Jlirttuie gciterije (üburaitl Generaals naar Indo-China voor nieuwe strategie Rel onder Bengaalse arbeiders eist ruim 20Ü doden Het Britse vorstenpaar met gejuich ingehaald Wist U Conferentie op initiatief van Prins Bernhard MAANDAG 17 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; f 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10041 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken #StanU>a«tlc& f« gfjebfeoeis mgn hert (a fcgtjenspoet" Sport en wedstrijden Zie pag. 4 en 6 VIETMINH BESCHIET PHOE LY Evacuatie van gewonden uit Dien Bien Phoe stopgezet DRIE FRANSE GENERAALS zijn naar Indo-China vertrokken om al daar een nieuwe strategie op te bouwen. Zij zullen overleg plegen met generaal Navarre, de opperbevelhebber in Indo-China, en waar schijnlijk na een diepgaand onderzoek naar Parijs terugkeren voor nadere besprekingen met de nationale Defensieraad. Uit goed ingelichte bron wordt vernomen, dat het in de bedoeling zou liggen, de Franse troepen in Indo-China tijdelijk te concentreren in sterke defensieve posi ties in de delta van de Rode Rivier, teneinde Hanoi, de havenstad Hai phong en het rijke gebied rondom Saigon te verdedigen. Het verlies van één dezer vitale gebieden zou een veel grotere ramp zijn, dan de val van Dien Bien Phoe. Intussen hebben de Vietminhtroepen de beschieting van de post Phoe Ly ir delta van de Rode Rivier (op 48 km Zuiden van Hanoi) voortgezet. Phoe Ly ligt op een kruispunt van wegen, die direct naar Hanoi leiden. De beschieting wordt beschouwd als een inleiding voor een massale aanval van de re'bellen. aie niet lang op zich zal laten wachten. Zy zouden reeds twaalf élitebataljons in de sector van de post hebben samengetrok ken. De verovering van Phoe Ly zou de communisten een belangrijke basis geven voor grootscheepse aanvallen op de grote verkeers- en spoorweg tussen Hano» en Haiphong. De evacuatie van de gewonden uit Dien Bien Phoe is Zaterdag stopgezet en nog steeds niet hervat. De Fransen heb ben de communisten laten weten, dat de evacuatie met helicopters en lichte vlieg tuigen vrijwel onmogelijk is. Zij wensen dat het vliegveld van Dien Bien Phoe snel hersteld wordt, opdat de vloot tenminste 20 Dakota's die al enkele dagen gereed staat, kan worden ingeschakeld- De communistische generaal Giap heeft de Fransen nu laten weten, bereid te zijn besprekingen te voeren over nieuwe plannen. Hij zou zich accoord verklaard hebben met de evacuatie van 753 en later nog 250 gewonden. De grootste moeilijk heid blijft echter vervoer. Het is duidelijk dat de opstandelingen een belangrijk militair voordeel willen trekken uit de evacuatie- De Fransen hebben nl. toegezegd, zich te zullen ont houden van het bombardement van de strategisch belangrijke hoofdweg van Dien Bien Phoe naar Sonla (ter lengte van 112 km) omdat de gewonden van de Vietminh daarover weggevoerd moeten worden. Het is echter tevens de enige weg waarlangs de rebellen troepenvoer-, tuigen en zware artillerie naar de delta van de Rode Rivier 'kunnen overbrengen. De militaire waarde van de weg is daar door uiterst groot. Toen de Fransen hun toezegging deden, namen zy aani dat de evacuatie van de ge wonden in enkele dagen voltooid zou Engel van Dien Bien Phoe" ongedeeld Eén der overlevenden van de strijd om het vroegere Franse bolwerk Dien Bien Phoe in Indo-China heeft gisteravond I meegedeeld, dat zowel generaal Christian I de Castrie als de enige vrouw in het fort, de verpleegster Genevieve de Gal- I lard („de engel van Dien Bien Phoe") ongedeerd zijn gebleven en zich als krijgsgevangenen in de handen van de Vfetminh bevinden. Ned. schip