Ei van Columbus in Japan Vliegtuigramp bij Zeist door colonnes in recordtijd bestreden Vluchtelingenprobleem loopt af maar geeft nog zorg Van hier en daar - in 'n notedop Sociaal-toerismetypisch na oorlogs begrip hoi dim^ch£pih Economie en Financiën NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 MAANDAG 10 MEI 1954 BEROEMD AUTEUR IN DEN HAAG Paul Gallico voorzag alles over communistische hersenspoeling (Van een onzer verslaggevers) EEN LANGE MAN met een korte nek, waardoor het schijnt, alsof hy krom is. Dik, zwart haar boven een onverschillig maar vriendelijk gezicht. Een bril, een slordig vlinderdasje en een.zwart costuum. En één hand onafgebroken begraven in zijn broekzak. Zo zagen wij in één der zalen van de Haagse Dierentuin de Amerikaanse schrijver Paul Gallico, die een kort bezoek brengt aan ons land. De beroemde auteur heeft al een „lezing" gehouden in Amsterdam. Na Den Haag is Rotterdam aan de beurt en dan vertrekt hij weer naar Liechtenstein, waar hij een huisje heeft in een bijzonder rustige omgeving. van de Ameriaanse kolonel Schwable en de correspondent Oatis toonden later aan, dat Gallico het systeem Juist had weerge- Met een typisch Amerikaanse stem, langzaam, de mond een weinig scheef, be antwoordde de auteur de talrijke vragen. Uit eigen beweging vertelde Paul Gallico maar heel weinig; „Vraagt U maar, 'c zal wel antwoorden, dat is voor mij veel' gemakkelijker...." En het regende vra gen: Hoe kwam U tot schrijven? Waarom schreef U dat boek? Wat voelde U, toen U dat boek schreef? Heeft die-en-die fi guur in dit-of-dat boek werkelijk be staan? Op de laatste vraag antwoordde Sallico zonder uitzondering: „Nothing whatsoever". Paul Gallico is uit een Italiaanse vader en een Oostenrijkse moeder geboren. Zij hadden het niet bepaald rijk in New York en Paul, die dol was op dieren, mocht zelfs geen kat houden. Maar dat heeft hij in zijn latere leven goedgemaakt. Zijn huizen (in Devon, Engeland en in Liech tenstein) lopen vol met katten. Ze liggen in stoelen, lopen door de kamers en slaan speels' naar de hefboompjes van zijn schrijfmachine. Gallico is als sportjournalist begonnen. Na enige jaren in de tussentijd stu deerde hij nog medicijnen ook besloot hij rich geheel aan het schrijven te wij den. Waarom hij dat in Europa doet? Wel, Amerika is zo ontzettend duur en hij kan het 20ste eeuwse tempo ni.t verdragen. Zijn eerste verhaaltje schreef Gallico in Nederland. Toen was hij tien jaar (nu is hij 57) en hij bracht met zijn ouders bezoek aan Europa. In een Amsterdams hotel vulde hij de lege uren met schrijven. Het boek dat hem het meest plezier heeft gedaan? Dat is ongetwijfeld Tennny, 6pronkelijk opgezet als kinderverhaaltje, maar verkocht als bestseller voor volwas senen. „Ik wil m'n hele leven al kinder verhalen schrijven, maar halverwege het boek gaat er iets mis, ik weet niet wat, dan zijn ze ineens weer groot," klaagt Gallico. Jenny vindt hij zijn meesterwerk. Hij scheef dat „nu eens niet" om den brode maar geheel op inspiratie, helemaal zoals hij het wilde. Als in trance voltooide hij het boekje in recordtijd en liet het zijn vrouw lezen. Zoals gezegd, Jenny gezet als kinderverhaaltje, maar dat was het niet. Toen Galileo's vrouw het boek je uit had kwam zij met tranen op de wangen naar hem toe en zei: Idioot, het is geen kinderverhaaltje, het ia diep tragisch! Wat Galileo in zijn carrière bet meest heeft verbaasd, was zijn eigen visie op de terreur achter het IJzeren Gordijn, er in het bijzonder de methoden der commu nisten om slachtoffers daden te laten be kennen, die zij beslist niet begaan hebben Geïnspireerd door het geval-Mlndszenty schreef hij het boek Trial by Terror, dat handelt over een Amerikaans journalist die de toestand achter het IJzeren Gor dijn eens wil gaan onderzoeken. De Jour nalist wordt gevangen genomen en „be kent". een spion te