Woningbouwvereniging Spinoza bestaat een kwart eeuw Ondanks investering van millioenen, nood in bloemendorp niet te lenigen Brandweerlieden krijgen hun waterdichte kleding H0DESH0W KATWIJK aan ZEE GOEMAAT HAASNOOT BARENDSMA Vorstelijk paar valt een grootse ontvangst ten deel Geref. Noorderkerk zal toch worden verbouwd NIEUWE lEIDSCHE COUHANT 4 DINSDAG 11 MEI 1954 WEER EEN JUBILEUM IN RIJNSBURG (Advertentie) Rijnsburg heeft de laatste tijd niet over gebrek aan feestelijke gebeurte nissen te klagen. Het jubileum van Flora ligt nog fris in de herinnering en de vorige week werd de Gereformeerde Maranatha-kerk in gebruik genomen. Nu is het de woningbouwvereniging Spinoza, die deze en de vol gende week haar 25-jarig bestaan viert. V^f-en-twintig jaar geleden werden de heren Van der Heyden en Verkuilen door een passage ln een gemeenteraad s- verslag opmerkzaam gemaakt op ver keerde practyken by het verhuren van woonruimte. Eén der toen zitting hebben de raadsleden stelde vragen over die kwestie. Korte tUd daarna werd een ver gadering gehouden in het café Coster, zo langzamerhand by de meeste Ryns- burgers wel bekend, met het oogmerk te komen tot de oprichting van een woning bouwvereniging. Er werd diezelfde avond nog beslaten een woningbouwvereniging op te richten, die zich het stichten en m stand houden van hygiënisch ingerichte woningen te Rynstourg ten doel zou stel len. Ongeveer honderd Rynsburgers ga ven zich als lid op. De heer Verkuilen werd voorzitter, de heer P. van Egmond 2e voorzit/ter, de heer H. J. van Leeuwen •ecretaris, de heer H. Wolthaus 2e secre taris, de heer R. Wagter penningmees ter. de heer A. den Heyer 2e penning meester en de heer K. Zandbergen alge meen secretaris. De initiatiefnemers waren ter zake kundig. Zy kozen direct een raad van commissarissen Daarin hadden zitting de heren G. van Delft, C. de Money, J. RavenSbergen Jzn, H. v. d. Eykel Hzn en J. van der Mey Azn. Ix>uter en alleen met de bedoeling de vereniging een werkeiyk Rynsburgse naam te geven, werd zy ..Spinoza" ge heten. Er is weinig of liever helemaal geen verband tussen het streven van de wo ningbouwvereniging en de leer van de filosoof Spinoza. Dat werd zeer wel be seft en het bestuur heeft dan op één van zyn vergaderingen ook eens gespro ken over wyziging van de naam. Maar het heeft nooit een voorstel dienaan gaande ingediend. Onrustige tijd Op 30 Juni 1929 werden de statuten en de reglementen van de woningbouwver eniging Spinoza vastgesteld en op 4 Jan. 1930 kreeg men daarop de Koninkiyke goedkeuring. Het viel de vereniging niet mee om aan de slag te komen. Voordat men aan de uitvoering van het eerste bouwplan toe was, moesten er heel wat moeilijkheden worden overwonnen. En toen ging nog niet alles naar wens. want by het eerste het beste bouwplan bleek de uiteindeiyke prUs hoger te komen dan de raming en er moest op het woon genot worden beknibbeld om de dans te ontspringen. Spinoza deed meer soortge lijke ervaringen op. Later bedankte de heer Verkuilen als voorzitter en de be stuursleden vonden niet één, twee, drie een andere leider, die geneigd è.n be kwaam genoeg was om de zaken te gaan behartigen. Na veel wikken en wegen verklaarde wyien dokter G. Rykmans zich bereid voorzitter te worden. Deze dokter, geboren Rynsburger, een open oog hebbende voor de wenseiykheid zon nige woningen te bouwen ln verband met de bevordering van de volksgezondheid, man met een groot sociaal gevoel, for ceerde een ganse ommekeer, zowel naar binnen als naar buiten. Men zegt wel eens dat Rijnsburgers broodvechters zyn en dan bedoelt men daarmee, dat ze het niet gauw opgeven, als ze voor een rechtvaar dige zaak vechten. Het gevolg is», dat wanneer er twee groepen zijn, die verschillend over een bepaalde zaak denken en die beide denken gelijk te hebben, er moeilijkheden komen en zo maakte