Inenting van militairen Heidebranden veroorzaken zonsverduistering KERK eh SCHOOL Tsjechische vlieger besefte Dit mn kans Puzzle VRIJDAG 14 MEI 1954 TZ"RACHTENS DE WET immunisatie militairen heeft de minister van Oorlog en van Marine tot 1 Januari 1962 de bevoegdheid militairen de verplichting op te leggen zich aan inenting tegen pokken voor de eerste maal te onderwerpen. Men noemt dit primo-vaccinatie. Van deze bevoegdheid wordt geleidelijk aan gebruik gemaakt. De mi nister van Oorlog en met hem het overgrote deel van beide Kamers der Staten-Generaal hebben het nodig geacht, deze maatregelen in te voeren om de paraatheid van het leger niet in gevaar te brengen. Gezien de huidige politieke en militaire verhoudingen en gezien de bedreigingen, die besmet telijke ziekten voor een gemobiliseerd of te velde staand leger vormen, wordt de preventieve bestrijding daarvan door immunisatie onontbeerlijk geacht. Men kan daarbij niet wachten tot het gevaar inderdaad acuut is. MET DE PRIMO-VACCINATIE is het in ons land altijd een beetje eigenaardig gesteld geweest. Aanvankelijk hadden wij de wet van 1872, die de indirecte dwang tot stand bracht, doordat de kinderen niet naar school konden gaan, wanneer zij niet in het bezit waren van een pokken briefje. In 1928 is onder invloed van de toen sterk toegenomen geconsta teerde encephalitisgevallen de indirecte dwang opgeheven en in 1939 is de huidige Inentingswet ingevoerd, die een directe drang (geen dwang) kent. Het gevolg van de werking van deze laatste wet is geweest, dat de vacci natie-positie van de Nederlandse bevolking aanzienlijk is verbeterd. Maar het is een niet te miskennen feit, dat zij, die geboren zijn tussen 1928 en 1939 over het algemeen niet zijn ingeënt. En dat zijn juist de lichtingen, die nu verplicht militaire dienst hebben te vervullen. Geen wonder dan ook, dat speciaal voor deze lichtingen voorzieningen nodig werden geacht. Maar evenmin is het een wonder, dat de bevoegdheid van de minister, inenting voor de eerste maal te bevelen, slechts geldt tot 1 Januari 1962: dan im mers komen de lichtingen aan de beurt, die ruimschoots onder de werking van de Inentingswet 1939 zijn gevallen. HET BEVEL TOT primo-vaccinatie wordt reeds op vry grote schaal ge geven. Nu hebben wij de klacht ontvangen, dat bij de mededeling hier van aan de militairen deze niet op de hoogte worden gesteld van de moge lijkheden, die de wet biedt om aan medische of gewetensbezwaren tegemoet te komen. Deze klacht is te begrijpelijker omdat het hier gaat om militairen. Het bevel tot vaccinatie wordt immers opgelegd door een meerdere en dan ontstaat allicht de indruk, dat het onontkoombaar is. Het komt ons voor, dat tegelijk met de bekendmaking van het bevel tot primo-vaccinatie de militaire overheid de plicht heeft, de middelen mee te delen, die de soldaat openstaan om, indien er gegronde bezwaren tegen de vaccinatie bestaan aan de inenting te ontkomen. Het is wel zo, dat iedere Nederlander geacht wordt de wet te kennen, maar dit is natuurlijk meer theorie dan practijk. AL WILLEN WIJ de naar onze overtuiging bestaande overheidsplicht niet overnemen, toch menen wij er goed aan te doen, in het kort aan te geven, welke verzets-mogelijkheden in de Wet immunisatie militairen zijn opgenomen. De militair, alsmede, indien de militair minderjarig is, degene die de ouderlijke macht of de voogdij over hem uitoefent, die op gronden ontleend aan zijn of haar godsdienstige overtuiging gewetensbezwaren heeft tegen immunisatie, kan zich met een met redenen omkleed verzoekschrift tot het verkrijgen van vrijstelling van de aan hem of de onder zijn of haar ouder lijke macht of voogdij staande militair opgelegde verplichting wenden tot de minister van Oorlog of van Marine. De