vastgehouden in Porto Rico Nederland heeft Zaterdag de Ameri- kaansc regering om inlichtingen ver- zocht over de vasthouding door douane- beambten in Porto Rico van een schip, dat door een Nederlandse scheepvaart maatschappij gecharterd is. Het betreft de Wulfsbrook. Volgens perberichten zou het schip op wapens doorzocht zijn. De ambassade wist alleen, dat op de scheepspapieren geen wapens als lading stonden opge- Tijdens voetbalwedstrijd overleden j Tijdens de voetbalwedstrijd Willem liEindhoven werd de heer A. Schel- I lekens uit Riel plotseling onwel. Hij overleed weinige minuten later aan een har-tverlamimii ng. IJsheiligen „Zullen we zijn. Zij zien nu echter in. dat de com munisten alles in het werk zuilen snellen om te bereiken dat de evacuatie zo lang mogelijk duurt. Minister Eden heeft de Geneefse verte genwoordiger van de Vietminh gevraagd, hierover vandaag een verklaring af te leggen. Volgens de laatste berichten heb ben de Fransen besloten, de bombar dementen op de weg tussen Dien Bien Phoe en Sonla te hervatten, omdat de communisten weigeren, controle op het verkeer toe te staan. Mooi debuut Prinses Margriet won twee nummers Voor de eerste maal nam behalve de prinsessen Beatrix en Irene ook prinses Margriet aan jeugdruiter- wedstrijden deel. Dit gebeurde op een concours hippique in Rhenen. Prinses Margriet kwam Zaterdag uit in de lichte wedstrijden en wist met haar paard Barbaro zowel het nummer lichte dressuur als het lichte springconcours te winnen. Bij de zware wedstrijden, waaraan de beide oudste prinsessen deelnamen, bezette Prinses Irene de eerste plaats bij het springnummer, H.M. Koningin Ju liana woonde de gehele wedstrijd bij. Minister naar IJmuiden op Vlaggetjesdag De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, heeft meegedeeld, dat hij de vie ring van Vlaggetjesdag te IJm-uiden op Zaterdag 22 Mei a.s. wenst bij te wonen Regering zendt troepen Kindje maakt het goed Isabella Patino stierf na bevalling Isabel Goldsmith-Patino blijkt voor haar overlijden aan een hersenbloeding het leven te hebben geschonken aan een dochter. De geboorte is Zaterdag aan gegeven op het bureau van de burger lijke stand te Neuilly, een voorstad van Parijs. Het meisje heeft de naam Isabel gekregen. Het Amerikaanse ziekenhuis, waar de moeder is overleden, heeft medegedeeld, dat het kind het zeer goed maakt. Het werd geboren kort voordat de moeder werd overgebracht van 'het ziekenhuis naar de Hartmann-kliniek er tegenover. De moeder overleed in de kliniek. Het kindje, dat vijf pond weegt, ligt Tijdens een spoedzitting vam het kistaanse kabinet is besloten, troepen naar het industriegebied van Oost-Ben galen te zenden, waar dit weekeinde tij dens relletjes onder arbeiders ruim 200 personen zijn gedood en vele honderden gewond. Meer dan 7Q personen zijn ge arresteerd. In dit gebied liggen de grootste ju-te- fabrieken ter wereld. Tijdens hevige ge vechten tussen de arbeiders onderling, waarbij van messen, stenen en ijzeren staven gebruik werd gemaakt, is even eens het arbéiderskwartier van de stad Dacca in brand gestoken. De aanleiding tot- de relletjes was een gevecht tussen een Bengaals en een miet- Berugaalse arbeider. De Bengaalse werd daarbij gedood. (De Bengalen zijn zeer gekant tegen het tewerkstellen van grote groepen niet-Bengaalse arbeiders). Aan de Noordpool Russisch toestel maakte ioto's van Am. basis Tien dagen geleden heeft een Russisch verkenningsvliegtuig drie maal laag ge vlogen boven een drijvend ijseiland op ongeveer 200 kilometer van de Noord pool, dat door de Amerikaanse lucht macht wordt gebruikt als