zijn. Gallico beschrijft in dit boek tot in détails, hoe de munistische psychiaters bij deze z zielkunde te werk gaan. De getuigenissen En Nederland? Een prachtland, zegt Gallico. De Keukenhof had hem enige oprechte geestet'jke verheffing geschonken. „Wat is dat ontzettend mooi,' zei Gallico*. terwijl hij de ogen sloot on het beeld van die duizenden bloemen nog eens voor de geest te halen. Namens de vereniging Nederland-Enge- land, onder welker auspiciën Jallico had gesproken, werd de schrijver een bos ge- arieerdë Nederlandse bloemen overhan digd. Enige bestsellers van de auteur: De Sneeuwgans, Het kleine Wonder, Jenny de film Lili. Nieuwe waardemunt in Rotterdam De zes en zestig zaken aan één van de Rotterdamse nieuwe winkelcentra, de Lijnbaan, hebben besloten een nieuw» munt, een zogenaamde oude rijder, lr omloop te brengen. In de komende maanden zullen dage lijks oude rijders naar willekeurige adres sen in Rotterdam en elders in Nederland worden gezonden. In de zaken aan Lijnbaan te Rotterdam zullen deze i ten tot nader order bij inwisseling den gehonoreerd met een korting va cent op alle aankopen. De oude rijder ls geïnspireerd op de gouden rijder, die in de 17e eeuw een ro speelde in het Nederlandse handelsver keer. De Rijksmunt te Utrecht heeft de munt geslagen. Hebt U wel eens, het hoofd verstopt in Uw parapluie, tegen een flinke bui ingelopen?- Dan hebt U ook wel eens een tegenliggergeramd. Daar heeft een Japanse uitvinder nu iets op gevonden. Hij maakte een plastic venster in de parapluie. De venster-parapluie wordt door een Tokiose schone gedemonstreerd. Het Nederlands Rode Kzuis Internationaal Rampenfonds kan nood, waar ook ter wereld lenigen (Van een onzer verslaggevers) GROOT ALARM is Vrijdagavond gegeven voor de Rode Kruiscolonnes in Utrecht en Zeist. Op het terrein van Woudschoten, het conferentieoord bij Zeist, had een vliegtuig eerst zijn benzinetanks moeten laten vallen (ongelukkigerwijs juist op een jeugdhuis) en even later wa« het brandend neergestort. De omvang van de ramp was ontstellend. In het kamphuis logeerden juist 40 Jongens, die er slecht aan toe waren: verscheidenen overdekt met brandwonden, sommigen in shocktoestand, anderen met gebroken ledematen en hoofdwonden. Even verder was het toneel zo mogelijk nog ontstellender. Daar lagen tussen en naast de brokken en rokende resten van het vliegtuig de slachtoffers van de vliegramp. het werk in Nieuw Guinea, waai nog slechts f 25.000 op de begroting staat en een stevige basis leggen voor de trom- bosedienst, die reeds met succes in Den Haag functionneert, dan is dit jaar f 1.500.000 nodig. Het ledental van het Rode Kruis is thans 500.000, men hoopt in 1954 tot 600.000 te komen. Ook het aantal helpsters en helpers dient van 13000 op 15.000 te komen, mede in verband'met d taak voor de B.B. Internationaal Rampenfonds Honderdzestig helpers en helpsters van de Rode Kruiscolonnes waren echter spoe dig aanwezig en snelden, terwijl de renes van de brandweer loeiden, te hulp. Een volledige Medische Mobiele Een heid, dat is een tentenkamp, waar de me dische hulp volledig verleend kan wor den, verscheen ter plaatse. Binnen een uur stonden de tenten volgens het vaste schema langs het terrein geschaard, dat ver genoeg van de ramp lag om enige rust te waarborgen, maar toch in de on middellijke nabijheid was. Intussen warén Veeds noodverbanden gelegd en konden de eerste slachtoffers per brancard vervoerd worden. Zij werden in de verschillende tenten ondergebracht. De „shock"-tenten hadden het druk. Hier was alles ln gereedheid gebracht om ook bloedtransfusies, zout- of glu- clpse infusen to? ,te Ifunnen djenen. Behalve dat functionneerden de admini stratieve diensten, zodat elk slachtoffer spoedig geïdentificeerd was. Bovendien (belangrijk onderdeel) was er de veldkeu ken waar hete koffie allen die in de nach telijke