Chr. Geref. Kerk van Leiden ijftl morgen vijitig jaar Twaalf jaar diende ds H. Janssen haar, vijf-en-dertig jaar ds Joh. Jansen Prof. Siemens viert zilveren ambtsjubileum Moeder Koomen stond weer op 't matje Tulpen speelden de eerste viool in Krelagehuis NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 11 MEI 1954 4 Agenda van Leiden capaciteiten al voldoende in het licht ge steld, zodat wij dit thans gevoeglijk ihterwege kunnen laten. Hij was vooral bekend als exegeet en homileet. Ds Van der Weele Dwais door onze krommingen komt Gods rijk" Zoals wij Zaterdag al in het kort meldden, is het morgen vijftig jaar ge leden, dat in Leiden de Chr. Geref. Kerk „opnieuw tot openbaring kwam". Morgenavond om half 8 wordt in het kerkgebouw aan de Steenschuur een gedachtenisdienst gehouden, waarin de predikanten C. van der Weele, J. Jongeleen en W. F. Laman het woord zullen voeren, over het verleden, Ihet heden en de toekomst. den aangekocht voor het houden van de kerkdiensten. Op 2 October vond de in- •bruikneming plaats, alsmede de be* istiging en intrede van de eerste pre dikant, ds Hector Janssen, die werd be vestigd door ds Wisse. In 1916 Jansen van Leiden aibcheid in verband t zijn benoeming tot veldprediker. En 20 Mei 1917 deed de andere ds Jan- i, Johannes, zijn intrede met een pre diking over de tekst „Ik ben het, Die gij zoekt'. Per 1 December 1952 were ;m eervol emeritaat verleend. In de tijd van ds Jansen is het kerk gebouw Steenschuur 9 tot stand gekomen Ds Jansen heeft de Kerk van Leiden dus vele jaren achtereen gediend. Het is gelukt, een aantal historische gegevens over de gemeenschap der Christelijk Gereformeerden in onze stad te verzamelen en deze zo te rangschik ken, dat het een „lopend verhaal" werd; dit verhaal nu werd ons enkele dagen ge leden door de plaatselijke predikant, ds Van der Weele, in zijn studeerkamer aan het Plantsoen verteld. De eerste samenkomst is gehouden bij de heer J. N. Botermans in het huis Jan Van Goijenkade 1. Men kwam hier bijeen „onder het lezen van een predikatie". Deze bijeenkomst werd onder anderen bijgewoond door de heer C. H. Overduin, thans nog ouderling, en de heer Buurman, wiens zoon, de heer H. Buur man, nu nog als ouderling dienst doet. Het was Februari 1904. Het aantal be langstellenden deze kamer verhuisde naar de Nutszaal aan het Noordeinde, waar wekelijks samenkomst werd gehouden. Men heeft zich toen in verbinding ge steld met de Chr. Geref. kerk van Den Haag, waar ds J. Wisse warren met prof. G. Wisse) predikant was. Deze kwam op een avond me kerkeraad en met de studenten vs theologische school te Den Haag Leiden om met de broeders en zusters kennis te ipaken. Onder deze studi was ook de heer Joh. Jansen, die later predikant van de Leidse Kerk den. Ds Wisse preekte over de keuze van Ruth. Onder zijn gehoor was tevens de heer J. Jongeleen, bakker te Aarlan- derveen, die later in het leven Chr. Geref. Kerken een belangrijke plaats schillende gelegenheden hebben wij zijn werk in de ziekenhuizen. Verkiezingen Leiden is eerst geworden een „station Van Den Haag'. Bij de classis Den Haag werd echter spoedig een verzoek Kerk-instituering ingediend. Op de 2e Paasdag van het jaar 1904 preekte d9 Wisse weer in Leiden, nu over de tekst „Het is de Here". Later werden vrij' verkiezingen gehouden, waarbij de heren G. Kanbier en W. Reijkers tot ouderling en de heren Botermans en Buurman tot diaken werden gekozen. Met deze kiezingen en met cle bevestiging dezer ambtsdragers was de Chr. Geref. Kerk van Leiden „opnieuw tot openbaring ge komen. De bevestiging vond plaats in Mei 1904. De panden Steenschuur 7 en 7A j TONICUM NOURY 1 herstelt Uw zelfvertrouwen! Levenseenheid heeft de Chr. Geref. Kerk van Leiden ds Van der Weele als predikant, Ds Van der Weele is hier nog maar kort, maar hij heeft toch al zoveel in Leiden ervaren, dat het hem niet i lijk valt, zijn gedachten daarover te uit, dat hij ook in stad het Evangelie van Jezus Christus iag brengen, Die gestorv zonden. Ds Van der Weele is verkwikt door het medeleven van gelovigen uit