Jlteuuu £riJt$d)e (tfimnml Val van Dien Pien Phoe kwestie van dagen Alfred van Sprang over Dien Bien Phoe Zes arbeiderswoningen tot de grond afgebrand Wilhelmus mag niet gezongen worden in Indonesië Voor vluchtelingen fondsen van 17 min dollar Wist IJ MAANDAG 3 MEI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIfK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Sïantoasttc!) l« sMfeora tngn ber» In fcgfteospoti" Vijf en dertigste jaargang No 10029 LOT VAN DE VESTING BEZEGELD? Massale aanval van de Vietminh was teveel voor de Fransen DE DERDE MASSALE AANVAL van de Vietminhrebellen lijkt het lot van de vesting Dien Bien Phoe te hebben bezegeld. De verdedigers moesten drie sterke sleutelstellingen prijsgeven, waardoor de communis ten diep in het hart van het bolwerk konden doordringen. Deze verloren sleutelposities bevonden zich in het Noordoosten, Zuiden en Oosten. In officiële Franse kringen laat men weinig los over de toestand in de ves ting, maar waarnemers zijn het er over eens, dat er thans weinig hoop meer bestaat, dat zij behouden kan1 worden. De aanvallen van de rebel len, die Zaterdagavond omstreeks 10 uur begonnen, zijn sinds gistermor gen in hevigheid afgenomen. Als de stormloop vandaag wordt hervat, verwacht men evenwel dat de val van het bolwerk, waarin zich bijna 15.000 man bevinden, nog slechts een kwestie van dagen zal zijn. ken van hun gesneuvelde strijdmakkers- Tegelijk met hun derde aanval op Dien Bien Phoe zijn de rebellen een nieuwe actie begonnen tegen de weg- en spoor wegverbinding tussen de havenstad Haiphong en Hanoi in de delta van de Rode Rivier. Zoals bekend, worden langs deze weg de goederen aangevoerd welke boven Dien Bien Phoe worden uitgewor pen. Gisteren lieten de opstandelingen een grote brug in de lucht vliegen. Intussen zouden de rebellen met de Zo is na bijna vijftig dagen van vrij wel onafgebroken gevechten de strijd om Dien Bien Phoe in de meest kritieke fase gekomen. Voor de eerste maal be gonnen de opstandelingen een massale aanval tegen alle stellingen rondom het kamp. Niet alleen tegen de posten, welke rondom het hoofdkwartier van generaal De Castries liggen, maar ook tegen de versterkingen van het Zuidelijker ver- zetscentrum. Zes steunpunten van de twintig, welke het gehele verdedigings stelsel telt, hebben tegelijk de voornaam ste stoot van de aanval moeten opvan gen met handgranaten, mitrailleurs en in gevechten van man tegen man. Generaal de Castries gaf bevel, na iedere aanval van de Vietminh tot een tegen aanval over te gaan. De aanval werd gedaan in het nachte lijk duister tijdens bewolkt en mistig weer. De communisten stormden naar de Franse barricaden en loopgraven. De ge hele nacht van Zaterdag op Zondag werd er hevig gevochten- Elke rode soldaat in zijn diepgroene jungle-uniform was een waar wapenarsenaal. De rebellen droe gen grote bandelieren met munitie dia gonaal over de borst. Grote gordels met plastichouders vol explosiestoffen. dozij nen handgranaten, lichte machinegewe ren, karabijnen, pistolen en lange messen. Na 12 tot 14 uur vechten van man tegen man meldde het Franse opperbevel, dat aan de Franse kant zware verliezen ge leden waren, doch dat de verliezen van de vijand nog veel groter zijn. De Ameri kaanse tanks, de zware machinegeweren en automatische wapens hadden de op standelingen als een reusachtige zeis neergemaaid. De verliezen van de com munisten moeten in de duizenden doden en gewonden lopen. Voor deze grote aanval had de Vieth min-generaal Giap tenminste 40.000 man tot zijn beschikking, te weten vier van Ho Tsji Minh's beste divisies, benevens dui zenden guerillastrijders. De