Jlicuuic geihzctft GTmirant Radio-ontvangst wordt in het hele land beter Isabella Patino (mocht niet trouwen) overleden Gesprek over Indo-China voortaan geheim Unesco-schild voor culturele gebouwen in oorlogstijd ZATERDAG 15 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10040 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaateasUcli l< gbebUtcn B|o bert fa fgjfjeaspotT Kon. bezoek aan Leiden Zie pag. 3 REGERING MAAKT HAAST Net van F.M.- zenders zal alle provincies bestrijken EEN EINDE te maken aan de klachten over de slechte ontvangst van de radioprogramma's Hilversum I en II in verscheidene delen van ons land, heeft de regering besloten de uitzendingen met frequentie- modulatie op brede schaal in ons land in te voeren en daarmee onver wijld te laten beginnen. De N.V. Nederlandse Omroepzender Maat schappij (Nozema) heeft een plan ontworpen, dat voorziet in het bestrij' ken van het gehele land met F.M.-zenders. Dit plan zou in drie verschil lende fasen kunnen worden uitgevoerd. De regering heeft thans besloten de eerste twee fasen terstond te doen uitvoeren of voorbereiden, terwijl over de derde fase nog een nadere beslissing zal worden genomen. gen, dit is het gebied langs onze Oost grens, worden in de tweede fase de vol gende werken uitgevoerd: Te Hulsberg wordt de energie van de in de eerste fase geplaatste F.M.-zender vergroot, terwijl een tweede F.M.-zender wordt bijgeplaatst. Deze zenders zullen onderscheidenlijk de programma's van Hilversum I en II relayeren. In de Peel komt een F.M.-dubbelzender voor relayering van beide Hilversumse programma's voor Oostelijk Brabant en Noordelijk Limburg. In de buurt van Goor' wordt een F.M.-dubbelzender van groot vermogen opgericht voor het midden- Oosten des lands Voor het Noorden is de oprichting ont worpen van twee F.M.-zenders, die de i provincies Groningen en Drenthe ener- is en Friesland anderzijds van een der versumse programma's voorzien en zender van groot vermogen, die voor I deze drie provincies het andere Hilver- De klachten over de slechte ontvangst 1. In de eerste fase wordt in Hulsbergsumse programma relayeert. De uitvoe- gelden vooral een brede strook langs de (L.). Hengelo (Ov.) en Hoogezand (Gr.)ring van de tweede fase zal naar schat- Oostgrens van ons land van Noord tot één F.M.-zender geïnstalleerd, die de ting een tijd vorderen van circa 3 jaren. Zuid. Terstond na de oorlog is reeds ge- P.T.T. daarvoor thans reeds beschikbaar 3. De derde fase van het Nozema-plan, tracht door het plaatsen van steunzenders heeft. Met deze zenders zal het program- voorziet in de oprichting van F.M.-zen- I gerelayeerd (ver-|de""s voor net overige deel van ons land. I sterkt doorgegeven) worden en met de waar de programma's over de bestaande reeds in die plaatsen aanwezige A M - A.M.-zenders thans nog goed worden ont- steunzenders het programma van Hilver- van6®n- Zoals "ede werd medegedeeld, II. De bijplaatsing van de F.M.-zen-zaI "ader beraden der», die spoedig haar beslas zal krijgen. eiSuee""™ derde' lase" zai worden beschouwd als een vooj-| lïord.„ uk,. De A.M.