Leiden betrok gisteren de Dodenwacht 1954 s»aa Deze avond is boven alle verschil van mening verheven Vrouw hield strooptocht in Leidse magazijnen Hervormde school herdacht veertig-jarig bestaan Kansen voor Protestantisme in Brazilië EEN ONVERGETELIJKE MELODIE NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 WOENSDAG 5 MEI 1954 Leiden heeft gisteravond de doden herdacht. In de herdenkingsbijeenkomst van de stichting „Dodenherdenking" in de Stadsgehoorzaal en bü de stille tocht langs het kruis aan de Steenstraat. Devoot was de stemming In de gehoorzaal. Stil luisterden de honderden aanwezigen naar het ontroerende Andante voor violoncel en orkest van Boccherini, gespeeld door het Toonkunstorkest en naar het „Dein Will* gescheh'. Herr Gott" uit de Johannes Passion van Bach, gezongen door het Nederlands Madrigaalkoor. luisteren. Laten wij ons verheugen wat verzuimd „Ons geheugen moet een heiligdom zijn, waarin de doden levend blijven, wa de vlam van de dankbaarheid blijft bi den". Zo begon rector H. Sondaal pr Oegstgeest zijn toespraak tot hen, die ren gekomen om de edelsten en besten van ons volk te gedenken. „De manier, waarop wij onze doden herdenken, moet één van de mooiste er meest karaktervolle daden zijn van ons volk. Iedere waarachtige Nederlander be seft op dit ogenblik nog. wat wij hebben te danken aan hen, die ons door hun dood de vrijheid gaven. Het is negen jaar geleden, dat de vlag weer vrij kon wap peren boven een verheugd volk, maar ook boven de graven van de doden, gevallen op Texel of Walcheren, met een vlieg tuig of van een brandend schip in zee" zo ging rector Sondaal voort. Hij herinnerde in het bijzonder aan he dezer dagen weer in de belangstelling ge komen onderdeel van het verzet, de strijd van de ondergrondse pers. Een strijd, waarin honderden hun leven gaven. Zij en alle andere doden waren de beschermers van ons volk. „Wij vergeten gauw", spreker. „Hoe meer jaren verstrijken, hoe meer wij vergeten. Zou de vrees van Jaap Sikking. die op 5 Mei 1942 werd gefusil leerd. dat ons de dood van de 01 schilligheid bedreigt, worden bewaarheid? Het moest zó zijn, dat in ieder gezin der en moeder de kinderen vertelden wat gebeurd is met hen, die voor stierven. Op dit ogenblik staan zij voor ons in hun ogen de vraag, of zij a niets stierven. Zij zelf vielen in het ge loof aan God of aan de beste krachten ii ons volk", aldus de rector. Twee minuten Toen rezen allen op. Het Wilhelmus werd gezongen. Buiten beierden de klok ken om ineens te zwijgen, toen het eerste couplet van het volkslied was verstorven. Er viel een diepe stilte. Langzaam gingen alle lichten uit tot op het toneel alleen het grote kruis zichtbaar bleef in het hel dere licht van de schijnwerpers. De ge dachten vlogen terug De klokken beierden opnieuw. En zong: „Mijn schilt ende betrouwen". En later, toen het koor had gezongen, trad opnieuw een spreker naar de katheder, waarover onze vlag was gedrapeerd. Ds H. C. Touw, Hervormd predikant uit Utrecht. „Er is rumoer onder ons om de vijfde Mei", zei ds Touw, „maar er is geen ru moer om de avond van de vierde Mei, want deze avond is boven alle menings verschillen verheven, omdat het om onz< doden gaat. Wij gedenken vijf jaar onder drukking en vijf jaar verzet. Wij geden ken mannen en vrouwen van de hoogst geplaatsten tot de allereenvoudigsten er van uiteenlopende confessie en verschil lende levensbeschouwing. Wat betekent hetgeen wij nu aan moei lijkheden ondervinden tegenover de sy stematische terreur van de oorlogsjaren? Laten wij opnieuw dankbaar zijn, omdat wij op een vrije straat kunnen lopen, dat wij een vrije pers hebben en ^>mdat wij naar goeddunken naar de radio kun- Advertentie) Voor MOEDER een truitje van Prononce, BREESTRAAT 65 GEVERSSTR. i R.K. Technische School geopend Gisteren heeft de inspecteur van het nijverheidsonderwijs, de heer J. P. J. v. d. Bergh, de aan de Boerhaavelaan ge bouwde R.K. technische school Don Bosco officieel geopend. Het gebouw is berekend op vierhonderd leerlingen. Er zijn reeds driehonderd aanmeldingen binnen, zodat men weer plannen maakt voor uitbreiding. De opening werd bijgewoond door de burgemeester, wethouders en talrijke wereldlijke en geestelijke autoriteiten. De burgemees ter hees, voor de opening plaats vond. de vlag van de school in top. B.B.