actie werd Zaterdag voorafgegaan door een zwaar artillerie-bombardement. Tijdens de ge vechten van man tegen man klommen de opstandelingen over de prikkeldraadver sperringen, die al bezaaid lagen met lij- MEI-IMPRESSIE Dit is de meest omstreden weg van Indo-China: de route tus sen de aanvoerhaven Haiphong &Tl de stad Hanoi. Sinds het begin van de slag om Dien Bien Phoe hebben de communisten getracht, deze hoofdader van de Franse militaire macht in Noord-Laos en Vietnam af te snijden. Maar Franse troepen, gesteund door vliegtuigen, heb ben de weg kunnen behouden. Elders in ons blad geeft Van Sprang z'n jongste indrukken uit dit deel van de wereld weer. Een Callenbachslraat in Nijkerk Uitgeverij vierde haar 100-jarig bestaan. Directie en commissarissen van de uitgeverij G. F Callenbach N.V. te Nij kerk hebben Zaterdag met het voltallige personeel en vele anderen het 100-jarig bestaan van de uitgeverij gevierd. Bur gemeester Z. Bruins Slot zei in een toe spraak dat Nijkerk door dit bedrijf ir het hele land bekendheid heeft gekre gen. Daardoor werden ook andere dustrieën aangetrokken zich ter plaatse te vestigen en zo werd Nijkerk eer dustriestad. De burgemeester deelde mee, dat B. en W. hebben besloten een straat die in de toekomst de uitgeverij en drukkerij zal verbinden, de Callen- bachstraat te noemen. Namens de romanschrijvers was aan wezig Anne de Vries en namens de kin derschrijvers W. G. v. d. Hulst, terwijl H. A. Visser en dr P. van Stempvoort de schrijvers van theologische werken vertegenwoordigden. Uit de schrijvers wereld waren voorts o.a. aanwezig mevr. M, A. M. Renes—ïBoldingh, Cor Bruijn en K. Norel. Zeer vele sprekers voerden het woord en deden hun gelukwensen vergezeld gaan van stoffelijke blijken van be langstelling. Zwait weekeinde Ook 500 ha bos en hei in Brabant door het vuur vernield 'VWARE BRANDEN hebben tijdens het afgelopen weekeinde in ons land een aanzienlijke schade aangericht. In Montfort bij Roermond zijn gisterochtend zes arbeiderswoningen tot de grond toe afgebrand. Te Neerbosch bij Nijmegen woedde een felle brand in het St Dominicuscollege Niet minder dan 500 ha bos en hei zijn in vlammen opgegaan tussen de Noordbrabantse dorpen Heeze en Mierlo. Ook op andere plaatsen zijn aan zienlijke stukken bos en hei een prooi van het vuur geworden. zes arbeiderswoningen die Zondag ochtend te Montfort (L.) door het vernield werden, waren de eerste nood woningen, die in het door de ocfrlog zc buitengewoon zwaar getroffen dorp na ■bevrijding gebouwd werden. Dc hui- waren in verband met de toenmalige schaarste aan materialen met stro 1 dekt. Dit zeer brandbare materiaal va vlam en in een ommezien stonden Chinezen overleg plegen over een offen sief tegen de Fransen, dat ten doel zal hebben Hanoi en de delta van de Rode Rivier te veroveren. Volgens te Washington ontvangen be- rich'.er, staan op Chinese vliegvelden dicht bij de Indo-Chinese grens meer dan 600 Chinese Mig-15 straaljagers gereed om in te grijpen in da strijd, zodra Mos kou en Peking het nodig oordelen. De witte condenslijnen hoog in de lucht wij zen er op. dat de Ohinese luchtmacht verkenningen verricht om de punten van aanval te bepalen, die in aanmerking zouden komen, aldus meldt Ass. Press. Pijnlijke maatregel Graaf Van Bylandt stoorde zich echter niet aan deze plagerij gehore brengen van het Nederlandse volkslied op de Nederlandse nationale feestdag uitsluitend is toegestaan In de ambtswoningen van de Hoge Commissa- a de commissarissen van het Konink rijk. Het Hoge Commissariaat heeft reeds geruime tijd geleden de aandacht van het Indonesische Ministerie van Buitenandse