Plattelandsvrouwen en jonge boeren naar Avifauna Wereldgebeuren en onze verantwoordelijkheid" Drs Knibbe luidde noodklok voor het platteland nieuwe leidsche courant 9 WOENSDAG 28 APRIL 1954 C.B.P.B. en C.J.B.T.B. congresseren in Alphen Enorme belangstelling voor de bondsdagen En wij belijden samen: Van God is onz kracht". Er werden trouwens nog vee meer mooie liederen gezongen, want „sa menzang" vormde een belangrijk punt i MET EEN UITSTEKEND uitgevoerd, groots opgezet Zuid-Hollandnum- mer (134 pagina's in fraai omslag) van Ons Jonge Platteland en een al bijna even lijvig jaarboek met wetenswaardige inhoud (112 pagina's) hebben de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. hun bondsdagen in Avifauna ingeluid. De Bond van Christelijke Boerinnen, Boerendochters en andere Platte landsvrouwen en Meisjes in Nederland en de Nederlandse Christelijke Jonge Boeren- en Tuinders Bond, wel te verstaan. Beide namen zijn een hele mond vol! De bonden doen het niet in 't klein, dat bewees de begroe tingsavond ook al dat bewezen de grote opkomst en het frisse enthou siasme van vandaag zo veel te meer. Die frisheid en dat enthousiasme ken merkten ook reeds de gezellige begroe tingsbijeenkomst. waarmee de bonden gisteravond in de bovenzaail van het vogelpark het nationale congres openden. De opkomst van deze vooravond had zelfs de verwachtingen van de organisa toren overtroffen en er moest heel wat worden gemeten en gepast, voordat de ongeveer duizend aanwezigen nog „maar" een voorproefje van vandaag een plaatsje hadden gevonden, op stoe len, vensterbanken of traptreden Op waardige wijze werd deze avond geopend, namelijk met het zingen van Psalm 150. De heer C. M. Vogelaar uit Melissant, voorzitter van het provinciale bestuur van Zuid-Holland van de CJBTB, bracht hierna in zijn openingswoord het culturele vraagstuk ter sprake. Hij rele veerde, dat één .der doelstellingen van beide bonden is: medewerken aan de cul turele vorming van de leden. Het culturele vraagstuk is (en wordt soms nog) verwaarloosd door het Chris tendom en dus ook door de CJBTB en de CBPB. Terwijl het juist zó Is, dat er voor moet worden gewaakt, dat Gods gaven niet in verkeerde handen komen. Juist in deze tijd, waarin verschillende symp tomen wijzen op ontsporingen. Algemene culturele vorming is nodig, ook door de bondsbesturen, aldus de heer Vogelaar, die tenslotte de wens uit-j ■prak, dat deze avond een voorbeeld zou j zijn voor alle afdelingen in het land. Deze woorden bevatten zeer zeker geen overschatting jegens het programma, dat er op volgde en waaraan opgeschroefd en geforceerd bezlg-houden vreemd was. De band van de C.H. jongeren te Voor schoten zorgde onder leiding van de heer A. Wlersma voor vrolijke en opge wekte klanken, waarnaar met plezier werd geluisterd. Het verdere gedeelte van de avond werd op al even keurige wijze verzorgd door de toneelgroep Ons Genoegen, on derafdeling van de Chr. Oranjevereni ging te Leiderdorp, die onder regie van de heer H. v. d. Broek uit Leiden het spel uit de oorlogstijd „De stormbal hangt uit" opvoerde. Reeds eerder be spraken we dit stuk in ons blad. Ook nu had de toneelgroep weer een aan dachtig publiek. Na afloop werden de aanwezigen zo nodig naar hun logiesadressen in Aflphen of omgeving gebracht. Bij elkaar zouden ongeveer achthonderd jongeren de afgelopen en de komende nacht onder dak moeten worden gebracht. In de tent Bij de mannen, in de tent. was de stem ming ook puik. Bondsdagen als die van vandaag verfrissen alle aanwezigen, er gaat een grote kracht van uit, niet alleen voor het verenigingsleven, maar ook voor het persoonlijke. De heer Joh. de Jong uit Alphen opende als bondsvoorzitter deze alge mene jaarvergadering van de CJBTB op de gebruikelijke wijze. Na een hartelijk welkom tot de gasten en genodigden sprak ook hij een openingsrede uit. Burgemeester Ed. C. Witschey sprak de meer dan 1300 jonge boeren toe. Hij bracht hulde aan de organisatie van deze bondsdagen. Ook jonge boeren en boe rinnen moeten er aan denken, aldus spr., dat ze midden in het leven staan en dat ons land hen hard nodig heeft. 