-contactavond van wijk II In de stadsgehoorzaal heeft wijk II van de Bescherming Burgerbevolking een goed bezochte contactavond gehouden onder leiding van de heer P. Mazurel, plaatsvervangend wijkhoofd. Hij drukte de aanwezigen op het hart toch vooral voort te werken aan de verdere leden werving. Het hoofd van de B.B., de heer S. W. Hagedoorn. sprak zijn grote vol doening uit over dc stand van de leden werving in deze wijk. Spr. gaf een uit eenzetting van het doel van de blok- ploegen. die ook in vredestijd bij ram pen moeten optreden. De totale bezetting van de georgani seerde zelfbescherming bedraagt thans ongeveer 70 procent. Dit percentage is voor wijk II ongeveer 60. Na beëindiging van de blokploegcursussen kan gezamen lijk worden geoefend. Alle uitrusting voor deze ploegen wordt dit jaar aan geschaft. Een filmvertoning en beant woording van de vragen vormde het verdere programma. Driemaal een hersen schudding Doordat de voorvork brak, kwam een 50-jarige bromfietser van de Volmolen gracht gistermiddag op de Maredijk te Een 26-jarige student, wonende aan de Langegracht, raakte gisteravond op de Geregracht met zijn fiets in botsing met een motorrijder. Op de Haarlemmerstraat slipte gister avond een 21-jarige motorrijder uit de Lom'bokstraat op de tramrails. Alle drie liepen een hersenschudding op. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johannes W, z v L G N v Elk en J A Franck; Jan, z v J Klooe en A Haasnoot: Johan G. z v D Bol en C Massaar; Klaas J, z v K de Feij en J Sira: Wilhelmus MG. zvGWvd Laan en P C Vrijburg; Catherina F. d v A Ravensbergen en M M Hasselo; Nico- laas A, z v A J Polderman en J Kip. ;n. Laten wij i berouw is orr schaamte Nog eenmaal zongen alle aanwezigen. Een bede voor het vaderland. „O Heer, Die daar des hemels tente spreidt, wij slaan het oog tot U omhoog. Die ons in angst en nood. verlossen kondt, tot aller- stond, ja zelfs ook van den dood". En toen ging men de stille gang langs het kruis aan de Steenstraat. Stille tocht Tegen negen uur was het terrein rond het kruis aan de Steenstraat door de po litie afgesloten. Deze maatregel is nog altijd noodzakelijk door het gedrang de mensen, die nu eeqmaal niet aan tocht willen deelnemen. De stilte bij het kruis is daarmee echter verzekerd toen de stappen van de deelnemers door het grint van de tuin van het mui voor volkenkunde hoorbaar werden, de politiemannen hun plaats innamen en d< erewacht het geweer presenteerde, wai de sfeer bijna tastbaar. Gemeentebestuur en universiteit open den de stoet. Hun vertegenwoordigers droegen de kransen aan. die zorgvuldig aan de voet van het kruis werden i gelegd. Nog enkele deputaties en schoven de rijen burgers aan, in groepen met kransen en met bosjes hyacinten pen. narcissen of seringen. Strak stonden de gezichten van de i nen. die de erewacht hadden betrokken bij het monument. Vertegenwoordigers van de vroegere B.S., van de landmacht en van de marine. De vlaggen hingen slap tegen de beide masten in de weinige wind, Aan de Driltstraat Er werden gisteravond ook bloemen ge legd bij het monument voor de gevallenen van de woningbouwvereniging De Een dracht in de Driftstraat. De heer H. van Weizen, voorzitter van de vereniging, her dacht hen, die tien jaar geleden het leven offerden voor het vaderland. Haagse politierechter Agenda van Leiden Woensdag Stadhuis. 