Geneeskundig toezieht en middelbaar onderwijs u RANG KERK en SCHOOL Hervormde predikanten hielden weer de jaarvergadering te Utrecht Chefarine melodie en woon L= Puzzle 2 WOENSDAG 28 APRIL 1954 "l^OOR DE BESPREKING van de principiële zijde van het geneeskundig schooltoezicht is het van het grootste belang, dat men zich een helder beeld vormt van de taak der ouders ten opzichte van de kinderen, van het begrip school, van het wezen en doel van het geneeskundig toezicht op de leerlingen, en van de taak der overheid in deze. Naar Gods bestel rust op de ouders de plicht te zorgen voor de lichame lijke en geestelijke ontwikkeling van hun kinderen. Zelf kunnen zij maar een gedeelte van deze taak volvoeren. Daarom hebben de ouders tot plicht die maatregelen te nemen, waardoor anderen in de gelegenheid worden gesteld het nodige, dat zij zelf niet kunnen doen, te verrichten. De ouders mogen bij de opvoeding de kerk niet uitschakelen en zij kunnen de school niet missen. De taak van de school is dus een taak van opvoeding en onderwijs. „Zij is het orgaan", aldus formuleerde het dr J. Schouten, „door middel waarvan voor de ouders de mogelijkheid, wordt geschapen de algemene vorming hunner kinderen naar behoren te doen plaats hebben. Daarom moet de school van de ouders uitgaan en dienen zij de richting van het onderwijs, de beginselen waarvan dit heeft uit te gaan, te bepalen". Tevens volgt hieruit, dat de staat niet geroepen is voor de op voeding en het onderwijs der kinderen te zorgen, hetgeen natuurlijk niet zeggen wil, dat de overheid met het onderwijs niets te maken heeft. Uit gangspunt moet echter blijven de roeping en verantwoordelijkheid der ouders. T~\E OUDERS HEBBEN echter ook een taak ten aanzien van de gezondheid hunner kinderen. Zij moeten niet alleen zorgen voor voedsel en kleding, voor opvoeding en onderwijs, maar ook voor de lichamelijke en geestelijke welstand van hun kroost. En dit alles zowel in als buiten het huis. In het bijzonder klemt dit voor de school, daar enerzijds het schoolleven als zo danig gevaren meebrengt voor de gezondheid van het kind en anderzijds het samenbrengen van veel kinderen in één lokaal de moeelijkheid van be smetting zeer vergroot. Om deze redenen is het de plicht der ouders de hulp van een deskun dige in te roepen, opdat deze gevaren tijdig worden herkend en bezworen. De schooljeugd, die, èn wat haar leeftijd betreft èn wat het schoolmilieu aangaat, aan bijzondere gevaren voor haar gezondheid bloot staat, eist ook bijzondere maatregelen, en tot deze bijzondere maatregelen behoort het in het leven roepen van het schoolartseninstituut. Het wezen van het geneeskundig schooltoezicht is dus geneeskundige voorzorg, praeventieve (voorkomende) geneeskunst, en het doel niet anders dan het bevorderen van het lichamelijk en geestelijk welzijn van het schoolkind. T TIT DEZE UITEENZETTING volgt, dat het geneeskundig-hygiënisch schooltoezicht een wezenlijk deel uitmaakt van de gezondheidszorg en niet van het onderwijs. Het komt uit de school op in deze zin, dat zonder d<* srSool dit toezicht geen reden van bestaan had, maar het behoort niet tot het wezen van de school, omdat het noch met de opvoeding, noch met he* onderwijs, althans in directe zin, iets te maken heeft. Het werpt wel in direct vruchten af voor het onderwijs, omdat verzuim wegens ziekte goec' onderwijs niet bevordert, maar het aanstellen van een schoolarts behoort fóest de zonnyde Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. *Öe vetsnapewig. van demstetoty Peruka hield eerste