Milva-meisjes zijn echte „gewone" meisjes sanatogeh Vechten rond McCarthy tot 't bittere eind Het vuil werd er uit gejaagd w. AKKERTJES Chr. partijvorming ook in Europees verband 5 WOENSDAG 5 MEI 195< VROUWEN IN HET KHAKl Gesprekken in Julianakamp met leden ran jubilerend corps (Van een onzer verslaggevers) 1\/TIL.VA" VINDEN WIJ persoonlijk een aardige naam voor een meisje. "1t± \yij kennen er echter geen die zo heet, van zichzelf dan. Sinds kort kennen we er evénwel vijf, die zich deze in onze oren welluidende elegant-vrouwelijke naam voor het „Ans" of „Marie" waarmee ze door de wereld gaan, hebben laten plaatsen. En wel door dienst te nemen bij de bekende legerafdeling, waaraan ze deze bij-aanduiding ontlenen: Militaire Vrouwen Afdeling. Zoals men weet, bestaat dit corps tien jaar en dit ju bileum zal Donderdag op grootse wijze in Den Haag worden herdacht, o.m. met een défilé, dat door H.M. de Koningin zal worden afgenomen, dit sp< Over de bedoeling en taak cifieke legeronderdeel, grootste deel in de Residentie gelegerd is in het fraaie Julianakamp .e Kijkduin hebben wij reeds eerder verteld. Maar waar wij totnutoe met betrekking tot deze or-ganisatie nog geen antwoord op gekregen hadden, was de vraag: „Wat zijn dit voor meisjes, die zich vrijwillig in het, nog altijd opvallende, uniform steken Elke dag kan men enkele chauffeuses haar wagens „volgeladen met Jon^e meis jes" (om het derde couplet te nemen) naar de verschillende bureaux waar zi] werken, zien rijden. Zodat zij de Ipirger, die vóór tien jaar niet van vrouwen-m- het-khaki had durven dromen, niet vreemd meer aandoen. En langzamer hand is de waardering voor de Milva al gemeen. Men beseft het nut en de waarde van het werk, dat de vrouwelijke vrijwil ligers verrichten. In hoeverre verschillen deze meisjes van andere meisjes, die zich maar bij de gewone burgermaatschappij houden Dat is een interessante vraag, waarop wij ons zelf een antwoord hebben trach ten te geven door eens gezellig met een vijftal van die Milva's te gaan babbelen. Dat gebeurde in de kamer van de kampcommandant in het Julianakamp, waar men ons gastvrij ontving. Nijkerk te klein „Omdat ik eens op mezelf wilde staan". Dat zegt de soldaat le klas Mia Smeenk, een vrolijk meisje met doordringende bruine kijkers, een model rij parelwitte tanden en een fris rood mondje, op on vraag, waarom zij naar de Milva ging. Een sigaret Nee, dank u, ik rook niet. Mia vertelt, dat ze in Nijkerk (Gld.) woont, als een verkoopster in een belzaak werkte en het thuis best haar zin had. Maar Nijkerk vond zij plot seling te klein worden. Ze wilde er wel eens uit, wat meer van het land zien, de grote stad trok haar. Met een vriendin smeedde ze toen het plan bij de Milva te gaan. lj)ie bood daartoe de gelegen heid. Zo geschiedde. Eerst was haar vader, een politieman, erop tegen. Maar nu, na elf maanden, heeft hij zich erme« verenigd. „Ze zeggen, dat ik wat katte riger ben geworden, maar zou ik énders niet zo geworden zijn?" Eerlijk gezegd vonden wij het nogal meevallen. Mia, 21 jaar, werkt in de keuken en ze heeft het best naar haar zin. „Ik kan niet tegen kantoorwerk, maar dat keuken werk vind ik ontzettend leuk". Hoe ze de Hagenaar vindt (een vraag, die wij aan niet-Hagenezen wel gaarne willen stellen): „Och. misschi beetje bluf, maar ik ken er niet veel. Het liefst blijf ik in het kamp. In de stad kom ik niet veel. We hebben hier pi genoeg. „Erg leuk" Hetgeen Mia ertoe bewoog bij de Milva te gaan. is eigenlijk voor de meeste meisjes het motief geweest. Dit lei ?en gesprek