EVEREST In „Des Indes" ontmoetten blijde Denen hun vorsten 85 ct D Duizenden trotseerden kou om de K.M.K. te horen 5 WOENSDAG 28 APRIL 1954 T GING HAGENAARS ALLEMAAL VEEL TE VLUG Bij Grote Kerk freesia's en tulpen r voor Koningin Ingrid Tijdens de receptie in Hotel des Indes hieven de leden van de Deense kolonie achtmaal een „Hoera!" aan voor hun Koning en Koningin, na het korte wel komstwoord van de Deense ge zant, de heer Fin L/und geheel rechts). Vorsten bewonderden versierde kerk (Vervolg ven pa>g. 1) Dr Drees leidde de vier vorsten naar de oon, die zij glimlachend bestegen. Het -as de hoge gasten aan te zien. dat de bloemenweelde ook hen verraste en ter wijl dr Drees een kort welkomstwoord in het Engels sprak gingen de ogen van de beide Koninginnen telkens weer naar de 'ersieringen. Na de speech van dr Dreef was er een ogenblik van aarzeling. Kennelijk wacht- n de gasten af. wat onze Koningin zou doen. Toen ging er een gefluisterd woord an de Deense koning naar zijn gemalin, a glimlachend trad Koningin Juliana de oontreden weer af. waarna spoedig het druk geroesemoes van stemmen opklonk. Champagne werd aangedragen, maar voor Koning Frederik, die geheelonthouder is, werd sinaasappelsap geserveerd. Zowel de Deense koning als Koningin Ingrid onderhielden zich geruime tijd met de Nederlanders, die voorgesteld werden. met de voorziter van de SER, prof. dr F. de Vries. Om elf uur vertrokken de Koninklijke gasten vrij ongemerkt. Het duurde wel tot twaalf uur eer de laatsten vertrokken n. De heer en mevrouw De Klerk, die de huishoudelijke zorgen voor deze grootse ontvangst hebben gehad, mag :eker een woord van hulde worden ge bracht voor de wijie, waarop zij zich van hun taak gekweten hebben. Tj^EN BREDE MENSENZOOM omrandde de bevlagde straten, waarlangs -L' het Koninklijke gezelschap zich gistermiddag naar de Grote Kerk be gaf. Op het Rijswijkseplein was er bijna geen doorkomen aan. De trotoirs van het Huygenspark werden in beslag genomen door drommen kinderen, die enthousiast met hun vlaggetjes zwaaiden naar iedere passerende politie man. Velen hadden een trap naar buiten gesleept om het schouwspel beter te kunnen zien. Maar vraag de Hagenaar vandaag wat hij gisteren van het bezoek der Deense vorsten gezien heeft en hij zal U antwoorden: het glim mende cfak van een 'aantal aütö's^. Zo was het ook. Wat de snelheid betreft, waarmee het bezoek van Koning Frederik en Koningin Ingrid aan de residentie werd voltrokken, is de Hofstad wel enigszins bij de hoofdstad achter gesteld. In Amsterdam open calèches en trappelende paarden, hier snel verglijdende automobielen en een glimp van goud en marineblauw van de Koning en rood van zijn gemalin. En verder natuurlijk de vlaggen van de vorsten, die voor op de auto's stonden. Koning Frederik onderhield zich op har telijke wijze met onze oud-gezant, die .ijdens zijn verblijf in Kopenhagen achl iang doyen van het corps diploma- Ook begroette de koning o.a. de juri dische adviseur van de Deense legatie. de Haagse gemeenteraad, die zo juist r de Deense Koning was cnderschei- tot ridder eerste klasse (officier in arde van Danebrog). et was een alleraardigst ogenblik toen de „overbuur" van de Deense legatie, aan de Sophialaan, een afvaardiging van het Haagsch Lyceum, een bord van Delfts blauw kwam aanbieden. Julius Rose. Leo Smit en Julia F.yk waren de gelukkigen, 1 die deze eer te beurt viel. Omstreeks half zes trokken Koningin J. M. M. van Asch van Wtfck, lid Ingrid en Koning Frederik zich terug. Met 22 gasten Staatsie-diner in Deense legatie aan de Sophialaan Tafelversieringen in zacht rose tinten met rozen, anjeis en tulpen Gistermiddag, na het bezoek aan de Grote Kerk in Den Haag zijn de kappen van de auto's terug-geschoven en zelfs werd daarom van auto gewisseld door Koningin Ingrid en Prins Bernhard, om dat zij oorspronkelijk in een auto zaten die geen schuifdak had. Niettemin de vele duizenden die langs de straten ston den, voelden zich lichtelijk