Accordeonisten streden om hoogste eer van Z.-H. I Spelpeil en publieke belangstelling stijgen geleidelijk Tokheim tevreden over de resultaten Roomboter komt hem toè! Roomboter op het brood NIEUWE LEIDSCHE COUEANT 3 VRIJDAG 23 APRIL 1954 TOT AANZIEN GEKOMEN Ook in 1954 werd, de strijd om het accordeon-kampioenschap van Zuid- Holland in de Leidse Burcht uitgevochten. Men kan hier spreken van een groeiende traditie, gestimuleerd en, indirect, gevoed door energieke accor deonpioniers, van wie de heer Lauw Boellaard wel een bijzondere ver melding verdient. We kunnen in dit verband alvast verklappen, dat de Sleutelstad ditmaal ook de eer van de kamp om de nationale titel wordt aangedaan. Zeker een erkenning van de verdiensten, die Leiden aan de algehele verheffing van het accordeonspél heeft bewezenl De deelneming voor deze wedloop om de hoogste onderscheiding schijnt wel ieder jaar toe te nemen. Een goede zeven tig candidaten, geclassificeerd in zes af delingen (beginners-amateurs I, II, III en IV en beroepsspelers), yvaagden hun kans. Wanneer men weet, dat iedere mededin ger een verplicht en een vrij nummer had te spelen, wordt het duidelijk, welk een rijstebrijberg van muziek op dit concours was door te werken. De jury, bestaande uit de heren Coen van Orsouw (voorzit ter), Jan Polak, Eddy Reeskamp, P. de Haan en Jos. Tijs, had dan ook met het opstellen van alle rapporten, na een tel kens weer gewetensvol wikken en wegen, bergen werk te verzetten. Zoals dat altijd het geval is, waren maar een handvol toehoorders getuigen van de opening door de heer Q. J. van Trigt, de actieve president van de Nederlandse Ac cordeonisten-Associatie. Dat was om kwart over één ongeveer. Maar gaande weg gingen de rijen zich vullen met be- langsteUenden en 's avonds was het vol. Met het verstrijken van de tijd drongen we immers naar de hogere regionen op! Het accordeon is bezig zich gaandeweg uit de staat van Assepoester, waartoe de officiële muziekwereld het smadelijk ver wezen had, op te heffen. Juist de vrien den van dit ..draagbare harmonium" heb ban het eertijds deze infame reputatie be zorgd, omdat velen van hen wél een goed muzikaal geheugen en een vaak over matige dosis gevoeligheid (c.q. senti mentaliteit) bezaten, maar geen flauwe notie hadden van stijl en constructie. Zij speelden zonder verstand! Notenkennis was taboe. Waarom zou men zich hier over druk maken, als iedereen toch klaar stond met zijn gulle bewondering? En dat spelen-zonder-één-noot-te-kennen, achtten velen dan nog als het kenmerk van echtheid! Inzichten Het ziet er naar uit, dat deze wanbe grippen op den duur zullen verdwijnen, dank zij de moderne muziekpaedagogische inzichten, die zich ook op accordeonge- bied baan breken. We konden op dit con cours constateren, dat het spelpeil in verhouding tot verleden jaar weer merk baar verbeterd is. Intussen blijft nauw lettende zorg geboden. Uiterste precisie, perfecte windbeheersing en strenge zelf controle ten aanzien van de dynamiek zijn onvoorwaardelijke eisen. Een accor deon laat nu eenmaal alles toe. Men kan er naar hartelust op flodderen, ritsen fou ten maken en toch zich als een groot kun stenaar voordoen, dank zij allerlei geraf- De verplichte werken voor de verschil lende afdelingen waren originele, ge schikte accordeoncomposities met speciale moeilijkheden van Coen van Orsouw („Ilone", „Constance", „Yvonne", „Ac cordeon Parade") en de „Ouverture Europae" van Gascard en Francy, een werk, dat, goed uitgevoerd, boeit door fraai contrastwerking en lichte vaart (a la Boiel dieu!). Het zal goed zijn, aan het vrije nummer in het vervolg eisen te stel len. Vele werken (ouvertures b.v.) waren lang en andere bleken totaal onge schikt. Dit instrument neemt niet alles! Enkele prestaties waren ronduit bewon derenswaardig („La Campanella" van Paganini). Deelneming De deelneming uit onze provincie was og maar heel beperkt. In hoofdzaak wa rn Leiden, Den Haag met omgeving en Rotterdam vertegenwoordigd, alsook Alphen, Woerden en Rijnsburg. De organisatie was weer goed voorbe- ïid. Alleen heeft men' de grote massa vooraf niet overzien. Het werd nu een verladen concert, met onderbreking van en enkele pauze, van elf uren lang. Het s aan te bevelen hierover voortaan rustig twee dagen te doen! De belangstelling en aandacht van het publiek waren verheu gend groot. We zijn kennelijk op de goede Uitslagen Afdeling elementair. Henk van Dorp (Den Haag) 76 2/3 p. (Ie pr); Annie Lent (Loosduinen) 77 p. (Ie pr.); Hannie Bui telaar Den Haag 741/3 p. (2e pr.); Corrie Vianen (Alphen) 67 1/3 p. (2e pr.); A. Ver heul (Barwoutswaarder) 80 p. (Ie pr.); mé Griffioen (Woerden) 86 p. (Ie pr.) en kampioen; Rudi Baak (Leiden) 751/3 p. (Ie pr.); Leni Bon (Leiden) 66 p. (2e pr.); Gertje van der Gugten (Rijnsburg) 70 p. (2e pr.); Albert Tisseur Leiden) 68 2/3 p. (2e pr.); Mieke Herkens (Leiden) 72 2/3 p. (2e pr.); Huibert Vissers (Den Haag) 80 p. pr.); Mien Jansen (Leiden) 67 2/3 p. (2e pr.). fineerde 1 het publiek altijd weer invliegt. Wat komt men er niet gemakkelijk toe, te gaan slepen en willekeurig met rhythme en frasering om te springen. Juist dat stijlloze doorjengelen heeft het accordeon zijn schooiersperiode bezorgd. Hoewel de opleiding thans degelijk en muzikaal verantwoord is, waren er ook nu nog candidaten, die neigingen in deze richting toonden. Daartegenover stonden echter de securen, de intelligenten en de enkele werkelijk begaafden. Dit kleine groepje talentvolle muzikanten, reeds nu de beste propagandisten voor hun instru ment, was groter dan verleden jaar. We geloven, dat het leger van hen, die het mooie accordeon serieus behandelen, groeiende is, dank zij de sterk verbeter de opleiding en de tegenwoordig gelukkig minder verwaarloosde algemene muzikale vorming. Buiten de uitblinkers hoorden we toch dikwijls een mooie toon en correct spel. Maar ook vaak was de voordracht te schools soms zelfs houterig. Dat wees op een te krampachtig streven naar techni sche volmaaktheid, zonder meer. Daarom was het goed gezien, de candi daten ook aan een prima-vista onderzoek te onderwerpen. Dat gebeurde in een aparte kamer, ten overstaan van twee juryleden. De indruk, die we daar van en kele candidaten kregen, was heel wat on gunstiger dan toen zij op het toneel hun paradepaardjes lieten dtaven! De bedoe ling is duidelijk: men eist van de deel nemers, dat zij muziekschrift kunnen lezen en althans een minimum aan theo retische kennis bezitten. Vooral voor kleuters. Kinderen, a.s. en jonge moeders. Verkrijgbaar, met pepermunt- of chocolade- smaak, bjj apothekers en drogisten. Puzzle-Piominenten 1. C- W. Siemons, Rodenburger straat 24 Leiden; 2. W A. Wolff Hoofdstraat 232, Leiderdorp; 3. N. Vergunst. Lagewaard 12. Koudekerk aan den Rijn- Afdeling amateurs I. Gerda Burger (Den Haag) 71 2'3 p. (2e pr.); Floor Leen heer (Den Haag) 78 1/3 p. (Ie pr.); Kitty van Dongen (Den Haag) 78 p. (Ie pr.); Margr. de Wilde (Oegstgeest) 77 p. (Ie pr.); Gerrie Kortebeen (Den Haag) 76 1-3 p. (Ie pr.); Fred. Janssen (Den Haag) 75% p. (Ie pr.); Louis Erkelens (Scheveningen) 79 p. (Ie pr.); Ineke de Vos (Den Haag) 76 p. (Ie pr.); Jopie Paul (Den Haag) 79 1/3 p. (Ie pr.); Eppie van Heukelom (Den Haag) 821/3 p. (Ie pr.); Tiny Kemper (Den Haag) 88 1/3 p. (Ie pr. en kampioene); D. Oostrom (Leiden) 75 p. (Ie pr.); Wim van Vliet (Alphen) 75% p. (Ie pr.); Joh. Gadella (Den Haag) 77 1/3 p. (Ie pr.); Joke Boeff (Leiden) 75p. (Ie pr.); Corn van Dijk (Schiedam) 76 1/3 p. (Ie pr.); Hans de Jager (Schiedam) 73 p. (2e pr.); Mevr. Driessen 74 p. (2e pr.). Afdeling amateurs II. Ellen de Jager (Den Haag) 80'/= p. (Ie pr.); K. Voois (Loosduinen) 79 2/3 p. (Ie pr.); Dick Klaas- sen (Den Haag) 77 p. (Ie pr.); Peting Chou (Den Haag) 83 p. (Ie pr.); Joke van Don gen (Den Haag) 76 p. (Ie pr.); Bram Kriek (Leiden) 73 2/3 p. (2e pr.); Johannes Laros (Den Haag) 79 p. (Ie pr.); W. Driessen (Loosduinen) 73 p. (2e pr.); Ans Ouwer- kerk (Leiden) 75 2/3 p. (Ie pr.); Willy Pannebakker (Den Haa) 84 p. (Ie pr. en kampioene); Corrie Vincourt (Leiden) 78 2/3 p. (Ie pr.); Am. la Grand (Den Haag) 79 p. (Ie pr.); Henk Griffioen (Woerden) 80 p. (Ie pr.); A. Groenendijk (Den Haag) 79 p. (Ie pr.); Truusje v. d. Gugten (Rijnsburg) 70 p. (2e pr.). Afdeling amateurs III. Wies Bruynius (Den Haag) 75 1-3 p. (Ie pr.); Ria van der Graaf (Den Haag) 82% p. (Ie pr. en kampioene); Joop van Ommeren (Alphen) 68 2/3 p. (2e pr.); Koos Cousynse (Den Haag) 70 p. (2e pr.); Koos Vincourt (Lei den) 75% p. (Ie pr.); Henny den Haan (Leiden) 72% p. (2e pr.); Jan de Wit (Lei den) 701/3 p. (2e pr.); Hetty Siera (Lei den) 75 p. (Ie pr.); J. Vermeer (Leiden) 74 p. (2e pr.). Afdeling amateurs IV Cobi Patist (Loosduinen) 71 p (2e pr.); Gees Talen (Den Haag) 73 p (2e pr.); C. P. Treurniet (Berkel) 75 p (le pr.); A. Bernds (Rotterdam) 701-3 p (2e pr.); Henny Langeveld (Leiden) 89 2 3 p (le pr.) kampioen; Frans v. Steyn (Leiden) 68% p (2e pr.); Gerard Willems (Leiden) 77 p (le pr.); A. Kerkhof (Den Haag) 812 3 p (le pr); Corrie van der Werf (Den Haag) 881/3 p (le pr.). Afdeling beroeps Willy Engels (Rotterdam) 75 p (le pr.); Nel van Son (Den Haag) 83 p (le pr.) kampioene; Inie Dreef (Leiden) 82 2-3 p (le pr.). Joh. van Wolfsurnkel mijdelijke aanpassingen aan het zaken doen in het buitenland. Zelfs de klagers, zo besluit het blad, nemen aan, dat zij in Nederland zijn om er te blijven. AMERIKAANSE INDUSTRIEëN ZIJN HIER OM ER TE BLIJVEN In -het laatstverschenen nummer van „De Nederlandse Industrie", het or gaan van het verbond van Ned. werkgevers, meldt de correspondent van dit orgaan te New York, dat verschillende vooraanstaande Amerikaanse dag- en weekbladen de laagste maanden speciale aandacht hebben gewijd aan Nederlands politiek ten aanzien van de industrialisatie, waarbij vooral vermelding vinden de aanmoediging tot vestiging van buitenlandse onder nemingen en de vlotte behandeling in Nederland van de betreffende aan vragen. Zo schreef de heer J. M. Huguenard, vice-president van de fabriek van ben zinepompen Tokheim en president-direc teur van de Nederlandse dochteronder neming Tokheim N.V. te Leiden, dat zijn maatschappij uiterst voldaan is over de resultaten, die in enkele maanden zijn be reikt. In elk opzicht, zo schrijft hij, heb ben wij bevonden, dat Nederland met zijn strategische ligging voor uitvoer naar de wereldmarkten en gunstige arbeidsver houdingen op ideale wijze voldoet aan al le eisen van een met succes te voeren exportzaak. Huguenard wijst er op, dat de ervarin- ;n van zijn maatschappij van belang zijn sor elke Amerikaanse industrie, die zi ongerust maakt over de inkrimpende e p'ortmarkten, die het gevolg zijn van heersende dollarschaarste in de ov zeese markten. Inmiddels is de positie ten aanzien v die dollarschaarste aan het veranderen hiermee tekent zich ook een verschuivi af in het beeld van de factoren, die Ame rikaanse industriële ondernemingen tot vestiging van dochtermaatschappijen in het buitenland doen besluiten. Allengs immers speelt de concurrentiefactor op de wereldmarkten een steeds grotere rol. Het blad „Business Week" consta'.eert, dat de meeste „nieuwelingen" in Neder land geestdriftig gestemd zijn, al blijft voorbehoud geboden. De meeste probl* men en klachten weerspiegelen de onve; Ontwerp Maranathakerk gereed Volgende week openbare Gemeente-avond Het is al weer een aantal maanden ge leden, dat het eerste on-twerp