N.T.S. voert verbeten strijd tegen Sowjet-regiem Voor 2 Velser., politiemannen vrijspraak gevraagd Motoren en machines akker en weide op Kerk moet ook politieke sfeer zuiveren NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 5 MEI 1954 GEHEIME POLITIE GEÏNFILTREERD Gevreesde verzetsorganisatie in Oost en West werkzaam (Door Roy Essoyan van Ass Press) DE VORIGE WEEK heeft het Kremlin een tegenaanval gedaan op de anti-communistische organisatie N.T.S. door één van de functiona rissen van deze organisatie met geweld te ontvoeren en te trachten een andere te vermoorden. Wat is die N.T.S. precies? Zij is in het nieuws ge komen, toen de N.T.S. de vorige week mededeelde, dat een harer leiders, dr Alexander Troetsnovitsj, bewusteloos was geslagen en door agenten van de Russische geheime politie was ontvoerd. JSen Amerikaanse woord voerder te Bonn deelde Donderdag in die week mede, dat drie Sowjet- agenten, aan wie was opgedragen een andere functionaris van de N.T.S., George Okolovitsj, te vermoorden, zich bij de Amerikaanse autoriteiten hadden gemeld. In de herfst van 1951 heb ik drie weken lang aan de Westkust van de V.S., met leiders van de N.T.S. gesproken. Sommigen van hen waren gedurende en na de tweede wereldoorlog uit de Sowjet- Unie ontsnapt. Allen voerden een geheime oorlog om het in Rusland te ondermijnen. De NTS is een weinig bekende Russi sche verzetsgroep, die binnen en buiten het IJzeren Gordijn werkt. De officië'. naam, vrij vertaald uit het Russisch, be tekent: nationaal verbond van Russische solidaristen. De .solidaristen", zoals zij zich het liefst noemen, werden 24 jaar geleden te Belgrado in Zuid-Slavië georganiseerd door een kleine groep uitgeweken Russi sche studenten in de filosofie en economie. Sindsdien zo vertelden zij mij hebben hun agenten zich verspreid n ar elke grote stad in Rusland en zijn zij het leger, de communistische partij en de geheime politie binnengedrongen. Toen ik met hen sprak, zochten de ..solidaristen" erkenning en steun in de V.S. De actie die het Kremlin de vorige week heeft ondernomen, bewijst, dat zij in elk geval in de Sovjet-Unie zijn erkend. Hun leiders deelden mede, dat het eind doel van de NTS de omverwerping van het Sovjetregime in Rusland van binnen „Maar eerst", zo vertelde één der func tionarissen mij, moeten wij de leugens in Rusland neerhalen ei van de Russen voor de geheime politie wegnemen. De voornaamste wapens de Sovjets zijn vrees en leugens. Als wij die vernietigen, kunnen wij aan revolutie denken, niet eerder". Hoe hebben de „solidaristen" getracht, dit doel te bereiken? „Het Russische volk bezit een geweldige zin voor humor' zeide deze functionaris, die verzocht zijn naam niet te noemen. „Daar speculeren wij op door de functionarissen var communistische partij en de agenten de Russische geheime dienst belachelijk te maken. De Russen, die in vrees voor deze lieden, leven, verkneukelen, zich in grap te hunnen koste". Mobiele radiozender De agenten van de N.T.S. verspreiden anti-communistische pamfletten en bla den in het door de Russen bezette ge deelte van Duitsland. Zij werken met eer verplaatsbaar radio-station langs de gren zen van Oost-Duitsland en zij zeggen, dat zij „ergens in Rusland" een verplaatsbare drukkerij hebben, die de geheime politie altijd een slag voor is. Hun radio. Vrij Rusland, die op dezelf de golflengte uitzendt als de Rode Radio in bezet Duitsland, ergert de communis tische propaganda-omroepers, die met elke wijziging in de partijpolitiek zwaaien, door hen te onderbreken met hatelijkheden als: „Maar dit is niet wat gij