JÜcuwc jTriJtórfic (JTouraitl Rusland breekt met Canberra door affaire-Petrof 11 Flink gesmuld van kievitseieren Parijs stelt „staakt vuren' voor in Genève Generaal-maj. Bach en overste Pronk zwaar gewond Wist U ZATERDAG 24 APRIL 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bü contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10023 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken JlenlettUtb l« gftetltvra nga bert in ftgljeaspott* GROOT AANTAL RODE AGENTEN GEGREPEN En de Ver. Staten protesteren tegen opdracht ran Choglof DE TWEE opzienbarende spionnage-affaires Petrof en Choglof hou den de wereld nog sieeds in spanning. Gisteren kwam het bericht, dat Rusland de diplomatieke betrekkingen met Australië heeft verbro ken, omdat zijn vertegenwoordigers „blijkbaar niet veilig zijn". In een nota wordt geëist, dat het Australische diplomatieke personeel in Mos kou binnen drie dagen vertrekt. Het Russische personeel in Canberra heeft opdracht gekregen, naar Moskou terug te komen. Anderzijds heeft de Amerikaanse regering via haar Hoge Commissie in Duitsland gepro testeerd tegen de ergerlijke en onbeschaafde gedragslijn die is gevolgd in de zaak-Choglof. De Russische staf te Canberra kreeg opdracht, naar Moskou terug te komen. In de Russische nota wordt geprotesteerd tegen het optreden van de Australische regering in de zaak-Petrof. Volgens 't Kremlin is Petrof een misda diger die zich staatsgelden heeft toege- eigend; mevrouw Petrof zou door de Aus tralische regering zijn ontvoerd. In de nota wordt nogmaals om de uitlevering van Petrof gevraagd. Dit is de eerste maal dat officieel iets over de zaak-Petrof in Rusland werd be kend gemaakt (via radio-Moskou). De Russische functionarissen die mevrouw Petrof moesten ontvoeren, zijn intussen per vliegtuig in Oost-Berlijn aangekomen. Wat de kwestie Choglof betreft, wordt nog gemeld, dat de Witrussische vluchte ling Oholovitsj, die door Choglof had moeten worden gedood, leider is van de psychologische afdeling der anti-commu nistische organisatie N.T.S. en als zodanig een gevaar was voor 't Kremlin. Naar Reuter en Ass. Press in Bonn ver nemen, is sinds eind Februari (het tijd stip waarop Choglof zich meldde) een groot aantal arrestaties verricht onder de Russische geheime agenten in Duitsland en Oostenrijk. In kringen van de Weste lijke geheime diensten verwacht men, dat Moskou zijn inlichtingendienst geheel zal moeten reorganiseren. De Amerikaanse Hoge Commissie heeft de Russische Hoge Commissaris verzocht, de echtgenote en het zoontje van Choglof toe te staan, zich bij hem te voegen. Naar verluidt, heeft mevrouw Choglof een toe vlucht gezocht in een Westerse ambas sade te Moskou, waardoor zij voorlopig veilig zou zijn. De Deense minister van Justitie, Hans Haekkerup, heeft thans meegedeeld, dat Denemarken zijn veiligheidsmaatregelen tegen spionnage zal verscherpen, tenge volge van de onthullingen van Choglof Russische sabotage agenten, die Zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. Dezelfde Russen en Chinezen die het vrije Wcs- ten openlijk en ondergronds bestrijden, mevrouw Petrof ontvoeren en een moordenaar naar West-Duitsland sturen met een luguber wapen, die zelfde Russen en Chinezen be gonnen in Genève mét het leg gen van prikkeldraad om hun villa's, die in verband met de grote conferentie over Azië, welke a.s. Maandag begint, te hunner beschikking zijn ge steld. Op de foto ziet men een groep