minister beslist op dit verzoek schrift na advies van een door hem ingestelde commissie. De betrokken militair, zijn vader, moeder of voogd, mag zich door een ander doen bij staan, wanneer de hierboven bedoelde commissie de indiener van het ver zoekschrift oproept om de gewetensbezwaren nader toe te lichten. Worden de gewetensbezwaren door de minister erkend, dan wordt de militair blij vend van immunisatie vrijgesteld. zowel de militair als zijn vader (eventueel moeder) of voogd een ver zoekschrift tot vrijstelling kan indienen. Anders ligt het bij zgn. medische bezwaren. De militair, voor wie op geneeskundige gronden een bijzonder gevaar van de immunisatie is te duchten wordt, naar regelen, door de mi nister te stellen, tijdelijk of blijvend van de immunisatiemaatregelen vrij gesteld. De militair dus alleen hü zelf die van mening is, dat zijn ge zondheidstoestand daartoe aanleiding geeft, kan, onder overlegging van een verklaring van een geneeskundige, een verzoek om vrijstelling indienen Op een dergelijk verzoek kan de minister slechts afwijzend beschikken in overeenstemming met het advies van een commissie van geneeskundigen. M.a.w., van dit advies mag hij niet afwijken dan ten voordele van de mi litair. Van groot belang is ook de bepaling, dat het indienen van een verzoek schrift, zowel wegens gewetensbezwaren als wegens bezwaren van genees kundige aard, de immunisatie opschort. Dit betekent, dat het eenvoudige feit van het indienen van een verzoekschrift tot gevolg heeft, dat de ver plichting tot inenting niet meer bestaat tot de minister op het verzoekschrift heeft beslist. Brandweer van spoorwegen uitgebreid om eventualiteiten hoofd te kunnen bieden (Vervolg van pag. 1) Het centrum van de Veluwe heeft gis teren te lijden gehad van twee zware heidebranden. Omstreeks 11 uur werd vuur ontdekt in de hei bij het vliegveld Teriet aan de weg ArnhemApeldoorn De strijd tegen de vlammen werd begon nen met Kroot materiaal en om kwart over twaalf kon men zeggen, dat men de toestand meester was. Maar op hetzelfde ogenblik kwam de mededeling binnen, dat niet ver weg, onder Hoen- derlo, ook een heidebrand was uitgebro ken die zich zeer Tnstig liet aanzien Bij Hoenderlo zijn 55 ha heide ver loren gegaan. Niet alleen namen aan de brandbestrijding de blussingsploegen deel die een uur tevoren bij Teriet hadden gewerkt, maar ook militairen uit Apel doorn, Stroe, De Wittenberg en andere plaatsen. In totaal streden rond vijftien honderd man tegen de vlammen. Evenals bij Teriet cirkelden vliegtuigen van Deelen boven het brandende heideveld om aanwijzingen te geven. Maar de rook was soms zo dik, dat de toestellen niet te zien waren en de zon zelfs werd ver duisterd. Tussen één uur en half twee sloeg het vuur op enkele plaatsen over de weg van Woeste Hoeve naar Hoen derlo en over de Krimweg bij Hoenderlo. Van dat ogenblik af liep ook het Deeler- woud ernstig gevaar Twee op de hei ge bouwde bungalows werden een prooi de vlammen. Maar vlak voordat het het Deelerwoud bereikte, slaagden de honderden blussers er in de vlammen te bedwingen. Het vuur is ontstaan in het kam peercent rum Veluwshof. Tussen Halle en Varsseveld zijn gister middag circa vijf hectare heide verbrand. De brand ontstond omstreeks half zes, nadat twee jongens met vuur hadden ge- De brandweerorganisatie van de Ned. Spoorwegen, die tot dusver slechts een aantal brandweerploegen in de verschil lende werkplaatsen omvatte, zal aanzien lijk worden uitgebreid, teneinde ook op het stations en emplacementen met kracht en spoed een brand te kunnen be strijden Ongeveer 1500 leden van het lelijk personeel van de N.S. en van Van Gend en Loos worden vrijwillig bij gemeentelijke brandweercorpsen opgeleid het rijksexamen „brandwacht tweede