zeven weken geleden hebt gezegd' Eén van de anti-communistische dag bladen, welke de „solidaristen" in Rus land verspreiden, is een nauwkeurige pij van „Sowjetskara Armia", een orgaan van het Sovjet-bezettingsleger. Deze bladen kunnen door hun uiterlijk ongehinderd worden gelezen in een tram te Moskou, de inhoud is fel anti-commu nistisch. Eén der functionarissen van de N.T.S. vertelde, dat de organisatie in één jaar drie millioen anti-communistische pam fletten in Rusland verspreidt. Eén van de grappigste manieren, waar op wij dit doen, is ze in de bagage van een gelukkige, niets kwaads vermoeden de man van het Rode leger te smokkelen, die na zijn diensttijd in het bezettingsleger naar huis gaat. Als hij thuis komt en zijn plunjezak openmaakt, schrikt hij zich een ongeluk of wij hebben misschien een nieuwe medestrijder." Hij deelde mede, dat de N.T.S. ook agenten heeft in Oost-Duitse fabrieken. Zij laten anti-communistische lectuur in dozen en kisten glijden, die voor Rusland bestemd zijn. „In één geval stopten wij een pak pam fletten in een zending radiotoestellen voor Moskou", vertelde hij. 1 „In Rusland zelf", zo vervolgde hij met een brede grijns, „zijn pamfletten in de bureauladen van hoge functionarissen van de regering en de communistische partij gesmokkeld. Maar gewoonlijk laten we ze gewoon achter in trams, op spoorwegstations, in kazernes en op hoeken van straten," zeide hij. De „solidaristen" voeren eveneens een zenuwslopende oorlog door boodschappen aan te plakken op lantaarnpalen en aan plakborden. Het symbool Overal, waar wij komen kalken wij het symbool van de N.T.S. neer," vertelde hij. Dit symbool is een drietand, die er uit ziet als een hooivork. Als het overal in een stad verschijnt, kan het begrijpelij- Roy Essoyan spiak met Russische vluchtelingen Roy Essoyan. de Russisch spre kende correspondent in Honoloe- loe van Ass. Press, vertelt tn bij gaand verhaal wat de anti-commu nistische wereldorganisatie van Russische vluchtelingen, de N.T.S. nu eigenlijk doet en hoe zy werkt. Roy Essoyan heeft een interview gehad met Russische leden vait de N-T-S. en van dit interview heeft hij dit interessante verhaal ge maakt, dat het doel van de N.T.S. in een helder licht stelt: de ijzeren hand van het communisme weg te drukken. kerwijze een ontmoedigende invloed heb ben op de autoriteiten. De functionarisen van de N.T.S. wezen er op, dat hun waarheidscampagne zelfs enkele generaals en communistische par tijleiders had bekeerd De basis van de beweging bevindt zich te Limburg, een slaperig middeleeuws dorpje op 80 km afstand van Frankfurt in West-Duitsland. Zij heeft bureaux te Frankfurt en in West-Berlijn en afdelin gen te New York, Washington D,C. en San Francisco. Agenten in de V.S. zamelen gelden in en verspreiden lectuur. De „solidaristen" zeggen, dat tal van hun agenten naar Rus land zijn gegaan en nooit zijn terugge keerd. Eén van degenen, die gelukkiger zijn geweest, is er na zijn tweede missie in geslaagd weer weg te komen. Hij hink te nog van een Sovjet-kogel. Ik vroeg hem, wat hem op de been hield. Hij haalde de schouders op en ant woordde: „Da svadby zazjivet", een on verschillig Russisch gezegde, dat bete kent: „Tegen de tijd dat ik trouw, zal ik wel genezen zijn". Duistere fochf naar Den Haag Omkoping door middel van levensmiddelen niet bewezen geacht WEGENS GEBREK AAN BEWIJS is thans voor de Haarlemse recht- bank vrijspraak gevraagd voor twee opsporingsambtenaren van politie, de 47-jarige C. N. v. d. V. en de 48-jarige H. H. H., beiden uit Velsen. De zaak was een onderdeel van de beruchte