Jliéttttré £cifisrt)f (üburottl Op vesting Hanoi stormt communistische armée aan Prins sloeg met auto over de kop bij Bodegraven Storm van protest in de Zuidelijke staten Wist U WOENSDAG 19 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken rStofltgasUcft It gebleven «80 bert (n fcijljenspctt* Vijf en dertigste jaargang No 10043 Kon. bezoek in punten FRANSEN (IN MINDERHEID) ZETTEN ZICH SCHRAP Parijs en Washington bespreken toch Z-O.-Aziëpact EEN VIETMINHLEGER van niet minder dan 30.000 man rukt thans uit de richting Dien Bien Phoe op naar de grens tussen Laos en de Delta van de Rode Rivier, waarin het laatste Franse bastion in Noord- Indo-China, Hanoi, is gelegen. Aldus een communiqué van het Franse opperbevel in Indo-China. Het is nog niet bekend of de opstandelingen van plan zijn, spoedig tot een offensief tegen de delta over te gaan. Het is ook mogelijk, dat de troepen, die Dien Bien Phoe belegerd hebben, terugkeren naar bases aan de Noordelijke rand van de delta voor een rustpauze en reorganisatie. Hoe het zij, in de delto staan 80 Franse batal jons gereed. Zij zijn zeer in de minderheid tegenover 70.000 Vietminh- verzetslieden en 30.000 man geregelde troepen, die in dit gebied opere ren. In tegenstelling tot Dien Bien Phoe echter zijn de Fransen in de delta niet omringd door gebied, dat onder controle van de opstandelingen staat: de Franse troepen in de delta kunnen over zee en over land wapens en versterkingen ontvangen, al doet de Vietminh alles wat in haar vermogen ligt om de Franse aanvoerwegen te vernietigen. Franse bommenwerpers hebben intus sen opnieuw vrachtauto's met soldaten aangevallen die reden langs de koloniale weg no. 41 van Dien Bien Phoe in de richting van Toean Giao, 50 km ten Noord-Oosten van de gevallen Franse ves ting. Van Toean Giao loopt de weg in Zuidoostelijke richting naar Sonla, even eens een afstand van 50 km. De aanval len op de weg werden hervat na de op zegging van de evacuatie-overeenkomst voor gewonden uit Dien Bien Phoe door het Franse opperbevel. Een Franse woordvoerder beantwoordde een beschuldiging van de communisten in Genève dat de Fransen de evacuatie-over eenkomst hadden getorpedeerd en bij een bombardement op de weg no 41 15 Franse krijgsgevangenen hebben gedood. Hij zei- de dat de opstandelingen langs de weg vier divisies met artillerie verplaatsen naar de delta van de Rode Rivier. Intussen bestaat er nog kans dat er overeenstemming wordt bereikt over een snelle evacuatie van de gewonden van Dien Bien Phoe. Gisteren hebben de com munisten weer negentien Fransen vrijge laten. Twaalf van hen hadden reeds een operatie ondergaan of moesten nog ge opereerd worden. De zeven anderen wa ren minder ernstig gewond. De onderhan delingen duren nog voort. Genève Vandaag zou te Genève een derde ge heime zitïing over Indo-China worden ge houden. Die van gisteren bracht geen en kel positief resultaat. Over de evacuatie van de gewonden, van Dien Bien Phoe Am. afgevaardigde eist fors optreden Tegen wapentransport naar comm. Guatemala De rep. afgevaardigde Patrick Hillings van Californië heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden meegedeeld, dat de verscheping van wapens van communis tisch grondgebied naar Guatemala een bedreiging vormt voor het Panama kanaal. Hij drong aan op fors optreden door Amerika om te protesteren tegen deze zendingen. De perschef Lincoln White van het Am. ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tijdens een persconferentie meege deeld, dat tot een dergelijke stap over gegaan zou kunnen worden indien de wa penzending door een of meer Ameri kaanse republieken beschouwd zou wor den als een bedreiging van de inter- Amerikaanse veiligheid. I in het geheel niet gesproken. Aan het eind van de zitting van gisteren stelde Molotof voor, vandaag over Korea spreken. Hiervoor voelden Eden en Bedell Smith echter niets omdat zulks ii stadium uitgelegd zou kunnen worden als een mislukken van de onderhandelingen over Indo-China. Te Genève wordt voorts beweerd, dat Frankrijk en Amerika hebben besloten Genevieve weldra op vrije voeten Het opperbevel van de Vietminh heeft besloten, de verpleegster Ge nevieve de Galard, „de engel van Dien Bien Phoe", in vrijheid te stel len, zo is van de zijde van de dele gatie der Vietminh te Genève aan Franse journalist telefonisch medegedeeld. De journalist is een bloedverwant van Genevieve. Deze mededeling is door de delegatie tegenover het persbureau A.F.P. bevestigd. een defensiepact voor Zuidoost-Azië te bereiden zonder Britse Instemming of het einde van de Geneefse conferentie te wachten. De geheime besprekingen tussen Franse én Amerikaanse diplomaten zijn de laatste dagen in Washington, Parijs er nève gevoerd en zullen afhankelijk v« vorderingen der Geneefse conferentie worden voortgzet. Tenslotte vermelden we nog, dat het Vietnamese leger 300.000 man sterk worden. Mannen van 25 tot 34 jaar zullen nu ook onder de wapenen komen. Vol gens een ander besluit zullen 1Ö50 reserve officieren van de landmacht worden ge mobiliseerd. Ned. verpleegster gedecoreerd Een verpleegster op wie ons land trots kan zijnis mej. Clasina M. Koopman, voormalig verpleegster van de Kon. Landmacht. Uit handen van de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, de heer H. Freeman Matthews, ontving zij de Amerikaanse medal of freedom voor bij zonder verdienstelijke plichtsvervulling in het Amerikaanse leger- hospitaal in Tokio. Aanlokkelijke voorwaarden Vier Ned. meisjes bijna in handen van vrouwenhandelaars Belgische caféhouders fe elfder ure in Maastricht gearresteerd De Maastrichtse recherche heeft twee Belgische caféhouders uit Tongeren, P. F. S. en L. V. H. gearresteerd, op verden king van vrouwenhandel. De twee mannen, die met hun echtge noten vorige week Dinsdag in Maastricht waren ter gelegenheid van de kermis, hebben daar vier meisjes tussen 15 e Als de derde klas verdwenen is ,,Hij weet het nog niet." ontmoet en haar uitgenodigd in dienst te treden in hun café's. Haar werden zeer aanlokkelijke voorwaarden aangeboden: een vrij hoog maandloon met kost en inwoning. De afspraak werd gemaakt dat de meisjes Zondag in een café in Maastricht zouden om dan met de Belgen naar Tongeren te vertrekken. Eén van de meisjes heeft echter de zaak bij de politie aangegeven. Het sultaat daarvan was. dat de Belgen toen zij Zondagavond te bestemder plaatse arriveerden, konden worden aangehou- Zy hebben inmiddels bekend, dat zij inderdaad de meisjes in dienst van café's wilden gebruiken tot amuse van bezoekers. De caféhouders tullen worden voorgeleid aan de officier van Justitie, verdacht van overtreding var de artikelen van het wetboek van straf recht betreffende vrouwenhandel. Slag voor Ned. firma's in Indonesië De Indonesische minister van Economi sche Zaken, mr Iskaq, heeft aan alle pro ductiebedrijven in Indonesië een aari- schrijving gericht, dat de distributie hun ner producten voortaan moet geschieden door Indonesische bedrijven en wel zc spoedig mogelijk. Tot dusverre was df productie van deze artikelen, zoals mar garine. olie. zeep. sigaretten, bier. enz. ir