teleurgesteld, dét het zo snel voorbij was. Natuurlijk niet zij. die bij de Grote Kerk een plaats hadden gevonden en die daar het vrije uitzicht op de vor stenparen. hadden. Zij zagen een door de Oostenrijkse zon gebruinde Koningin en Prins Bernhard en een Koning Fre derik. die vrolijk wuifde naar de men sen. die zo hard1 juichten. Het moet voor de Deense vorst een .prettige aanblik geweest zijn, die vele Deense vlaggen, wapperend van de gevel van het Haagse postkantoor. Koningin Ingrid was eveneens onder de indruk van bet eerbetoon. Zij ontving bij haar aan komst uit handen van een Haagse jon gen en een Haags meisje freesia's en rode tulpen. De Deense kleuren dus. die weer, als bij alle versieringen, de hoofd toon van de decoratie vormden. Er was daar bij het Kerkplein nog iets te waarderen. Het oude stadhuis, fraai getooid met hortensia's, mengd' bronzen klank in de juichkreten,, want de klok. die sinds geruime tijd in de toren hangt, maar zich nog niet deed ho ren, luidde nu op volle kracht. Zij be groette de vorstelijke gasten en luidde hen ook weer uit. Bloemenschat in Des Indes "DIJZONDER ENTHOUSIAST i belangsteller-den, die zich bij hotel Des Indes hadden opgesteld, waar de Deense Koning en Koningin de leden van de Deense kolonie ontvingen. Konin gin Juliaria en Prins Bernhard stapten er ook uit en gingen het stukje, dat het nog van het paleis aan het Lange Voor hout scheidde, te voet verder. Dat wai - een staaltje democratie, dat door de tgi- rijke aanwezigen ten zeerste op prijs werd zesteld. De Deense kolonie voor wie dit blijf in Des Indes onder één dak haar vorstenpaar wel het hoogtepunt vormde van deze dagen had zich intussen i in de salons aan het Lange Voorhout ver- zameld. De rode salon toonde een weelde van bonte voorjaarsbloemen, de oranje-1 zaal was geheel gevuld met oranje par kiettulpen en azalea mollis, wat prachtig contrasteerde tegen het mosgroene effen In de balzaal waren reusachtige bloem stukken aangebracht van rode en witte tulpen. In het geheel werden 2000 tulpen gebruikt. In de salon op de hoek van het Lange Voorhout en de Denneweg stond op de spiegeltafel een enorm bouquet oranje en rode rozen, een attentie van de Neder landse gezant te Kopenhagen, de heer De wanden van deze salon zijn bekleed met velours de Bruxelles in bronskleurige bloemmotieven. Een fraaie achtergrond voor de roze bloemarra'ngementen van lathyrus. Japanse kers en anjers, welke hier prijkten. Tegen de hoge spiegel boven de marmeren schoorsteen waren roze rhododendrons geplaatst. Slechts drie kwartier gunden Hunne Majesteiten zich om even te rusten. Ko ningin Ingrid droeg toen zij zich met EVEN VOOR HALF ACHT gister- koningspari avond kwamen Koningin Juliana tenlandse 2 en Prins Bernhard uit het paleis aan het Lange Voorhout gewandeld en voegden zich bij de Deense konink- Ijjke gasten, die hen bij hotel Des I Indes opwachten. Na de vereniging De'"D,rns:'Jr«ant.'UdeSh«r°rin Lund, i koningsparen spoedde hield een korte welkomstspeech. welkehet gezelschap zich naar de Deense door een achtwerf „Hoera" van zijn land- j legatie aan de Sophialaan, waar de genoten beantwoord werd. Volgens het, protocol werden de Denen aan hun vor- Bezant een diner aanbood. Boven de sten voorgesteld, terwijl- ook enkele Ne-(ingang van het legatiegebouw hing derlanders deze eer te beurt viel. j een klein baldakijn en over het trot- De eerste, die door de Deense gezant i (oir lag een rode loper. Voor het bin- in ong land, de heer Fin Lund, aan de koning werd voorgesteld, was de 88-iaari nengaan beantwoordden de Icontngs- oude heer Ridder van Rappard, die vani paren het gejuich van de honderden tot 1937 Nederlands gezant was in j belangstellenden met een wuivende Kopenhagen. Hij vertelde te hebben, toen deze Oslo cn de randstaten. nrr„* de koning nog gekend j Feest van kleur en klank in de Grote Kerk (Van onze Kunstredacteur) IJET WAS FEEST IN DE KERK, een feest van kleur en klank, eén feest van schoonheid