BRYLCREEM Maria de Mik 500.000ste op uit Haarlem Keukenhof Leidse aannemers en patroons gouden jubileum vieren Congres van landelijke bond in Leiden op 18, 19 en 20 Mei gaan Chr. van den Heuvel over de ouderdomsvoorziening Prof. dr Van Groningen wordt Donderdag 60 jaar NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VRIJDAG 14 MEI 1954 Ir Van Hoek zal altreden als bondsvoorzitter De afdeling Leiden van de Ned. aannemers- en patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland bestaat vijftig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt de algemene vergadering van de N.A.P.B. volgende week Dinsdag, Woensdag en Donderdag in de Sleutelstad gehouden. Er worden, zo deelde het bestuur van de jubilerende afdeling ons mee, een zeshonderd deelnemers verwacht. Aanvankelijk telde de afdeling Leiden slechts vijf leden, gedurende de eerste drie jaren zeven leden, maar daarna ging het ledental zeer snel omhoog. Aan dit jubileum is een bijzonderheid verbon den, en wel deze dat de heer B. J. Huur man in de eerste jaren voorzitter wa de heer J. Zitman tweede voorzitter (Advertentie) Kerkdiensten in gebouw Ten Katestraat De kerkeraad van de Hervormde wijkgemeente Rembrandtwijk heeft bij de centrale kerkeraad het verzoek inge diend tot het mogen houden van kerk diensten in het getouw Ten Katestraat, dat is het clubhuis van de speeltuin vereniging Westerkwartier. Zoals wel licht bekend, is het de bedoeling van de Herv. Gemeente, binnen afzienbare tijd in deze omgeving tot de bouw van een wijkcentrum (zonder kerk) over te g*an. Vicaris J. Droppers Vicaris J. Droppers zal morgen zijn werkzaamheden in de Herv. wijkge- meente Staahvijk afsluiten. Hij zal zich volgende week als vicaris verbinden aan de Herv. Gemeente van Westerhaar (Overjjsel). Puzzle-Prominenten 1. A. de Wey, Jac. Dochtershof 4 (Nieuwe Rijn), Leiden; 2. mevr. D® Bil-van Kooperen. Westeinde 47, Roelofarendsveen; 3. Jacoba Haasnoot. Voorstraat 56, Katwijk aan Zee. pectievelijk penningmeester, en dat thans leeds enige jaren zoons van deze heren, t.w. de heer B. J. Huurman jr en de heer L Zitman, dezelfde functies in het afde lingsbestuur vervullen. De heer Huur man jr heeft al van 1936 af zitting in het bestuur. De heer Zitman sr heeft gedu rende twintig jaar zijn functie in het afdelingsbestuur vervuld. De heer J. den Ouden heeft vele jaren het secretariaat waargenomen. Een andere bijzonderheid is. dat ir J. J G. van Hoek. de voorzitter van de bond. die juist op de komende jaarver gadering op zijn verzoek zal moeten wor den vervangen, vele jaren lid is van de afdeling Leiden. De algemene secretaris van de bond heeft zijn eerste schreden op de weg van de organisatie gézct bij de afdeling Lei den van de patroonsbond. De Leidse af deling is steeds een actieve geweest, die daadwerkelijk aan het organisatieleven meewerkte, en het lijdt dan ook geen twijfel of zij zal morgenmiddag in het Vlies te Leiden, waar van 3 uur tot half 5 een receptie wordt gehouden, veel be langstelling ondervinden. Programma Dinsdagmiddag 2 uur begint de ver gadering van het hoofdbestuur in het Vlies. Om 5 uur worden hoofdbestuur en afdelingsbestuur door B. en W. van Lei den in het stadhuis ontvangen, 's Avonds is er in Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee een ontvangst van de afgevaardig den van de afdelingen. De