handen van de grote importfirma's meestal Nederlandse. Indien de produc tiebedrijven hieraan niet voldoen, zal het voor de Indonesische regering moeilijk worden de betrekkingen met deze bedrij ven op de huidige voet voort te zetten, aldus de minister. Met Amerikaanse zakenlieden Prins bij diner op het Muiderslot Vijf en dertig vooraanstaande Ameri- aanse zakenlieden hebben een bezoek a-n drie dagen aan Nederland gebracht, ij waren de gasten van de vier grote Nederlandse werkgeversbonden. Maan dagavond werd hun in het Muiderslot diner aangeboden-, waarbij ook Prins Bern-hard tegenwoordig was. een tafelrede gaf de Prins uitiin-g het belang dat hij aan dit bezoek hecht voor de goede samenwerking Nederland en de Ver. Staten. Namens de Amerikaanse zakenlieden werd Prins Bern-hard en aan de voorzitter hef Verbond van Ned. Werkgevers, de heer T J. Twij-nstra. een oorkonde geboden. De oorkonde was door bemid deling van een Amsterdams reclame bureau in twee uur tijd gedrukt. Vandaag vertrokken de Amerikanen via Valkenburg (L.) naar Luxemburg. Volgende week zullen zij in Parijs het tweede internationale industriecongres bijwonen. Acht gewonden Treinbotsing bij Zutphen Bij de splitsing van de spoorlijn Zut phenApeldoorn en ZutphenDieren, de buurtschap De Hoven bij Zuthpen, gistermiddag een diesel-electrische locomotief in botsing gekomen imet de Zutphen onderweg zijnde gestroom lijnde eleotri-sohe passagierstrein Tengevolge van de botsing is de die- sel-electrisohe locomotief ontspoord met assen. Van de getroomlijnde pas sagierstrein ontspoorde het eerste draal- stel. Aobt reizgers hebben verwondingen opgelopen. De ambtenaar van de poste rijen te Zwolle, de heer E. Jansen schijnt wel het ergste aan toe te zijn. Hij 1 een ernstige hoofdwonde en is per ziekenauto naar een ziekenhuis te Zwolle ervored. De heer J. Bruurs uit Tilburg en mej. De Looze uit Zierikzee liepen een lichte hersenschudding op. Zij zijn in een zie kenhuis te Zutphen opgenomen. De overige gewonden, die builen en schram- opliepen, konden na te zijn ver bonden, de reis vervolgen. Veenbranden in Drenthe woedden nog voort Veel wild omgekomen bij brand in natuurreservaat Op de grens van de gemeenten Helden n Maasbree (L.) heeft een bosbrand ge woed. die gepaard ging met luide knal len, veroorzaakt door de nog op dit ter rein liggende munitie. Dank zij het in grijpen van de Heidense brandweer kon de brand tot enkele hectaren bos beperkt blijven. De veenbranden in de Zuidoosthoek van Drenthe zijn gisteren nog niet alle ge blust. De brandweerlieden hebben vrij wel de hele dag met bijna al het beschik bare materiaal in het veen doorgebracht. Verleden week heeft in 't natuurreser vaat Het Brandeveen, tussen Uffelte en Wapserveen in Drenthe, een felle brand gewoed waardoor niet alleen natuur schoon werd vernietigd, doch thans is gebleken ook de dierenwereld zwaar werd getroffen. Op de zwart blakerde aarde vond men, nadat het was bedwongen, de verkoolde resten veel wild. Een volwassen ree liet zich in uitgeputte toestand vangen. Bij onderzoek bleek dat de gehele rug was verbrand. Nederlanders mishandeld in Indonesië Het lid der Eerste Kamer, mr W. C. Wendelaar (V.V.D.), heeft minister mr J. M. A. H. Luns vragen gesteld of deze be schikt over nadere gegevens betreffende de behandeling van de in Indonesië ge arresteerde Nederlanders. Voorts vraagt hij of een aantal hunner is mishandeld om bekentenissen tc krijgen en of eei mishandelden naar ceh ziekenhuis is gebracht, waarna hij ten -slotte vraagt of de minister, wanneer dit juist