en gratie. De middagzon toverde speelse arabesken op zuilen en wanden, de oranjekleu rige azalea's langs balcons en orgel- galerij toedijverden in schoonheid met de purperen cineraria's en de witte perebloesem voor het koorhek zong een lenteloflied. En de kleine blade ren vormden een omwolking van groen satijn. Zo was het gistermiddag in de Grote Kerk te 's-Gravenhage, waar het Deense Koningspaar door het Haagse gemeentebestuur werd ont vangen. Ja, zo was er feest in het oude Godshuis met de bloemen, de bloesem en de heesters. Zou niet elke Zondag die feestelijke sfeer gescha pen kunnen worden? Zou die weelde der natuur nog niet meer de harten doen ontvlammen voor de Maker van die weelde Merkwaardig dat die zon en die bloemen de mensen stil maakten, dat die jubel van kleur en licht innerlijk deed meejuiclien. Alleen de klanken van het orgel bleven in een herfst sfeer. Ervoer de organist Adriaan En gels die jubel niet? Was het nu niet de tijd her orgel te laten juichen, speels en dartel zoals de natuur is? Het orgelspel was gelukkig slechts een achtergrond, een décor. Maar ook het décor moet in harmonie zijn met wat zich daarvoor afspeelt. I?N DAT SPEL IN DE KERK was een verrukkelijk spel. een spel dat even uit de sleur van alledag haalde. Er was een Koning, er waren twee Koninginnen en er uias een Prins. Zij waren de stukken van het spel tussen het groen en de bloemen. Is het niet heerlijk nog een vorsten huis te hebben en dan eens even uif de slaap van het kleurloze' leven te worden gehaald? Te worden gezet midden in die praal eh iveelde van natuur en genegenheid, van schoon heid en vorstenliefde? Koning Frederik en Koningin In grid mogen dan slechts een half uur in deze 15e eeuwse kerk hebben ver toefd, dit korte bezoek was voldoende hen te doordringen van de geestelijke aristocratie van de Hofstad, van haar voornaamheid en haar cultuur. Het was zo een feest voor Den Haag en voor het Deense Koningspaar. Ook voor onze Koningin en onze Prins, die de Deense gasten vergezelden. Burge meester Schokking. in feestelijk vol ambtsgewaad, ontving zijn Koninklij ke gasten met de waardigheid, die bij deze stad past. Een waardigheid, die niet stijf of conventioneel is, maar de zelfde sierlijkheid heeft als de twee werken die door het Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo werden ge speeld, dezelfde charme en vreugde ook als die zingende bloemen aan de witte zuilen. Alle Haagse wethouders, het corps diplomatique, de ministers, kerkvoogden, predikanten van ver schillende kerken, kunstenaars en andere cultuurdragers, familieleden i'an de orkestmusici en nog velé anderen vormden het stijlvolle décor. dat Con certo Grosso in g. kl. t. (Op. 6 no. 6) van Handel. De zilveren klank der violen, geciseleerd door de concert meesters Theo Olof en Herman Kreb- bers, was als een verrukkelijke lente- hymne. Daarna die uitzonderlijke Der de Suite van Bach met de stralende ouverture, de verheven rust van het Air en de darteling van de gigue. Werkelijl^het was een feest van kleur en klank, waaraan Willem van Otter loo zelf de vreugde beleefde. En met hem al die hoge en nederige gasten. Ja ook de hoge gasten, want het was Koning Frederik, zelf een diri gent, die tot Willem van Otterloo zijn enthousiasme uitsprak voor dit mu siceren. Toen was het spel in de kerk weer uitgespeeld. De jonge scholieren van gymnasia en lycea zuchtten als was eert droom aan hen voorbijgegle den. De orgelklanken van Bachs Es- dur Pracludium vervulden de kerk en mengden zich inct de toejuichingen buiten. Daar ging in de namiddagzon de vreugde om het bezit van een vorstenhuis verder. de minister van Bui- Zaken en mevrouw Beyen, de minister zonder portefeuille en mevrouw vice-president van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, de voorzitter van de Eerste Kamer en v Jonkman, de deken van het .Corps Diplomatique en mevrouw Graeffe, de Vice-admiraal N. A. Rost van Ton- chef van het Militaire Huis van