Amateurs moeten beslist weten welk stuk ze kiezen Met Bowina naer het Burghtfestyn Praatstuk „Stefan Borkos" wist publiek niet te boeien NIEUWE LEIDSCHE COURANT „Ons Toneel" Dat het succes of het falen van een op voering begint bij de keuze van het stuk. is één van de eerste regels, te aanvaarden door iedereen, die iets met toneelspelen te maken heeft. Elke handleiding, hoe zwaarwichtig of simpel ook, begint er mee. Het is ook de regel, die men het meest aan z'n laars lapt, en zeker ama teurs kunnen dat niet ongestraft doen. Waarom kiest men telkens weer stuk ken, die zo goed als niet speelbaar zijn. Deze vraag heeft ons bezig gehouden, toen we Zaterdagavond „Ons Toneel" een opvoering zagen geven van, „Stefan Bor kos", een episode uit het Zigeuner leven omstreeks 1900. Wie de schrijver of schrijfster is, weten we niet. We zijn er ook helemaal niet nieuwsgierig naar. De inhoud wil laten zien, hoe het er bij de Zigeuners in hun kamp toegaat. We hebben het i voor kennisgeving aangenomen. Men schold elkaar te veel in Nederlandse Leidse Betuwe staat in bloei De Leidse volkstuinderscomplexen ko men weer in volle bloei te staan. De pere en appelbomen zijn zo ver, dat zij het bezichtigen waard zijn. Vooral het com plex van „Ons Genoegen", ingang Timor- straat, en dat van ..Het Noorden", ingang Zwarte Pad. zijn bijzonder raden de lezers aan. eens een kijkje le gaan nemen. Dubbel jubileum bij Van Wijk en Co Zoals we Zaterdag reeds meldden, w« den de heren W. L. P. van Wijk en H. v Berkel, werkzaam in de wolsorteerderij bij Gebr. Van Wijk en Co N. V. (fabriek Cronesteyn) Zaterdagmorgen Koninklijk onderscheiden. De heer Van Wijk, werk meester, ter gelegenheid van zijn veertig jarig, en de heer Van Berkel ter gelegen heid van zijn vijftigjarig jubileum. Wet houder J. C. van Schaik sprak daarbij zijn waardering uit voor de degelijkheid van opvatting en de vasthoudendheid van de jubilarissen, die op de belangrijkste af deling van het bedrijf werken. De heer J. M. Gorter, een der beide di recteuren roemde de plichtsbetrachting van de jubilarissen en overhandigde hen de draagmedaille, behorend bij de ont vangen onderscheiding, alsmede een en veloppe met inhoud. De heer J. G. J. Verhey van Wijk sprak namens de Ned, Maatschappij voor Nijverheid en Han del en bracht de dagelijkse dracht de heren Van Wijk en Van Berkel sprake, de witte jas, het erekleed aldus spr. Hij overhandigde hen het getuig schrift en de erepenning van de maat schappij. Tot slot spraken de heren P. L. M. de Beer, adjunct-directeur en chef van dt soorteerderij, L. Gijsman, namens de per soneelsvereniging De Spil (deze bood bei den een enveloppe met inhoud aan) e: de Boer namens de afdeling voorb< ding van Cronesteyn, die ook een cadeau overhandigde. De heer Van Wijk sprak tenslotte een dankwoord. Collecte Blauwe Week De Blauwe-Week-commissie houdt hier van 17 tot 22 Mei een collecte. De orga- nisitie is in handen gegeven Leidse drankweercomité, waarvan de heer A. G. Hooyer (Oude Vest 11) se cretaris is. Als men weet, dat bij hel coldecte- comité Blauwe Week zeker 20.000 men sen bekend zijn, die door het gebruik (misbruik) van alcohol in moeilijkheden zijn geraakt, dan weet men ook, dat er veel geld nodig is om de gevolgen van het alcoholisme zoveel mogelijk op te vangen. AdTiaan Blankenstein voor de radio Donderdagavond zal de N. C. R. V. weer een orgelconcert uit de Hooglandse kerk uitzenden, te geven door de organist van deze kerk, Adriaan Blankenstein. Het concert begint om tien voor half 11 en eindigt om kwart voor 11. Het program ma vermeldt zes werken, te weten: 1 Veni creator spiritus van Sam Scheidt, 2 Was Gott tut das ist wohlgetan (met zes variaties) van J. Pachelbel, 3 Auf mei- nem lieben Gott (met vier variaties) van D. Buxtehude. 