Berghaven in Katwijk surrogaat voor zeehaven Gaat Katwijk 100 woningen in tl 245) en leesboekjes voor het tweede vrije sector bouwen? Uitgebreid programma op dag van Koninklijk bezoek Koksschoolmilitairen hielpen brand blussen CHR. TECHNISCHE SCHOOL KATWIJK DE ZEEMANSBEURS - Jac. Parlevliei Trawlerkade 50 Jongens- en mannen-rubberlaarzen Zal nieuwe Chr. kleuterschool er volgend voorjaar staan? WOONHUIS nieuwe leidsche courant i ZATERDAG 15 MEI 1354 De Katwijkse berghaven is nog maar gedeeltelijk men heeft langs het Prins Hendrikkanaal een stille klaar. Dat heeft men bij het graven in het Prins Hen drikkanaal in de afgelopen weken wel ondervonden. hoop, dat dit het volgend jaar allemaal tot het ver leden zal behoren. En dat zal het zeker, want in Juli Want het was niet plezierig met drievier schepen zal het werk aan de berghaven krachtig worden voort naast elkaar te moeten klaar maken voor de nieuwe gezet. Er komt een zandzuiger uit Utrecht, die de rest teelt. Men kon soms met de beste wil van de wereld niet met een vlot tussen de schepen komen om de roestige scheepshuiden eens een flinke schrapbeurt te kan maken. Maar wat men in Katwijk begeert is niet van het zuigkarwei in twee maanden kan klaren, men de haven voor de teelt 1955 rustig gereed geven en legde men dan de loggers uit elkaar zeer een goede berghaven als wel een zeehaven. Al- ruimte te krijgen, dan was het vijf tegen één, dat kort leen een zeehaven kan de Katwijkse schippers van de daarna het schip weer moest worden verhaald, van- moeiten en zorgen van de tocht binnejidoor naar wege het binnenschip, dat moest passeren. En tonnen, IJmuiden bevrijden. Zolang die zeehaven er niet is, vleet en reep, die op de visserij niet gemist kunnen blijft elke Vlaggetjesdag, hoe zonnig ook, een schaduw worden, moesten over de loggers aan de binnenkant dragen. De foto geeft een goed beeld van de drukte, heen naar die verder in het kanaal. Het graven ts nu die in de afgelopen weken op het water van het Prins grotendeels achter de rug en er liggen alleen nog wat Hendrikkanaal heerste. schepen voor de tweede ploeg klaar te maken. Maar Foto D. Kruyt Onrendabele deel wordt dan gedekt door rente van leningen Raadsagenda Een der agendapunten voor de open bare Katwijkse raadszitting van Maan dag is een voorstel om 100 huizen te bouwen. Een uitvoerig prae-advies be geleidt dit voorstel- B. en W zeggen hierin, dait uit het bouwcontingent 119 woningen per jaar kunnen worden ge bouwd. Voor het lopende Jaar is dit aantal echter veel lager, daar de in 1953 ge bouwde 72 herbouwpandcn moeten wei den afgetrokken, zodat er dit jaar maar 47 kunnen worden gebouwd. Wel heett het gemeentebestuur bij Ged. St. bezwaar ingediend tegen deze regeling, maar een antwoord is nog niet binnen. Van het genoemde resterende aantal is voor 36 woningen aan de Karei Doorman laan bouwvolume toegezegd aan de Kat wijkse Bouwvereniging, en voor twee woningen aan particulieren. Dan blijven er nog negen woningen over en nog 20 uit het toegekende migratievoorschot. Hier zal nog nader over worden beslist- Het bouwen in de vrije seotor zou be langrijk kunnen meewerken om het wo ningprobleem eerder opgelost te krij gen. Wanneer niet meer woningen wor den gebouwd, dan volgens het rtchtcon- tlngent zijn toegewezen, komt Katwijk in elk geval later dan het streefjaar (1960) uit de misère. Het bezwaar van bouwen in de vrije sector is echter, dat de huren een zoaa nige hoogte krijgen, dat de gemiddelde woningzoekende niet in staat zal zyn dergelijke woningen te huren. Wil de gemeente dan ook overgaan tot het bouwen van woningen in de vrije sector, dan zal zij een gedeelte van de bouwkosten, namelijk het onre.i- dabele deel. voor haar rekening moeten nemen. Het onrendabele deel van een woning zal f3500 zijn en de gemeente gaat er dan van uit. dat de stichtings- kosten f12.100 bedragen met een huur prijs van f9.70 per week, gelet