwen, tenzij op korte termijn een drastische wijziging in de houding van de communisten valt waar te nemen. De Westelijke Grote Drie hebben gisteren onomwonden gesproken over het afbreken van de onderhandelingen. dat dit niets afdoet aan zijn standpunt, dat de kwestie slechts opgelost kan wor den als de Viebminhtroepen udt die sta ten worden teruggetrokken Zowel ln Amerikaanse als in Britse diplomatieke kringen meent men thans, dat de meningsverschillen tussen Ame- Engeland over de noodzaak van Vandaag zal waarschijnlijk de laatste geheime zitting inzake Indo-China wor den gehouden. Het Westen heeft gecon stateerd, dat de communisten op gehei me zittingen evenmin bereid zijn tot za ken te komen, en voelt meer voor ple naire zittingen. Intussen heeft het Westen besloten, het voorstel van Molotof te aanvaarden, de besprekingen over Laos en Cambodja voorlopig te laten rusten. Het zal van daag evenwel duidelijk laten uitkomen, Tijdens haar bezoek aan de Rijnstreek ontmoette Koningin Juliana gisteren in Leimuiden een collectante van de Stichting 1940'45. Onmiddellijk bleef de vorstin even bij haar staan om iets te offeren. Een vorstelijk voorbeeld! Maatregelen in N.-Afrika Lacoste res.-generaal van Frans Marokko De Franse regering heeft Frangoi Lacoste benoemd tot opvolger van gene raai Guillaume als resident-generaal va' Marokko. Parijs hoopt, dat door deze be noeming in Marokko een zekere ontspan ning zal intreden. In het afgelopen jaar zijn in het Franse deel van 't sultanaat 80 personen tijdens onlusten omgekomen Lacoste is 48 jaar. Hij vergezelde mi nister Bidault naar de Geneefse confe rentie. Voordien was hij lid van de Fran se delegatie bij de Ver. Naties. In 1947 is hij enige tijd gevolmachtigd minister in Marokko geweest. Ook in Tunis hebben de Fransen een maatregel moeten nemen om moeilijk heden te voorkomen. Habib Bourguiba. leider van de Neo Destour. de fel natio nalistische partij, is uit Tunis wegge voerd. Hij was eerst gedetineerd in Tunis, maar bevindt zich thans op He de la Croix, een eiland voor de Bretonse kust. Ierse oppositie kreeg grote meerderheid De Valera heeft bij de algemene ver kiezingen in Ierland een nederlaag gele den, zoals wij gisteren reeds in een deel onzer edities meldden De officiële uit slag is als volgt: Fianna Fail 64 zetels 7) Fine Gael 49 zetels 4) Socialisten 18 zetels (+4) Boerenpartij 5 zeiels 1) Republikeinen 3 zetels (+1) Onafhankelijken 5 zetels 1) De oppositiepartijen (dat zijn alle par tijen genoemd onder de Fianna Fail) hebben thans een meerderheid va zetels en kunnen een coalitieregering vormen. In het vorige parlement wo gen de partyen juist tegen elkaar op. Costello. de leider van Fine Gael, zal vermoedelijk het formateursohap op zich nemen. Auto reed tegen woning gevel ingestort Een militaire drietons vrachtauto, af komstig uit Havelte, is gistermiddag in Ter Apel tegen de woning van de heer Drenth aangereden. De voorgeve! van de woning stortte daardoor in. De militaire wagen was bezig een an dere auto in te halen. Hij kwam in de berm van de weg terecht, reed over ige daar liggende gevelde bomen heen botste tegen de zijgevel van het huis- aan. Persoonlijke ongelukken zijr. niet gebeurd. Wanneer goedkopere paspoorten Het Eerste-Kamerlid Wendelaar (VVD) heeft schriftelijk aan de ministers Luns en Beel gevraagd of de overwogen ver laging van paspoortieges nu spoedig kan worden verwacht, zodat althans het grootste deel van de gegadigden er deze zomer nog van kan profiteren. Britse spoorwegstaking breidt zich uit De spoorwegrfajcirg in Weet-Enjeland breidt zich ui-t Gisteravond hebben 420 spoorwegarbeiders in Severn (Glouces tershire) besloten in- staking te gaan Het spoorwegpersoneel van Ber.bury Oxford shire) zou hedenavond het werk neer leggen. j In de vier centra ran de staking, Pad- di-mgtor. (London). Bristol. Newton Abbot en Cardiff, zijn slechte 246 van 1718 ar- beiders aan