klasse". Zij zullen binnenkort bij 65 brandweerploegen op de belangrijkste stations van ons land worden ingedeeld. Het aantal motorspuiten, dat 16 be draagt, zal met 78 worden vermeerderd. Universitaire zomercursus in Utrecht De gezamenlijke universiteiten en ho gescholen van Nederland zullen van 12 Juli tot 31 Juli 1954 aan de Rijksuniversi teit te Utrecht een zomercursus organi seren voor buienlandse studenten onder de algemene titel: Stromingen der mo derne Beschaving. Professoren en experts uit ons land zullen achtereenvolgens de geschiedenis, de politieke en sociale ontwikkeling en het hedendaagse geestelijk en cultureel leven van West-Europa in colleges en discussiegroepen belichten. De cursus, waarvoor ongeveer 50 bui tenlanders inschreven, wordt in het En gels gehouden. Kerkeraad te IJzendoorn werd weer in ambt hersteld Wet tegen belemmering militaire werken De ministers Beel en Staf hebben aan de Tweede Kamer voorgesteld de wer kingsduur van de belemmenngenwet landsverdediging, die op 8 Augustus a s. zou aflopen, met vier jaar te verlengen De wet verleent aan de regering be voegdheden om belemmeringen voor de bouw van kazernes en opslagplaatsen, de aanleg van verdedigingswerken en be perkte inundaties op te heffen. De ver lenging is nodig, omdat in verschillende wettelijke regelingen nog wvlzigingen moeten worden aangebracht die de uit voering van werken ten behoeve van ae landsverdediging vereenvoudigen. De provinciale commissie voor het op zicht in de Ned. Herv. Kerk in Gelder land heeft volgens het Geref. Weekblad (uitg. J. Bout te Huizen) het hoger be roep behandeld van de vier kerkeraads- leden van IJzendoorn, die door de clas sical commissie voor het opzicht (clas sis Tiel) uit het ambt waren ontzet- „omdat ze nu al meer dan twee jaar voortgaan het leven der gemeente IJzen doorn op ernstige wijze te verstoren, waardoor zij direct of indirect in deze gemeente zeer onordelijke toestanden veroorzaken." Zoals men weet, werd hier gedoeld op de moeilijkheden, die er bestonden tussen de kerkeraad en de predikant der gemeente, ds H. Schokkimg. De provinciale commissie heeft op formele gronden het besluit van de clas sical commissie vernietigd en na onder zoek van de klachten en feiten uitge sproken hierin geen gronden te kunnen vinden om een maatregel van kerkelijke tucht tegen deze kerkeraadsleden te nemen. Derhalve zijn zij in hun ambt en recht hersteld. Zoals men weet, heeft dezelfde provinciale commissie onlangs de predikant voor een half jaar ge schorst. De raad van Emmen besloot mede te werken aan de oprichting van een Uitgebreid Technische School (U.T.S.) al daar. Opvolger van landdrost Smeding Ir Minderhoud directeur N.O.P.-werken Ir A. P. Minderhoud is met Ingang van een nader te bepalen datum benoemd tot directeur van de Wierlngermeer (Noonl- ooatpolder). Deze benoeming houdt in, dat de heer Minderhoud tevens de functie van land drost van het openbaar lichaam De Noordoostelijke Polder zal uitoefenen. Ir A. P. Minderhoud zal dr ir S. Smeding opvolgen, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn func tie als directeur-landdrost zal neerleggen, nadat de gemeente Emmeloord zal zijn ingesteld. Sinds 1 Januari 1946 is de heer Min derhoud hoofd van de sociaal-econo mische afdeling en plaatsvervangend di recteur van de Noordoostpolderwerken te Zwolle. Hij is 52 jaar oud. Onderwijzer-staatsexamen in '56 nog ongewijzigd Minister Cals heeft het plan bij de Tweede Kamer een wetswijziging te stellen, waardoor het mogelijk wordt, dat ook nog in 1956 het Staatsexamen voor onderwijzers in zijn huidige vorm wordt afgenomen. Volgens de thans gel dende wet zou 1955 het laatste jaar zijn. Het doel hiervan Is. mogelijk te ma ken. dat in 1956 toch nog volledig be