koude zo onverdroten hun plicht deden, verwarmde. Het enige wat ontbrak was: angst kreten, bloed en tranenwant het gold slechts een demonstratieve oefening om aan de Nederlandse pers te laten zien, hoe het Rode Kruis bij rampen op treedt. De heer A. van Emden, directeur van het Ned. Rode Kruis, deelde ons mede, :r een streven is om te komen tot de oprichting van een Internationaal Rode Kruis Rampenfonds. Hieruit zou dan bij rajnpen, waar ook "ter wereld, hulp kun- worden geboden. Dit fonds zou moe ten putten uit vrijwillige giften van parti culieren, dus niet behoeven te steunen op subsidies van regeringen. Bij nationale inzamelingen voor eer paald doel zou een percentage in dit in ternationale fonds kunnen worden ge stort. Meer nodig Hiermede hadden we een van de 59 rampendepóts in actie gezien, maar het Rode Kruis dient 80 van zulke depóts te bezitten, wil het gehele land voorzien zijn. Ieder depót kost20.000. Dit is één van de posten, die op het wensenlijstje staan van het Rode Kruis. Wil het alle plannen verwezenlijken: uitbreiding welfarewerk, vermeerdering van de boottochten voor langdurig zieken, financiering van het Informatiebureau, dat per maand nog 1000 verzoeken om in lichtingen ontvangt, steun en uitbreiding Losgeslagenen: Van Heuven Goedhart heeft 17 millioen dollar nodig (Van een onzer verslaggevers) Om het aflopende vluchtelingenprobleem tot een goede oplossing te bren gen, heeft de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, mr dr G. J. van Heuven Goedhart, nog 17 millioen dollar nodig. Vijf millioen om de 5% hopeloze gevallen terstond te kunnen helpen en 12 millioen voor die groep, die vorig jaar, door een donatie van de Ford-Stichting, met 3 millioen dol lar voorlopig geholpen is. Dat bedrag was bestemd om deze mensen aan een nieuw bestaan te helpen. Dat is voor het belangrijkste deel gelukt. Een half millioen vluchtelingen is bezig zich blijvend te vestigen in het land waarheen zij getrokken zyn. telen kunnen in een ander land. Met het merendeel is dat evenwel niet het geval herkomst /aarst getroffen groep die in het land vai juist aan hun pensioen toe waren en die nu van alles verstoken zijn. Voor hen is nog 5 millioen dollar nodig. De heer Van Heuven Goedhart was zeer ver heugd, dat de Nederlandse regering een bedrag van 200.000 dollar schonk als hulp voor deze groep. Deze Nederlandse functionaris van de Verenigde Naties is wellicht de enige figuur ter wereld, die spreekt van m ij n vluchtelingen. Hij schat dat aantal op 2 millioen. waaronder zich 1 millioen I „slapende gevallen" bevinden. De hope loze gevallen vormen zij. die niet wor- Het grootste gedeelte van de vluchtelin gen heeft nog een toekomst er kan er altijd uitgetrokken worden. Zij vallen in de categorie, die met 12 millioen dollar geholpen kunnen worden door vakoplei ding e.d. Hebben zij d'e genoten, dan zijn overzeese landen b.v. veel eerder ge neigd hen op te nemen Het percentage van hen, die wegtrekken, bedraagt slechts 10 tot 15 pet. De rest moet blij ven waar zij is en past zich daar ook bij de bevolking aan. Maar dan moet de vluchtelingen-organisatie hen met cre- dieten ter zijde staan. Russische diplomaten uitgewezen Wegens spionnage in Groot- Brittannië Groot-Brittannië heeft heden bekend gemaakt, dat zij de uitwijzing heeft ge elst van twee Russische diplomaten, die zich schuldig hebben gemaakt spionnage. Het betreft twee assistenten vai militaire luchtvaart-attaché van de Rus sische ambassade, die binnen tien dagen het land moeten verlaten. Het zijn ma joor Ivan Pupyshov, geboren in 1918, sinds 1951 in Groot-Brittannië, gehuwd en kind, en majoor Andrei Gudkov, geboren in 1917, sinds 1951 in Engeland, gehuwd en twee kinderen. Zy. hebben zich schuldig gemaakt aar pogingen om niet nader genoemde mili taire activiteiten in Engeland te be- spionneren. Het betreft echter geen atoomgeheimen. Nekkramp in militair kamp De Wittenberg Bij een onderzoek is gebleken, dat eei militair van het militaire kamp De Wit tenberg te Voorthuizen nekkramp had Hij is naar het militair hospitaal Oog ln Al te Utrecht vervoerd. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat alle maatregelen zijn getroffen eventuele uitbreiding te voorkomen. Er is echter geen reden tot ongerustheid. Een aantal militairen is ln quarantaine gesteld. Bromfietser in Hilversum verongelukt De 63-jarige heer T. Gijzel uit 's-Gra- veland, die met de bromfiets de Utrecht- seweg te Hilversum overstak, op het mo ment dat een zwaar met stenen beladen vrachtauto passeerde, werd door deze wagen gegrepen. Hij was op slag dood. Gelukkig ls dat nu merkwaardig ge noeg ln een veel armer land veranderd. Wij willen zeker niet zeggen, dat letter lijk iedere Nederlander zonder een enke le uitzondering zich met vrouw en kroost of meer weken buitenlandse vacantie kan veroorloven. Maar het is wel zeker, »r na de tweede wereldoorlog meer Hollanders in hun vacantie zich bulten landsgrenzen begeven dan ooit te- DAT TOERISME, dat dus ook degenen met een betrekkelijk smalle beurs zich tegenwoordig kunnen veroorloven, noemt sociaal toerisme. Schuchter is er na de oorlog een begin mee gemaakt, toen zag, dat de Nederlanders, die vijf lang opgesloten waren geweest, nu eens verder wilden kijken dan hun lang was. Allengs volgden meer reisbureaux het voorbeeld van de initia tiefnemers, omdat deze laatsten succes hadden én omdat het nodig was. Gaat u maar eens praten bij de bona fide instellingen op reisgebied: er zal ook wel iets bij zijn, dat geschikt is vooi portemonnaie. En indien u wilt weten, of het reisbureau van uw keuze te goeder en faam bekend staat, dan kunt zich tot de A.N.W.B. wenden, die daar- lijsten heeft aangelegd. Mocht u het sportieve type zijn en van kamperen houden, dan kan de A.N.W.B. u boven dien nog met een schat van gegevens ten dienste staan. ^ES ZWEEDSE journalisten van be- J langrijke bladen zijn vorige week de gasten geweest van de ANVV, de instel ling die Nederlands naam als goedkoop en attractief toeristenland in de vreemde Ook de zesde Oude kunst- en antiek beurs zal dit jaar in Het Prinsenhof te Delft worden gehouden, en wel van 25 Augustus tot 15 September. Prof. dr S. P. Engelbrecht, hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan de universi- Pretoria, die op uitnodiging van de Hervormde Synode ons land bezoekt, gistermorgen in de Grote Kerk te Den Haag voorgegaan, na te zijn ingeleid door dr K. H. E. Gravemeyer. Generaal mr H. J. Kruis is Zaterdag avond. vergezeld van z'n echtgenote, naar de Ver. Staten gevlogen, waar hij in New York zal kennis nemen van het werk op het hoofdkwartier van de American Ex press en waar hij lezingen zal houden. De première van het Russische ballet, samengesteld uit de balletten van Mos- Leningrad, welke Zaterdag te Parijs zou worden gehouden, is uitge- Begum Liaquat ambassadeur in Nederland? Het departement van Buitenlandse Za ken in Den Haag kan geen bevestiging geven van een bericht in een te Karachi verschijnend blad verschenen dat de weduwe van de op 16 October 1951 ver moorde eerste minister van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan. benoemd zou wgrden tot ambassadeur van haar land in Den Haag. Vorig jaar. na het bezoek van de Begum aan ons land. ia dit gerucht ook al op gedoken. Kunstprijzen bij herdenking Walcherens herstel Het gemeentebestuur van Middelburg heeft ter gelegenheid van de herdenking in de komende zomer van het gereed komen van Walcherens herstel na de tweede wereldoorlog, vier kunstprijzen beschikbaar gesteld. Het gaat hier om een prijs van 750 gulden voor een litte rair werk en eenzelfde prijs voor eer werk, dat tot de beeldende kunet gere kend kan worden. Bovendien zijn ei twee jeugdprijzen. elk