met de instructrice Riet Dijk, korporaal en 25 jaar, vlug en vlot antwoordend op onze vragen, een gezonde kijk op het leven, dat zelf al IVi jaar in dienst is. Ze komt Oost- en West-Souburg bij Vlissin- gen. Haar vader is bij de mariniers, haar broer bij de marine en deze liefde voor militaire leven uitte zich bij haar door bij de Milva dienst te nemen. Vroeger was ze op kantoor. Haar taak is het de nieuwe recruten in het kamD te ontvangen, les te geven in rangen graden, ceremonieel, exercitie en erop toe te en dat d kamers netjes blijven. „Weet u wat het is. veel meisjes wil len wel eens weg van huis, of ze 't naar ar zin hebben of niet, dat doet er niet Ik merk het aan de recruten, die ik het Milva-werk moet inwijden. Het is toch wel bekend, dat veel meisjes van het land of uit de kleinere steden wel het leven in de grote stad willen leren kennen. Daar is toch niets vreemds Dat gaat tegenwoordig niet zo ge makkelijk. Op kamers wonen is nogal je vindt niet gauw wat. Waar kunnen ze dan beter terecht dan bij de Milva Ze hebben prettig werk ieder wat ze il en waar ze geschikt voor is ze hebben een goed onderkomen en komen tevens in een leuke vriendinnenkring terecht. Want dat is het bij we hebben het best getroffen. En :rder 'euk is, het zijn ongeveer alle maal meisjes uit hetzelfde milieu". Riet zelf vindt het dan ook „machtig". Ze kijkt min of meer verbaasd als >we haar vragen of ze vaak in de stad komt. „Waarom We zitten in een prachtige omgeving met duinen en strand. Af toe 's een bioscoopje. maar voor de rest niet". Of ze er wel eens op aangekeken wordt een uniform te dragen „Ik heb er in Den Haag nog nooit één opmerking over gehoord. Wel Rotterdam. Maar daar moet je boven En hoe zij de Hagenaars vindt - Beste mensen. Ontzettend Zo kon Lydl de Jong, soldaat I, mooi hoogblond haar en blauwe kijkers, 23 jaar en afkomstig uit Venlo, denken. „Ontzettend" bracht taan uit, daarbij in een vrolijke lachbui losbarstend. Ze zegt de dingen nu een maal onomwonden. „Als m'n vriend het maar niet leest, want dan wordt-ie woest 1" En daarom verzachtte ze (ook tot ónze geruststelling vergoelijkend): „Maar er zijn nog goeie bij Nee, Lydi, heeft persoonlijk, net als haar vriendin Ans de Haan. korporaal, 24 jaar, en uit Amersfoort komend, liever met Noorderlingen te doen. Friezen Grunningers bijvoorbeeld. „Die zeggen je meer. waar het op staat", vinden zij. Waarom Ans die mening is toegedaan, er door Castella Dit is Mia Smeenk uit Nijkerk. Vroeger was ze verkoopster in een meubelzaak, nu zwaait ze de pollepel in de keuken van het Julianakamp. Hoe ze het vindt Erg leuk". je overal. Nee, spijt hebben we er nii van". Wat ze prettig vinden is, dat het publiek steeds meer belangstelling toont. „Ik ontmoet telkens mensen, die willen weten, wat wij al zo doen", zegt Ans. Dankbaar werk Adjudant Saar Timmerman, 33 jaar, compagnies-administrateur, is een van de oud-gedienden. Die kwam al op 23 Mei 1945 bij het V.H.K. Ze woont in Goes. Sinds 1947 bij de in-gebruik-neming dus, in het Juliana-kamp, na in Breda te opgeleid. „Die begintijd, dat was dankbaar werk", zei ze, als we tot een beschouwing over de Milva in haar ge heel komen. „Toen werkten we onder de burgerbevolking, die er weer bovenop moest komen. Wat een vreugde beleef den we daaraan. En hoe prettig was d« samenwerking. Toen die hulp niet meei nodig was, werden we ingeschakeld in d« militaire administratie, het werk waar mee de meesten van ons nu nog belast zijn. En we zullen maar hopen, dat onze andere taak niet meer behoeven Wij hopen dat