4 Ricercare in e van J. J. Froberger, 5 Komm, heiliger Geist, Herre Gott van Joh. Nep. David, 6 laatste deel (fuga) uit Concerto Ernst Pepping. krachttermen de huid vol om er iets Zi geunerachtigs in te ontdekken Toch heeft het verhaal romantiek en gevoel genoeg om liefhebbers van dit soort te boeien. Dat zal, naar we ver moeden, wel de reden geweest zijn, waar- ien het stuk koos. Men heeft er ook 'n best op gedaan, maar werd ge handicapt door de onspeelbaarheid. te beginnen was er geen scherpe karaktertekening, wat voor amateurs noodzakelijk is, wil men de personen goed duidelijk reliëf geven. In de tweede plaats zat er geen vaart i het verhaal. Sommige gedeelten wa rn alleen maar herhalingen van wat we al lang wisten. Hierdoor kwam er ook geen vaart in het spel, het zeurde soms Als derde punt noemen we nog het ge- lis aan actie, aan handeling. Het is een eindeloos gepraat, wat nog dubbel erg werd in het tweede bedrijf, dat in tent speelde. Toen was men niet alleen door de tekst, maar ook nog door hel décor aan een benauwend kleine ruin te gebonden. Een ander model van tei had dit gedeeltelijk kunnen verheipert. Nu wel. dat hebben. Dat vraagt zoveel dictie en plastische uitbeelding, dat ama teurs daar als regel niet aan toe komen. Gevolg van dit alles? Een rumoerige zaal. Het spreken van sommige speler.' was te zacht voor de zaal van het An- tonius-clubhuis. De acoustiek van dez< zaal is niet best, zodat men al gauw niei te Hiermee bedoelen we niet de herrie makers in bescherming te nemen. Voor gasten, die zich bij hun gastheer niet be hoorlijk gedragen, is geen excuus. Maar aan de andere kant dient de gastheer de voorwaarden te scheppen voor een goe de gang van zaken. Nu moet men goed begrijpen, dat we it niet schrijven uit onvriendelijkheid m opzichte van „Ons Toneel". We schrij- en dit naar aanleiding van hun opvoe ring, waar een algemene, voor het ama teurtoneel zeer noodlottige fout duide- jk aan het licht kwam. Nu het seizoen ten einde loopt en men /er enige tijd voorbereidingen gaat tref- ;n voor het nieuwe, achten wc het onze plicht als recensent te zeggen: Het succes 'f het falen van een opvoering begint bij het kiezen van een stuk. A. C. Bouwman Agenda van Leiden Maandag Burchtfestijn, 8 uur: Veluwse boeren- 3nsers en boerenkapel ,,De Roggebien- ders". Lakenhal, 8 uur: Nieuw Haags Strijk kwartet. De Doelen, 8 uur; Leidse amateur fotografen. bespreking van foto's. Baptistengemeente, 8 uur: zendings echtpaar Glubber over het leven der Spaanse gelovigen. Dinsdag Burchtfestijn, 8 uur: Olga Lowina en haar kwartet. Stationsplein, 9 uur: Ned- huisvrouwen, excursie per bus naar Schoonhoven. Gulden Vlies, 3—5 uur: receptie J. G. van der Zeeuw (70 jaar). Grote cursuszaal academisch zieken huis, 8 uur: afdeling Leiden Rode Kruis, uitreiking 4 Landsteiner-plaquettes en 104 penningen. Het Centrum, 8 uur: Geref. Bond, ds H. van Eijk van Benthuizen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Koksschool. De Schouwspelers met Boefje van M. J. Woensdag Burchtfestijn. 8 uur: Tweede Leidse amateuravond met medewerking van Roland Wagter en Dick Harris. Chr. Gcref. Kerk, halft 8: gedachtenis avond (vijftig jaar), sprekers ds C. van der Weele, ds J. Jongeleen en ds W. F. Laman. Sociale Zaken, Steenschuur 21, half half 9: zitting voorlichtingscommissie prijzen en huren. Burchtfestjjn h t. half 3—half 6 en half 8- Oud- Hollands Centrum met mo derne attracties (t.m. 29 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellingen MAANDAG 10 MEI 1954 OEGSTGEEST Ruim 3000 deelnemers aan de achtste St Jorismars Spaarnegeuzen in bezit van beker der gemeente Oegstgeest Haag, 2. Heestergroep Boskoop, 3 Kanine- fatenhorde Lisse, 4. Vuurvliegjes van de Linnaeusgroep Leiden; 15 km 1. Dauw trappers Leiden, 2. Sprokkelaars Alphen aan den Rijn, 3. Gidsen Mary Sinclair- groep Leiden; 20 km 1. Loodsen van de Spaarnageuzen, (dit was de derde keer, dat ze de eerste prijs en de wisselprijs wonnen en ze behielden daardoor de beker. Bands: 1. Franciscusband van de landverkenners, 2. Paulusband van de zeeverkenners. Bij de algemene beoordeling werd als beste groep van de gehele middag aange wezen de Loodsenstam Spaarnegeuzen met 