De vrouwen in Israël hebben een zware taak Nederlands protest te Djakarta tegen verbod van Wilhelmus Nylonjapon van Ned. makelij kost slechts 27 gulden hoed Korte, felle rede van minister Luns viel in goede aarde Hl NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 6 MEI 1951 BURGERS IN EEN NIEUW VADERLAND Tussen tranen en klachten wordt er iets goeds verricht (Speciale correspondentie) T^EN GEMEENSCHAP van vrouwen zal altijd speciale problemen heb- -*-J ben, maar de Beit Olot-tehuizen, kosthuizen voor immigrantenvrou wen in Israël, hebben wel zeer vele moeilijkheden. De duizenden alleen staande vrouwen, die de jonge staat sedert het einde van de Arabische oorlog zijn binnengekomen, vormen geen eenheid. Sommigen komen uit zeer beschaafde, intellectuele kringen uit West- en Midden-Europa. An deren komen uit de oude ghetto's van de Balkan. Er zijn er, die uit de sloppen van de kleine steden in Irak komen of uit krotten in Marokko of uit de woestijn in Yemen. Achter elke bewoonster van deze kosthuizen ligt een verleden met een eigen cultuur, achtergrond en levensopvatting. Ach ter hen zijn dikwijls de graven van haar echtgenoten en kinderen som? zelfs geen graven, maar alleen de as in Bergen Belsen en Auschwitz. Al die vrouwen hebben twee dingen gemeen. Ze zijn deze Staat binnengeko men in de hoop een nieuw leven te be ginnen en ze zijn van Joodsen bloede Maar zelfs dit betekent voor allen niet het zelfde. Voor sommigen is het hoofdzake lijk een kwestie van religie, voor anderen van nationaliteit en rassennalatenschap Voor sommigen is het een heel bestaan, voor anderen een nieuwe bewustwording uit de vervolgingen voortgekomen. Deze problemen zijn de problemen van de hele Staat, niet alleen van deze kosthuizen Maar de kosthuizen bevatten ze in het klein. Vijf vrouwen delen hier één kamer Voor hun particuliere bezittingen hebben zij een koffertje, een klein kastje of al leen maar een stoel naast het bed Haar bezittingen zijn aandoenlijk schaars. Maar voor elke vrouw wordt dit eilandje van particulier bezit haar enige tehuis. Zij gebruiken samen de pannen, ze delen de tafels, de aanrechten en kleine waslijnen. Ze delen de ramen en de lucht in de kamers De ramen zijn dikwijls de grootste twistpunten. Want de studente uit Berlijn bijv. is gewend onder hygiënische om standigheden te leven en zij wil de ramen wijd-open, terwijl de oude bewoors'ers van sloppen en krotten ze dicht willen. Dan is er de radio, die een aantal voort durend aan wil, terwijl anderen naar rust verlangen; en is er al een algemeen verlangen naar muziek, dan verschillen de smaken aanzienlijk. e Joegoslavisohc nuw er.lrele van me'.- ->n reborduurde pantoffels mrken en dat feit leidde tot het ontstaan van een atelier en een nieuwe tak aan de exportboom: sandalen met touwzolen en ^„orduurde bovenkanten. Samenleven Langzaam leren de werk en de kunst van het samenleven. Enkele van de jongere vrouwen maken contacten en vinden buiten in het nor male leven een onderkomen. Er zijn er ook, die trouwen. De bewoonsters van de kosthuizen hebben het zeer moeilijk, daar zij degenen zijn, die geen enkel familielid meer bezitten. Zij zoeken een partner om een nieuw leven mee te be ginnen. Het werk, dat ze krijgen, vormt de eerste wortel, die haar in het nieuwe leven zet. Tussen de tranen en klachten vervullen de kosthuizen een taak: er wordt een strijd uitgevochten tot rehabilitatie van waardevolle menselijke wezens. Tot het tijdstip, waarop ze niet langer raar het verleden staren( maar leren in het heden te leven en zich aan te pas sen, zijn