volgende dag begint 's morgens om half 10 de algemene vergadering in de Gehoorzaal te Leiden. Na een onderbre king wordt deze 's middags half 2 voort gezet Van half 5 tot half 6 wordt de stad bezichtigd en 's avonds is er onder meer een gezellig samenzijn in de foyer van de Gehoorzaal en in Huis ter Duin te Noordwijk Donderdagmorgen half 10 wordt een voetbalwedstrijd gehouden in de Leidse Hout door elftallen van de afdelingen Haarlem en Leiden. Van half 12 tot half 2 heeft dan nog een rondvaart over de Kagerplassen en het Braassemermeer plaats, waarna het congres om 2 uur met een lunch in het paviljoen De Brasem te Oude Wetering wordt gesloten Wijk IV A.R. kiesvereniging Voor wijk IV van de A.R. kiesvereniging behandelde de heer Chr. van den Heuvel gisteravond het advies van de Sociaal Economische Raad ten aan zien van de ouderdomsvoorziening. Al 60 jaar is de ouderdomsvoorziening in de Nederlandse politiek aan de orde, aldus spreker. In 1913 werd de strijd over de vraag of er staatspensioen zou komen of 'n sociale verzekering, beslist. De wet van Talma sprak rich ten gunste van de sociale ver zekering uit. Als men de uitgekeerde be dragen ziet in het licht van de geldwaar de van toen. zijn ze heus niet zo schamel als ze wel lijken. Haagse rechtbank Negen maanden voor autobestuurder De Haagse rechtbank heeft de 42-j. groentegrossier F. van D. uit Rijnsburg, die op Tweede Kerstdag 1953 een dode lijke aanrijding heeft veroorzaakt, giste ren veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Van D. had op Tweede Kerstdag als bestuurder van een vrachtauto op de Haarlemmerweg te Leiden drie wielrijders, een vader met zijn zoon- en dochtertje, aangereden. Het dochtertje werd op slag gedood. Bij een onderzoek bleek, dat in het bloed van verdachte alcohol aanwezig was. Geld van patroon verbrast Voor de Haagse rechtbank, gepresideerd door mr Van Eek, verscheen een werkman uit Leiden. Deze was in dienst geweest bij de c.v. De Katoenbaai. Op zekere dag moest hij enkele kwitanties n. Hij deed dit ook en ontving enkele honderden guldens. Dit geld droeg hij niet af, want hij had het plan opgevat hiervoor een motor te kopen. Daar dit geld niet toereikend bleek te zijn, ging hij zich eerst thuis netjes aankleden ging vervolgens het geld verbrassen Reeds tweemaal was verdachte v oordeeld Een rapport van de psychiater concludeerde tot volledige toerekenings vatbaarheid. De officier van Justitie me moreerde de goedheid van de patroon, die de jongen had willen voorthelpen hem geld voorschoot teneinde zich in kleren te kunnen steken. Verdachte had ertrouwen wel zeer beschaamd. De officier requireerde 10 maanden gevan genisstraf m.a. Uitspraak Dinsdag 25 Mei Langdurige zaak Op 4 Augustus 1952 voer een expedi teur uit Rijnsburg met zijn schip „Sa menwerking II" de Trekvliet bij de Oude Rijn te Leiden in op een wijze die hem lang zal heugen. Hij zou dit n.l. te snel hebben gedaan, waardoor enkele n kabels van de woonschuit „Ons laatste avontuur" die aan de oever gemeerd - braken, het schip op drift dreigde te geraken en averij opliep. Dit overigens kleine gevalletje werd ;n rechtzaak, schier zonder einde. De expediteur ontkende schuld. Op de be wuste morgen was n.l. al een kabel door deining van een ander schip gebroken dientengevolge lag z.i. de woonschuit niet goed gemeerd. Hij zou niet te