-zenders te Lopik, werken- Hoogezand (Gr.). Hengelo (Ov.) Hulsberg (L.) verbetering in de toestand te brengen, maar hiermee konden niet alle moeilijkheden worden ondervangen. De regering heeft zich in de afgelopen jaren dan ook ernstig beraden over maat- regelen om voor de toekomst een afdoen de verbetering aan te brengen, zodat de beide programma's van Hilversum vooi alle luisteraars in Nederland goed hoor baar zouden zijn. In verband met de be schikbare golflengten, die aan Nederland zijn toebedeeld, en mede gezien de moge lijkheden op radiotechnisch gebied. Ij komen vast te staan, dat een afdoende verbetering alleen verkrijgbaar is. neer de uitzendingen van de omroep, die thans alleen met aplitude-modulatle (AM) gebeurde, mede met frequentie- modulatie (FM) zullen plaatshebben. Het plan van de regering omvat de volgende fase Aan boord van Britannia Churchill dineerde met zijn vorstin Premier Churchill heeft gisteravond ii de haven van Southampton aan boord van de Britannia met het Britse Konings paar gedineerd. De premier gaf daarmej gehoor aan een speciaal verzoek van di Koningin. De premier bracht ook de nacht aan boord van de Britannia door. Vandaag vertrok Churchill per auto naar Londen om op de Westminster Pier het terugkerend vorstenpaar te verwelkomen. Eerste extra-visa voor Amerika uitgereikt De heer Scott McLeod, die administra teur is voor de uitvoering van de speciale immigraitewet, waardoor 17.000 Neder landse extra-emigranten in Amerika kun nen worden toegelaten, heeft gistermid dag in het gebouw van het Amerikaanse consulaat te Rotterdam de eerste overhandigd aan een Nederlands land bouwersgezin. Het was het gezin van de 56-jarige Jan Koetsier uit Mijdrecht, die met zijn vrouw vier zoons en twee dochters naar de Maasstad was gekomen. Zij vallen onder de groep van tweeduizend emigranten, die de eerstkomende drie Jaar naar Ame rika naar hun naaste bloedverwanten kunnen emigreren. Verbrand en misselijk na H-proef De bewoners van enige kleine atollen der Marschall-eilanden hebben een pe titie by de voogdijraad van de V.N. in gediend, waarin zü zich beklagen over de gevolgen van de proeven met de water stofbom. Zij hebben brandwonden opge lopen en zijn geregeld onpasselyk. De Amerikaanse vertegenwoordiger b"J de V.N., Henry Cabot Lodge, heeft reeds gezegd dat alles in het werk wordt ge steld om de slachtoffers bU te staan. De ongevallen waren zoals gemeld te wyten aan het onverwacht draalen van de wind by de laatste proef. De Russische regering heeft Lon den in een nota doen weten, dat majoor Charles P. R. Landon als persona non grata wordt be schouwd wegens spionnage in de Sowjct-Unie. Majoor Landon (36) was Brits militair attaché op de Britse ambassade in Mos kou. Hij vertoeft op het ogen blik met verlof in Engeland. De Russische daad wordt beschouwd als revanche-maatregel voor het feit, dat de Britse regering on langs twee Russen wegens spion nage uit het land wees. die gebieden. lopige hulp ontvangst het meest te wensen overlaat. I de"" op "402 en 298 m, en de A.M.-: 2. Voor een definitieve regeling van de zenders te Hulsberg. Hengelo en Hooge- hulp aan het gehele gebied, waar de pro- zand, werkende op 188 m, bhjven in be- gramma's minder goed worden ontvan-drijf. Schoonouders aan sleilbed Hersenbloeding maakte een eind aan kortstondig geluk "TEN WEEK LANG stonden de kranten -Li over de gehele wereld vol van het geval PatinoGoldsmith. Dat was in Januari van dit jaar. U weet het nog wel: twee jonge mensen, die elkaar tijdens de kroningsfeesten in Engeland hadden leren kennen, wilden trouwen, maar daar had de schatrijke vader van het meisje, de Boliviaanse tinkoning Patino. geen naar. De jongeman was de jarige James Goldsmith, zoon van Londcnse hoteleigenaar. Na zeer veel moeiiykheden kregen ze het dan einde voor elkaar; ze mochten trouwen. Maar hun geluk heeft niet lang