Kerken. Er liggen in Leiden grote mogelijkheden. Vandaar dat ds Van der Weele het fijn vindt, mogen werken in de c de verbreiding van het Evangelie. Onlangs is uitgaande van deze sie nog een paasappèl in de Pieterskerk gehouden, na afloop waarvan ds Vi der Weele op het plein achter de kerk een kort woord gesproken heeft. Hij gelooft aan de levenseenheid allen, die geloven. Er is déze realiteit, dat dwars door alle krommingen beneden heen het rijk van God komende is, aldus de predikant. Wijzen wij ten slotte op zijn bijzon belangstelling voor het geestelijke Volgende week Zondag: Beoeiende als eerste de „tweelingen- pathologie" Volgende week Zondag, 23 Mei, zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. dr H. W. Siemens, hoogleraar in de huid- en geslachtsziekten (dermatologie en venerologie) aan de Leidse universiteit, als zodanig zijn ambt aan vaardde. Olga Lowlna en receptie J. G. Dinsdag Burchtfestijn, haar kwartet. Gulden Vlies, 3—5 uur in der Zeeuw (70 jaar). Grote cursuszaal academisch zieken huis, 8 uur: afdeling Leiden Rode Kruis, uitreiking 4 Landsteiner-plaquettes en 104 penningen. Het Centrum, 8 uur: Geref. Bond, ds van Eyk van Benthuizen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Koksschool. De Schouwspelers met Boefje van M. J. Woensdag Burchtfestijn. 8 uur: Tweede Leidse amateuravond met medewerking van Roland Wagter en Dick Harris Chr. Geref. Kerk, half 8: gedachtenis avond (vijftig jaari. sprekers ds C. van der Weele, ds J. Jongeleen en ds W. F. Laman. Sociale Zaken, Steenschuur 21, half 8 half 9: zitting voorlichtingscommissie prijzen en huren. Donderdag Burchtfestijn, 8 uur: Martin Erich's or kest en Cees de Lange. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestelijk con- irt van studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo (steunfonds Diacones- senhuis), solist John Pennink, piano. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: A.R. kiesver eniging wijk IV, Chr. van den Heuvel /er de ouderdomsvoorziening. Zuiderkerk, 8 uur: Iscar Aribo over de Hohe Messe, met muzikale illustratie Toonkunstkoor, aan de vleugel: Henk Briër. Antonius-clubhuis, half 8: personeels vereniging van de Leidse brandweer „De Vlam" met „Boeven en madeliefjes" door George Baïson. Burchtfestijn h t. half 3—half 6 en half 8- Oud- Hollands Centrum met mo derne attracties (t.m. 29 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, 2—5 en 7— trumtentoonstelling Leids Kunstcentrum (t.m. 30 Mei). Prentenkabinet, 2—5 uur: Het portret In de twintigste eeuw (t.m- 12 Juni). Nieuw Haags Strijkkwartet in de Lakenhal Boeiende vertolking van oorspronkelijk programma Het was ons, zowel als ongetwijfeld de overige aanwezigen, een bijzonder genoegen te gast te zijn in het stedelijk museum De Lakenhal tot het bij wonen van een concert van kamermuziek, gegeven door het Nieuw Haags Strijkkwartet, met solistische medewerking van de sopraan Wieb de Rook en van de fluitist Jolle de Wit. Deze kunstzinnig en smaakvol ingerichte, intieme zaal leent zich bij uitstek voor een concert als dithet enige bezwaar er van is wellicht, dat het voor deze ruimte vrij lage plafond enerzijds de resonantie grotendeels wegneemt en anderzijds een genadeloos klankbord is, dat elke oneffenheid in de klank onmiddellijk doet waarnemen. ofschoon zeer boeiende kwartet van Pij per. grillig van rhythmiek en ingewikkeld van pluritonale harmoniek, toonde dit Haagse ensemble tot grote prestatie staat te zijn; 6lechts de alt klonk steeds even mooi, wellicht ten gevolge van ongunstige opstelling in acoustisch Het programma was stellig interessant: een bijna nooit uitgevoerde cantate van J. S. Bach op Italiaanse tekst „Non sa che sia dolore", het kwartet voor fluit en strijkers K.V. 285 van Mozart, het derde strijkkwartet van Willem Pijper en de ten onzent nauwelijks bekende Mariën- lieder van Hermann Zilcher. Wieb de Rook, die door een lichte verkoudheid ietwat gehandicapt was, waarvoor terecht clementie werd ingeroepen, toonde on danks dit over voortreffelijke vocalis- tische gaven te