8-15 uur n.m-: herdenking be vrijding. ontvangst der genodigden; 8 45 —9.15: aankomst op Stadhuisplein der zeven muziekcorpsen, die door de stad maken. Zeemanlaan, 7 uur: herdenking door De Professorenwijk. Oegstgeest. van af 2 uur: Vrij heidsbraderie. Donderdag Schouwburg, 8 uur; K. en O. (groene- kaarthouders). Ned. Comedie met „Hart tegen hart" van Eugène Schribe. Stadsgehoorzaal. 8" uur: uitvoering Chr. gymnastiekvereniging D.O.S. Haagweg 4. 8 uur: algemene ledenver gadering Ambachtsschool. Casino. 7 cn 9.15 uur: Cefa. Een on- vergetelijke melodie (het leven var Chopin). Café Aniba, Herenstraat 1. 8 uur Leid ie tuiniers- en bloemistcnvereniging Door Eendracht Verbonden". Leiderdorp, Dorpshuis, half 8: al gemene ledenvergadering Coöp. Boeren leenbank. Alphen aan den Rijn: Martha- Stichting, 8 uur: concert Rijnlandse Or kest-vereniging. Stadsgehoorzaal, half 10: 57ste alge- iene vergadering van de Vereniging in onderwijzers en onderwijzeressen in de inspectie te Leiden- Vrijdag Schouwburg, 8 uur: K. en O. (populair ineel), Ned. Comedie met „Hart tegen hart" van Eugène Schribe. Stadsgehoorzaal, half 8: uitvoering Chr. gymnastiekvereniging D.O.S. ?uw Minerva, 8 uur: Chr. handels reizigersvereniging. Ohtspanindngskantoor PTT.. Boom- markt: bazar voor instrumentenfonds ,.De Post". Burchlfestyn ireht. half 3—half 6 en half ïr: Oud- Hollands Centrum met n Huilend stond een 41-jarige jit Sassenheim voor de Haagse politie rechter terecht wegens winkeldiefstallen. Bij C. en A. had zij diverse broeken en rok weggehaald, bij V. en D. kousen overhemden. Zij bekende. De rechter vond dit wat anders en veel erger dan ïeer ze eenmaal voor de verleiding bezweken was. Dit was een soort stroop tocht. De verdachte vertelde overspann< te zijn geweest. Ze heeft elf kinderen. rechter merkte op dat haar man et behoorlijk inkomen heeft en voorts et mzen-kindertoeslag. „Ik ben veel ziek geweest de laatste vijf jaar", snikte de verdachte, nadat de offi- van Justitie een week gevangenis straf had geëist. Rekening houdend met alle omstandigheden legde de politierech- haar f 40 boete of 10 dagen op, veer- dagen gevangenisstraf voorwaardelijk een proeftijd van drie jaar en toe zicht van de R.K. reclassering. Mishandeling Voor de Haagse politierechter verscheen »n Leidse koopman, aan wie mishande- ng van de 43-jarige sjouwer W. Veld- huijzen was ten laste gelegd. De man gaf toe geslagen te hebben, maar ontkende dat hij V. had getrapt. Bij de politie had hij juist andersom verklaard. Het slachtoffer getuigde dat B. drie •eken verkering had gehad met zijn pleegdochter. Op de 15e December 1953 hoorde V. lawaai in de gang. Hij zag hoe zijn pleegdochter vergeefs trachtte de deur dicht te doen en hoe B., die onder drankinvloed was, de voet tussen de deur zette. De pleegvader had zich er mee be moeid en zou toen door B. geschopt en geslagen zijn. was reeds vaak veroordeeld. Juist deze zitting was de tenuitvoerleg ging van een voorwaardelijke straf gelast. De officier van Justitie eiste f 10 boete of vijf dagen en verdachte werd conform s veroordeeld. Over de pols Uit Nieuwe Tonge Ouden van dagen naar de Sleutelstad De jaarlijkse tocht van de ouden van dagen van Nieuwe Tonge gaat ditmaal Leiden en de bollenstreek. Onge- vijftig bejaarden worden morgen ochtend half tien op het gemeentehuis ontvangen. Daarna gaat het gezelschap de bollenstreek in. Scheidsrechtersgroep viert zilveren jubileum Het bestuur van de scheidsrechtersver- eniging, groep Leiden en omstreken, houdt de volgende week Zaterdagmid- ;en receptie in de Kleine Burcht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de groep. De receptie duurt van half 4 tot 5 uur. 