op een afschrijvingstermijn van 60 jaren. Om 100 huizen aldus te bouwen zal dus het onrendabele topbedrag f350 000 zijn. Om deze onrendabele top te dekken zouden B. en W. de gelden willen be stemmen. die de gemeente toevloeien uit het rente-voordeel van een aantal geldleningen. Dit rentevoordeel ls voor 1954 berekend op f21.776.94. Na 18 jaar zou dit bedrag dan aangegroeid kunnen zijn tot f360 225. De onrendabele top van f 350.000 afschrijvingen in 18 Jaar en deze afschrijvingen doen samenvallen met de jaarlijks te Incasseren rentewinst zou dan in de bedoeling liggen. B. en W. vragen de raad deze aange legenheid te bestuderen en eventueel een besluit te nemen. Kan de raai accoord gaan met de geschetste gang van zaken, dan zullen dus een extra aan tal van 100 huizen gebouwd kunnen wor den. Toewijzing van bedrijfs ruimten In de laatste raadsvergadering (op 12 April) werd een motie ingediend, waar bij B. en W. werd opgedragen bij de toe wijzing van bedrijfsruimten rekening te houden met het euvel van overbezetting in verschillende bedrijfstakken. Deze motie volgde na een nogal heftige dis cussie over gedane toewijzingen van winkels in het Molenblok. In een schrijven aan de raad zegt het college van B. en W. het volgende: „Aan gezien deze motie werd aanvaard met 17 tegen 2 stemmen, zien wij in die uit spraak de wens van de raad om deze toewijzingen aan zich zelf te houden". B en W. verzoeken daarom nu de raad het raadsbesluit van 20 December 1951 waar in het college van B. en W. de bevoegd heid werd overgedragen om de aan de gemeente in eigendom toebehorende ge bouwen te verhuren, voor zover deze niet voor de openbare dienst zijn bestemd, aldus te wijzigen, dat de besproken dele gatie voortaan wordt beperkt tot woon huizen. Maandagavond om half acht komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat onder meer de volgende punten: aankoop van grond Zuidstr. 45 idem van grond van wed. J. A. van LeeuwenCaspers: verkoop van grond aan J. Durieux; idem aan bouw bureau D. J. Lucas en Zonen N.V. te Voor burg; ruilen van grond met J. C. van den Berg; voorlopige vaststelling van de ge meenterekening 1952; herziening besluit inzake delegatie van bevoegdheid met be trekking tot verhuren van gebouwen; be schikbaarstellen van gelden ter verbete van de electriciteitsvoorziening in het Noordelijk gedeelte van Katwijk aan Zee; ijziging begroting 1954 voor het grond bedrijf; wijziging van de gemeenschap pelijke regeling tot onderlinge hulpver lening in geval van brand in Zuid-Hol- land; voorstel tot het bouwen van 1(X woningen; verlenen van crediet voor ver groting van een schuurtje, te bouwen achter de woning Randweg 6; oninbaar- verklaren van een schoolgeldaanslag: verlenen van medewerking art. 72 /et Geref. school Sluisweg: idem 3 Hervormde scholen: idem voor de Leidse Buitenschool en voor de R.K. school. Leermiddelen Verschillende scholen hebben de raad erzocht medewerking te verlenen voor de aanschaf van materialen en dergelijke. De Geref. school te Katwijk aan Zee vraagt een handwerkkast en een boeken kast, kosten f 400. Dezelfde school wil Irene" huren ob daar onderwijs te geven in lichamelijke oefening. De huur het gebouw zal f 30 per week be dragen (voor drie jaren). Het gebouw zal dan ook aangepast moeten worden aan het doel. waarvoor f 10.000 nodig is. De Savornin Lohmanschool (hoofd de heer S. H. van Eijbergen) vraagt leer- leerjaar (f 582,50). De Groen van Prin- stererschool (hoofd de heer D. Goedhart) eveneens leesboekjes voor het tweede leerjaar (f 502). De mr Van der Brugghenschool (hoofd de heer L. Kalsbeek) vraag een nieuw vloerkleed voor de persor.eelskamer (f 100). De Leidse Buitenschool heeft behoefte aan 32 tafeltjes en 32 stoeltjes, kosten f 1776. Zondagsdienst Voor zover het de patiënten betreft van de dokters J. Bergman en H. M- Hueting te Katwijk aan den Rijn en E. E. van der Laan te Rijnsburg, wordt de