Jiicuuic £citari|c (iToumnl Strijdende partijen zitten aan conferentietafel nu Wat deden wij met duur verworven vrijheid? Belangrijke stelling van Dien Bien Phoe gevallen Plesman kocht geen Comets en,., hij zag het goed Met de oude C.A.O. gaan de vissers in zee Ex-koningin Narriman in stilte en eenvoud getrouwd Wist U DINSDAG 4 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10030 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaatoastidj Is gfjtbleora wfln bert ia fcgfjenspoct" Voorhouts raad tegen burgemeester INDO-CHINA WELDRA AAN DE ORDE Minister Dulles is niet ran plan af te treden "I^ADAT de gedelegeerden op de Geneefse conferentie de voor- en na- delen van ronde, vierkante, ovale en andersvormige tafels hadden besproken, spraken zij zich gisteren uiteindelijk uit voor een v-vormige tafel. Deze zal gebruikt worden bij de besprekingen over de Indochinese kwestie. De twee grootste hinderpalen, welke een vredesconferentie in de weg stonden, zijn thans verwijderd. De Russen hebben er in toegestemd, dat niet de communistische Chinezen, maar zijzelf vertegenwoordigers van de Vietminh-opstandelingen zullen uitnodigen. Anderzijds hebben de Vietnamezen er zich formeel mee accoord verklaard, hun vijanden aan de conferentie-tafel te ontmoeten, mits dat geen erkenning van het Viet- minhregiem als staat betekent. Men verwacht nu, dat de tegenstanders in de verbitterde strijd in de oerwouden van Indo-China elkaar binnen enkele dagen in een gesprek zullen ontmoeten. Molotof zal wellicht aan het 'begin van de besprekingen voorstellen, ook India. Birma. Thailand (Siam) en Indonesië uit te nodigen. Verwacht wordt echter, dat 'hij op dit punt niet zul'k een starre houding zal aannemen, dat de 'bespre kingen mislukken. Vooral de Ver! Sta ten zijn tegen deelneming van India gekant. De Vietminh-delegatie. die vandaag in Genève is aangekomen, staat onder leiding van de nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken, Fham Van Dongh. Verwacht wordt, dat de besprekingen morgen of Donderdag zullen beginnen. De besprekingen over Korea, die gis teren met een verwoede aanval van de Zuidkoreaanse minister Pjoen Joeng Tai hervat werden, zullen tegelijk met de conferentie over Indo-Ohina worden ge voerd. De minister verklaarde zijn hou ding tegenover de Chinese en Noord- koreaanse communisten als volgt: „Wan neer men zich verdedigt tegen een python die poogt u dood te drukken, is de enige afdoende wijze, de kop van het ondier te verpletteren en niet te pogen, het in bedwang te houden, door het bij zijn staart te grijpen en daaraan te trekken". Hij becshuldigd communistisch China er van. Noord-Korea uit te mergelen, dat grote aantallen Noord-Koreanen worden weggevoerd en dat hun plaatsen worden ingenomen door boeren uit China. Meer dan vier millioen me zijn al naar Zuid-Korea gevlucht, De minister diende het Zuidkoreaanse plan voor hereniging van Korea nog niet in. Volgens waarnemers wil Zuid- Korea dat in Noord-Korea binnen zes maanden na een acoord in Genève ver kiezingen worden gehouden, onder toe- zich van de Ver. Naties. Voorts dat alle Chinese troepen worden teruggetrokken, voordat die verkiezingen worden gehou den en dat de V.N.-troepen pas na de verkiezingen naar huis zullen gaan. Na de Zuidkoreaanse. minister voerden Nam II (Noord-Korea) en Tsjoe En-lai (Ohina) het woord. Tsjoe noemde de rede van Pjoen Joeng Tai lasterlijk ge raaskal en zeide, dat hij gesproken had voor zijn meester (waarpiee hij op Ame rika doelde), die wilde dat hij zulks deed. De Chinees verzocht de vorming van een commissie, welke moet helpen bij de repatriëring van de gevangenen, die niet naar Noord-Korea of China zijn teruggekeerd. Later verklaarde Tsjoe op een pers conferentie, dat China bereid is, zich met andere staten te verplichten tot niet-inmenging in de binnenlandse gelegenheden van Korea. Voor het eerst nam Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Dr