n hiervoor verzocht en het heeft er op gewezen, dat deze maatregel een dls- inerend karakter draagt, aangezien deze alleen ten aanzien van het Neder landse volkslied geldt, terwijl de Indone- sche gemeenschap in Nederland ten anzien van het Indonesia Raja aan ge nerlei beperking is gebonden. Bedoelde protesten hebben er nog niet toe mogen leiden, dat deze voor Nederland wel zeer pijnlijke maatregel ongedaan is gemaakt. Aldus deelt een woordvoerder van het Hoge Commissariaat mede. Het wonderlijke is, dat deze maatregel alleen te Buitenzorg is bekend gemaakt. De voorzitter van de Nederlandse vereni ging aldaar, prof. L. W.. Kuilman, deed hiervan mededeling bij de viering van de Koninginnedag op de sociëteit te Buiten zorg. Hij achtte het noch de tijd noch de plaats om hierover verder te praten en volstond met de voorlezing van het zesde couplet van het Wilhelmus. Zijn toe spraak werd in de Indonesische taal be antwoord door de resident, die de Neder landse gemeenschap geluk wenste. De re gent en het hoofd van de politie woonden de bijeenkomst eveneens bij. Te Djakarta wist men nog niets van dit verbod. Daar hebben op de Djakartaclub, de voormalige sociëteit Harmonie, hon derden Nederlanders het Wilhelmus ge graaf van Bylandt, een dronk had uitge bracht op H. M. de Koningin. Na het zin van het Wilhelmus werd het Indone- Raja ten gehore gebracht. ,De Bilt zegt: Warm, en daarmee uit!" Telegrafische dank van Deens koningspaar Het Deense Koningspaar heeft in een telegram aan Koningin Juliana en Prins Bermhard zijn dank uitgesproken voor de drie onvergetelijke dagen, in ons land doorgebracht. Het Nederlandse vorsten paar heeft hierop, eveneens telegrafisch, zijn 'beste wensen uitgesproken voor het Deense vorstenhuis en volk. Het Indonesische parlementslid Sidlk Kertapati, lid van de progressieve frac tie. welke de regering steunt, is te Dja karta gearresteerd, verdacht van contact met de benden van de Bamboe Roentjlng. Nederlands voorstel aan Raad van Europa Voor zieken 5 millioen (a fonds perdu), voor anderen 12 millioen (crediet) (Van onze Parlementsredacteur) T~\E NEDERLANDSE REGERING heeft het initiatief genomen tot het kJ bijeenbrengen van een som a fonds perdu voor de blijvende verzorging van „moeilijke gevallen" onder de Europese vluchtelingen van vijf millioen dollar en een crediet-fonds van ongeveer -twaalf millioen dollar voor het blijvend inschakelen van vluchtelingen in het arbeidsproces, die om de een of andere reden niet door emigratie kunnen worden geholpen. Dit initiatief is neergelegd in een memorandum, dat vandaag is overhandigd aan de secretaris-generaal van de Raad van Europa en aan de regeringen van de bij deze Raad aangesloten landen. is aan> het vluchtelingen-probleem reeds veel gedaan-, maar men ,.zit" mir of meer met twee groepen- In de eersts plaats zijn er nog een tiendiuzend ..moei- ijke gevallen", dat zijn zieken, onvoiwaar- digen, ouden van dagen. enz., die blijvend zullen moeten worden verzorgd' ir richtingen, tehuizen enz. De kosten hun blijvende verzorging worden door deskundigen geschat op gemiddeld 500 dollar per hoofd- Vandaar de suggestie van de Nederlandse Regering, hiervoor een fonds van 5 millioen dollar bijeen te orengen. De Nederlandse regering is De- reid als haar aandeel vier procent bij te dragen en nog in de loop van dit Jaar behoudens goedkeuring van de Staten- Generaal te storten in het Noodfonds van de Hoge Commissaris voor de Vluch telingen. onze landgenoot dr Van Heuven Goedhart. in de tweede plaats zijn er in Europa nog enige honderdduizenden de jure of (te facto statenloze vluchtelingen, die m staat zijn te