de bouwvereni ging in de dertiger jaren een niet bepaald rustige tijd door. Bij de be kendmaking van het tweede bouw plan in October 1938 hervond men elkaar echter en sedertdien is de on derlinge verstandhouding in de ver eniging onverdeeld goed geweest. Gevoelig verlies By de opening van genoemd bouwplan was ook de huidige minister-president, dr W. Drees. aanwezig en het bestuur van Spinoza heeft dezer dagen het be wijs gekregen, dat de minister-president zich de vereniging nog heel goed her- Tijdens de oorlogsjaren was Spinoza één van de weinige verenigingen, die aan bouwen toekwamen. En na de bevryding Is zy doorgegaan met het zoveel mogeiyk verlichten van de woningnood in Ryns- burg. In 1940 had de vereniging een ge voelig verlies geleden door het overlijden van de voorzitter. Opvolger van dokter Rljkmans was dokter Leerink, die enkele Jaren geleden zyn functie wegens het drukker worden van de praktyk ter be schikking stelde. groot sociaal gevoel en een helder ver stand heeft gediend. Zonder te over drijven mag gezegd worden, dat „Spino za" voor een deel zyn levenswerk is. Het is niet te zeggen, hoeveel narigheid de heer Zandbergen door zyn positie in dc vereniging heeft beleefd, maar evenmin hoeveel vreugde hy er door heeft onder vonden. Hy deed zyn werk met inzet van al zyn krachten. Hy is het enige bestuurslid, dat vanaf de oprichting zit ting heeft gehad. Wy noemen met hem in één adem de architect van de ver eniging, de heer A. van der Heyden Zoals diens karakter is, correct, vast houdend, degeiyk, zo is zyn werk. De heer H. v. d. Ejjkel is 25 jaar commis saris geweest. Van hem kan gezegd wor den, dat hy de vergaderingen alleen ver zuimde, als hy dat wegens ziekte moest. Vertrouwen In 1942 bouwde de vereniging, daartoe in staat gesteld door enkele particulieren, een eigen bestuurshuis. En kort geleden is gebleken, dat de inwoners van Ryns- burg financieel het volste vertrouwen in Spinoza stellen. Trouwens, wy menen te weten, dat de vroede vaderen dezelfde opvattingen hebben, opvattingen, die waarsohyniyk ook wel zyn gebaseerd op het werk van de bekwame administra teur, de heer J. van Dyk. De vereniging beheert op het ogen blik een geïnvesteerd kapitaal van bijna anderhalf millioen gulden. Als de op stapel staande plannen zijn uitgevoerd, wellicht over een jaar, dan komt daar nog eens ongeveer anderhalf millioen bij. De vereniging heeft 40 woningen, waaronder 2 win kels in aanbouw. Plannen voor de bouw van 60 étage-woningen ver keren in vergevorderde staat van voorbereiding. Men bestudeert op het ogenblik de mogelijkheid om een aantal bedrijfsschuren te bouw Daaraan bestaat in Rijnsburg grote behoefte. Spinoza exploiteert 182 woningen, waaronder 21 duplex-woningen, zodat er 203 gezinnen konden worden gehuisvest Het aantal gegadigden voor een woning is zo groot, dat lang niet alle leden in de naaste toekomst geholpen zullen kunnen worden. Er staan ongeveer 600 edspi- rant-bewoners in het leden-register in geschreven. Komende aan het einde var dit overzicht van Spinoza's geschiedenis mogen wy de conclusie trekken, dat de vereniging in het Rynsburgse leven een grote en belangryke plaats inneemt. Daarom gaat dit jubileum ook niet on opgemerkt voorby. Zaterdagmiddag re cipiëren bestuur en raad van commis sarissen in de zaal achter Avondrust voor genodigden en de Dinsdagavond daarna wordt er voor leden en genodig den een feestavond gehouden in één var de Flora-zalen. Het zal by zowel de eer ste als de tweede gelegenheid zeker niet aan belangstelling ontbreken. Rusteloos gaan de kwasten als de ruitenwissers van een auto over de scheepsrompen. De roest is met ketsende slagen van de scheepshuiden gebikt. Schip na schip wordt van onder tot boven in de olie, de teer en de verf gezet. Sommige kwamen al klaar en reeds varen er loggers op de grillige, lastige