's Avonds is er feest in de grote zaal van de Burcht. Het begint om kwart voor 8. Carel Starre brengt een programma met nummers als prof. Knal, onist, en Oom Kees en de spre kende pop Charley. Willey Vervoort Is conferencier. de schrik van zijn leven toen hij a: Kaagkant in een berm lag te luiere er plotseling een auto over zijn pols reed. De automobilist bleek een 53-j Haagse arts te zijn. Deze onderzocht direct de pols, constateerde niets bijzon ders en gaf zijn kaartje. Nu betoogde de arts als verdachte voor de Haagse politierechter, dat het slacht offer met zijn hand buiten de berm moest zijn geweest, hetgeen v. d. K. ontkende. Veertien dagen had v. d. K. niet kunnen werken. De officier van Justitie merkte op, dat het grasterrein geen openbare weg is. De jongen mocht er dus liggen. Uit niets blijkt, dat v. d. K. op het rljgedeelte heeft gelegen, maar dan nog zou verd. moeten zorgen iemand niet aan te rijden. Dit klein ongeluk, dat iedereen kan ovf komen. De verdachte heeft échter z: irantwoordelijkheid niet goed gevoeld door de zaak niet te regelen toen de vader het slachtoffer hem opbelde. Er is nog niets vergoed. De officier eiste f 150 boete of zes weken hechtenis. De dachte zegde toe alles te willen regelen. Het werd f 50 boete of 10 dagen. De rech ter liet het zich onttrekken aan de antwoordelijkheid in het midden. deme atracties (t.ift. 29 Mei) Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel- 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Willem Berkhemer komt naar Leiden De Commissie voor Bijzonder Kerke- werk van de Her vormde Gemeente te Leiden heeft reeds eerder blijk gegeven de traditionele kerkelijke paden bewust te veriaten. Zij is doordrongen van hel feit, dat de huidige tijd nieuwe vormer en methoden voor de verbreiding var het Evangelie vraagt. Zij heeft nu aangekondigd een Kerk dienst, die met recht een bijzondere Kerkdienst genoemd mag worden. Deze zal plaats_ vinden op Zondag IC Mei, uur in de Pieterskerk. De leiding van de dienst berust bij dr P. Sohoonheim. Het grootste gedeelte i de tijd zal echter toegewezen wor- aan Willem Berkhemer. Deze woord kunstenaar heeft algemene bekendheid door de wijze, waarop hij Bijbelgedeelten ten gehoré brengt. Op lö Mei zaj. ;.ij euxbie «.creelten t -het Joihannes-Êvangeiie zeggen. De vorm, waarin dat gesohiedt, is op zich zelf de moeite waard om te beluisteren. echter meer dan dit, want het werk van Willem Berkhemer draagt het karakter van prediking, met dit ver schil, dat hij niet preekt op de manier, die wij in de kerkdiensten gewoon zijn. Hij gebruikt uitsluitend het Bijbel-woon;, dat door zijn indrukwekkende wijze van zeggen een regelrecnie pieuiKing is uc oorspronkelijke bedoeling van het Evan gelie komt hierdoor zeer duidelijk te voorschijn. Het valt te verwachten, dat de com missie voor Bijzonder Kerkewerk door dit experiment in brede kringen be langstelling zal wekken voor haar po gingen het oude Evangelie in heden- aaagse vormen te brengen. De klokken hangen De nieuwe klokken van de Leidse uni versiteit zyn gisteren naar haar plaats in de toren gehesen. Men tracht de toren nog vóór het Koninklijk bezoek Leiden steigervrij te maken. AMBTSAANVAARDING DR BRONGERSMA Dr L- D. Brongersma. die is benoemd >t lector in de systematische dierkunde an- de rijksuniversiteit te Leiden, zal op 11 Mei dit ambt aanvaarden tijdens een openbare les in het klein auditorium der universiteit LEIDERDORP Het koninklijke bezoek De 20ste Mei wordt voor Leiderdorp een belangrijke dag, want dan zal H.M. de Koningin een bezoek aan de gemeen te brengen. Zij hoopt hier ongeveer 25 minuten te vertoeven. De stoet zal via de Bruggestraat het dorp binnenrijden en dan langs dc Hoofdstraat, de Eikenlaan en de Acacia laan naar het sportveld trekken, waai een spel wordt opgevoerd door de kinde ren van de zesde klassen