lustrumcongres Pensionbed~iji in de knel door bedrijfsvereniging Materie betreffende de rusthuizen moet landelijk unilorm geregeld worden Uit de cijfers van een apart gehouden administratie is vastgesteld, dat het werkloosheidsrisico in de woon pensions kunnen worden gedokt voor zover het de waohtgel-iverzekering betreft, door een heffing van 1,8 pot In plaats van 4 pet als <ot nu toe. Dit deelde de heer H. Smit urit Utrecht, landelijk voor zitter van de Ned. Vakbond voor het pension-, rusthuis- en kamerverhuurbe drijf, vanmiddag mee op het congres, dat de Peruka ter gelegenheid van het eer ste lustrum in de Houtrusthallcn te Den Haag organiseerde. B het bestuur van do bedrijfsver- i uniforme premie niet tot het nemen van die maatregelen, welke bedoeld zijn om de goede jheef^men^olgens spr. ecr/Tnrec^tvaar- gang van het onderwijs te verzekeren. besluit genomen door het pension- bedrijf te belasten voor de risico's, die Het instituut van schoolartsen wordt daarom niet gerechtvaardigd door name vooral aan het se;zoenbedrijf Mnhaerent zijn. De heer Smit zeide met ae stelling, dat de school in deze een eigen taak heeft, maar alleen door trots en dankbaarheid melding te kun- het feit, dat de zorg voor de gezondheid van het schoolgaande kind. in prin- 'r.en maken van het succes, iat Peruka cipe thuisbehorende bii de ouders, bijzondere maatregelen vereist. En dézeiÜThujSgg,5SetïSSjS?taISl maatregelen zijn niet anders dan gelijk gezegd het in opdracht van ning bi; de huurwetwljj-ging per 1 Ja de ouders stichten van een schoolartseninstituut. Maar de verantwoordelijk- nuari 1954, heid voor het samenkomen in de school van zoveel kinderen en de daarmede samenhangende medische problemen blijft rusten op de gezinnen, die deiNed. Fea. Ver. van Pension-, Rusthuis kinderen samenbrengen, dat is: op de ouders. Kamerverhuurbedrijven, wordt gevon- ;den. aldus spr, in net bestuur van Be- Idrljfshoieca. de Stichting Vakonderwijs TN DE MAATSCHAPPIJ zijn vele verbanden aanwezig en elk verband ;Horecabedrijven. de Bedrijfsvereniging 1 hee" ont^erscheidene vervlechten met andere verbanden. Zo is hei lX«aver"°ktrt^d™'31 gezin verweven met de kerk, met de school, met de fabriek, met het kan- voorbereidingscommissie voor het Ho- Vecabedrijfschap. Wij zullen hierdoor een orgaan krijgen, zo vervolgde spr., van geheel nieuwe conceptie, dat tot doel heeft een voor het belang van het Ne derlandse volk dienende werkzaamheid bedrijfsleven te bevorderen. Hiertoe zijn zelfs bepaalde verordenende bevoegdheden verkregen. secretaris van de vakcommissies pensions voor de Horeca, de heer J. B. M Schregel, hield vervolgens eer. rede. waarin hij ook aandacht wyddt een speciale exploitatievorm, nl. die rusthuizen. Spr. meende, dat de ma terie betreffende de rusthuizen landelijk uniform geregeld moet worden. Hij dacht hierbij oa. aan de reeds jaren in voorbereiding zijnde ziekenhuiswet. Wel licht ligt hier ook een taak der komende ro zei de heer Schregel. de morgenuren ontvingen B. en W. Den Haag het hoofdbestuur en een deputatie van het District Den Haag van Je Peruka. toor, met talrijke verenigingen, enz. Zo staat de kring van het ziekenfonds in relatie met het gezin, met d° diverse maatschappijen der medewerkers, met het verzekeringswezen, met het bedrijfsleven, met de overheid. En zo is het schoolartseninstituut nu een vervlechting van de schoolkring met de gezondheidszorg, in het bij zonder met de particuliere gezondheidszorg. Niettemin blijft het genees- kilndig schooltoezicht onderscheiden van de school als zodanig