1 In de middagvergadering zou ook de j commissaris der Koningin voor Zuid- |3öïiand, mr L. A. Kesper, aanwezig zijn. Op zichzelf is iet een vraag. aldus professor Scholten: Be staat er wel verantwoorde lijkheid voor wereldge beuren bestaat die verantwoor delijkheid bij jonge boeren plattelands- ja. ligt die voor Christelijke jonge boeren en plattelands- dan bij hen, die de Bijbel niet richtsnoer aanvaarden Het antwoord op deze Bovenzaal Vanmorgen om 10 uur begonnen de jaarvergaderingen van de twee bonden. De CBPB kwam bijeen in de bovenzaal De heren C. M. Vogelaar, voorzitter van de afdeling Zuid-Holland van de C.J.B.T.B., Joh. de Jong, voorzitter van de landelijke hond, en drs J. J. Knibbe, tweede voorzitter, bespreken wandelend door het vogel park Avifauna dankbaar de geweldige opkomst voor het nationale con gres van de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. de 'twee ochtendvergaderingen. De heer Herman Stenz uit Leiden zorgde er wel voor, dat er gezongen werd. Veel moeite had hij er niet mee: klaarblijkelijk wa- zowel de vrouwen en meisjes als de jongemannen naar Avifauna gekomen, de borst nu eens flink uit te zetten de gevederde bewoners van het vo gelpark te laten horen, dat ook mensen kunnen zingen, ieder op zijn eigen wijs, aar ook samen op dezelfde wijs. In de bovenzaal was ook aanwezig de Hoe druk het gisteravond was in de bovenzaal van Avifauna! Zoals men ziet waren er stoelen tekort. Maar het humeur van de congressis ten van de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. leed er beslist niet onder. van Avifauna, de CJBTB in een op het terrein van het vogelpark geplaatste tent. Beide vergadergelegenheden waren tjokvol. De grote dag van de CBPB werd be gonnen met een liturgie. Staande werd deze aangehoord en staande zongen de vrouwen en meisjes de mooie liederen, die hiervoor waren uitgekozen. Mevrouw F. Witterholt—Heidanus. presidente, sprak vervolgens het openingswoord. Hierin wees zij op het doel van de bond: dat de leden de taak in het gezin, ln het bedrijf en in de maatschappij klaar der wordt. Hoogste streven moet zijn: dienen in alles. Na dit openingswoord werd enthousiast het bondslied gezongen: „Wij willen ons bekwamen, Voor 't leven dat ons wacht, crc-prcsidente van de bond, BogersVisch uit Katwijk aan Zee. Het totaal aanwezige vrouwen bedroeg meer dan duizend. Enige leden voerden een tableau op cn vervolgens sprak de heer Ep Simons, binnenhuisarchitect, over: Kunst in huis. Hij wees er op, dat de mens altijd de gewoonte heeft gehad, zich te omringen met siervoorwerpen. Typerend voor de hedendaagse tijd is de massaproductie, schoonheid aan de lopen de band. Men lette er dus goed op. wat men koopt. De heer Simons wekte de aanwezigen op. veel te lezen en ook exposities te bezoeken. Er is, aldus spr., een grote verbnndenheid tussen levens beschouwing en kunstuiting We moeten komen tot een Christelijke kunstuiting. was ook buitenlandse belangstelling, uit de Elzas en uit Sleeswijk Hol- stein. De buitenlandse gasten werden hartelijk toegesproken. Een gezelschap ongeveer 40 jonge boeren en boe- >n uit de Elzas gebruikte in Zomer- zorg te Leiden de lunch. Velen van hen n in de prachtige klederdracht van hun landstreek gestoken. Uit het jaarverslag van de secretaresse- penningmeesteresse, mej. M. Lugtigheid Ede, bleek onder meer. dat het leden- van de CBPB in 1953 van 4600 is ge stegen tot 5100, verdeeld óver 176 afde lingen. 