weerstation. Het toestel maakte kennelijk foto's. Een protest bij de Russische regering ligt niet i het voornemen want het drijvende -land dat T3 wordt genoemd, kan als nie mandsland worden beschouwd. Het vlieg- ig droeg duidelijk zichtbaar de kente kenen van de Russische luchtmacht. Men had de bemanning draadloos verzocht ich te identificeren, maar er kwam geen antwoord. Radio-Moskou heeft intussen meegedeeld, dat Russische geleerden er als eersten in zijn geslaagd, een nauw keurige beschrijving te geven van de rou tes, die de ijseilanden in het Noordpool gebied volgen. Men had twee richtingen ontdekt: de ene met de wijzers van de klok mee, de andere er tegen in. „Welcome Home" stond er op de Tower Bridge, toen het ko ninklijke jacht Britannia er Zaterdag onderdoor voer. Langs beide oevers van de Thames stond eert grote menigte opge steld om het Koninklijk Paar en de kinderen met gejuich te verwelkomen. De Koningin en Haar gemaal zijn zes maan den van huis geweest. Met pe riscopen en spiegeltjes pro beerden mensen op de achter ste rijen een glimp van de Bri tannia op te vangen. Op het jacht kan men de Koninklijke familie op de brug (voor de mast) zien. Woensdag vertrekt het koninklijk paar laar Balmoral Castle in Schotland voor ïen vacantie van twee weken. Prins Charles en prinses Anne gaan mee. Met een sloep gingen Koningin Elizabeth, Prins Philip en hun kinde ren van de Britannia naar de oever, naar de Westminster Kade, waar zij door ministers, diplomaten en de Lord Mayor van Londen werden opgewacht en verwelkomd. TRANEN VAN ONTROERING Wit-Russische vluchtelingen kwamen in ons land aan Na jaren van rondzwerven over de aardbol eindelijk een vaderland ll/TET TRANEN van ontroering in de ogen heeft gisteren een groepje van achttien Wit-Russen, voornamelijk bejaarde, invalide en gebrekkige vluchtelingen, op Schiphol voet op Nederlandse bodem gezet. Na vele jaren van rondzwerven over de aardbol hebben zij eindelijk een vader land gevonden. Een toestel van de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij, de Erik Viking, bracht de vluchtelingen uit China, waar de meesten na hun vlucht uit Wit-Rusland jarenlang rondzwierven, naar ons land. Vertegenwoordigers van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluch telingen, die voor het herstel en de aan passing in Nederland zullen zorgdragen, aren op het vliegweld aanwezig. De Nederlandse regering verleent de vluchtelingen asyl op verzoek van de hoge nissaris voor de vluchtelingen en het Internationaal Comité voor Europese land- erhuizing. Van de achttien lijden er elf aan tuber culose, enkelen aan een chronische ziekte de overigen zijn hulpbehoevend. De tbc-patiënten worden opgenomen in het sa natorium Zonnegloren te Soest. De an dere zieken gaan naar Pasadena in Zeist de invaliden worden elders in tehuizen ondergebracht. De bejaarde en gekromde Troechnowbv verklaarde hakkelend in het Russisch: ,Wij zijn heel erg blij dat Nederland ons wil opnemen. Wij zullen deze dank het best tot uiting kunnen brengen in ons ge drag en in het aanpassen aan de Neder landse levensomstandigheden. Dank, har telijk dank aan allen Wij zullen hét ver leden dienen te vergeten". Hedenavond komen nog een aan vluchtelingen In ons land aan. In Febru; arriveerden er reeds vier. Vrijwel alle vluchtelingen behoren I de Russisch-Orthodoxe kerk. GEVEL ONTZET DOOR AUTOBOTSING Een personenauto met drie inzittenden uit Waddinxveen is gisteravond nabij Uithoorn met een snelheid van circa 70 km uit de bocht gevlogen en tegen een woning gereden, waardoor de zij gevel 20 cm werd ontzet. Toen de chauffeur bemerkte, dat