C. L. Walther Boer naar de radio Met l'ngang van 1 September a.s. is dr C. L. Walther Boer door de Nederl. Radio Unie benoemd tot dirigent van het Radio Philharmonisch Orkest. Op die datum zal hij zijn functie van inspec teur van het muziekonderwijc neerleg gen. Tot deze menoeming is besloten, omdat men het huidige aantal dirigen ten te klem achtte. De heren Paul van Kempen en Henk Spruyt blijven diri gent van resp. het Radio Philh. Orkest en het Omroeporkest. Tot hoofdmuziek- regisseur is benoemd de pianist George van Renesse. (De beoneming van dr Walther Boer doet wel wat vreemd aan. Het is o.i. alleen regechtvaardigd eiimand van bijna 63 jaar in een dergelijke func tie te benoemen, als men te doen heeft met een topfiguur. En dat üs dr Walther Boer zeer zeker niet. Er zijn ook enige jonge dirigenten, die een dergijelke plaats waard zijn. Red.) Taxi tegen aanhangwagen: vijf gewonden Op de Rijksweg nr 12 onder de gemeen te Moordrecht is gistermiddag een taxi uit Dalfsen met een vaart van circa 75 km op een stilstaande aanhangwagen ge reden en er onder geschoven. De chauf feur, de 24-jarige H. A. G. uit Dalfsen. die ernstig werd gewond, verklaarde noch de oplegger noch de waarschu- wingsseinen van een der chauffeurs, die bij de stilstaande aanhangwagen stond, te hebben gezien. Van de inzittenden werd de heer H. H. uit Dalfsen ernstig gewond. De andere inzittenden, mevr H. en de heren Th. G. L. uit Etten (ge meente Gendringen) en W. de G. uit Teuge bij Apeldoorn liepen minder e: stige verwondingen op. Zij zijn allen Bronovo te Den Haag opgenomen. Het gezelschap was voor familiebezoek op weg naar Den Haag. Engeland heeft eigen super H-bom Britse atoomgeleerden hebben onder leiding van dr Penney een nieuw soort waterstofbom ontwikkeld, die veel een voudiger en goedkoper is dan de bom die de Ver. Staten bezitten. Dit wordt gemeld door het Britse blad Daily Ex press, dat de Engelse bom beschrijft als „een sensationele uitvinding, waarvan de Russen en de Amerikanen niets weten." Zaken, niet deel aan de Geneefse ferentie. Hij vertrok via Italië, wat met premier SceLta confereerde Triest en de E D.G., naar Amerika, dringende aangelegenheden op hem wachten. In Genève wordt Dulles ver vangen door de onderminister Walter Bedell Smith. Een officiële woordvoerder te Wash ington heeft inmiddels de geruchten tegengesproken, als zou Dulles van plan zijn, af te treden, omdat hij met presi dent Eisenhower onenigheid zou hebben over de politiek ten aanzien van Indo- Naar de mening van Dulles is Zuid oost-Azië een gebied waar het beginsel van de collectieve veiligheid toegepast moet worden, zoals dat in andere gebie den van de wereld en wel in Europa, met succes wordt toegepast. Wat de onenigheid tussen Eisenhower en Dulles betreft, kan men ook de le zing horen, dat de president juist soli dair is met Dulles, met andere woorden, dat Eisenhower met zijn verklaringen de confrontatie van Dulles met de congres leiders heeft willen voorbereiden en de laatsten heeft willen waarschuwen, dat zij de ideeën over „onvoorwaardelijke overgave „uit hun hoofd moeten zetten", hetgeen niet wegneemt, dat voor Dulles in Washington een moeilijke periode aanbreekt. Lijkje van „ontvoerd" kind gevonden Een agent van politie _zag vanmorgen Dm kwart over vijf in het Zuiderbuiten- spaarne te Haarlem een lijkje drijven. Het bleek het lichaampje te zijn van Jaapje Klerk, het vier-jarig jongetje, dat sedert Eerste Paasdag werd vermist. Zo als men weet, vreesde men dat het kind was ontvoerd. Koning Leopold uit de wildernissen terug Koning Leopold is gisteren met zijn echtgenote, prins Albert en twee leden zijn expeditie na een tocht door dc ernissen van Panama, te Caracas (Venezuela) aangekomen, waar hij :k als gast van de Belgische gezant zal vertoeven. Koning Leopold zal president Jim m overzicht geven van zijn bevindingen tijdens de laatste