Via de Van der Valk Boumanweg gaat het gezelsohaD naar de Spanjaardsbrug om Leiderdorp te verlaten Prins Bernhard zal gedu rende het bezoek aan Leiderdorp enkele industrieën bezoeken. In Zoeterwoude bezoekt Hare Maje: teit de potterij van de firma Zaalberg. Herdenkingsdienst in Hervormde kerk Aan de vooravond van de bevrijdings dag werd, uitgaande van de Hervormde Gemeente en de Geref. Kerk, in de Her vormde kerk een herdenkingsdienst ge houden, waarin ds Sweepe, Geref. pre dikant. het woord voerde. Ds bepaalde zijn gehoor bij de Klaagliederen van Jer., derde hoofdstuk vers 22. Het is goed. aldus de predikant, dat wij elk jaar hen gedenken, die in de strijd om de vrijheid gevallen zijn. Maar ook moeten we gedenken de grootheid van Gods gunstbewijzen, dat wij niet vallen zijn. dat wil nu weer in vrijheid mogen leven, terwijl andere volken nog steeds die vrijheid moeten missei derland heeft meer dan één reden gedenken, hoe de Heer ons Zijn gunst heeft bewezen. De heer F. de Nie 'bespeelde het orgel. Hij speelde onder meer een werk van J. S. Bach. Dc heer A. de Jong overleden Hedenochtend is de voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnig-Hervormden, heer A. de Jong. op 79-jarige leeftijd erledcn. De begrafenis is bepaald op Zaterdagmiddag 3 uur op de algemene begraafplaats. L1SSE Herdenking gevallenen Op plechtige wijze zijn de gevallenen herdacht. Rond het monument aan de Oranjelaan verzamelde zich gisteravond grote schare. De zangverenigingen en om vijf minuten voor acht drie coupletten van Wilt heden nu treden. twee minuten indrukwekkende stilte heerste. Trou moet Blijcken speel de het Wilhelmus. Het publiek gedroeg zich zeer correct. Namens het gemeentebestuur legde d burgemeester een krans aan de voet van het monument. De buurtvereniging Wilhelmina deed insgelijks, en vele par ticulieren legden bloemen. In de Hervormde kerk ging daarna >or ds Jongeboer, die sprak naar aan leiding van Openbaring 15 13 b. De be vrijding moet voor ons zijn een roep n tot Christus te gaan. In de Chr. Ge- >f. kerk ging voor ds Eerland, die Openbaring 5 las. Al Is het dat aardse machten tot totalitaire oorlog ontkete- voor hen, die waarlijk bevrijd zijn zonde en ongerechtigheid bestaat geen nood. daar de Leeuw uit Juda's stam overwinnaar Is. Gemeenteraad De gemeenteraad komt Dinsdag 11 Me» bijeen. Het bestuur van de jubilerende Hervormde school te Noordwijk: v.l.n.r.: J. Hazenoot, J. de Ruiter, E. L. de Witt voorzitter), Th. Ver loop, L. Cramer en G. van der Luyt. Foto N. van der Horst NOORDWIJK AAN ZEE „WE DIENEN VAST TE HOUDEN AAN ONZE ROEPING" [et was voor de Hervormde schoolvereniging te Noordwijk aan Zee gisteren een feestelijke dag. Herdacht werd het feit dat voor 40 jaren de vereniging werd opgericht. Op de school aan de Huis ter Duinstraat was de feestelijke stemming reeds vroeg merkbaar. Met de kinderen werden spelletjes gedaan, en. vanzelfsprekend, werd de jeugd getracteerd. 's Middags werd zeer druk bezochte receptie gehouden in het schoolgebouw, dat met een schat van bloemen was getooid. Zeer velen maakten van deze gelegenheid gebruik om het bestuur te complimenteren. Op deze receptie werd, namei hoofden der scholen te Noordwijk. het woord gevoerd door de heer S. W. Neef jes, die mede sprak namens de commis sie van toezicht op het l.o. De heer Neef jes bracht de hartelijke gelukwensen 's Avonds was er in de Hervormde kerk een gedachtcnissamenkomst onder leiding van de heer E L. de Witt. Ln openingswoord verwelkomde de heer De Witt de aanwezigen, in het bij. zonder een tweetal van de oprichters der vereniging, de heren Th. en C. Admiraal. De Here heeft grote dingen aan ons ge daan. aldus spr.; de gebrachte offers zijn niet vergeefs geweest. In elk opzicht zijn gezegend, zo zelfs dat we gisteren i tweetal