Velser affaire. De twee opsporingsambtenaren werden er van verdacht, omstreeks Augustus 1945 van een politiek delinquent uit Velsen, (de nu 41-jarige slager J. V.) goederen, in hoofdzaak levensmiddelen, in ontvangst genomen te hebben. In ruil daarvoor zouden zij er vóór zorgen, dat de rechtzaak tegen V. spoedig voor zou komen, omdat deze anders, gezien het grote aantal zaken dat nog behandeld moest worden, bijzonder lang zou moeten wachten. Tevens werden zij er van verdacht, tijdens het voorarrest van V. goederen in ontvangst genomen te hebben, waartegenover zij aan V. weer bepaalde faciliteiten verleend zouden hebben. Den Haag voor hem Beperking K.L.M.-dienst Dr Drees protesteert in Zuid-Afrika Minister-president dr W. Drees. is tus senbeide gekomen in een geschil tussen de KL.M. en de Zuidafrikaanse rege ring. Het geschil betreft het standpunt van de Zuidafrikaanse regering, dat de dienst van de K.L.M. op Zuid-Afrika dient te worden beperkt tot een vlucht per week in plaats van de twee, die thans elke week plaats vinden. Dr Drees heeft tegen dit standpunt geprotesteerd. In zijn antwoord op dit protest zou dr Malan hebben voorgesteld vóór eind Juli hierover onderhandelin gen te openen. Bij informatie bij Buitenlandse Zaken kon men ons niet nader inlichten. De verdachten ontkenden. V- die als getuige verscheen, beweerde echter, dat zij juist wel goederen hadden aangenomen. De verdachten' waren ais bewakers in het kamp aangesteld en aan gezien V. hen kende, was hij met hen in contact getreden. ..Hoe kende u deze verdachten?" wilde de president weten. Waarop V- verklaar de. dat H. en V. d. V. tijdens de oorlog geregeld bij hem in de zaak kwamen- •Trouwens het hele Velser politiecorps kwam- Ik had toch immers wehrmachts- :oewijzingeh". Toen V. gearresteerd was, begon hij ia korte tijd. aldus zijn verklaringen, de twee politiemannen te polsen over de vraag of hij niet eerder in vrijheid ge steld kon worden en of zij er voor konden zorgen dat de zaak vroegtijdig door de rechters behandeld zou worden- Volgens de verklaringen van V- gingen de ver dachten daarop in en er werd besloten. Den Haag zou gaan om de zaak te bespreken. De verdachten verklaarden tijdens terechtzitting, dat de tocht naar Den Haag slechs ten doel had, een onderzoek enkele schilderijen van stellen. V. zelf daarentegen beweerde, dat dit in het geheel niet het geval v geweest. De schilderijen zouden zich Amsterdam bevinden- Men ging na Den Haag. waar H. en V. d- V. enkele pakjes meegekregen zouden hebben de echtgenote van V. en later voc zelf. Deze pakjes, die door een fabrikant samengesteld werden, zouden echter, al dus de verklaringen van V., diens echt genote en de fabrikant, ook bestemd ge weest zijn voor beide verdachten. Meineed Tijdens het afleggen van de verklaring door de slager V. stelde de verdediger van H H. H. aan V. de vraag of deze niet kort na de oorlog tot enkele maan den gevangenisstraf was veroordeeld, wegens meineed. De getuige gaf dit toe. De verdediger van H- H. H-, mr J. H- Ekering, zei verder in zijn pleidooi dat zijn cliënt de dupe is geworden van een gevecht op hoog niveau, een rancunestrijd tussen hooggeplaatste autoriteiten. Daar bij kwam nog. aldus pleiter, dat H. reeds drie jaar zijn functie als politie-ambte- niet mag vervullen en dus reeds langdurig gestraft is voor zijn onvoorzich- gelopen. die had opgezet. De rechtbank zal op 17 Mei uitspraak doen. Prof. Lieftinck treedt in het huwelijk Oud-minister prof. mr P. Lieftinck zou gisteren in Beiroet, de hoofd stad van de republiek Libanon Middellandse' Zee, in het