14 meer dan in 1953. Het ledental de CJBTB bedraagt thans ongeveer 7000, volgens de secretaris-penningmees ter, de heer R. Bos te Ede. Weer 80 ha bos en hei in vlammen opgegaan Felle brand in Ultechtse touwslagerij Tachtig honderd hectaren bos en hei degrond zijn gisteren in vlammen opge gaan bij een brand op het terrein De P« pelenberg in de Limburgse gemeente Ber gen. De brand is 's middags tegen drie uur uitgebroken en had spoedig vang aangenomen, dat gevaar dreigde voor enige honderden hectaren bos. Ook enkele woonhuizen werden bedreigd. Ge holpen door tweehonderd militairen uit Venlo kon de brandweer het vuur echter beperken. Ook in de bossen bij het meer De ij; ren Man te Vught heeft gistermiddag e brand gewoed. Men kon het vuur bedwin gen voor dat een al te te groot gebied door werd aangetast. Door onbekende oorzaak is gisteravond brand ontstaan in het pakhuis touwslagerij Lammers van Dueren Neude tegenover het hoofdpostkantoor te Utrecht. De brand, die al enige tijd op de zolder van het laag gelegen pakhuis moet heb ben gewoed, brak om half elf tot grote schrik van de eigenaars en van wonenden plotseling met kracht uit. Door snel ingrijpen (de hoofdpost van de brand weer was slechts 50 meter van de vuur haard verwijderd) kon de brand, die zich ernstig liet aanzien, beperkt blijven tot de bovenste twee zolders, waar touw er dekkleden lagen opgeslagen. Het laagge legen woonhuis en de winkel van het be drijf hebben slechts enige waterschade opgelopen. Gaan Australiërs morgen uit Moskou naar huis terug Naar Ass. Press uit betrouwbare, doch nie-officiële bron in Moskou verneemt, zal de Australische ambassadestaf mor genavond per trein van Moskou naar Hel sinki (Finland) vertrekken, op weg naar Australië. Reuter meldt, dat de staf heden nog geen visa en spoorkaartjes had ont- De Zwitserse gezant in Nederland, Daniel Sccrétan. heeft gisteravond in de aula van Museum Boymans te Rotter dam de tentoonstelling geopend van schil- derijen. tekeningen en grafieken van d( Zwitsers-Franse kunstenaars Felix Val- lotton De gezant, die werd ingeleid door burgemeester van Walsum. eaf een overzicht van de ontwikkeling van Val- lotton. Ook romans en toneelstukken schreef h\j. „Vallotion was Hugenoot en Protestant, relfs in zijn naakten", aldus Z.Exc. Secrctan. I „Ik hoop, dat deze avond een mooi begin mag worden". Met deze woor den opende de heer C. M. Vogelaar gisteravond in de bovenzaal van Avifauna de begroetingsbijeenkomst ter inleiding van het nationale congres van de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. Rondom hem leden van de C.H. jongerenband te Voorschoten. Prof. dr L. W. G. Scholten sprak in de twee middagbijeenkomsten IN DE MIDDAGVERGADERING heeft prof. dr L. W. G. Scholten uit Utrecht, zowel in de bovenzaal als in de tent, een actuele rede gehouden over het onderwerp: „Wereldgebeuren en onze verantwoordelijkheid". Een betere keus hadden de twee bonden welhaast niet kunnen doen. Onnodig dan ook te zeggen, dat naar de woorden van prof. Scholten met grote aan dacht werd geluisterd. I Deze ogenschijnlijk elkaar zich krui sende lijnen. kunnen in harmonie wor I den gezien door te letten op wat d< I Bijbel leert over de verhouding tusser I de afzonderlijke naties en de volkeren gemeenschap. En deze zelfde verhouding tussen delen en geheel is nu ook de grondslag voor de betrekking tussen de eenvoudige mer.s en het wereldgebeuren. Ook dit is verklaarbaar uit ons inzicht in het feit. dat God ieder afzonderlijk mens schept naar Zijn beeld, als een eigen gedachte Gods. Dat geeft ons een taak, zo besloot prof. j Scholten ongeveer zijn referaat, maar j ook een verantwoordelijkheid: een span- racht tot arbeiden, maar ook een I rustheid op Gods Vaderhand. Gemengd In deze middagvergadering was er geen sprake meer van gescheiden optrekken. Zowel de bovenzaal als de tent had een gen moet. aldus spreker, worden afgeleid j gemengde