Zondagsdienst morgen waargenomen door dokter Hueting, Rijnstraat 33, tel. 2102. Geslaagd De heer J. J. de Kort slaagde voor het candidaatsexamen in de économische wetenschappen. KATWIJK AAN ZEE Motordrijvers en radio telegrafisten aan de visserijschool i Den Haag door de de machinisten- Bij de gedeeltelijk alhier, gedeeltelijk i: rijkscommissie voo examens gehouden drijver bij de zeevisserij zijn geslaagd: Nic. van Beelen Jzn, eerste motordrijver van de KW 163; Jan Jonker, eerste motor- drijver van de KW 161; Corn, van der Plas Tzn. tweede motordrijver van de KW 73, Arie van der Lende van de KW 167, K. van Beelen van de KW 73, Jacob Ouwehand en H. Schaart (van beiden schip onbekend), allen alhier en Th. van Hameren te Noordwijk aan Zee. Verder slaagde voor ditzelfde examen: P. van der Bent Dzn alhier, in militaire dienst bij de Kon. Marine. Bij de vanwege de afdeling kusttele- grafie der P.T.T- in Den Haag gehouden examens voor radiotelefonist zijn ge slaagd: N. A. Schilder, Volendam en J. van der Plas Kzn, alhier, beiden in mili taire dienst. Alle geslaagden genoten hun opleiding aan de Visserijschool alhier. Electriciteit In het Noordelijk deel van het dorp behoeft de electriciteitsvoorziening drin gend verbetering, vooral in verband de vestiging van een construct;e-w plaats en mogelijk van een koeinuis tus sen de Mperburgkade en het Prins Hcn- drikkanaal. terwijl ook gedacht moet den aan de bouw van 72 flatwoningen aan de Rijnmond! B. en W. komen nu met een plan di< verbetering te gaan beginnen. Zij den ken een nieuw hoogspanningsstation ir de omgeving van de Meerburgkade—Cat- tenstraat te stichten en een laagspan- ningskabel te leggen vandaar naar de verdeelkast bij de Visserijschool. De kos ten van deze werken worden geschat op 26.700; voor het hoogspanningsstation 19.700 en voor de kabel 7000. B. en W- vragen de raad om een crediet te ver lenen. Zondagsdienst Dokter Borleffs neemt morgen de Zon dagsdienst waar voor de dokters Cleve- rmga, Lodder, Slagmolen en Visser. Geref. Gemeente Maandagavond om half acht hoopt voor te gaan bij de Geref. Gemeente (Remise straat) ds A. van Struyvenberg van Nun- Schaken Hieronder volgen enkele uitslagen van onderlinge wedstrijden van de schaak- "iub Katwijk"; Van 't HofBreukelman 10; Hoek Van Galen afgebroken; Klinkenberg Hogewoning 1—0; Lugthart—Hazen- broek 0—1. Voor „De Hoop" Opnieuw zijn enige bussen geledigd, e waren geplaatst om gelden te ver zamelen voor het nieuwe hospitaalkerk schip ,,De Hoop". Er is nu op deze manier totaal binnengekomen f 860,56. Reddingsbrigade Nog slechts enkele weken scheiden ons an het moment, dat de reddingsposten van de K.R.B. aan het strand weer in bedrijf komen, ook de in aanbouw zijn de Zuiderpost. Hoewel dit gebouw nog niet gereed is, heeft het bestuur van diverse Katwijkse zakenlieden goederen en materialen ontvangen voor de in ventaris. Hoog en laag water Zondag 16 Mei: hoog water 2.24 en 14.45, laag water 10.20 en 22.46 uur. Maandag 17 Mei: hoog water 2.56 en 15.17, laag water 10.59 en 23.21 uur. LEIDERDORP Het op uitnodiging van de burgemeester gevormde comité, bestaande uit de heren A. Kruidenier, voorzitter, J. H. F. van den Berg, secretaris, D. P. Weijers, penningmeester en W. F. Buitendijk, M. A. van Groeningen Pzn, C. Hobo, P. Vervark, G. W. J. Nieuwenburg, H. D. van Osnabrugge Sr en E. J. Veldhuijzen Jr, leden, heeft na veel voorbereidende werkzaamheden een feestprogramma ontworpen voor de gehele dag. van het Koninklijk bezoek, dat klinkt als een klok. Advertentiej Wenst D een prima verzorgd kapsel? Bezoekt U dan do salons van H. BEUEKEB Dames- en Herenkapper Voorstraat 73. Katwijk aan Zee. Tel. 2384 Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor ging" van het Nederl. Genootschap voor Haarhyglëne. Katwijk aan den Rijn Het had weinig gescheeld of gistermid dag was zowel de groothandel in klom pen van de heer Joh. C. v. d. Bos de Valkcnburgseweg als het daarnaast staande huis, bewoond door de families De Vries en Verhoog, een prooi v vuur geworden. Door krachtig ingrepen van personeel van de firma Oostdam, een drietal P.T.T.