met haar. Maar mocht het nodig zijn, dan weten we ten minste, dat steeds een paar derd meisjes daar aan de rand vai stad bereid zijn hun beste krachten algemeen belang in te zetten 1 Rallen vanger had succes in Belgisch dorp Dertienduizend ratten te lijf met geheim lokmiddel De verdelgingsactie, die de Maastricht- rattenvanger Olisehlager op 20 April inzette om de Belgisch-Limburgse ge meente Heers bij St Truiden te zuiveren ratten, is volkomen geslaagd, een deskundig onder zoek werd het aantal ratten in ongeveer honderd boer derijen. schuren, stallen, in het kasteel in Vicomte Desmaisières. in de slotvij- ;r en op de kasteelboerderij geschat op lim dertien duizend stuks. Ruim duizend kilo in dobbelstenen gesneden brood, vermengd met een Bru- moline en een geheim product van de heer Olisehlager als lokmiddel, zijn in door de ratten bezochte plaatsen uit gestrooid. Twee en een halve week na dien zijn de resultaten duidelijk gewor den Er zijn bij oppervlakkige controle slechts een honderd dode ratten gevon den. De ervaring leert echter, dat de dieren zich in holen en schuilplaatsen terugtrekken om daar te sterven. Deze verdelgingsactie was het gevolg an een weddenschap, die de Belgische landbouwer Ger. Paredis uit Bree met de Maastrichtse rattenvanger had afge sloten en waarbij de heer Olisehlager duizend gulden tegen een doosje sigaret ten had ingezet. De Belg verloor deze weddenschap. Boerderij afgebrand in Veldhoven De boerderij van de landbouwer Van der Steen te Veldhoven (N.-Br.) is gis teravond geheel afgebrand. Een paard, drie koelen en enige varkens kwamen to de vlammen om. De inboedel van de boerderij ging eveneens verloren. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. Het lid van de Raad van de Water staat mr G- J. C- Schilthuis, lid van ge deputeerde staten van Zuidholland, te Rotterdam, tevens benoemd tot onder voorzitter en tot lid van de raad van de waterstaat Ir L. T- van der Wal, ouö- directeur-hoofdmgenieur van de provin ciale waterstaat van Zuidholland, s-Gravenhage. Geen bekorting, gewoon doorgaan! Beschuldigde regeringsfunctionaris wil in ere worden hersteld Verschillende pogingen om de strijd tussen McCarthy en het leger (nu al 9 dagen aan de gang) te bekorten, zijn op Links Ans de Haan*uit Amersfoort en rechts Lydi de Jong uit Venlo. Beiden werken op het bureau van de commandant, Ans voor de Staf en Lydi voor de Welfare.. 'K heb twee wegwerkers van de ben nogal zwart ondergoed van 't werk. Ik stond versteld van de goede uitwerking van Castella Parels. Ik behoefde het ondergoed van de jongens niet uit te boenen en ik kon volstaan met één keer wassen en spoe- len. Het vuil was zijn over de snelle en fantastische re sultaten, die'zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieu- tijd. het Prof. Rümke onthult morgen in Wenen Freud-plaquette Morgen zal in Wenen een plaquette worden onthuld, welke is aangebracht in de gevel van het huis waar Sigmund Freud van 1891 tot 1938 verbleef (Berg- gasse 19). Prof. dr H. C. Rümke. rector magnificus van de rijksuniversiteit Utrecht, hoogleraar in de psychiatrie neurologie aldaar, zal in zijn kwaliteit van president van de World ederation for Mental Health, deze onthulling ver richten met het uitspreken van een rede De inscriptie op de plaquette luidt: In diesem hau3 lebte und wirkte Sigmund Freud, in den jahren 1891:1938. dei Schöpfer und begründer der Psychoana lyse- Gestiftet von der 6 Jahresversamm- lung der World Federation for Mental Health im August 1953- Sieraden ontvreemd uit verzamelwoede Twee