blijkt, zelfs dan nog bereid blijft met Indonesië onderhandelen over afschaffing van Goed afgelopen Beide inzittenden bleven ongedeerd, maar wagen werd vernield GI! (Van een onzer verslaggevers) ISTERMIDDAG om kwart over vijf is Prins Bernhard een auto-ongeluk erkomen. Terwijl de Prins zich, vergezeld van zijn chauffeur, Koedam uit Soestdijk, cp weg was van Den Haag in de richting Utrecht, is zijn auto nabij Bodegraven over de kop geslagen. Het ongeluk gebeurde, toen Z.K.H., die zelf de wagen bestuurde, een aantal voor hem rijdende auto's wilde passeren: Eén er van week te veel naar links uit en dreef de Cadillac van de Prins in de zachte middenberm. De wagen begon te slin geren en sloeg vervolgens over de kop. De Prins en de heer Koedam konden de wagen verlaten- Zij bleken beiden ongedeerd. Zij zijn door een passerende automobilist meegenomen naar Linscho-' ten. waar hij Soestdijk opbelde en een auto liet komen om hem te halen. De rijkspolitie, diè terstond ter plaatse was, heeft zeer snel gewerkt. Toen wij enige tijd né het ongeval ter plaatse kwamen, waren de sporen van het onge luk reeds geheel van de straat verwij- Waar de neger haat 't grootst is Tegen beslissing Opperste Hoi, dat segregatie onwettig is TTET ZUIDEN van de Ver. Staten staat in lichterlaaie. In deze staten, -■-J- die na de afschaffing der slavernij het zwaarst door het verlies van goedkope arbeidskrachten werden getroffen en waar de haat jegens alles wat zwart is sedertdien groot is gebleven, is een storm van protest op gestoken tegen de beslissing van het Opperste Gerechtshof, waarvan wij gisteren melding maakten. Het Hof bepaalde, dat het in strijd met de wet ten is, op de openbare scholen onderscheid te maken -tussen blanke en zwarte kinderen. Het Hof kondigde stappen aan om de zg. segregatie af te schaffen. Men voorspelt dat er vele zengaan vóór de uitspraak van het Op perste Gerechtshof in alle staten wordt uitgevoerd. In de eerste plaats verwacht ernstig verzet van de bevolking zelf. In de tweede plaats brengt opheffing van de segregatie grote problemen van sociale financiële aard mee. In de zeventien Zuidelijke staten, waar het onderscheid tussen de rassen op de scholen verplicht is en geregeld bij de wet van die staten zelf, verwacht men een stroom van processen, die zeker een gehele generatie zal voortduren. Rechter Jackson van het Opperste Gerechtshof heeft zich al in die geest uitgesproken. De beslissing van het Opperste Ge rechtshof wordt één van de belangrijkste uitspraken van de laatste honderd jaar genoemd. Sinds hun nederlaag in 1860 hebben de Zuidelijke staten alles gedaan wat zij konden om de door dé- 'ederale regering voorgestelde verbeteringen in het lot van de negers niet tot uitvoering te laten komen. In de Zuidelijke staten en in het Con gres kon zullen horen. Senator Eastland, een democraat uit het Zuiden zei: „Het Zuiden zal zich nooit neerleggen bij deze uitspraak van een verpolitiekt hof". Gouverneur Tal- madge van Georgia riep uit: „Mijn staat zal vechten voor het recht om zijn eigen zaken te regelen derd. Het wrak van de cadillac was zelfs nergens meer te bekennen. Omwonenden konden ons niets anders vertellen dan hetgeen we reeds wisten, namelijk dat de. Prins althans naar het uiterlijk te oordelen geen enkel nadejjg gevolg het ongeluk had ondervonden. Tweede ongeluk Dit ongeluk doet de gedachte terug gaan naar 29 November 1937. toei Prins eveneens een ongeluk had. onder soortgelijke omstandigheden- Hij reed toen in de vroege ochtend, terwijl hij ver gezeld was van een