beschikken. Haar sopraan is weliswaar vrij klein van volume, doch uitstekend getimbreerd, gemakkelijk aan- i sprekend en zeer aangenaam om naar te luisteren, terwijl haar voordracht en dictie van verfijning en goede smaak blijk geven. Hoewel de inzet van de Bach- cantate wat onzeker was, (er ontstond enige divergentie tussen de instrumen talisten onderling wat betrof het tempo), herstelde men zich toch spoedig, zodat de algehele indruk gunstig was- Deze tate bevat enige zeer boeiende a: waarin men hier en daar zijn hart kan ophalen aan de voor Bach zo typerende, gedurfde chromatiek. Het spinet werd zeer verdienstelijk bespeeld door Corrie van der Wel. Jolle de Wit vertolkte vervolgens zijn solistische partij in Mozarts fluitkwartet op zeer muzikale wijze, al zou hier daardaar nog wat geschaafd kunnen w den aan toongeving en ademtechnlek. Waarlijk voortreffelijk was de interpre tatie van Pijpers derde strijkkwartet. Het Nieuw Haags Strijkkwartet bestaat uit de heren Gerard den Hertog en John Poth, viool, Jaap Moelker, altviool en Victor Bouguenon, cello. In dit zeer moeilijke, Leidse kanton/echter Drie wrede Haarlemse stropers werden streng gestraft Twee zaken vroegen gistermiddag de bijzondere aandacht van de plaats vervangend kantonrechter, mr W. de Koning. Ten eerste de langzamer hand alom bekende Noordwijkse kampeerkwestie, waarvoor mevrouw Koomen uit Noordwijk en zeven jeugdige Amsterdammers terecht ston den, en ten tweede een gruwelijke stroperszaak, die zich eveneens in het Langeveld te Noordwijk heeft afgespeeld. Mr Baron Van der Feltz fun geerde als ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Inzake de kampeerkwestie stondenvrouw Koomen tenslotte tot 10 boete of jongelieden terecht, omdat 4 dagen. Hierna waren mevrouw Koomen - .dit jaar hadden gekant- en haar raadsheer het er blijkbaar roe- stfj rend over eens, dat ze in hoger beroep :ullen gaan. Weerzinwekkend zij in Maart peerd (aldus de dagvaarding) in nen gebouwtje op het terrein De Woeste Hoeve in het Langeveld, waarvoor geen vergunning aanwezig was. Eén dezer ver dachten fungeerde als spreekbuis voor het hele zevental en merkte op, dat ze niet hadden gekampeerd, maar gelogeerd, j 10°P« - -*t meegemaakt merkte de ambtenaar O. opzicht. Nadat men zich in de pauze had kun- cn verdiepen in de echilderijenschat va et museum keerde men terug naar c concertzaal, waar Wieb de Rook, beg' leid door het strijkkwartet, Zilchers Mariënlieder op voorbeeldige wijze uit de. Zilcher, die in menig opzicht te beschouwen is als een laat-romantische Brahms-epigoon. geeft in deze liederen- cvclus toch blijk van een eigen persoon lijkheid en van een zeer verfijnde, hoewel wat eenzijdige muzikaliteit. Ondanks kele verouderde passages klinken deze liederen toch nog zeer goed, vooral neer zij op zulke boeiende en doorleefde wijze worden voorgedragen als hier het geval was. Eerst tegen het slot gaf de zangeres zeer begrijpelijke tekenen van] vermoeidheid, die wij haar gaarne ver- Geen wonder, dat de toehoorders zich tenslotte zeer geestdriftig toonden en dat een bloemenhulde niet ontbrak. Wij ho pen dat dit soort concerten in de Laken hal ook in de toekomst zal plaats hebben, waarbij dan terecht de nadruk zal vallen op jonge musici en oorspronkelijke pro gramma's, zoals dit op deze avond het geval was. J. van der Veen Verbeteringen in Eltax- dienst Ingaande Vrijdag 14 Mei wordt buslijn M van de Eltax opgeheven vervangen door direct doorgaande ve bindingen op de ringlijnen van h station af. De buslijn K gaat via Morsweg naar de Vondellaan en de bus lijn S via de R'hijnzïchtweg naar dc Willem Klooslaan. De grote verbetering is tot stand gekomen doordat alle bui tenwijken met elkaar in verbinding zijn gebracht en dus overstappen tot een mi nimum wordt beperkt. Aan het isolement van het Moskwartier en het Haagweg- kwartier heeft de Eltax hiermee een eind gemaakt. Juristen-weekeinde op Oud-Poelgeest In het afgelopen weekeinde werd in kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest de derde oecumenische juristenconferentre