bedienden van Haagse juwelier yoor de rechtbank Voor de Haagse rechtbank stonden te recht de 44-ajrige concierge J. M. F. en de 25-jarige goudsmid M. J. B. uit Den Haag. Zij zouden ten nadele van de ju welier A. Simons, bij wie zij in dienst waren, een groot aantal sieraden hebben ontvreemd. Bij huiszoeking was echter veel minder aangetroffen dan als ver mist was opgegeven. De verdachten hiel den vol dat slechts een gouden vijfje was verkocht. Zij zouden van de andere sie raden in totaal ter waarde van ruim 5000 niets afweten. De eis tegen bei de verdachten luidde een jaar gevange nisstraf met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk. Mr A. J. M. van Dal. de raadsman van B.. meende dat zijn cliënt uit een over dreven verzamelwoede had gehandeld. Hij had alles netjes bewaard in een zelf gemaakte cassette. Uitspraak 18 Mei. Toevallijder verdronken, in Rotterdam De 31-jarige L. T. van Roest, die op de Parallelweg te Rottterdam woonde, is gistermiddag in de Maashaven van binnenschip Rensina gevallen en dronken. Vermoedelijk is hij het slacht offer geworden van zijn ziekte. Hij leed ramelijk aan toevallen. wordt ons duidelijk, als we haar een siga ret presenteren en we een geringde vin ger tussen haar linkervijf bemerken haar verloofde komt uit 't Noorden Beiden werken od het bureau van de kampcommandant. Lydi, die niet rookt, dient de Welzijnszorg en Ans, die 't langst ln dienst is, is bij de Staf.. Vóór ze bij de Milva tekenden (voor 2 jaar), waren ze resp. telefoniste en typiste. Of ze lang in dienst zullen blijven „Och voor een paar Jaar is het beslist leuk. Je bent zelfstandig, je leert een hoop, krijgt mensenkennis en beleeft ple zier op de koop toe. Er zijn natuurlijk wel vervelende dingen bij, maar dat heb Indonesisch bezoek aan Suriname Mr Sudlbio Malikulkisno. verbonden aan het Indonesische Hoge Commissariaat te s-Gravenhage. is met enige Indonesi sche ambtenaren te New York aangeko men voor een bezoek aan Suriname mei het oog op de daar levende Indonesiërs. Adjudant Saar Timmerman dient al 9 jaar. In 1945 kwam ze er bij. Dat was toen dankbaar werk", zégt ze, als we over de hulp aan de burgerbevolking na de oorlog praten. Advertentie Het Rheumetlictae Pijnen moet D niet door blijven lopen. Boel s* olt, met wortel en Uk. Neem Krnschen Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang. vonden tienduizenden baat en lichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrijding van stram- I heid en pijn. Parels uitgejaagd. Ik heb nu de was weer in het water staan en ver heug mij al op morgen. Heerlijk sop, de was mooi schoon, weinig werkwie doet mij wat 1 U vliegl nu door de u)as heen Castella Parels strooit n water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijds besparing. U vliegt nu door de was heen. En U staat versteld van de blankheid de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit won- derwasmiddel. Bovendien vindt U tn Castella Parels (47 ct) een uiterst vei lig wasmiddel, waaraan U alle textiel- weefsels met een gerust hart kunt toe vertrouwen. Volg de beste raad die TJ ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels in huis! Toch is het zo! HET LANGSTE WOORD! oord Hottentotte telling in elkaar angeduid udl si het oldat tien hoe vaak de woord kan voor- vindingrijk man •en kind) hel en en geknut fijn een tentoonstelling e gebruikt uorden doe de soldaten die tot de stam der Hotte totten behoren. U tiet, de omschrijvir is aanzienlijk uitgebreider dan h zelfstandige naamwoord dat er ec, Een dergelijk woord samenstelling