lokalen van de tweede school gebruik mochten nemen. Onze dank gaat uit naar de voortrekkers die het met God gewaagd hebben, maar bovenal danken wij God voor Zijn weldaden." Nadat de Chr. zang- en oratoriumvcr- eniging „Soli Deo Gloria" onder leiding van de heer J. Chr. Hanegraaff enkele liederen had gezongen, was het woord aan één van de oud-voorzitters van de vereniging, ds L. C. W. Ekering. Deze hield naar aanleiding van Gerv 26 ver; 2325. „tent. put, altaar", een vurig plei- Advertentie D. Pape sprak voor de zendingskring van studenten De Leidse studenten-zendingskring had gisteravond een bijzondere zendings avond in het Prytaneum. De heer D. Pape. Engels zendeling, sprak over de Protestantse zending in Zuid-Amerika. De heer Pape vertelde, dat hij al zes jaar in Zuid-Amerika werkt voor een internationaal zendingsgenootschap, waarin ook veel Zuid-Amerikanen op voet van gelijkheid met de Europeanen en Amerikanen samenwerken. De lang ste tijd. 34 jaar. werkte spr. in Brazilië, een land veel groter dan Europa. Slechts 2 pet van de bevolking, groot 50 mil- lioen. is protestants. Het protestantisme is dus verre ii minderheid, en men noemt zich vast niet protestant, als men het niet uit volle overtuiging is. Honderd jaar geleden was er helemaal nog geen protestantisme. Er is de laatste jaren een werkelijke bewe ging aan de gang. die haar kracht vindt in het feit. dat ze de Bijbel houdt voor Gods woord. In Brazilië is geen tradi tioneel Protestantisme. Het Evangelie is er gloednieuw. Verder is het een land. dat geen rassendiscriminatie kent. India nen. negers. Japannezen en blanken gaan goed met elkaar om. Brazilië is ook een land. dat geen officiële staatsgodsdienst kent. al is het Rooms-Katholicisme (dat volkomen anders is dan in ons land) er traditioneel. Er bestaat grondwettelijk vrijheid van geweten en als de protes tanten overlast wordt aangedaan, kun nen ze direct de overheid te hulp roe pen. In Columbia, dat een geheim con cordaat met het Vaticaan aanging, is dat heel anders. Daar wordt het protestan tisme officieel door de regering tegen gewerkt. Na deze inleiding vertoonde spr. veel kleurenfoto's, betrekking hebtend op zijn werk in Brazilië en Paraguay. Zeer goed kwam tot uitdrukking, dat er on-, der de bevolking J mogelijkheden voo: ding liggen. Goede zaken op de Landbouwbeurs De Landbouwbeurs, die in Utrecht wordt gehouden, blijkt aan de gunstige verwachtingen van de deelnemers te vol doen. Was de tweede dag aanmerkelijk drukker dan de dag van de opening, toch werden op de eerste dag reeds goede ken gedaan, zowel ln tractoren als in werktuigen en gereedschappen. Een fir ma, die voor het eerst aan de landbouw beurs deelneemt, heeft Maandag acht tractoren verkocht en verscheidene land bouwwerktuigen zoals ploegen, cultiva- toren en maaibalken. Een andere expo sant heeft tijdens de eerste dag, behalve behoorlijk aantal orders, dat hij van handelaren ontving, niet minder dan twaalf landbouwtrekkers aan agrarische bedrijven verkocht Gemeentebesturen uit Noord-Brabant toonden belangstelling kiptrailers. Veilingbesturen uit ver schillende delen van het land hebben proeforders geplaatst voor frultsorteer- machines. De buitenlandse bezoekers aan de beurs zijn voornamelijk afkomstig uit Duitsland België cn verder ook uit Denemarken Zwitserland. Dinsdag heeft de presi dent van de „LandwirUchaftskammer" Bremen een bezoek aan de Bemhard- hal gebracht LEIDEN SRDAG 6 MEI. 7 en 9.15 uui LEIDEN draait DONDERDAG 6 MEI. 7 en 9.15 uur ln CASINO Nieuws van en voorVoorschoten Jubileum bij Gebr. Eggink Gisteren herdacht de heer A de Graat. Tolstraat 13, het feit dat hij voor 40 jaar in dienst trad van de N.V. Gebr. Eggink. Dit feit is voor hem niet stil zwijgend voorbijgegaan. Om elf werd de jubilaris per auto naar de zaak