snel hebben gevaren. De kantonrechter legde hem echter 30 boete op. In hoger beroep werd de zaak enkele keren behandeld en dan weer verdaagd ïog meer getuigen te horen. Thans eis gevallen: bevestiging van kantonrechtersvonnis. De Haagse recht bank zal Dinsdag 25 Mei a s. uitspraak doen. Sinds 1929 verbonden aan de Leidse Universiteit Volgende week Donderdag hoopt prof. dr B. A. van Groningen, hoog leraar in de Griekse taal- en letterkunde en de Griekse oudheden aan de rijksuniversiteit te Leiden, zijn zestigste verjaardag te vieren. Bernard A. Van Groningen werd te Twello geboren en bezocht het gymna sium te Brussel, waarna hij zich aan de Vrije Universiteit aldaar liet inschrijven als student in de klassieke letteren (1912) Hij zette zijn studies na twee jaar aan de Groningse universiteit voort en beëin digde die in 1921 met zijn promotie op een proefschrift, dat tot trtel droeg: De papyro oxyrhynchita 1380 Van 1916 tot 1919 was hij leraar aan het Gronings gymnasium en van 1919 tot 1926 aan dat van Leeuwarden- Van 1926 tot 1929 was hij rector van het gymnasium te Assen, waarbij hij sinds 1925 privaat docent in de Griekse papyrologie aan de Universiteit van Groningen was- In 1929 kwam dr Van Groningen naar Leiden, waar hij zijn ambt als hoog leraar in de Griekse taal- en letterkunde en de Griekse oudheden aanvaardde. Over de bijzondere verdiensten van prof. Van Groningen, welke onder meer bekroond werden met het lidmaatschap oer Koninklijke Akademie van Weten geleden uitvoerig, toen deze hoogleraar schappen (1935). schreven wij enige tyd zijn zilveren ambtsjubileum vierde. De vlgende werken verschenen van de hand van de jarige: 1924: Le gymnasiar- que des métropoles de l'Egypte romaine; 1933: Aristote. Le second livre de l'Eco- nomique; 1940: Short mamiel of Greek Leidse ambtgenoot prof. dr M. David); papyrology (in samenwerking met zijn 1940: Papyrologlsch leerboek, waarvan in 1946 een Engelse uitgave verscheen; en 1947: Heimwee en Fantasie. Voorts pu bliceerde prof- Van Groningen vele ar tikelen in wetenschappelijke tijdschrif- Uw- rueiuve joottn te ruiiLuFT H.ft U ovarmati bloed op door «aqt Uw Apotheker of Drogiit Burchtlestijn 14.000 bezoekers Gisteravond heeft de 14.000ste bezoe- ;r van het Burchtfestijn de controle gepasseerd. Een aantrekkelijk geschenk uerd overhandigd. Het radio-orkest van Martin Erich en de conferencier Cees de Lange hebben velen naar de Burcht ge trokkenen ze hebben de aanwezigen tstekend vermaakt. Het aantal bezoe kers beweegt zich in opgaande lijn. Van avond is er weer een Leidse avond met zang, muziek, volksdans en acrobatiek. Kleuterschool aanbesteed Gistermorgen vond in het Antonius- clubhuis de aanbesteding plaats voor de bouw van de R.K. kleuterschool aan de Damlaan. Er waren negen inschrijvers, wie G. P Niersman te Voorschoten de laagste is met f 90.540 en Kieft te Sas- senheim de hoogste met f 101.690. Veron-varia De mensen die waren uitgenodigd om gisteravond op de Veron-vergadering in Rehoboth te komen spreken over studio apparatuur, lieten verstek gaan en het bestuur moest maar zien, dat het de vergadering toch „in de lucht" hield. Maar alles marcheerde best. Het schema de nieuwe Electronwisselprijs, een zender, beschikbaar te stellen door de afdeling Leiden, werd in grote trekken vastgesteld. De afdeling, die enkele Electronnummers