5814 van de 60 punten, die daarmee in het bezit kwam van de grote beker der gemeente Oegstgeest. Eervolle vermel ding: Dauwtrappers Leiden en Mac Do nald II Den Haag. Zaterdag werd in Oegstgeest voor dc achtste maal de Slnt-Jorismars gelopen. Het aantal deelnemers was de driedui zend gepasseerd. Wanneer men dan be denkt, dat de eerste mars met 750 pad vinders werd gelopen, dan mag deze vooruitgang zeker zeer verheugend wor den genoemd. Er waren groepen uit Lei den, Leiderdorp, Katwijk, Sassenheim, Haarlem. Santpoort, Aerdenhout, Den Haag, Rotterdam, Schoonhoven, Oegst geest en nog meer. De burgemeester van Oegstgeest, de heer Du Boeuff, sprak het openings woord. Spr verheugde zich er over, dat zo velen van elders waren gekomen. Hule bracht hij aan de organisatoren, voor wie het aantal deelnemers wel een grote voldoening moet zijn. De districtscommissaris van de afde ling Rijnland, oubaas Beekes, bracht hulde aan hopman Van der Horst, die thans voor de achtste maal deze marsen organiseerde. Hij speldde hem het dank baarheidsinsigne van de Nationale Pad- vindersraad op de borst. Er waren drie routes uitgestippeld. De kleinsten, welpen en kabouters, maakten slechts een ommetje van 7hi km. De mid dengroep moest vijftien km afleggen en de oudsten maar liefst 20. Opmerkelijk was 't grote aantal welpen en kabouters. Vele grote groepen deden eveneens hun best om een goed indruk bij de jury te maken. De belangstelling van het publiek Omstreeks vier uur kwamen de eersten reeds aan de finish. De E.H.B.O.-ers na men de blaren weer voor hun rekening. Om 6 uur had de prijsuitreiking plaats. Uitslag: 714 km 1. Mac Donald 11 Den Inbraak aan Oude Vest Zaterdagavond is door inklimming een Inbraak gepleegd in een perceel aan de Oude Vest, eerste etage- Er werd een be drag van 70 ontvreemd, alsmede een spaarbankboekje met 125. Inbraak aan Aalmarkt Door het indrukken van een ruit ver schafte Zaterdagavond een inbreker zich 'toegang tot een perceel aan de Aalmarkt. Onder meer werden ontvreemd een gou den oorring, een zilveren armband, een gouden medaillon en nog enkele andere sierraden. Boerhaavezalen, 2—5 en 7—9 uur: Lus trumtentoonstelling Leids Kunstcentrum Burgerlijke stand van Leiden (t.m. 30 Mei). 3 Prentenkabinet, 25 uur: Het portret in de twintigste eeuw (t.m- 12 Juni). Bromfietser gevallen Vannacht om half 1 is de 41-jarige J. G. K. uit Oegstgeest met zijn bromfiets tegen een plantsoenhekje in de Ar.th' Duijcklaan gereden. Hvj viel en brak het rechteronderbeen. Opening lustrumexpositie L.K.C. Leiden boven het gemiddeld niveau van onze kunst Er was Zaterdagmiddag in de Boerhaavezalen nogal wat belangstelling voor de opening van de lustrumtentoonstelling van het L.K.C. Het Leids Kunst Centrum heeft zich in de loop van vijf jaren heel wat vrienden weten le maken en dat was goed te merken. Het openingswoord werd gesproken door wethouder J. C: van Schaik, voorzitter van het Centrum, die het peil van het tentoongestelde hoger achtte dan het gemiddeld niveau van de Nederlandse kunstuitingen. geen sprake meer van provinciaals ge- De wethouder ging allereerst na, of het Kunstcentrum in de afgelopen vijf ja ren had beantwoord aan de doelstellingen die de stichters er' zich destijds van had den voorgesteld. Daartoe las spr. een ge deelte uit de stichtingsacte voor. er voor waarschuwend echter, dat men de zaak in zijn enthousiasme ook niet teveel in zwart en wit moest voorstellen. Er is inderdaad vrij veel tot stand gebracht, zö zeide de wethouder. Men bemerkt dit ook, wan neer men de tentoonstellingsruimten rondkijkt. Er is hier een groep mensen aan het werk geweest, die hun tijd en hun arbeid met overtuiging hebben ge geven. Verder wees de wethouder op het eigen blad, dat het L. K. C. uitgeeft en dat sinds kort Drieluik heet en in zeer verzorgde vorm uitkomt. Het L. K. C. heeft in de kringen van de kunstenaars in en rondom Leiden aange slagen en dat is verheugend, wanneer men zich realiseert, dat vijf jaar ge leden