-mannen, in de buurt werkzaam, en van een afdeling militai ren van de 2e instructiecompagnie va de militaire koksschool te Lelden werd gevaar bezworen. De opschudding luwde even plotseling als z(j was ontstaan. In een schuurtje van de heer De Vries was een fornuis al lange tijd op een al te primitieve manier opgesteld. Gister middag liep dit uit op een fiks brandji dat gelukkig te rechter tijd werd ontdekt door de heer Verhoog. Op zijn alarm bracht personeel van de grasdrogerij Oostdam onmiddellijk een brandslang (Advertentie) Aanmelding van leerlingen voor de vakken: TIMMEREN EN MACHINE-RANKWERKEN Aanmelding elke schooldag tot 27 Mei a.s. VOORSTRAAT 59, KATWIJK AAN ZEE Aanvang cursus: 1 September 1954 EISEN TOT TOELATING: a) Leeftijd per 1 September a-s.: 12 jaar en 8 maanden. b) Een bewijs, dat de leerling 6 klassen der lagere school met goede uitslag heeft gevolgd. c) Is de leerling per 1 September a.s. nog geen 12 jaar en 8 maanden, dan wordt een bewijs verlangd, dat de lecrfiing het 7e leerjaar met gunstige uitslag heeft dioorlopen. TEGEMOETKOMING IN DE STUDIEKOSTEN Door on- of mir,-vermogen-den kan een tegemoetkoming ia de studiekosten worden aangevraagd. Daartoe strekkende formulieren, zijn aan de school verkrijgbaar. INLICHTINGEN: Voor nadere gegevens kan men rich aan de school vervoegen. DE DIRECTEUR (Advertentie) TRAWLERKADE 50, IJMUIDEN Voor belanghebbenden vestigen wü de aandacht op onze verplaatsing naar op 20 mtr afstand van de oude zaak waar U thans rustig Uw benodigde Inkopen kunt doen. Ook dit jaar zijn wij op elk gebied goed voorzien van alles wat de zeeman nodig kan hebben. Wij maken U vooral attent op onze zeer speciale aan bieding in en bevelen ons beleefd aan voor Uw inkopen. over de Valkenburgse weg naar het bran dende schuurtje van de heer De Vries, dat tegen een houten veeschuur van de heer Verhoog is gebouwd. Er kon direct water worden gegeven, maar een achte loze automobilist reed over de slang met het gevolg, dat zij barstte. De blussers begonnen toen het meubilair uit de wo ningen te dragen. Een afdeling militairen van de militaire koksschool te Leiden keerde onder bevel van 2e luit. Wielhouwer en vaandrig Laarman met de tram van Schietoefenin gen te Katwijk terug. Vanaf de trambrug over de Rijn werd de brand opgemerkt. In minder dan geen tijd waren de nood zakelijke bevelen gegeven en in stormpas trokken de soldaten op de brand af. Er werd aangepakt. Uit de grossierderij wer den trossen klompen in veiligheid ge bracht, uit het schuurtje van de heer Verhoog werden konijnen, eenden, var kens, een kalf en een geitje gered. De soldaten pakten zo aan, dat burgemeester W. J. Woldringh van der Hoop, die snel ter plaatse was, de aanvoerder van de af deling persoonlijk bedankte. Behalve de burgemeester was ook wethouder Van Leeuwen bij de brand aanwezig. De hulp brandweer van Katwijk aan den Rijn had het vuur in korte tijd onder de knie en toen de brandweer van Katwijk aan Zee arriveerde, behoefde die geen dienst meer te doen. Het schuurtje van de heer Ver hoog (niet verzekerd) liep flinke schade op. Om 8 uur verzamelden alle kinderen die een lagere school bezoeken zioh op de Acacialaan. Om half negen begint de feestmars door een gedeelte van dorp met het Militaire Muziek-corps het vliegveld Valkenburg, voorop. 