weg naar IJmuiden. Nog maar enkele dagen en men haalt aan het Prins Hendrikkanaal verlicht adem. Want er is nu niet bepaald veel ruimte voor het graaien. Maar dat is een hoofdstuk apart. Foto D. Kruyt Raad van Koudekerk aan den Rijn Voor koninklijk bezoek 1000 uitgetrokken Onder voorzitterschap van burgemeester De Herder is de raad gisteravond bijeen geweest. Op de agenda kwam het voorstel voor de brandweerlieden van waterdichte kleding te voorzien. Dit voorstel was ietwat verhaast in verband met het voor de deur staande koninklijk bezoek. Verder leverde de rondvraag nog enige interessante puftten op. De heer K. Zandbergen, vanaf de oprichting bestuurslid van „Spinoza". De heer K. Zandbergen werd de vierde voorzitter en nu we diens naam hebben genoemd, kunnen we meteen wel schrii- ven, dat de heer Zandbergen de vereni ging vanaf de oprichting, eerst als alge meen secretaris, later als secretaris en de laatste jaren als voorzitter, met een De voorzitter deelde mede, dat in ver band met meerdere uitgaven de begroting van de dienst Maatschappelijke Zorg over 1953 moest worden gewijzigd. De raad ging hiermee accoord. Goedgekeurd werd de rekening 1953 van die dienst, sluitend aan inkomsten en uitgaven met f 8.889,59. Hierna kwam het voorstel aan de orde de brandweerlieden van waterdichte kleding te voorzien. Het was noodzakelijk nu dit voorstel te doen in verband met het aanstaande koninklijk bezoek. De heer Maat vroeg of het wel ver antwoord was f 1.500 uit te geven voor vlagvertoon, maar uit de toelichting bleek wol, dat de aanschaffing noodzakelijk is. Wethouder Molema zei nog, dat bij een brandweerdemonstratie met 15 korpsen alleen Koudekerk zonder uniform ver scheen. Na enige discussie werd het voor stel aanvaard B en W. stelden voor een crediet be schikbaar te stellen voor het bezoek van Koningin Juliana. Ongeveer f 1.000 zal nodig zyn, maar het is mogelijk dat dit bedrag moet worden overschreden. De uitvoering van de plannen ls ln handen van het Oranjecomité, dat voor de eigen lijke feeatvierlng door de gemeentenaren nog een rondgang door het dorp zal ma ken. Vierhonderd kinderen zullen worden Oranjecomité, dat hij natuurlijk volkomen vertrouwt, niet al te veel de vrije hand heeft. De voorzitter verklaarde, dat er voldoende toezicht is; hy is zelf ere-voor- zitter en had de indruk gekregen, dat er zo zuinig mogelijk zal worden gewerkt. Het voorstel werd aanvaard. De verordening 1954 voor de bezoldi ging van het gemeentepersoneel werd aangenomen. Dit houdt tegeiyk een rang verhoging voor de heer Boon en mejuffr. Stroo in. De raad had ook geen bezwaar tegen de kinderbijslagverordening. In verband met de terugbrenging van het tekort op de dienst 1953 van de ge- ïeentc van ruim f 19.000 tot f 16.487,74 erd de begroting gewijzigd. In verband met de deze avond genomen besluiten werd de begroting 1954 gewijzigd. Plantsoenen In de rondvraag kwam de heer Geerlof terug op wat hij in de vorige vergade ring had gezegd over de plantsoenen ach ter de huizen in de Hoge Waard. Hij had liever gezien, dat de stukken grond bij de huizen waren getrokken en hij vroeg zich af, of het hieraan bestede geld niet :yn weggegooid als de jeugd alles heeft vernield. De heer Van Hemert was mening, dat minder kosten zouden getracteerd. De Koningin zal bloemen jzün gemaakt als de grond bij de hutzen krijgen en een bouwdoos voor Prinses j was gegeven. Marijke, waarvoor de onderdelen door Wethouder Van Vegten merkte op. dat fabrikanten en ambachtslieden in de ge- de gemeente arm is aan beplanting. Ge meente zijn gemaakt. zien de staat van de plantsoenen vallen De heer Van Veen wilde weten, of het|de vernielingen door de jeugd wel mee Exclusieve IN HOTEL „NOORDZEE", VOORSTRAAT 2 TE VOORSTRAAT 2 TE WAARBIJ U GETOOND ZULLEN WORDEN JAPONNEN, DEUX-PIECES, SPORT-, STRAND- en BADKLEDING VOORSTRAAT 7 SCHOENEN COIFFURES DOOR KAPSALON VOORSTRAAT PRINCESTRAAT Entree 1,per persoon (Tydens de show wordt gratis koffie met gebak geserveerd!. Kaarten verkrijgbaar bU de drie deelnemende Fa's. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Oranje-comité 1954 te Alphen aan den Rijn heeft het programma be kend gemaakt voor de feestviering op volgende week Donderdag, ter ge legenheid van het koninklijk bezoek. Dit is beslist 'het beste programma sedert jaren en het zal stellig iedereen bevredigen. Maar de aanleiding is dan ook groots; H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen enkele uren in deze gemeente vertoeven. Hier volgt eerst het programma klokluiden, optreden van het koperk- ti et Religioni op de to de Hervormde kerk aan Julianastraat en tractatie en uitreiking papieren vlaggen aan de kinderen de kleuterscholen en van de laagste drie klassen van de lagere scholen eigen schoolgebouw; 10 uur uitreiken prijzen puzzlerit in IJsclubgebouw; 9.30 tot 10.30 uur poppenkast en andere ties op de volgende plaatsen: schoolplein de School met de Bijbel in de Hooft- straat, Toussaintplein, sportterrein Chr. lyceum aan de Steenstraat en Stations plein, naast hotel Toor. 11.15 uur: aankomst van Prins Bern- hard by het raadhuis; 11.30 uur tractatie uitreiking van papieren vlaggen de overige klassen van de lagere scholen in hun eigen schoolgebouw, daai rveerde plaats by het raadhuis; 11.45 uur: vertrek van Prins Bernhard van het raadhuis voor een be zoek aan enige Alphense bcdrüven; var 12 tot 13 uur: concert door de Kon. Mi litaire Kapel o.l.v. kapitein Rocus var Ieperen voor het raadhuis. r: Aankomst van de Koningin by het raadhuis; 13.30 uur vertrek van he KoninklUk paar van het raadhuis naai Avifauna: 14.30 uur vertrek van de Ko ningin van Avifauna naar de Martha- stichting en van Prins Bernhard Avifauna naar Hazerswoude; 15.30 vertrek van de Koningin van de Martha- stichtlng naar Rynsaterwoude. 16—16.30 uur optreden van de K.M.K. op het terrein van de voetbalvereniging ..Alphen"; 16.30 uur voetbalwedstrijd het terrein van de v.v. „Alphen" tus het garnizoenselftal uit Utrecht en elftal, samengesteld uit spelers van plaatselijke voetbalverenigingen; (hierbij zullen speciale Alphense shirts in gebruik worden genomen). 17—23.45 uur; Pretmarkt en andere makelijkheden op het feestterrein op de IJsbaan; 19.30 tot 21 uur; concert in d« Hervormde kerk aan de Julianastraat met medewerking van de Rijnlandse Orkest vereniging o.l.y. Bouw Lemkes, de Chr. gemengde zangvereniging „Con Amore' o.l.v. G. J. van Vliet; het dubbel mannen- kwartet Euphonie o.l.v. D. van Vliet, Bouw Lemkes en Jeanne Vos (viool) Willem Goedhart (orgel); 21 uur: rond gang door de gemeente van de drumband van de Nationale Reserve (route: Leer- hoeve Hooftstr. Aarkade Bloem hofstraat Van Boetselaerstraat Tous saintplein Vondelstraat Jongkindt Coninckstraat Raadhuisstraat Pieter Doelmanstraat Julianastraat Prins Hendrikstraat Stationsstraat Gas- laan Dr Lovinklaan - Raadhuis; 22 uur taptoe v voor het raadhuis; 23 i werk op het feestterrein Schoolstraat de drumband Toelichting De kinderen van de kleuterscholen de klassen 1, 2 en 3 van de lagere scho len komen na de tractatie onder de hoede De oudere leerlingen krij gen. zoals uit het programma blijkt, eer gereserveerde plaats en worden vrijge- Bovendien is de aanplant als een soort afscherming gedacht, zodat de bewoners niet bij elkaar op tafel kunnen kijken. Men houde ook de verfraaiing vai gemeente in het oog. De burgemeester verklaarde nog geen klachten te hebben ontvangen. Hij zal toch de politie ver zoeken een oogje in het zeil te houden. Wethouder Van Vegten wees nog op de opvoedkundige waarde, die in een hoorlijke beplanting schuilt Sleutelgeld De heer Van Hemert vroeg of het is, dat Goed Wonen van de aanstaande huurders