arbeiders bezig bij het verblijf van de Chinese deleggtie. enige jaren geleden in Karlshorst (Duits land) opgeleid werden om in Denemarken te werken. Vóór al het andere Plan van Nehroe voor vrede in Indo-China Indonesisch parlementslid Unie mag eenzijdig worden opgezegd Rondonuwu, de voorzitter van de sectie buitenlandse zaken van het Indonesische parlement heeft verklaard, dat Nederland de geest van de Unie schendt, wanneer het niet over de kwestie Nieuw-Guinea wil onderhandelen. Voorts was hij van oordeel, dat een eenzijdige opheffen van de Unie niet in strijd zou zijn met he' in ternationale recht. Wel gaf hij de voor keur aan onderhandelingen, maar wan neer deze in een impasse zouden geraken zou Indonesië inderdaad tot eenzijdige opzegging van het Unie-veroand moeten overgaan. Het toestaan van het houden van demonstraties in Nederland van de Re publiek der Zuid-Molukken zag de heer Rondonowu als een bewijs, dat de op stand van de RMS niet werd opgezet door ontevreden Indonesiërs, maar door Ne derlanders. April blijft koud (Van onze weerkundige medewerker) T>EZ1EN WIJ de laagste maximum- temperatuur, in de laatste 100 jaar in April, in De Bilt gemeten, dan zien wij dat die op naam staat van April 1936 met 15,7 graden Celsius. Maar April van dit jaar is nog steeds beneden dit recordcijfer, want in De Bilt is er tot op heden nog geen enkele dag voorgekomen waarop het warmer was dan 15 graden. De grasmaand zal daarom op zijn minst nog met éér warme dag uit de slof moeten schie ten. wil zij geen abnormaal slecht figuur slaan. Zeer velen zouden ook met een groeizaam regentje blij zijn, maar juist nu is er niets dat de eerste dagen op regen wijst. Met aanhoudende Noordelijke winden drijft veel bewol king over, maar warmer zal het t nog niet worden. Autobotsing in Engeland Generaal-majoor J. A. Baoh, hoofd van de dienst materieel luchtmacht, en lui tenant-kolonel ir D. J. Pronk van de zelfde dienst zijn gisteravond ernstig gewond geraakt bij een auto-ongeluk nabij Wesdon (Northamptonshire). Hun Engelse chauffeur werd bij dit ongeluk gedood. De vierde inzittende, de heer H. Millward, vertegenwoordiger van de Rolls Royce in Nederland, werd eveneens gewond. Generaal-majoor Bach en de heer Mill ward waren op weg naar het vliegveld om naar Nederland terug te keren. Na een tweedaags bezoek aan Engeland. Zij hadden samen met luitenant-kolonel ir Pronk, die in Engeland is geplaatst in verband met het Hunterplan, een bezoek gebracht aan de Rolls Royce motoren fabriek in Derby, waar de motoren voor de Hawker-Hunter straaljagers worden vervaardigd. Op de terugweg botste hun auto op een vrachtwagen. Kon. gezin vertrok uit Innsbruck Koningin Juliana, Prins Bernhard er de Prinsessen Beatrix en Irene zijn van morgen om 9 40 uur plaatselijke tijd per vliegtuig uit Innsbrück naar Nederland vertrokken. 'J v: Dit zijn de echtgenote en het zoontje van de Russische agent Choglof, die naar het Westen uitweek met een groot aantal zeer belangrijke gegevens over de Russische spionnage in Duits land en Oostenrijk. Mevrouw Choglof, die in Moskou vertoeft, heeft haar man er toe bewogen, zijn opdracht een moord op een naar het Westen gevluchte Rus niet uit te voeren. Zij zal daarvan de gevolgen moeten dragen, tenzij zij er in is geslaagd, in een Westelijke ambassade te vluchten. NederlandsZuidafrikaans belastingaccoord Zuid-Afrika en Nederland hebben eei overeenkomst getekend, die beoogt hef fing