ze ballast voor de jonge Staat. April in jaren niet zo droog en koud (Van onze weerkundige medewerker) DAT APRIL weerkundig gezien geen beste beurt heeft gemaakt, zal niemand verwonderen. Aan de hand van cijfers o.a. door het K.N-M.I. verstrekt, toillen wij zien hoe koud en droog April is geweest. De gemiddelde temperatuur be droeg in De Bilt 6-7 (normaal 83 gr. CA Na 1936 was April niet zo koud. De maximum temperatuur (in De Bilt 16.0 gr. op 30 April) bleet slechts 0.3 graden boven het laagste April- maximum over de laatste 100 jaar. In De Bilt werden 6 tegen normaal vorstdagen waargenomen. In Katwijk was 14 gr. C. de hoogste tempei op 25 April gemeten en 0.9 de laag ste op 11 April waargenomen- Zonneschijn was er overvloedig te weten op 224 uren tegen 159 uren als normaal. Ondanks de vele daoen met zonneschijn was April niet gevolg van de Noordelijke winden. Zeer droog was April eveneens. Deze eeuw was in De Bilt alleen April 1946 droger. Er viel 19 mm, in Den Helder 10 mm, in Vlissingen 16 in Katwijk 14 mm. Droogte en kou waren er oorzaak dat pr weinig jonge groente op Parade-auto van Hitier in Den Haag De Haagse afdeling van de NIBEG (Ned. Indische Bond van ex-krijgsge vangenen en -geïnterneerden) heeft de internationale organisatie van logsslachtoffers en invaliden voor twee weken de beschikking gekregen ove parade-auto van Hitler Van 6 tot 20 Mei zal deze auto voor het publiek te be> zichtigen zijn op een nog nader bekend te maken plaats De opbrengst zal be stemd zijn voor oorlogsslachtoffers en invaliden uit het voormalige Nederlands Aanpassing Toch is aanpassing aan een vreedzaam, vriendschappelijk leven van essentieel belang, niet alleen voor de vrede in het kosthuis, maar ook omdat dit de eerste stap is naar de assimilatie in een nieuw land. De vrouwen moeten leren samen te leven. De meesten doen dat ook. Er zijn er, die vechten, schreeuwen en ruzie maken. maar er zijn er ook, die plannen maken en organiseren ten behoeve van het comfort der anderen. Ze _gaan overdag biina allen y/_erken In de meeste gevallen is het soort werk nieuw. De ex-le.ares in Duit"- philologie wordt fabrieksarbeidster; een musicienne wordt strijkster; een huisvrouw wordt landarbeidster. Velen hebben nooit geld vooi hun arbeid gezien. Er zijn ook vrouwen, die te oud zijn om nieuw werk aan te pakken. Maar, de o.__nisatie, me de kosthuizen beheert, tracht allen gesanikt te maken voor een onafhankelijk leven. Verborgen vakken nis wordt naar boven gehaald. Zo leerde Afschaffing van de genomen maatregel verzocht Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede, dat de Hoge Commis saris te Djakarta gistermiddag in op dracht van de Nederlandse regering bij het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken een nota heeft ingediend, waarin de Nederlandse regering er blijk van geeft, zeer pijnlijk te zijn getroffen door het door de Indonesische autori teiten aan de Nederlandse gemeenschap te Bog or opgelegde verbbd tot Het gen van het Wilhelmus op Koninginne dag. Dit verbod is immers in strijd de internationale gebruiken en boven dien in strijd met de voorschriften, welke de Indonesische regering ter zake ter kennis van de Nederlandse heeft ge bracht. De discriminatie, welke uit genomen maatregel blijkt, wordt ir nota niet aanvaardbaar genoemc ongewenste reacties bij de Indonesische bevolking, waarvan officiële kringen in KORT EN KLEIN, maat tezb lezenswaardig Eind Mei of begin Juni hoopt het ge meentebestuur van Dussen (N.B.) hel gerestaureerde kasteel aldaar als gemeen tehuis in gebruik te nemen -d De