9.30 uur kinderspelen- op de Accacialaan met fraaie prijzen en tractaties. Om 12 uut prijsuitreiking en éinde der spelen. Voor de kleuters is er om 13.30 uur een kinderfeest in het Dorrshuls: poopenkast. goochelen, tractaties. Om IC uur alle kinderen van de lagere school verzamelen op de Acacialaan. Zij den- met vlageetjes getooid en gaan in optooht raar het soortveld. Om 17 40 uur aankomst van de Konin gin en Prins Bernhard. De kinderen van d'e hoogste klassen der lagere school spelen voor de Koninklijke gasten .Zo zag U de Rijnstreek" regie en enscene ring de heer Frans Spuybroek. ingestu deerd door de heer F. J. van Dalen. Boeren en boerinnen als dansers. Uit beelding van de industrie door jongens en vedhoudinig door jongens en meisjes. Voor hen. die niet in de gelegenheid zijn In de middaguren dit spel gade te slaan, vindt om 20 uur een heropvoering plaats. Bij het vertrek van de Koninklijke gasten geven- de vrijwillige brandweer corpsen van negen plaatsen uit de Rijn streek onder leiding van de heer J J. van Vliet een demonstratie op de Van der Valk Boumanweg. Er zal met 40 stralen gesnoten worden. Verder zijn er de eehele dag op het feestterrein Groenedijkstraat openbare vermakelijkheden, zoals draai- en zweef molen. luchtschommel, poffertjes- wafel- nougat- en andere consumptiekramen. In de muziektent speelt Werkmans Wilskracht. KATWIJK Chr. middenstanders op stap Een groot aantal leden van de Chr. middenstand hebben hun jaarlijkse reis gemaakt. Via Den Haag-Rotterdam-Gor- kum ging het naar Geldermalsen, waar de koffie werd gedronken. Door de bloeiende Betuwe ging het daarna naar Nijmegen, waar de maaltijd wachtte. Door het naburige heuvelland werd naar Arnhem gereisd, waar bij Westerbouwing uitgestapt werd voor de thee. Via Wage- ningen en Zeist werd dan nog getoerd Utrecht, waar het diner alle eer werd aangedaan. Steun bij studie en W. maken bekend aan belang hebbenden. dat personen met een buiten gewone aanleg voor studie, die geacht moeten worden niet in staat te zijn tot betaling der kosten van de door hen voorgenomen studie voor het cursusjaar 19541955, en die daarom in aanmerking ;en te komen voor geldelijke steun uit het gemeentelijk studiefonds, zich vóór 1 Juni schriftelijk bij het college an B. en W. kunnen melden. Diploma- 1 rapporten, benevens een overzicht an de financiële' omstandigheden, moe- in worden overgelegd. Begraaf plaa tsen Te beginnen as. Zondag 16 Mei zullen de begraafplaatsen op Zondag als volgt geopend zijn: Oude Begraafplaats van 2 uur; begraefplaats Duinrust aan de Parklaan ,van 3 tot 4 uui. Restaurants en flatwoningen Voor rekening van het bouwbureau D. J. Lucas en Zonen N.V. te Voorburg wor den op het terrein ten Noorden van het hotel „Noordzee" 2 restaurants en 10 flat woningen gebouwd. Met de -bouw is reeds begonnen. KATWIJK AAN DEN RIJN Nieuwe R.K. school? De sterke groei van Katwijk heeft ook op de bezetting van de scholen Invloed. De R.K. school, jarenlang een vier mans- school, zal binnen enkele jaren waar schijnlijk een zevenklassige school zijn. Nu reeds ls een noodlokaal buiten het eigenlijke schoolgebouw in gebruik. Het schoolgebouw heeft ernstige be zwaren. Allereerst is het gebouw op het Noorden geprojecteerd, zodat nooit zon licht de lokalen binnenkomt, terwijl voorts de lokalen veel te klein zijn. Verbouwing en uitbouw zullen zo'n geweldig bedrag vergen, dat het meer verantwoord is geheel nieuwe school te bouwen. Vandaar, dat het schoolbestuur het plan heeft opgevat een nieuwe z klassige school te bouwen op een te achter de bestaande schooi, naast de tuin van de pastorie- Naar verluid zal dan het R.K. kerkbestuur de huidige school wil len aankopen en deze verbouwen tot kleuterschool, daar deze laatste ook veel te klein is geworden. Over dit verzoek van het schoolbestuur wordt Maandag avond beslist. Bestuur K.V.P. Het nieuwe bestuur van de afdeling Katwijk van de K.V.P. is als volgt samengesteld: F- C. Meijer, voorzitter; P. H. Castenmiler. 