voegde onderwijzers, die via particuliere opleidingen voor het examen studeren kunnen worden afgeleverd. Men schat dat het aantal ongeveer duizend zal zijn Op grond van de Kweekschoolwct '52 zou het n.l. practisch niet mogelijk zijn geweest in 1956 volledig bevoegde derwijzers af te leveren: aangezien dan de tweede leerkring eindigt en pas na de derde leerkring is men volledig be voegd. Gemeente Haarlemmermeer heelt 40.000 inwoners In de gemeente Haarlemmermeer ts gis teren de 40 000ste Inwoner aangegeven. Het is Johannes van Geilswtjk. zoon van het echtpaar A. P. van Gellswijk-de Boer. Sloterweg 162. Badhoevedorp. Bij aangifte op het gemeentehui la de vader een spaarbankboekje met f 100 aan geboden. Waakzaamheid is geboden bij verdediging persvrijheid Zelfs in landen die de democratie hoog. houden, bestaat de neiging, de persvrij heid te beperken. W\j moeten waakzaam Ün bU de verdediging van deze vrijheid. Aldus luidt de resolutie (ingediend door hoofdredacteur dr Schwarz van de Neue Zürcher Zeitung) die gisteren door het Internationaal Persinstituut in Wenen bijeen is aangenomen. Terwijl hij lag te zonnebaden ts Een vermetele jonge vroeg de soldaat om voor anderen ook, zelfs enkele Tsjech heeft te Neuren- de grap de motor eens aan communisten." berg verteld, hoe hij er te slaan. De onnozele ge- Het werd bitter koud. Woensdag tijdens een zon- hoorzaamde en een ogen- toen Cihak naar het Wes- nebad toe gekomen is. blik later begon de motor ten vloog en hij zat te bib zijn communistische va- te sputteren om echter beren, terwijl hij het Tsje- derland per vliegtuig te meteen weer af te slaan. chische landschap ondet ontvluchten. „Ik zei hem. het nog zich zag wegglijden 23-jarige Karei Cihak eens te proberen en hij Drie kwartier na de heeft tijdens een persoon- deed het. Ditmaal deed de start keek hij eens naai ferervtie een relaas gege- motor het en ik taxiede beneden. Ik zag enkele van zijn tocht naar de snel naar het einde van de soldaten en onderscheidde vrijhei^ die eindigde met startbaan en vertrok on- een Amerikaanse vlag. een noodlanding op het middellijk. Niemand kreeg In de buurt lag een vlieg- oefenterrein Grafenwoehr de kans mij tegen te hou- veldje en daar vloog ik van het Amerikaanse le- den." heen. Ik trachtte een goe der. Cihak zei, 800 kronen, de landing te maken, „ik nam in mijn onder- zijn horloge en een revol- maar toen ik daarmee be- broek een zonnebad op ver. die tot de standaard zig was. bleek de benzine het dak van het gebouw uitrusting van het perso- op te zijn. >p het vliegveld van Cheb. neei der staatsluchtvaart- Cihak schoot over vier kilometer van de maatschappij behoort, bü landingsbaan heen en Tsjechisch-Duitse grens. Ik zich te hebben gehad. nlelde één van de vleu- was daar hoofd van de Aan boord van het vlieg- gels van zijn machine. Hij veerdienst. Ik zag een bur- tuig vond hij alleen een kwam er met een schram- gervliegtulg op de start- kompas om zich te oriën- metje op zijn voorhoofd baan staan. Het was eer- teren. „Maar door mijn af. der op de dag uit Praag werk op het vliegveld wist De eerste woorden, die naar Cheb komen vliegen lk. dat ik Zuidwestelijke Cihak in het Engels richt en zou over enkele uren richting moest vliegen om te tot de soldaten, die op teruggaan. Slechts een en- boven Duitsland te komen, hem toerenden. toen hij kele soldaat stond er bij Na een jaar werken op uit het vliegtuig kroop, op wacht het vliegveld had ik bijna waren: „Het was daar- ,.Ik besloot te pogen, het gevoel tot het Amen- boven vreselijk koud, ik naar het Westen te ontko- kaanse leger te behoren, wens politiek asyl". men en daarom wandelde Ik luisterde steeds naar Zijn grootvader, zo ik op mijn gemak naar de radio Vrij Europa, de ra- telde hij, was één va