expeditie. t koninklijke gezelschap zal waar schijnlijk Zaterdag met een Nederlands •liegtuig naar België terugkeren. Om de erfenis van Bantjes Afrikaanders gaan hier op millioenenjacht Twee Zuidafrlkaanse afstammelingen Sn een Nederlander die in 1780 overle- en is, zullen weldra naar Nederland trekken om nieuw bewijsmateriaal te amelen voor hun strijd om een aandeel n een nog steeds niét afgewikkelde mil- lloenenerfenis. Beide mannen zullen een groep van 7( personen vertegenwoordigen var totaal 600 mensen, die beweren afstam melingen te zijn van Jan Gerrit Bantjes, ïaar schatting 30 tot 84 millioen dol lar heeft nagelaten. 4 MEI Jaarlijkse herdenking in Ridderzaal Rol der kleine staten niet uitgespeeld, integendeelzij begint pas „Wanneer wij wederom hier onze doden I vandaag. Daarbij beamen wij, wat wijlen herdenken, vervuld van eerbiedige dank- prof. Huizinga in 1943 tijdens de bezet baarheid voor het offer door hen ge- ting schreef: „De rol der kleine staten bracht, dan rijst de vraag: wat hebben is niet uitgespeeld, integendeel zij begint wij in de loop der jaren gedaan met de pas", zo zeide de heer J. Tal, opperrabijn vrijheid, welke, mede dank zij hen, ons eer ten deel gevallin is?" Dat vroeg rar J. A. Jonkman, voorzit- :r van de Eerste Kamer, zich vanmiddag in de Ridderzaal te Den Haag af, waar hij het woord voerde op de jaarlijkse herdenkingsplechtigheid voor de geval- Uiterst gemengde gevoelens beheersen het antwoord op deze vraag, ging mr Jonkman verder. Aan de ene kant kunnen wij met vol doening wijzeh op Nederlands ln menig opzicht wonderbaarlijke herrijzenis. Aan de andere kant zien wij ons betrokken in een ferontrustende verdere ontwikke ling der wereldgeschiedenis, waarbij wij rekening houden met de mogelijkheid van een derde wereldoorlog in nabije toe komst. Tegenover het voorrecht thans in vrij heid te mogen leven en werken slaat onze verplichting, een kostbare eigen bij drage te leveren voor het welzijn van het Nederlandse volk en van alle volkeren sr wereld. Moge daarbij ons voor ogen blijven staan het Oud-Testamentisch vermaan uit het boek Nehemia, door menig onzer paa in de tweede wereldoorlog in gevangen schap goed begrepen: „Want zij hebben U niet gediend in hun koninkrijk, en in Uw menigvuldig goed, dat gij hun gaaft". Dat ook ditmaal vele leden van ons corps diplomatique deze plechtigheid wil len bijwonen, stemt ons tot grote voldoe ning. Onze doden herdenkende, vergeter wij hun doden niet. De heer Tal Tot vestiging van een vreedzaam staten- verkeer en tot bevordering van stoffe lijke en geestelijke welvaart over de ge hele wereld is velerlei goed georgani seerde internationale samenwerking verschillend naar vorm en omvang noodzakelijk. Tot die samenwerking zijn wij als immer en voortdurend be reid en dat vanzelfsprekend met vriend en \ijand uit de oorlog, met mede tegenstanders in de wereldpolitiek de Ned. Israël, hoofdgemeente te Amsterdam, in zijn rede. „Gedenken mag nooit bedoelen, lege herinnering te brengen, zodat de herinnering weer is heengegaan als de het gedenken voorbij is. En bij dat gedenken denk ik, kind van Joodse volk, Nederlandse Jood, niet het de honderdduizenden ^n honderdduizenden kinderen Israëls, die diepe, bodemloze verdwaling in einde loze wreedheid van Gods aardbodem heeft weggevaagd die hondeidduizen- den mijner onmiddellijke broeders en zusters, die menigeen vaak, al te vaak, gaarne, al te gaarne, vergeet. Wij gedenken die verzetsstrijders, hen, e er niet meer zijn. en hen, die er god dank wél nog zijn. Zij allen hebben ge streden en de vermoorden hebben zich opgeofferd voor een ideaal; een écht ideaal, geen afgodsideaal: de menselijke vrijheid. Dét is het grote bij hen geweest, dat zij daarbij niet aan zich zelf hebben gedacht. Doch nu zien wij, een klein aantal Weer ISO man versterking De Fransen vrezen, dat thans de geweldige aanval tot gehele fort zal worden