vult, kan de zender definitief in eigendom krijgen. Het valt echter niet mee om een Electronnummer te vullen en daarom zal de zender nog wel eens van standplaats wisselen. Voor lopig heeft Leiden veel kans de zender zelf te winnen. Dat is wel duidelijk, nu de afdeling door enkele nummers te vullen definitief de Electron-wisseLml- crofoon heeft gewonnen. Vossenjachten boden ook genoeg stof voor het gesprek van gisteravond en de bijeenkomst werd zelfs een beetje feestelijk, toen de heren B. J. 'tJong te Oegstgeest en H. Diepstraten te Leiden werden gelukge wenst. omdat zij in Den Haag waren ge slaagd voor het zendexamen, afgenomen door de P.T.T. Agenda van Leiden Vrijdag Burchtfestijn, 8 uur: Leidse avond met optreden van de Zeeuwse Boertjes acrobaten De Drie Willy's. Universiteit, 4 uur: herdenking wijs geer G. J. P. J. Bolland (geboren 9 Juni 1854). H.B.S. Burggravenlaan. 2.15 uur: Ned Chr. Reisvereniging, fietstocht door de polders (Braassemermeer). L.F.C.-terrein Haagweg, half 3: voetbal, tournooi gemeentepersoneel. Gulden Vlies, 3—4.30: Ned. aannemers- bond en patroonsbond voor de bouwbe drijven, afdeling Leiden, receptie gouden jubileum. Monument bij de Haagse Schouw, half 4: herdenking der gevallenen. Kleine Burcht, half 45 uur: Scheids- rechtersgroep Leiden e.o., receptie zilve ren jubileum; Burcht, 7.45 uur: feest avond. Burchtfestijn, 8 uur: Radio-orkest ..Eddy Christiani" o.l.v. Frans Poptie, met Jan Boots. Jan van Herpen en Mieke. Stadsgehoorzaal. 8 uur: volleybalwed strijd NederlandBelgi Schouwburg, 8 uur: „Tot Ieders Ge noegen" met „Typhoon over Texel" door J. J W. Willemsen- Zaal-Mekel, Hogewoerd 87. 8 stichting „De Sleutelstad", wedstrijd amateurs muziek en cabaret. Boerhaavezalen. 8 uur: balletavond dansgroep Ann ter Haar-Pasman- Zondag Pieterskerk. 7 uur: Bijzondere Kerk dienst o.l.v. dr P. L. Schoonheim, Willem Berkhemer zegt enkele gedeelten uit het Johannes-Evangelie geest. Groene Kerkje, half 3 herdenking der gevallenen. Maandag Burchtfestijn. 8 uur: Veluwse Boeren- ansers met de boerenkapel De Rogge- bienders. Steenschuur 6. 8 uur: De Natuurvriend, denvergadering. De Doelen. 8 uur:. Sociale Raad. mr H. Goudsmit over: Wat betekent de ieuwe pleegkinderenwet voor de instel lingen en de maatschappelijke werkers? Alphen aan den Rijn: Avifauna, uur: R.K. gemengd koor „Sint Bonifa- us" met „Der Zigeunerbaron" van Johann Strauss. Burchtfestjjn Bufcht. half 3—half 6 en half 8- 11 uur: Oud- Hollands Centrum met mo derne attracties (t.m. 29 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, 25 en 7—9 uur: Lus trumtentoonstelling Leids Kunstcentrum (t.m. 30 Mei). mkabinet, 25 i de I Per fiets naar 't geluk Na de oorlog kwam de ouderdomsvoor ziening opnieuw aan de orde. De oude wetten werden niet herzien, omdat men grote uitbreiding van de sociale verzeke ring verlangde. De noodwet ouderdoms voorziening doet slechts tijdelijk haar werk in afwachting van een definitieve regeling. Het advies voor deze definitieve regeling is nu gereedgekomen. Spreker somde achtereenvolgens de belangrijke en nu zo langzamerhand wel bekende pun ten van dit advies op. Men gaat er van uit, dat dit een verzekering is, zo ver volgde spr. Er bestaat echter, zoals dit tot nog toe bij elke verzekering het ge val was, geen verband tussen premie en uitkering. Immers hoe laag of hoog