sleutelgeld vraagt. De burge ter antwoordde, dat hiervan in he geheel geen sprake is. Wel wordt var iedere bewoner een waarborgsom var f 50 voor eventuele vernielingen ge vraagd. Het is mogelijk dit bedrag in ;n jaar vol te storten. De heer Van Hemert vroeg nog naar weg tussen Van Leeuwen-Boer en de Lage Waardsehoek. Dit heeft alle aan dacht van B. en W. De hoge kosten wer ken hier niet erg mee. De heer Jac. van Veen kwam nog terug op de f 1.000 voor het Oranjecomité. voorzitter maakte het duidelijk, dat dit crediet is bestemd voor maatregelen, de gemeente moet nemen. De col lecte van het comité is voor het eigen feest van de burgerij. De heer Van Veen merkte tot slot nog op. dat het onverzorgd uiterlijk van het stuk grond voor het verenigingsgebouw hem een doorn in het oog was. De voor zitter zegde overleg met de gemeente architect toe. Burgeriyke Stand GEBOREN: Jan D-, zn v. D- Reijneveid a C- v d Spek OVERLEDEN: Daniël Hoogeveen. 44 J-. ongeh-; overleden te Leiden. Opbrengst collecte De rondgang door de gemeente ten bate an de stichting 1940—1945 heeft opgr 'racht het mooie bedrag van f 284.35. laten nadat de Koningin naar Avifauna is vertrokken. Het zou niet verantwoord zijn de kleintjes in de drukte achter De route van de Koningin en de Prins door Alphen aan den Rijn staat nog niet vast, men hoopt die aan het eind deze week bekend te maken. Ook is nog voor publicatie vrij welke bedrijven Prins Bernhard zal bezoeken. Uiteraard worden uitgebreide verkeersmaatregelen getroffen. Het concerteren van de K.M.K. op het voetbalveld is een programmapunt onder voorbehoud. Kapitein Van Ieperen kan hier niet alleen over beslissen; tot nu heeft men dit nog nimmer gedaan omdat het beneden de standing van de K.M.K. is en omdat men anders met der gelijke verzoeken wordt overladen. shirts, die de spelers van het Al phense elftal zullen ontvangen, hebben de volgende kleuren: wit met rode kraag de zwarte ster uit het gemeentewapen; rode broek. Het garnizoenselftal speelt in blauw shirt Het doet prettig aan, dat voor hen, die de pretmarkt te druk vinden (waar de Alphense middenstand acte de pré- geeft) een concert wordt gegeven. De drumband van de Nat. Reserve is af komstig uit Den Haag en Leiden, terwyl ook de afdeling Alphen meeloopt. Natuuriyk wordt van de burgerij ver acht, dat Alphen één vlaggenzee wordt. De gemeente zal op verschillende punten eringen aanbrengen. Maar verdere itieven in deze worden van de bur gerij verwacht. Ten slotte melden we nog dat het programma resultaat is van goede tnwerking tussen comité en gemeen tebestuur. Katwijk aan Zee Ds H. Bogers werd vijftig jaar geleden predikant Volgende week Woensdag receptie in de oranjezaal van het jeugdhuis Ds H. Bogers, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk, hoopt Zaterdag, zoals men weet, te gedenken, dat hij vijftig jaar geleden zijn ambt aan vaardde. Ondanks zijn hoge leeftijd (ds Bogers werd op 26 October 1953 75 jaar) doet hij nog steeds Kerkewerk, hoewel hij op 31 Januari 1951 officieel afscheid nam als predikant. komen om de vragen van de dag te be- Nietsdoen is echter iets, dat de jubila niet ligt. En zo bezoekt hy nog steeds patiënten in het Rotterdams Zeehospi tium, gaat hy regelmatig de bewoners van het Hervormde Gasthuis opzoeken, geeft hy nog catechisaties, gaat hy nog voor in de jeugdl.erk en is hy n verbonden aan de kerktelefoonarbeid. Ds Bogers werd te Velsen geboren. Hij bezocht het gymnasium te Gorkum. zyn middelbare studie achter de rug hebben de. studeerde hij aan de universiteit ir Utrecht, waarna de jonge candidaat zich op 15 Mei 1904 verbond aan zijn e Gemeente: Hellouw, waar hij bevestigd werd door zijn schoonvader, ds H. Visch. In 1909 werd Hellouw verwisseld met Tuil, in 1920 volgde Zoelen, in Klaaswaal, in 1931 Reitsum en in 1933 Achlum. Hier ging ds Bogers op 