en behoort het niet onder onderwijs, maar onder volksgezondheid. Heeft de overheid in deze dan geen taak? Ongetwijfeld, want de roe ping der overheid ten aanzien van de volksgezondheid brengt vanzelf mede het recht van toezicht op de schoolhygiëne. Doch deze taak is van secun daire aard en draagt slechts een controlerend en corrigerend karakter. Ten aanzien van het hygiënisch en medisch toezicht op de scholen wil dit zeggen, dat de overheid slechts de plicht heeft deze arbeid aan te moedigen en zo nodig te steunen. Eerst bij verwaarlozing door de ouders van hun roeping in deze heeft de overheid.het recht, dwingend op te treden. T^E CONCLUSIES, uit het bovenstaande te trekken, menen wij als volgt te mogen samenvatten. Op de ouders rust de plicht te zorgen, zowel voor de opvoeding en het onderwijs als voor de lichamelijke en geestelijke welstand hunner kinderen; de school heeft uitsluitend ten doel de algemene vorming der kinderen en het bijbrengen van de voor het maatschappelijk leven onmisbare kennis; het geneeskundig-hygiënisch schooltoezicht is een onderdeel van de geneeskundige voorzorg en beoogt alleen het lichamelijke en geestelijke welzijn van het kind; de overheid heeft' in deze slechts eer. bemiddelende en aanvullende taak. Tegen een schoolartseninstituut zijn dan ook geen principiële beden kingen aan te voeren en rest ons de vraag te bespreken, of het uit een oog punt van praktijk evenzeer wenselijk is voor het middelbaar onderwijs. Op deze vraag moet het antwoord bevestigend luiden. Vooreerst toch blijven er na het verlaten van de lageTe school afwijkingen voorkomen, die men vóórdien ook aantrof. Als zodanig zijn met name te noemen afwijkin gen van het gezichtsvermogen (bijziendheid), orthopaedische afwijkingen (slechte houding, verkrommingen van de wervelkolom, platvoeten) en spraakgebreken (stotteren). EEN TWEEDE ARGUMENT voor het geneeskundig toezicht op de mid delbare scholen is gelegen in de omstandigheid, dat na het verlaten van de lagere school er zich afwijkingen kunnen ontwikkelen, welke vóórdien niet voorkwamen. Hierbij valt te wijzen op de zgn. adolescenten-kyphose (een verkromming van de wervelkolom, welke op ongeveer 12-jarige leef tijd begint), op de struma adolescentia op puberteitskrop en verder op en kele lichamelijke en geestelijke stoornissen, welke in de puberteit kunnen optreden (uit de kracht groeien, bloedarmoede, slapeloosheid, zenuwziek ten, ontsporingen op sexueel terrein, en dergelijke). Een derde reden voor het medisch toezicht op de leerlingen van de middelbare scholen wordt gevormd door het feit. dat op deze inrichtingen het gevaar voor besmetting met tuberculose groter is dan op de lagere scho len. Op het eerste aanhoren klinkt deze uitspraak wat bevreemdend, maar ze berust op de feiten en kan derhalve aan de praktijk getoetst worden Met name moet hierbij gedacht worden aan de omstandigheid, dat kinderen op de leeftijd van 12 tot 16 jaar doorgaans aan een veel meer besmettelijke vorm van longtuberculose lijden dan jonge kinderen. Om al deze redenen kan de geneeskundige voorzorg, in eerste instantie berustend bij de ouders, niet anders dan met voordeel worden opgedragen aan een speciaal daartoe aangewezen deskundige. Moge daarom de roep om geneeskundig schooltoezicht op de middelbare scholen en inrichtingen voor voorbereidend hoger onderwijs ook in onze kringen weerklank vinden Dr. A. C. DROGENDIJK. Ook nieuwe organisatie van bedrijfspluimveehouders Op een vergadering van de groep vrije bedrijven van de voormalige Alg. Ned. Pluimveeteeltvereniging