vande Maranathakerk werd afgewezen, en aan de architect opdracht werd gegeven een te maken, dat ten eerste fi nancieel meer verantwoord zou zijn en vervolgens meer zou aansluiten bij de algemene opinie in de Hervormde Ge- gaande deze kerkbouw. Er teleurstelling over deze niet geringe opluchtin-g vertraging, ontwerp lawine het feit, dat het eerste anderzijds e cnzekei langzamerhand ee critiek was gegaan, van Het lükt er op. dat de wachtenstijd nu bijna achter de rug is. De architect, de heer W- Oh- Kuyper te Den Haag. heeft het tweede ontwerp klaar en dit is de betrokken autoriteiten al gepasseerd- De centrale kerkvoogdij en de kerke- raad van de wijkgemeente Morskwartier hebben besloent. het ontwerp aan de wijkgemeente voor te legen, alvgorens het voor publicatie vrij te geven. Deze openbare gemeente-avond heeft plaats op Donderdag 29 April, 's avonds acht uur in het gebouw ..Nomateg". Op die avond zullen niet alleen allerlei bijzon derheden over deze kerkbouw worden meegedeeld, maar zal het ontwerp in tekening ook te zien zijn. Een goed B.B.-er is een goed burger Bureau B B. Leiden Langebrug 5. telefoon 30441 en 30442 Roomboter komt alle harde werkers toe Vooral op de middagboterham. Omdat een zware dagtaak lichter valt, naar mate het twaalfuurtje voedzamer en smakelijker is. In kosten scheelt roomboter op het brood maar weinig meer dan 'n cent per boterham. Is dat voor een harde werker te veel...? Geef hem in elk geval een goed en smakelijk twaalfuurtje mee naar zijn werk!' Dus: Spaar de rijksbotermerken (er slaat er ten op Uw pakje) en doe mee aan de grote Roomboter Pr jivragen De eerstvolgende verschijnt 8 Mei in Ltbelle, Beatrijs, Margriet, Goed Nteuwj en Eva en op 13 Mei tn alle Radrob/aden Nieuwe Leidse b.l.o.-school spoedig in de raad DEN HAAG KEURDE ONTWERP. DAT NEGEN TON VRAAGT. GOED Naar wij vernemen, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn goedkeuring gehecht aan het plan voor een gemeentelijke school voor buitengewoon lager onderwijs te Leiden, een nieuwe Dr Van Voorthuysenschool, die zal worden gebouwd in de omgeving van de Willem de Zwijgerlaan. Het is te verwachten, dat het plan binnenkort aan de ge meenteraad wordt voorgelegd. Met het gereedmaken van de grond en de bouw van dit onderwijscentrum zou een bedrag van ruim negen ton ge moeid zijn. Wordt het plan in zijn uiteindelijke vorm straks aangenomen, dan kan gezegd worden, dat Leiden een van de mooiste b.l.o.-scholen zo niet de mooiste van het land krijgt. die dit onderwijs stelt, zodat men meent, alle luxe te hebben vermeden. Het centrum van de school is een grote hal, die plaats biedt aan tweehonderd Het buitengewoon lager onderwijs behoeve van moeilijk lerende kinderen heeft het lange tijd met oude cn voor dit onderwijs bepaald ongeschikte gebouwen moeten stellen. En nog zijn er te veel scholen in ons land, waarvoor het vinden van een oplossing zeer urgent is. Inzon derheid de kinderen van het b.l.o. behoe ven een eigen aanpak en die aanpak kan pas tot zijn recht komen, als de "mg ving zich daarbij aansluit. Ofschoon men ons het plan nog niet kon laten zien, mag worden aangenomen, dat a|an het ontwerp voor deze Leidse b.l.o.-school elke traditionele vorm ont breekt. Alle personen, die Dij de voorbe reidingen betrokken zijn geweest, hebben zich slechts laten leiden door bet principe der doelmatigheid en de specifieke eisen ,Ons Eiland" trad weer voor het voetlicht Nu de tegelvloer. straks het clubhuis Als er in de zeeheldenbuurt een jongen bemodderd thuis kwam, kreeg hij vast en zeker het verwijt te horen, dat hij natuurlijk weer naar de speel tuin van Ons Eiland was geweest. Dezelfde bemoaderde jongen krijgt tegenwoordig evenwel een standje, omdat hij niet naar de speeltuin is geweest; de speeltuin is namelijk onlangs