gebracht, waar hij werd toegesproken door de oudste firmant de heer Chr- Eggink. die verschillende gebeurtenissen in deze 40 jaren memoreerde. Verder sprak de heer Chr. Eggink Jzn, die er aan herinnerde, dat hij het ..ziekzoeken" van de heer De Graaf had geleerd, Spr. overhandigde een enveloppe met inhoud. Tenslotte sprak de heer J. M. Krösscheil de jubilaris toe namens' het personeel en bood hem een geschenk aan. Nadat men nog enige tijd gezellig bijeen was ge weest. bracht de jubilaris de dag verdei door in huiselijke kring. Koperen jubileum van dokter H. Olthuis Vrijdag is het 124 jaar geleden, dat dokter H. Olthuis, arts te Voorschoten, zijn laatste examens aflegde. Een comité zijn patiënten heeft daarin aanlei ding gevonden, een inzameling te hou- om hem een geschenk te kunnen aanbieden, dat hem in zijn praktijk van aarde zal kunnen zijn- Dokter Olthuis werd in 1913 in Delft geboren uit een ingenieurs- en architec tenfamilie. Hij genoot zijn H B.S.-oplei- ding in Den Haag. In 1933 begon hij zyn studie aan de universiteit in Leiden, waar hij de laatste vier jaar door hard werken zelf zijn studiekosten moest ver dienen. Hij studeerde af in 1941. toen hij zijn examens cum laude had afgelegd. Als arts werkte hij eerst in diverse stre ken van ons land. waarna hij in 1943 contróJe-arts werd van een grote be drijfsvereniging in Noord-Brabant Na de bevrijding werd dokter Olthuis directeur van de G.G. en G.D- te Leiden. In September 1945 vestigde hij zich in Voorschoten als huisarts. Sedert 1946 is dokter Olthuis bovendien werkzaam op psychosomatisch gebied in samendwer- king met dr C. P. Beek te 's-Gravenhage. Hierbij hebben beide doktoren cèn ge heel nieuwe weg ingeslagen met opmer kelijke successen op het gebied van tu berculose en asthma. Naast zijn drukke praktijk heeft dokter Olthuis bovendien nog tijd gevonden voor bestuursfuncties en wel als voor zitter van de afdeling Voorschoten de E.H-B.O en als bestuurslid van Groene Kruis, Gezondheidszorg en Rode Kruis afdeling Voorschoten. Vrijdagmiddag zal het comité namens de patiënten een geschenk aanbieden. OEGSTGEEST Gemeenschappelijke plicht Oegstgeest heeft de doden officieel her dacht bij het monument in het bos var Wijckerslooth. Het Geref. kerkkoor on der leiding van de heer B. H. Tobé zong. waarna ds W. J. H. Hubeek, voorgan ger van de vereniging van vrijz. Her vormden te Leiden en Oegstgeest. eer herdenkingswoord sprak. Dit herdenken is er niet om kwade hartstochten opnieuw in te blazen we gens het onrecht, dat over ons is ge gaan en ook niet om de geslagen wan den weer aan te raken, aldus de predi kant. Wel dient het ter vervulling var. onze gemeenschappelijke plicht: ons in te denken, hoe we ons als volk hebten te gedragen. Velen zijn gevallen voor een goede zaak en droefheid vervult ons dat zij moesten vallen. Het kerkkoor zong „Blijf by mij, Heer". De heren N. van Weizen er J. Voos. voorzitter cn secretaris vi Oranjevereniging, legden hierna krans. Daarna volgde een défilé langs VOORHOUT Nadat in beide kerken diensten waren gehouden begaven zeer velen zich gister avond naar het houten kruis aan de Chur- chillaan om de doden te herdenken. Flam- brandden rond dit kruis en de erewacht was door Voorhoutse militairen betrokken- Na de twee minuten state speelde de muziekvereniging treurmu ziek. De burgemeester De Graaff hield een korte toespraak, waarna Melodia en het RK- kerkkoor geestelijke liederen zongen- De burgemeestersvrouw en ver tegenwoordigers van organisaties, bene vens veel particulieren, legden kransen en bloemen- Onder het spelen van ons volkslied werd afgemarcheerd. dooi voor het bestaansrecht van de Christelijke school. Spr. wees er op dat het in de strijd voor Chr. onderwijs in de diepste zin gaat om de ziel van het gedoopte kind. De tweede spreker