jachtopziener, in eer two-seater, op de weg AmsterdamHil versum nabij het viaduct bij laatstge noemde plaats tegen een zandauto op, die van een afrit kwam. De vrachtwagen was daar met zand gevuld en reed. links komend de weg op- De auto de Prins, die toen een snelheid van 90 km per uur had. raakte deze auto en werd zwaar beschadigd- De Prins zowel zijn metgezel, liepen toen vrij ernstige verwondingen op- Z-K.H. herstelde even wel vrij spoedig. De vrachtauto waarvan in het onge luk 'van gisteren sprake is, reed door. Waarschijnlijk heeft de chauffeur hele maal niet gemerkt wat er naast en achter hem gebeurde- De Prins had in Den Haag een gadering van het Defensie Studie Cen trum voorgezeten. Terug op het paleis begaf Prins Bernhard zich onmiddellijk naar de stallen, besteeg daar zijn dres- suurpaard en voerde gedurende lange tijd oefeningen in het schoonrijden it. Deze training was ter voorbereiding op een concours-hippiqpue in Brussei. dat morgen wordt gehouden. De Prins zal zich hiervoor naar de Brussel hoofdstad begeven. „Kom de boom uitPolitie Kordate vrouw van veldwachter in gevecht met dief Een bakker, die Maandagmiddag op de Beukenlaan fietste, zag op het dak van een onbewoond landgoed een man zitten. Hij begreep, dat dit niet pluis was en reed direct naar de woning van de rijksveld wachter G. Hetebrij. De politie was juist naar een ongeluk gisteren al dreigende taal op de Rijksweg, maar zijn vrouw toonde DAT de dir.-gen. van Wederopbouw, dr ir Z. IJ. v. d. Meer, Maandag een ge denksteen plaatste in de 2500ste nieuwe woning, die na de oorlog te Venlo in gebruik genomen werd. DAT de naam van het uit beroeps- muzikanten bestaande muziekkorps Jo- han Wilem Friso gewijzigd is in Johan- Willem—Friso—Kapel. DAT tegen de 28-j. chauffeur W. A. uit De Bilt te Utrecht die een scooterrijdster met zijn vrachtauto had doodgereden. 3 mnd is geëist. DAT tegen de slager F. K te Ursem (N.H.) in AlScmaar wegens brandstich ting 4 jaar is geëist. DAT tegen de 23-jarige matroos J. J. O. te R'dam 1 mnd voorw. is geëist wegens mishandeling van mevr. M. C. D.—T.. bij wie hij inwoonde. DAT de Commissarissen der Koningin In de provincies Friesland. Gelderland, Overijssel, Noord-Brabant. Limburg. Utrecht, Zeeland en Drenthe een twee daags bezoek aan België brengen. DAT tegen de 44-j. vrouwelijke tand arts A v. D. uit Abcoude in Utrecht 2 mnd is geëist wegens een valse aangifte tegen de adjudant van de rijkspolitie A. M. L. te Abcoude. DAT tegen de%35-j. koopman J. J. D. te R'dam en de 42-j. autohandelaar H. B. resp 1 mnd en f 250 boete werd geëist wegens het geven van gelegenheid tot roulettespel. DAT de pluimveestapel van landbou wer J. W. te Holten wegens geconsta teerde pscudo-vogelpest moest worden afgemaakt, het geen het 4e geval is in deze plaats in de laatste 5 maanden. DAT mevr. A. C. Diepenhorstde Gaay Fortman te Epe na 31 jaren be stuurslid te zijn geweest van de Ver. tot C3ir. Hulpbetoon aan Blinden tot erelid werd benoemd en dr I. N. Th. Diepen horst te Epe benoemd werd in de vaca- ure mej. mr M. v. Schelven te A'dam. DAT de dochter van de directeur van het prov. Groninger Waterleiding be drijf. ir G. J. de Glee. in Oostwold de eerste steen legde voor een aanjaagsta- tion óm Noord-Oost-Gronin»"-1 va-n wa terleiding te voorzien. DAT boven de 11 vaarten heen en te rug van de Zondagsdienst van het veer VlissingenBreskens indien nodig extra ïarten zullen worden ingelegd. DAT tegen de 30-j. schipper Y. v. d. B.. die onvoorzichtig de De Ruyterkade in A'dam was overgestoken, waardoor een bromfietsrijdster was komen te vallen en later overleden, in A'dam 3 weken is geëist. DAT in A'dam de Ver. tot Aanleg van een Rij. cn Wandelpark (de Ver. Von delpark) tot ontbinding besloot en het batig saldo van f 145.000 aan de gemeen te wordt overgedragen. DAT tegen de 29-j. Duitser H. S. uit A'dam in Alkmaar 2 jaar is geëist, wegens diefstal van textielgoederen te Groote- DAT een paar honderd leden van de Nijdamstra-stichting op Hemelvaartsdag in Bergen (N.