de premie is, die men betaalt, het uitgekeer de bedrag is voor ieder gelijk. Verder is hier het moeilijke punt, dat men de zelfstandigen in de verzekering wil betrekken. Vloeit uit het feit, dat Iemand zelfstandig is, niet voort, dat hij hiervoor de consequentie wil ,en moet dragen en dientengevolge dus zelf een ouderdomsvoorziening zal treffen? Geluk kig laat dit voorstel alles, wat men zich verwierf, volledig in tact en zodoende wordt de spaarzin niet gebroken, zoals de noodwet dat deed. De kosten aan de voor ziening verbonden, zijn enorm hoog. Als de overgangstermijn van vijf jaar er niet komt, bedragen de kosten voor 1955 (ge steld dat het advies dan al wet is) 873 mil'lioen; voor 1970 1223 millioen. Dat men voor deze verzekering van dit omslagstelsel uitging en niet van het ka pitaaldekkingsstelsel, noemde spr. zeer gelukkig. Natuurlijk kleven aan dit ad-1 vies wel bezwaren, zo zei spr. ten slotte, SS5^5ktSJteV£ dln''dearad«rfomtliMet Mn hootse overhandigde gistermiddag de voonitter van Keu- voorziening, die we nu kennen. kenhof, de heer T. van Wa veren, een bouquet bronskleurige parkiettulpen aan een hoogst verraste mejuffrouw Maria W. de Mik uit Haarlem, die zojuist als houdster van het 500.000ste toegangskaartje de controle was gepasseerd. Zij had ook een kaartje genomen voor haar vriendin, Katie de Wijs, eveneens uit Haarlem. welkome n. niet alleen wegens de charme Uw hoofdhuid frli - Uw hoor geiond heeft ..▼oedinaswaarde" voor Uw heeft „voedingswaarde" OMDAT Brylcreem waarde volle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zyn voor smetteloze haarverzorging. OMDAT massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeftaltijd mooi haar - gezond haar voor alt yd. Camij Ptr/umtrj O Ltd., Su.mm, E.[ta.E Imf. Ja<q. Mil J Bestuur schonk champagne en een wandbord Lezing Hohe Messe Gisteravond is in de Zuiderkerk ter voorbereiding van de uitvoering van de Hohe Messe in de Hooglandse kerk op 2 Juni door de dirigent van het Leidse Toonkunstkoor. de heer Iskar Aribo. een lezing over deze (Lutherse) mis gehou den. Het koor zong met vleugelbegelei- ding van de heer Henk Briër enkele ge deelten van het werk. Omstuwd door het dagelijks bestuur ging het naar de bestuurskamer var Keukenhof, waar al spoedig de cham- pagnekurken knalden om dit nog niet eerder bereikte bezoekersaantal in ijfjarig bestaan van de tentoonstelling op gepaste wijze te vieren. De heer Van Waveren noemde het porrecht Maria de Mik te mogen Een bouquet Orange Parrot-tulpen vertolkten de hulde van het Keu- kenhofbestuur voor de houdster van het toegangskaartje met het trotse cijfer 500.000, die gistermiddag om twintig minuten over vier de toe gangspoort binnenkwam. Maria W. de Mik uit Haarlem was de geluk kige, en zij bedankte de voorzitter van Keukenhof, de heer T. van Waveren, met een verraste glimlach voor dit huldeblijk. Foto N. van der Horst haar aanwezigheid, maar ook haar als symbool de honderdduizenden bezoekers, die haar dit jaar voorgingen, te danken. Nadat allen een feestdronk hadden uitgebracht overHandigde het lid van het dagelijks bestuur, de heer A. Belle, haar een zeldzaam fraai wandbord als blijven, de herinnering aan deze dag. Even later werd nog een bord binnengedragen, waarmee de vriendin gelukkig werd ge maakt. Maria de Mik, 31 jaar oud (maar daar van keken allen even