van 100 gulden beschikbaar gesteld. steld omdat alle Franse nationale thea ters gesloten waren in verband met de tuw om de val van Dien "Bien Phoe. Met ingang van heden zijn de prijzen in butaan- en propaangas in flessen, in verband met een stijging port- en distributiekosten. met resp. 2,3 n 5,8 cent per kg verhoogd. Mr H. J. Retnink, de sercetaris-gene- ial van O., K. en W„ heeft in het Haag- gemeentemuseum de Theatertentoon- stelling geopend, die ter gelegenheid het 150-jarig bestaan van de Kon. Schouwburg in Den Haag tot 5 Juli wordt gehouden. Zaterdagmiddag is de tweede étage in het perceel Nieuwe Uitleg 30 in Den Haag, waar een taleninstituut is geves tigd. uitgebrand; er was enorme water schade. De Nederlandse regering heeft haar ambassadeur in Parijs, mr baron Van Boetzelaer van Oosterhout, opgedragen, de Franse regering haar bewonde ring over te brengen voor de heldhaftige strijd om de vesting Dien Bien Phoe. als mede haar medeleven met de val vesting. Rubriek met reizigers-varia Reductie op benzine en nachlirams bij onze Zuiderbuien (Van onze verkeersredacteur) NA DE OORLOG is het sociale toerisme een begrip geworden, veel meer dan voor de oorlog, toen deze uitdrukking vrijwel onbekend was. Voor de oorlog reisde vrijwel alleen de man-met-het-geld, voor anderen was het buitenland niet anders dan iets, wat men uit verhalen van beter gesitueerde kennissen kon leren begrijpen. Principiële rechtspraak Is een trolleybus een motorrijtuig Voor de Groninger rechtbank heeft vorige week een principiële zaak gediend, die handelde over de vraag of de trolleybus een motorrijtuig is of niet. Verdachte was mr W. E. van Kold&m. ambtenaar van de gemeente-secretarie te Groningen. Hij had een proces-verbaal gekregen wegens het besturen van i trolleybus zonder in het bezit te zijn een geldig rijbewijs. In dit uitgelokte proces eiste de officier van Justitie tegen verdachte een boete van een gulden. Soekamo geestdriftig op Ambon ontvangen Tijdens zijn bezoek aan Ambon heeft de bevolking president Soekamo geschen ken aangeboden, toen hij tussen juichende menigte van de haven naar het Merdekaplein reed, om een redevoe ring te houden. Voordat de president het woord spraken Bung Tomo. de gouverneur, La- tuharhary, en dr Leimena als bestuurs lid van de Christenpartij. President Soeka.no wekte zijn toe hoorders op tot eendrachtige samenwer king tussen de Islamieten en de Christe nen en tot een offerende vaderlandsliefde. Karei Doormanmomiment te Soerabaja Op het ereveld Kemlbang Koening te Soerabaja heeft de Hoge Commissaris van Nederland, mr W. F. L. graaf van Bylandt, Vrijdag het Karei Doorman monument onthuld. Namens H.M. de Koningin legde de H.C. een krans. Met ingang van 1 Juni a.s. is benoemd tot burgemeester van de gemeente Hae- len de heer M. A. E. A. Honée, thans ge meentesecretaris van Meerssen. Dr H. J. Levelt, Ned. consul-generaal te Sydney, is benoemd tot hoofdgedele geerde in de Zuid-Pacific commissie. zoveel mogelijk tracht te verdedigen en te verstevigen. Zo heeft men deze keer aan Zweden gedacht. De inwoners van dat (zeker voor begrippen) rijke land. beschouwen Nederland nog veel te veel als een oord, waar men door reist, op weg naar Zuide lijker doelen. Daarbij: zelfs de een dige Zweden kunnen zich zeker vei loven een vacantie van enkele weken ln t voor hen zo goedkope Nederland door brengen. Het is dus niet alleen w< c, maar zelfs alleszins uitvoerbaar, dat in de bestaande toestand verandering wordt gebracht. J LLICHT: ook ome- Zuidelijke buren doen alles, om het buitenlandse vacantiegasten naar de zin te maken. Zo zijn van 1 Mei tot 15 Juni en uan I fot 30 September speciale kaarten ver strekt aan gasten, die langer dan 7, 10 of 14 dagen in een hotel in België blijven. Deze kaarten geven in die hotels i een aantal winkels vijf procent korting op de vastgestelde