gehouden, waarvoor als thema gekozen was „beginselen van wetgeving". Deze conferentie, waaraan leden van de rech terlijke macht, van het openbaar mini sterie, juridische hoogleraren, advocaten en juristen van overheidsdiensten en het bedrijfsleven deelivamen, werd belegd op initiatief van de stichting Oud-Poelgeest. Het juist de dag voor de conferentie verschenen ontwerp voor het nieuwe Burgerlijk Wetboek gaf de besprekingen een bijzondere actualiteit- Prof. mr P- S. Gerbrandy. lid van de vaste Kamer commissie voor privaatrecht, sprak over de-beginselen van wetgeving en behandel de daarbij vele centrale vragen. Een van zijn stellingen was. dat de codificatie van het recht de schadelijke tendenz heeft, het volksrecht en het rechters recht terug te dringen. Prof. dr K. H. Miskotte hield langrijke inleiding over hetzelfde thema, gezien vanuit de Bijbel. Op nieu liet hij de relatie zien tussen de wetgeving van God en de van de mens uitgaande wetgeving- Op de tweede dag der conferentie werd een oecumenische huisdienst gehouden, waarin door mr A. W- Kist vooral de be ginselen van wetgeving in het eer werden geplaatst. Voorts werden schillende aspeoten van de ter sprake gebrachte problemen in studiegroepen herten. Een der bijzondere onderwerpen was. in hoeverre de echtscheiding eer nieuwe op principiële beginselen geba seerde regeling behoeft. Volgend jaar zal in Oud-Poelgeest eer vierde conferentie voor soortgelijke aard Worden gehouden, waarvoor echter het thema nog niet is vastgesteld- Herman Werner Siemens werd in 1891 te Charlottenburg geboren, studeerde in Munchen medicijnen en promoveerde in 1917 summa cum laude over de erfelijk heid van de struma (schildkliervergroting) In 1927 werd hij buitengewoon hoogleraar in de huidziekten in München, in 1929 ge woon hoogleraar in de huid- en geslachts ziekten in Leiden. Zijn wetenschappelijk werk ging aan vankelijk over de erfelijkheid van huid ziekten. Prof. Siemens was de eerste, die de door hem zo genaamde „tweelingen- pathologie" d.i. het systematische onder zoek van ziekten bij tweelingen beoefen de, wat een belangrijke vooruitgang in 't menselijke erfelijkheidsonderzoek bracht Daarnaast bestudeerde hij vele andere dermatologische vraagstukken en be schreef ook enkele nieuwe huidziekten Tijdens de bezetting werd prof. Sie- ens twee keer als gijzelaar opgepakt er as hij drie jaar lang uit zijn ambt ont slagen. In deze tijd schreef hij een „Alge- dermatologie", die na de oorlog ir druk verscheen. Sinds hij in Leiden is. bestudeert hij wetenschappelijk in het bijzonder experimenteel-therapeutisch* vraagstukken, vooral over de behandeling iczemen en psoriasis. Hij maakt dit doel gebruik van 'n speciële methode „één-kantbehandeling", die het eerst Tor hem systematisch werd toegepast. Prof. Siemens heeft een uitermate vruchtbare pen. Van de werken, die ver van zijn hand verschenen, noemen wij: Grundzüge der Vererbungslehre, Rassenhygiene und Bevölkerungspolitik (1942), welk werk vertaald werd in Zweeds, Engels, Frans, Roemeens en Ne derlands; Einführung in die allegemeine und spezielle Vererbungspathologie des Menschen (1923), dat in het Russisch ver taald werd, Die Zwillingspathologie, ihre Bedeutung, ihre Methodik, ihre bisherigen Ergebnisse (1924) en Die Vererbung in der Aetologie der Hautkrankheiten (1929). Voorts schreef prof. Siemens talloze verhandelingen in Archiven für Dermato logie, Virchows Archiven für Pathologie nog vele andere wetenschappelijke vakbladen. Van Accelerando tot Excelsior Sinds vorig jaar bestonden in Leiden twee mondaccordeonverenigingen, die zich met de naam Accelerando sierden. Dit gaf vaak aanleiding tot misverstand, :odat de vereniging onder leiding van de heer J. Scheffers heeft besloten de naam te wijzigen in Excelsior, en wel met in gang van 1 Mei j.l. Secretaris van Excel sior is de heer G. Boswinkel, Hooigracht 1; penningmeester is de heer D. Galjaard de eigenaress* wel vergunning had. Een ander onder streepte dit nog eens door te zeggen: „We zijn niet naar Noordwijk gekomen om met de politie