begonnen werd met een onsamen hangende en vrij stugge „massa". De ac ties komen nu volledig van binnen uit. Op deze tentoonstelling, aldus spr. kan men bovendien constateren, dat er ook in artistiek opzicht groei en rijping is ge weest. Er is kracht en bewustzijn, ge groeid en met overtuiging kon spr. zeg gen, dat zeer zeker het gemiddeld niveau de Nederlandse kunstuitingen werd bereikt, zo niet teboven gegaan. Hier is doe en het niveau van een kleine stad. De wethouder sprak de hoop uit, dat deze groei moge voortgaan, dat me blijven streven naar een volledige lisering van de doelstellingen en dat de volgende vijf jaren in opgaande lijn zul len gaan. Hierna verspreidde het gezelschap zich in de beide zalen, die een buitengewoon prettige indruk maken en een schat kunstwerken herbergen. Voor de beoor deling zie men ons blad van j.l. Zater dag. GEBOREN: Johannes A. zn v J. A. v- den Berg en J. C. v. d- Walle; Johannes C. M- zn v. H. M- v. Schaik en A. G- C. S. Meijer; Marinus C. zn v. M. Heemskerk v. Zuilen; Jansje C. dr v. E- Brommers en L- de Kleer; Arntje dr v. D. Heemskerk en D. Ouwehand; Andrè P. zn v. L. Adriaansche en L. C. Schen kel; Robertus< zn v. H. v. Grieken en H. W. den Hartóg; Trijntje A. A. dr v. W- v. d. Kraan en J. Boer; Gustaaf G. J. zn v. A- J. Parmentier en A. A. Baumeister; Joukje dr v. J- Ouwerkerk en H. Bleek- OVERLEDEN: H. v. d Lucht dr 24 Jr; J. Stavleu. man 42^jr; T- Tulp wed- v-: Jasper 77 jr; D. Por'.tgies wdnr. 83 jr. OEGSTGEEST Militaire wagen tegen stadstram Vanmorgen kwart over 8 heeft zich op de Geversstraat een nogal opzienbarend ongeval voorgedaan, dat gelukkig geen ernstig gewonde slachtoffers heeft ge kost. Uit de richting Leiden kwam een stadstram. De chauffeur van een mili taire transportwagen uit Ermelo wilde de tram voor het nauwe gedeelte de straat nog passeren, met het gevolg dat een botsing onvermijdelijk was. Dc aanrijding was zo hevig, dat de mili taire wagen op z'n rechterzijde werd gekanteld. De gemeentewerkman J. V werd met zijn rijwiel door het balustra deglas van café Centraal geduwd. Het rijwiel werd vernield, maar hij kwam er goed af. De stadstram kreeg schade aan het voorbalcon. De militaire wagen moest worden weggesleept. De chauffeur en trambestuurder kwamen met de schrik vrij. Het verkeer ondervond een uur stagnatie. Gevestigde en vertrokken personen Jn de week van 3 tot en met 8 Mei In Leiden vestigden zich: H. C. Ba- rendsem Roodborststraat 51; M van den Berg sergt. vliegt, maker KM, Boshuizer- kade 45: J. P. J. Berkhout, hoofdver pleegster. Hooigracht 1129; H. de Boer, winkelbediende. Haven 7A; C. G. G Bolk, echtg. Van Wanningen, Morslaan 15; G C. P. van Bommel, militair. Bos- huizerkade 97; J. W. H. Bour, arts. Roo- denburgerstr. 14; J. M. Pitter-v. Braam Morris. Hoflaan 70; J. Q. Dirven, ver pleegster, Rijnsb.- weg 10; C. H. Epker. boekhandelaar, Pietersk. Choorsteeg 12; H. J. van den Heuvel-Flohil. Rijnsb. weg 46; A. A. van Ginneken. kok. Morsstraat 62—64; J. Groeneveld. hulp in de huish.. Brandelerkade 5; J. W- A. Halffman, n SChiekade 115E; P. C. M. Helle- beroepsmilitair. Groenhazer.gracht 12: E. A. Hermens. dienstbode, Stiel tjesstraat 40; R. E- Heijmans, de L. de Kanterstraat 15; C. W. Srhimmel-van Hulst. Beijerincklaan 44; P. T. Kea. Vree wijkstraat 20; A. J. C. Kok en fam., foto lithograaf. Hoflaan 159; L. C- Kortekaas en fam.. stoker gasbedrijf. De Wetstraat 15; K. H. de Kroon, auto-monteur, Rljn- zichtstraat 24; A. S. H. Lahelj. verpleeg ster. Rijnsb. weg 10: W. H. Lamme, krui denier. Vondellaan 32; L^ J. de Maar, employé _cpnseryenfabr.. Hoge woerd 167; H. J. M. de Mol. winkelchef, Oude Vest 89; H. Ovcrbeek-Van Mourik, Rijnsb weg 157; M. T. Onderwater, dienstbode. Hooigracht 1129; H. Philipse, dienst bode. Langestraat 2A; J. O. Dieperlng- Pitters en fam., Hoflaan 70; L. Piskora. bedrijfsleider schoenfabr., Kersen6traat 23: C. van Zuuk-Plakmeijer en 1 Beijerincklaan 37: K. P. Pollmann fam chemicus. Hoogstraat 3; A Prent, psycholoog. Rijnsb. weg 