is gisteren In Utrecht een Landelijke Organisatie van Bedrijfspluimveehouders opgericht. Deze nieuwe organisatie zal zich aansluiten bij de nieuwe Ned. Pluimveeteelt Organi satie, die onlangs door statutenwijziging is voortgekomen uit de A.N.P.V. (Van een onzer ONDER auspiciën van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk hebben gisteren de Ned. Herv. Pre dikantenvereniging en de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Utrecht de jaarvergadering ge houden. De belangstelling voor deze bijeenkomst was buitengewoon groot. Zij was ook nu weer een bijzonder evenement in het ambtelijk leven en een trefpunt, waar vriendschapsbanden worden gelegd of nauwer aangehaald. Aldus ds H. J. F. Wesseldijk uit Eind hoven, praeses van de Generale Synode, die de vergadering voorzat. Deze vergadering, zeide ds Wesseldijk verder, is samengesteld uit alle theologi sche richtingen. Boven richtingen en groepen evenwel staat de Heer der Kerk. Evenals de Oecumene moet de Hervorm de Kerk van genade leven. Als die genade er niet was, dan waren vrijzinnigen en rechtzinnigen hier niet bij elkaar, zeide spr. Dan hadden de richtingen de kerk al lang uit elkaar gehaald. Prof. Beek hield de preek Nadat de vergadering een groot aantal overleden predikanten in eerbiedige stilte had herdacht, hield prof. dr M. A. Beek de domineespreek over Handelingen 18 24-26, het verhaal van de eenvoudige, rechtlijnige Aquila en Priscilla, noemde spr. het, die in vroomheid en liefde de geleerde Apollos corrigeerden. Wij hebben geen behoefte aan geleerde theologen, die in deze vergadering komen uitrusten van doorleefde voorjaarsmanoeuvres, maar wel aan vrome dominees. In deze morgenvergadering leverde prof. dr H. Kraemer een referaat over het thema, van Evanston: „Jezus Christus de hoop der wereld". Het zal daar gaan, aldus spr., over het herwinnen van een der kernen der Bijbelse openbaring. Het ware werk komt eerst na Evanston. Prof. Banning over Europa 's Middags kwam prof. dr W. Banning aan het woord met het onderwerp: „Wij in Europa". Deze combinatie sluit een principiële godsdienstige spanning en een theologische problematiek in, zowel ten aanzien van de relatie tot God, als van de concrete historische situatie. Deze laatste vertoont als voornaamste aspec ten het verloren gaan van Europa's poli tiek en economisch leidende functie, de worsteling om interne geestelijke verwil dering te overwinnen en de ligging tussen Amerika en Rusland. In verband met de door spr. geschetste structuurverandering bepleitte hij sociale Vijltig briefjes van 100 ROOMBOTERPRUS NAAR JORDAAN nREED glimlachend en in de Westerstraat te van beroep dóór-ziek- *-* met een strelend ge- Amsterdam beklom en te reeds vele maanden baar streek gistermiddag haar de heuglijke mede- „zonder verdiensten zat". deling deed. Op een hol overigens is het niet ïerkant voor de eeTSte keer dal r Krui- vader en moeder Van zy Schaick aan een prijs vraag meedoen. In de 31 dat zij getrouwd Schaick-Sijmons 50 brief- liep z\j jes van honderd glad. van de straat, na Zij had de hoofdprijs ge- denier C. Libert, wonnen van de lande- haar boter gekocht had. lijke roomboterprijsvraag Deze mocht, óók gisteren, die enige tijd geleden 1000 gulden in ontvangst 2yn( hebben zij c. uitgeschreven werd door nemen. een' ^les n^eur hBt NedeTlands Zuivel' Zo lagen daar gisteren enWe andere prijzen bij °ureauin de geA-llige huiska- elkaar gepuzzeld. „We Meer dan tienduizend mer in het hartje van de O^an maar trouw door oplossingen kwamen bin- Jordaan, 50 