soldaat en deed alsof ik de dio der Amerikaanse oprichters van de eerste machine eens wilde bekij- strijdkrachten cn de Voice Tsjechoslowaakse lucht- ken. Toen klom ik er in en of America. Dat deden du vaartmaatschappij Ds J. v. d. Berg, Geref. Gem. te Utrecht overleden Naar eerst thans bekend geworden is. s ds J. van den Berg. emeritus predi kant van de Gereformeerde Gemeente Utrecht Maandag aldaar in de ouder- dom van 60 jaar overleden. De begrafenis geschiedde hedenmiddag op de derde alg. begraafplaats te Utrecht. Ds Van den Berg werd in 1936 candi- daat aan de Theol. School en op 2 Sep tember 1936 predikant in Krabbendljke. In 1946 vertrok hij naar Utrecht, in 1953 met emeritaat ging. Hij is ge ruime tijd ziek geweest. Ds J. Hoekstra, em pred te Zeist werd 80 jaar Ds J. Hoekstra, em. Hervormd predi kant te Zeist, werd vandaag 80 jaar. In vroeger jaren heeft hij op allerlei ter rein in Friesland een vooraanstaande plaats ingenomen o-a. voor de evangeli satie, ziekenhuizen, Chr. Hist. Unie en kerkelijke pers. Hij was vele Jaren predi kant in Ternaard. In 1946 werd hij lid van de noodgemeenteraad van West- Dongeradeel, waar hij wethouder en loco burgemeester was. Vacantie-cursus Kerk en Wereld Van Dinsdag 13 Juli tot Vrijdag 16 Juli wordt op Kerk en Wereld te Driebergen vacantie-cursus gehouden voor allen, in maatschappelijke beroepen werk- n zijn. Het thema is: Wie is de mens, die w(j helpen? i. zullen prof. dr G. C. van Niftrik spreken over: De Mens van Nu en dr A. L. Janse de Jonge over: Het Gesprek. Ds Bot en ds v. Vessem 25 jaar zendingspredikant Ds K. A. Bot te Waubach en ds Jac. an Vessem te Gulpen herdenken op 28 Mei de dag. dat zij 25 jaar geleden in de Utrechtse Domkerk werden afgevaar digd als zendelingen van de Utrechtse Zendings-Vereniging. Ds Bot heeft altijd op Halmaheira gewerkt en werd na zijn repatriëring in 1948 Herv. predikant te Waubach. Ds Jac. van Vessem arbeidde Zending op Boeroe en later in de Minahassa en werd na zyn repatriëring Herv. predikant te Gulpen. Geref. Schoolverband op 28 Mei in Utrecht Evenals vorig jaar wordt de algemene vergadering van Gereformeerd School verband op de Vrijdag na Hemelvaarts dag 28 Mei gehouden om 10 uur in Espla nade te Utrecht. Na de huishoudelijke zaken zal het referaat worden besproken van de heer C. C- F. Gordijn te Rotter dam getiteld: De Achtergronden enei Christelijke Lichamelijke Opvoeding. Op 31 December telde deze organisatie twee gewesten, 24 districten, 463 scholen (ei jaar tevoren 461) 2382 onderwijzers(essen) (vorig jaar 2441) en 81.898 leerlingen (vorig jaar 80.826). De secretaris van de Hervormde Wereldbond, dr Pradervand uit Genève, bracht een bezoek aan de Hervormde ge meenten in Hongarije. Hij preekte in overvolle kerken in Boedapest en Pees. Pinkster-zendingsweek van 30 Mei tot 7 luni De Zending van de Ned. Hervormde Kerk en van de Geref. Kerken zijn weer overleg bezig aan de voorberei dingen van de Pinksterzendingsweek, die dit jaar wordt gehouden van 30 Mei tot 7 Juni. Allerlei groeperingen, vereni gingen enz. in deze kerken en natuurlijk de gemeenten zelf worden langs allerlei wegen en op allerlei manieren herinnerd in de Zendingsopdracht. Ook radio en televisie worden inge schakeld. De N.C.R V. verzorgt in samen werking met de Zending op 2 Juni een bijzondere uitzending Die avond zijn te Amsterdam, Barmen (Did) en Basel (Zw.) in de kerken Christenen ^amen, die door telefoonlijnen met elkaar ver bonden zijn. In elke plaats spreken in het Nederlands of in het Duits telkens twee personen: één van het Zendings- veld en één van het thuisfront. In de drie plaatsen zingen zij samen dezelfde lie deren, hoewel in verschillende talen. Op 25 Mei zendt de N C.R.V.