is in het Nederlands niet gangbaar. om de eenvoudige reden dat u hoefte aan hebben bfj het spreken zo compleet mogelijk te zijn. Niemand i, uitstaande heeft. Van al dat talen is dat echter uitbreken in die n de vele abstracte tegeno die i de klei onderbedei i een taak tot één gekt Zo kent de taal der Pat die in het Z.W.Jeel ia fVSJ wonen lettergrepige uoora „uiitokuchum punku- ite ln- i Utah slecht dergelijke moge blijket lelis r gangbaa wel denkbaar is: bromfietsbenzinepomp- onderdelcnverkbpersuniformknopendoos. je. Omschreven xou dit zijn: het doosje, waarin de knopen bewaard narden die passen h y het uniform dat gedragen uordt door verkopers van onderdelen voor bromfietsbenzinepompen. Het valt niet te ontkennen dat dit 20-lettergre- pige woord hoogst onwelluidend en bovendien uiterst vertcarringwekkend is. Eerst denken we met iets technisch te maken te hehhen, daarna wordt aan dacht net raagd voor de handel en uit eindelijk komen we terecht bfj een heel geunon knopendoosje, tcoarmee al het voorafgaande volgent onze begrip- lenstellende woorde, uiteengerafeld. VTe. zullen op dit woord geen sectie toe passen, maar verklappen slechts dat „kuchum" in dit woord de eigenlijke buffel weergeeft en dat door de daar- achter geplaatste „punku" wordt aange geven dat de buffel het eigendom van bedoelde mensen is; het afzonderlijke d punku betekent echter paard. •andei mg bijzonderheden teld mde ander woord lelletje buffel-verdelende mensen naar behorer aan le duiden. Lijkt de taal der Paiute Indianen in gewikkeld door deze fijnzinnige onder scheidingen? Ach, eigenlijk is het nof maar kinderspel in vergelijking r ander taler l de hu Nadruk verboden). Oefening Winch Grote Britse „invasie" op Belgische kust Ongeveer 5 000 Scnoise militairen zul len in Juli bij Zeebrugge (België) een proeflanöing (oefening Winch) uitvoeren, zo is door het hoofdkwartier van het Brit se Rijnieger bekendgemaakt. Mijnramp in Italië eist dertien doden In de steenkolenmijnen te Ribolla (Italië) heeft zich op een verdieping waar 90 mijnwerkers aan het werk waren, een gasontploffing voorgedagn die, voor zover nu bekend is, aan dertien mannen het leven heeft gekost. Uit de mijn zijn bo vendien nog een twaalftal gewonden naar boven gebracht. Volgens een offi ciële opgave worden nu nog vijf-en-dertlg mijnwerkers vermist. Vermoedelijk lig gen zij bedolven in de gang waar de mijngasontploffing zich voordeed. Men niets uitgelopen. De voorzitter van de nissie van onderzoek. Senator Mundt. verklaarde dat er slechts één mogelijk heid: ie: „Gewoon doorgaan?" Senator Mundt was hierover zelf zichtbaar teleur gesteld. Hij legde zijn verklaring af zon der enthousiasme en op een toon van be rusting- ,-oren had senator Dirksen voorge steld. de werkzaamheden van de com missie te beperken tossen het geschil McCarthy-Stevens en alle bijkomende kwesties later te behandelen- McCarthy ging hiermee accoord. maar voegde er terloops aan toe. dat dit niets veranderde zijn beschuldiging tegen de regerings functionaris Hensel. Deze Hensel die volgens McCarhy gedurende de tweede wereldoorlog een grole winst heeft ge slagen uit zijn positie bij het ministerie Marine eiste op luide toon eer herstel. Hensel verklaarde: „Als McCarthy zijn aanklacht handhaaft, dan wil ik dat aeze in hel openoaar wou wil dit uitvechten" ITen~r - er overigens goed voor de financiële dienst de regering heeft al eens een on derzoek naar Hensels gedragingen inge steld enniets bezwarends gevonden. Raad van Europa viert vijlde verjaardag Vandaag is het vijf jaar