in aanraking te komen, maar om een beetje frisse lucht te hap pen". De „logeerpartij" kostte elk tenslotte 3 boete de eis was 5. Moeder Koo men werd verdedigd door mr D. den Hol lander uit Amsterdam. Deze wilde het bedrijf van zijn cliënte als een dubbel bedrijf zien: een gedeelte om tenten op te zetten en een gedeelte met drie stenen i gebouwtjes, waarvan één met verlof B. Spr. wilde deze gelegenheid dus zien als, een logement, waarvoor geen kampeer- j vergunning van het gemeentebestuur no-! dig is. Het O M. merkte op, dat de wetgeving zich op het gebied van de vestiging niet direct bezig houdt met verschillen tussen de begrippen logeren en kamperen en zag een nauw verband tussen deze woorden. In het gegeven geval was er zijns inziens echter van kamperen sprake. Spr. eiste 15 of 5 dagen met de opmerking, dat dit zeer laag was. Conflict De kantonrechter voerde nog aan, dat het schijnt alsof over deze zaak een con flict bestaat. Een conflict, waarvoor spr. slechts twee mogelijkheden zag om het op te lossen: overeenstemming zoeken met bet Noordwijkse gemeentebestuur of er mee uitscheiden. Spr. veroordeelde me twee Haarlemmers (een derde had verstek laten gaan) voor de balie verschenen. Ze waren op heterdaad be trapt door enige jachtopzieners, toen ze in Noordwijk met behulp van de schijn werpers van hun auto en twee zogenaam de „lange" honden konijnen 'en hazen vingen. Een der honden was bovendien blijkbaar slecht afgericht en verscheurde het door de schijnwerpers verblinde wild. De ambtenaar O.M. wees er op, dat de mantiek van het stropen hier wel heel ver te zoeken was. Een minne, berekende en wrede slachtpartij noemde spr. de overtreding. Tegen de baas van de „bende", die zelf niet was verschenen maar zich elders op meer dan 20 jaar stroperservaring had beroemd, werd twee maanden onvoor waardelijke hechtenis geëist, tegen de andere twee ieder 400 boete of 20 da gen, plus 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en ver beurdverklaring van het in beslag ge- De uitspraak tegen de hoofddader was (bij verstek) zes weken onvoorwaardelij ke hechtenis. De twee anderen werden resp. veroordeeld tot 200 boete of 20 dagen en 1 maand hechtenis voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar (met verbeurdverklaring) en 200 boete of 20 dagen (met verbeurdverklaring). Auto op ijs Een 19-Jarlge Hagenaar moest gister morgen voor de kantonrechter verschij nen, omdat hij op-6 Februari van dit ji als een dolle met een auto op de ijsbaan te Warmond had gereden, waardoor schaatsenrijder ernstig werd gewond, ter wijl anderen zich ternauwernood uit de voeten konden maken. Het O.M. vond dit een zeer ernstige overtreding, aangezien het ijs is bestemd voor de sportliefheb bers. De eis was f 75 boete of 25 dagen hechtenis, wat ook de uitspraak werd. Midza en loterijwet De kantonrechter heeft uitspraak ge daan tegen G. J. F., bestuurslid van d» Midza-combinatie, wegens overtreding van de Loterijwet. De eis was f 6 of 3 dagen hechtenis. De Midza-combinatie werd voor het verstrekken van extra pre- (zeer ten onrechte) geroemde ro- miën nu veroordeeld conform de Wedvlucht oude duiven De kring Leiden en omstreken heeft ee wedvlucht met oude duiven gehouden uit jorde op 1 Mei. Gelost te 12.45 uur Z.O.-wind. In concours 481 duiven. ;erste duif bereikte haar hok te 14.05.05, snelheid 1857 m. per minuut, eigenaar J. Molenaar te Lisse. De ver uitslagen lulden: J. Molenaar, Lisse, 1,2; A. Cramer, Noordwijk, 3; J. Heems kerk, Katwijk, 4; W. Nagtegaal, 5; J Boek kooi 6; Ch. Selier 7,8; N. Hartevelt 9; W. Nagtegaal 10, allen te Leiden. Leidse amateur-fotografen Ondanks het vergevorderd seizoen was r gisteravond in De Doelen nog behoor lijke belangstelling voor de bespreking een bondscollectie door de voorzit- van de Leidse amateur-fotografen vereniging, de heer Gompelman. Tijdens de altijd weer interessante bespreking werden vele onderwerpen aangeroerd en ontstonden dikwijls levendige discussies. Tussen de vele voetangels en klemmen betreffende de romantische en moderne fotografie rijst het