op deze berden* kingssamenkoms; was ds F. G. Hospers, eveneens oud-voorzitter van de vereni ging. Ds Hospers nam als uitgangspunt de bede van de profeet Habakuk „Uw werk. O Here, houd het in het leven in het midden der jaren". Als we dit belij den, aldus spr.. spreken we uit dat on» Chr. onderwijs Gods werk is. Met zon den en gebreken wordt dit onderwijs ge geven. de kinderen die dit onderwijs ont vangen zijn niet beter dan anderen, maar toch dienen we vast te houden aan onze roeping onze kinderen Chr. onderwijs te doen geven. We hebben als ouders een zeer grote verantwoordelijkheid in deze. Spr. wekte op tot liefde en gebed voor het Chr. onderwijs, want het is Gods werk, Gods zaak waarvoor wij strijden. Hierna speelde de Chr. muziekvereni ging ,,De Echo der Duinen" een tweetal bewerkingen van geestelijke liederen, waarna het woord was aan de plaatse lijke predikant, ds N. J. Cupedo. Na mens de Kerkcraad bood ds Cupedo aan het bestuur de hartelijke gelukwensen aan. Wegens het vergevorderde uur vol stond ds Cupedo met deze felicitatie. Dodenherdenking Ook te Noordwijk vond een plechtige dodenherdenking plaats. Na kerkdiensten in de Herv. kerken te Noordwjjk-Binnen en Noordwijk aan Zee, werd een stille tocht gemaakt naar het Oorlogsmonu ment. De burgemeester, mr G. F. W. van Berckel légde een krans aan de voet van het monument. Ds Bouma naar Canada Heden vertrok ds B. Bouma, Geref. predikant te Noordwijk aan Zee met het emigrantenschip „Sibajak" naar Canada voor de geestelijke verzorging van de aan boord vertoevende emigranten. Deze reis wordt gemaakt op uitnodiging van de Hervormde emigratie commissie en de Geref. deputaten voor de emigratie. Ds Bouma hoopt in dienst van de Chr. Ref. Church een maand in Canada te verblijven en omstreeks half Juli in het vaderland terug te zijn. NOORDWIJKERHOUT Herdenking Honderden namen gisteravond deel aan de stille tooht vanaf de Witte Kerk. Personeel van land-, zee- en luchtmacht ging met twee manden bloemen vooraf. Voorts bevonden zich onder de aanwe zigen, de burgemeester, het bestuur van de Oranjevereniging, tal van andere ver enigingen en de familie van de tijdens de oorlog gesneuvelden. Bij het graf van wijlen A. de Winter op de R.K. begraaf plaats en bij het monument werden bloemen gelegd. Na de twee minuten stilte werd de stoet by de Witte Kerk ontbonden, waarna velen de dien sten in de verschillende kerken bijwoon- VALKENBURG Stille tocht Nog altijd blijkt Valkenburg veel be langstelling te hebben voor datgene, wat het herdenkingscomité ln deze dagen organiseert. Wol wil men liever toe schouwer dan deelnemer zijn, want even als het vorige jaar was ook nu het aan tal deelnemers aan de stille tocht In ver houding veel te klein, terwijl het aantal toeschouwers by het militaire kerkhof ederom zeer groot wat' Zou dat nu al leen zyn. doordat deze plechtigheid met enig militair vertoon gepaard gaat? Rond de militaire begraafplaats heerste klokslag acht uur volmaakte stilte. In het dorp zelf echter ging alle verkeer on gestoord verder. Waarom liet men ook acht uur de sirene niet loeien? Dan kan toch Iedereen horen, dat het tijdstip in do absolute stilte is aangebroken? In de Hervormde kerk was voor dc ge zamenlijke herdenkingsdienst veel be langstelling. Ds Nijhuls leidde de liturgie. Ds Lekkerkerkcr wees op de weemoed de dankbaarheid en schaamte Jegens hen, die gevallen zyn. Valken- burgs Harmonie verleende medewerking door het spelen van een tweetal koralen Joh. Seb. Bach. De dienst werd be ëindigd met het zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus. Burgerlyke stand Geboren: Johannes, z v L C de Vries 1 W A v d Bosch: Maria J. d v D van Duyn en M J G van Bern. Getrouwd: J H Schoneveld en T da Vries. 'Tvd

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3