-televisie een deel van de zendingsfilm van ds B Richters uit. Zendingsartsen kregen visa voor Indonesië Terwijl enige ongerustheid was ont staan over het uitblijven van visa voor zendingsarbelders voor Indonesië, werd bericht ontvangen dat voor de artsen Timmer van de Geref. Zending en De Voogt van de Hervormde Zending een visum ls afgekomen. Men hoopt nog meer artsen te kunnen uitzenden, zodra de visa verleend zijn. Adventistisch congres te San Francisco Gedurende de tweede helft van deze maand zal er een Adventistisch kerkert) k congres worden gehouden te San Fran cisco. waaraan circa 1000 gedelegeerden uit ongeveer 100 landen en zendingesge- bieden zullen deelnemen. Van Nederland zijn drie gedelegeerden gezonden. Ds F. J. Voorfhuis, praeses van het landelijk Kerkbestuur der Ad- vent-Kerken in ons land. is gisteravond van Schipmhol naar San Francisco ver trokken. Groningse Guyotprijs voor prof. Rüdi te Zurich Voor het jaar 1954 is de Groningse Guyot-prijs voor grote vèrdiensten op oorheelkundig gebied toegekend aan prof. dr Luzius Rüdi te Zürich. Prof. Rüdi is een leerling van prof. dr Felix Nager. die in 1934, eveneens de Guyot-prijs verkreeg. De uitreiking zal geschieden op de dag van de overdraent van het rectoraat der Groningse univer siteit. 20 September. De prijs, die een! in de vijf jaar door de senaat der Gro ninger universiteit wordt toegekend, be staat uit een geldsom en een medaille. Speciaal nummer Patrimonium over diaconale vragen Het Chr. Sociaal Orgaan Patrimonium heeft een bijzonder nummer geheel ge wijd aan het diaconaat. Deskundigen uit verscheidene kerkgemeenschappen be handelen daarin actuele vrragstukken, irbij uiteraard vooral de verhouding kerkelijke zorg-overheidszorg naar vo ren komt. Artikelen werden geschreven door C. Smeenk, A. J. Rotteveel (diaco naat in Ned. Herv. Kerk). A. Hofman (van Geref. zijde), J. H. Veenkamp (Ger. Kerken art. 31 K.O.), ds G. Bilkes (Chr. Geref. standpunt) en ds J. P. van Heest (Evang. Lutherse kerk). Ten slotte plaat- ds M. de Goede en J. C. Pellicaan kanttekeningen bij deze artikelen. Beroepingswerk J. Haanstra te Spijk (Gr.). Benoemd: tot vie. in de Wierlnger meer W. A. Bos. vic. te Gemert. Bedankt: voor Houten C. v. d. Bosch te Bruchem-Kerkwijk. Geref. Kerken Beroepen: te IJmuiden (vac. C. W. Thys) J. v. Leeuwen te Oudemirdum. Geref. Kerk art. 31 Bedankt: voor Overschie J. v. d. Haar te Emmen. Doopsgezinde Broederschap Beroepen: te Steenwjjk Th. Hoog slag te Ytens en.Baard. Baptisten vergaderden dit jaar in Sneek De algemene vergadering van de Unie an Baptisten-Gemeenten is in Sneek gehouden. Er waren 122 afgevaardigden en enige honderden gasten. Ds F. E. Huizinga te Hengelo (O.), gekozen als leider der vergadering, begroette do president van het Baptisten-seminarie te Rüschlikon (Zw.). de heer Nördenhang. In de bidstond sprak ds F. E. Huizinga o m. de hoop uit. dat de komende assem- blée van de Wereldraad van Kerken de verwachtingen niet zal beschamen. Onderwijsbenoemingen Knap óp die onogelijke schuur mei ®"t'Üef 19. Het gaat niet goed, denkt moeder. ..Roep Dirk en Annie", fluistert ze. Truus, overrompeld, glipt naar buiten. Moeder wil voelen of zijn handen koud zijn. Hij grijpt de hare. Hij kijkt haar aan met gro te bezorgde ogen en opengaande lippen. Zo heeft hij nooit gekeken. Moeder wordt angstig, zijn ogen verschrikken haar Hij wil spreken, maar kan nog niet. Dan z«*gt hij moeilijk: ..Aaltje". En nog eens. dieper, inniger: .Aaltje." Dan is het stil. Zijn oeen luiken. De dood over wint. Nu roept men de dominee, want de dode moet netjes begraven worden. Bij het graf staan veel mensen. De dode was zeer gezien en zijn plotseling sterven gaf een schok. Nu zijn ze hier. om hem de laatste eer te brengen. Hij merkt het niet. De predikant spreekt tot de