briefjes van me' piekeren", vindt het nen op de vraag of men 100 gulden uitgespreid; Jordaanse echtpaar, het met moeder Veenstra bijkans de hele tafel was pj0g jjj andere in*en - 'n symbolische figuur er mee bedekt. Toen de zijn de geiukkig'e eens was, dat room- heer Dorlas uitgeteld was, winnaars van prijzen ge- boter op de boterham slaakte hy een zucht van Worden Mevr G H DrVfhoit. Soestdijkseka- prijs van 500 gulden. verdient. Daarnaast werd dag had hij met de gevraagd een rijmpje in loppe met inhoud in zi te zenden. tas gelopen. Mevrouw v. n,,.,,..,,,,, v„„ Schaick liet het onder- Daarnaast weraen nog Mevrouw Van Schaick ,eke„en de kuHtamie Hen menders verbUid UJUt niet wat haar over. hoar mon ov„ met een prv, van 100 kwam toen op Goede j,, ,chriJf[ mooi„» stilden en ten slotte toer- Vrijdag de leider van de J den voor honderd andere afdeling propaganda van Dit buitenkansje komt goede oplossingen prijzen 't Zuivelbureau, de heer het gezin Van Schaick van 25 gulden beschik- H. Dorlas, de drie trap- wel zéér van pas, daar baar gesteld. 262 III de vader metselaar verslaggevers) gerechtigheid, de handhaving van hel universeel karakter der kerk boven ge bondenheden van natie, klasse, ras, partij en ideologie, alsook de onverbrekelijke samenhang van gerechtigheid, vrijheid vrede. Gistel-avond heeft ds G P. Klijn gespro ken over „Het apostolaat in grijpbare vorm". De referent merkte op, dat het apostolaat als concrete dienst vrijwel ge heel buiten het gezichtsveld van het ge wone gemeentefid valt. ,Het artikel, hoe wel voorradig in de winkel der kerk, wordt niet over de toonbank verkocht". Referent achtte het onmisbaar, dat het de gemeente duidelijk wordt dat zij aan het werk van Jezus moet deelnemen. Om hiertoe te geraken is een apostolair gerichte theologie nodig. Verder toonde spr. aan, dat de opleiding der predikanten aan dit ideaal moet worden dienstbaar gemaakt opdat in catechese en omgang met de gemeente een nieuw en levend evangelisatiewerk van man tot man moge ontstaan. Op elk der referaten volgde discussie. (Advertentie) 4doen meer dan een! De werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel afzonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. 4 in doet wonderen Volksonderwijs de Vereniging ter Bevordering van 'het Volksonderwijs en het Schoolbezoek in Nederland zal op Zaterdag 8 Mei in Bellevue te Am sterdam de algemene vergadering houden. ■C. (wijk- te Dor- Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Amsterdam-C. gem. Oude-Kerk) W. A. Smit dredht. Geref. Kerken Beroepen: te Haarlem-Z. (vac.; A. M. Boeijinga) D. J. Roos te Sleen; te Wateringen en te Wilnis J. Hengeveld, cand. te Aalten. Geref. Kerken (Art. 31) Beroepen: te Ulrum M. L. Mul-i ders cand. te Kampen. Inauguraties aan de V.U. Dr H. Schreuder. benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren! en wijsbegeerte zal Vrijdagmiddag 7 Mal1 om half twee zijn inauguratie aan de Vrije Universiteit houden. Dr L. Geschiere zal -Vrijdagmiddag 28 Mei om half vier eveneens zijn inau-j guratie houden als gewoon hoogleraar in dezelfde faculteit. Promoties AMSTERDAM (V.U.) Tot doctor ln de rechten hoopt op 28 Met te promoveren o proefschrift: De Russische problematiek i het Sowjet-staatsbeeld. mr G. Kuypers. t Naarden, redacteur Buitenland aan het dai blad Trouw. De promotie in de faculteit der rechtsgt leerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecl welke oorspronkelij mstandigheden is thans nader vj l op 12 Mei te 16 i L wis- dames M J Ectehai Haag; Doet exam Schijfsma. Lelden. mei