met tegels geplaveid en modder is er in de verste verte niet meer te vinden. de haar tot erelid en overhandigde haar hert insigne met een oorkonde. Mevrouw Eén van onze grote wensen is hierdoor in vervulling gegaan, aldus de voorzitter van Ons Eiland, de heer B. Broers, in zijn openingswoord van de feestavond, die gisteren in de schouwburg plaats vond. Wensen heeft Ons Eiland echter nog genoeg, naar bleek uit het woord van de heer Broers. Allereerst is daar het clubhuis, waar-' voor de plannen al bij B. en W. zijn in gediend. Aan het geld voor dit clubhuis onbreekt nog wat, dus daarom wökrte spr. de aanwezigen op toch vooral het club- huisfonds niet te vergeten. Over de nieuwe vloer gesproken: de kinderen brachten op een aardige manier in de vorm van een tableau hun dank hiervoor aan het gemeentebestuur, dat vertegenwoordigd was door wethouder J. C. van Schaik. Verder waren de dansjes, gebracht door de meisjes van> de dans club „Door rhythme lenig", dikwijls ori gineel en geestig. Het toneelspel in drie •bedrijven „Prinses Desiree laoht niet mee" vormde hot hoogtepunt van het programma. Het was leuk om kónderen dit geestige stuk te zien spelen. De heer C. Koree had de spelleiding. Mevrouw E. Sieval-Hooidonk had de leiding bij de dansjes. De avond werd onder meer bijgewoond door mevrouw De Koster, de echtgenote van de beschermheer van Ons Eiland, bestuurders van de Leidse bond van speeltuinverenigingen en afgevaard igden van zusterverenigingen Mevrouw Kaak, die veel voor de vereniging heeft, be tékend, maar zich wegens ziekte moest terugtrekken uit het verenigingswerk, werd gehuldigd. De heer Broers benoem- Grofsmederij in 1953 Bevredigende orderpositie en personeelsgebrek Verschenen is het verslag over het boekjaar 1953 van de N.V. Koninklijke Nederlandse Grofsmederij te Leiden. De directie verklaart in dit verslag, dat alle afdelingen van het bedrijf het hele jaar ruim van werk waren voorzien. Hoewel de buitenlandse concurrentie zich meer deed gevoelen was het toch mogelijk de nodige opdrachten te boeken, waardoor voor 1954 reeds in de meeste afdelingen een volledige bezetting is gewaarborgd. Ook voor volgende jaren zijn reeds opdrachten binnen. Mede dank zij de investeringen van vorige jaren was het mogelijk de omzet belangrijk te verho gen, met slechts een kleine vergroting van het personeel. Hoewel in 1953 geen uitbreiding van het bedrijf plaats vond, werd veel aan dacht besteed aan vernieuwing en ver betering van installaties en aan de or ganisatie. Wil aan de buitenlandse con currentie hot hoofd kunnen worden ge boden, da<n is het noodzakelijk te blijven voortgaan met verbetering van werk methoden en van de inrichting. Ook dit jaar was het practisoh onmo gelijk vaklieden van elders aan te trek ken; zelfs ongeschoolde krachten zijn moeilijk te krijgen. Daarom was het noodzakelijk vaak extra prestaties le vragen van het aanwezige personeeL Hoewel verlaging van materiaalprijzcn en verlaging van de prijs van de gerede producten een vermindering van hei roulerend bedrijfskapitaal zou moeten meebrengen, is als gevolg van de pro ductieverhoging toch nog een groter be drag hiervoor nodig geweest dan in 1952. De onderhandse lening van 900.000 werd daarom geheel aangehouden. De brutowinst bedroeg 1.633.019.96 tegenover ƒ1.452.507,92 in 1952. Voor be lastingen werd een bedrag van ƒ350.000 gereserveerd. Voorts acht de directie het noodzakelijk 100.000 toe te voegen aan de algemene reserve. Aan de pensioen reserve dienst 75.000 te worden toege voegd. terwijl het ter verbetering van pensioenen noodzakelijk was 125.000 m mindering van de winst te brengen. Door enige andere reserveringen resteert dan een bedrag van ƒ301.663.13 (1952 298.024,89), waardoor een dividend van 6 procent op de prioriteits- cn van 8 pro cent