15 Mei 1944 met emeritaat. Direct daarop werd ds Bogers emeritus predikant in Katwijk aan Zee (tot 31 Januari 1951). In de loop der jaren is ds Bogers scheidene malen lid geweest van classi- en provinciale Kerk-besturen. Tot Mei 1944 hield de jubilaris zich ook in sterke mate bezig met jeugdwerk, dat in het bijzonder de liefde van zijn hart had. Ook buiten het kerkelijk werk was hij -f. Zo was hy in zijn Friese tijd vijf jaar voorzitter van de Hervormde Kweek school te Leeuwarden en nu is hij nog bestuurslid van Zonnegloren. een predikant zich met politiek mag ieien, is nooit een vraag geweest ds Bogers. Enige jaren was hoofdbestuurslid van de C.H.U. en n hij vaak aanwezig, als C.H.U.-ers bi; Ook plannen voor derde predikantsplaats en een jeugdgebouw Vorig jaar hebben we een en ander degedecld over de moeiiykheden, wi voor de Geref. Kerk van Alphen zich plaatst ziet, ln verband met de steeds groeiende Noorderwyk, waar de uitbrei ding in het plan-West zich geconcen treerd heeft. Kerkeraad en commissie van beheer kwamen voor de vraag te staan: Nieuwbouw of verbouw? Genoemde commissie koos voor bouw van de Noorderkerk, naar het door de architect de heer W. Brouwer uitge werkte plan, waarvan we een exterieui tekening geplaatst hebben, als zynde) de goedkoopste oplossing. Een nieuwe kerk zou op hoogstens vijf minuten afstand het bestaande Noorderkerkje moeten rUzen, terwijl men bij nieuwbouw en koop van laatstgenoemd gebouw over meer plaatsen zou beschikken dan n: verbouw het geval zal zijn. In twee gemeentevergaderingen zijn de plannen destijds in bespreking geweest. was nogal wat oppositie en die heeft toe geleid, dat de commissie zich spe ciaal ook op de hoogte gesteld heeft var elders gebouwde nieuwe kerken en d< daarvoor uitgetrokken bedragen. De com missie meent, vast te moeten houden aar het verbouwplan, als het enige dat mo menteel verantwoord is. Wij vertellen geen geheimen, als w« mededelen, dat de kerkeraad zich op meerdere vergaderingen breedvoeri langdurig met deze zaak bezig gehouden heeft Twee weken geleden is een beslis- ig gevallen in een kerkeraadsvergade- ring, die ook gedeeltelijk werd hijge nd door de commissie van behee i is met slechts enkele stemmen tegen vóór het verbouwplan gekozen. Hoewel nog geen officiële mededelingen zn de gemeente zijn verstrekt, is een en ider reeds algemeen bekend geworden. Een schrijven, dat nog uit zal gaan aan de gemeente, zal de besluiten moeten moti- Uiteraard moeten nog meer zaken rond- n deze verbouw geregeld worden, zoals het tijdelijk onderdak voor hen die Zon dags in de Noorderkerk kerken; wanneer de heer Brouwer de medewerking heeft, zoals hij die zich voorstelt, dan zal hij dit heel eind vorderen en zelfs ls het niet uitgesloten, dat de verbou wing geheel gereed komt. Tegelijk met dit verbouwingsbesluit, vielen nog enkele andere beslissingen. De telt thans plm. 2350 zielen, een getal, dat voor intensieve bearbeiding door twee predikanten, rijkeiyk groot wordt. En daarom is besloten, dat wan- het ledental de 2400 bereikt zal heb- ben( dat kan nog een jaar duren, maar >k eerder het geval zyn), dat dan een derde predikantsplaats gesticht zal wor- 'en en een derde predikant beroepen zal orden. Voorts ls ook nog de wenselijkheid uit gesproken van de stichting van een cen traal liggend jeugdgebouw. waarvoor de ien naar een geschikte grondaankoop, maar dit is nog toekomst- i ander zal de gemeente ■ziek. Geref. jeugd naar Zuidland Zaterdagmiddag vertrok een bus met 35 meisjes en jongens, leden van de Ge ref. M.V. en J.V., naar Zuidland. Later volgden nog enkelen per trein- In Zuid land was het weerzien zeer hartehjk. In zaal Kabbedijk sprak de algemeen i zitter van de J.V., Arie Wolters, de gas ten toe. Na de maaltijd werd een gezellige en leerzame avond in de zaal gehouden. Onder meer werden twee films