M I C P de Jong. Leiden en de heer F Klein, Leiden; Doctoraal examen pharma- cie: de heer A J Moolenaar. Lisse; Candl- daatsexamen geneeskunde: de «eren K van Hoek. Oègstgeest en H R Kraus. Aerden- hout. AMSTERDAM (G.U.), 27 April - voor cand psycologie: H Langhout, Amster- Indlsch recht: Utrecht; C rop theologie: A C Lan- R L Millet, Am irs. Utrecht; F C Schrö- Tiggelman, Zeist; K A -kunde (D): F Zcrnlke. Groningen: idem (K): K H Postuma, Eel- derwoldc; idem (L)mej E A Wiegman. Sneek; Doet wis- en natuurkunde, wiskunde; J H Rcints, Hoogezand; natuurkunde: A van Mei VELPON zie je er geen barst van! DONDERDAG 29 APRIL rsum i. 402 in. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed 8.06 Nfeuws 8.15 9.00 Voor de huisvrouw 9.40 School radio NCRV: 10.00 Gram. :0.30 Morgendienst Ie zieken 11.45 Pianorecital i Lunchconcert 12.55 Zon- ws 1.20 Gram. 1.40 Blaas- 55 Gram NCRV; 2 00 Pro solist 2 45 Voor de vrouw luziek 3 35 Gram. 4 00 Biibe::cz;nc 4 CO Vocaal ensemble 4.55 Voor ugd 5.25 Zigeunerkwintet 5.40 Zeeuws programma 6.00 Gram. 6.10 Sopraan en piano 6.35 Raadhuispraat 6 45 Leger des Heils- kwartier 7.00 Nieuws 7.10 Voor de jeugd 7.30 icert 7.55 Ga mee naar Jubo II 8.00 8.20 Gev. programma 9.45 Gram. Orgeli RadioKran 9.50 Ik d< 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8 15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Gram. 11.15 ^Van de hak Musette -orkest C12.00 Zang en 'piano' 12.25 Intermezzo 12,30 Land- en tuinbouwmede- dejingen 12.53 Hammondorgelspel 12.50 ,,Uit het bedrijfsleven" 1.00 Nieuws 1.15 Mede delingen 1.30 Amusementsmuziek 2.10 ..De man van Hatton Garden", hoorspel 2.30 Bel- tabletten: volle melk chocolade of gevuld met noten en vruchten 5. In die ogen leest ze van alles. Wanneer vader niets zegt, is de lectuur het rijkst. Zij alleen kan het lezen. Zij is de enige, die de code kent. Die heeft ze nooit geleerd, die kende ze al, toen ze twee jaar oud was. De anderen, die de code niet kennen, lezen heel anders. Glad verkeerd. En het schrift in Truus' eigen ogen zien ze he lemaal niet. Daardoor denken ze, dat Truus bui ten hun leven staat. Juist andersom. Zij staan buiten het hare. Zij kijken nooit door de vensters van haar zielehuis naar binnen. Daar is altijd actie. Maar van buiten lijkt het stil en zonder passie. Vader weet beter, Die kent haar code even goed als zij de zijne. Zo corresponderen ze. Moeder heeft alles verteld aan Annie. Ze was in de wolken. Op het ogenblik vertoeft ze nog op het kantoor. Nooit was de aanslag van de toetsen zo licht en veerkrachtig als vandaag. Haar vingers huppelen over het bord. Hoe lang nog? Ze heeft ook stilletjes zitten cijferen. Net als Dirk. En kan haar eigen cijfers niet geloven, ze is er ontdaan van. Zo ontdaan als de Oosterse vorst uit de Legende van het Schaakspel. Ze ziet visioenen van een prachtig huis, een auto, een... Eén auto? Een garage vofl! Chauf feurs in uniform. Huisknecht... Gegroet, schrijfmachine' Vaarwel beminnelijk baasje. Tot ziens, tot ziens'. 's Avonds loopt ze met Jan. Er over spreken mag ze niet. Er over zwijgen kan ze niet. „Wat heb je toch?" vraagt Jan, „het ene ogen blik babbel je honderd uit en een moment later ben je totaal afwezig Waar zit je dan?" ,,Ja, jongetje, dat moest je nu eens weten!" Een amicale klap op zijn schouder. Dat is een uitbundigheid die Jan verbaast. ,,Ik heb ernstige dingen om over te denken", verklaart ze. Dat is mis. Nu wil Jan weten, wat het is. En Annie is veel te vol om te zwijgen. „Maar denk er aan, dat je er met niemand over praat!" V. DE EERSTE STAP. Dirk is naar het Departement geweest en komt met groot lawaai thuis „Het is een miljoenen-erfenis, miljoénen! 