Neo kustvaarder Wester-Eems, op weg naa: Durham, is de naven van b.csk o.iinc»r geiopen, omdat de lading op voile zet ging werken. N A-T-O -deskundigen uti Parijs op het gebied van vuurleidings- toesieilen heoben een uezoex geu.o^. aan de Hollandse Signaal Apparaten F; briek te Hengelo. Koningin Juliana heeft president Tito telegraphisch be dankt voor zijn gelukwensen bij haar ver jaardag. De aannemerstirma A. E. '1' B- te Weesp is in A'dam veroordeeld tot t 275 boete wegens overtreding van de prijsopdrijvings- en hamsterwet door het opnemen van f 10.000 als opzei Dij een inschrijving. Tegen de 32-J. Haarlemse politie-agcnt T. W-, die een student uit Santpoort onnodig met een gummistok te lijf was gegaan, is in A'dam in hoger beroep 4 mna geëist iconl- lechtbank- vonnis)- <r Op 1 Mei waren er in ons land 1-890853 geregistreerde radiotoe stellen (1 April: 1 877-367) en op 1 April waren er 493 027 aangeslotenen op dc radiodistributie (1 Maart: 491 755). -ir De schilderijencollectie van het Muidersloi is uitgebreid met een schilderij uit 1650. voorstellende het Muiderslot met op de voorgrond P. C. Hoofts dochter Chris tina en haar echtgenoot Coenraad Burgh. Dierenrampenfonds kwam goed op gang Verschenen is het eerste jaarverslag van het Dierenrampenfonds. De ontvangs ten overtroffen de uitgaven met ruim f 40 000, zodat het fonds goed op gang gekomen is. De samenwerking met de Ned Ver- tot Bescherming van Dieren is nog niet geheel geregeld Het Diei en- rampenfonds had een hoofd oestuurs- plaats aan deze vereniging aangeboden en een aan de Politie-dierenbescherming, zodat het aantal bestuursleden van 5 op 7 zou worden gesteld. Besprekingen hier over hebben evenwel nog niet tot het gewenste resultaat geleid- schepen van A'dam. Het echtpaar H Brouwer-Sterkeboer te Oude Pekeia is 60 jaar getrouwd- Deskundigen uit Gelderland en Overijssel en Rijnland- Westfalen bespreken op een conferentie te Gelsenkirchen de industrie-plannen voor nun respectieve gebieden -ir Tegen de directeur van de gemeentebedrijven te Oudewater, de 40-j- J. D-, is in R'dam 10 mnd- geëist wegens enkele malversa ties in zijn functie gepleegd- Mr B. W. Stomps Geen miskenning van de 5de Mei (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter van het Nationaal 5 Mei comité mr B. W. Stomps, oefende gister morgen op een in Boschlust te Den Haag gehouden herdenkingsbijeenkomst critlek uit op de verwarring, die omtrent de vie ring van bevrijdingsdag bij de overheid is ontstaan Hij signaleerde ook met zorg het gebrek aan besef bij de jonge longe ren, wat het verzet ook voor hen heeft betekend. Ten slotte motiveerde mr Stomps nog het zich terugtrekken door een deel van Voormalig Verzet Nederland bij de eer gisteren in de Ridderzaal te Den Haag gehouden plechtigheid. Omdat, zoals mr Stomps zeide, „dit langzamerhand een •toning is geworden, die niet meer dui delijk spreekt tot de verbeelding van ons volk". Aan de bijeenkomst werd medewerking verleend door de voordrachtskunstenaar Albert van Doorn, die enkele gedichten zegde- Hierna sprak ds F. Slomp (Frits de Zwerver). De miskenning van de Bevrijdingsdag is ondankoaarheid tegenover God en tegenover mensen, die door de hoogste en waren bezield, zo zei hij o.m. De viering van deze dag kan zelfs ren sti mulans zijn voor het economisch leven. Wanneer men een streep gaat h-len door de vijfde Mei. dan vernietigt men voor millioenen aan geestelijke waarden Als wij straks voor de tiende keer de bevrijding gedenken, mag geen winkel open zijn, mag ook geen telegram meer bezorgd worden, zo eindigde