van belasting op inkomsten hoofde van vervoer per vliegtuig of per schip te vermijden. Het verdrag zal de vervulling van enige wettelijke for maliteiten in werking treden. Het zal gelden met terugwerkende kracht 1 Juli 1948. Juist vóór de Geneefse conferentie (26 April, Maandag) heeft Frankrijk laten weten, dat het onmiddellijk na opening de besprekingen zal aandringen op het staken van het vuren in Indo-China, vóórdat de strijd ontbrandt over de raag of China als vijfde grote mogend heid beschouwd moet worden of uitslui tend als belanghebbende genodigde. Het Westen heeft in antwoord op de Rus sische eis, dat communistisch China te Genève als gelijke van de Grote Vier behandeld zal worden, laten weten dat hiervan (zoals in Berlijn overeengekomen) geen sprake zal zijn. Premier Nehroe van India heeft in het parlement een plan voorgesteld ter be- indlging van de oorlog in Indo-China. Te Genève zou men de volgende vijf pun- /oor ogen moeten houden: 1. Het scheppen van een atmosfeer van vrede;l j Een onmiddellijke oproep tot het sta rt van het vuren; 3. De onmiddellijke beëindiging van de Franse souvereiniteit in Indo-China; 4. Het voeren van recht streekse onderhandelingen tussen de strij dende partijen en 5. Het staken van de iterventie van alle landen en van iedere )rm van militaire hulp. Zowel West- als Oost-Duitsland zullen aarnemers naar Genève sturen. De Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, verklaarde het moeilijk te vinden, de conferentie met optimisme tegemoet te Uit Londen wordt nog gemeld, dat Engeland bij India, Pakistan, Indonesië, Birma en Ceylon steun zoekt voor het collectieve defensiestelsel voor Zuidoost- Azië. India heeft al te kennen gegeven, dat het weinig voor het plan voelt. NATO en Genève Ook op de zitting van de N.A.T.O.-raad in Parijs is de Geneefse conferentie ter sprake gekomen. Dulles, Eden en Bidault lichtten hun collega's in over de te vol gen strategie. De raad publiceerde waarschuwing, dat het Sowjet-communis- nog steeds droomt van wereldheer schappij en thuis vol ijver werkt aan de opbouw van een militair apparaat, terwijl de politici straks in Genève over vrede praten en met het Westen onderhandelen. Weer een Nederlander uit Indonesië gewezen P.I. Aneta meldt van het hoofdparket in Djakarta vernomen te hebben, dat d< heer Schenkel, zaalchef van het Ban- doengse hotel Savoy-Homan, Ii.donesië zal moeten verlaten. De heer Schouten, beheerder van dit hotel, die evenals de heer Schenkel meldingsplicht upgelegd gekregen had, heeft verlenging van zijn i iigratie-p ipieren gekregen. Deze ver lenging is aan de heer Schenkel onthou den, zodat hij met de eerste bootgelegen heid uit Indonesië zal moeten vertrekken. De een na de ander komen de delegaties in Genève aan, waar Maandag de beraadslagingen over Aziatische problemen een aanvang nemen. Op de foto de Chinese delegatie. Indische oorlogsslachtoders Kaii Mei: voor 5 ct een aanmeldingskaart Na het uitvoerige debat, dat in de Tweede Kamer is gehouden over de slot- regejing voor de Indische oorlogsslacht offers, kan de desbetreffende afdeling van het departement van Buitenlandse Zaken met de uitvoering van de regelingen be- Half Mei zullen de Indische oorlogs slachtoffers bij alle postkantoren gelijker tijd een uitvoerige toelichting verstrekt. De kaart moet ingevuld gezonden worden aan de afd. Rehabilitatie Indische Oor logsslachtoffers. Alexanderstraat 16, Den Haag. Hierna krijgen