oordeel van een Jury altijd weer bijzonder hoog op. Wat door de leden een mooie foto werd gevonden kwam er in de meeste gevallen met het oordeel van de jury zeer bekaaid af. Hieruit blijkt dat men fotografeert voor eigen genoegen en niet voor dat van een jury, want dan zouden er al spoedig geen inzendingen voor wedstrijden meer zijn. Portret in de 20e eeuw Ontwikkeling in fotografie te zien in Prentenkabinet In het prentenkabinet in de Kloksteeg is van 10 Mei tot 13 Juni een ten toonstelling ingericht van foto's, portretten van het begin van deze eeuw tot op heden, die niet alleen een interessant overzicht bieden van de foto- technische ontwikkeling van de laatste halve eeuw, maar ook de ontwikke ling van de artistieke inzichten duidelijk markeren. We vinden portretten in close-up en in wat wij in filmtermen zouden noe men „medium shot". We vinden er romantische portretten en psychologische karakteristieken. De reportagefotografie heeft haar invloed doen gelden- We ont dekken beroemde namen als Martien Coppens, H. Bersenbrugge en Ziegler en kunnen ons wanneer we technisch goed onderlegd zijn verlustigen aan technieken als gomdruk, bromides, kool- drukken, verfdruk, platinodruk, broom- oliedruk en fressondruk. In het begin van deze eeuw hield de fotograaf zich meer aan de afstand tegen over zijn object, al was die afstand ver geleken bij het laatste kwart van de negentiende eeuw al ernstig ingekrom pen. De fotograaf van vóór de eerste reldoorlog blééf echter romanticus. Polak kon in 1913 zelfs nog proberen een ouder wets miniatuur te imiteren. In 1941 maak te hij een „Comtesse de Montigny", die niets romantisch karakteristiek werd: een caricatuur in de Na de eerste wereldoorlog gaat het portret definitief in andere vo gieten. De afstand tot het object ve: dert nog aanzienlijk en door allerlei tech. nieken probeert men de graveer- tekenkunst na te bootsen. Ook doen de doorwerking van de psychology expressionisme hun invloed gelden. In de laatste decennia is het de reportage-Groot. fotografie, die opgang maakt, een nieuw realisme, waarmee wij allen uiterst trouwd zijn geworden. Dit alles kan men op deze expositie gaan aan prachtige en typerende vi beelden. De tentoonstelling is gratis te bezichtigen, iedere werkdag van twee tot C. Th. R. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Hermanus W., z. v. F. van Oosten en J. Beij; Cornelis M., v. C. T. v, Grieken en W. C. v. d. Voort; Johanna M. E., d. v. A. Ladan en J. L. Dragt; Peter M.. z. v. P. Breuning en E. C. O. J. Daverveldt; Gemma A. J T., d. v. N. L. v. Paridon en A. C. A. H. Ha- verkorn; Maria C. A. P., d. v. N. L. Paridon en A. C. A. H. Haverkorn; John R., z. v. T. A. Mansoer en R. L. Haye; Frits F M., z. v. F. Labordus en L. Kui- lenberg; Cornelia A., d. v. J. W. l'Ami en H. Roosendaal; Angela M. M., d J. A. Zandvliet en A. E. M. Walter; Jan, z. v. H. Smid en J. Berkheij; Klaasje, d. v. C. Voorzaat en W. de Vries; Maria M. H., d. v. W. Sloos en H. van Houten. Overleden: W. Neuteboom, r 44 J.; M. Bogerd, wed. van Paling, 82 j.; H. J. van Kampen, wed. van De Mooy, 80 jaar. Gehuwd: G. E. van Gijlswijk, 31 j. Heel; J. P Mieremet en D. C. de Wekelijkse keuring in Haarlem De tulpen speelden gisteren op de wekelijkse keuring in het Krelagehuis te Haarlem de eerste viool. Men zag er bijvoorbeeld een mooie groep van J. H. Rijkelijkhuizen te Hillegom met onder meer de prachtig-rode Parade en F. D. Roosevelt, terwijl ook de fraaie rode leliebloemige Dyanito sterk in het oog sprong. Rinkveld, Hillegom, etaleerde een Bijzonder prachtige groep met tal van extra mooie aanwinsten We noteerden de met het getuigschrift van verdienste bekroonde darwin City Lights met een prach tige, diep-gele kleur en stevige bloem, de fijn-gele Golden Hind1, de goed gevormde rode Tel Aviv, de prima par kiet Paulus Potter en verder Oranje Zon, Ivory Parrot. Blue Ribbon, White Trium- phator en nog tal van andere. Aan deze groep werd zeer terecht een gouden medaille toegekend. Prima tulpen brachten ook Gebrs Segers, Lisse. Het getuigschrift eerste klas verkreeg de lila, wit-gerande Pan- dion, en ook de voorname breeder Faltdn verkreeg dezelfde onderscheiding. Zeer opmerkelijk was ook breeder Rayburn met de bronsachtig gerande purperen bloemen. Firn is van de dubbele witte wel een der koplopers. Renown is een John Scheepers-zaailing met enorme bloemen. We zagen in deze groep ook nog de mooie parkiet San Martin. Piet Nijssen Zn. Santpoort. 