mogen duren. Want Isabelle Patino (19), die tegen September haar eerste baby verwachtte. hedenmorgen aan een hersenbloeding overleden. Vader Patino had grote plannen met zijn dochter en daarom was hy woedend hjj hoorde, dat zij wilde trouwen een „doodgewone" Engelsman. Pa- onderhield relaties met de Franse adel en dat milieu zou Isabella beter passen, vond hij. Dus schreef hy zyn dochter, dat zij het maar uit moest ma ken. Maar daar dacht Isabella geen ogen- aan. Zij moest en zou haar James trouwen. Zij besloot, zonder toestem ming .van haar vader te huwen, maar daar had Patino op gerekend: hy richtte zich tot de autoriteiten en kreeg gedaan, Geen toenadering tussen Bonn en Moskou De Westduitse regering heeft in een communiqué met kracht positie gekozen tegen de persberichten, dat er een zwen king in de buitenlandse politiek gekomen zou z(in ten gunste van diplomatieke en culturele betrekkingen met Rusland. Am. bases in Ethiopië Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft een overeenkomst getekend, vol gens welke de Ver. Staten gedurende 99 militaire bases in dit land mogen aanleggen en bezetten. Zuidafrikaanse persattaché naar Parijs De heer M. C. Lomberg, persattaché /an de Unie van Zuid-Afrika, verbonden >an de ambassade in Nederland, zal bin nenkort worden overgeplaatst naar Parijs. Als zyn opvolger is voorlopig aangewezen de heer R. Kroes, thans reeds aan de persafdeling van de Zuid-Air kaanse am bassade hier te lande verbonden. dat men het huwelyk verbood. Dagen lang hoorde men niets van James en Isabella: zij waren ondergedoken, want Scotland Yard zocht hen in opdracht van vader Patino. Eindelyk bezweek de millionnair. Hy keurde het huwelijk van zyn dochter goed en James en Isabella trouwden. Het jonge paar vestigde zich in Parijs, vanwaar A.F.P. heden het droeve nieuws meldde. Isabella was gisteravond in een ziekenhuis opgenomen. Haar echtgenoot en haar schoonouders bevonden zich aan het sterfbed. INDONESlë HEEFT GEEN GELD MEER De voorzitter van de Masjoemi, Natsir, heeft gewaarschuwd, dat de Indonesische regering, indien zy niet op haar hoede is, binnenkort geen geld meer zal heb ben om de ambtenaren te betalen, tenzij het Parlement toestaat de gouddekking van de Bank Indonesia tot beneden de 20 pet te verlagen. Koningin Juliana ontving gis teren op het paleis Soestdijk een delegatie van de internatio nale conferentie in Den Haag over de bescherming van cul turele goederen in oorlogstijd. rT Generaal Grünther, opperbe velhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa, bracht gisteren met zijn echt genote een bezoek aan de Keu kenhof in Lisse. Hij werd ver gezeld door de Nederlandse mi nister van Oorlog en Marine, ir C. Staf. Ca 400 slachtoffers Massamoord van Poolse veiligheidspolitie In de Poolse mijn Barbara Vizvolenya, zo meldt het Joegoslavische persagent schap Joegopress, heeft zich een explosie voorgedaan, die aan ongeveer <"00 mijn werkers het leven zou hebben gekost. Volgens dit persbureau waren deze mijnwerkers tijdens hun werk in de schachten in sitdownstaking gegaan. De Poolse veiligheidspolitie heeft toen in koelen bloede de ventilatoren gesloten, waardoor zich een enorme ontploffing voordeed. Drie ministers bereisden gisteren het land Minister Staf arriveerde gisteren per helicopter in zyn geboorteplaats Edr om daar de nationale tentoonstelling De Trek te openen. Tezelfdertyd ongeveer bracht minis- t e r B e e 1 een informeel bezoek aan Ede