uitgebreid DE BELANGRIJKE Westelijke stelling Huguette van de vesting Dien Bien Phoe is hedenmorgen in handen van de communisten gevallen. Kort na middernacht was een hevige slag om de vesting begonnen. Een reusachtig leger overspoelde de stelling en Franse officieren vrezen, dat de Vietminh deze geweldige aanval tot het gehele fort zal uitbreiden. Intussen geven de bezetters onder generaal De Castries de hoop nog niet cp: gisteravond zijn weer 150 vrijwilligers boven Dien Bien Phoe neer gelaten. i de Intussen zal Amerika op verzoek Fransen voor de tweede maal zorg dragen vor het overbrengen van Franse para chutisten van Frankrijk naar Indo-China. Ook de communisten zitten evenwel niet stil. Zij voeren nog steeds verse troe pen aan. Lange colonnes van honderden Russische Molotof-vrachtwagens zijn met brandende koplampen in de heuvels rondom het fort waargenomen. Met deze wagens worden ook reusachtige voorraden aangevoerd. Vannacht heeft het bij Dien Bien Phoe flink geregend, waardoor de bewegingen van pantservoertuigen en geschut bemoei lijkt worden en de luchtmacht gedwongen is, de aanvallen op de rebbellen stop te zetten. De positie van de Fransen blijft dan ook hachelijk, vooral nu de Noord oostelijk, Oostelijke en Westelijke sterkten zich in handen van de vijand bevinden, de injj Intussen uitte de speciale correspondent van Le Monde te Hanoi de veronderstel ling, dat het garnizoen Dien Bien Phoe met opzet door de communisten wordt gespaard om op de Geneefse conferentie Tijd nog niet rijp B.O.A.C. denkt er thans ook ernstig over Connies in dienst te stellen EEN ZEGSMAN van de BOAC heeft gisteren te Londen verklaard, dat de maatschappij waarschijnlijk Amerikaanse vliegtuigen zal kopen om de buiten gebruik gestelde Cornets te vervangen. Er wordt volgens deze zegsman, over gedacht, Amerikaanse Constellations in te zetten op de lijnen naar het V«rre Oosten en Zuid-Afrika. De KLM vliegt reeds een aantal jaren met Constellations op de overzeese luchtlijnen. een onderhandelingobject te kunnen beschikken. Volgens de correspondent zoudén de rebellen al enkele weken ovei de mogelijkheid beschikken, de beslis sende slag toe te brengen. Er zijn echter ook waarnemers, die dit betwijfelen. Belgisch-Ned. grenskwestie in onderzoek De regeringen van Nederland en Bel gië onderzoeken de kwestie van strook grond op de grens van Baarie- Hertog en Baarle-Nassau waarop belde landen souvereine rechten menen te ben. De twaalf op deze strook staande huizen zijn, zoals men weet, door de ■Lgische onderdaan Van den Eynde gekocht. Beide regeringen hebben besloten afwachting van een definitieve beslis sing niets te doen waardoor op deze slissing zou worden vooruitgelopen. Tweede Kamerlid had aanrijding Dezè verrassende verklaring van de zegsman van de BOAC voert de (Neder landse) gedachten onwillekeurig terug naar medio 1950, toen het in de interna tionale vliegwereld een publiek geheim was, dat de K.I.M. „zeer grote belangstel ling had voor het eerste Britse verkeers vliegtuig met straalmotoren, de DH Technici en vliegers van de Nederland se luchtvaartmaatschappij reisden in die dagen onophoudelijk heen en weer tus sen Schiphol en het Britse vliegveld Hatfield, waar vele proefvluchten m« eerste Comets werden gemaakt. In Parijs overhandigd Duits plan voor oplossing van de Saarkwestie De Westduitse minister van Staat, Wal ter Hallstein.h eeft tijdens een kort ge sprek over het Saargebied aan zijn Franse ambtgenoot Schumann een voorstel over handigd tot oplossing van deze kwestie. Hoewel het Westduitse voorstel in ver schillende opzichten van het plan-Van der Goes afwijkt, houdt het toch in beginsel vast aan de idee van Europeanisatie van het Saargebied. Opnieuw een aardbeving in Griekenland Het observatorium van Athene heeft gisteravond opnieuw melding gemaakt van een hevige aardbeving, die werd ge- localiseerd in de Dodekanesos, de reeks Griekse