verbaasd op, zo jeugdig was zij als een schone bloem tus sen de tulpen verschenen), werkt al vier jaar bij Lissone Lindeman in Haarlem. Uit hoofde van haar functie heeft zij talloze mensen Keukenhof waarts ge stuurd, en om nu eens echt uit de toon te vallen was zij niet met een bus maar gewoon per fiets gekomen. overtuiging er dit jaar terug te keren, Zi I-zekerde ons met de hand op het hart niet het minste vermoeden te hebben gehad, dat deze dag de half-millioenste bezoeker zou worden genoteerd. Maar de Vele belangstellenden bij de ingang had het vrolijke tweetal wel de overtuiging geschonken dat er iets bijzonders ging gebeuren. Met een vertederd gebaar liet het kaartje met het mooie, ronde ge in haar tasje glijden. Dat kleine stukje papier krijgt een ereplaats in de reeks ze van haar uitstapjes be waart. En in haar tuin worden dit na jaar gratis bollen geplant! Sempre Crescendo speelde voor nieuw Diaconessenhuis Feestelijk karakter door sleer en progiammakeuze Gisteravond werd in de zeer goed gevulde Stadsgehoorzaal een feestelijk concert gegeven door het Leidse Studenten muziekgezelschap Sempre Cres cendo ten bate van het Steunfonds Diaconessenhuis Leiden. Het was ver heugend dat zovelen, onder wie uiteraard vooral de verpleegsters en de studenten sterk vertegenwoordigd waren, door hun aanwezigheid blijk gaven van hun grote waardering voor de sympathieke geste, waarmee Sempre Crescendo zijn verbondenheid met de Leidse burgerij toonde. Orthels Kleine Balietsuite leverde nog wel wat problemen op, doch kwam toch over het algemeen fris en enthousiast voor de dag. Het werk, gebouwd op Neder landse kinderliedjes (het was aanvanke lijk geschreven voor een jeugdeoncert), biedt interessante coloristische aspecten, al is het niet vrij van banaliteit. Jaap Stotijn, die als steeds op zo kundige wijze het orkest dirigeerde, kon stellig niet on tevreden zijn. Na de pauze kwam het „pièce de résl- stance" in de vorm van Tsjaikofsky's eer ste pianoconcert in bes, waarin de 24- jarige pianist John Pennink als soliist optrad. Hiermee werd aan deze jeugdige pianist een prachtige kans geboden zich als concertmusicus naam te verwerven, iets waarvoor hij stellig vele kwaliteiten bezit. De inzet van het concert, een van die passages waaraan Tsjaikofsky zijn grote populariteit dankt, klonk misschien wel wat al te martiaaL Pennink bezweek hier voor de verleiding een grote indruk te maken door enige eccoorden fortissimo neer te leggen, hetgeen toch niet zo moei lijk is. Gelukkig werd zijn jeugdige over moed spoedig wat getemperd, zodat met name in het tweede deel een prachtig toucher met een verfijnde pianistiek te voorschijn kwam. De finale was brillant, fonkelend en steeds verantwoord. Waren er wel eens onzekere momenten, dan kwam dit toch vooral door het feit, dat de orohestrale achtergrond niet steeds een volledig betrouwbare metrische en rhyth- mische steun verleende. Vooral de celli gaven wel eens blijk van weinig zelfver trouwen. Op zulke ogenblikken wist de solist het geheel toch met onweerstaan bare stuwkracht op te vangen, waarbij hij blijk gaf over een prachtige tech- Het feestelijk karakter van dit con werd niet slechts door de program keuze, doch ook door de gehele sfeer deze avond gedemonstreerd. Er werd, als wij dit van Sempre Crescendo gewoon zijn, met animo en zelfs met hartstocht