om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen van de B B. in de kring Gel derland I. waaronder de gemeenten Ede, Renkum en Wageningen ressorteren. Minister Mansholt bracht even eens gisteren een onverwacht bezoek aai het voorbeelddorp Rottevalle by Drach ten. waar hy zich over de gang van za ken liet Inlichten. Te Stadskanaal: Gasverstikking eist een derde slachtoffer In het Academische Ziekenhuis tc Gro ningen is gistermiddag het derde slacht- overleden van het gasverstikkings- geval in Stadskanaal Het is mevr. J- Drenth-Heidekamp. Enkele dagen tevo- waren reeds het vijfjarige dochtertje het driejarig zoontje van de familie Drenth tengevlge van dit ernstige ver- stikkingsgeval overleden- De toestand van de heer Drenth is thans nog zorgwekkend. Wat was het nuGoudse kaas of nylons? (Van een onzer verslaggevers) Acht maanden in plaats van de in eer ste instantie opgelegde vier maanden ge vangenisstraf requireerde de proc.-gene- raal bij het Haags Gerechtshof tegen de 25-jarige koopman B. W. M. Deze had een certificaat van herkomst vervalst door in plaats van Goudse kaas te schrij ven „nylons". Het ging hier om een partij nylongoederen die de Rotterdamse koop man R. van de V. S. naar Engeland wilde brengen. Hy kreeg hiervoor geen vergunning. Verdachte betoogde, dat hij door R. was overgehaald. Arrest 28 Mei. Stap vooruit ia Genève Washington en Parijs hebben beide „de beste oplossing" INTERNATIONALISATIE van de strijd in Indo-China zal het onderwerp zijn van een conferentie tussen Amerikaanse en Franse diplomaten. Deze conferentie zal vermoedelijk in Parijs worden gehouden. Aldus wordt in Washington vernomen. De gebeurtenissen in Indo-China hebben aange toond, dat het plan-Navarre weinig kans maakt. De toestand wordt met de dag ernstiger. De Indochinese besprekingen in Genève zijn voortaan geheim. Eden stelde voor, voortaan geheime be sprekingen te houden, om de duur van de conferentie te bekorten. Het voorstel Kamercommissie bepleit Aparte atoomstichting voor Nederland Voor de leiding van bouw cn inrich ting van een kernreactor (atoomover.) ia Nederland moet aanstonds een zelfstan dige stichting van een meer blijvend karakter in het leven worden geroepen-. Hiervoor pleit de overwegende meerder heid var de bijzondere commissie uit ce Tweede Kamer, die het wetsontwerp over deze kernreactor heef', besproken. Het zou de commissie teleurstellen, al» de regering tot de slotsom mocht zyn ge komen. dat voorlopig de F O M (desnoods enigszins gereorganiseerd) met de orga nisatie moet worden- belast. De commis sie meent dat er een nieuwe stichting moet komen om de verhouding tussen F.O.M 'Fundamenteel Onderzoek der Materie). TNO (Toegepast Natuurwe- tenschappeiyk Onderzoek) en Z WO. (Zuiver Weterschappclyk Onderzoek) behoorlijk te kunnen regelen, evenals de verhouding tussen regering, weten schap en bedrUfsleven. Hoewel het nog de vraag is of de on derzoekingen met de kernreactor posi tieve resultaten zullen opleveren voor het gebruik van atoomenergie op econo misch gebied, meent de commissie dat het plan toch moet doorgaan. Lydelyk- beid zou onberekenbare nadelige gevol gen kunnen hebben voor de toekomstige economische ontwikkeling van- ons land. WIJZIGING ZONDAGSWET VOOR HEEL NEDERLAND De voorgenomen wijziging van de Zon dagswet zal niet alleen gelden voor Lim burg. maar voor geheel Nederland. Dit heeft minister Beel geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid- Burger (P. v. d. A.). Twee mannen, twee daden Amerika