het werk. Niet waar; zegt Churchill Premier Churchill heeft in het Lager huis verklaard, dat Groot-Brittannië in de afgelopen oorlog niet beloofd heeft, Gibraltar na de oorlog aan Spanje te zullen afstaan, indien dit land neutraal blijven. Dit was Churchills antwoord en artikel van Franco, waarin werd gezegd dat Engeland op een tijdstip in de afgelopen oorlog, toen het er benard stond, de Spaanse ambassadeur te Londen bij monde van Churchill, die ook toen minister-president was, de toezeg ging had gedaan dat Gibraltar aan Spanje worden overgedragen als prijs voor het handhaven der Spaanse neutraliteit. Het Spaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft thans n.a.v. Churchills ontkenning, een officiële mededeling uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat het stukken beschikt, welke de Spaanse verklaring ondersteunen. Het betreft hier zes documenten uit de periode 19401942 data en registreer- ners worden vermeld waaronder boodschappen die de toenmalige Spaanse ambassadeur te Londen, wijlen de Hertog Alva, aan zijn regering heeft ge zonden. Kamerlid stelt vragen Nadat Korea-adverteniie was geweigerd wegens geestelijk en moreel gevaar Twee lammeren kreeg H.M. de Koningin vanmorgen op dt» eerste Leidse lammerenmarkt van 1954 aangeboden, een echt lam van de Zuidhollandse bond van veehandelaren, en een wit kunstlam, aangeboden door Alice van der Kwaak, doch tertje van de wethouder. De Koningin geeft, het lam onder de kop strelenduitdrukking aan Haar dankbaarheid voor dit geschenk. Links de eigenaar van het lam, verder de burge meester, Hare Majesteit, de secretaresse van de Koningin, wethouder Van der Kwaak en Alice. Geheel rechts is nog zichtbaar mr Kesper, commis saris der Koningin. Het Tweede-Kamerlid mr Roos-jen (A.R.) heeft aan de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de dagbladen van het Rotterdammer-kwartet (omvattende De Rotterdammer. Nieuwe Haag9che Courant. Nieuwe Leidsehe Courant en Dordtseh Dagblad') van de plaatsing van de wervingsadvertenties, uitgaande van het ministerie van Oorlog, zijn uitgeslo ten nadat deze bladen een van de wer vingsadvertenties hadden geweigerd? 2. Is het waar. dat deze geweigerde advertentie betrekking had op de wer ving van vrijwilligers voor Korea en dat genoemde bladen deze advertentie ge weigerd hebben, omdat er naar hun me ning meer beveiliging dient te zijn tegen de geestelijke en morele gevaren voor dë militairen in Korea en in Japan? 3. Is de minister niet van mening, dat het deze bladen geheel vrijstaat een ad vertentie te weigeren, in het bijzonder een advertentie, waarin vrijwilligers worden gevraagd? 4. Acht de minister, indien de vragen 1 en 2 bevestigend beantwoord moeten worden, het juist, dat genoemde bladen na deze weigering van de plaatsing van alle wervingsadvertenties, uitgaande van het ministerie van Oorlog, zijn uitge- 5. Acht de minister voor deze algehele uitsluiting het motief voldoende, dat de werving als één geheel dient te worden bezien? 6. Is de minister niet va-n oordeel, dat door het niet plaatsen van wervingsad- vertenties in genoemde bladen aan het werven van vrijwilligers uit een belang rijk en betrouwbaar deel van de bevol king te kort wordt gedaanT DAT de Ned. regering officieren en manschappen van de Australische krui ser Australië dank bracht voor de ver leende hulp bij de moeilijkheden van Hr Ms landingsvaartuig L 9607 in de Koraalzee. DAT tegen de 40-j. uit Avcreest ont vluchte R'dammer J. W. J. in Breda 2 jaar en 6 n>nd. is geëist wegens diefstal van kippen in Breda en Rijsbergcn en van een bromfiets in Deurne. DAT op de Varkenoondsebru-g te Rot terdam een vrachtauto een spoor van een chemische vloeistof achterliet, welke de banden van andere weggebruikers aan tastte. ev. gaatjes in hun kleren brandde of brandblaren op de huid veroorzaakte, kum het DAT het uit 1418 stammende Agnie- tendclooster te Elburg gerestaureerd op 1 Juni als gemeentehuis in gebruik ge nomen wordt. DAT N.V. Emi te Utrecht in Amers foort een fabrieksgebouw zal stichten voor voorlopig 65 werkkrachten. DAT de Duitse tanker Radune (132 ton) gistermiddag onder Ameland mo torstoring had, doch 's avonds op eigen kracht zjjn reis naar Hamburg kon voortzetten. DAT W. Visser t.gjv. het 50-j. bestaan de Ver. van Ned. Papier- gedenkboek schreef gc- op 27 Mei fabrikanten titeld: Van Schepvorm tot Papierma- DAT de dir.