geleden, dat het statuut van de Raad van Europa te West minster getekend werd. BIJ gelegenheid van dit belangrijke lustrum zou door de ministers van Buitenlandse Zaken der 15 leden-steten voor hun nationale om roepen het woord worden gevoerd. In een gestencild rapport van de Raad. dat vandaag is uitgegeven ter gelegenheid van dit 5-jarig bestaan, worden de be reikte resultaten van grote betekenis ge acht. Vijf jaar mag dan niet lang zijn in het mensenleven, voor een politieke in stitutie is het een hele tijd, aldus het rapport. vreest dat de redding voor hen te laat zal komen. Verscheidene leden van de reddingsploegen hadden ernstig te tij den van het mijnigas- Premier Scelba heeft zijn minister van Openbare Werken naar de mijn gestuurd om een onderzoek in te stellen- Engels dieselbedrijf naar Heelsum Te HeeLsum zal een filiaal worden ge vestigd van The Fodens Motor Works waarvan het hoofdbedrijf in Sandbach in Engeland staat. In djt bedrijf worden dieselbussen en truc-chassis vervaardigd. De fabriek is de eerste in Engeland, die op de markt kwam met tweetact-diesels. Nadat het bedrijf volledig zal zijn uitgerust, worden de onderdelen in het Heelsumse bedrijf geassembleerd tot bus- en truc-chassis. Voor dit doel is aangekocht de voor malige papierfabriek van de firma Pan- nekoek. die in de oorlog gedeeltelijk werd verwoest en niet meer in bedrijf is genomen. Voor uitbreiding is tevens 12000 m2 terrein aangekocht. In Heythuizen (L.) is een filiaalbe drijf gevestigd van de N V. Starako te Oosterhout, die constructiewerk cn stalen ramen vervaardigt. De poductie is reeds begonnen. Schonenberg N. V. te Utrecht, die artikelen van onedelmetaal (vooral sou venirs fabriceert, viert op 12 Mei het 150- jarig bestaan van dit bedrijf. Waarom tooh helpen direct! Ook Koningin Juliana en Prins Bemhard hebben gisteravond in het publiek deelgenomen aan de nationale dodenherdenking. Bij het monument op het Sta tionsplein in Baarn legden zij een krans van witte arons kelken. Aan de directeur der afdeling con structie bij de Rijksgebouwendienst, dr Lr J. Emmen, is met 1 Juni op zijn verzoek, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd^ eervol ont slag verleend, en werd tot zyr» opvolger benoemd ir H- J- J. Engel, thans hoofd ingenieur. De Stichting Centrum voor Zielszorg, opgericht op instignatie van de Raad voor Kerkelijke Sociale Arbeid der Geref. Ker ken, belegt op 17 en 18 Mei in het Zen dingscentrum te Baarn een conferentie voor predikanten over de problemen der zielszorg. Wat voel ik me nu tceer fit! is het mogelijk, dat ik b zoo prikkelbaar en ver moeid ben geweest? Totaal verdwenen! Sinds mijn dokter mij aanried Sanatogen te gebrui ken en ik m'n eerste busje ge bruikt heb. is alles reeds anders geworden. Mijn huisgenooten klagen niet meer over mijn hu- ir; ik heb weer plezier ir C.H. JONGEREN In ieder geval samenwerking van de Prot. partijen noodzakelijk MET DE ONTWIKKELING der Europese eenwording nemen de contac ten tussen de partijen in de verschillend landen hand over hand toe. Ook de politieke jongerenorganisaties hebben hier een belangrijke uit breiding van het werkterrein gevonden. Steeds weer trekken afgevaardig den over de grenzen om met jongeren uit andere landen zich te beraden op de partijvorming binnen Europees verband. Het gevaar dreigt, dat dit het werk wordt van enkele „top-figuren", waardoor uiteraard veel van de waarde der contacten verloren gaat. Daarom was het een goede gedachte van het Federatiebestuur der C.H. Jongerengroepen om de mensen van het buitenlandse