hij (in de bocht) slipte, wist hij het stuur om te gooien en het dreigende water te ontgaan, maar toch vloog de wagen te gen een langs de andere zijde van de weg staande woning. De inzittenden kon den de zwaar beschadigde auto onge- Oude man viel 's nachts uit het raam De 69-jarige heer F. Muller uit Utrecht is 's nachts bij het openschuiven van het raam van zijn slaapkamer op de eerste verdieping naar buiten gevallen. Hij werd met zware verwondingen naar het vervoerd, waar hij in de Terug in Londen Mensenmassa's langs de Theems, spandoeken en geloei van scheepshoorns Een eorme mensenmenigte, slechts in grootte overtroffen door die tijdens de kroningsfeesten, heeft Koningin Elizabeth Zaterdag in haar land verwelkomd. Drie uur lang hebben de Koningin, Prins Philip en hun kinderen Charles en Anne het gejuich van de duizenden over zich heen laten golven; eerst twee-en-een-half uur op de brug van de Brit- tannia, die langzaam de Theems opvoer, en vervolgens langs de route van de Westminster Kade naar Buckingham Palace. Langs de oever van de Theems hadden zich duizenden Britten opgesteld met toeters, spandoeken en een onuitputtelijke energie. De grote klokken van Londen begonnen te luiden, toen de Koninklijke familie voet op Britse bodem zette. En dit klokgelui werd overgenomen door alle klokken in Engeland en Schotland. Honderden jachten, motorboten en andere kleine scheepjes omzwermden de Britannia, tóen het fraaie jacht de Theems opvoer. De afstand van Sheer- ness (aan de Theemsmonding) tot Lon den is ongeveer 80 km. maar toch was er geen tien meter grond langs de Theems waar niet een enthousiaste Brit zijn keel stond schor te schreeuwen. Na Graverend aan de Theems (ongeveer 30 km van Londen) stonden de Britten mannetje-aan-mannetje. Welkom Eliza beth! en Welkom in Engeland! stond ei op de spandoeken, die als vrolijke vlag gen tussen de menigte wuifden. Ieder schip op de Theems dat maar een fluit bezat, liet deze werken. Door e van hoorngeloei en flarden ve koerste de Britannia op de Westminster Kade aan. Op dit ogenblik kwamen ko ningin-moeder Elizabeth en prinses Mar garet,, de jongere zuster van de konin gin, per sloep langszij. Prins Charles en prinses Anne zijn dol op hun grootmoe der en dat lieten zij duidelijk blijken. Beide kinderen vlogen haar om de hals, terwijl koningin Elizabeth en prins Philip lachend toekeken. Op de kade wachtte een groep minis ters, buitenlandse diplomaten en de Lord Mayor van Londen het vorstenpaar op. Voorop stond premier Churchill, en achter hem de aartsbisschop van Canter- burry, dr Geoffrey Fisher. In een open landauer werd de rit naar 'het Buckingham-palace gemaakt. Kroon prins Charles en prinses Anne reden voor het eerst in hun leven mee in een staatsiekoets. Zó druk was het langs de route, dat 150 mensen flauwvielen. Een politiepaard moest medisch worden be handeld. Van de oude Tower daverden 21 sa luutschoten over Londen, dat toen zijn vorstin weer „binnen zijn muren" had. Grote formaties bommenwerpers van de R.A.F. joegen over Buckingham-palace, gevolgd door straaljagers. Bij elkaar wa rn het bijna 200 toestellen. En nadat de koningin, prins Philip en de kinderen tot tweemaal toe op het balcon van Buckingham-palace waren verschenen, gingen de Britten naar huis. Velen maakten daarbij een omweg om te genieten van de verlichting, die ter gelegenheid vam de thuiskomst der ko ningin was aangestoken. Gisteren heeft het vorstenpaar de dienst bijgewoond in de kapel van 3t James. Tussen het paleis en de kapel hadden zich ongeveer 20.000 men zameld. Naar verluidt 'heeft Isabella Goldsmith, enkele