de inzenders uit voerige vragenlijsten tocge-^nden. Op grond van de antwoorden iSllen de uit keringen worden vastgesteld. Op verschillende plaatsen in het land zullen voorlichtings-bijeenkomsten worden gehouden. In Bergen op Zoom: Weer een auto op de spoorbaan gestort Door onbekende oorzaak is Vrijdagmor gen omstreeks vier uur weer een truck met aanhangwagen van de Parallelweg te Bergen op Zoom op de spoorlijn gereden, op geen 200 meter afstand van de plaats deze week een andere vrachtauto neerstortte. De truck met aanhangwagen van de Houthandel v. h. fa. J. Sprey uit Alphen den Rijn, bestuurd door T. R. uit deze plaats, kwam van de Parallelweg in de richting van Bergen op Zoom. Plotseling schoot de wagen de straat- eg over, reed over het rijwielpad, dui kelde langs het talud naar beneden er kwam een meter of vijf lager in de langs de spoorlijn lopende sloot terecht. De truck kantelde; de aanhangwagen bleef schuin tegen het talud hangen. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Valk-zeilboot voor de Prinsessen gereed Watersport in Amerika leren beminnen In de binnenwateren tussen Zaandam i Loosdrecht wordt momenteel een slank a snel zeiljachtje van het type Valk ge sleept, waarin deze zomer de oudste twee Prinsessen het hart aan de zeilsport kun- en ophalen. Tijdens haar verblijf in Cape Cod (Ame rika) hebben de Prinsessen Beatrix en Irene leren zeilen. Zü kregen spoedig de smaak van deze watersport te pakken en wilden ook in Nederland weer de wind in haar zeilen voelen. Als Kerstgeschenk kregen de Prinsessen toen een Valk aan geboden die zij ter herinnering aan haar Amerikaanse boot Red Devil Jr doopten. Gedurende de winter is het scheepje, dat in 1940 is gebouwd, door een Zaan- damse scheepswerf voor de zomermaan den in gereedheid gebracht. De fraai- gelljnde boot is rood geverfd en voldoet geheel aan de eisen, die aan een wed strijdboot in de Valken-klasse worden ge steld. Bij het tuig behoort een ballon-fok. Het zeilscheepje, dat nu onderweg is lar Loosdrecht wordt daar gemeerd in de jachthaven van de Kon. Zeilvereniging Loosdrecht. Van daar zullen de Prinses- straks als stuurvrouw en fokkeniste de wijde plas kiezen, aldus De Tel. Welkom Deens Koningspaar DAT de Tweede Kamer volgende week Woensdag en Donderdag in het openbaar zal vergaderen en in Mei waarschijnlijk zes vergaderingen zal houden. DAT minister Witte gisteren Den Bosch bezocht om zich op de hoogte te stellen van de stadssaneringsplannen. DAT het lichtfeest Berg en Bos In Droomlicht te Apeldoorn dit jaar nog grootser dan vorig jaar wordt hernaald DAT het echtpaar G. PetersCoenen te Venlo vandaag zijn 60-j. bruiloft viert DAT de gemeenteraad van Ottersum (L.) heeft besloten, de kwestie ontgin ning van het voormalig moerasven De Diepen (waarvan de raad voorstandei is) aan de Kroon voor te leggen. LEGATION DE DANEMARK Ik hoop van harte dat het bezoek van de Koning en Koningin van Denemarken aan Nederland de innige vriendschapsbanden moge versterken, welke sedert eeuwen deze beide landen hebben ver bonden. Met grote blijdschap heb ik kunnen consta teren dat in Nederland aan het bezoek de meest levendige belangstelling aan de dag wordt gelegd. Ik meen te mogen verklaren, dat ook de Koning en Koningin van Denemarken zich zeer erop verheugen gast te zijn in dit mooie land. Gezant van Denemarken' De Deense gezant in Den Haag, Z. Exc. Fin Lund, ivas op ons verzoek gaarne bereid enige regelen te