gemusiceerd, en, al konden uiteraard nie: alle muzikale klippen, zo talrijk in eer programma met werken van Bach, Tsjai kofsky, Orthel en Dvorak, worden om zeild. al kwamen er zowel voor de uitvoe renden als voor de toehoorders spannende momenten voor, toch werden prestaties bereikt die een gezelschap van niet- beroepsmusici tot eer strekken. Daarbij denken we vooral aan de uitvoering Bachs vierde Brandenburgse concert, van een grote evenwichtigheid en veel stijlgevoel blijk gaf. De fraaie viool solo van de heer F. J. Adriaanse viel hierbij bijzonder op, terwijl de heren H. Het portret! w. A. van Oordt en D. T. Meursing zich (t.m- 12 Juni). I als uitstekende fluitisten onderscheidden. Vorig jaar was zy voor het eerst naar eze wonderschone dreven getogen, en ij had de poort verlaten in dc vaste niek te beschikken. Geen wonder dat hem (Advertentie) Exdmenvrees? TONICUM N0URY herstelt Uw zelfvertrouwen! Het Int. Jeugdfonds der Ver. Naties de Unicef, heeft aan prof. Schweitzer In Lambarene 2500 pond melkpoeder ge stuurd ter uitdeling aan kinderen er jonge moeders. Boeven en madeliefjes „De Vlam" liet goed spel zien in Antoniusclubhuis In de loop van de tijd zijn de kwaliteiten van de Leidse brandweer bij het blussen van brand of het verlenen van hulp bij gevolgen van storm genoeg bekend geworden. Gisteravond heeft men andere en zeker niet mindere eigenschappen van deze „vuurvreters" gezien. De personeelsvereniging van de Leidse brandweer, „De Vlam", heeft in het An- tonius Clubhuis een proeve van toneel- speelkunst laten zien, die bewees dat de Vlam spelers ook met glans de moeilijk heden van het toneel kunnen overwinnen. Als stuik had men gekozen „Boeven en Madeliefjes" van George Baïson, vertaald door Marijke de Nes en gespeeld onder verdienstelijke leiding van Chris v. d Holst. Het is een goed geschreven thriller, vol angstwekkende geluiden, on- storm, regen, slaande deuren en flikkerende iiahten. De auteur heeft ge zorgd voor een behoorlijke dosis span ning, ofschoon men tooh vry spoedig weet hoe de vork aan de steel zit. Wat meer t had de schrijver er wel in kunnen brengen, maar afgezien hiervan is het goed speelbaar stuk met vlotte dia loog. De aanwezigen hebben volop genoten »n de wijze waarop het gebracht werd. Vooral de dames waren uitstekend op dreef. Mevrouw v. d. Holst speelde de rol Fluffie Spriet, de dwaze excentrieke lerares, die zoal niet de zaak tot klaar heid brengt, tooh in ieder geval de be wijzen levert, zo goed, en raak typerend, zonder overdrijving of met goedkoop suc- dat zij wel het grootste aandeel in iucces had. Ze werd goed terzijde ge staan door mevrouw Hokkeling en mevr. Klaasen, resp. als Loes van Well tn mevr. Van Loon, de hoofdvrouw van de bende Mimiek en reactie wa verwaarloosde onderdelen bö deze speel sters Van de heren noemen we G. Harkink, de huisbewaarder. J. Crama, rechercheur en Chr. Holst in een dubbel-roi. Hun spel was wat stijver dan van de dames, ze speelden meer. maar waren niet onder de maat. L. Geskus, als de verdachte David Bremer, maakte van deze rol iets goeds. Applaus, bloemen en sigaretten lieten de dankbaarheid voor het gebodene horen en zien. Het was ruimschoots ver diend, want er moet flink op gewerkt zijn om dit resultaat te kunnen bereiken. De heer C. A. J. GodtheLp, secretaris van „De Vlam", sprak een openings