uren voor haar overlijden een dubbele operatie ondergaan: ten eerste wegens congenitale angioma een ge zwel in de lymphvaten dat plotseling door haar zwangerschap was verergerd, en ten tweede een sectie" caesarea. Het stoffelijk overschot van de over ledene is gebalsemd en naar de woning van de Patino's gebracht. Soldaat deed projectiel zelf in vuurwapen Over het ongeluk tijdens militaire oefeningen in Tiel, waarbij de 8-jarige P. van Ingen is omgekomen', hebben vriendjes van de getroffen jongens ver klaard, dat de soldaat, die met de be waking van het anti-tank-wapen was belast, zelf het projectiel in het wapen heeft geduwd om de jongens duidelyk te maken, op welke wijze dit wapen moest werden gebruikt. Uiteraard is er van enig opzet in dit geval totaal geen sprake. Zowel de be trokken soldaat als de ouders van de slachtoffertjes betreuren deze gang van zaken ten zeerste, aldus de Tielse ge meentepolitie. Franco schrijtt De kloof Londen-Madrid is vergroot Franco, het Spaanse staatshoofd, heeft onder het pseudoniem „Macauly" een ar tikel in het blad „Arriba" geschreven, waarin hij zegt, dat het bezoek van Ko ningin Elizabeth van Engeland aan Gi braltar de meningsverschillen tussen Spanje en Engeland heeft vergroot. Het heeft de Spanjaarden verenigd in het droeve besluit, dat Gibraltar niet zal mo gen voortgaan op de kosten van Spanje te leven, dat de smokkelhandel en specu latie, die daar hun centrum vinden, eens voorgoed zullen ophouden en dat het Spaanse gebied rond de vesting niet meer het toneel zal zijn van losbandig vermaak Brits soldatenvolk", aldus Franco. Onderzoek spionnage in Australië begonnen De koninklijke commissie van drie leden, die is ingesteld om naar aanleiding dc bekentenissen van de overgelopen Russische agent Petrof oen onderzoek in stellen naar Russische spionnage in Australië, is haar werkzaamheden lieden- norgen begonnen. De zittingen van de commissie zijn openbaar (voor zover het geen geheime gegevens betreft). Drie honderd mensen woonden de eerste zit ting bij. DAT i.v.m. het niet-aannemen van zijn benoeming in de vac. J. A. Arts door H. A. Vulik 'tot lid van de prov. staten van Noord-Holland thans benoemd is F. Sij- besma te A'dam. DAT mr C. Th. E. Graaf van Lijnden van Sandenburg en mr J. S. Biesh.uvei onze landbouw te vertegenwoordigen op het 21 Mei beginnend congres van de Int Federatie van Agrarische Producenten (I.F.A.P.). DAT de Doetinchemse veemarkt niet naar een ander terrein wordt overge plaatst, maar binnenkort o.m. met een eiermarkt zal worden uitgebreid DAT het echtpaar T. Edens-Buringa te Drieborg (gem. Beerta) op 19 Mei zijn 6ü- jarige bruiloft viert. DAT minister Suurhoff Zaterdag in Am sterdam het eerste nieuwe wijkcentrurr der A'damse Ver. ter behartiging der Tandheelkundige Verzorging van Zieken fondsverzekerden (A.T. 2.) heeft geopend. DAT 62 kinderen uit het rampgebied van Zuid-Beveland op 24 Mei voor vier weken naar Zuid-Frankrijk vertrekken. DAT de Wereldomroep en de N.C.R.V. in Juni drie weken lang reporters met het jacht De Bruinvis uitzenden om een serie reportages te maken van Nederland van het water af. DAT de jaarvergadering van het Uitvoer Contróle Bureau Donderdag a.s. in Rot terdam wordt gehouden. DAT 80 Duitse burgemeesters een be zoek hebben gebracht aan Oost-Groningen DAT prof dr L. Rogier op verzoek van de gemeen'e Nijmegen een boek zal schrij ven over Nijmegen in oorlogstijd. I DAT wegens pseudo-vogelpest 52 kippen zijn afgemaakt bij de landbouwer O. U. te Dalen. DAT het Nederlandse schip Arle Noldus G., dat Woensdag in het Weenerme» Zweden aan de grond liep, Zaterdag is