't Is reusachtig! Maar het zit ingewikkeld in elkaar Erg ingewikkeld". Hij kijkt rond. Naar vader, naar moeder, naar Truus. Annie is niet thuis. „Dat dacht ik wel", zegt vader. Zijn ogen to nen niets van de verheerlijkte adoratie, waar mee moeder haar zoon aankijkt. „Waarom dacht u dat?" vraagt Dirk, gekrenkt vanwege de geringe indruk, die hij maakt. „Als het niet ingewikkeld was, zou het zo lang niet vastzitten. En doordat het lang vastzat, liep het op tot een grote som". Deze logica sluit in haar eenvoud zo secuur, dat Dirk staat met verstomde lippen. Gelukkig komt Annie juist thuis. „Ga zitten, Dirk", noodt vader gemoedelijk, „en vertel ons rustig wat je weet". K. JONKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis van een erfenis „Het is nog al ingewikkeld", zegt Dirk oog eens om op streek te komen „Die Alexander de Bas moet afkomstig zijn uit Middelburg, waar hij in het oude doopboek staat ingeschreven als San- der. Misschien 13 dai later Alexander geworden Catherina Huydecoper was een Amsterdams weesmeisje, dat in Indië met hem getrouwd is Van hun twee zoons was er een getrouwd met een Portugese vrouw. Die zoons waren zelf ook rijk evenals hun ouders, maar zijn indertijd ver dwenen Uitgevaren op een schip, dat nooit terug kwam. De nalatenschap van hun ouders kon hun dus niet worden uitgekeerd. De Heren van de Oost Indische Compagnie hebben daarover toen het beheer genomen. Een gedeelte van het kapi taal is in een of ander tijdperk zoek geraakt, men weet niet waar of door wie De nalatenschap pen van die zoons zitten ook nog vast Waar de vrouw van die getrouwde zoon is heengegaan, is niet bekend. Misschien naar Portugal. Ook weet men niet, of er kinderen waren en of zij een deel van haar mans nalatenschap heeft meege nomen. Voorlopig hebben wij daar niets mee te maken, want wij heten Huidekoper en zij heet ten De Bas Het gaat er voor ons maar om. of die Catherina Huydecoper, het weesmeisje, dat later een rijke Indische dame werd, een bet- over-achter-nicht van ons is". Dirk zwijgt. De vrouwen zwijgen ook, moeder en Annie kijken naar Dirk. Vader knijpt zijn ogen diep denkend, tot smalle spleetjes. Truus kan er niets in lezen Ze staat tussen de deur en de tafel, slank en licht als vader. De anderen zit ten zwaar op stoelen. Annie en vooral Dirk heb ben het potige en zwaarlodige van de Van Veens. „Dan kunnen wij die mannen laten rusten", zegt vader. „Het gaat alleen om de graad van bloedverwantschap met de moeder". „Hoe het zij", roept Dirk, „het gaat in elk geval over onnoemelijke bedragen en als wij maar één procentje van de hele boel krijgen, zijn we al dubbel en dwars binnen". Alle gezichten lachen. „Dan gaan we fijn in een groot nieuw huis wo nen. Deze ouwe kast... En natuurlijk een auto, wat jij, Dirk? Jij hebt al zo lang over een be drijfsauto gepraat". „Stil toch, Annie", vermaant vader, „jij doet, alsof we de millioenen al in handen hebben". „Ja ja, vadertje, u praat wel eens over aan passen. Geef mij alvast een fijn zomermanteltje. Die aanpasserij moet een beetje tijdig gebeuren, anders steekt de tegenwoordige toestand te veel af bij later. Nu zit u er tussen". Lachend staat vader op. „Nee nee, loop er nou niet tussen uit!" KORTE INHOUD VAN HET VOORGAANDE In de Nederlandse Staatscourant is een op roeping verschenen aan hen, die menen ge rechtigd te zijn tot. de nalatenschap van het echtpaar De Bas-Huydecoper, drie honderd jaar