werk op een conferentie in contact te brengen met kader leden van de organisatie. Deze kunnen dan op hun beurt het gehoorde weer doorgeven aan de groepen. Als conferentieoord diende bet volledig worden nagestreefd. Slechts fraai gelegen Venwoude te Lage Vuur- een dergelijke partij is in staat om een j program op te stellen, dat zich princi pieel van uit de Bijbel tot de problemen der maatschappij ridht. Zo bezien, is er geen essentieel vcr- sóhil tussen partijvorming ln Nederland en ln de komende Europese politieke ge meenschap. Ook in het nieuwe Europa bestaat een noodzaak tot confess'or^'e partijvorming. Dit klemt temeer, nu op Europees niveau nog verschillende pro- blemen bijv. de gelijkstelling van bij zonder en openbaar onderwijs! liggen, die in ons land reeds grotendeels tot een oplossing zijn gebracht. A.R. en C.H. één Over de vragen rondom de practlsche verwezenlijking werd uitvoerig gespro ken. Duidelijk bleek daarbij, dat de CH- jongeren het zeer gewenst achten dat de Nederlandse reformatorische p3-'«. en als eenheid gaan optreden. T.a.v. CHU en ARP moet dit in ieder gevai veiwe- zenlijkt worden! Waar zullen wc staan by de verdeling der Europese partijen in socialisten be- ralen en christen-democraten? Deze laat- sten worden in ve.-schil.ende ianoc:. ui sluitend door RK partijen vertegen woordigd. De Protestanten verkeren in de landen van het zg. „Klein-Europa" ver in de minderheid. Hoewel dit moei lijkheden zal geven in de organisatie. leek het de CH-jongeren echter toch gewenst om eerst te komen tot een zelfstandige Prot Chr. confessionele partijvorming. Met behoud van eigen zelfstandigheid zou dan samengewerkt kunnen worden met andere confeasionele partijen binnen de fractie der Christen-Democraten Het verlangen om Je mogelijkheid open te houden tot contact met Prot geloofsge noten in andere partijen, bleek sche. waarheen men het afgelopen week' einde, na afloop van de Federatdedag te Utrecht, per autobus vertrok. De heer D. F van der Mei. voorzitter van de buitenlandse commissie der C.HJ.G., vertelde daar allereerst over zijn erva ringen als afgevaardigde der C.H.-jon- geren in het Europees Jongeren Parle ment. kortgeleden te Wenen gehouden. Ook bracht hij namens 7 leden der CHJG die een studieconferentie voor Jonge Chr Democraten bijwoonden in Berlijn van 1623 April j 1. verslag udt. Europese partijvorming Deze oriëntatie vormde een goede in leiding tot het centrale onderwerp der conferentie: „De politieke structuur tn Nederland en de Europese partijvor ming". Ddt onderwerp werd Ingeleid door de heer W. Scholten te Den Haag. die eveneens deel uitmaakt van de buitenlandse commissie der CHJG. De belangrijkste conclusies, die na een bre de gedachtenwisseling konden worden getrokken, geven we ln het kort weer. Ons land kent een zeer eigen partij vorming. O.a door historische oorzaken heeft zioh hier de confessionele partij vorming sterk ontwikkeld Prot. Chr.- partijen kent men ln andere landen praetisch niet De confessionele partij vorming vindt echter nimmer haar uit sluitende rechtvaardiging in de historie. Met nadruk stelden de CH-jongeren dan ook vast, dat onder de huidige omstan digheden confessionele partijvorming ge boden ls. Alle vraagstukken, die deze wereld raken óók de vragen op het po litieke vlak dus d:enen te worden bena derd van uit de boodschap van het Evan gelie Een dergelijke benadering, aldus de CH-jongeren, kan alleen binnen het verband i confessionele partij1 sterk onder de CH-jongeren te leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5