-gen. der P.T.T.. L. Neher. t-U de onthulling van een gedenksteen gevallen postambtenaren te Dok- •oord voerde. DAT tegen de 39-j. chauffeur van eer trekker L. J. K. uit Punmerend in Am sterdam 2 weken is geëist, wegens achte loos rijden, waardoor een motorrijder om het leven kwam DAT Woensdag 9 Juni te Ede het schaap dherdersf eest weer naar oude trant gevierd zal worden. DAT de Ned. afd. van de Canadese Radio Zaterdagavond om kwart over 7 en Zondagmiddag om kwart voor 6 op de golflengten 1684 en 1958 een speciaal Ned. programma zal uitzenden. DAT de zaak tegen de 33-j. tandarts D J vo°rheen 'e Bussum, thans te Rotterdam, die beschuldigd werd vaj> oplichting van het alg. ziekenfonds te Bussum. werd uitgesteld tot 4 Oct.. aan gezien de kroongetuige, de vroegere as sistente. juist een baby had gekregen en verstek moest laten gaan. Ned. vluchtelingenplan in Straatsburg aanvaard O.E.E.S. gaat niet samen met Raad van Europa De raad van ministers uit de Raad van Europa heeft het Nederlandse voor stel om een fonds te vormen voor de hulp aan vluchtelingen die niet voor emi gratie in aanmerking komen, ln prin cipe goedgekeurd- Het plan zal door de plaatsvervangers vna de ministers nader worden bestudeerd. Verder heeft de Raad het ontwerp goedgekeurd var. een conventie over de sociale rechten ter aanvulling van de onlangs geratificeerde Europese Conventie 3or de Rechten van de Mens. Kr, werd een öntwerp-eonventle voor de vreedzame berechting van geschillen nog niet geschikt geacht om aan de raad-1 gevende Vergadering van de Raad vani Europa voor te leggen en hetw erd daar-I om ter nadere bestudering naar de plaats- vervangers van de ministers verwezen. j Tenslotte verwierpen de ministers het I denkbeeld, dat in de raadgevende ver- j gadering geopperd was om de organisatie voor Europese Economische Samenwer king samen te smelten met de Raad van j Europa. Karakter en activiteit van beide organisaties achtte men té verschillend om van een samensmeüng heil te kun nen verwachten. De sevretaris-generaal van. de Franse onmiddellijke diplomatieke of militaire inmenging in Indo-China een ernstige verwijdering tussen beide landen heeft veroorzaakt. De plannen voor de vijfmogend'heden- besprekingen in Washington zijn thans gereed. De aanvang van deze onderhan delingen werd vertraagd doordat Ame rika en Engeland het niet eens waren. Thans zouden deze landen volgens Reu ter een zekere mate van overeenstem ming hebben bereikt. Amerika heeft de Fransen nogmaals duidelijk te verstaan gegeven, dat 1. de Vietnamese troepen rechtstreeks door Amerikaanse instructeurs zullen worden opgeleid: 2. er een voor de Ver. Staten bevredigende vorm van militair toezicht moet worden gevonden, en 3. er in Viet nam onder het onafhankelijke bewind van ex-keizer Bao Dai volledige demo cratie moet heersen. Amerika kan niet militair interveniëren voordat aan deze eisen is voldaan. Uit Hanoi wordt gemeld, dat generaal Navarre spoedig een rode aanval op de delta van de Rode Rivier verwacht. Daarentegen zou de Franse opperbevel hebber ir. dat gebied, generaal Cogny, gein ven dat de communisten met hun DE SITUATIE IN NOORD INDOCHINA aanvallen tot de herfst zullen wachten. In elk geval meent men in Franse mili taire kringen dat er een ernstige toe stand zal ontstaan voor Hanoi als zelfs maar ccn van de vier Vietmirih-divisic-s t_:." die Dien Bien Phoe hebben belegerd, de lot voorzitter vanilpotijsctiHetJu-R Franse