huwelijk treden met mevr. mr E. Seylhouwer-Van der Voort Zijp, advocate uit Amsterdam. De heer Lieftinck is enige jaren gele den gescheiden; zijn Jonge echtgenote is weduwe. Binnenkort vertrekt prof. Lieftinck, die als adviseur van de Wereldbank in Klein- Azië, vertoeft, voor drie maanden Amerika. Mevrouw Lieftinck zal hem daarheen vergezellen. Het wordt dus een gecombi neerde zaken- en huwelijksreis. Kransen bij monument op de Dam Ter herdenking van de gevallen Neder landers in het voormalige Nederlands- lndië, en van de Belgen. Fransen lianen, die in de strijd voor de vrijheid het leven lieten, zijn gistermorgen bij het voorlopig nationaal monument op de Dam drie kransen gelegd, namens de In ternationale Confederatie van oud-krijgs gevangenen, de Nederlands-Indische Bond ex-krijgsgêvangenen, geïnterneerden gerepatrleerden (Nibeg) en het vete- ranenlegioen. De presidente van de Ned- Oorlogs gravenstichting. mevr. H- G. van Anrooy de Kempenaer, heeft op 't vrouwen-ere- veld te Semarang waar 1700 Neder- andse. vrouwen begraven liggen een nonument onthuld en daarbij namens de Nibeg een krans gelegd- Nieuw schip overgedragen voor de Oranjelijn Tijdens de vaart van Amsterdam naar Rotterdam is gisteren in volle zee het Prins Willem George Frederik door de Amsterdamse Droogdok Mij overge dragen aan de Mij Zeetransport N.V. Oranjelijn) te Rotterdam. Het schip meet 1599 b-r-t.. heeft accom- tige domheid. De verdediger zei er vanlmodatie voor 8 passagiers en zal gebruikt overtuigd te zijn. dat zijn cliënt met het worden voor de lijndienst tussen Rotter- aannemen van pakketten in de val was dam en Montreal- Op het ziekbed heeft men niet alleen lectuur nodig doch ook troost. Dit is. wat ds R. van der Mast geven wil in zyn boek Bonte ruiker aan het ziekbed, hetwel- bij J. N. Voorhoeve in Den Haag verschenen ls. De schrijver merkt ergens in dit boek op, dat hij nog te jong is om gedenkschriften te schrijven, doch dit boek eeeft veel te zien uit zijn levensworsteling, veel van de grote flicten. waarop men stuit als men Evangelie moet brengen aan tal van ziek bedden. Het boek verschaft daarom niet alleen de bezigheid, die vele zieken zo nodig hebben, doch ook de troost en zwijgt niet over de zwarte schaduw, over de dreiging, welke zovele zieken zien, doch leert hun het zwarte gordijn op zij te rukken en te zien naar het stra lende lioht, dat door het gordijn onder schept wordt. Nu en dan wordt de tekst afgewisseld door een gedicht en aan het einde is het voor onze tijd merkwaardige Hooglied der liefde van Otto Dibelius opgenomen, waarin Korinthen 13 wordt toegepast op onze tijd. Het aantal blad zijden is 142, de prijs ƒ4,90. Mr J. J. W. Politiechef Onstwedde blijft ontslagen „Volkomen ongeschikt voor dit ambt" Het ambtenarengerecht te Groningen heeft het beroep van de korpschef der gemeentepolitie te Onstwedde (Gr.) te gen het ontslag, dat hem was verleend, ongegrond verklaard. Het heeft de po litiefunctionaris gekenschetst als een ambtenaar, die een mentaliteit bezit, welke hem voor het ambt van korpschef volkomen ongeschokt maakt. Op terugweg uit kerk Belg per auto ontsnapt uit Veenhuizen Naar eerst thans bekend is geworden, heeft de Belg J. L. A. C.. die gedetineerd was in het strafgesticht Norgerhaven te Veenhuizen. Zondagochtend kans gezien te ontvuehten. C. behoorde tot een groep van kerk gangers, die Zondagmorgen onder be waking na de dienst in de kerk naar het strafgesticht werden gebracht. Een per sonenauto reed de groep achterop. De wagen reed langzaam langs de stoet en toen de auto zich ter hoogte van C. be