140; E. H. Prill- witz. secretaresse, Groenh. straat 19; A H. W. Struyvenberg-Prinsen. Zoeterw. singel 108; A. Randsdorp, verpleeghulp, Hooigracht 1129; R. Rensink en fam., stempelmaker. Sumatrastraat 108A; C. le Rütte, Steenschuur 18: T. M. Allaart-v. Schuylenburg. Fred. v. Eeden laan 3: P. J. A. M. Weihorst en fam,. chef gereedschapmaker. Hoflaan 46; C. DuiJ. zend-Sira. Lammenschansweg 125; H. Sleeboom. Nachtegaallaan 16; L. Steen bergen. dienstbode, C. Huygenslaan 37; D. Stigter, boekhouder. Herengracht 83; E. C. Lokhorst-Van der Veen, Morsweg 180A; F. S. van der Veer. agent van politie. Korevaarstraat 35: P. A. M. Ver- degaal, hoodfverpleegster. Hooigracht 11—29; J. A. Bink-De Wilde. J. de Witt- straat 46; M. Winkel, De Sitterlaan 110; D. Doeven-Woudwijk. Hoflaan 105; H. Zonderop. religieuze, Hogewoerd 57; J. J, A. Zonneveld en fam., leraar. Lorentz- kade 73. Uit Leiden vertrokken: H. Arenas, Breestraat 41, Alphen a. d. Rijn. (Juds- hoornseweg 50; J. C. Beer, Schutters- straat 24. Rheden Gld.. Emastraat 13; A. M. Belt Hogewoerd 74a, Oegstgeest. de Kempenaerstraat 32; H- Boer, Hoge woerd 75, Voorschoten. Tramstraat 6; A Bogaards. Roodb.straat 33. Verenigde St v N.A.; F. Booi. Rijnsb. weg Gouda. Westharn 11; R. L. Bosch, RijnsD. weg 2. Rotterdam, a b. H.M. De Ruyter; A. C. ten Brink en fam., H- Rijndijk 182, Canada; G. Brouwer en fam.. Veste- straat 68. Dordrecht, Mecklenburgstr. 3s; d. Caij, Noordeinde 2a. Boskoop, Ridderbuurt 9; T- J Circkens, Galge water 9. Apeldoorn. Korhoenweg 30; L. M. H. van Cleef, Rijnsb. weg 47. Wasse- Molenweg 3A; J. Crama. Kortenaer- straat 60. Soest, Soesterb. weg 125; I, Roodb.str. 17, Rotterdam, Broeders straat 92; H. I- J. Duterloo. Herengracht 100. Oegstgeest. Prins Hendriklaan 24: J. G. Dijkema. Schelpenkade 41. Apel doorn. v. Hassettlaan 20; J. A. -Eekhor. Rapenburg J2, Heemstede, H. de Vries- plein 8; P. v. d. Eijk. Hogewoerd '175.' Rotterdam. West Zeedijk 39; M. v. Gel deren, Korevaarstraat 8a, Boskoop. Burg. Colijnstraat 62; H. W. Gerth van Wijk. Duinhof 9, Oegstgeest, v. Wassenaerlaan J. de Graaf, Plantsoen 11. Alphen Rijn. Raadhuisstraat 44; M. G A. de Graaf. Rijnsb-weg 10. Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 346II: E. Hooftman-Groo- Feestavond damescomité „Groen oord" De feestavond ter gelegenheid vijf-jarig bestaan van het damescomité „Groenoord" heeft heel wat leden en vrienden van de speeltuinvereniging „Groenoord" Zaterdag naar de foyer ge lokt, temeer daar het programma zeer aantrekkelijk was. Nadat de presidente, mevrouw Rij nardus, een openingswoord had gesproken, kwamen de toneelspe lers op de planken met het stuk: Een knap stel. Regie had de heer G. Brussel. De Alja's lieten enkele staaltjes van acrobatiek zien. De heer J. van Zijp trad als conferencier op. Na de pauze werd het toneelstuk „Een nachtelijk mysterie" opgevoerd. Wedvlucht Het Oosten Wedvlucht van Quvrain op Zaterdag 8 Mei. Inconcours 220 duiven, welke om 12 uur met Oostelijke wind werden ge lost. De eerste duif bereikte zijn hok om 3.20 29 uur en maakte een snelheid var 1017,65 m per minuut; de laatste prijs winnaar om 4.1.21 uur met een snelheid van 849.60 m per minuut. De uitslag luidt: J. van Leeuwen 1. 22. 40; W. Nagtegaal 2. 25, 31. 32, 35, 43; J. R. Smits 3. 29, 41; J. Boekkooi 4. 8, 16. 18, 20, 26. 27, 44; J. J. Smeets 5; Th. Houthof 6. 30; Chr. Selier 7; F. Breedijk 9. J L de Weerd 10. 19; J. Marijt Jr 11; C Geel 12; I. Stokkel 13; H. C. v Leeu wen 14, 39; H. Kettenis 15. 28; W. Wol- ters 17.24; L. Burgers 21; B. Singeling 23; W Ruis 33; J. L. Lolkes de Beer 34; H. v. d. Vecht 36. 