posities in de delta zouden aan- gjarr VallCH. In Hanoi stijgt de spanning. De ludht- en scheepvaartmaatschappijen worden belegerd door mensen die de delta wil len verlaten. Het zakenleven is zo goed als tot stilstand gekomen en de grote bedrijven trachten hun machines over te brengen naar Haiphong (de haven stad) en Saigon. Verzoeken om gelden naar het buitenland over te maken, zijn verdrievoudigd en de bevolking slaat levensmiddelen in blik in. De commu nistische druk in het Zuidwesten van de delta neemt toe. waardoor de vrees gro ter wordt dat de rebellen zullen trach ten. bij Phoe Lie, op 50 km van Hanoi, door te breken. De communisten willen geen gewonde Franse en Vietnamese officieren voor evacuatie beschikbaar stellen. Volgens verklaringen van vrijgelatenen zijn deze mensen na de val van Dien Bien Phoe gescheiden van de rest van het garni- socialistische partij, Guy Mollet, is gis teren gekozen tot voorzitter van de Raad gevende vergadering van de Raad van Europa- Geen Lultag meer, maar LUFTHANSA De raad van beheer van de Luftag (de Duitse maatschappij tot voorbereiding van de Lufthansa) zal binnenkort in een algemene vergadering voorstellen de naam van Deutsche Lufthansa weer aan te nemen, hoewel het oorspronkelijk in de bedoeling lag deze naam eerst aan te nemen, wanneer de maatschappij actief aan de luchtvaart zou deelnemen. Eer. en ander wordt in verband gebracht met de Oostduitse plannen tot vorming van een eigen luchtvaartmaatschappij, die dezelfde naam zou krijgen. Troost U, in Amerika is het kouder De kalender zegt ..Mei-, maar de ther- mometer wijst „December" aan in een groot gebied van de Ver. Staten in Wis consin zakte de temperatuur tengevolge ran een koudegolf uit Canada tot 5 gra den. In een tiental andere staten is het eveneens koud. In Tennessee viel zelfs ".to cm sneeuw. Eindelijk enige regen, maar koud T\E LAATSTE VEERTIEN DAGEN' is er in het grootste deel van ons ÏSEf""' land zo goed als geen regen gevallen. Londen hetgeen zeer schadelijke gevolgen Luxemb voor de land- en tuinbouw met zich!p"r1s mee bracht. Woensdag kwam aan deze bordeaux droopfe in het Noorden en Oosten van Nice ons land vrij onverwacht een einde. I Genëve Tot gistermiddag werd op het vlieg- Zürich veld Eelde 42 en op het vliegveld ±°cfrno Tuienthe 28 mm regen gemeten In F^ikfnrt Jet midden en Wellen non ona land MUneVm bleef het nog droog, maar het zag er Wenen vanmorgen naar uit. dat ook hier aan 'nnsbruck de droogte een einde komt. Een de- A?me, pressie boven dc Duitse Bocht doet de mSjok» barometers dalen en veroorzaakte vanmorgen in het Noordelijke deel van ons land regen, die zich verder naar het Zuiden verplaatst. Om 7 uur vanmorgen werd te Eelde 12 en in Twenthe 11 mm regen ge meten. Dit regengebicd zal vandaag ook in het Westen van ons land op de meeste plaatsen dc zo begeerde regen brengen. Het blijft daarbij veel ie koud, zodat de neerslag niet voldoen-1 de tot zijn recht komt, want naast regen ls ook warmte een eerste ver-1 eiste, om nog iets van de grote achterstand in de groei in te kunnen: «cc (Maan De Franse officieren zouden voort durend ondervraagd en aan diverse ver nederingen onderworpen worden. Ten slotte vermelden we nog, dat ma dame De Castries naar Parijs is ontbo den om te getuigen bij het onderzoek naar de val van Dien Bien Phoe. Tot op de dag van de val heeft zij dagelijks telefoongesprekken met haar man ge voerd. Over enkele dagen vertrekt zij per vliegtuig uit Hanoi. HET WEER IN EUROPA Hetzellde weertype _-T_ Het K. N M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: - - - Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Ma tige af en toe krachtige Noord-Westelijke wind. Wei nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt hedenmor- morgen te 10 uur). Zon en Maan Zaterdag: Zon van 4.37 tot 10.36 uur- Ivan 24.03 tot 8.11 u. Op 25 Mei L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1