vond, werd het portier geopend naar binnen getrokken. De wagen had bij de ontvluchting een Nederlands nummerbord, dat later voor een Belgisch bord moet zijn verwisseld. De auto is n.l. later in de gemeente Mep- pel gesignaleerd met een Belgisch num merbord. De Belg is al eerder gedetineerd ge weest in Veenhuizen. Hij zag ook toen kans te ontvluchten. Een half jaar geleden zag een Eelgische gedetineerde kans op deze wijze te ontsnappen. Ook toen kwam er een auto naar Veenhuizen en stapte de gevangene in de wagen, waarna men niets meer van hem heeft gehoord. Sjahrir verklaart „Indonesië nog armer dan vroeger" „Vroeger zeide men. dat de armoede der bevolking uitsluitend het gevolg was van de koloniale overheersing, maai nu is die overheersing verdwenen er waarom is het volk nog armer gewor den dan in de koloniale periode?" aldus vroeg Sjahrir, de leider van de Indone sische socialistische partij, in een toe spraak te Bandoeng. Hij meende, dat het geen zin heeft elkander te beschuldigen, maar dat de hoofdzaak is de vraag, wat te moeten doen om het volk weer v> trouwen te schenken in eigen kracht. De moeilykheden van Indonesië moe ten volgens Sjahrir worden opgelost door meer voortbrenging, betere verdeling en verbruik. „Trouw"-wandeltochten in Mei Zaterdag 29 Mei houdt het dagblad Trouw voor de tweede maal een natio nale wandelmars in de Residentie. Op 15 Mei, veertien dagen eerder dus, wordt In Amsterdam voor de vierde maal een wandeltocht onder auspiciën van dit dagblad gehouden. Belang voor heel Nederland zich in de jaren na 1946 snel uitgebreid en zet zich nog altijd on verminderd voort. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. De belangrijkste zijn wel het steeds stijgende bedrag dat aan loon en sociale lasten moet worden uitgegeven en de moeilijkheid om op bepaalde ogen blikken, als het werk intensief is, voldoende werkkrachten te krijgen. Een machine kan het werk van vele handen in kortere tijd volvoeren en gebrek aan handen heeft dus maar één oplossing: mechanisatie! Dit zal zich nog sterker doen voelen, nu de organisatie van de DUW in zoverre is gewijzigd, dat deze geen ploegen voor rooien e.d. zal leveren. Maarmechanisatie vereist investe ring van veel kapitaal. Een voorbeeld: van de 1200 bedrijfskapitaal per ha waarover de pachter in de N.O.-polder beschikking moeten hebben, ls vaak f A 800 voor de „dode" inventaris. De bedrijfsuitkomsten zijn de laatste Jaren echter in het algemeen zo geweest, dat aanschaffing van verschillende machines mogelijk was. Het verdient wel aanbeveling, op kleine bedrijven de machines gemeenschappelijk te gebruiken, hetzij door enkele bedrij ven te combineren, door een landbouw- werktulgencoöperatie op te richten, of door gebruik te maken van de diensten van een loonwerker. Eén van de arbeids-toppen, zowel welde- als akkerbouwbedrijven, i tijdens de oogst- Voor het oogsten van diverse gewassen zijn daarom vele nieuwe machines in gebruik genomen. Voor weidebedrijven zijn electrlsche weide-afrastering, dakruiters, groenvoer- ladders, hakselmachines en melkmachim aangeschaft. Meteen op de kar Op he< akkerbouwbedrijf ls graanoogst de maaidorser ingeschakeld, die vooral In de overstroomde gebieden voor het oogsten van de zomergerst betekenis is. Bij de vlascultuur wordt reeds op grote schaal gebruik gemaakt van de vlastrek- machine, in vele gevallen met opgebouwd knoopapparaat, zodat het vlas meteen ln schoven wordt gebonden. De aardappeloogst isi fÊ mechaniseerd. Er zijn verschillende typen rooimachlnes: machines die de knollen meteen op de kar leveren, vooral in de