Jlieutue £riJ ïsctfttiTournnl In eendracht herdacht ons land zijn gevallenen Wie is Christian de Castries? Bank verdacht van geknoei met deviezen (f2 millioen) Van Acker ontvouwt Belgisch regeringsprogram Toestand ernstig; Laniel stelt een ultimatum WOENSDAG 5 MEI 1954 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijf en dertigste jaargang No 10031 ,Slantvastlcl) U ghebleora «ngn bert ia gf)enspoet' en wij denken aan het bombardement n 1940 och, en waar niet? Want overal vielen de doden. En de gedachten vermenigvuldigen zich.... In Vlissingen onthulde de commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, een monument op de Noorder- Begraafplaats. In Oosterbeek geschiedde, de onthulling van een monument door kinderen uit de zwaarst getroffen gezinnen. In de Ridderzaal In de Ridderzaal ie Den Haag zijn gis teren zoals wij reeds meldden, de geval lenen uit de tweede wereldoorlog her dacht in een bijeenkomst, waar het woord werd gevoerd door de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman en de heer J. Tal, opperrabbijn van de Neder lands-Israëlitische hoofdgemeente te Am sterdam. De bijeenkomst werd opgeluisterd met zang van het Chr. Haags Knapenkoor Marius Borstla.p, pianospel van dei heer Jean Antonietti, die ook de bas Gio vanni Boyer begeleidde. Tot slot werden het perste en hef zesde coplet van het Wilhelmus gezongen. Tot de aanwezigen oen«jj;aen jnr D G. Graeff namens H.M. de Km - ■«- ;n ministers, leden van het corps di plomatique, de Raad van State, de Staten- Gtneraai, familieleden van omgeKomen verzetsstrijders, de commissaris der Ko- in in de provincie Zuid-Holland, de hoofdcommissaris van de Haagse politie vele andere kerkelijke, militaire en burgerlijke autoriteiten. Ook over de grenzen k in het buitenland hebben de Ne derlanders de gevallenen in de tweede wereldoorlog herdacht. In Canada ge beurde dat in Montreal, waar op het Do minion Square Nederlandse autoriteit! •n met Canadese troepen en verte genwoordigers van de stedelijke magis tratuur bijeenkwamen. De Nederlandse consul-generaal W. J. Leyds en de voor zitter van het Nederlands genootschap in Montreal, dr J. M. Eling Schuurman leg den kransen. Het personeel van de Nederlandse am bassade te Bonn en leden van de West- duitse kolonie aldaar hebben over het kerkhof van Siegburg een stille tocht ge maakt. Op deze begraafplaats rusten een aantal in de oorlogsjaren in Duitsland omgekomen Nederlanders. De ambassa deur, de heer A. Th. Lamping, was de e die bloemen legde op deze graven. Proef met systeembouw in Den Haag Woningen slechts voor in rekening gebracht Minister Witte is voornemens, in Am sterdam, Den Haag en Rotterdam eer proef te nemen met het bevorderen var arbeidsbesparende „systeembouw". Ondei bepaalde voorwaarden zullen de wonin gen die in systeembouw zijn uitgevoerd dan slechts voor driekwart in rekening worden gebracht voor wat betreft het bouwcontingent dat aan deze gemeenter is toegekend. Dit heeft de minister geant woord op schriftelijke vragen van he' Tweede-Kamerlid Andriessen (K.V.P.). De minister is zich er van bewust, dat in het bijzonder in de grote steden, waar het woningtekort niet alleen absoluut, doch ook naar verhouding groter is dan gemeentelijk in de rest van het land, het woningprobleem vele 'zorgen baart. Ver hoging van het landelijk contingent om het woningtekort in versneld tempo in te lopen, is gezien de toestand op de arbeids markt, echter niet mogelijk. Het nieuwe fregat Fret, dat in Bostor is gebouwd in het kader van het pro gramma voor wederkerige