wersten en in het arbeids- Drcces moeten worden opgenomen- Emi gratie biedt voor deze groep weinig voor- unzicatcn. omdat zy. ue.zy aoor onvol doende vakbekwaamheid, hetzij door de aanwezigheid van één of meer niet voor arbeid geschikte gezinsleden door de overzeese landen worden geweigerd- Deze mensen zullen moeten worden tewerkge steld in Europa en wel vermoedelijk voor namelijk in de landen waar zij zich thar.s bevinden- Honderdduizend van hen leven og in kampen, vele honderdduizenden onen bij anderen in. De Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen. dr Van Heuven Goedhart, heeft met deze groep reeds veel hoopgevende ervaringen opgedaan, dank zij een gift van de zgn. Ford'-Foundation. Deze foun dation heeft echter voor dit jaar geen -e bijdrage in het vooruitzicht ge steld- Zij stelde zich °P het standpunt, dat na de geslaagde proef het verder op de weg van anderen ligt om het vluch telingen-probleem tot een oplossing te brengen. Vandaar het Nederlandse voor stel aan de Raad van Europa, in vuf Jaar tijds een som van twaalf mUIioer dollar bijeen te brengen, waaruit door di betrokkenen terug te betalen voorschot ten kunnen worden verstrekt. De voorstellen van de NederJai regering zyn opgesteld in nauw overleg met dr Van Heuven Goedhart en m( heer Schneiter. de door de Raad Europa aangewezen speciale vertegen woordiger voor het vluchtelingenvraag stuk. De regering handelt met haar suggesties ongetwijfeld in de geest van H.M- de Koningin, die herhaalde malen haar be zorgdheid over het vluchtelingenvraag stuk heeft uitgesproken. Wij hcrinnsren diaanbij aan de oproepen, die de Koningin heeft gericht tot president Truman en president Eisenhower. Daar komt nog bij. dat de spontane- hulp, die Nederland werd geschonken bij de watersnood het alleszins wettigt, dat ook Nederland iets doet ter leniging van noden van anderen. De suggesties zullen worden besproken, behalve in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, in de Raad van Ministers van de aangesloten landen, die op 18 Mei a-s. bijeenkomt. Naar aanleiding van het geval- Petrof verbrak Rusland de di plomatieke betrekkingen met Canberra en gaf de Australische diplomatieke staf opdracht, Moskou te verlaten. Dat is thans geschied. Men ziet de staf onmiddellijk ha aankomst op het station van Helsinki, van waar ambassadeur Hill (derde van links) per vliegtuig naar Canberra vertrok. De an dere Australiërs zetten de reis per schip voort. De Russische ambassadestaf in Canberra is reeds naar Moskou onderweg. DAT aan de Kadeweg in Zierikzee thans de bouw van het door Zweden ge schonken Rode-Kruisziekenhuis wordt voorbereid. DAT de dodenherdenking van Canadese militairen dit jaar op 5 Mei op het mili taire Kerkhof in Bergen op Zoom wordt gehouden. DAT serg.-maj.-instructeur C. Overweg op de vliegbasis Deelen het vliegerkruis heeft ontvangen wegens zijn moed, toond als boordschutter bij het 320ste M.V.D.-squadron tijdens de oorlog. DAT minister Drees op 29 Mei het bejaardencentrum (78 woningen) va Stichting Humanitas te Hengelo (Ov.) zal openen. DAT burgemeester d'Ailly in Londen aanwezig is bij de opening van de British Industries Fair. DAT te Nice, 75 jaar oud, is overle den het oud-lid van de gemeenteraad van Vug-ht. mr L. Margraff. DAT op het vliegveld Zuid-Limburg nu ook begonnen is met de opleiding van zweefvliegers onder auspiciën van de K.N.V.V.L. DAT het echtpaar P. F. Janzen— Mante te Apeldoorn 65 jaar getrouwd is. DAT de loodsdienst te Vlissingen van nacht vanwege de storm om 1 uur tijde lijk gestaakt werd voor kleine schepen. DAT reddingsploegen van 19 grote be drijven (o.a. de girodienst