42; J. Marijt Sr 37: A. ter Haar 38. Feestavond van de Grofsmederij Het personeel van de Koninklijke Ne derlandse Grofsmederij had Zaterdag de Stadsgehoorzaal een gezellige feest avond. De voorzitter van de personeels vereniging, de heer Van der Voort, heet- zijn openingswoord de directie, de :n de gepensioneerden apart wel kom. Hij deelde mee. dat de vereniging een ledental van 600 bereikte. De ver houding tot de verschillende clubs bin nen de vereniging is. zoals altijd, heel goed. Het eerste elftal van de voetbalclub verscheen hierna voltallig op het toneel om een huldiging in ontvangst te ne men, omdat het onlangs promoveerde naar de vierde klas van de K.N.V.F Aanvoerder Volkers kreeg een medailli Ir M. C. de Jong, de directeur van d K.N.G.. feliciteerde de voetbalclub met het behaalde succes en beloofde, dat de directie z'n best zal doen voor een sportterrein. Van de acrobatenploeg wai er voor de voetbalclub een bloemen- The metal music players, een eigen band van de personeelsvereniging, open den het programma zeer verdienstelijk De Konegro-boys, ook al eigen mensen van de „Grof", gaven enkele voortref felijke staaltjes van parterre-acrobatiek te zien. Ook de aardige schetsjes de pauze werden door eigen m verzorgd Na de pauze kwam het beroepsgezel schap op het toneel: Tonny Loman. Ger- ty. The falling man en Pietro Maharro. illusionir' De conférences waren van André V.^.v-s. tendorst Houtlaan 15. Zwitserland; J. C. W. Heine, Rapenburg 84. Oegstgeest. Kamphuizenlaan 6; A. B. Hemerlk, Cele- besstraat 12. Zoeterwoude. H. Rijndijk 14; H. Heruer en fam.. Mirakelsteeg 9. Amsterdam. Rapenb.str. 471; R. Hogen- birk. Haagweg 13. Rotterdam. Hofdijk 27; J. B. M. Hoogeveen, Melch. Treub- laan 40. Saasenheim, Hoofdstraat 68;_ F. A. Hoogstra. Merelstraat 50. Rheden. Gld. Larensteinselaan 15; H. A. Hutte, Nieuwe Rijn 17. Haarlem. Stolbergstraat 1: E. Korswagen, Evertsenstraat 46, Delft, Koornmarkt 10; T. J. Kort en fam.. Mau- ritsstraat 71. Aalsmeer. Kudelstaartsew. 192; L. H. Krol. H. Rijndijk 270. Vlaar- dingen. Sportlaan 20; A. R. W. Leicester, Groenhazengracht 12, 's-Gravenhage, Frederikstraat 141; K. H. Llem, Dahlia- straat 22a. Amsterdam. Joh. Verhulst- straat 20; K- L. Liem. Dahliastraat 22a. Amsterdam. Joh. Verhulststraat 20; A. M. W. v. a. Linden, Rijnsb. weg 159. Gr. Brittan-nië; M. Maresch en fam., Zoe terw. Singel 39. 's-Gravenhage. De Sav. Lohmanlaan 467: J. C. T. Walker-Mei man. Wasstraat 3. Amsterdam. Amstelv. weg 2781; J. Mud en fam.. Amstelstraat 4. Canada; C. H. Opdam en fam.. Waard- gracht 79. Alphen a. d- Rijn. Achtermid denweg 1; A. Oudshoorn, Kanaalstraat 11, Den Helder, Buitenhaven 5; A Plomp. Zeemanlaan 11. Alphen a. d. Rijn. Ouds- hoornseweg 114B; I. J. Keuls.Reichen- feld. Mariënpoelstraat 2B, Ver. St v. N A.: C W. F. A. v. d. Tuuk-Roosendaai en fam. Nwe Rijn 46a. Ede, Gld. Proos dijerveldweg 23; C. M. van der Salm, Hogewoerd 57. Amsterdam. Lauriersgr. 41; P. Sierat. Mauritsstraat 4a, Beert. Hoofdstraat 156; M. van Soest, Rijnsb weg 10. Haarlem, Dreef 38; wed. K. N. v. d- Hout-Tan. Zoeterw. Singel 39, 's-Gravenhage. De Sav. Lohmanlaan 467; wed. R. H. Lagerman-Tempelaars en fam.. Sumatrastraat 108a. Amsterdam, Vechtstraat 50II; J. C. Teunlssen en fam.. Lammenschansweg 98. Amsterdam, Th. v. Aqulnostraat 35; M. W. H. G. van Thield. Noordeinde 50, Oudenbosch. Kade 6; K. F. Vaas en fam.. Cobetstraat 28, Indonesië; G. Venema. Herengracht 27a, Groningen, v. Hamelstraat 32; P. van Vliet, Zoeterw. Singel 65, Hazers- woude. Dorpsstraat 176; M. A. Vos, Rijnsb. weg 75A. Australië; R. H. Wendt. Acaciastraet 6. Rotterdam, Gr. Hilledijk 395; C. M Mader-Westdorp en faoi, Jac. Catslaan 71. Eindhoven. Sta Adrianusstr. 51; A. Wielhouwer. H. de Vriesstraat 52, Rotterdam. Monsterseweg 93; N. D. Jon- gen-v Willigen. Boerhavelaan 5. Oegst geest, Rljngstraatw. 