levenden. Zijn woord i? een oordeel een dreiging van dood en eeuwigheid, een roep tot bekering et» tot sic/ een wijzen op Christus. Gelukkig, ook Christus. Het publiek luistert. Een enkele met getroffen consciëntie, de meesten slechts met ontroerd g* moed Zo'n gemoedsontroering is een zeldzaam ding Ja. de dominee doet het goed. F.n zo plech tig. Hij kan wel keurig spreken Een week later verkondigt de publieke opinie nog, dat de domi nee het mooi gedaan heeft. En dan informeren ze naar de erfenis en zeg gen meewarig, dat hij er geen plezier van heeft gehad en dat het toch maar erg zielig is. Het leven ging intussen reeds over tot de orde van de dag. Jan en Annie ontmoeten weer elkaar. Ze spre ken weinig. Gedempt vraagt Jan: „Was je vader gereed, toen het grote ogenblik kwam?" .Ik wee' het niet Wat bedoel je eigenlijk?" ..Was hii ceroed om heen te gaan?" „Gereed" Kan dat?" „Het kan". „Vader was zo plotseling weg. We weten niet, hoe hij stierf". „Op ons léven komt het aan. Als ik op dit ogenblik de tijding hoorde, dat mijn vader dood bleef. zou ik geen ogenblik in twijfel zijn". Hij spreekt van zijn vader, van zichzelf spre ken durft hij niet. In stilte is hij bang, dat Annie hem iets vragen zal. Maar Annie blijft zwijgen. Ze beeft. Hij voelt het. Nu vat hij weer moed, gaat praten over iets anders, zachtjes en voorzichtig, want beiden voe len een zekere wijding. Hier is een onderwerp, waarover ze later nog eens praten moeten. K. JONKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis van een erfenis XVI EEN KNAPPE ZET. „Nu wij de geschiedenis hebben, is het zaak er ook behoorlijk profijt van te trekken". „Natuurlijk, dat is volkomen billijk. We hebben er ons werk voor gedaan". Mr Brant lacht verholen. Nadenkend bekijkt hij zijn vers aangestoken sigaret, de glimlach blijft op zijn gezicht Hij is het met zijn com pagnon eens Er moet méér uitkomen Dit ci troentje is zo gauw niet uitgeknepen. Wat het werk betreft, loopt het nog al af. „Wat zullen we doen?" „We moeten de adressen hebben van alle be langhebbenden". „En dan?" „Dan ze allen een voor een aanschrijven trachten, van ieder een afzonderlijke opdracht te krijgen". „En dan bij ieder afzonderlijk een nota decla reren?" „Ja zeker! Wat is daar tegen?" „Niets tegen Maar, de adressen?" „Die vragen we aan het departement. Als je er niets tegen hebt, maak ik morgen een snoep reisje naar Den Haag en haal die adressen" „Die liggen aan het departement zo maar je gereed, denk je?" „Dat niet, maar ik denk wel. dat ik ze los krijg". „Heb je relatie met een hoge ome? „Was dat maar waar! Helaas niet. Maar ik wil het proberen. Laat ik bewijsstukken me men. De brief van die meneer Vermeer ei correspondentie met Van Veen". „Met Van Veen nebben we niet gecorrespon deerd, alleen een schriftelijke bevestiging gezon den" „Geef me dan die brief van Vermeer en copie van ons eigen schrijven' Aldus gewapend komt mr Brant aan het de partement „Ik ben hier als comparant van enige belang hebbenden in de erfeniszaak De Bas-Huidekoper Al sedert weken heeft mijn kantoor die zaak ir handen Ik heb hier een correspondentie, die ik u wil tonen als bewijsstuk" Hij overhandigt de ambtenaar de papieren. „Nu zijn we al aardig gevorderd. We moeten echter zo veel mogelijk gegevens en officiële stukken hebben, vooral betreffende vroegere pro cedures. Die stukken berusten misschien bij be langhebbenden We noorden van meneer Ver meer en ook van meneer Huidekopei. dat hier een vergadering hebt gehad van alle reflec tanten, schriftelijk door u g'-convoceerd. De adres sen zijn hier dus bexend Kunt u mij die ver schaffen? Dan kunnen wij ons met die mensen in verbinding steilen en de aanwezige gegevens verzamelen". school te Dord Chr. kweek- ROTTERDAM. 