vlotgekomen. DAT minister Zijlstra op 22 Mei Noord- Limburg zal bezoeken, in het bijzonder Gennep. DAT de gemeenteraad van Bergen (L.) een credlet beschikbaar heeft gesteld voor de bouw van een propaangasbedrljf. DAT de Ned. Zaakgelastigde te Peking, J. L. G. van Dorp, die ziek is geweest, Zaterdag per vliegtuig uit Hongkong naar Nederland is vertrokken. DAT meer dan 10 000 inwoners van Mon treal gisteren het Ntd. vliegdekschip Ka- rel Doorman hebben bezocht. Voor wederzijds begrip Ministers en andere vooraanstaanden naar Oosterbeek Op initiatief van Prins Bernhard an 28 Mei tot 1 Juni te Oosterbeek door ;n aantal vooraanstaande personen ui' verschillende Westerse landen een con- terentie worden gehouden, gewijd aar vraag, hoe in die landen het weder- zyds begrip voor elknders standpunt kan worden bevorderd. Aan deze conferentie, die een besloten onofficieel karakter zal dragen, en waarbij de regeringen der verschillende landen dus niet betrokken zijn, zal aantal figuren uit het politieke en nomische leven werkgevers zowel ais vakverenigingsleiders deelnemen. Zo zullen ter conferentie aanwezig zyn de se oud-premier Pinay en zijn Ita liaanse en Belgische collega's De Gasperrl Van Zeeland. Als in functie zijnde minister kunnen worden genoemd de Engelsman Foster, de Noor Halvard Lange en de Griek Kanellopoutos- Uit de socialistische beweging en de vankverenigingswereld kunnen oa. de Engelsen Gaitskell en Williamson, de Fransman Gui Mollet en de Duitser Ro- Guderian (Blitzkrieg) overleden senberg. Vooraanstaandesenberg. Voor aanstaande figuren uit het internationale economische leven als de Amerikaan David Rockefeller en dr Paul Rijkens zul len eveneens onder de deelnemers zijn. Van de delegatie der Verenigde Staten maakt onder meer deel uit de voormalige adviseur van de huidige president. C. D. Jackson, De Nederlandse delegatie omvat naast Prins Bernhard de heren dr H. M- Hirschfeld, prof. dr V- J. Konings berger. H. Oosterhuis. mr M. P. L. Steen- berghe en mr H. F. van Walsum. Gift van Prinses voor „Loesje" De actie, d>ie de N.C.R.V. voert voor „Loesje" en de Joharmastichting te Arn hem ,is vereerd met een gift van Prinses Wilhelmina. In deze actie is reeds de twee ton. overschreden. Het eindbedrag zal op de in Arnhem te houden Jubo II over enige weken worden bekend gemaakt. Aanleg van bouwput voor Ren ate Leonhardl In het Molen-gat bij Den Helder is men Zaterdag begonnen met het maken van een bouwput voor de berging van het goud uit de Renate Leonhardit, het Duitse schip dat daar in. 1917 werd ge torpedeerd. Dezer dagen publiceerden ten uitvoerig artikel over deze zaak. HET WEERIN EUROPA Weer rapport en van hedenmorgen 7 uur: Heinz Guderian, voormalig generaal van de Duitse weermacht en schepper van Hitiers pantserdivisies, is te Fuessen (Beieren) overleden in de leeftijd van 65 jaar. Guderian ontwierp de tactiek voor de „Blitzkrieg", waarmee in 1939 en 1940 Polen, Noorwegen, Denemarken. Nederland, België en Frankrijk werden onderworpen Na de Duitse capitulatie schreef hij een korte geschiedenis van het werk van het Duitse opperbevel ten behoeve van de Amerikanen In 1950 werd hij voor een denazificatiehof in staat van beschuldiging gesteld, maar de aanklacht werd ingetrokken wegens ge brek aan bewijs. Enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met voornamelijk in het Oosten van het land enige regen. Matige tot krachtige Noorde lijke wind. Koud weer. (Op gemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 4.43 tot 20.31 uur; maan 21.45 tot 4.27 uur. Op 25 Mei l.k.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1