vertoond en werd gestreden om de eer in het punt hersengymnastiek. Tot het eind toe bleef de stand gelijk, maar Alphen moest bU de extra vraag de vlag strijken. Leden van de M.V. brachten twee aardige schets jes. Verder was er samenzang. Aan het eind van de avond bracht d< Alphense secretaris, Jac. Bijl, dank vooi het genotene. Het werk van de adoptie loopt ten einde, ook het georganiseerd contact tussen Alphen en Zuidland. Maar de persoonlijke band zal blijven en is zeer belangrijk. Ds H- Scholing, die een deel van de avond bijwoonde, sprak de gasten nog hartelyk toe. Zondag werd tweemaal de kerkdienst bezocht, waarin ds Scholing voorging, 's Middags maakten ongeveer 150 jongens en meisjes een lange wandeling. Men zag. dat alles wat hersteld kon worden ook inderdaad hersteld ls. Ondanks herstelbare verliezen doen de mensen gewekt hun werk. Zij zijn dankbaar wat de Alphense jeugd. Kerk en burger lijke gemeente deed. Maandagochtend half zeven werd het Alphens gezelschap uitgeleide gedaan door oud en jong. Feestavond van H.D.C. De Hoornse damclub heeft in haar jaarvergadering op feestelyke wijze ge- erd het behaalde kampioenschap en de promotie naar de hoofdklas van de Leidse districts damibond. Natuuriyk met de dames. In groep I was de heer C. Zyl- verreweg de sterkste; hij werd voor jaar in het bezit gesteld van de wis selbeker De tweede prijs moest gedeeld 'vorden door de heren C. Verboom en G. Winkel In groep II was de strijd fel ler geweest P Spek en L. Verdegaal moesten drie extra-wedstrijden spelen, waarbij de eerste winnaar werd. C. Zijl en C. Looijenstein ontvingen een prys voor het hoogst aantal punten in de competitie van de L.D.D.B. Het feestelijk gedeelte van de avond werd gevuld met gezelschapsspelen, o.a. sjoelwedstryd voor paren. In groep I behaalden mevr. Van Klaveren en T. Vergunst de le prys, M. v. d. Vaart en d. End werden tweede. In groep II werd de le prys behaald door L. Ver degaal en A. Verboom, de 2e prijs door Van Klaveren en N Uithol. Groep III: 1 mevr. Baart en C. Klaveren; 2 irr v. d End en J Dissel. Bloemen sigaretten vormden de prijzen. Ook deze prijzen werden door de voorzitter, de heer M. de Groot uitgereikt. Zowel het jaarverslag van de secre taris als dat van de penningmeester n in optimistische toon gesteld. Ver spreken. De vele vrienden van ds H. Bogers zul len hem zeker gaarne gelukwensen. Hier toe zal gelegenheid zijn op Woensdag 19 Mei, 's avonds om 8 uur in de oranje zaal van het jeugdhuis. Spreekbeurt Morgenavond half 8 sipreekt in Casa Cara voor de Geref. Gem. in Ned. ds v. d. Ketterij. Hoog cn laag water Woensdag 12 Mei: hoog water 11.39, laag water 6.54 en 19.47. Visserijgolfjes Drukke Maandagmarkt De Maandagmarkt was als gewoonlyk druk in IJmuiden: er kwamen behalve drie trawlers verscheidene loggers uit de Noord aan de markt en dan waren er nog 30 loggers en kotters van diehterby gelegen gronden, die samen voor 18.000 kilo tong en 600 kisten schol zorgden. De Abraham, om met de trawlers te begin- voerae aar> 1300 kisten makreel, 550 haring, 100 kleine kistjes haring en 80 varia en de Herman had 400 kisten haring, 200 kleine kisten, 40 kisten kool. 10 wij ting. 15 radio, 20 kabeljauw en gul plus 60 stuks stijve kabeljauwen. Dan was de Schoort binnen met zijn 20 kisten schelvis. 60 kolen, 10 wijting, 150 ma kreel, 320 haring en 50 kleine kistjes haring. De logger Java (KW 159) voer de aan 500 kisten makreel, 100 schelvis, 50 kool, 60 haring. 65 wijting; de Sham rock kwam met 60 schelvis. 20 wijting, 330 makreel, 30 radio. 15 poon, 80 wyting de Wironkotter IJM 221 had 50 schel- 45 gul, 70 radio, 150 makreel. 40 wij ting. 5 varia en 100 stuks styve kabel jauwen. De SCH. 107 tenslotte voerde aan 10 kisten tarbot, 10 schollen. 30 schelvis. 