stelt twee eisen, voor he eventueel zal interveniëren: 1. Onafhan- kelykheid voor de Indochinese staten er 2. Een coalitie van landen moet het me de interventie eens zyn. De noodzaak van internationalisatie wordt nog duidelijker door een beslissing van de speciale parlementaire commiss uit het Franse parlement: dienstplichtig» mogen niet naar Iido-China worden ge zonden. Bovendien is de toestand thans ook in de delta van Tonkin kritiek. Parijs verkiest de volgende oplossing: de V.S. garanderen de onschendbaarheid van enkele zones in Indo-China en waar schuwen Rood China dat een aanval op de Tonkindelta (met Chinese steun) Ame rikaanse interventie tot gevolg zal heb- In. Genève verklaarde Molotof zich ii beginsel accoord met het Westelijke standpunt, dat 'n vredesregeling in Indo- China onder internationale supervisi» moet worden geplaatst. Van het slagveld bij Dien Bien Phoe De eerste gewonden zijn in Hanoi Grote ongerustheid kenmerkte de stem ming die gisteren in Hanoi (Noord-Viet- nam) heerste. De Dakota met de eerst» gewonden uit Dien Bien Phoe, die om streeks half drie zou aankomen, kwam niet. Laat op de avond, toen men de hoop al had opgegeven, zag men plotseling het landingslicht van de Dakota: de gewon den waren dus toch gekomen. De eerst» acht gewonde verdedigers van Dien Bien Phoe werden verwelkomd door de gene raals Cogny en Dechaux. Alle acht wa ren er ernstig aan toe: één hunner miste beide benen en een andere is de kaak af- gschoten. De overige zes zullen allen eer arm of een been moeten missen. Zoals gezegd, werd de Dakota reeds 's middags verwacht. De helicopter, die de gewonden van Dien Bien Phoe naar Loeang Prabang moest brengen, kon ech- :r niet opstijgen vanwege het slechte eer. Pas toen de lucht van het slagveld at opklaarde, durfde men de tocht aan. Thans vliegen helicopters af en aan. Zy brengen de gewonden met vyf of zes tegelijk naar Loeang Prabang en vandaar gaan ze per Dakota-transportvliegtuig Zodra het vliegveld van Dien Bien Phoe eer wat is opgeknapt kunnen de Da- kota's direct van daar naar Hanoi vlie- en, waardoor de gewonden veel lijden ■ordt bespaard. rd aangenomen. Maandag beginnen de geheime besprekingen, waarover aan de pers niets wordt meegedeeld. Aan ge- rifchten zal het dus niet ontbreken, dè volgende week. Levenslang voor moord op mevr. De Ridder Tegen dc Zuid-Slaven Matusik en Stefulj, de moordenaars van de Belgische schaatsinstructrice mevrouw De Ridder, Is gisteren te Wurzburg levenslange ge vangenisstraf geëist. Hef znige wat deze mannen gemeen hebben, is dat zy beiden door de lucht een reis hebben gemaakt tussen commynlstisch cn Westelijk gebied. Met dit verschil, dat de linker een enkele reis nam van Oost naar West en de rechter tussen Oost en West heen en uieer vlicpt. Links riet men de Tsjechische piloot Karei Chthack (23) die In zijn ondergoed in Pen tweemotorige machine naar het Wes ten vluchtte en asyl vroeg. Rechts professor Pierre Huard, een bekend Frans medicus, die toezicht houdt opz de evacuatie van de gewonde ver dedigers van Dien Bien Phoe. Kremlin behoort tot de cultuurwaarden, zegt Sowjet-gedelegeerde (Van een onzer verslaggevers) In de Ridderzaal in Den Haag zyn gistermiddag de slotbesprekingen van de Unesco conferentie gehouden. De grote zaal bood een feestelijke aan blik en dat heeft waarschijnlijk verschillende gedelegeerden geïnspireerd tot het houden van redevoeringen, waarin in het bijzonder de Nederlandse gastvrijheid hogelijk werd