woord. waarin hij welkom heette dc heer Smeets. burgemeester van Zoeterwoude, de commandant en onder-commandant de Leidse brandweer, vertegervwoor- digers van de brandweren uit de omge ving en van de B.B. De commandant, de heer Hagendoorn prees het bestuur van „De Vlam", dat het steeds weer in staat is zulke goede en gezellige avonden te geven. Het bestuur weet steeds de eenheid te bewaren en te bevorderen, waardoor deze prestaties mogelijk zijn. Als hoofd van B.B. heette Wj alle noodwachters-brandweer welkom goede gedachte deze mensen op deze avond uit te nodigen, daardoor wordt de saamhorigheid bevorderd. Verder deelde de heer Hagendoorn nog mede, dat waarschynlljk enige onder delen van de organisatie der B.B. door geen de Koningin zullen worden geïnspecteerd. afloop een stormachtige ovatie ten deel viel. Hij zal zijn weg naar het podium stellig vinden, al is een verdere geeste lijke verdieping gewenst. De avond besloot met twee Slavische dansen van Dvorak, met élan gespeeld, zoals deze werken dat vereisen. De geest drift der toehoorders was bijzonder groot, zowel Jaap Stotijn als John Pennink wer den met bloemstukken vereerd. Namens het bestuur van het Diacones senhuis dankte de voorzitter, prof. Bak huizen van den Brink, op zeer hartelijk* wijze de praeses van Sempre Crescendo voor de sympathieke en muzikale mede werking op deze avond, die er stellig toe heeft bijgedragen de bouw van een nieuw Diaconessenhuis een stapje naderbij te brengen. De praeses van Sempre Crescen do. de heer H. W. A. van Oordt, dankte op zijn beurt de voorzitter van het bestuur van het Diaconessenhuis voor de aan Sempre geboden gelegenheid de verbon denheid van het Studenten muziekgezel schap met de Leidse burgerij wederom te J. van der Veen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth W. M. dr van H. J. Heet wink el en J. T. Post; Ingrid S. dr van J E. Claproth en H. L Kuin; Anna H. M. dr van H. J. A. Eggen en M. J. B. Engelsman; Susanna E. M. dr Laven cn E. Blamkenstijn; Fre- derika dr van L. W. de Groot en W. Kamerman; Robertus B M. M. zn van H. J. Dirks cn A. D. W. Steenhof; An- tonetta M. dr van J. A. M. Hermans en Amsterdam; Rita J. dr van J. Blok en H. M. J. Westerbeek; Gustaaf R. A J. v. d. Kleijn en C. J. de Jong; Hendrifca Chr. dr van P. Gijsman Filippo; Oswald P. zn van F. P. Knaap cn J. Hartevel/t; Bastiaan M. zn Marei en B. van Dijk; Cor nelia P. M W. dr van W. van Huis en A. M. Onderdelinden; Petrus J zn van A J van Schie en M. M. Slierings. ONDERTROUWD: C. Bekooij cn J. A. Brakhoven; H. A. M. van der Boog en k; J. Filippo cn M. H. Jansen; L J Gallahcr en G. Scheffers; T. v. d. Schilden en M. Schotei; A. H. Segaar en A. M. v. Rossenberg; W. Splinter en N. Tongeren; B Wetselaar en H N. Koek; E. v. d. Wijngaard en C. Versteegh; v. d Zeeuw en W. v. DuUl; P. IJzer- in en L. v. Gorkum; M. Vermond en A. Godthelp; J. P. Kwestroo en M Jansen. OVERLEDEN: W. J. v. d. Linde, man. 47 jr; M. Comelisse. huisvr. van Fallaux, 74 jr. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie STREMMING LANDVERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 15 Mei a.s. tot het tijdstip, waarop werkzaamheden ter plaatse zijn geëindigd, de Haven gesloten zal zijn "het verkeer in beid® richtingen met voertuigen, rU- en trekdieren en

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3