203; J. C. W. Wou ters. Schutterstraat 24, Rheden. Gld.. Emastraat 13; M. Wijnans, Nwe Rijn 10, 's-Gravenhage. Oostduinlaan -183. Burchtfestijn had Zaterdag zijn tienduizendste bezoeker En daer myne wettige huysvrouwe Doch ay, hoe schoon was de Burght Bowina sedert veele jaeren gekweldt selve! Langs de hellingen waeren aerdige wierdt met Bloedtstuwingen in het Hooft Figuren van blocmblaeden aangebracht, beneevens ondraegelijcke pynen in haere terwyl wonderlyke Lantaerns oock hier Lendenen, sodat niet alleen myne gaede voor eene sohoone verlighting sorgden. doch evenso uw dienstvaerdige dienaer, In het midden van dc Burght was een schryver deezes. aen huys en haerdt ge- Musyktent opgeslaegen, waer koene bonden was, daer nochtans door onver- luyden op wondere instrumenten speel- diende Zeegeningen mitsgaeders de den. waervan Bowina en ick noch nooyt groote bekwaemheeden van meester gehoordt hadden. Oock was er een Toe- sz. den geleerden chirurgyn en stel dat het geluydt dusdanicb versterk- heelmeester op de Hooygraft. de pynen te, dat het gespeelde en gesongene tot ongemacken myner Bowina langsaem- ver in de Breestraet, op het Raepenborch 1 verdreven wierden en sy geheel van op de Hoogewoerdt en op de Oude Rhvn haar Kranckheeden mogt komen te her- te hooren was. stellen, daer voorts de dag van Zaterdag Qp het genoegelycke ronde Pleyn was myne vrouwe en my een dag van veel vertiers. Men luysterde naer de groote Vreugde en Danckbaerheidt was, Musyk. men drentelde langs de Winckels wyl myne echtgenote sich voor den eer- en men at en dronck de waeren die men sten maele in de avondlught begeeven aldaer kon<le koopen. Oock waeren er mogt, so toogen Bowina en ondergetei- jongelieden, die een doncker hoekske kende naer den vermaerden Burght hier hadden opgezocht en vandaer naer d» Ier steede. alwacr saeckendryvende poor- Mac„ keeke„ of «Meander hunne l..efde ters onser goede Stadt ene sogenaem- bekenden, de Winckelweeck hadden aangerigt, waerby sy met groote stoutmoedigheidt en koopmanschap hunne waren tentoon Bowina en uw dienaer bezichtigden hadden gestelt de aerdige koopwaer. die lag uytgestalt en somwylen konden wy onse Ooghen Bowina en ick, wy hebben verstelt ge- tiet gelooven. van al de wonderlijcke sta en hoeseer het menselyk Vernuft is Saeckcn die vernuftige Luyden hebben vooruyt gegaen. wat ons eerst reght uytgedaght en weeten te .maecken. So duydelyck wierdt toen wy ter Stadt sagen wy een soort van Kast waeruyt toogen en allerley saecken en dingen geluydt komt wanneer men slechts aen saegen, waervan wy nimmer gehoort oft een Knop draayt, hetwelck Radio is ge- die wy nimmer gesien hadden, also wy heetcn. Er waeren toestellen die de so geruyme tijdt ons hiervan niet op de plaets van de Veeger en het Bliek in sul hoogte hadden konnen stellen. len neemen en die alle vuyligheydt in Koomende door de Nieuwstraet saegen Huys opsuygen wanneer men voorsz. wy de Pancraskerck bacdende in een Toestel of Apparaat met een Toovertouw zee van light, hetwelck straelde met aan de Muur bevestigt. Er was ene groote kraght en helderheydt uyt sekere Winckel \toor Toeback die in gekleurde Lampen, die geen oly noch katoenpit pakskens verkoght wierdt. Oock waeren van noode hebben Het was. hoewel het er wondere gedraaide stokskens van Toe- reeds alom donker was, klaerlighte dag back. waervan men de groote Sigaeren en en ick hadde op deze plek nochtans kon- de kleyne, die in Papier gcwickelt syn. nen leesen en schryven. so ick die konst Sigaretten noemt Doch daer Bowina verstaen hadde. vanwegen de Reynheidt der Gordynen Dc Burghtsteeg was konstig versiert het toebacksuygcn in Huys niet duldt, met alderhande Lighten en Versieringen, wierdt my door haerselve niet toegestaen hetwelck voorsz. steeg een recht feeste- ene Proeve van diergelyke Toeback te lijck aensien gaf. koopen. Dies koght ick voor haer ene Flesch met Reuckwaeter en voor myselve ene Flesch met seekere Dranck, hetwelck noch wyn noch bier is, dat seer sterek de Keele prikkelt doch van seer goede Smaeck is en de Opgewecktheydt des Geestes verhogt, welcke dranck men Genever heet. Wy sagen vorts ene Winckel alwaer men kleyne Kistjens verkoopt, waeruyt de Beeltenis van uselven of een ander tevoorschyn komt door het drucken op ene Knop. Oock waeren er schoone "Saecken van silver, konstig gesneden, warme Worstjens en sogeheeten Zoute Pinda's, die afkomstig souden syn uyt Oostinje en oock wel Aertnotcn gehec- ten worden. So konde ick u noch veele uren lang vertellen van de Wysheydt