prijzen. Automobilisten kunnen, indien zij vóór 30 September België binnenkomen, aan de grenskantoren een bewijs, model D, vragen, dat hun belangrijke reducties geeft op de benzineprijzen. Tenslotte zul- tan de kust van België dit seizoen speciale nachttrams rijden, aangevuld door bussen, om vacantiegasten in de kustplaatsen, die in de stad een toneel voorstelling of iets dergelijks willen bij- n, nog weer tijdig naar hun hotel terug te rijden. RUSSEN PASSAU EN WENEN zal het reizigersverkeer op de Donau op 16 Mei worden hervat De reis Passau-We- kost 10,60 Duitse marken, in omge keerde richting 70 Oostenrijkse schil- OEKEN HOEK Eenheid in Veelheid, een bun del opstellen over een aantal aan de VrUe Universiteit onderwezen wetenschappen. Verkrijgbaar aan het bureau der V.U., Keizers gracht 166, Amsterdam, grio 6327. Prijs 1-50. 94 pag. Nu de viering van het 75-Jarlg bestaan van de Vrije Universiteit voor de deur staat, heeft een aantal hoogleraren van verschillende faculteiten zich aangegord om Iets te vertellen van de wijze, waarop hun vak aan de V.U. gedoceerd wordt. Prof. dr A. Sizoo schreef het Woord voor af, en prof. dr D. Nauta de principiële in leiding. Hierin worden de puntjes nu eens goed op de 1 gezet,de V.U. staat er zeer beslist op, over heel de llnla bij haar arbeid de Bijbel te betrekken". Hierna komen achtereenvolgens de on derwerpen: theologie, rechtsgeleerdheid, geneeskunde, wiskunde, natuurkunde, biologie, klassieke philologie, Ned. lette ren, geschiedenis, psychologie en paeda- gogiek, de economische faculteit en de sociologie aan de orde; geschreven door de deze vakken docerende hoogleraren. Eenheid in Veelheid is een keurig uitge geven boekje, dat op een beknopte wijze een overzicht geeft van wat er aan de V.U. te koop ls, niet alleen horizontaal, naar de veelheid der vakken, maar ook verticaal, naar de eenheid van het be ginsel. E. H. G. +6: Eefde 220 2; Dividend H.V.A. 7 (G) pet De directie van de N.V. Handelsver- eeniging Amsterdam stelt over 1953 7 (6) pet dividend voor. De algemene ver gadering is 23 Juni a.s. Bonus van Oostzee en Hillegersberg De Stoomvaartmijen Oostzee en Hil legersberg zullen een bonus in aandelen uitkeren van 66 2/3 pet en uit de winst 1953 resp. 2 (17) en 25 (21) pet uitkeren. De bonus geschiedt uit de agio-reserve, aldus de Tel. N.V. Stoomspinnerij Twenthe, Al melo. Voorgesteld dividend 12 (9) pet; opbrengst garens f 16 (16,8) millioen; winst f 1.3 (1) min. De koerswaarde van alle ter beurze te Amsterdam genoteerde aandelen is in April met f 165 millioen tot f 9088 min gestegen, de nominale waarde steeg met f 16 min tot f 3749 min; Ned. aandelen stegen van f 4096 min tot f 4196 min (nominaal van f 2125 min tot f 2140 min); Indonesische waarden met 31 min tot 548 min (nom. met f 1 min tot f 646 min); petrolewmwaarde met f .32 tol f 4352 min fnom. onveranderd f 936 min) De gemiddelde koers nam toe van 23t tot 243. N.V. Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co N.V., Hengelo. Voor gesteld dividend 814 (8%) op pref. en (9) pet op gewone aandelen; exploitatie saldo 8(7,9) millioen, winst 1,4 (1,4) min, totaal der investeringen 1.3 min, reserve ring 2,5 min tot 10,5 min; verhoging van productiviteit wordt geremd door ge brek aan vaklieden en technici; alleen daardoor kan stijging der kosten worden goedgemaakt, hetgeen tot een gevaarlijke spanning leidt bij de pogingen tot ver hoging van de uitvoer; van de gemeente is 13 ha aan het Twente-Rijnkanaal ge kocht voor uitbreidingen. Ned. Kaiser-Frazer Fabrieken N.V Rotterdam Voorgesteld dividend 8 (7) pet op gewone en (U4> op priori teitsaandelen; winst f 432.208 (363.432); exploitatiewinst f 1.1 (0.78) millioen; uit breiding in 1953 f 1 min; begonnen is met assemblage van Willys jeeps en bin nenkort volgen Willys personenauto's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9