-H.) hun derde landelijke familiedag zullen houden. DAT de 38-j. automonteur L. v. B. uit Gorkum in A'dam veroordeeld werd tot 12 mnd-, waarvan 4 voorw., wegens dief stal van een spaarbankboekje met f 150 en emigraliepapieren om zich valselijk te le gitimeren. van het goede bloed bakker naar het landgoed, aldus de Tel. Al spoedig bleek het de amateur-speur ders, waar het om te doen was. Er stond een bakfiets met lood, dat van de dakgo ten gehaald was. Even later ontdekten zij de man in de top van een boom. „Kom er uit! Politie!", riep Hetebrij. Maar de kerel wilde slotte sprong hij toch uit de boom een vechtpartij ontstond. De dappere po litievrouw en de bakker zegevierden en hielden de looddief stevig vast, terwijl hij werd opgebracht. Dit leverde door de bosschages nogal wat moelijkheden o.zodat het tweetal de man losliet op diens woord, dat hij zou vluchten. Hij deed dit toch, sprong over en heg en verdweeen in de bossen. Spoedig daarop kwam veldwachter He tebrij zelf ter plaatse en nam het onder zoek over. De bakfiets bleek In Bussum gehuurd te zijn door een man, die de huurder had herkend als P. B., vroeger in Bussum, nu in Weesp woonachtig, die een flink politieblad heeft. Nauwelijks was het verzoek om opspo ring het huis uit, of uit Goirle kwam bericht, dat B. zich daar 's nachts bij de politie had gemeld. Hij wordt zen overgebracht. Boerhanoeddin Mohammed Diah, uitgever en hoofdredacteur geringsgezlnde blad Merdeka, Is benoemdl tot Indonesische parlementslid als op volger van Ki Hadjar Dewantoro (onaf hankelijk). In Loeang Prabang, de resi dentie van Laos, kwamen de eerste gewonden van Dien Bien Phoe per helicopter aan. Van daar werden zij per Dakota overgebracht naar Hanoi. Deze eerste gewonden moesten allen een amputatie ondergaan. Na ongeluk Swift-straaljager mag niet vliegen De Britse minister voor de Luchtvaart heeft voorlopig verboden, vluchten te maken met straalvliegtuigen van het geheime type Swift, het snélste en mo dernste toestel van de Britse luchtvaart. Dit besluit werd genomen in afwach ting van de resultaten van een onderzoek naar een ongeluk met dodelijke afloop van vorige week. Als nummer 100.000 naar Canada T\IT IS KOOSJE BEL (19 jaaruit Utrecht, die als 100.000ste Neder landse emigrant sinds 1945 in Canada is aangekomen. Vandaag werd haar in Montfeal een plechtige ontvangst bereid. Koosje werd reeds twee we ken geleden, voor het vertrek van de Grote Beer, in kennis gesteld van het feit dat zij vermoedelijk de 100.000ste zou zijn. Uit hoffelijkheid tegenover Canada werd haar echter verzocht het gehei mgoed te bewa ren. En of ze hel bewaard heeft! (Zie ook het artikel elders in dit (blad). BELANGRIJK NIEUWS Karpetten-verkoop Ziet advertentie achterpagina HOGENDOORN HAARLEMMERSTRAAT 150, LEIDEN HET WEER IN EUROPA tl f-s 14 0.1 12 0 13 0 10 0.1 17 4 12 3 16 7 16 0 15 1 13 0.1 17 2 17 3 20 0 Enkele buien Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige wind tussen Noord en Noord- West. "Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en Maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1