9howde naast de bekende Nizza een eenkleurige gele sport uit deze tulp onder de naam Gol den Nizza. de beste dubbele Clara Gard ner! de mooie gerande Thorn en de typisch gevormde Colma met de gegolfde bloembladen. In de groep van Gebrs Eggink, Voor schoten, was het vooral de donkerrose spirt uit Rose Mary: Illusion, die sterk óe aandacht trok met de zo even ge noemde Pandion en de met het getuig schrift eerste klas vereerde All Round. John van Grieken, Bennebroek. toonde een machtig mooie collectie Kaufmania- na-Greigii-zaailingen, terwijl P. Dames, Lisse, enkele 9oorten tulpen in bakjes tentoon stelde, onder meer Pink Cham pion en Cyclotron. Gebrs Topper, Hille gom. brachten enkele interessante spe cies, onder meer tulipa chrysantha en tulipa strangulata primulina. Narcissen Over narcissen gesproken. Gebrs Eg gink, Voorschoten, brachten op suggestie ve wijze in exportdozen verpakte Cheer fulness, Yellow Cheerfulness en Prim rose Cheerfulness en G. Lubbe ic Zn. Gégstgeest, toonde de aardige k.kr. Polar Ice in een flinke groep. De gr.kr. zaailing 54/3, citroengeel dekblad met oranje cup. deed het ook best. ZandbergenTer wegen, Sassenheim. Een der meest opvallende was wel de triandus April Tears, een fijn gebouwd narcisje met geel dekblad en heel licht-geel cupje. Dc gr.kr. 5154, citroengeel dek en helder cupje. behoor de ook tot de uitblinkers. De triandusscn Silver Chimes en Tresamble zijn al meer dere malen getoond en over de kwali- daarvan behoeven we niet veel te zeggen! Uit het groepje van H. P. Zwetsloot Zn, Sassenheim, noteer- en we de gr.kr. Spring Bride. En wat de gladiolen aangaat: C. S. van Dobben de Bruin Jr, Noordwijk, toonde de fraai gekleurde en goed gebouwde lichtblauwe Gratia en enkele takken van de elegant gevormde Allure. Veluwse Boerendansers op de Burcht Als hier een pot met bonen staot, en daor een pot met briedeze en andere versjes weerklonken gisteravond over d» Leidse Burcht. En de Veluwse Bóeren- dansers dansten er geanimeerd bij, ter wijl ze zo nu en dan Leidenaars en Leid- sen op het podium haalden. Die boeren dansen deden het weer best. Vele beken de en ook minder bekende werden uitge voerd. We geloven wel, dat de vele wezigen zich gisteravond vermaakt heb ben Het weer was zo zacht, dat bijni van een zomerse avond kon worden ge sproken. Volgende week Maandag komen de Ve luwse Boerendansers weer uit Putten, Ermelo en Nijkerk naar de Sleutelstad, met de boerinkapel De Roggebienders. Misschien is die kapel dan wat beter op streek, en als dat niet het geval is, moet er maar wat meer gedanst worden en minder muziek gemaakt. Dan zal de avond ongetwijfeld aan waarde en prettig vermaak winnen. Vanavond zijn Olga Lowina en haar orkest aan de beurt, met de cascadeur Corty, Liesbeth LQnow en Fona Dan- kaard Huis-aan-huis-collecte Er wordt deze week een hua-aan-huls- colecte gehouden voor de sanatoria Son- nevanck en Zonnegloren- F. X. Kersten 40 jaar bij Sijthoif Vandaag vierde de voorman-zetter van Sijthoff, F. X. Kersten, zijn 40-jarig ju bileum. De jubilaris was vergezeld van zijn vader, een oude bekende bij Sijt hoff, die niet minder dan 54 Jaar in dit bedrijf werkzaam is geweest. D^ direc teur memoreerde de kwaliteiten van de jubilaris en bood hem aan een envelop pe met inhoud, een bloemstuk en na- de Mij voor Nijverheid en Handel het getuigschrift. De procuratiehouder het technische bedrijf accentueerde de grote vitaliteit van de heer Ker sten, belangrijker echter achtte hij de belangstelling en de toewijding, die de jubilaris voor zijn vak steeds aan de dag legde. Hij memoreerde ook zijn verdien sten voor de opleiding der leerlingen in de typografie. Tenslotte