ds Slomp zijn geladen getuigenis. Djakarta blijkens een persbericht spre ken, is nimmer iets gebleken. In de nota verzoekt de Nederlandse regering dan ook afschaffing van de thans nog gelden de belemmeringen ter zake. Indonesische minister over Wilhelmus-verbod De .Indonesische minister van Binm landse Zaken, prof. Hazairin, heeft n< aanleiding van het verbod van 1 zingen van het Wilhelmus verklaard, dat de dienst voor regeling van aangelegei heden van buitenlandse Ingezetenen op 26 Mei vorig jaar een instructie heeft uitgevaardigd als richtlijn i daerahhoofden voor het zingen Wilhelmus. Hierin wordt overwogen, dat het Wilhelmus slechts mag gezongi worden op nationale feestdagen en c officiële plaatsen. De instructie heeft vol gens hem slechts betrekking op de dodenherdenking en is niet bedoeld als algemene maatregelten aanzien van het Wilhelmus. De Instructie is uitgevaar digd zonder medeweten van de minister Binnenlandse Zaken hetgeen dt betreurd. De regefling is volgens Hazairin sterk afhankelijk van plaats en kan niet worden gegeneraliseerd. overtuigd dat het Wilhelmus op bepaalde plaatsen moeilijkheden kan ver zaken. Hazairin noemde het tactisch het Wilhelmus geen volledige vrijheid te geven. Hij besloot met te zeggen, dat hij nog niet op de hoogte was van de be weegredenen van de resident van Bui tenzorg om het zingen van het Wilhel mus te verbieden. Tweede kraakinstallatie voor B.P.M. Pernis De directie van de Bataafse Petro- leummaatschappij heeft in beginsel be sloten tot de bouw van nog een kataly se kraakinstallatie volgens het prin- e van de installatie, die op het ogen blik in gebruik is op de olieraffinaderij m Pernis. Hoewel deze tweede kraakinstallatie uiteraard het best op deze raffinaderij kunnen worden gebouwd (er is te voor uitbreiding) schiint hier toe nog niet definitief te zijn beslist. Ir Des Tombe (102 jaar) overleden In Utrecht is Dinsdag in alle stilte het stoffelijk overschot ter aarde besteld van des Tombe oud-hoofdingenieur bi; de voormalige Mij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Zaterdag was hij op 102-jarige leeftijd in Zeist overleden. Flinke brand in boerderij te Zoetermeer In de boerderij van de heer J. Dogte am aan de Zegwaartseweg te Zoetermeer brak Dinsdag door onbekende oorzaak Hoewel de brandweer snel ter plaatse was, kon zij niet verhinderen, dat de veestal en de voorraadzolders totaal verloren gingen. Het meubilair kon ter- id worden gered. jaffrOEKEN HOEK 0"ET LEVEN van de grote Franse schil- der Toulouse Lautrec. de grondleg ger van de moderne affiche-kunst, laatste tijd zowel door het boek Pierre de la Mur „Moulin Rouge' door de gelijknamige film sterk 1 belangstelling gekomen. Wie dat boek gelezen heeft of de film gezien- iets van de figuren die om» de schilder in het Parijse Montmartre leefden. Van de figuren, die hem inspireerden en hem nog enige liefde in zijn ongelukkig levci probeerden te geven. Een van die be kende en misschien voor Toulouse Lau tree wel de belangrijkste figuur was Jana Avril, het meisje, dat door haar onge trouwde moeder werd verwaarloosd, weg vluchtte. m een zenuwinrichting terecht kwam. een der bekendste danseressen werd, trouwde, verlaten werd en arm stierf. Het is het tragische leven van een groot mensenkind- Op late leeftijd heeft Jane Avril haar de Engelse journaliste Jose Sherclitf. die er onder de titel ..Jane Avril van Moulin Rouge" een boeiende biografie romanvorm van heeft gemaakt (Uitgave De Bezige Bij. A'dam. 274 blz. f 8.! Het was de grote tijd van het Parijs Renoir en Verlaine. van Oscar Wilde