2e voorzitter; C. W. Caspers. secretaris-penningmeester; J. Fennes, 2e secretaris; Th. van Schie. A. Oudshoorn en St. Winters. De route, waarlangs de Koningin, ge zeten In- de derde auto van de stoet, naai het sportveld zal rijden isB-ruggestr.. Hoofdstraat. Eikenlaan, Lindelaan, Aca cialaan, Sportlaan, Prins Bernhard zal van- af de Van der Valk Boumanweg na bezoek aan de touwfabriek via Berkenkade en Acacialaan het sportveld bereiken, De Koninklijke gasten zuljen vertrek ken via Schoolstraat, Kom. van Aalweg, Acacialaan. Berken kade, Van der Valk Boumanweg. Aangeraden wordt zich niet op de Van der Valk Boumanweg op te stellen, aan gezien de auto's hier snel rijden. Bewo ners van he' Zijlkwartier moeten dus zoveel mogelijk naar het dorp komen. Aan de bewoners langs de route, die de Koninklijke stoet zal rijden, wordt verzocht zoveel mogelijk stoelen te plaat sen voor ouden, van dagen en invaliden. Voor het gebouw der Vrijzinnig Her- Het comité heeft geen moeite ge spaard om allen een gezellig, feest te bereiden. Het verwacht van de bur gerij spontane medewerking. Alle vlaggen uit, versiering en/of ver lichting van huizen. Hier ligt moge lijk ook een taak voor de buurtver enigingen. Het particuliere initiatief kan hier nog veel bereiken. Laat dit bezoek een stimulans zijn voor een spontaan feest, zonder on derscheid naar rang of stand. Om de schaaktitel In de eerste ronde van de finale om het schaakkampioenschap van Leider dorp werden de volgende uitslagen ge noteerd: G. VerlindA. Smit 01; rector De GrootJoh. de Jong 10; P. C. v. d. LeekA. Spek afgebr. In de voorronde werd nog de partij J. NagtegaalC. van Tol gespeeld: 10. Door deze uitslag is het nodig, dat Ch. Sterk en C. van Tol een beslissingspartij 2e klasse voorronden: beslissingswed strijd Van HaastenLaven n.n.b.; J. Bey S. v. d. Zwan 10; Jac. LomanC. Meinema 01; J. Bey, C. Meinema en J. Karstens moeten door deze uitslagen spelen om twee plaatsen in de finale. Zondagsdienst De Zondagsdienst artsen wordt waar genomen door dokter. H. Bakema. Aca cialaan 58, tel. 24828. Nieuwsflitsen uit de omstreken Katwijk aan den Rijn In de zaal Kerkplein werd gisteravond een belangrijke ledenvergadering gehou den van de onlangs opgerichte véreniging voor Chr. kleuteronderwijs te Katwijk aan den Rijn. De voorzitter, ds H. de Valk, opende met een kort woord van welkom. Een voorstel om de reeds voor lopig vastgestelde statuten in een der ar tikelen enigszins te wijzigen, dit wegens een gehouden conferentie met een nog niet in het bestuur vertegenwoordigde kerkelijke groep, werd aanvaard, zodat de koninklijke goedkeuring kan worden aangevraagd. De huishoudelijke reglementen zullen in een volgende Vergadering worden vastgesteld. Aan de school, die voorlopig een tweemansschool wordt, zal, wegens de constellatie in de te verwachten leer lingenaantallen. een Hervormd hoofd ko- terwijl dan de onderwijzeres van andere kerkelijke richting zal moe zijn. Uitvoerig werd hierna van ge dachten gewisseld over het plan zelf en de financiering van de bouw der school en de exploitatie, waarna besloten werd volgend voorjaar met het onderwijs te beginnen. Daar in verband met de bouw, In eer- e aanleg een stevige financiële basis noodzakelijk is, werden verschillende be sluiten in deze geest genomen. Onder meer zal een bazar worden gehouden; een commissie daartoe werd samenge steld. Voorts zullen een aantal personen, het daartoe in aanmerking komende be volkingsdeel bezoeken voor een bijdrage in eens. Ook hiervoor werd een commis sie benoemd. Het bestuur kreeg toestemming van de vergadering met kracht en voortvarend heid de zaak te blijven behartigen, op dat de school er.zo spoedig mogelijk zal zijn. Over de plaats, waar de school komt, kon het bestuur nog geen mede delingen doen, daar hiervoor nog regel matig wordt geconfereerd met het ge meentebestuur. Ds S. G. J. Goverts eindigde. Advertentie KATWIJK AAN ZEE een zeer goed onderhouden burgerwoonhuis, met groot zomedbuds, TE KOOP. Het huis komt binnen 4 a 5 weken leeg, het romerhuis niet. Te bevragen Commandeurslaan 60 Katwijk aan den Rijn, HILLEGOM Verplaatsingskosten en W. stellen de raad voor, het vèr- plaatsingskostenbèsluit ook van toepas sing te verklaren op het onderwijzend