op de gewone aandelen kan wor den uitgekeerd. Boottocht chronische zieken gaat door In enkele weken f 2500 bijeen Het initiatief van de afdeling Leiden van het Rode Kruis om een boottocht voor chronische invaliden te organiseren is mild beloond. De tocht wordt gehou den in de week van 17 tot 22 Mei. benodigde bedrag is zelfs overschreden, zodat ook voor de vervoerskosten kan worden gezorgd en zelfs nog een res blijft voor het volgende jaar. Zt twintig invaliden zijn verzekerd van heerlijke vacantieweek. Het is eigenlijk vanzelf gegaan, was een vereniging, die geen gelden uit de kas meer beschikbaar kon stellen, omdat de begroting dit niet toeliet, maar een lid heeft toen een collecte gehou den, die niet minder dan 100 gulden op leverde. .Een personeelsvereniging melde meer dan f 160 in. een dame ging rond bij enkele kennissen en haalde f 57 op. Iemand, die in zijn kwaliteit van functionaris van een vereniging werd aangezocht, vond het niet eens nodig, zijn vereniging lastig te vallen en stelde zelf f 75 beschikbaar. Ir. enkele weken werd f 2500 bijeengebracht! En de giften- stroom is nog niet ien einde. Broers, presidente overhandigde haar speldje. nité CfMMrichtexal! Bij ovsrmstig *«t, ilscht* »piji- vsrtsring rsgtlmstig inntmen. Vo.rt w..f..lvocht «f •n m««kt slanker. Vraagt Uw Apollitkar of Drogist Kring Rijnland van oud-padvinders In Leiden werd gisteravond een ver gadering gehouden van de broederschap van oud-padvinders kring Rijnland. Spreker in deze bijeenkomst, waarvoor goede belangstelling bestond, was oubaas G. Nijman uit Alphen aan den Rijn, die sprak over het ..questen" van voortrek- kers. (Onder het questen verstaat men het opsporen van fouten bij jezelf, het uit rukken van die fouten en het trachten een voorbeeld te zijn voor je omgeving, je daarbij toetsend aan de wet. die wor telt in de goddelijke wet, bekendgemaakt in Jezus Christus. Bij de bespreking van het onderwerp bleek de causerie aan leiding te hebben gegeven tot het stel len van verschillende vragen. Er werd nog meegedeeld, dat men in Juni een Zaterdag in Alphen aan den Rijn zal doorbrengen. De eerstvolgende bijeenkomst van de kring Rijnland heeft plaats op 3 Juni, dan wordt een excursie naar de brandweerkazerne gehouden on der leiding van de heer Kosten, onder commandant. Vermelden wij tenslotte nog het secre tariaat; de heer H. Zirkzee. Hogewoerd 7 Leiden, telefoon 21557. Tweede demi-finale muziek en zang In een overvolle, met blauwe rook be zwangerde cafézaal had gisteren de tweede demi-finale van het muziek- en zangconcours bij Rutecks plaats. Het viertal, dat, met de vier van de vorige demi-finale, volgende week Don derdag in de grote finale mag uitkomen, bestaat uit het Cowboy-ensemble The Double X-rangcrs uit Lelden, mej. Lyda Spaans (zang) uit Voorhout, het orkest Sfeer en Rhythme uit Den Haag en de kunstfluiter Dorst uit Leiden. Het orkest A. v. d. Harst uit Schoonhoven, dat eveneens in aanmerking voor de finale kwam, is volgende week verhinderd en zal dus afvallen. Er werd over 't algemeen goed werk geleverd. Vooral de zang van me]. Spaans, die We en se liedjes met veer charme en verve ten gehore bracht, viel bijzonder In de smaak, evenals trouwens het beschaafde orkestje (piano, bas en slagwerk) van Sfeer en Rhythmë. De gelukkigen kregen ook ditmaal weer een enorme taart door de directie van Rutecks aangeboden. Zoals wij reeds de vorige maal meld den. zullen enkele bekende figuren uit de radiowereld volgende week bij de grote finale in de jury zitting nemen. Toneelavond voor koksschool Schouwspelers bevestigden hun reputatie De Haagse toneelgroep De Schouwspelers heeft zich bij de militaire koks school te Leiden een reputatie opgebouwd met stukken als Pygmalion van G. B. Shaw, „O, o, die vrouwtjes" en „Een kerel als een