en Maurice Barrés en deze tijd leren we in die roman over Jane Avril uitstekend kennen. Het leven van deze vrouw, die door de meesterlijke platen van Toulouse La-utree vereeuwigd is. werd zonder op smuk maar toch boeiend door Jose Sher- cliff beschreven- Het mooi uitgegeven werk werd geïllustreerd met enkele re producties van Toulouse Lautrec. A.N.V.V. accoord met het rapport-Hirschfeld Centrale overheidstaak bij het vreemdelingenverkeer Naar wij vernemen heeft de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer zich in grote ujnen ge steld achter het rapport van de Com- missie-Hirschfeld. dat een jaar geleden werd gepubliceerd. In dit rapport wordt voorgestaan een grotere bemoeiing van de centrale overheid, o.a. door de be noeming van een directeur-generaal voor deze materie. In dit verband herinneren wij er aan, it in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer bij de begroting van Eco nomische Zaken o.a de zinsnede voor komt, dat bij ..sommige ieder." vast stond. dat de bevordering van het toe- het beste aan het particulier initia tief kan worden overgelaten en dat zij de benoeming van een duccteur- generaa! voor het vreemdeiinger.verkeer niet veel goeds verwachtten. Minister Zijlstra antwoordde hierop in zijn me morie van antwoord, dat ook hU van oordeel was, dat de bevordering van het vreemdelingenverkeer, voorzover ai.- de binnenlandse organisatie betreft, aan het particulier initiatief dient te worden overgelaten. Over het rapporl-Hirsch- feld wilde de bewindsman zich toen nog niet uitlaten, aangezien de A N V V. haar standpunt nog niet had bepaald. In Scheveningen Prins Bernhard sprak voor luchtvaart-deskundigen Gisteren is de vierde algemene ver gadering van de Agard. de conferentie der NATO-iuehti/aartdeskundigen. te Scheveningen formeel geopend me; een rede door Prins Bernhard. In zjjn rede herinnerde de prins aan het feit. dat de Agard precies twee jaar geleden zijn eerste algemene vergadering in Parijs hield. Nu de proefperiode van twee jaar verstreken is. aldus Prins Bernhard, is het verheugend te verne- 'gunstig over zijn ontslagaanvraag wordt men, dat intussen besloten is het werk |beslist' referendaris en plaatsvervangend op een meer duurzame basis voort te Jc-rneente8ecretaris van de afd. Algemene zetten. Zaken. Waarschijnlijk zal hij per 1 Juli Prins Bernhard zeide er volledig van Wassenaar verlaten. Ook bui overtuigd Je zijn, dat de weg, die AgardRaadhuis is de heer Peters een bekende figuur in Wassenaar. Hij is bestuurslid „Wij kunnen het ook" Eerste gezamenlijke show van binnenlandse textiel en confectie dellen toont van Nederlandse confection- nairs is dat zo iets bijzonders dat speciaal melding vereist? Blijkbaar toch wél. Toen tijdens de najaarsbeurs Utrecht, enige maanden geleden dus, kunstzijdeshow gehouden werd. spraken de aldaar verzamelde persvertegenwoor digers er hun bevreemding over uit, dat er vrijwel uitsluitend buitenlandse stof fen en modellen getoond werden. Ver schillende industriëlen hebben daarom besloten een gezamenlijke show te hou den. en dat is dan thans in Hotel Victoria in Amsterdam gebeurd. Of men er een bepaald motto aan ver bonden had, is niet bekend, maar men zou deze show hebben kunnen aankon digen onder de leuze: w\j kunnen óók. Oók of even goed, of zelfs beter. Want wat de deelnemers aan deze show, die onder auspiciën stond van de Neder landse Drukkers Condities Conventie, hebben getoond, was wel zeer de moeite van het bekijken en bewonderen waard En waarom de Nederlandse vrouw grif een paar gulden méér betaalt wanneer het