bevolking. Leiders waren de t wezen van het wereldgebeuren heren Joh. de Jong en drs J. J. Knibbe de plaats, die de enkeling daarbij j uit Goes. Er was samenzang onder lei- inneemt. j ding van de heer Herman Stenz, decla- Bezien wij het wereldgebeuren van nu, dan worden wij getroffen door twee lij nen. De ene doet ons zien een toenemen de samenwerking tussen de volkeren, blijkende uit allerlei verbonden en allian ties. Men denke aan de Benelux, de West-Europese Unie, de K.S.G. en de E.D.G., de N.A.V.O. en de U.N O. Maar daarnaast, aldus prof. Scholten, ziet men ook de lijn der toenemende na tionale bewustwording, die betrekking heeft op een veel groter gedeelte der wereldbevolk i n g Kinderbijslag ook voor weduwen en wezen Weduwen en volle wezen die "n uitke ring ontvangen van' inwaliditeits-, ouder- doms- of wezenrente moeten ook kinder bijslag ontvangen, zo meent de regering. Om hiertoe de mogelijkheid te openen, is thans een wetsontwerp ingediend. Een weduwe met vier kinderen die in loondienst werkzaam is. zal bijv. vol gens het wetsontwerp voor het eerste kind een kinderbijslag van f 12,50 per maand ontvangen, voor het tweede en derde kind elk f 14.05 en voor het vierde kind f 19 50. Blaastoeters uit Pijn acker Weesperkarspel zorgde voor zang ei muziek. De heren A. J. Dekker uit Alphen aa: den Rijn (Eindsignaal of startschot?) ei ds H. S. J. Kalf uit Bennebroek (Heili gen in overall) zouden het slotwoord spreken- Op een en ander hopen, morgen terug te komen. Maar reeds mogen, we zeggen, als er naar we hopen geen schaduw over deze dagen valt: Het zijn bondsdagen geweest, zoals maar weinig verenigingen kunnen opbrengen. Voor morgen staat een grote excursie op het programma, waarvoor enorme be langstelling (ook al!) blijkt te bestaan. Via Leiden, de Keukenhof, Noord-wijk, Wassenaar, Scheveningen en het West- land gaat men naar Rotterdam. Onge veer 1100 personen hebben er voor in geschreven. De leiding is ln handen var de heer Herin. Droppert te Pijnacker. Hij zal zijn handen bést vol hebben We mogen al vast verklappen, dat de deelnemers een aardige verrassing staat te wachten, in ieder geval de heren Een overzicht van Avifauna's bovenzaal waar meer dan dui zend vrouwen en meisjes van het platteland aanwezig waren. „Melkmachines, combines en nog wat" Aandacht gevraagd voor de grote veranderingen en de daardoor ontstane problemen „De tijden en omstandigheden veranderen en het kan haast niet anders of de mens verandert mee. Mensen, die nog met hun beide benen in de voor oorlogse tijd staan, hebben het in 1954 erg moeilijk en betekenen over het algemeen ook weinig voor de samenleving. Het meewarige terugstaren op wat vroeger was, het heden niet durven aanvaarden en ook de toekomst niet onder ogen durven zien, is een weinig Christelijke houding noemde in dit verband verschillende pro blemen. zoals de steeds toegenomen overheidsinvloed in het bedrijfsleven, de provinciale planologische diensten, de zorg voor achtergebleven gebieden enz. Waar het op aan komt is dit: dat deze hele ontwikkeling, al deze technische en economische veranderingen, moeilijk zul. len slagen, wanneer de menselijke geest hierop niet wordt afgestemd en ingesteld. Ziehier enkele problemen, die vandaag ook op ons als Chr. jonge boeren, en tuindersorganisatie afkomen. Ook wij leven op dat platteland, dat in beroering is. Wij zullen straks zelfs de bevolking van dat platteland uitmaken,, aldus de heer Knibbe en met deze veranderingen Aldus begin drs J. J Knibbe te Goes vanmorgen in de op het terrein van Avi fauna geplaatste tent z(jn onderwerp .Melkmachines, combines en nog wat". Zij. die bij de Goede Vrijdag blijven staan en het gTOte feit van Pasen niet beleven en doormaken, verschralen in hun geloof en doen aan Gods grote heils- feiten tekort. Evenzo is dat het geval, leer