de. Koningin, A. J. L. baronesse De th geb. baronesse v. Pallandt, dame du palais, ir F. C. C. baron Van Tuyll Serooskerken van Zuylen, opper kamerheer, mevrouw W. A. Repelaer DrielVan der Willigen, dame du palais, de heer H. C. Hansen, minister l Buitenlandse Zaken van Denemar- en de Nederlandse gezant in Dene rken en mevrouw Luden. Aan de bei uiteinden van de tafel hadden voorts de Deense gezant en mevrouw Lund plaats genomen. De gasten kwamen eeist „door een veetal salons, waar tulpen en azalea mollis waren gerangschikt. Haaks daar op bevindt zich de eetzaal, die juist plaats bood aan de 22 gasten. Het meu- biliar, het zilverwerk, aardewerk en alle andere benodigdheden waren van de iiilie Lund en komen uit tal van lan den. Op de lange tafel lag een prachtig felkleed van kant, „Point de Venice". Tafel en stoelen waren van Cubaans liehout. Het zilver- en aardewerk uit Engeland en Denemar zilveren kandelaars had mei de tafel geplaatst. De tafelversieringen ren in zacht rose tinten, rozen, anjei tulpen. Het menu vermeldde: Chaud froid de poularde strasbourgcoise, tortue paupicttes de solde cardinal, filet Koning rustte in rose kamer Hotel des Indes vorstelijk gelooid (Van een onzer verslaggevers) ORANJE ROZEN sierden de em-pire-kamer van hotel Des Indes, waarin Koningin Ingrid gistermiddag enige ogenblikken kon rusten tussen de officiële ge beurtenissen, welke elkaar in zulk een snel tempo opvolgde. Hier ook kleedde zij zioh voor het galadiner op do Deense legatie. De aangren zende kamer was voor Koning Frederik gereserveerd. Roze tul pen, bijeen gehouden door een rood-wit lint, waren hier h-.-t wel kom van de eigenaar van het hotel voor de vorst. Deze kamer is ge heel in vieux-raze gehouden, in overeenstemming met het damast, waarmede de wanden bekleed zijn. Hier waren reeds des morgens de statiekledèren voor de vorsten ge bracht. „Hans Majestat Kongen of Den mark" stond op de labels te lezen, welke aan de degen en de doos voor 's koniiigs steek bevestigd waren. Ook het gala-uniform, de lavendelblauwe broek met brede gouden biezen en de zwarte, zwaar met tressen bewerkte tuniek wachtten. De vertrekken, die in elkaar lopen en waarbij twee badkamers behoren, konden door de Konink lijke gasten via de lift en een aparte gang bereikt wordén. De badkamers zijn voorzien van een speciale watertoevoer. Het water komt namelijk zacht schuimend uit de kranen door een toevoeging van extra lucht; de straal is daar door als het ware zonder gewicht. Waarlijk een omgeving waarin de monarchen een enige uren rust hebben kunnen genieten. verreweg de beste AMERIKAANSE King Size LANGER VOLLER GEURIGER MILDER en...in cellophaan verpakt boeuf a la financiere, bombe Nessel- le en fruits. Als wijnen werden gescr- ird: Champagne dry monopoie Heid- sleck. Chateau Gruaud Ia rose 1937 en Chateau d'Yquem. Toen de koffie werd geserveerd voeg den de 16 leden van de Nederlandse en ise hofhouding, die in Vieux Doelen hadden gedineerd, zich bij 't Koninklijke ilschap, om vanuit de legatie naar de Ridderzaal te gaan. Deense onderscheidingen Tijdens de ontvangst van de Deense kolonie en een aantal personen, die op een of andere wijze bijzondere banden met Denemarken hebben, ontvingen ze ven der aanwezigen een Deense onder scheiding. - r mr J. M. M. van Asch van Wijok, juridisch adviseur van de Deense legatie kreeg het ridderkruis I (officier in de van Danebrog). De heer Henning Franzen, voorzitter van de Deense vereniging in ons land, ir Poul Benzon uit Rotterdam, een Deen, die reeds 50 jaar in ons land woont en de heer Erlev uit Amsterdam, verbonden aan het Deense consulaat-generaal, kre gen het ridderkruis (ridder in de orde van Danbrog). De eremedaille in zilver werd toege kend aan mej. M. J. Borregaard, de doch ter van de voormalige Deense consul- generaal in Rotterdam, die verbonden is aan de Deense legatie. De medaille van verdienste le klasse met kroon werd toegekend aan mevrouw dr Boer den Hoed, lector in de