Veenkoloniën in gebruik en machines die de aardappelen op „voorraad" rooien, d.w.z.: die d» gerooide aardappelen ln smalle rijen op het veld deponeren, na ze met de hand moeten worden ge raapt. Bij de laatste methode worden de knollen minder beschadigd, wat v consumptie-aardappelen en pootgoed belang is. Bij de bietenoogst worden koppers lichters gebruikt. Het succes van deze machine hangt veel af va standigheden in de herfst Op elk landbouwbedrijf moet veel transportwerk worden verricht. Dit is in de laatste Jaren aanzienlijk vergemakke lijkt door het gebruik van wagens op luchtbanden. Behalve wagens worden ook wel andere werktuigen van luchtbanden voorzien, b.v. maaidorsers, aardappel- rooimachlnes, sommige hooibouwwerk- tuigen en trekkerploegen- rele gegeven oi deze leemte te voorzien, F.en belangrijke aanwinst op dit tei- rein is de Praktijkschool voor Landbouw mechanisatie, gevestigd op de „Oost- waardhoeve" in de Wieringermeer. waar de lessen op 1 Januari 1954 begonnen zijn. Na theoretische vooropleiding worden hier aanvullende practlsche cursussen gegeven, na afloop waarvan examen worden afgelegd. Reeds enige honderden personen: iandbouwsmeden, boerenzoons, a-s. emigranten, specialisten van de lichting, loonwerkers en*- hebben de les sen gevolgd. De Nederlandse landbouwwerktuigen- Industrie is ln de afgelopen jaren ev eens van grote betekenis geworden heeft zich o.a. toegelegd op fabricage landbouwwagens. spuitmachines, dors machines. aardappelpoot. en rooimachi nes, sorteermachines. ploegen, eggen, rol len en hooiwerktuigen. Van sommige chines is export, zowel naar Europese landen als naar Noord en Zuld-Amerika. De export naar Noord- Amerika is op Canada gericht. De emigranten kunnen na twee jaar een deel van hun bezit hier te lande in de vorm van landbouwwerk tuigen laten overkomen. Dividenden N.V. Koninklijke Nederlandschft Gist- cn Spiritusfabriek, Delft. Vastge-r steld dividend 9 (8) pet. De commissaris sen mr A. L. Nyels en M. Vermeulen werden herkozen. De commissarissen- belasting komt ten laste van de N.V, N.V. Amstel Hotel Mij, Amsterdam. Dividend vastgesteld op 6 (5) pet. De aandeelhouder L. Sterkenburg, directeur van het Doelenhotel, oefende ernstige critiek uit ,op het jaarverslag en de af- sohrijvingspolitiek. Hij stelde een divi dend voor van 10 pet, doch zijn voorstel werd verworpen. Industriële mij. Voorgesteld divi dend 7 (6H) pet. N.V. Algemeene NoritmU, Amster dam. Vastgesteld dividend 17 procent. Voor de eerste tientallen jaren beschikt men over voldoende grondstof. Er wordt uitgevoerd naar 50 landen. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf en Co*« ureaux voor den Handel N.V.); UITGESPROKEN: Fa Glasgroothandel A. De laatste jaren besteedt de Neder landse landbouw jaarlijks een bedrag van circa 100 millioen gulden aan machines en gereedschappen, waarvan 35 millioen gulden wordt uitgegeven voor machines van binnenlands fabrikaat. Daartegenover werdt jaarlijks voor 5 A 6 millioen gulden aan Nederlandse werk tuigen geëxporteerd. Respectabel bedrag ZTTTbT'iV'3- fabrikant, Lothan ■BHBHTVerdaïHH mr W. M. A. Kalkman OPGEHEVEN: P. A. Logcbei C. N. A. Loos, kleermaker. Den Haag. SURSéANCE van betaling: aan J L. E. M. W. Lelieveld-Jonker, Den Haag, h/o Mode huls Daco, Den Haag. def. 1Ü ia; mr A. J. k. dr m. Den Haag; windv. HOED Snel werken Vooral dit jaar is door het late voor jaar weer duidelijk gebleken van hoe veel belang het is snel te kunnen werken, Behalve de normale voorjaarswerkzaam heden moesten er immers vele percelen wintergranen, die waren bevroren, op nieuw worden