13 Mei Gepromoveerd tot doctor in de economie F W Botzen. Den Haag, op proefschrift: Enige aspecten van de ontwikkeling der aluminiumnidustris in de eerste halve eeuw van hair bestaan DELFT Op 19 Mei zal ir T C van Holle promoveren tot doctor in de technische wetenschappen op proefschrift: Sterische beïnvloeding van dp mesomerie bij aroma tische aminoverbindingen met omvangrijke N-alklygroepen. AMSTERDAM (G.U.). 13 Mei Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunae op proefschrift: Géologie de la Région de Francardo (Corse). T de Booy. geo te Vlis- singen en op proefschrift: Some Investiga tions on the Metabolism of Choline Aspergil- LEIDEN. 14 Mei - Candidaatsexami J C Schoneveld Godgelee leid de hee slaagd v ...aj d van Utenhove, B Uyterlinde, Voorburg; A M oen xioiianaer, Barendrecht: P van Leeu wen. Voorburg; A M Lonnée. Den Haag; A H H Schuurmann, Maastricht: P van Leeu. wen, R'dam; C M Koning. Vlaardingen; H van der Zalm, Barendrecht; C J M Simons, Gilze-Rijen; L C Buysert. Woerden. Artsex; mej E A Ratu-Langie. R'dam; M F Yff, A'dam; Llem Tjiauw Hwat. R'dam en A Krumperman Voorburg. ROTTERDAM. 13 Mel Geslaagd voor cand economie, de dames C E M Beurskens en Ph J Jansen, beiden R'dam en de heren J van Es, Dordrecht; Th Raets. Schevenin- gen; J J de Kort. Katwijk aan Zee; Soetadi, R'dam; J M Timmerman. Dordrecht en H W N de Jong, Gouda. Doet economie; TJ Karsten. Apeldoorn; H C A Tieleman. Den Haag; G Hogewoning, Rijnsburg en E Wa- •g Ain AMSTERDAM (G.U.. 13 Mel Geslaagd voor cand wis- en natuurkunde; H Kruys- wijk. A'dam en C J C Pijpers. Heemstede. NIJMEGEN. 13 Mel Geslaagd voor doet rechten; C L A M Aerden te Roosendaal. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor rouw 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleut. 10.15 Dansmuziek 10 40 Gram. 11.00 Voor n 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Gra 12.30 Land- en Hiinbouwmededelingen 12 Liohte muziek 12.50 Reportage 1.00 Nieu Amusementsorkest 1.50 Gram. 2.00 Boe •eking 2.10 Gram. 2.20 Engelse les 2 muziek 3.15 Kroniek van Ietteren :en 3.55 Promenade-orkest en solist 4 8.30 „Licht- in Esperanto 11.22 Omi Vij luiden de Nieuws 11.15 icporkest 11.5 298 m. VARA: 7.00 Nieu\< gymnastiek 7.30 Gram. 8( m. 8.35 Orgelspel 8.55 Viv i 11.40 Clavecimt am. 1.00 Nleuti U.S.A Cabar ïlreciUl 12.00 Grar ouwmcdedelingen s 1.15 Vara-vari; jrtpraatje 2.00 Org 10.40 „Onder de panne 6 00 Nieuws 6.15 Sport 6.25 iziek 7.15 Parlementair over programma 2.45 Reportage 9.30 Concert 10 00 Nieuws Advertentie! kleu- Sport 2.45 Dansmuziek 3.15 Sport nuziek 5.30 Variété-orkest en sol. spel 6.58 Sport 7.00 Nieuws 7 25 Gev. programma 9.00 Nieuws 9.15 9 30 Concert 10.00 Nieuws 10.05 Brussel. 324 .15 Gram. !S 5.00 Nii ildaten 7.00 Niet 8.30 Gram 9.00 Con jekprogramma 1 ssel. 15 Accordeonspel 4.45 Engelse ws 5 10 Gram. 5.20 Liturgische 5.45 Koorzang 6.30 Voor J.00 Lichte r ert 10.00 Nieuws 10.15 .00 Nieuws 11.05—12.00 ia 2.15 Gram. 3.30 Ver- jekprogramma 5.00 Nieuws 6.45 Accordeon- >el 7 15 Gram 7.30 Nieuws 8.00 Gram. 8.15 hansons 9.30 'Muzikale kruiswoordraadsels .00 Nieuws 10.15 Instrumentaal kwartet 10.55 ieuws 11.00 Dansmuziek 11.55 Nieuws. BBC. Uitzendingen voor Nederland; 5.00— 5.15 n.m, Engelse les voor beginnelingen (op 224 49 en Spiegel Magisch vlechtwerk Horizontaal en verticaal woorden van de volgende betekenis invullen: 1 Volmacht, 2 stof 3 terzijde, 4 de grootste Italiaanse dióhter (geb. 1265 te Florence, overleden 1321 te Ravenna), 5 herfstbloem. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Komkommer, 5 kina, 7 k.o., 8 uranium. 9 regelen, 12 al, 13 diva. 14 kandelaar. VERTICAAL: 1 Kakkerlak, 2 kwartel, 3 mooi, 4 rammelaar 6 nu, 7 knoedel, 10 gaan, 11 N.I.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2