wijden aan de betekenis van het officiële bezoek van Koning Frederik en Koningin Ingrid aan ons land. Dinsdag is de grote dag voor Den Haag, waar langs de te volgen route een bij zondere versiering met pylonen is aangebracht. Man tegen man in Dien Bien Phoe De communisten staan op 600 m van Frans hoofdkwartier Het Franse opperbevel in Indo-China heeft toegegeven, dat sinds gisteren het gevaar voor de belegerde vesting Dien Bien Phoe groter is geworden. De com munistische tactiek om het ene steun- Ei is een vrouw in Dien Bien Phoe Vandaag blijkt uit een bericht uit Hanoi, dat de gewonden die zich in Dien Bien Phoe bevinden, verzorgd worden door één enkele verpleegster. Het Franse nieuwsbureau met at. dat zij de enige vrouw is in het belegerde fort. De verpleegster, wier naam niet bekend is gemaakt, maakt aeel uit van de medische dienst van de Franse luchtmacht. Zij zal in Dien Bien Phoe moeten blijven, omdat vliegtuigen niet meer op het vlieg veld kunnen landen, zodat haar geen enkele mogelijkheid over blijft om de vesting te verlaten. DAT een Amerikaanse landbouw- en handelscommissie België bezoekt en 27 April naar ons land komt. DAT t.g.v. de opening van het kunst centrum in de Prinsentuin tc Leeuwar den op 25 Mei een historische optocht wordt gehouden. DAT het Britse Rijneskader (26 sche pen) gisteren in A'dam is aangekomen voor een officieel bezoek van enkele DAT van een Deense auto op het Ro- kin te A'dam een koffer met een inhoud ter waarde van ƒ2000 Is gestolen. DAT Duitse bloembollenkwekers, die op 1, 2 en 3 Mei Hoorn bezoeken, onder gebracht worden in drie slaapwagens, gehuurd van de Wagons Lits. DAT het Centraal Bureau voor de Sta tistiek ons zijn totaal vernieuwde maand schrift toezond. (Abonnementsprijs 15,20 per jaar). DAT ruim 600 personeelsleden van de Staatsmijnen thans een eigen woning in aanbouw hebben, terwijl 150 anderen dit jaar aan de slag gaan. DAT zes Zuldslavische landbouwdes kundigen van 3 tot 18 Mei een studie bezoek aan Nederland brengen. DAT Woensdag in Amersfoort het 85- jarlg bestaan van de geneeskundige troe pen wordt gevierd. DAT het vliegkampschip Karei Door man in Juli de nieuwe marinehaven ln Den Helder zal openen. DAT de fa Ter Beek en Miel te Al melo met 797.600 de laagste inschrijf- ster was bij de aanbesteding van het bejaardencentrum Het Grotenhuis te Twello (150 bedden; hoogste inschrijving: 893.000), DAT de Ncd Ver. tot Bescherming van Dieren op 3 t/m 5 Juni te A'dam haar 9Lte algemene jaarvergadering houdt. punt na het andere te isoleren verdedigers van het bolwerk vervolgens militair te wurgen, schijnt baten werpen. Gisteren moesten de Fransen op- iv een steunpunt ontruimen, dat op slechts 600 meter afstand van het onder grondse hoofdkwartier van generaal De Castries ligt. De bezetting trok zich terug ien van de hevigste gevechten tegen man sedert het begin het beleg. Eerder hadden Franse troepen tevergeefs getracht, zich een weg te ba nen naar het omsingelde steunpunt. De aanvallende eenheden werden door stoot troepen van de Vietminh teruggeslagen. Te Parijs neemt men aan, dat de bezet ting van de verloren stelling er in is geslaagd, de hoofdverdedigingswerken van de vesting vluchtend te bereiken. In de afgelopen 72 uur drong de Viet minh steeds verder op naar de prikkel draadversperringen, die de Franse stel lingen omgeven. Van tijd tot tijd kwamen de rebellen zó dicht bij de barricades, dat gevechten van man tegen man