wapen-hulp, daar gisteren aan Nederland overgedra gen. Commandant is luit Ier zee eerste klas R. van Wely. Het kabinet zal heen gaan als het debat niet wordt uitgesteld TERWIJL HET LEVEN van de verdedigers van de vesting Dien Bien Phoe aan een zijden draad hing ên in Genève pogingen in het werk gesteld werden^ een oplossing voor de Indochinese kwestie te vinden, stuurden enkele Franse politici in de nationale vergadering aan op een stemming welke een crisistoestand kan veroorzaken. De radicale partij, die vier mi nisters in het kabinet van Joseph Laniel heeft, eiste onverwacht een spoed debat over Indo-China. Gisteravond laat liet de premier echter weten, dat hij zal aftreden als de vergadering weigert, het debat over Indo-China uit te stellen. Morgenmiddag zal over het tijdstip varVietnam, Bao Dal, ziin volk laten weten het debat worden gestemd. Voordat de!dat de toestand ernstig is. HU keert zich radicalen hun eis hadden gesteld, ver-tegen een eventuele verdeling klaarde Laniel dat zijn kabinet de mo gelijkheid besproken heeft van militaire hulp van buitenaf in de Indochinese oor log, maar dat hij er op gelet heeft, geen stappen te ondernemen welke een alge meen conflict in Azië kunnen uitlokken. Laniel liet duidelijk blijken, dat hij eerst het resultaat van de Geneefse conferentie wil afwachten voordat hU beslissende stappen neemt. Hoewel algemeen verwacht wordt dat Laniel morgenmiddag opnieuw een ver trouwensvotum zal krijgen, zijn de Wes telijke afgevaardigden op de Geneefse conferentie zeer verontrust over de ge schapen toestand. Zij zijn van oordeel, dat de onderhandelingen over Indo-China er door bemoeilijkt kunnen worden. Intussen heeft het staatshoofd van Was hoofdkantoor op de hoogte Maastrichts filiaal kocht vreemd geld buiten olliciële instanties om "PkOOR EEN KOFFIESMOKKELZAAK, waarbij de Maastrichtse garage- kJ houder J. H. was betrokken, is de fiscale recherche op het spoor ge komen van een omvangrijke deviezen-verhandeling door een Maastrichts filiaal van een grote bank. Gebleken is. dat van December 1951 tot Juni 1952 door dit filiaal van onbe kende Belgen in totaal meer dan 110 millioen Franse francs (f 1,1 millioen)' Zo vierde Volendam in 1945 bevrijdingsfeest. De lege biscuittrommels, die we ons van de „droppings" nog wel herinnerendeden toen goede diensten om er de uitbundige feestvreugde mee af te reageren. H. op. Bij het boekenonderzoek bleek toen. dat deze aankopen van buitenland valuta gebeurde buiten de daarvoor aangewezen instanties om. Het filiaal te Maastricht heeft in de loop van 1953, toen in één maand meer dan 68 millioen francs werden aangebo den, het hoofdkantoor om inlichtingen gevraagd: daar adviseerde men er mee op te houden, hetgeen gebeurde. Tegenover de eenstemmige mening van het personeel van het filiaal, dat het hoofdkantoor op de hoogte was, staat de verklaring van de hoofddirectie, dat de aankopen te Maastricht buiten haar om gingen en dat zij order had gegeven te stoppen met deze transacties, toen haar uit de boeken de enorme aankopen te Maastricht bleken. Het is nog niet bekend of deze devie- zenzaak. die gebeurde in "n periode, toen de filiaal-leider S. afwezig was wegens ziekte en de procuratiehouder J. de ver antwoordelijke leiding had, voor de Maastrichtse rechtbank zal worden be recht. De officier van Justitie zal moe ten vaststellen of de hoofddirectie van de bank of het Maastrichtse filiaal ver antwoordelijk moet worden gesteld. Voorts zal de tussenpersoon bij deze af faire. de garagehouder H, ter verant woording worden geroepen. Wisselvallig