en N.S.F. uit Den Haag) op 15 Mei in Oss voor het eerst nationale wedstrijden houden t.g.v. het 5-j. bestaan der Bedrijfsgeneeskun dige Ver. Oss. DAT het Haagse ballonechtpaar Boes man 5 Mei om 12 uur in het Hilversum- se Sportpark met een ballon zal opstij gen. DAT Zaterdag de eerste groep Engel sen van dit jaar een bezoek aan de oor logsgraven te Oosterbeek en Nijmegen bracht. DAT de burgemeester van Stavenisse de eerste 12 na de watersnood gebouwde Noorse w'oningen aan de toekomstige be woners overdroeg. DAT er t.g.v. het 100-j. bestaan van de dienst stoomwezen van het ministerie van Sociale Zaken in April volgend jaar een gedenkboek zal verschijnen. DAT het oude kasteel Borgharen bij Maastricht op 15 Mei weer voor toeristen wordt geopend, daar het voor verzakking is gevrijwaard nu de watertoevoer naar de uitgedroogde fundamenten van rijshout gereed is. zes woningen in lichte-laaie. De meeste bewoners bevonden zich in de R.K. Kerk Van het huisraad en de verdere inboedels kon niets gered worden. Vier van de zes huizen werden door mijnwerkersgezinnen bewoond. Slechts één gezin was niet ver- In de huishoudelijke afdeling van hel St Dominicuscollege aan de Dennenstraat te Neerbosch is Zaterdagavond omstreeks kwart over elf brand uitgebroken. De bewoners hebben eerst zelf pogin gen aangewend de brand te blussen, maar dit mocht niet gelukken. De brandweer heeft het vuur tenslot te weten te beperken tot de oude vleu gel, waar de strijkinrichting en de man gelkamer uitbrandden. De keuken liep veel waterschade op. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. Ver zekering dekt de schade. Grofe heidebrand Naar schatting 500 ha bos en hel zijn Zaterdag in vlammen opgegaan tussen Hieze en Mierlo. Nadat reeds enkele dagen een brand het heidegebied van Heeze had geteisterd, sloeg nu het vuur over naar een complex bossen op Mler- lo's gebied. De bosbrandweer kon de zaak niet aan. Er werd assistentie Ingeroepen van de brandweren van Mierlo, Helmond, So meren, Gemert, Geldrop, Eindhoven en Heeze, een peloton militairen van de kaderschool uit Weert en talloze particu lieren. Ternauwernood konden twee boerde rijen van de families Van der Heuvel en Van der Zanden, gelegen op enkele tien tallen meters van het boscomplex, wor den gered. De minister van Maatschappelijk Werk, mr F. M. van Thiel, vertoefde geruime tijd op de plaats van de brand. Langs de weg van Spier naar Wijster in de Drentse gemeente Beilen is Zater dagmiddag een heidebrand uitgebroken, doordat opgeschoten jongens in de kurk droge heide een vuurtje hadden ge stookt. De vlammen grepen snel om zich heen. Zeven hectaren bos en heide wer den vernield. Toen de Asser brandweer, die aan het blussingswerk had deelgenomen, naar de Drentse hoofdstad terugkeerde, zagen de manschappen rook in de buurt van het woonoord Schattenberg in de gemeente McCarthy en Schine Senator McCarthy begroette soldaat David Schine bijzonder hartelijk, toen de laatste in Wahington aan kwam om voor de speciale senaats commissie van onderzoek te getui gen. De commissie onderzoekt, of de beschuldigingen die McCarthy en het leger tegen elkaar hebben geuit, juist zijn. McCarthy wordt er van beschul digd, een bevoorrechte positie te hebbn verlang voor soldaat Chine. McCarthy beschuldigt er het lager op zijn beurt van, communistische activiteit in de hand te hebben ge werkt, door McCarthys aandacht van het leger af te leiden en te wijzen op hel communisme in kringen van de luchtmacht en de,marine. McCar thy is verkeerd begonnen: hij gaf toe (en Schine bevestigde dit), dat een foto die als bewijsmateriaal tegen het leger moest