vrouw", resp. van John Emerson en Anita Loos en van Arnold en Bach. Daarom wachten wij elk nieuw optreden van dit gezelschap met enige spanning af. Een reputatie schept verplichtingen naar de keuze van nieuwe stukken en naar het spel. Het is de verdienste van De Schouwspelers, dat elk nieuw stuk op de mentaliteit van de soldaat blijkt te zijn afgestemd en dat de opvoeringen kwalitatief eerder stijgen dan delen. Dit oordeel, dat wij ons al vaag had den gevormd, heeft door de gisteravond in het Antoniusclubhuis gegeven opvoe ring van de comedie ..Vogel, vlieg de wereld in" zijn hierboven geschetste scherpe omlijningen gekregen. De schrij ver. A. P. Dearsley. doet niet gewichtig en diepzinnig. Hij stelt de toeschouwer een alledaags gezin voor, waarin de kin deren het leven wat overmoedig tege moet treden en waarin de ouders en vooral de moeder wat moeilijk leren inzien, dat kinderen voor datzelfde leven en dus voor de scheiding worden groot gebracht. De Schouwspelers hebben zijn be doelingen begrej>en. Zij hebben de toeschouwers spiegels voorgehouden. En wij kijken nu eenmaal graag allemaal in de spiegel. De opvoering was wat het spel betreft een groot succes. Elke rol was tot in de puntjes uitgewerkt. Het heeft dus weinig zin om alle namen te gaan noemen. Maar Emmy van Swol (mevr. Hapgood). regisseur Theo van Duyn (George Harris) en Charmey Rey- nen (Myra) moeten even voor het voet licht worden gehaald voor hun voor treffelijke prestaties. Het succes van deze Voorstelling straalt E. H. B. O.-vereniging 15 jaar Morgenavond half 8 wordt in het An toniusclubhuis aan dc Mare een feest avond gehouden ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de vereniging E.H. B.O.-dienst Leiden. Bij de oprichting van deze vereniging werden 32 leden inge schreven. t'hans telt rij er ruim 250. Nim mer werd tevergeefs een beroep op haar gedaan. Niet alleen in de oorlog werden vele cursussen gegeven, ook na de be vrijding was de belangstelling zo groot, dat hét aantal cursisten over drie avon den moest worden verdeeld. Aan de feestavond, die wordt verzorgd door het gezelschap van Willy Vervoort, gaat een receptie vooraf; deze begint om af op de dienst welzijnszorg, die er eens eer blijk van heeft gegeven, te we- wat de militair graag hoort en ziet. De dienst is kennelijk van plan nog te oogsten, want voor 11 Mei staat de opvoeriing van „Boefje" (M. J. Brusse). eveneens door De Schouwspe lers. op het programma. Maar aaarvOór komt eerst nog een R.A O.-variété-avond: op 30 April- Straatcollecte voor het diaconessenhuis Morgen wordt in Leiden een, grote straatcollecte gehouden voor de bouw het nieuwe diaconessenhuis ln onze stad. Deze collecte is het sluitstuk van de huis-aan-huis-inzameling. die deze week is gehouden. Men geve zoveel men kan. Het is een groot belang! Beter kunstlicht op Maredijk Men zou het met de bewoners aan de stok krijgen, als men de Maredijk zijn steedse allures ontzegde. Maar wat tweede deel van deze dijk betreft kan toch niet anders beweerd worden dan dat het in één opzicht niet met z'n tijd is mee gegaan. Dat geldt dan de verlichting, die hier bepaalt? onvoldoende is en voor on bekenden zelfs gevaar meebrengt. Het is vaak genoeg gebeurd, dat een mens in het drabbige slootje terecht kwam. Maar dat gaat veranderen. Er zijn nu twaalf moderne lichtmasten met licht punten van oen behoorlijke capaciteit ge plaatst, die reeds op het kabelnet zijn aangesloten. De inwerkingtreding van dit licht zal deze of volgende week een feit worden. Met deze gebeurtenis zal een niet onbelangrijk deel van het Leidse verlichtingsplan zijn gerealiseerd. Vijftig jaar getrouwd Het echtpaar J. de Wit en M. P. de Wit- van Weeren, wonende Waardgracht 69, hoopt morgen zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Het echtpaar