stofetiket vermeldt dat men met Franse katoen, Zwitserse rayon of En gelse import te doen heeft, is een om standigheid die des te raadselachtiger wordt, wanneer men de kwaliteit en de dessins van de Nederlandse stoffen be ziet. Katoen, zó exclusief bedrukt, en met zó'n soepele val dat men gelooft met zijde te doen te hebben, is dan nog maar één aspect. Een nylon japonnetje, waar van het matertaai, het weefsel, het im- primé en het model in Nederland ver vaardigd werden-, behoeft voor de Ne derlandse vrouw, die haar dragen wil, slechts f 27 te kosten De dessins zullen dan niet alle ont worpen zijn door de kunstschilder Karei Appel, in Parijs woonachtig, feit is dat de imprimé's een zekere klassieke schoon heid paarden aan een verrassende origi naliteit. Met de modellen van de confection- nairs was het al evenzo- Met veel begrii voor realiteit afgestemd op de lengte er het figuur van de Hollandse vrouw kon den zij het opnemen tegen de meest ex clusieve buitenlandse modellen. Als ei dan toch nog een bedenking aan te voe ren is, dan wellicht deze: een specifiek eigen, dus Nederlands karakter, hadden deze jurkjes en pakjes zeer zeker niet. Daar staat echter tegenover dat het lan ceren van nieuwe modellen en Ideeën momenteel een vrijwel Internationale zaak is geworden. De heer S. Yntema, secretaris var NDCC. die tevens als explicator optrad, onthulde in dit verband dat, waai mode vroeger na verloop van ongeveer twee jaar in Nederland doordrong, thans een kwestie van twee wekei De meeste stoffen die getoond werden waren „permanent finished", hetgeen zeggen wil dat ze een dusdanige bewer king hebben ondergaan, dat ze na vele malen wassen nog kleur en kreukher- steüend zijn. Het is het streven van de meeste confectlonnairs dat in het ver volg op de etiketten van de te verko pen producten wordt vermeld welke stof men gekocht heeft en hoe de beste was- behandeling is. Kolenboot zonk bij Doesburg Schip met kinderen kreeg aanvaring Ruim zestig leerlingen van de christe lijke lagere Julianaschool in Bussum heb ben Dinsdag op de tweede dag van hun schoolreisje per boot door Nederland, een mmder aangenaam avontuur gehad, dat gelukkig zonder persoonlijke ongelukken is afgelopen. Hun schip, de Ermelo van de Holland- Veluwelijn, is namelijk 's middags om streeks drie uur op de IJssel bij Does burg in aanvaring gekomen met de 349 ton metende en met steenkolen geladen St. Antonius uit Millingen. De Ermelo kreeg een gat aan stuurboordzijde. Voor de St. Antonius waren de gevolgen veel ernstiger. Dit vaartuig kreeg een groot gat aan bakboordzijde, waardoor het voorschip binnen enkele minuten zonk. De schipper, zijn echtgenote, zijn twee kinderen en een knecht konden zich in veiligheid stellen na nog kans te hebben gezien wat kleding en meubilair te Sterk verhaal Het Amerikaanse hondje Stray, een vierjarige cocker spaniel, die bij een verkeersongeval was ge wond, kreeg van de dierenarts 'n spuitje en werd vervolgens door deze begraven op 48 km afstand van het huis van zijn vrouwtje te Houston. Wie schetst de verbazing van het vrouwtje, toen het beest der tien dagen later weer voor de deur stond. Het dier hinkte, maar was voor (het overige hersteld. vtje. dat bijna flauw viel, ham ln levende lijve voor zich zag, be- i leven ln het beest". Bekende fjguur in Wassenaar De heer J. WT Pelèrs naar Deventer De heer J. W. Peters, de 39-jarige cher •an de afd Algemene Zaken ter gemeen- esecretarie van Wassenaar, heeft een be noeming aanvaard ter gemeentesecretarie •■Hij wordt daar, indien volgt, wijde vooruitzichten biedt sloot zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat het werk van de organisa tie waardevolle vrudhten zal afwerpen. Schoenpoetsers op de stations Binnenkort zullen bij wijze van proel op enkele stations schoenpoetsauto maten worden geplaatst, waarbij men voor een kwartje zjjn schoenen zwart of brum kan laten poetsen. van de Nijverheidsschool, bestuurslid van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonder wijs en lid van de Herv. Kerkeraad in de wijkgemeente Den Deijl, die hij ook tegenwoordigt in de Centrale Wj naarse Kerkeraad. Verder heeft hij ting in de Prov. Commissie voor Bezwa ren en Geschillen voor Zuid-Holland var de Herv. Kerk, is secretaris van de Ver trouwenscommissie voor de Melksanering en secretaris van de afd. Wassenaar van de Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten N.V. Nederland in Genève Tal van gcdcl >gecrdtn kwamen in Genève onze minister van Buitenlandse Zaken, mr Luns, feliciteren met zijn speech, die hij Dinsdag heeft uitge sproken. Deze rede is ln goede aarde ge vallen, zo wordt uit Genève gemeld. Ze t vooral geprezen om het ln al zijn beknoptheid uitstekende overzicht van de historische feiten, dat er in wordt gc- i. In het algemeen waardeerde men de toespraak, omdat terwijl dc toon er n gematigd was de feitelijke inhoud aan scherpte niets te wensen overliet. De Fransman Lacoste wenste minister Luns namens minister Bidault geluk met ijn rede en merkte daarbij op, „dat de rede nog beter zou zijn geweest, als ze ln ?t Frans was gehouden In zijn rede verdedigde minister Luns de Ver. Staten tegen de onbillijke aan- •allcn van dc Sovjet-Unie, communis tisch China en Noord-Korea. In dit ver band vroeg dc minister zich af, hoe ovcr- enstcmmlng kan worden bereikt, als alles wat een bevestiging is van oen com munistische theorie, bestempeld wordt als goed en alles, wat niet ln dit schema past, veroordeeld wordt in beledigende den. „Als er slechts kapitalistische en en communistische engeltjes zou den zijn in de wereld, zou het geen zin Babysitter, blijlt zitten I hebben, nog te praten", aldus mr Luns. Zinspelend op de voorstellen van' Noord-Korea. zei de minister, dat de communisten 20 procent van 't Koreaan se volk een veto willen geven over de overige 80 procent (die in Zuid-Korea woont). Dat is. volgens mi de communistische vc zouden Arnhems jongetje viel in ketel kokend water T-oen het vijfjarige jongetje J. J. ck G te Arnhem op de binnenplaats thuis op het deksel van een waskete, met ko kend water ging zitten, kantmae het deksel, waardoor het ventje achterovei in de ketel viel Aan de ernstige brand wonden is de kleuter later in het zie kenhuis overleden. A. Meines 25 jaar bij P.C.B. Vrijdag 8 Mal zal hot 20 jaar geleden zijn dat de heer Anne Meines lid werd van het hoofdbestuur van de Protestants- Christoiijke Bond van Vervoerspersoneel, eerst als gewoon hoofdbestuurslid, daar na als lid van het dagelijks bestuur. Van 1931 tot 1945 trad de heer Meines op als tweede bondsvoorzitter en op 21 Decem ber 1945 werd hij aangewezen om de heer Augustijn op te volgen als bonds' zitter. In de hoofdbestuursvergadering van Woensdag 12 Mei zal aan het Jubi leum op eenvoudige wijze aandacht wor den besteed. Bromiietstocht op 15 Mei Zaterdag 15 Mei a.s. organiseert de Haagse Fietsmotor Club eer. betrouw- baarheidsrit voor bromfietsen met als In zet de ..Merkenbokaal" De start is 's morgens om half elf op DumreM Het parcours. 100 km. voert langs Katwijk. Leiden, Hoogmade naar paviljoen De Brasem en terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11