personeel. Gym nastieklokalen De raad zal Donderdag ook hebben te beslissen over een voorstel van B. en W, /an gemeentewege drie gymnastiek lokalen te bouwen, die dan in gebruik zouden worden gegeven aan de bijzon dere en de openbare scholen in deze ge meente. Raadsvergadering Donderdag 8 uur vergadert de raad. Agenda: subsidies onderwijsinrichtingen, verplaatsingskosten onderwijzend perso neel, bouw gymnastieklokalen, verbou wing kantoor openbare werken, verbete ring Elsibroekerlaan, vervanging oiosets in woningen Patrimonium, aanbieding gemeenterekening 1952. USSE Ds L. Kieboom De bevestiging van ds L. Kieboom bij i Geref. Gemeente alhier door ds K. de Gier van Den Haag zal plaats hebben Dinsdagavond half 8, de intrede Woens dagavond half 8. NOORDWIJKERHOUT Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt morgen waai genomen door dokter Wösten. RIJNSBURG „Spinoza" kreeg vlag Ter inleiding ran de herdenking va het 25-jarlg bestaan vond gisteravond in het feest uurshuis van de woningbouwver eniging Spinoza" een korte plechtigheid plaats. Namens de leden bood de feest commissie bij monde van de voorzitter, de heer Hoogstraten, het bestuur een enigingsvlag aan. Nadat spr. onder meer had opgemerkt, dat de vereniging in sterke mate ii groeid tijdens het afgelopen jaar, rolde hij de vlag, die in de Rijnsburgse kleuren geel, rood en wit ii maakt. Door de gehele lengte van de vlag is de naam der vereniging verwerkt en In het witte gedeelte prijikt de Rijnsburgse burdht. De voorzitter der vereniging, de heer K. Zandbergen, hees vervolgens buiten de vlag en herinnerde daarbij in een korte toespraak aan het feit, dat bij de oprich ting van de vereniging de belangstelling groter was dan by het hijsen van deze vlag, wat spr. begrijpelijk achtte. Het de verdienste van de initiatiefnemers ge weest, aldus spr., dat deze de vereniging zodanig onder de aandaaht van de bevol king brachten, dat 87 personen zich als lid opgaven. Spr. besloot met de wens het eens te mogen beleven, dat iedere arbeider of daarmee gelijkgestelde inge zetene Van Riinsburg een woning zal heb ben, die de toets der critiek kan door staan. f Advertentie) Voor Centrale Verwarming F. Wed. H. J. Grimbergen VLIET N-Z. 19-20 RIJNSBURG VISSERUGOLF Dood in de pot Ondanks de geringe aanvoer aan de Vrijdagmarkt waren de prijzen niet best; het naderend weekeinde en de durende warmtegolf drukten hun stempel op de omzetten in IJmuidens vishallen. Ais enige trawler was de Vikingfeank present, die met 650 kisten makreel, 35 haring, 10 wijting. 70 schelvis, 60 gul en kool. 5 stokkebit en 35 stuks stijve kabel jauwen verscheen. Dan waren er nog wat kotters, die samen 20.000 kilo tongen aanvoerden. Scholletjes duikelden De kleine schol kon het ook deze dag niet meer bolwerken en verdween voor groot deel in de schuit: wat er van de drietjes verkocht is bracht het moeizaam en gulden of acht, negen. De twee schol deed f 13 tot f 16 en de enen wer den afgenomen voor f 19 tot f 20 per kist. Tong verder naar beneden De tong is ten opzichte van Donderdag nog goedkoper geworden en de enen brachten bijvoorbeeld niet meer op dan f 1.45, met f 1.10 voor de middeltong en •n magere f 0.75 voor de slips. Kabeljauw ook stukken goedkoper Aan het front der dikkoppen was het ook mis: de regels gingen naar België voor f 48 en de kisten deden met moeite f 45. Zwarte kool handhaafde zich niette min op een f 45 per kist, terwijl de grote gullen met f 20 tevreden moesten zijn en de torren f 12 opbrachten. Voor braad- schelvis is ongeveer f 15 betaald cn de ■pennen en kleinmiddel haalden f 28 tot zodat ook hier de room van de melk raakt. Wijting werd nog net niet op gevangen en is verkocht voor f 13 per kist. Vandaag stil Vanmorgen waren er géén trawlers aan j OEGSTGEEST Buitenlandse gift Tèn behoeve van de restauratie van het Groene Kerkje ontving de Kerkvoogdij der Hervormde Gemeente alhier een