eilanden die voor de kust van Turkye ligt. Het sterkst werd de aard beving gevoeld op het eiland Karpathos en in lichtere mate op Rhodos. In het gebied dat de vorige week door aardbevingen werd geteisterd, duren de aardschokken voort. jaren na die strijd, om ons heen. Onze blik glijdt langzaam over landen en vol keren. En dan vragen we bitter: waar is dat ideaal gebleven van de vrijheid-van- anderen Ellende zien we en ooilog. De zucht naar macht heerst. De vrijheid is vaak verloren en voor de vrijheid van anderen strijden weinigen. We zien voor onze ogen de wapens in volle vernietigingskracht, we zien de concentratiekampen weer voor onze ogen.... Beschaving, waar is uw uitwer king Wetenschap, waar zijn uw morele zegeningen Religie, waar is de noblesse, die ge moet brengen? Al die rampen en smarten, al die orkanen en vlagen, al die zelfopofferingen waren die er voor Daarom, besloot de heer Tal, ®en na tionaal gedenken als een klein land, dat groot is in alles, waarin het groot kan zijn. Talrijk waren de onderhandelingen met de De Havillandfabrieken en even leek het er op of de K.L.M. haar aankooppoli tiek, die tot dien dag geheel gericht wa: op de producten (Constellations), van d< Amerikaanse vliegtuigindustrie, drastisch zou wijzigen. Vliegend Nederland vloog in gedachten al in straalvliegtuigen. Tot de 21ste November 1950 dr A. Ples man terugkeerde van een reis rond de wereld, die twee maanden had geduurd en tot veler verbazing op Schilhol ver klaarde: „Ik koéht in Amerika zeven Super Con stellations, want de Comet bi idt in zijn huidige vorm nog niet alle waarborgen voor een regelmatig en veilig luchtver keer. Hoe mooi en aanlokkelijk dit keersvliegtuig ook mag zijn en hoe gun stig de proefvluchten met de proto typen tot nu toe ook zijn verlopen: het is en blijft een nieuw type waarvan niet weet hoe het zich in de practijk zal gedragen. Er is nu eenmaal een groot verschil tussen de uitkomsten proefvluchten en vluchten in het gere- Onderzoek in kwestie-Petrof begint op 17 Mei De daartoe speciaal ingestelde ko ninklijke commissie zal op 17 Mei in Canberra bijeenkomen om het onderzoek in verband met de onthullingen van d« gedeserteerde MVD-agent Petrof te be ginnen. Aldus verneemt Ass. Press in Canberra. DullesScelba, Luce Werd in Milaan over Triest gesproken? De Amerikaanse minister Foster Dul les heeft gisteren een bliksembezoek ge bracht aan de Italiaanse premier Scelba. De besprekingen, waarbij ook de Italiaan se minister van Buitenlandse Zaken, Fic- cionl, en de Amerikaanse ambassadrice Clare Booth Luce aanwezig waren, had den plaats in Milaan. Na afloop werd een weinig zeggend communiqué uitgegeven, waarin werd meegedeeld, dat men gesproken had over „problemen van gemeenschappelijk be lang, ontstaan uit de gemeenschappelijke strijd ter handhaving van vrede en vei ligheid en ter bevordering van de inter nationale samenwerking". Dulles heeft Scelba op de hoogte gebracht van het verloop der Geneefse conferentie. Waar nemers menen echter dat vooral de kwestie-Triest onderwerp van de bespre kingen is geweest De oplossing van dit vraagstuk is van groot belang, daar Italië de aanvaarding van het EDG-verdrag hiervan om. afhankelijk heeft gesteld. Deense vorstin liet mantel in trein DE AFDELING Gevonden Voor werpen van de Ned. Spoorwe gen staat er voor bekend, dat zi) van tijd tot tijd een vergaarbak lijkt van buitenissige artikelen. Maar zelden komt het voor dal koninklijke goederen behoren toi de gevonden voorwerpen. Daar van was de afd. Gevonden Voor werpen dezer dagen wel enigszins verrast, plotseling te maken te krijgen met een fraaie mantel pan koningin Ingrid van Denemarken. De mantel was in de trein blijven liggen by het bezoek, dat de koningin vorige week aan Neder land heeft gebracht. De mantel is intussen uit Utrecht via het Deense gezant schap in Den Haag naar Kopenha gen gestuurd, aldus De Tel. Een strop voor