ontston den. De communisten waren voorzien handgranaten, plastic-buizen met spring stoffen, geweren, pistolen en ra> dragen zwarte tunieken met pyama-ach- tige broeken of diepgroene jungle-unifor- Hun charges worden uitgevoerd on der het geschreeuw van „Lang leve Hi Tsji Minh!" en „Dood aan de Fransen!' Dodelijke aanrijding in Den Haag Gistermiddag omstreeks kwart voor drie heeft zich in de Casuaristraat, boek Bleyenburg. in Den Haag een ongeluk voorgedaan, dat aan de 59-jarige wielrij der H. G van K. het leven heeft gekost. Van K. verleende geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de 40- jarige J. F. v. L. Hij werd aangereden kwam te vallen en werd naar het zieken huis aan de Zuidwal gebracht, waar hij ln de loop van de avond overleed Even tuele getuigen wordt verzocht zich melden. Een karakteristieke foto van de Deense koning Frederik IX, door zijn volk geëerd en gezien door zijn sportiviteit, muzikaliteit en vooral ook door zijn grote een voud. Op onze foto de vorst na een officiële gebeurtenis: de on dertekening van de gewijzigde Deense grondwet op 5 Juni van het vorige jaar. De gouden vul pen in de handen van de Koning, waarmee de grondwet werd ge signeerd, wordt thans bewaard in het Rijksmuseum te Kopen hagen. Elders in ons blad druk ken wij een geslaagde foto af van de gehele Deense Konink lijke familie. Amerika leent aan de K.S.G. Gisteravond Is te Washington een over eenkomst ondertekend, waarbij de Ver- enigde Staten aan de Europese Kolen en Staal Gemeenschap een lening verstrek ken van 100 millioen dollar. Namens Amerika tekende de plv. minister van Buitenlandse Zaken, Walter Bedell Smith, namens de KSG de voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan, Jean Monnet. De lening draagt 31/» pet rente en is aflosbaar over een periode van 25 Jaar. PaasvacantieTijd van de onderwijscongressen De Paasvacantie is voor het onderwij zend deel der Nederlandse natie een ge schikte gelegenheid om te vergaderen. Zo kwamen dezer dagen op het vacan- tieoord van het C.N.V. te Putten de leden van de Ver. voor Ohr. Nijverheids onderwijs en van de Ver. van Chr. Lera ren en Leraressen bij het Nijverheids onderwijs bijeen. In Overschie werd het landelijk con gres van het Nijverheidsonderwijs ge houden uitgaande van de groep Nijver heidsonderwijs van de Ned. Onderwij zers Ver Te Deventer had de jaarvergadering plaats van de Bond van Directeuren en Leraren bij het Handelsavondonderwijs en in Rotterdam vierde de Ver. voor M.U.L.O. (Ulo-groep in De Ned. Onderw. Ver.) haar vijftigjarig bestaan. 4ET WEEH IN EUROPA lil z Helsinki Stockholm Knpenh. licht bew. onbew. onbew. zw. bew. Brussel Parijs Bordeaux Grenoble onbew. mist Nice Warschau Berlijn Frankfort half bew. zw'bew! ZUrich Genève nevel nevel onbew. Rome™0* ohbê'w. iïf s windstil windstil windstil !tÏS S E 2 t J (Advertentie! Fa D. KRET en Zn. Aanbourend droog v Het K-N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond '-VlV Droog weer met aanvankelijk I'M overdrijvende wolkenvelden. Hier en daar ochtendmist. n(i IJ] Morgen overdag overwegend S zonnig weer. Zwakke tot ma- tige wind tussen Noord en Noordoost. Weinig verandering ln tempe ratuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 u.). ZON EN MAAN Zondag: zon van 5.24 tot 19.53 uur; maan van 2.01 tot 10.20 uur. Maandag: zon vart 5.22 tot 19.55 uur; maan van 2 28 tot 11.38 uur. Maandag L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1