Scandi- naafse talen aan de universiteit te Am sterdam en aan mevrouw 't Hart-Heuss- ler, vertegenwoordigster van het Deense toerisme. Op het Plein 1813 Even kwam het Deense Koningspaar naar buiten om een groet te brengen ,E DUIZENDEN, die voor defteld en de dirigent kapitein Rocus van Yperen de eerste fanfare doen weerklin ken over de hoofden van de duizenden, of de deur van het legatiegebouw ging open en liet tot aller verrassing het was wel erg koud Koning Frederik en Koningin Ingrid door De koning hief zijn handi in een vrolijke zwaai naar de muzikale grenadiers. Een donderend ge juich barstte toen los. Lang kon het koninklijk paar echter niet onder het baldakijn blijven. Vanachter de hoge brede ramen hoorde .het paar de muziek verder aan. Voor het rechterraam zag het publiek wel een half uur lang de stralende verschijning van Koningin Ingrid. die in een geanimeerd gesprek gewikkeld was met de Nederlandse vorstin. De heren hielden zich voor het raam ter linkerzijde van de hoofdingang op. Op het stoere gelaat van de Koning zagen we dikwijls een brede lach komen' als hij de inzet van een ook hem be kende melodie vernam. Prins Bernhard Deense legatie achter de hekken en onder de al groenende bomen van de Sophialaan de kou trotseerden za gen hun moeite wel beloond met de klinkende militaire taptoe, die de Ko ninklijke Militaire Kapel hier bracht. Dank zij de bijzondere effectieve ver lichting kwam, naast de muzikale prestaties, ook het kleurenspel bij zonder goed tot zijn reoht. De kapel in groot-tenue. Warme beren mutsen bekroonden de hoofden van de militaire muzikanten, die in pa rademars opmarcheerden, door de vlaggende en verlichte Parkstraat, de Alexanderstraat, het Plein 1813 en de Sophialaan. Nauwelijks had de kapel zich opge- Staande voor een wand van bloemen luisterden de beide Koninklijke Paren op de troon naar de woorden van welkom, welke de minister-president uitsprak bij de ontvangst door de Raad van Ministers in de Ridderzaal. dames c de bijdrage te leve ren aan het gesprek, waarin de twee vorstelijke vrouwen, gewikkeld waren, Met groot geduld doorstond men- de blitz- lampen waarmee de fotografen tot dicht onder de vensters opdrongen. Er was een vrolijk moment, toen twee grote koksmutsen achter het tuinhek van het gebouw zichtbaar werden met de gezichten van de koks die hun werk al gedaan, hadden en nu ook in de al gemene feestvreugde wilde delen. Het avondconcert begon met het ko raal „O Nederland, let op uw saeck" Met tussenspelen van. trompetters weerklon ken nadien de Belgische parachutisten- mars, de beroemde mars Sambre et Meuse" en de Grenadiprsmars van oude faam ..Turf in je ransel". Het Deense en Nederlandse volkslied besloten deze taptoe. Niemand heeft kunnen merken, dat de drumband van de K.M.K. op het ogen blik bestaat uit trommelslagers, die nog slechts vijf weken in opleiding zijn. Het geheel klonk perfect en een hartelijk apolaus was het resultaat. Reden tot juichen was er weer toen- de Deense cn Nederlandse, vorstenparen om tien uur de legatie verlieten om de korte autorit naar de Ridderzaal tc ma ken, Minister en mevrouw Beyen. die hun wagen even uit de rij hadden laten, nemen, verlieten, als laatsten het legatie gebouw. Verlichte binnenstad T~)E VORSTELIJKE GASTEN zagen In *-* het avonduur een rijk verlichte bin nenstad, die met haar duizenden veel kleurige lichtjes en vooral met de his torische gebouwen op het Binnenhof, een feeërieke omlijsting gaf aan dat roman tische schouwspel van Koning Koningin nen en Prins, die zich met hun gevolg naar de historische Ridderzaal begaven. Velen hadden een gang naar de binnen stad over om de oude en nieuwe ver lichting te bewonderen. A! werd het dan een koud uurtje, al het moois was het bewonderen wei waard en met de nieu wigheden op verlichtings- en versie- ringsgebied kon een ieder instemmen. Veel indruk vooral maakte het machtige versieringsfront op de Vij verdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5