hen die graag de veilin gen in Utrecht bezoeken. Geen kans op een koninklijke curiosum. Op de rijksweg nr 7 bij Hoorn is gis termiddag een auto, waarin het Tweede- Kamerlid, de heer E. A. Vermeer (PvdA), met als chauffeur de heer T. H. Alfenaar uit Amsterdam zaten, in botsing gekomen iet een Vrachtauto van de expediteur Veenstra uit Groningen. De auto van de heer Vermeer reed in de richting Wieringermeer, toen de rij baan plotseling versperd werd door de vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting kwam en naar links afsloeg in de richting Hoorn. Een botsing kon niet meer worden voorkomen. De 26-jarige mej. M. Snaauw uit Am sterdam, die van af Leeuwarden met de vrachtwagen was meegereden, werd uit de cabine geslingerd. Zij kreeg een her- senséhudding en enkele fracturen. De hèer Vermeer kreeg slechts enige schram men- Zijn chauffeur brak een paar rib ben. De vrachtautobestuurder werd licht dag bij het paleis Soestdijfc gewond. voor Prins Berrihard. Oorlogsinvaliden naar Prins Bernhard De laatste wagon van de trein uit Parijs, die gistermiddag omstreeks zes uur met enige vertaraging in Den Haag is aangekomen, was gereserveerd voor dertien Franse oorlogsinvaliden, die de komende dagen met tier Luxemburgse, twaalf Nederlandse en vijftig Belgische oorlogsinvaliden de gasten zullen 2ijn van de stichting M.O.V.E.O. (Meer Ont spanning Voor Ernstige Oorlogsinvali den). Ze werden per auto naar het hotel in Noorftwijk gebracht. Hier zullen zij de komende dagen met de andere oor logsslachtoffers logeren^ Vijfhonderd personen in Schev. Kuzhaus Centrale Bond houdt op gisteren gehouden vergadering volalles of niets (Van een onzer verslaggevers) De vissers van de Centrale Bond, die gisteravond in landelijk verband in het Kurhaus te Scheveningen vergaderden, besloten te gaan varen volgens de staande loonregeling. Er zullen door de onderhandelaars ech ter alsnog pogingen worden gedaan de verlangens van de vissers inzake de toe passing van de 5% loonsverhoging, welke op 1 Januari 1954 integraal is toegepast, bij de reders ingewilligd te krijgen. Volgens de bestaande C.A.O. hebben de vissers slechts recht op compensatie voor huurverhoging en daar in de vijf pet ook nog een deel voor de opheffing van de consumptiebeperking is inbegre pen, zouden de vissers geen vijf, maai Stralend van geluk Ex-koningin Narriman (20) is vandaag ln alle eenvoud (minder dan tien per- n waren er bij aanwezig) in het huwelijk getreden met de 27-jarige dr Adham el Nakib. een oogarts, die in Cambridge heeft gestudeerd. t was zo heel anders dan op 6 Mei toen zij met veel pompeuze staatsie met de toenmalige koning Faroek in dc echt werd verbonden. Nu wist niemand Alles speelde zich af in de villa van Narriman, met alleen de naaste familie leden als getuigen. De bruid droeg een eenvoudige witzijden japon, bezet met kleine blauwe bloemen; de bruidegom was gekleed in oen lichtgrijs sportjasje en een donkergrijze flanellen broek. DAT de N-V. Fabriek van Suikerwar- ken v/h M. en P. Smulders to R'dam gisteren 100 jaar bestond- DAT het echtpaar D- Giliissc-Wolse te Kortgene 60 jaar getrouwd is- DAT in A'dam de 56-j- landbouwer N. V. en zijn 25-j. zoon N- H. V. Uit Nieuwer-Amstel terecht stonden, aange zien zij een paard met een ketting om de hals achter een tractor hadden gebonden en het 5 dagen met beschadigd ruggemerg op het land nadden laten liggen DAT de fa. Koopmans te Deurne met f 215.200 de laagste inschrijfster was by de aanbesteding voor de bouw van nieuw gemeentehuis te Heesc (N-B-), (hoogste inschrijving: f 276 000)- DAT de leden van de Boerenbond te Heijde (gem- Venray) besloten de co öperatieve windmolen, die voor f 7500 gerestaureerd moet worden, te slopen DAT B- en W- van A'dam de raad voor stelden rente cn aflossing te waarborgen een lening groot f 350-000 voor de Stichting Amsterdams Tehuis voor Wer kende Jongens voor de bouw van eon