men de blik niet durft te rich ten op Hemelvaartsdag en het Pinkster feest. Tegen deze achtergrond gezien vroeg de heer Knibbe aandacht voor de grote eranaeringen, die in de plattelands samenleving in de loop der jaren zijn ontstaan, voor enkele problemen, die hier gevolg van zijn en voor de mogelijk nieuwe taken, die dit met zich mee brengt. De meahanisatieverschijnselen als melk machines, combines en dergelijke hebben re invloed op de plattelandssamen leving gehad dan we ons vaak realiseren, aldus spr. Het beteken: een verandering productie en dit heeft vaak weer een verschuiving van de arbeid tot gevolg. Hieruit vloeit een steeds verder gaande differentiatie van de beroepen voort. De plattelandssamenleving ging aan dit alles niet onbeinvloed voorbij. Het loon een arbeider wordt niet meer be paald door de individuele boer en de in dividuele arbeider, maar door de ge zamenlijke organisaties van werkgevers en werknemers. De C.A.O. viert hoogtij, aldus spr. De mensen zijn hierdoor anders tegenover elkaar komen te staan de onderlinge verhoudingen zün veel zakelijker, maar tevens veel losser ge worden. Daarbij komt nog de ontsluiting van het platteland door verbetering van wegen en verkeer en door de intrede van radio en telefoon. Het gevolg was, dat de reeds eeuwen bestaande dorps, en plattelandszede ging verdwijnen, aldus de heer Knibbe. Hoewel deze zeden en ge woonten heus niet altijd Bijbels gefun deerd en fraai waren, ging er toch dik wijls, vooral, voor de jongeren, een be- arende kracht van uit Voordelen Natuurlijk is het zo, dat deze ontwik keling uitvloeisel was van onze godde lijke cultuuropdracht, namelijk de aarde te bebouwen en te bewaren. Deze ont wikkeling bracht vele voordelen met zich en is Ln menig opzicht als een zegen ie beschouwen. Maar de opgave was, de orven vrijheid op de juiste wijze te gaan gebruiken en jammer genoeg is men daarin lang niet overal geslaagd. Spr. Eén der oudste aanwezigen van de gisteravond in Avifauna ge houden begroetingsbijeenkomst steekt haar enthousiasme voor het optreden van de C.H. jonge renband niet onder stoelen of banken. moeilijkheden i God beware ons komen te leven op een platteland met een goed georganiseerd en geleid agra- risoh bedrijfsleven enerzijds, maar an derzijds een rommelig bijeen zijn van >on, die niet meer weten, welke plichten het leven hun stelt en evenmin welke vreugden het hun kan bieden, Ik en er vast van overtuigd, dat het ge- gnaleerde probleem er ligt en om een oplossing vraagt, aldus de heer Knibbe. En ook heb ik het gevoel, dat er aan R.K. en 'humanistische zijde veel meer belangstelling voor dit probleem bestaat dan aan Protestant-Christelijke zijde. Samenwerken Er zijn niet voor niets stichtingen voor maatschappelijk en cultureel werk opge richt en er is niet voor niets een afzon derlijk ministerie voor Maatschappelijk Werk ingesteld. In welke richting moet hieraan Iets ge daan worden en welke ls hier onze taak als C.J.B.T.B.? Het allereerste begin zal moeten zijn, dat een commissie uit onze organisatie, wellicht in samenwerking met de C.B.P.B., wordt ingesteld om de be sturen hierover van advies te dienen. Voorts bracht de heer Knibbe in dit ver band de brochure van drs C. Louwerso ter sprake „Dijken dicht.... en verder". De door de heer Louwerse voorgestelde oplossing achtte spr. allerminst geslaagd. De oplossing moet in de levensbeschou welijke sfeer worden gezocht, aldus de heer Knibbe en dat is voor ons de Pro testants Christelijke. Hierdoor zal men het denken en handelen van de plalte- landssamenleving kunnen leiden en be ïnvloeden, zoals nodig is voor de gewij zigde omstandigheden. Wetenschappelijke deskundigen zullea hierbij de weg moeten wijzen. Voorts molten Chr. verenigingen en organisaties samenwerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9