weer Een randstoring van een depressie botten het Noordelijk gedeelte van de Noordzee veroorzaakte vanmorgen in ons land weer enige regen, in hoofdzaak ten Noorden van de grote rivieren, aldus deelt De Bilt n B(j Ierland verscheen een nieuw vrij actieve depressie, die in Ooste lijke richting beweegt, maar later z\jn koers naar het Zuidoosten zal afbui gen. Deze storing zal in de loop var de dvond ook het weer in ons land be- invloeden. Het weer in onze omgeving blijft dan ook wisselvallig met af en toe wat regen Het temperatuurverloop ondergaat daarbij over her algemeen maar weinig verandering. land en wijst op het gevaar van uitbrei ding van de strijd, waairdoor Vietnam een geweldig slagveld zou worden, waar de gehele vernietigende kracht van de sterk ste legers ter wereld, zich zou concen treren. Ten slotte vermelden «ij nog, dat de Amerikaanse minister van Defensie, Wll- verklaard heeft dat Amerika Frank rijk alle militaire uitrusting wil leveren welke de Franse strijdkrachten in Indo- China kunnen gebruiken. Ook Washington is tegen verdeling Indo-China President Eisenhower heeft de Franse n Britse regering doen weten, dat de Ver. Staten de verdeling van Indo-China in een communistisch en een niet-com- munistisch deel, niet als een aanvaard bare oplossing van het Indochinese vraagstuk beschouwen. Zoals gemeld, heeft de Vietnamese regering zich even eens tegen verdeling uitgesproken. Londen en Parijs zien de verdeling als een goed oplossing. Voor gala-uniformen Prins Bemhard kreeg gramoioonplaat Aan Prins Bemhard is gistermiddag op het paleis Soestdijk de eerste gramo- foonplaat aangeboden van een serie die is gemaakt als onderdeel van de actie om geld bijeen te brengen voor het schen ken van gala-uniformen aan het trompet- terscorps van het regiment Huzaren van Boreel. Op de plaat zijn twee composities vastgelegd van de kapelmeester van het corps, adj.-onderofficier J. A. Reynhoudt. dET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Regen Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Weer toenemende bewolking met later bijna overal regen. In het Noordoosten van het land iets hogere, elders wei nig verandering van tempe ratuur. Tot matig of krachtig toenemende wind uit Zuide lijke richtingen. (Opgemaakt hedenmor gen te 10 uur). VLAGGEN HALFSTOK KLOKGELUI STILTE Vorstenhuis en volk vertoefden bij monumenten en graven NEEN, de doden neemt niemand ons al". Het waren de rouwende vlaggen, die er van getuigden, het waren de klokken, overal waar torens zijn, het waren de tochten van nabestaanden en autoriteiten, het waren de bloemen op talloze graven, het was de stilte, twee minuten lang in heel ons land. En het was het Wilhelmus, dat opklonk en waarin wij allen de gedachten aan onze doden wisten samengebracht. Dat was de avond van de Vierde Mei, ook dit jaar. Een gedenken, 1 vorstenhuis en volk tezamen deelden. allende duisternis de doden een ere- ut brachten. ;t was reeds laat in de avond voor dat de laatste voetganger de Waalsdor- pervlakte had verlaten. In de stoet liepen o.a. mee de burge meester van Den Haag. mr F. M. A. Schokking en echtgenote, alsmede de Haagse hoofdcommissaris van politie, J- A. H. K. Gualthérie van Weezel. Militair Waalsdorpervlakte In Den Haag verzamelde het grootste aantal mensen zich op de Waalsdorper vlakte. De vier bronzen kruisen, de zes fakkels en het eenvoudige bloemenkleed van rood, wit en blauw, waaromheen leden van de Binnenlandse Strijdkrachten, al: mede militairen van land-, zee- en lucht macht de dodenwacht hadden betrokken, was