40 gul en kolen, 70 makreel,* 430 ijs- en 170 styve kabeljauwen. Niet veel zaaks De makreel en de haring van deze ochtend was, mede door het lange lig gen, niet best; er is zowel van de makreel van de haring heel wat de pufschuit geschoven. De makreel, die nog een beetje ging, bracht van f 10 tot f 14 per kist op en dat zelfde werd ook betaald oor de haring, die niet al te slap was. Belgische haai De haai van de Herman ging naar Bel- ië en de regels kabeljauw verdwenen eveneens over de Zuidgrens voor f 106 tot f 90, terwijl de kisten, het van f 110 tot f 85 brachten. Tarbot is verkocht voor :n daaldier de kilo. Binnenlandprysjes De zwarte koolvis ging naar het bin nenland voor f 45 tot f 50 per kist; de grove gul kwam tot f 35 en de middengul deed tot f 30, terwijl de torren hooguit de f 20 haalden. De schelvis maakte ongeveer dezelfde prijs als Zaterdag mét dien verstande, dat de onderkantprijzen lager kwamen te liggen en er bijvoor beeld voor de mindere braad niet meer dan t 15 gegeven is. VALKENBURG Kinderherdenking op het militaire kerkhof „Opdat zy niet zullen vergeten". Geldt dit niet heel in 't bijzonder onze kinderen? Het is dan ook een goede gedachte van het personeel van de Chr. school ieder jaar op de 10de Mei de kinderen op het militaire kerkhof een ogenblik te bepalen by de gebeurtenissen van 10 Mei 1940 wel speciaal voor Valkenburg. Gistermorgen schreed de lange stoet onder grote stilte de begraafplaats op. De kinderen van de hoogste klassen schaarden zich om het monument voor de gevallen burgers; de andere kleintjes rondom de graven der militairen. Burgemeester Van der Harst sprak zyn waardering uit over deze stille daad van piëteit; de kinderen zongen een gezang vers en daarna vertelde het hoofd der school, de heer Anth. v. d. Berg, het een ander van de droevige historie, die hy persooniyk in Valkenburg had beleefd. Onder grote stilte werd een grote krans imens de burgery neergelegd aan de voet van het monument en tientallen kin deren voegden hier hun persoonlyke hulde by in de vorm van een bosje bloe- i. Het was een indrukwekkend ogen blik. Na het gezameniyk bidden van het „Onze Vader" werd onder het zingen van het Wilhelmus de vlag ln top gehesen. Omstanders wezen ons op het verschil met de plechtigheid van Zondagmiddag Waarom hielden toen velen onder het ..Onze Vader" en het spelen van het Wil helmus de hoed op het hoofd? Wat meer eerbied ook van de omstanders, by zulke ;elegen'heden zou wel gewenst zyn. Opbrengst collecte De collecte, die Zondag in de Herv. Kerk ter gelegenheid van de herdenkings dienst werd gehouden ten behoeve van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) heeft de mooie som van f 135.73 opgebracht. Actie voor uniformen Men zal het ons volmondig toestem men (de leden van de betrokken ver enigingen zelf niet ln de laatste plaats), dat de Alphense muziekgezelschappen by openbaar vertoon maar pover voor de dag komen. Kleinere plaatsen (we denken aan Boskoop) hebben hun ge- uniformeerde corpsen, het grote Alphen kent die weelde niet. Wanneer men weet. dat willen zowel de leden van Arti als Crescendo „gekleed" voor de dag komen, een bejag van 15.000 no dig is. dan begrijpt men. dat de vereni gingen dit zelf niet kunnen bekostigen. Schuchtere pogingen in deze richting hebben nog niet tot het gewenste de- sultaat geleid. Nu zal er dan. onder lei ding van een algemeen comité een grote actie op touw worden gezet, die wordt ingeluid op 20 Mei, 's avonds op de pret markt op het yscluibterrein. Er is een comité gevormd dat bestaat uit, H. Bro- kaar. A. J. Dekker. J. S. Deurloo. P Groenhart. me*r. Herby-Hofstee. H. J. JJansen, G. J. v. d. Kolk. H. Kortnals. J Loef. W. S. v. d. Meent. Ph. J. G. Roest, mr R_ H. Samson. L. C. Slootjes C. Verruüt en de voorzitters van de ziekverenigingen Arti et Religioni Boerefijn) en Crescendo (Th. Veen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4