sprak de voor zitter van de jubileumcommissie die het personeel een enveloppe met inhoud en een herinneringsalbum over handigde. De jubilaris sprak nog een dankwoord. Dodenherdenking in Dordt door 28 R.I. Oud-militairen van het 28ste regiment infanterie hebben gisteren de traditie getrouw in Dordrecht de gevallenen uit de Meidagen van 1940 herdacht Na een ontmoetingssamenkomst in de Benthien- kazerne onder leiding van de voorzitter het herdenkingscomité, majoor C. W. E. van Hoek. ging men gezamenlijk de algemene begraafplaats in Dub beldam. waar majoor Van Hoek een korte herdenkingsrede uitsprak. De majoor noemde het verheugend, dat zo velen de moeite hadden willen nemen bijeen te komen om de gevallenen te her denken. Na zijn toespraak legde hij een krans aan de voet van het monument, dat temidden der graven is opgericht- waarop een minuut stilte volgde. Hierna spraken majoor J. A Moeskops en ds H. O. Molenaar. De plechtigheid werd besloten met een stille tocht langs de graven. VOORSCHOTEN Uitreiking prijzen van Koninginnedag Onder overweldigende belangstelling heeft gisteravond de uitreikin» plaats gehad van de prijzen, die bü de wed strijden en 9pelen op Koninginnedag ge wonnen zijn. De voorzitter van de K. W. Vereniging de heer B Hoogwerff- Kroon. dankte de medewerkers, waar bij hij de wens uitsprak, dat allen hete volgend jaar weer even enthousiast zouden meedoen. Burgemeester C. J. van der Hoeven dankte de „wakikere" K.W. Vereniging voor het feest aan de bevolking bereid en bracht zijn gelukwensen over voor het slagen van dit feest. Een warm ap plaus bezegelde deze woo' den. De uitreiking van de vele prijzen nam veel tijd in beslag. Een bijzonderheid is ongetwijfeld, dat de commissie voor de bromfiets-puzalerit niet alleen prijzen had voor de deelnemers, maar boven dien de medewerkers, o.a. degenen, die de controleposten hadden bezet, een aan denken kon aanbieden, waarin een op schrift herinnert aan deze feesten. Wedvlucht De Zwaluw postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht van Vilvoor de (België) over een afstand van 133.62 km. In concours waren 195 duiven. Ze werden om 8 uur gelost met Z. O. wind. De eerste duif werd geconstateerd om u. 8 min. en 14 sec. en bereikte een ielheid van 1041,97 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif werd ge constateerd om 10 u. 31 min. en bereik- snelheid van 870.70 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaaldt J. P. v. d. Assem 1-3-6-9-13-15-33; K. I. Waasdorp 2-4-37; Fr. Hendriks 5; A. de Graaf 7-25-36; M. Wolleswinkel 8-11: C. Zwaan 10-14-24-28-30; P. N. van Wis sen 12-19: H. Schoo 16-17; A G. Klei. weg 18-23; F. Zoons 20-22; G. Teske 21- 38; A. W Querreveld 26-31-35; P Dou- wes 27; P. d'Haens 29-34; V. L. Pierlot 32; M. G. Sterk 39 WARMOND Hulp voor Dussen Zoals bekend, heeft Warmond na de stormramp de gemeente Dussen in. Noord- Brabant geadopteerd. Hoe zwaar deze gemeente is getroffen, kan men zien aan de foto's in de etalage van de firma D# Goede atin de Baan Om alle schade te herstellen ls naast de bijdragen van rijk en rampenfonds nog een bedrag van f 10.000 noaig. Deze week wordt alhier een huis-aart-huis-collecte gehouden met lijsten. Men geve zoveel mogelijk. Benoemingen Tot typiste ter secretarie ls benoemd mej. A. Koks alhier. Het hoofd van do school met de Bijbel, de heer H. Moret, is beneomd tof onderwijzer aan een u.l-o -school te Zutphen. OUDE WETERING Verbetering voor het verkeer Nadat G.S- vorig Jaar hadden besloten tot het sluiten van de sluis te Oude Wete ring kan thans de sluisbrug worden af gebroken en de vaart gedempt. Men is begonnen met het verwijderen van do betonnen landhoofden met behulp van luchtcompreasors. De beschoeiing wordt nu gelijk gemaakt. Doordat naast do be staande brug een kleidam kan worden aangelegd vindt het verkeer normaal doorgang, eerst over de brug. en later het nieuwe gedeelte De bestaande ophaalbrug was voor IRt moderne ver keer veel te smal en vormde dan ook een groot obstakel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3