de plaats waarheen de lange stoet zich precies om half acht begaf. Dc stilte op de kale vlakte werd slechts verstoord door het geschuifel van de duizenden. Totdat ook dit ophield na het signaal voor de twee minuten stilte. Toen had de kop van de stille stoet de fusil ladeplaats bereikt. Het 's-Gravenzanda Mannenkoor onder leiding van Bern. Verboom, zong het Wilhelmus, waarna nabestaanden de eerste bloemen legden aan de voet van het monument. Vervol gens kwamen deputaties aan de beurt van de Ned. Ver. van Ex-politieke ge vangenen, de Haja, de BB, 't Veteranen- legioen Nederland en 't Comité d'Action Interallié de la Résistance. De Koninklijke Militaire Kapel bracht treurmuziek ten gehore, terwijl de dui zenden, onder wie zeer vele jongeren, ln Gistermorgen werd op de Grebbeberg de nationale herdenkingsplechtigheid ge houden ter nagedachtenis van allen, die in de oorlog hun leven hebben geofferd voor de vrijheid van het koninkrijk. Brigade-generaal C. F. Pahud de Mortagnes legde namens Koningin en Prins een krans. Velen volgden zijn voorbeeld, o.a. minister Staf en de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselman. In het bijzonder wedden op de Grebbeberg de in Mei 1940 gevalle nen herdacht. Voor marine en koopvaardij werd de herdenking gehouden in Den Hcldi Vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen vertegenwoordigde hier het Koninklijk Huis. Staatssecretaris Moorman was na mens minister Staf aanwezig. Ook waren er de commandant zeemacht Nederland, "#Qhout-bij-nacht F. T. Burghard, en de directeur-generaal van Scheepvaart, mr W. L. de Vries: In de vijf militaire afdelingen werden aparte herdenkingen gehouden en in Gorinchem, Brummen, Someren, Alk maar en Axel. Begraafplaatsen Op de centrale begraafplaats van de Oorlogsgravenstichting te Loenen (Vel.) hebben enige honderden personen de gevallenen herdacht. Er waren kransen van het Rode Kruis en Stichting 1940—1945. Velen zijn ook naar Vught gegaan er de nagedachtenis te huldigen hen, die in het concentratiekamp hun leven hebben verloren. Een lange stoet van nabestaanden, autoriteiten en bur gers trok van de „hut" door de bossen, naar de fusilladeplaats, waar een houten kruis staat opgericht, dat daar op zoek van Koningin Wilhelmina werd ge handhaafd. Ook trok een groep Ambon- nezen en een detachement militairen Herdenkingen overal. Op Texel, de Georgiërs vochten en ook z burgers het leven verloren, in Vlissingen Bracht weinig nieuws Toezicht door een assemblée Belangrijke stap naar realisatie E.D.G. Op de strijdkrachten van de Europese Defensie Gemeenschap zal toezicht den uitgeoefend door een algemene gadering, welker leden door de zes leden van de toekomstige gemeenschap zullen worden gekozen, zo is in Parijs door de zes E.D.G.-landen besloten. Thans is opnieuw een hinderpaal weg genomen, die de bekrachtiging van 1 verdrag door de Franse Nationale Ver gadering in de weg stond. Het E.D.G.- assemblée zal het eerste Europese parle ment zijn, welks leden door rechtstreekse verkiezingen worden benoemd in tegen stelling met de K.S.G.-assemblee, waar van de leden door de verschillende rege ringen worden aangewezen. Het besluit van Parijs wordt van zeer grote betekenis geacht omdat de Franse socialisten er door in het E.D.G.