dienen, vervalst was. Op de fto zag men soldaat Schine in ongedwongen gesprek met minister Stevens voor het Leger. Westerbork. Het bleek, dat de brandweer van Westerbork hier bezig was een bos brand te bestrijden. Met behulp van de Asser brandweer was men de toestand spoedig meester. Hier gingen drie hec taren bos en helde verloren. Ook in Vrederust Zondagmiddag ontstond brand in de kolenopslagplaats van de psychiatrische inrichting Vrederust te Bergen op Zoom. De loods brandde tot de grond toe af, evenals het aangrenzende arbeldslokaal, waarin zich al het nieuwe materiaal voor arbeidstherapie bevond. Ook de gym- nastiektoestellen en feestartikelen gingen verloren. Gelukkig was de windrichting gunstig. Anders waren vrijwel zeker de droge dennen rond de gebouwen in brand gevlogen en was de ramp niet te over zien geweest. Nieuw hoofd van Luchtmachtvoorlichting Van Veenendaal nam, na 25 jaar, afscheid van de K.L.M. Evenals G. van Messel en G. J. te Roller een kwart eeuw in dienst De eerste Mei is een markante dag ge- orden voor de K.L.M. In Den Haag trad als opvolger var wijlen dr A. Plesman de nieuwe presi dent-directeur luit.-gen. b.d. I. A. Aler functie en op Schiphol legde na een kwart eeuw trouwe dienst een van de eerste K.L.M.-vliegers. de 50-jarige Wil lem C. van Veenendaal, zijn functie neer. Hij wordt hoofd van de Voorlichtings dienst bij de Koninklijke Luchtmacht. De korte afscheids-plechtigheid in het operations-gebouw op Schiphol werd ge combineerd met de huldiging van twee jubilarissen, van wie Wim van Veenen- er één was, De andere was zijn col lega-vlieger G. van Messel. die evenals hij 25 jaar geleden bij de KLM in dienst kwam. Feitelijk zou er nog een derde jubilaris moeten zijn, doch die was af wezig: G. J. te Roller, oud-vlieger, thans vertegenwoordiger van de K.L.M. in Nieuw-Guinea. Brian Hill, de Australische am bassadeur in Moskou, verlaat de trein in Helsinki met zijn 18 maanden oude zoon op de arm. De gehele Australische diplo matieke staf kwam behouden en zonder incidenten uit Rusland aan. Talloze vrienden en natuurlijk vooral vele collega-vliegers waren bij de huldi ging aanwezig. Zelfs Smirnoff (met va- cantie) verscheen, helemaal van Majorca in de Middellandse Zee. waar hij tegen woordig woont, in het kleine ei-volle zaaltje en kwam handen tekort bij het weerzien van zijn oude kameraden. Onder-directeur Jan van Balkom. die ook al 22 jaar in K.L.M.-dienst is en in 1934 van zich deed spreken door de eer ste vlucht naar de West met de ..Snip", sprak dé twee jubilarissen met hun echt genoten toe. De heer van Balkom sprak niet alleen als onder-directeur, maar vooral als oude vriend. Het viertal heeft jaren lang sa men in het voormalig Nederlandsch-In- dië vertoefd En nog zijn alle feestelijke gebeurtenis sen niet vermeld. Want in zijn antwoord- rede was het Van Veenendaal, die op zijn beurt de heer Van Balkom kon felici teren. die was n.l. jarig. Vorige week heeft dc heer Van Veenendaal voor de K.L.M. zijn laatste vlucht gemaakt: hij bracht zeelieden uit Teheran naar Schiphol. Statistici hebben uitgerekend, dat een vlieger met 25 dienstjaren bij de K.L.M. in totaal circa 2 jaar „in de lucht heeft gehangen". HET WEER IN EUROPA Stockholm Oslo Innsbruck Rome AJacclo i i 25 14 13 22 3 18 1 19 9 NW Koud en buiig Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan buien. Som mige mogelijk met hagel of onweer. Matige tot krach tige wind geleidelijk ruimer t naar West of Noordwest. (Opgemaakt hedenmorgen te Zon en Maan Dinsdag: Zon van 5.06 tot 20.08 uur; Maan van 5.34 tot 23.03 uur. Op 9 Mei L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1