heeft vier kinde ren,* die allen getrouwd zijn. De kinderen kunnen hier zin gen, toneel spelen, feestelijke bijeenkom sten houden, terwijl de hal ook geschikt is voor ouderavonden. Het ontwerp bevat twaalf klassen. Langs een van de zijgevels van het ge bouw is een terras ontworpen, waardoor ook onderwijs in de openlucht kan worden gegeven, vooral aan de kleinere kinde ren. Verder zijn in het ontwerp opgeno men een hoofdenkamer, een dokterska mer, drie douches, voetenwasbakken, een garderobe en een gymnastiekzaal. Deze gymnastiekzaal zal ook in de avonduren kunnen worden gebruikt, zij het op be perkte schaal. Het gebouw heeft twee verdiepingen. De klassen op de begane grond zijn voor de meisjes en de jongere kinderen, de klassen boven voor de overigen. Er is ook een handenarbeidlokaal voor de Jon gens, voorts een afdeling voor huishoude lijk werk voor de meisjes met keuken, bijkeuken en zit* en slaapkamer. Buiten heeft de school onder meer een speelplaats voor de kleinere kinderen met afgeschermde zandbak, een speelplein vgor de groteren, een sportveldje, een schooltuin en een dierenhoekje met vijver. Agenda voor Leiden Vrijdag Turk. 8 uur: Ned. Reisverenlging, H. de Leeuw over Spanje. Gulden Vlies, uur: Evangelische maat schappij, mr J. Schuttevaer. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Draagt Elkan ders Lasten (t.b.c.-fonds C.N.V.), „Zonne wende" uit Amsterdam met „Het Witte Legioen" van M. van Vucht. Hotel Central. 8 uur: Ned. Handelsrel- zïgersvereniging. ledenvergadering. Gulden Vlies, 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde, ledenvergadering. Gulden Vlies, 8 uur: Fxpogé, film reini gingsdienst. Zaterdag Gebouw G.G. en G.D., Mare, 24 uur; inschrijving voor autotochten ouden van dagen (70 jaar en ouder). Papenstraat, 1 uur;: Ned. Chr. Reisver- eniging, tocht naar het bloemencorso. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Bakersprookje" van Ronald Leans. Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., Rott. Philh. Orkest onder Eduard Flipse, soliste Erna Spoorcnberg, sopraan. Burcht, 8 uur: toneeluitvoering De Blijspelers. Antoniusclubhuis, half 7half 8: recep tie Vereniging E.HR.O.-dienst Leiden (15 jaar), half 8: jubileumavond. Sassenheim; Warmonderdam, 1 uur: start van het bloemencorso. Zondag Marekerk, 10 uur; gezinsdienst 25-jarig bestaan Zondagsschool ..Rehoboth" (Rem- brandtwijk). Maandag Guldeni Vlies, half 5: N.V. Leidsche Bouwvereniging, aandeelhoudersverga dering. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor- stelling, Haagse Comedie met: Luister niet, dames! Schuttershof, 8 uur: VOLA. lezing met film door N.V. Internationaal rayon-ver- koopkantoor. De Doelen. 8 uur: Leidse amateur- fotografen-vereniging, bekendmaking uitslagen wedstrijden. Gulden Vlies. 8 uur: Nee. Chr. Reis- vereniging, kleuren- en muziekfilms van de Amerikaanse ambassade. Antonius-clubhuis, 8 uur: „Dispereert niet" met ..Quality Street". Nieuw Minerva. 8 uur: Chr. handels reizigers, ledenvergadering. Zomerzorg. 8 uur: kynologenverenl- ging ..Rijnland", D. van Brouwershaven over: De omgang van mens met hond. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei) Lakenhal, 104 uur: „De geheimen van de grond" (t/m 4 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, telef. 20523, en de Doeza-apotheek, Doe- zastraat 31, telef. 21313. behoort lot de rokers die 500.000.000 mooi de waar hefd hebben ondervonden CIGARETTES morgen zo goed als heden Prof. Wisse spreekt over Spanje Volgende weck Donderdagavond oei 7 30 u. hoopt prof G. Wisse in 't kerkg^ bouw van de Geref. Gem. aan de Nieuwe Rijn te spreken over de positie van de Protestanten in Spanje. De spreker zal foto's, pamfletten en afschriften van von nissen meebrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3