gift van een buitenlander van f 100. Rode Kruis Heden zal in, het Witte Huis een film avond worden gegeven onder auspiciën van de afdeling Rijnland van het Rode Kruis, waar enige culturele films over Zuid-Afrika worden vertoond. De heer Atsma. architect in Z.A., zal explicatie SASSENHEIM Paarden er vandoor Gistermiddag gingen twee voor een wagen gespannen paarden van de ex pediteur Verdoes er vandoor. In flinke vaart ging het de Jacoba van Beieren- laajn en de Charbonlaan af. Nabij het soldatengraf bij de Postbrug gelukte het een inzittende van een zandauto de paar den tot stilstand te brengen. Persoonlijks ongelukken deden zich niet voor. Wedvlucht De Blauwband De postduivenliefhebbersvereniging De Blauwband hield een wedvlucht met oude i van Quivrain, 210 km. In con- 118 duiven, los 12 uur. Aankomst 3 u. 41 m. 51 sec., snelheid 950 m per minuut, laatste 4.8.57, snelh. 845 m per min. Uitslag: J F Emmerik, 1, 5, 6, 17, 21, 27; L. J. Drost 2, 16, 24; A. P. Kist 3, 7, 19, 22; H. J. Krom 4; H. van Niekerk 3, 8, 11, 13, 28 P. Krom 9, 23; \7. v. d. Zwartr 10, 14; G. v. d. Zwart 12, 15, 20, 25; J W. Tekenbroek 18; P A. v. d. Zwet 26. VOORHOUT Jongetje verdronken Gistermiddag miste de echtgenote van de heer B. van Kampen uit de Torenlaan haar 3-jarig zoontje. Tegenover het huis vond zij in de sloot de autoped van het jongetje. Haar bange voorgevoelens wer den bewaarheid. Toen omwonenden op haar hulpgeroep In de sloot gingen zoe ken, werd het ventje gevonden. Hij heeft waarschijnlijk over de loopbrug willen rijden en is toen in het water terecht Koningin Wilhelminafonds Hedenavond wordt in café De Bonte Koe een grote propaganda-bijeenkomst gehouden ten bate van de kankerbestrij ding. Zang, muziek en toneel vormen het ontspanningsdeel van het programma, en er zal ook een causerie worden gehouden over de gevreesde ziekte. De zaal is gra tis ter beschikking gesteld. Ontsparing Aan het kantoor van de posterijen is in' April ingelegd f 5.300,07 en terugbe taald f 6.338.51. Twee nieuwe boekjes werden uitgegeven. VOORSCHOTEN Predikbeurten Herv. Gemeente: dorpskerk 10 u. ds Saraber, 7 u. ds Meijering; Rijndijk 10 u. ds Meijering; Hulp en Heil 10 u. ds Stee- geman van Klaaswaal. Doktersdienst De Zondagsdienst van de hulsartsen wordt waargenomen door dokter Olthuis. ZOETERWOUDK Raadsagenda Dinsdagavond om kwart voor acht ver gadert de gemeenteraad. De agenda ver- méldt onder meer: medewerking aan R-K. schoolbestuur in de Zuidbuurt in zake de bouw van een nieuwe meisjes school; wijziging van de schoolartsen- dienst; vaststelling vergoedingen voor onderwijs; beschikbaar stellen van gel den voor een handwerk-onderwijzeres aan de R.K. meisjesschool in de Zuid- buurt; toekenning van vervoerskosten voor het bezoeken van b.l.o.-scholen te Leiden; subsidie voor landbouwschool te Hardenberg; ziektenkostenverzekering gemeente-personeel; uitbreiding gasver- warming dn raadhuis; onderhands op dragen van vernieuwing van raadhuis dak aan fa A. J. Elderhorst; definitief vaststellen van de aan de R.K. woning bouwvereniging „St Willibrord" verleen de voorschotten voor de bouw van 14 wo ningwetwoningen; aanbrengen van af scheiding en riolering achter huizen van de Zwetkade; subsidie-verzoeken van financiële commissie der Protestantse verenigingen en van het bestuur van de Kleine Geer of Blankaardpolder; be schikbaarstelling van gelden voor assis tentie van de gemeente-architect; mede werking voor woningwetbouw; begro tingswijzingen. WOUBRUGGE Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes zn v H P Zwet sloot en A M Hoogenboom; Roland zn v K van Keekem en W van Leeuwen; Adrlanus zn v M C Roosemalen en A M den Horder. ONDERTROUWD: Jan Kool en Johanna J de Graaf. GETROUWD: Anthonius P Touw en Petronella E Colljn. OVERLEDEN: Johan H C van Diggele, 77 jr; Baartje Koster, 81 Jr, wed van A C de Vries,

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4