geleden te Batavia overleden. Dit bericht brengt grote spanning in vele gezinnen, ook in dat van de heer Kuidekoper, handelaar in bouwmaterialen. Dirk, de oudste zoon, gaat in Den Haag inlichtingen inwinnen op het departement van Justitie. Als hij in de ouderlijke woning is teruggekeerd, deelt hij mede. dat deze erfenis om miljoenen gaat. Annie, de dochter, praat al over een nieuw huis. een auto. een fijn zomermanteltje enz. Haar vader probeert haar opgewonden stem ming wat te sussen. glsohe muziek 3.00 Voor de zieken 3 45 Gram. 4.15 Voordracht 4 30 Gram. 5.00 Voor de jeugd. 5.4?-Regeringsultzending; Rijks delen Overzee: D. Q. R. Mulock Houwer; „Kind en samenleving in de Nederlandse Antillen" 6.00 Nieuws 6.15 Sportproblemen 6.25 Voor de jeugd 6.40 Reportage en gram. 6.55 Conferentie der Grote Vijf 7.00 Voor de kinderen 7.05 Gesproken brief uit Londen "40 Rondetafelparli 8.05 Ronde van Nederland inenkoor en sol. (In 0 ..Reis dot 7.10 Jaz 8 20 Niei Phllh. Orkes pauze: plm. 9.10—9.40 „Reis door een kinder hoofd". hoorspel) 10.05 Gram. 10.15 Vrouwen koor. piano en sol. 10.45 Sportactualiteiten 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Jazzmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Orgelspel 12.25 Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1.10 Mede delingen 1.20 Amusementsmuziek 2.00 Con cert 2.45 Gram. 315 Reportage 4.00 Licht concert 4.40 Voordracht 5.00 Voor de kinde ren 6.00 Nieuws 6.16 Causerie 6.25 Sport 6.30 Gram 7.00 Hoorspel 7.30 Kamermuziek 8.13 Causerie 8.30 Gev. programma 9.00 Nieuws 9.15 Discussie 9.45 Gev. muziek 10.25 Repor tage 10.45 Parlement-'- 11.08 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 JHMMI sementsmuziek 12.45 Concert 145 Voor kleuters 2.00 Voor de vrouw 3.00 Lie muziek 3 45 Amusementsmuziek 4.15 I Dale's dagboek 4.30 Cai iverzicht 11.00- 1 247 m. 12.00 Amu- .00 Amusementsmuziek 8.30 Klankbeeld 9.00 Hoorspel 9.30 Gev. pro gramma 10.00 Nieuws 10.15 Actualiteiten 11.05 Voordracht 11.20 Dansmuziek 11.50 12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12 50 Koersen 12.55 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Muziek voor millioenen 2.00 Engelse les 2.15 Gram. 2.20 Franse les 2.45 Omroeporkest en sol. 3.30 Cellorecital 3.55 Gram 4.00 Operamuziek 5.00 Nieuws 5.11 5.15 Voor de kinde- 6.30 Voor de soldaten Nieuws 7.40 Gram. 7.50 Literaire causerie 8.00 Gram. 8.10 Klankbeeld 8 40 Verzoekpro gramma 9 15 Ethnologisohe muziek 9.40 Muziek uit 'de Congo 10.00 Nieuws 10.15 Planorecital 10.45 Gram. 10.55—12.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 NicUws 1 15 Gram. 3.00 Symphonie-orkest 3.45 Gram 4.05 Li oh te muziek 5.00 Nieuws 5-15 Gram. 7.30 Nieuws 8.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 Gram. 10.55 Nieuws. BBC. Uitzending voor Nederland; 10.00— 10.30 n.m. Nieuws; ..Beste allemaal"; Engelse literatuurgeschiedenis (op 224 en 75 m.). Kruiswoordraadsel Horizontaal; 1. Ellendig. 7. werkelijk. 8. gi aaigereedsohap, 11. verkeerd, 13 vreemde munt. 16 uitroep van afkeer; 16. zonder doel lopen. 18 grondtoon. 19. wiel; 20 echtgenoot; 22. hevig; 24 edelsteen, waarin figuren zijn gesneden; 26 uit de aard slaan. Verticaal: 1. Kledingstuk: 2. advocaat; 3. rivier in Utrecht: 4. trekvogel; 5 onder richt; 6. vluchtig. 9. drank; 10 vlaktemaat; 12. keukengereedschap: 14. raadsel; 16 sme king; 16 mager; 17 zouteloos: 20. verb v.h. werkwoord eten; 21 Japanse parelduikster, 23. streep; 24. nieuwjaarswens; 25. wint er- Oplossing vorige pu--.!a

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2