en het Ver nuft des Menschen. waervan de voort brengselen aldaer liggen tentoon ge- spreydt, en Bowina en schrijver deezes kwaemen Ooghen en Ooren te kort om alles in sich op te neemen, temeer, soals lek reeds sèyde. waer wy de laetste moeysaeme Jaeren slechts aen ons Raem hadden voorby sien gaen. Het deedt ons Hart goet dat temidden van al dese wondere Saecken de goede, öeegelycke Leydsche wol niet was vcr- geeten, waermeede onse goede Stadt Vermaerdheydt tot selfs ver over de Grensen heeft vergaerdt. Aen myn arm hebbe ick hiernae Bo wina naer Huys geleydt, want sy was seer moede geworden van dese onse eer ste avont buytenshuys. Oock deeden onse Ooghen pyn van het schelle Light uit de veele Lampen en kon ons Verstant alle Niewigheeden niet allemael tegelyck verwereken. Tot diep in de Naght laegen Bowina en ick wacker, en toen de Stadthuysklock het uur van Vieren sloeg, hebben Bowina cn ick een kleyn Glaesjen van de niewe Dranck genoomen. waerop wybeyden na ccn Kwarlieruurs reets vreedig in Slaep Het was Zaterdagavond op de Burcht al zonder overjas te doen, zoals men ziet aan wethouder Van der Kwaak. HU kon een enorme taart overhandigen aan de heer Wlm Landman, Trompstraat 39, die de tienduizendste bezoekers van het BurcbtfestUn was en daarom het podium moest beklimmen. ZUn verloofde Anneke Pardon had men daartoe ook uitgenodigd, maar zU liet Wim er liever alleen voor staan, bescheiden als ze is. Toch waren het meest huishoudelijke zaken, die het verloofde paar te incasse ren kreeg, en toen ook Anneke later al die goede gaven in ogenschouw steeg de thermometer van haar enthou siasme met grote sprongen. In het mid den op de foto ziet men de heer Land man. rechts de heer Jan Visser van VVV. Gerard Lebon heeft met zijn Holtz- hacker Bub'n de stemming er Zaterdag avond goedin weten te brengen. Het radio-orkest organiseerde ook weer dirigentenwedstrijd, en het ging er daar bij fel aan toe tussen Ina uit Katwijk, Toosje uit Voorschoten en Kleine Nellie uit Leiden. De laatste wist de prijs in de wacht te slepen, maar de „troostprijzen" Vanavond komen de Veluwse Boeren- dansers met de boerenkapel De Roggc- bienders. Geloof maar. dat dat een goede avond zal worden, vooral als het zo blijft. (Foto N. van der Horst) LEIDERDORP Eerste steen nieuwe school Morgenmiddag half 5 heeft de eerste steenlegging plaats voor de nieuwe Chr. school. De handeling zal worden ver- richt door de heer G. Los. Burgerlijke Stand GEBOREN: Johanna M. W. dr v. P Th. Wijfje en C. M- Bax, Nieuwe weg OEGSTGEEST Vereniging bestrijding t.b.c. vijf jaar Zaterdag was het feest voor de af deling van de vereniging tot beharti ging van de belangen van t.b.c.-patien- ten in Nederland. Ze herdacht namelijk onder grote belangstelling haar eerste lustrum, 's Middags was er in Irene een receptie, waarop ook burgemeester Du Boeuff aanwezig was. De heer J. Ober was de tolk van het hoofdbestuur der vereniging en roemde het nazorgweric van de afdeling. Aangeboden werden een enveloppe met inhoud cn een mand met bloemen. In zijn dankwoord ge waagde de afdelingsvoorzitter, de heer H. Medendorp. van de prettige samen werking met de instanties en met het Groene en Wit-Gele Kruis. Des avonds had in Irene een feest avond plaats. Voor de pauze hield de secretaris-penningm. van het hoofdbe stuur een lange propagandarede, waar in hij op de resultaten van het werk wees, alsmede op de noodzakelijkheid er van. Aandacht schonk hij ook aan de betekenis van de nazorg. Het is voor gewezen t.b.c.-patienten moeilijk, aan de slag te komen Dc heer Berg deed een beroep op de bedrijven, deze men sen na hun kuurperiode weer in de maatschappij op te nemen. De avond werd verder gevuld door het gezelschap The smiling Troupe, dat de verschillende nummers op vlotte wijze voor het voetlicht bracht. Anna M. H. C- dr v. F. A. C- Eggen en C. C. M. v. Dam, Schoolstraat 4; Adriana dr v- A. G. Mil en J. G. Voordouvv« Eikenlaan 20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3