bewerkt en ingezaaid. Voor een snel tempo kan motorisertng zorgen. Dat de motorisering van het landbouw bedrijf snel toeneemt, blijkt zuidelijk uit het aantal landbouwtrekkers dat in ge bruik is. Naar schatting waren na de oorlog ia de landbouw nog circa 2000 trekkers over. Thans, begin 1954, ls het aantal vier- ielige trekkers ongeveer 32.000. De im port bedroeg in 1953 ruim 4100 stuka. Opmerkelijk ls de steeds toenemende voorkeur voor dieseltrekkers. Van het ln 1953 geïmporteerde aantal had y3 deel dieselmotor. Daarbij zijn er steeds trekkertypen gekomen. Er zijn nu vierwielige trekkers van 1065 pk te koop, zodat er voor vrijwel elk bedrijf •n geschikt type te vinden ls. Het is begrijpelijk, dat de technische »nnis van degenen die met de machines moeten omgaan, het snelle tempo niet steeds heeft kunnen bilhouden. Er Prof. De Zwaan voor C.H. jongeren Op de federatiedag van de C.H Jonge rengroepen, waarover we al een en ander meldden, sprak prof. dr J. de Zwaan, vice-voorzltter der C.H.U., over Plaats en Taak van de Kerk in de politieke Situatie. De kerk moet de sfeer van alle leven zuiveren. Ook die van het politieke leven. De kerk moet daarbij oppassen voor het feit dat haar gezag geschaad kan worden door de evidente ondeskundigheid van haar vertegenwoordigers. Een goede scholing tot staatsburger van jonge leden der kerk is belangrijk, een politieke oriëntering nog meer. De Kerk is het erf der vrijheid. Zij moet oproepen, zeker ook voor het poli tieke leven, tot dienen in vrijheid. Ten slotte, aldus prof. De Zwaan, moet de kerkelijke samenwerking krachtig be vorderd worden. Vrede en vreedzaamheid kunnen hierdoor worden gediend. Ló&ló Hemddy exposeert in Parijs De in Den Haag wonende kunstschil der Lèszló HernAdy, directeur van de Vrije Academie te Helmond, zal 7 tot 20 Mei in Parijs (Galerie Marcel Blenheim, 35 Rue la Boëtie) schilderijen, aquarellen tekeningen exposeren. Burgemeester H. Duiker van Pijnacker, die van 19311935 deel uitmaakte var federatiebestuur van C.H.I.G.'s, vertelde onder de titel „Van toen en nu" iets ove: zijn vroegere ervaringen, waarna ïr Klui- tenberg, de nieuwe voorzitter, de mid dagbijeenkomst sloot, 's Avonds werd nog een ontspanningsprogramma aangeboden, waarbij de H.C.J.G. van Breda op vor- treffelijke wijze bewees, dat de kunst van het toneelspel haar eigen geworden ls. Cassatieberoep verworpen Voor moord in Hengelo opnieuw 20 jaar De Hoge Raad verwierp gisteren het cassatieberoep, Ingesteld door C. van der S., die door het Arnhems gerechtshof tot 20 jaar ls veroordeeld omdat hij op 1 April 1953 te Hengelo (Ov.) zijn echtge note G. G. Uilenberg van het leven zou hebben beroofd door het toedienen van een phosphorhoudende stof. Eveneens verwierp de Hoge Raad het cassatieberoep van mej. A. W. H., die het vergif aan de dader ter hand ?ou hebben gesteld en daarvoor door het hof tot 12 Jaar en terbeschikkingstelling ls veroor deeld. Centrale Boerenleenbank Het jaarverslag der Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven meldt dat het inleggerstegoed bij boeren leenbanken steeg tot 1874 min, tegen ƒ1400 min bij de rijkspost=paa Lank en 1364 min bij bondsspaarbanken. De giro-afdeling der cen'-ale bank ver werkte ƒ2,8 milliard. Us baten beliepen ƒ2,7 (3,3) min, de w. ist bedroeg ƒ109.713. Voorgesteld wordt 6 pet dividend Dr Ernst Heldring, die in de scheepvaartwereld en in handelskringen een grote plaats h.-eft ingenomen er vorige week op 82-jarige leeftijd te Am sterdam is overleden, is daar in all< stilte ter aarde besteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7