geprezen. Men heeft ook nog zaken gedaan en, naar het ons wil voorkomen, zeer goede zelfs. De conferentie heeft namelijk een conventie vastgesteld, waarin culturele objecten, in tijd van oorlog, onder de speciale bescherming van de Verenigde Naties zullen worden ge steld. Zij zullen daartoe worden voorzien van een speciaal embleem, dat eveneens werd vastgesteld. De r.iet ondertekenaars (die eerst met hun regeringen overleg moesten plegen) zyn: de Heilige Stoel. Engeland, Para- guaay. Japan, Indonesië. Egypte. Bra zilië tm Zwitserland. Veel minder eenstemmigheid bestond- onder de ondertekenaars var. het pro tocol over het artikel, dat handelt over de teruggave van geroofde goederen. Dat werd door niet minder dan 17 lan den niet getetcend. en daaronder: De Ver. Stalen en Rusland. Het embleem zal een vierkant zyn, waarvan het midden opgevuld is door een aa-nta! vlakken, witte aan de zij kanten. blauwe onder en boven. Het vierkant zal naar onderen gericht een blauwe driekleur hebben. Er is langdurig gesproken over het artikel in de conventie, waarbij ..In geval van militaire noodzaak" eer. der- gelyk gebouw wel aangetast mag wor- De conferentie stelde evenwel vast. dat het begrip „militaire noodzaak" interna tionale verdragen en afspraken vasten tionalc gelding heeft en ook in allerlei internationale verdragen en afspraken vastgestled is. Atoomwapenen De Sovjet-gedelegeerde stelde nog voor de conventie ook op te nemen, dat de conferentie zich verzette tegen het gebruik van atoomwapenen in een even tuele oorlog. De conferentie is daarmee, ondanks herhaalöelyk en langdurig aandringen de Sovjet-delegatie niet accoord ge gaan. omdat de beoordeling van d!e vraag verre buiten haar competentie lag. Rest nog te vermelder, dat de kater- nationaal beschermde gebouwen in een speciaal register zullen worden geschre- zodat een aanvaller weet. waaraar. hy zich te houden heeft. De opmerking var. de vertegenwoord-i- :r van de New York Times, of het Kremlin in Moskou ook onder de gebou- met culturele waarde zou vallen, be antwoordde de Sovjet-gedelegeerde met de opmerking, dat hij veronderstelde, dat in het blad van de vragensteller het Kremlin wel was als een cultureel object beschreven zou staan. De Sovjes-gedelegeerden maakten deze laatste dag eer. vermoeide en getergde indruk. I-n het bijzonder de voorzitter van de Sowjet Russische delegatie, de heer Kemenov. zag er uit als een leraar die het, ra de vrije Zor.dag. moellyk vindt op Maandagochtend weer te be ginnen. De resolutie is tenslotte getekend door van de 45 vertegenwoordigde staten. „Nederland in den vreemde" beslaat 40 jaaf* De vereniging Nederland in den Vreem de zal volgende maand veertig Jaar heb ben bestaan. Op 20 Juni 1914 werd n Don Haag de oprichtingsvergadering gehou den. De vereniging stelde rich ten d-.el, in het buitenland de kennis omtren' Ne derland te vergroten, nadat op de inter nationale tentoonstelling van Gen', in 1913 was gebleken dat die kennis bedroevend gering was. WEERBERICH fT Meer bewolking )Het K.N.M.I. te De BIK ver wacht tot morgenavond: Droog weer met voornam e- iyk In het Noorden van het land overdryvende wolken velden. Meest matige wind i Noord en West. Over - m ld dagtemperaturen. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 t ZON EN MAAN Zondag: Zon van 4.46 tot 20.28 i Maan van 19.33 tot 3.34 uur. Maandag: Zon van 4.44 tot 20.29 i Maan van 20.41 tot 3.57 uur. Op Maandag V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1