r.uis voor 45 werkende jongens. DAT van 26 Aug. t/m 4 Sept. in de Twenthehallen te Enschede weer de ten toonstelling: In Volle Fleur gehouden wordt, waarvoor nog een derde grote hal zai worden bijgebouwd. DAT gisteren aan de vooravond van zijn 80sU verjaardag .aan notaris N Ottema te Leeuwarden door de burge meester de erepennning in goud is uit gereikt voor zijn werk ais conservator van het Princessehof aldaar. DAT de A.N.W.B. op 8 en 9 Mei bloesemwandeltocht door de Betuwe voor individuele wandelaars organiseert. DAT de staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, gisteren in Apel doorn het nieuwe gebouw voor de staf van het 1ste legercorps aan de cor dant, lt.-gen. A. Th. C. Opsomer, DAT de Ver. Nederlands Fabrikaat een brochure: Wij tellen weer mee, het licht deed zien. DAT de raad van Eindhoven in be ginsel accoord ging met het voorstel Phi lips i.v.m. de doorbraak van de Emma- singel schadeloos te stellen en terrein voor een nieuw centraal hoofdkantoor af te staan. DAT 250 volkstuinders in Fijnaart en Willemstad hun tuintjes niet meer tegen de dJjk mogen aanleggen, maar eiders grond moeten zoeken. Een Mohammedaanse „Mazoon" (een sjeik) voltrok het huwelijk. Dr Nakib tekende dc huwelijksacte, waarin hij ver klaarde zijn bruid volgens Egyptisch ge bruik een bruidsschat te geven van 100 pond (ongeveer 1000 gulden). Daarna tekende Narriman. Volgens een ooggetuige straalden beide jonge mensen aan het einde van de plechtigheid. Hij zei: „De bruidegom kuste de +>ruid op het voorhoofd. Beiden glimlachten gelukkig." Nakib en Narriman zijn van plan mor gen naar Alexandrië te vertrekken, waar de bruidegom een oogkliniek heeft. Nochtans hing de schaduw van Faroek over de plechtigheid. Want de vader van de bruidegom, dr Ahmed el Nakib, was vroeger een vertrouweling van Faroek. En als vertrouweling van de ex-monarch werd hij, op beschuldiging van corruptie, door de Revolutionaire Rechtbank tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij hoorde van de plechtigheid in de ge vangenis. Speciaal weerbericht voor Noord en Zuid Op 1 Mei is het KNMI "begonnen'met het opstellen van gewestelijke weerbe richten voor de regionale omroepen Noord en Zuid. In deze berichten wordt, meer dan tot dusverre in de landelijke berichtgeving mogelijk was, ingegaan op de plaatselijke afwijkingen van het alge meen weersverloop. De berichten worden uitgesproken tus sen 6 en 8 uur 's avonds en hebben een geldigheidstermijn van 24 uur. twee pet loonsverhoging ontvangen. Voor een gestaffelde loonsverhoging voelt de Centrale Bond niets. Omdat h(j vreest dat zulks repercussies zal opleve ren voor de toekomst. De Ohr. Bedrijfs groepen Centrale deelt dit bezwaar niet en meent, dat de leden de beslag van fl per matrozendeel wel moet accep teren. Zulks met de bepaling, dat indien ln het verder overleg over de 5% iets anders wordt overeengekomen, dit hier voor in de plaats treedt. De vergadering, bezocht door onge veer 500 personen, sprak er haar teleur stelling over uit, dat de Unie Verkeer ditmaal niet als eenheid kon optreden. De vissers van de Centrale Bond wensen een principiële houding aan te nemen en uit te gaan van het principe: alles of niets. De heer A. de Boon, die de vergade ring leidde, stelde nog eens in het licht, dat de 5 pet berekend over het garantie loon voor de mannen op de vloot een belangrijke beperking inhoudt aangezien er geen doorberekening op 't eigenlijke loon plaats heeft. Er zijn echter formeel- juridische bezwaren tegen de verwe2en- Hj-king van deze verlangens. TET WEER IN EUROPA U|| goh.bew. goh. b«w. h»lf bew. hagelbui goh.bew. zw. bew. IWNW 6 10 4 10 2 13 2 Wisselend bewolkt Het K.NM.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met en- )f keje verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit uit eenlopende richtingen, later Noord-westelijk. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1