-kamp worden getrokken- DR DREES VANAVOND VOOR DE RADIO Ter herdenking van de bevrijding van ons land zal de minister-president, dr W. Drees, hedenavond van 6.15 tot 6.25 uur een radiotoespraak houden in het natio nale programma over beide zenders. De nieuwe Belgische premier, Achiel van Acker, heeft gisteren zijn regerings program ontvouwd in de Kamer van volksvertegenwoordigers. In de senaat koos men intussen de 23 z.g. gecoöpteerde senatoren, waardoor het totaal aantal senatoren op 175 is gebracht. Hiervan zijn er 79 CVP, 72 socialist, 22 liberaal en 2 communist. De regeringsverklaring bracht voor het grote publiek weinig nieuws. Van Acker zeide, onmiddellijk de diensttijd van 21 op 18 maanden te zullen brengen zonder dat dit invloed op de internationale ver plichtingen van België zou hebben. De militaire uitgaven mogen, hoewel zij voorrang blijven behouden, niet het evenwicht van de begroting verstoren, aldus Van Acker. Aan de bevordering van de doelstellin gen van de OEES, de EBU en de KSG zal naar vermogen worden meegewerkt In het algemene buitenlandse politieke 'j' beleid zal geen verandering komen. De regering-Van Acker zal zich voorname lijk werpen op de economische, finan ciële en sociale problemen. De premier beloofde de belastingen niet te zullen verhogen. Wat betreft de subsidie aan vrije scho len. zal de regering eisen, dat deze scho len zich aan dezelfde regels onderwerpen als de staatsscholen. Bovendien zullen de resultaten e maatregelen van de talentelling van 1947 bekend gemaakt worden. Voor moed in Korea Overste Christan krijgt bronzen leeuw stelde verschillende sociale voorzienin gen en maatregelen ter bestrijding de werkloosheid in het vooruitzicht Vier gevaren Malan wil Suez-zone internationaliseren Premier Malan van Zuid-Afrika heeft n een rede voor het parlement aange drongen op de vorming van een inter nationale commissie (Egypte lid) controle over het strategische, ook Zuid-Afrika zeer belangrijke gebied het Suez-kanaaL Malan noemde vier varen, die Afrika ten Zuiden van Sahara bedreigen: 1. De inmenging de Ver. Naties; 2. De communistische propaganda en 3. Het gevaar-Nehroe (een stokpaardje van Malan), dat verlangen van premier Nehroe v dia, de blanken uit Afrika te verdrijven en er Indiërs voor in de plaats te bren- j G. H. Christan. Nederlands detachement Ve Overste Christan onderscheidde zich in Korea in het Dijzon. IC Februari 1952 oersoml"'' - toen een aanval tegen Star HUI, inge zet door ae B-compagnie van uei tachement. dreigde te mislukken Nadat van het linker voorpeloton van de com pagnie de pelotons-commandant en diens opvolger buiten gevecht waren gesteld, n hij de leiding van het peloton over voerde hij met het pistool in de hand. niet lettend op eigen lijfsbehoud, de manschappen aan en ging tot de storm aanval over. Na een snel uitgevoerde consolidatie beëindigde hij verder de actie met een minimum aan verliezen. Bij Parijs Nieuw Am. hoofdkwartier in gebruik genomen Het Europese commando van het Ame rikaanse leger, welk commando de zorg heeft voor 350.000 Amerikaanse soldaten, matrozen en vliegeniers, heeft te Les Loges. 25 km ten Westen van Parijs, een nieuw, groot hoofdkwartier in gebruik genomen. Het hoofdkwartier was eerst le Frankfort (Wesl-Duitsland) gevestigd. ivat Waalsdorp en Overveen, het zijn zo langzamerhand, onuitwisbare be grippen geworden. Met name wanneer de 4de Mei in zicht komt. Links ziet men het indrukwekkende eerbetoon, zoals dat gisteravond weer werd gebracht op de Waalsdorpervlakte; en rechts een beeld in de dui nen van Kenncmerland, gelijk dit op ongeveer het zelfde tijdstip te aanschouwen viel. Verkeersautoriteiten op Waalsdorp hadden de stel lige overtuiging, dat de belangstelling aldaar nog nimmer zo groot was als dit jaar. ALLES DRAAIT OM INDO-CHINA

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1